Josip Weber voert Belgische score op USA94 Nederlandse volleyballers blijven tegen Korea bij de les WorldCup Pantani meldt zich na Giro in de Tour Sport Laatste test in Rose Bowl Jeroen Piket start NK zonder haperen Oud-profs vergaren punten voor Casba MAANDAG 6 JUNI 1994 SV Salzburg kampioen van Oostenrijk wenen» SV Salzburg is voor de eerste keer voetbalkampioen van Oostenrijk geworden. De ploeg van trainer Otto Baric had giste ren op de voorlaatste speeldag voldoende aan een doelpuntloos gelijkspel bij Rapid Wien. SV Salzburg, in mei verliezend finalist in het toernooi om de UEFA-beker (tegen Parma), heeft met nog één wedstrijd te spelen een voorsprong van twee punten op Austria Wien, dat een veel slechter doelsaldo heeft. Salinas stapt over naar concurrent Barcelona Julio Salinas is van FC Barcelona naar Deportivo La Coruna getransfereerd. De 30-jarige international, die van Cruijff mocht vertrekken, tekende een contract voor een jaar, met een optie voor nog een seizoen. De Bask kwam door het overschot aan aanvallers bij 'Barca' - Stoitsjkov, Romario en Laudrup - de afgelopen twee seizoenen nauwelijks in actie. Desondanks selec teerde Javier Clemente hem voor het Spaanse nationale voetbal elftal. Nationale titel Noordwijkse golfers purmerend De 75 jaar oude Noordwijkse golfclub is gisteren voor de eerste keer Nederlandse kampioen geworden. Vele fina les gingen in het lange verleden verloren. In Purmerend was het eindelijk raak. Vogel. Bemowski. Teekens, Peetoom, Slooter en Dirkzwager versloegen Spaarnwoude met 14-4. Meisjes Wilskracht succesvol kudelstaart De meisjes van Wilskracht vergaarden zaterdag vrijwel alle prijzen tijdens een C-lijn klasse wed strijd ritmische sport gymnastiek die in Kudelstaart werd gehouden. Mylene Kalkhoven (eerste) en Sabrina Brandenburg (derde) deden het goed bij de 12 t/m 16-jarigen. Wendy Wijling en Eva Ehrlich werden één en twee bij de 11-jarigen. amsterdam Na het eerste weekeinde van de nationale titelstrijd schaken in Amsterdam staan Jeroen Piket en Roberto Cifuentes op een score van 100 procent: twee uit twee. Piket, die op de wereld ranglijst inmiddels Jan Timman is gepasseerd, won van Hoek- sema en Sosonko. De Chileen Cifuentes, die net als de Bosni sche deelnemer Ivan Sokolov de Nederlandse schaaknationali teit heeft, bedwong zaterdag ti telverdediger Paul van der Ster ren en rekende een dag later af met debutant Van Gisbergen. i is teruggekeerd in Amsterdam, waar voor het laatst in de jaren zestig om de nationale titel is gestreden. De laatste jaren was het PSV-sta- dion in Eindhoven plaats van handeling. Aan die gastvrijheid kwam echter na de editie van het vorig jaar een einde. In de uitgeverij Wolters Kluwer vond de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond (KNSB) een spon- londen rtr/sid De Engelse krant The People heeft voetbalclub Tottenham Hotspur beschuldigd van ge knoei met transfergelden. Dat is volgens de krant gebeurd met drie grote transfers uit de jaren tachtig. Als de beschuldigingen bewezen kunnen worden, dreigt degradatie voor de Londense club. Vorig jaar raakte de roemrijke vereniging eveneens in op spraak wegens financiële mal versaties. Morgen mag de club voor een onderzoekscommissie van de Engelse voetbalbond de beschuldigingen in die zaak De Nederlandse volleybalploeg is na tien wedstrijden in groep C van de World League ongesla gen. Zaterdag werd ook het tweede duel in Kwangju tegen Zuid-Korea gewonnen, ditmaal zonder een set af te staan: 15-12 17-15 15-5. Het getoonde spel belooft bovendien veel voor de afsluitende duels tegen Cuba, volgend weekeinde in Eindho- Bondscoach Joop Alberda koos voor het zestal dat vrijdag met name dankzij een excelle rend blok de eerste klap uitdeel de in Kwangju. Dus met Held en Grabert naast Zwerver, Post- huma, Zoodsma en Blangé. Deze ervaren basis maakte niet de fout te teren op de ver richtingen van de vorige dag. Bovendien was, ervan uitgaan de dat de Zuidkoreanen niet opnieuw als blinden op de muur zouden inslaan, gewaar schuwd voor de tactische bal. Die kwam ook. Aan beide zij den, want Blangé haalde de ser vice ongeveer even vaak terug met een doortikkertje als de Aziaten met hun geplaatste aanvalletjes. Omdat het Nederlandse blok vaker werd omzeild en scorend dus minder bijdroeg dan een dag eerder, waren de punten duur. In de openingsset, die 40 minuten vergde, was het uitein delijke verschil de sprongser- vice. Zwerver (2) en Held sloe gen de aces. Deze eerste winst en de opge brachte discipline deden onbe wust denken aan een snelle 3-0. Prompt kwam de verslapping en het zelf-afgeroepen ongeluk. Bij 7-1 voor de Koreanen werd Alberda gedwongen met een oplossing te komen. In een bre de selectie is dat echter geen probleem. Van der Meulen kwam in het veld voor Held, Van de Goor loste Zoodsma af. De ingreep sloot de gelederen en vooral het blok. Blangé, Post- huma, Zwerver en Van de Goor dichtten de kloof met de netver- dediging. Dat Oranje met een voor sprong van 14-11 de tweede set niet vlug binnenhaalde, had te maken met een flagrante arbi trale misser en een wat al te drieste Van der Meulen. De Fries kon prompt naar de kant ten gunste van Held. Zuid-Ko rea kwam door die hulp en door de offensieve kracht van Se-Jin Kim zelfs op setpoint. Het ge krijs van de schooljeugd in het bijna volle Gymnasium was in heel Kwangju te horen. De Ne derlandse ploeg schrok er niet van. Van de Goor zorgde blok kerend voor 17-15. Dat de geboden kans zo van het presenteerblaadje viel, haal de de mentale veerkracht goed deels uit de Koreaanse ploeg. De succesjes bleven luid beju beld, maar waren incidenten en meestal slechts om de opslag eventjes terug te halen. Bij 7-1, door goed spel bereikt, dacht Nederland voor de tweede maal de buit binnen te hebben. Te vroeg gejuicht, maar een nuttige ervaring WK in Griekenland, waar Zuid- Korea ook groepstegenstander is. De Aziaten zijn pas verslagen als dat op het scorebord Via 15-5 was dat het geval. 'Een geschenk uit de hemel' sor die zich voor de komende drie jaar garant stelde. Ondanks de afwezigheid van Timman, die een toernooi in Dortmund prefereert als voor bereiding op zijn kandidatent- weekamp tegen de Rus Salov, heeft het NK het sterkste deel nemersveld uit de historie. Van de twaalf schakers hebben er maar liefst acht de titel groot meester. De vier anderen, Bosch, Van Gisbergen, Van der Werf en Hoeksema, plaatsten zich via de halve finales. Van dit kwartet maakte Bosch gisteren indruk door Sokolov met zwart te verslaan. Van der Sterren zal het moei lijk krijgen zijn titel te prolonge ren. De Amstelvener kwam pas op de eerste dag van het toer nooi terug uit München, waar hij een sterk bezet toemodi af sloot op de gedeelde laatste plaats. Gezien zijn start met een half punt uit twee partijen (na onnodig verlies tegen Cifuentes volgde remise tegen Van der Werf) is de vorm bij Van der Sterren nog niet teruggekeerd. Spurs beschuldigd van geknoei weerleggen. Slagen de Londe- naren er niet in de commissie van hun gelijk te overtuigen, dan is degradatie vrijwel onaf wendbaar. In 1990 werd Swindon Town immers voor hetzelfde vergrijp een divisie teruggezet. Ironisch genoeg is de toenmalige mana ger van Swindon, Ossie Ardiles, de huidige manager van Totten- ham. De beschuldigingen in The People hebben betrekking op de transfers van Paul Allen, Chris Fairclough en Mitchell Thomas. Zij zouden geld heb ben gekregen voordat hun con tracten waren getekend. Hij is 1.83 meter lang, weegt 77 kilo en rent met een iet wat hoge rug over het veld. Zijn naam is Josip Weber, Joske voor zijn vrienden, hij is Kroaat van geboorte en op 12 maart van dit jaar genaturaliseerd tot Belg. Tegen Zambia viert hij zaterdagavond zijn interlanddebuut bij de Rode Duivels. Joske maakt er een gigantisch feest van. Hij tovert de kletsnatte Brusselse Heizei om in een onver valste schiettent. Mischko (Kroatisch voor kleine muis of schatje), zoals echtgenote Irena hem liefkozend noemt, treft zelf vijf keer de roos en leidt België naar een voor oorlogse score van 9-0. van de Belgen is daar zelf rots vast van overtuigd en geef hem eens ongelijk. Sinds Weber zes jaar geleden huis en haard ver liet en zich in Oost Vlaanderen vestigde, levert hij als het ware doelpunten op bestelling. In dienst van Cercle Brugge scoor de hij inmiddels 136 keer, een gemiddelde van bijna 23 doel punten per competitie. De afge lopen drie seizoenen was hij topscorer van België, met res pectievelijk 26, 31 en nogmaals 31 treffers. ..Weber schiet ze er laag in, hij kopt ze er in, hij trapt ze in de winkelhaak. Vijf goals bij z'n interlanddebuut, wat wilt ge nog meer." Van Himst, toch al geen feestneus, zegt het met de stem van een begrafenisonder nemer, maar inwendig moet een explosie van vreugde heb ben plaatsgegrepen. 'Den Pol' voegt er even monotoon aan toe zijn basisformatie voor Amerika in grote lijnen in zijn hoofd te hebben. pasadena De voetballers van de Verenigde Staten beginnen in WK-vorm te komen. Zij versloegen een andere WK-ganger, Mexico, in een vriendschappelijk duel met 1-0. Joe-Max Moore (links) reikte in de Ro se Bowl, die tot de WK-startvan 17 juni niet meer wordt gebruikt, ook wat hoger dan Raul Gutierez. In Ed monton hield Canada gisteren gelijke tred met Brazilië, waarvoor Romario scoorde (1-1). foto afp Van die eindcijfers hoeven Dick Advocaat en zijn manschappen niet wakker te liggen. Zambia, zonder de licht geblesseerde Kalusha, wekt de jndruk een avond eerder zwaar aan de boe mel te zijn geweest. De verlie zend finalist (van Nigeria) van de Africa Cup brengt er minder van terecht dan willekeurig welk café-elftal en is, zeker na de ro de kaart van Choongo in de 32ste minuut, een gewillige prooi voor de gemotiveerde Bel gen. De pupillen van coach Paul van Himst zijn gebrand op een revanche na de beschamende 1-0 nederlaag tegen de ama teurs van Séte, vorig weekeinde tijdens een hoogtestage in het Zuidfranse Font Romeu. Het oefenpotje tegen Zambia mag dan absoluut geen graad meter zijn voor de kracht van de WK-tegenstander van Oranje op 25 juni in Orlando, eens te meer wordt duidelijk dat de zuider buren niet hebben overdreven toen zij de ex-Kroaat aanduid den als 'een geschenk uit de he mel'. Hoe leggen we Weber lam, is een vraag waarover Dick Ad vocaat, aanvoerder Ronald Koe man en Jan Wouters zich uitge breid dienen te buigen. De op lossing die de bondscoach en zijn beide vertróuwelingen be denken zou straks wel eens be slissend kunnen zijn voor de af loop van de 117de Derby der Lage Landen. De naturalisatie van de 29-ja- rige prijsschutter uit Slavonski Brod lijkt Paul van Himst van zijn aanvallende problemen te hebben verlost. De keuzeheer In de kleedcabines, diep in de ha ingewanden van de Heizei, gaat re Weber bijna geheel schuil ach- V( ter een scherm van verslagge- hc vers. Hij geniet zichtbaar van al- le belangstelling, rept van een L voor hem 'ideale' wedstrijd, D; vindt dat België 'schitterend' ac heeft gespeeld en vertelt dat hij za ondanks zijn vijf treffers nog la; niet in topvorm is. „Het was tr; nog allemaal nieuw voor mij, ec maar ik pas me gemakkelijk aan wi en ik verwacht dat het straks (wi nog beter zal gaan." ge Wat zaterdagavond ook op- tii valt is de geoliede samenwer- vc king tussen Weber en de nieu- tit we PSV-aanwinst Luc Nilis, die k als schaduwspits opereert. Dit in duo, vanuit het middenveld on- ht dersteund door Mare Degryse ge (driemaal succesvol) en Enzo Scifo, krijgt ook in Amerika het vertrouwen van Van Himst. „Weber en Nilis voelen elkaar goed aan", zegt de bonscoach. T De doelpuntenmachine uit I Kroatië beaamt dat. „Ik wist I vooraf al dat het goed zat. Het klikt tussen Luc en mij." Luc Gilbert Nilis, bij An- derlecht een levensgevaarlijkV( schutter en 'dit seizoen 25 keer succesvol, maakte in maart 1988 zijn debuut bij de Rode ft1 Duivels. Ruim zes jaar later, in zijn 24ste interland, scoort hij *j' eindelijk zijn eerste treffer in het shirt van de nationale ploeg. Na ai een passje van Weber passeert fc hij de Zambiaanse doelman en 111 gaat vervolgens volledig uit zijn bol. Zijn ploeggenoten zijn ook blij en feliciteren hem uitbun- dig. „Er is een last van mij afge- 'S" vallen", klinkt het na afloop op- gelucht. Met engelengeduld staat We- F ber verslaggevers te woord. Zijn V! bruine ogen fonkelen nog altijd van trots. Vijf doelpunten in één T' wedstrijd is al een zeldzaam- heid, vijf doelpunten in je inter- landdebuut is een unicum. Ook al was Zambia dan een tegen- stander van niets, Weber is op F het oorlogspad. Het Nederlands P elftal is gewaarschuwd. 11 België: Preud'homme; De Wolf; Grün (71. Renier). Alben (46. Smits); Stae- p lens (46. Emmers), Van der Eist, Boffin; s< Degryse (63. Wilmots), Nilis, Scifo; We- aprica/chambery/oviedo Marco Pantani, winnaar van de twee bergetappes in de Giro d'I- talia afgelopen weekeinde, neemt deel aan de Ronde van Frankrijk. Dit vertelde zijn ploegleider Davide Boifava gis teren in Aprica. „Hij moet in staat zijn twee grote ronden te rijden", meende de teambaas van Carrera. Verleden jaar reed de 24-jari- ge renner voor het eerst de Ron de van Italië. In de laatste week gaf hij noodgedwongen op na een val. Hij kneusde een wervel en was vervolgens drie maan den uitgeschakeld. Pantani werd geboren op 13 januari 1970 in Cesena, in de buurt van Rimini. Hij behoorde tot de beste amateurs van Italië voordat hij in 1992 de overstap maakte naar de profs. Sinds zijn debuut staat hij onder contract bij Carrera, de ploeg van Clau- dio Chiappucci. Pantani nam als amateur tal loze keren met succes deel aan de Giro voor amateurs, de zoge naamde 'Baby Giro'. In 1991 won hij de ronde. Drie keer be reikte hij het podium. Pantani, die Chiappucci bewondert, heeft het juiste postuur voor een klimmer: 1,70 meter en 56 kilogram, twintig kilo minder danlndurain. Zaterdag tussen Linz en Merano, een rit met vijf cols, ar riveerde Pantani met veertig se conden voorsprong op een groep met alle favorieten. Giste ren tussen Merano en Linz, met onder meer de roemruchte Stel- vio en de Mortirolo in het tra ject, richtte de Italiaan een slag veld aan. Zijn kopman Chiap pucci verloor 2.52, een lang zaam in vorm rakende Indurain 3.30 en Berzin 5.05. De verlie zers waren Bugno (5.50) en De las Cuevas (7.02). Pantani demarreerde gisteren op zestig kilometer van de aan komst. Niemand slaagde er aanvankelijk in hem te volgen. Indurain zette in gezelschap van Nelson Rodriguez de ach tervolging in. Berzin bleef ach ter. Een coup leek in het ver schiet te liggen. Bij de eerste doorkomst in Aprica was de achterstand van de leider op In durain en consorten nog altijd drie minuten. De laatste bult in het parcours werd Indurain echter noodlot tig. Pantani liet de Spanjaard en de Colombiaan achter en ver overde in Aprica zijn tweede overwinning. Chiappucci pas seerde Indurain en Rodriguez en completeerde het succes voor de Carrera-ploeg. Indurain won slechts 36 seconden op Berzin. De Rus let sinds gisteren niet meer op de drievoudige Tourwinnaar. Pantani is nu zijn voornaamste concurrent. Skibby Jesper Skibby heeft de Ronde van Asturië beëindigd waar hij dinsdag begon. Op het erepodi um. In Oviedo haalde de 30-ja- rige Deen gisteren de tweede dagprijs af, na zijn triomf in Co- lombres in de eerste etappe. De vrolijkerd uit de ploeg van Cees Priem verraste gisteren de Bel gische sprinter uit de ploeg van Peter Post Wilfried Nelissen on aangenaam. De eindzege kwam terecht bij de Spanjaard Abraham Olano, die op de tweede dag de lei derstrui van Skibby overnam. Zaterdag in de beslissende rit, met aankomst op de Alto de Acebo (eerste categorie), pa reerde Olano met succes de aanvallen van Pedro Delgado en Alberto Camargo, die de etappe won. Vooral Delgado pijnigde zijn landgenoot. 'Perico' loste Olano pas twee kilometer van de top. Het ver schil van 0.15 was te gering om het leiderstricot over te nemen. Delgado had zijn zinnen gezet op de eindzege. Zijn laatste kans, want na dit seizoen stopt hij. In Oviedo liet hij weten de Ronde van Frankrijk, waarvoor hij is geselecteerd, te willen la ten schieten. „De jongeren moeten mijn plaats maar inne men", zei de Tourwinnaar van 1988. „Ik heb vaak genoeg de Tour de France gereden. Ik heb me altijd loyaal tegenover de ploeg opgesteld. Ik hoop dat de ploegleiding mijn verzoek ho noreert." In de Dauphiné Libéré lijkt Laurent Dufaux op weg naar de tweede opeenvolgende eindze ge. De Zwitserse ploegmakker van Erik Breukink bij ONCE ver overde zaterdag in de Alpenrit van Echirolles naar Collet d'Allevard, gewonnen door Pas cal Hervé, de leiderstrui ten kos te van Chris Boardman. De sneltrein in tijdritten is op berg achtig terrein niet meer dan een boemeltje. Gisteren finishte Dufaux in dezelfde tijd als Ronan Pensee, die de rit van Allevard-les-Bains naar Chambéry won. De Frans man uit de ploeg van Peter Post staat in het algemeen klasse ment tweede op 55 seconden van de Zwitser en kreeg na twee tweede plaatsen eindelijk zijn dik verdiende beloning. Dufaux controleerde gisteren de koers met speels gemak en gaf Pensee zijn zegen voor de zege. Het tweede succes in de Dauphiné Libéré kan de Zwitser nauwelijks meer ontglippen. De laatste etappe, vandaag met start en finish in Chambéry, lijkt weinig problemen op te leveren. De laatste drie rondjes van zes kilometer voert de renners over het WK-parcours van 1989. Toen werd Greg Lemond we reldkampioen. De Amerikaan is er niet meer bij. Hij stapte giste ren af, nadat hij zaterdag op ruim 25 minuten v< Hervé was gefinisht. De Italiaan Marco Pantani verraste het afgelopen weekeinde vriend en vijand in de Ronde van Italië door twee bergetappes op zijn naam te schrijven. foto epa De regionale wielrenners die uitkomen voor de stichting Cas ba Wonen en de club Swift/Cas- ba hebben het afgelopen week einde goed gescoord. Dankzij de inbreng van de oud-profs Gert Jakobs en Peter Hoondert liep de Zoeterwoudse stich- tingsploeg van ploegleider Jan Zwaan, die 34 punten vergaar de, in op de concurrenten in de topcompetitie. In de eerste kilometers van de Diamant van het Noorden (top competitie) ging Jakobs direct in de aanval. Dit resulteerde al snel in een kopgroep van 19 renners. Een sterke groep met onder anderen'John den Braber en Jeroen Duyn. Op het mo ment dat er een tweede groep met Peter Hoondert en Robin van Kessel aansloot ging Jakobs weer aan de haal. Nu kreeg hij zeven man mee. Wat de Drent se ex-prof een paar maal tever geefs probeerde, lukte zijn pro- vinciegenoot Marcel Luppers wel. Die sprong tien kilometer voor de Finish weg en werd niet meer achterhaald. Robin van Kessel (Ter Aar) werd de gras kant ingereden en kwam in het stuk niet meer voor. Hoondert kwam als 23ste over de eindstreep. In de Ronde van Limburg was Aart Vierhouten in de heuvels de beste, maar hij ontbrak in de finishplaats Stein op het erepo dium. Vierhouten werd wel ruimschoots winnaar van de bergprijs. In de finale moesten Vierhouten èn de sterk rijdende 5 Davy Dubbeldam tien renners 1 laten gaan, zodat er voor hen in i de sprint niet meer inzat dan de |1 13de en 14de plaats. Dino Tol- p hoek behoorde met de 27ste s plaats bij de 32 renners die de i mooiste en zwaarste klassieker J uitreden. In de nationale clubcompeti tie viel de ploeg van Swift/Cas^ ba in de Omloop van Voome Putten op door een sterk collec tief. Met drie renners in de kop groep moesten de renners van t< ploegleider Gert Jan Zwaan wel g scoren. Dat deden ze dan ook. h Alleen oud-prof Tommy Postv was hen even te slim af en won h met 20 meter voorsprong. Ach- ter hem grepen Ronald van der Tang (2), Peter van der Reep (6) h en Ruud Borst (9) een berg pun ten, zodat de Leidse wielerclub na deze klassieker de koppositie kon opeisen. Ook in de criteriums kwam de L 'blauwe trein' goed voor de dag. Zaterdag won Vital Timmer- L mans de Ronde van Sluis en gis- L teren waren de bloemen in De Kwakel voor Voorhouter Ronald van der Tang. Miquel van Kessel |v (4), Richard van Kempen (9), k Robin van Kessel 10) en Peter L van der Reep (11) zorgden voor Ij. nog meer Casba-succes. Een jonger broertje van laatsge- j, noemde, Gerben, won een ij. jeugdwedstrijd in Spaarndam. ic

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14