Sport g Advocaat heeft luxeprobleem KNVB vraagt van SJC een 'vriendenprijsjevoor oefenpot 'Ik zeg tegen Bergkamp: Stel je niet aan Akkoord over 12 districten MAANDAG 6 JUNI 1994 Zaterc Zaterdagtitel Katwijk verloor de wedstrijd tegen ACV maar niet het geloof in een goede afloop van de strijd om de zaterdagti tel SJC houdt de schade beperkt noordwuk willem spierduk Het duel tussen Oranje en SJC is nog geen minuut oud. De bal valt tussen John de Wolf en SJC- aanvaller Stefan Huizebosch. De Feyenoord-verdediger doet wat-ie altijd doet: er hard in gaan. Maar Huizebosch doet ook wat-ie altijd doet: niet opzij gaan. Dat moet slecht aflopen voor de Noordwijker. Maar nee, Huizebosch blijft stevig over eind, terwijl De Wolf naar de kant moet voor verzorging. Het tekende de instelling waar mee SJC zaterdagmiddag aan de wedstrijd tegen het Neder lands elftal begon. Eind vorige maand toonde Quick Boys het nodige respect voor de ledema ten van Oranje, de Noordwijkse tweedeklasser had zich echter voorgenomen de duels gewoon stevig aan te gaan. „Ik heb te gen de spelers gezegd dat ze ge woon eerlijke tackles moeten maken. Je wordt toch in de ver dediging gedrongen, dat bete kent dat je in die kleine ruimte de duels aan moet gaan", vond SJC-trainer Ben van Leeuwen. Hij had zijn selectie wel gewaar schuwd de internationals geen 'doodschoppen' te geven, 'want dan had ik die speler meteen naar de kant gehaald." Het felle verdedigen van SJC veroorzaakte zo nu en dan irri tatie bij het Nederlands elftal. Paul van de Berg had in de tweede helft een aanvaring met Dennis Bergkamp. Vlak voordat de spits van Inter Milan de zes de treffer liet aantekenen, moest hij een stevige tackle van Van de Berg incasseren. „Hij begon meteen te zeuren dat ik z'n been had kunnen breken," her innerde de SJC-er zich, „Ik zeg tegen 'm, stel je niet zo aan. Hij trapte me trouwens nog na ook." Trainer Ben van Leeuwen vond het allemaal niet zo ern stig. „Bergkamp duwde Paul weg, ja dan kan je natuurlijk zelf ook een 'koekie' verwachten." De Noordwijkse spits Piet Ha- zenoot zag in de tweede helft Ronald Koeman plotseling met twee gestrekte benen inkomen. Er ontstond even een korte dis cussie met scheidsrechter Dick Jol. Hazenoot: „Koeman zei dat ik die trap nog tegoed had van 'm. Nou had ik hem inderdaad in het begin van de wedstrijd geraakt. Dat was-ie kennelijk niet vergeten." Nu was het beslist niet zo dat de wedstrijd zich in een slechte sfeer afspeelde. Dat blijkt ook wel uit de ervaringen van Rem- co Martens. Hij stond tijdens de wedstrijd geregeld uitgebreid met Aron Winter te converseren „Hij wilde weten hoe hoog we speelden, hoe het in de compe titie was gegaan. Ik heb hem nog gevraagd wat ze ervan ver wachten in Amerika. Hij vertel de dat de hele groep er veel zin in heeft." Martens had ook alle tijd voor die conversatie met Winter om dat het spel zich vanzelfspre kend vrijwel constant op de helft van SJC afspeelde. Slechts een enkele keer kon de thuis ploeg aanvallend aan het werk. Piet Hazenoot was de enige die het de-* Oranje-doelman (voor rust Snelders, na rust Van der Sar) lastig kon maken. Na een combinatie met Yemer schoot hij fraai in. Snelders kon de bal net over de lat tikken. De tweede helft lukte het SJC zelfs om wat vaker in de rich ting van het doel van het Neder lands elftal trekken. Op de rand van het strafschopgebied wer den \ie meeste Noordwijkse aanvallen echter gestuit. Voor Nederland bleef de teller op zes staan. Dat was in de eer ste helft te danken aan goed keeperswerk van Ted van der Meer. Hij reageerde een aantal Toptijd Eindelijk een we reldrecord in Hen gelo: Ethiopiër Haile Ge- breselassie liep de 5000 meter in een toptijd malen goed op afstandschoten van onder anderen Ronald Koe man, maar had pech dat de twee keer dat hij de bal los moest laten, het ook meteen een doelpunt werd. Trainer Ben van Leeuwen was meer dan tevreden met de uit slag. In een heel pessimistische bui had hij gezegd niet te hopen dat het een nulletje of 18 zou worden. „Maar ik had wel ge dacht dat er 12 in zouden gaan." Nederland - SJC (2e klasse) 6-0 (3-0). 25. Ronald de Boer 1-0, 34. Wouters 2- 0, 41. Ronald de Boer 3-0, 58. Berg kamp 4-0, 72. Ronald de Boer 5-0, 78. Bergkamp 6-0. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 8000. Nederland: Snelders (46. Van der Sar); Winter, De Wolf (46. Frank de Boer), Koeman en Numan; Jonk (46. Witsch- ge) en Wouters; Taument, Bergkamp, Ronald de Boer en Roy. SJC: Van der Meer (Van der Bent, Van der Zalm), De Haas (Abswoude), De Ridder (Brouwer), Van Rooyen, Van Kesteren; Ooms (Pont), Smit (Van de Berg), Yemer (Wijnands), Passchier (Martens), Hazenoot, Huizebosch (Heemskerk). Deze supporters hadden geen tijd om een nieuw spandoek aan te schaf fen. Het doek werd met een simpele ingreep aangepast aan de huidige situatie. foto henk bouwman Honkballer tien jaar geschorst Rotterdam Honkballer Marlon Louis is door de tuchtcommissie van de KNBSB geschorst tot 1 juni 2004. De werper van het Til- burgse SAT Tigers vergreep zich vorige week in het treffen met Levi's/Tridents aan de scheidsrechters Cor Kooijman en Cees Bouterse. Nadat Louisa wegens aanmerkingen op de leiding was weggezonden, sloeg en trapte hij beide arbiters. Tevens werd de bij de stand 0-0 gestaakte wedstrijd verloren verklaard voor SAT Tigers. Campfens van Ajax naar Feyenoord leiden Het Leidse voetbaltalent Alan Campfens verhuist van Ajax naar Feyenoord. De 16-jarige spits van de Amsterdamse B- junioren en het Nederlands jeugdelftal krijgt bij Feyenoord een zogenaamd 'koelkastcontract'. Dat biedt Feyenoord de moge lijkheid een transfersom te vragen indien de Leidenaar weer naar een andere club gaat. Campfens had het bij Ajax niet naar zijn zin. Hij had moeite met de Amsterdamse bluf. „Op alle pun ten kreeg Alan bij Ajax de hoogste cijfers, alleen moest hij meer flair krijgen, ik vind het echter belangrijker dat-ie blijft zoals hij is", aldus vader Luc Campfens. Bij Ajax kreeg Campfens geen koelkastcontract. „Daar hebben we bij Ajax niet om gevraagd. Zo'n contract krijg je, daar vraag je niet om. Bij Feyenoord bo den ze dat wel aan, daar spreekt erkenning uil." Agent lost waarschuwingsschot bij amateurvoetbalwedstrijd Een agent heeft zaterdag een waarschuwingsschot gelost tij dens de voetbalwedstrijd om promotie naar de eerste klasse tussen RWH (Ridderkerk) en WGZ (Zwijndrecht). De politie man voelde zich in het nauw gedreven door vechtende siip- ,porters. Nadat WGZ kort na de rust op een 2-0 voorsprong was ge komen, braken er ongeregelcf- heden uit aan de lange zijde van het veld, tegenover de tribune. In eerste instantie provoceer den supporters van RWH en WGZ elkaar. Over en weer werd gescholden en met bierblikjes gegooid. Ook braken vechtpar tijen uit. Twee door gastvereni- ging Barendrecht in allerlijl op geroepen politieagenten pro beerden de gemoederen te sus sen, maar zij werden ernstig in het nauw gedreven. Van een van hen werd de portofoon af gepakt. Toen de relschoppers probeerden een politieman zijn vuurwapen af te nemen, loste hij een waarschuwingsschot. Na het incident kregen de beide agenten snel versterking een twintigtal collega's. De wedstrijd, die vijf minuten was stilgelegd, korj vervolgens nor maal worden uitgespeeld. Na afloop werden twee supporters van RWH uit Ridderkerk gear resteerd. Een 31-jarige voorma lige selectiespeler van RWH, wegerjs openlijke geweldpleging en een 23-jarige man omdat hij de politie hinderde bij de aan houding van de eerste persoon. Beiden kregen een proces-ver- baal en zijn na verhoor op het politiebureau weer vrijgelaten. Van de incidenten is rapport opgemaakt. De KNVB zal zich buigen over strafmaatregelen. Volgens een woordvoerder van de politie was alcoholgebruik langs de lijn de oorzaak van de rellen. „Dat moet afgelopen zijn, want daarmee vraag je om ellende." Daan Schotting, vice-voorzit- ter van het bestuur amateur voetbal van de KNVB, liet door schemeren dat de ongeregeld heden aanleiding kunnen zijn 'om het alcoholgebruik bij be langrijke amateurwedstrijden, waarop veel publiek afkomt, aan strengere bepalingen te on derwerpen. Vooralsnog geldt de bepaling dat bier in plastic be kers moet worden geschonken. zeist» Het sectiebestuur amateurvoet bal van de KNVB heeft zaterdag tijdens de ledenvergadering een gevoelige nederlaag geleden. De vergadering stemde het be stuursvoorstel de bestaande twintig voetbalafdelingen bin nen twee jaar te herstructureren tot zes districten weg. Volgens Gerard van Dijk, be stuurder van de afdeling Leiden, verliep de vergadering chao tisch. Uiteindelijk konden de af gevaardigden elkaar wel vinden in een motie die pleitte voor het teruggaan naar twaalf distric ten. De nieuwe opzet gaat op zijn vroegst over twee jaar van start. Het nieuwe plan moedigt samenwerking tussen de dis tricten aan. Dat is volgens de KNVB noodzakelijk om in de toekomst efficiënter te werken. De afdeling Leiden was voor stander van de vorming van zestien districten, maar Van Dijk zegt met het plan van twaalf te kunnen leven. „We zien mogelijkheden om te reali seren wat we willen, samenwer king met Gouda en misschien met Den Haag. Het plan voor zes districten is gelukkig van ta fel." De afdelingsbestuurder vindt dat de KNVB Zeist een flinke deuk heeft opgelopen. „Ik ben benieuwd of het bestuur hier consequenties uit trekt." Twee jaar geleden conclu deerde een onderzoeksbureau dat de sectie amateurvoetbal van de KNVB een log en stroef bondsapparaat was. Een gron dige herstructurering was nood zakelijk. Maar daar waren de af delingen van het begin op te gen. De veranderingen zouden immers betekenen dat er afde lingen en dus ook banen moes ten verdwijnen. Na zaterdag is die vrees verdwenen. Gedwon gen ontslagen vallen er niet. 'Jonk en Wouters zijn gemaakt voor dezelfde positie Op Danny Blind na mogen de spelers van het Nederlands elftal drie dagen uitblazen van een pittig trainingskamp. Na de geslaagde oefensessie tegen Quick Boys (5-1), Schotland (3-1) en Hongarije (7-0) werd de voorbereiding op vaderlandse bodem zaterdagmiddag afgesloten met een half dozijn treffers tegen SIC (6-0). noordwuk albert geesing gpd-verslaggever Vrijdag wordt de draad weer opgepakt in Toronto, waar Oranje twee dagen later oefent tegen Canada. „Er is veel arbeid verricht, ik denk dat de ploeg er goed voorstaat", kijkt Dick Ad vocaat met een tevreden gevoel terug. De bondscoach heeft in de voorbije twee weken een goed beeld gekregen van de moge lijkheden die hij met Oranje heeft. De alternatieven om bin nen het elftal te schuiven, zijn royaal aanwezig. Advocaat zit echter ook met een luxe pro bleem. Wat doet hij met Wim Jonk en Jan Wouters? Hij kan niet meer om Jonk als regisseur heen en mag zich de komende dagen het hoofd suf piekeren hoe hij Wouters denkt in te pas sen. „Die twee spelers zijn ge maakt voor dezelfde positie", zei Advocaat al eens. Het twee tal ambieert een centrale rol op het middenveld, daar komen ze het best tot hun recht. Zaterdag tegen Sint Jeroens Combinatie stonden ze samen in het veld, Wouters centraal, Jonk op rechts. „In theorie waren Koe man en ik de centrale mensen, maar in de praktijk kwam het er op neer dat ik een beetje meer aan de rechter kant kwam te spelen". Voorkeur Daar gaat de voorkeur van Jonk niet naar uit. „Net als bij Inter speel ik het liefst vanuit het midden. Ik vind dat je spelers op hun kwaliteiten moet laten functioneren", meent de Volen- dammer. Advocaat staat voor een di lemma. Eerder heeft Wouters al eens aangegeven dat hij er niets voor voelt om de ene wedstrijd wél te spelen en de andere niet, zoals de bondscoach begin dit jaar in Tunesië suggereerde. Hij zal een oplossing moeten be denken die voor beide spelers acceptabel is. Het meest voor de hand ligt de Van Gaal-vari ant met Wouters als linkshalf. In dat geval wordt Witschge het kind van de rekening. Ook niet meer zo zeker van een basisplaats is Mare Over- mars. De kleine Ajacied kon te gen Schotland en Hongarije amper potten breken en weet dat hij in Gaston Taument een geduchte concurrent heeft. Overmars voelt zich geestelijk en lichamelijk fit, zegt hij, en heeft het 'ongelooflijk naar z'n zin'. Maar hij oogt wat minder ontspannen en zelfverzekerd dan veertien dagen "geleden en bleef zaterdag met een lichte spierblessure aan de kant. Onomstreden Onomstreden is de positie van Ronald de Boer, nu Gullit en Van Basten in Amerika niet van de partij zijn. De Ajacied scoort weliswaar weinig, maar hij maakt de weg vrij voor andere spelers. Zaterdagmiddag nam De Boer de helft van de produk- tie voor zijn rekening en stond hij ook nog eens aan de basis van de treffer van Wouters en het tweede doelpunt van Berg kamp. Diens eerste treffer ont stond uit een hoekschop van Roy, die Bergkamp met de schouder verlengde. Jonk en Bergkamp waren de meest opvallende spelers in de voorbereiding. Het duo van In- ter Milaan maakte een uiterst gretige indruk en greep elke training en wedstrijd aan om al le ellende en frustraties van een min of meer verloren seizoen van zich af te spoelen. Het vertrekpunt van Oranje is een stuk beter dan vier jaar ge leden in Italië. Toen vertrok Beenhakker met vier gebles seerde spelers (Erwin Koeman, Dennis Bergkamp tikt de bal langs doelman Ted van der Meer van SJC. De actie zou geen doelpunt opleve ren. foto anp Van Aerle, Van Tiggelen, Gullit) draaien ze een plaatje in de bus mars. Oranje goes America. In en was de sfeer al verziekt voor en zingt iedereen mee. Dat is opperbeste stemming en boor- er een bal was getrapt. „Nu een goed teken", vindt Over- devol optimisme. Hoeveel geld SJC overhoudt aan het oefenpotje tegen het Neder lands elftal? Penningmeester Aad Kromhout steekt vertwijfeld zijn armen de lucht in. Hij kijkt met een bljk alsof hem is ge vraagd hoeveel maal de Noord- wijkers deze middag de bal heb ben geraakt. Hij weet het niet, hij kan zelfs geen schatting ma ken. Terwijl dat toch niet zo moeilijk moet zijn. Maar geld is een vies woord in het amateurvoetbal. En dus hult Kromhout zich in nevelen. Met de KNVB is afgesproken dat hij zou zeggen dat SJC voor een 'vriendenprijs' tegen het Neder lands elftal kon spelen. Een vriendenprijs, omdat de selectie twee weken lang voor de trai ningen gebruik maakte van de Noordwijkse accommodatie. Zonder daarvoor een cent te be talen. Zo regelt de KNVB dat. Een vriendenprijsje. Dat is dus minder dan de dertigdui zend gulden die Quick Boys twee weken geleden moest neertellen. Maar meer dan tien duizend gulden, want dat, wil Kromhout wel kwijt, is een te la ge schatting. Een andere kos tenpost voor SJC is de plaatsing van de noodtribunes. Er zijn 6500 extra plaatsen en die kos ten volgens de penningmeester tussen de 2 gulden en 2 gulden 50 per stuk. En dat is het wel zo'n beetje. De bewaking kost de club geen cent: collega's van de Leidse po litieagent en Noordwijkse kee per Ted van der Meer hebben hun vrije zaterdagmiddag opge offerd om de boel op het sport park in de gaten te houden. En de rest van de kosten betaalt de Business Club van SJC. Een kleine 9000 mensen be kijkt de wedstrijd: onder hen le den van SJC en genodigden. Volwassenen betalen vijftien gulden, kinderen en 65-plussers 7,50. De kaartverkoop moet dus ongeveer tachtigduizend gulden hebben opgeleverd. .Een simpele rekensom leert dan dat SJC minimaal zo'n veertigduizend gulden over houdt aan het duel. En daar is dan de kantine-opbrengst nog niet bij opgeteld. Maar niemand die zich er druk om maakt in de tot vip- room omgetoverde sporthal. Daar verzamelen spelers, be stuurders van andere clubs, bo bo's van de KNVB en de ge van een handelsonderneming met vijf man in dienst en een miljoenenomzet. Als er geen groot voetbalevenement is richt het Bredase bedrijf zich vooral op reclame-artikelen voor be drijven, nu verkoopt de groot handel 350 verschillende WK- produkten. Het populairste is de 'headwear', zegt Bogers, die zelf de oranje stralenkrans van de Statue of Liberty op zijn hoofd heeft en een t-shirt met all-overprints draagt. Ook al zo'n hit. De Oranje produkten die bijna allemaal een Ameri kaans tintje hebben, vliegen weg. „Amerika heeft een gigan tische uitstraling", verklaart Bo gers het succes. Bij zo'n oefen- pot tegen SJC verhandelt hij 'voor een paar duizend gulden' en de omzet van de Oranje-pro- dukten bedraagt 'tonnen'. Exac te bedragen noemt hij niet. Over geld wordt niet gesproken. Behalve als in een hoek van de vip-room bekend wordt ge maakt hoeveel er is geboden voor de wedstrijdbal. De op brengst is bestemd voor een toernooi voor gehandicapten. „Let op, het hoogste bod wordt bekendgemaakt", waarschuw! de penningmeester. De bal brengt tienduizend gulden op. maar niet mogen. Soms vergist hij zich. Zo stuurt hij een man weg die even later met een an der bestuurslid weer bij de deur staat. „Dit is de gemeentesecre taris", zegt die tegen Van Keste ren. „Had dat dan gezegd..." Van Kesteren is vandaag por tier maar alle andere dagen se cretaris van de Business Club van SJC. Een groep die de afge lopen twee jaar sterk is ge groeid: van 15 leden toen tot 35 nu. Elk bedrijf betaalt per jaar tweeduizend gulden, exclusief BTW en krijgt daar volgens Van Kersbergen 'maximale publici teit' voor terug. Van het geld worden activiteiten van de ver eniging betaald en 'anderzijds proberen we de prestaties te ver hogen door spelers de toegestan- de vergoedingen volgens de KNVB-reglementen te geven'. De boodschap van de voor malige voorzitter van SJC is wel duidelijk: de Business Club heeft niets te verbergen. En dus vertelt hij zonder schroom dat de bedrijven gezamenlijk de programmaboekjes hebben be taald (kosten: 4000 gulden), en de bijeenkomst na afloop voor de genodigden in vip-room (kosten: 7000 gulden). Voetbal is commercie: de bor den langs het hoofdveld zijn af geplakt en hebben plaatsge maakt voor de reclameborden van de KNVB-sponsors. De be drijven die SJC met een recla mebord steunen zijn tevreden gesteld met kaartje voor de wedstrijd en de vip-room. Voedselproducent Smiths heeft op de tafels in de sporthal bak ken met YVK-zoutjes gezet. Aan de muren hangen reclamepos ters. Maar de commercie begint al veel eerder. Op de route van het parkeerterrein naar de velden heeft Anton Smeets uit Krom menie zich onder een tunneltje tactisch opgesteld met grote op blaasbare, rood-wit-blauwe ha mers. Per oefenwedstrijd ver koopt hij er tussen de honderd en driehonderd a tien gulden en als hij naar Amerika gaat (dat is hij zeker van plan, maar hij wacht nog op vergunningen) dan stopt hij er een stuk of vier duizend in zijn koffer. Mis schien komt Anton Smeets ooit even ver als de heer Bogers van Bobo Promotions. Een paar jaar geleden verkocht hij sjaaltjes en petjes bij voetbalwedstrijden en popconcerten, nu is hij volgens zijn kaartje managing director Soms loopt directeur Bogers van Bc meente Noordwijk en andere genodigden zich na afloop van het duel. Om zich eerst vol te stoppen met de taart die eigen lijk bedoeld was voor alle toe schouwers. Achtduizend oranje o zelf ook te venten. „Om 'feeling't stukjes sneed de bakker-spon sor van de KNVB met de bedoe ling die allemaal uit te delen aan de mensen op de tribune. Maar het regent en dus blijft de grote lap zoetigheid binnen. 1 houden met de klanten." foto henk bouwman Waar de volgende gang de ha ring is, en het toetje saté met stokbrood. Aan de deur staat Bert van Kesteren mensen tegen te hou den die naar binnen willen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13