Nieuwe kans monorail 'Alleen de draagmuren blijven staan' Leiden Regio Eiergooikampioenschap H0kers gedragen zich voorbeeldig Schapenscheerdersfeest: leuk en informatief MAANDAG 6 JUNI 1994 chef hennyvan egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 hazerswoude-runduk kees van kuilenburg Van doolhof tot overzichtelijk gebouw. Dat moet het resultaat zijn van de uitbreiding en ver bouwing van het politiebureau in Hazerswoude-Rijndijk. Het is de bedoeling dat kort voor de bouwvakvakantie met de werk zaamheden wordt begonnen. Het personeel verhuist tijdelijk naar het bureau in Zoeterwou- de-Dorp. Voor de bewoners van Rijn- woude hebben de werkzaamhe den ook gevolgen. „Voor een aangifte of andere zaken moe ten zij vanaf 1 juli naar Koude- Verbouwing politiebureau Rijnwoude begint binnenkort kerk aan den Rijn. De politie wordt daar tot ongeveer half november ondergebracht in het voormalige pand van gemeen tewerken in de buurt van het voormalige Koudekerkse poli tiebureau", vertelt groepschef Adri Wensveen. Onder andere kunnen zij in Koudekerk terecht bij Herman Bergman, die sinds dit voorjaar als contactmede werker in Rijn woude actief is. Een contactme dewerker is een groot dele van zijn tijd actief in het dorp. On der andere heeft hij een spreek uur en contacten met diverse organisaties en instellingen. Overigens is Bergman geen vreemde eend in de Rijnwoudse bijt. Sinds 1981 werkt hij al bij de politie in Hazerswoude. Herman Bergman is ook na mens het personeel van nabij betrokken bij de komende ver bouwing. Een verbouwing ove rigens die al jaren in de pen zat, maar door allerlei oorzaken niet kon worden gerealiseerd. Zo zag het er geruime tijd naar uit dat de politie in de voormalige MAVO gehuisvest zou worden. Ook dat werd afgeblazen. „Maar het wordt wel hoog tijd. Het ge bouw voldoet al jaren niet meer aan de eisen van deze tijd. Op het bureau is geen enkele priva cy. Even terugtrekken met ie mand die aangifte komnt doen is niet mogelijk. Je wordt voort durend gestoord door mensen die door de ruimte heen lopen", aldus Bergman. De verbouwing betekent dat het gehele pand twee woon huizen en een kantoorpand wordt gesloopt. .Alleen de draagmuren blijven staan. Daarvoor in de plaats komt een modern kantoorgebouw met een gang en daarin aparte ka mers. Dan is het ook mogelijk om zonder dat er voortdurend mensen langs komen een cliënt te wooord te staan. Alleen dat al is een enorme verbetering", legt de contactmedewerker uit. Het nieuwe bureau krijgt ook een andere entree met daarin een publieksruimte. Van daaruit worden de bezoekers te woord gestaan of doorverwezen naar een spreekkamer. De entree sluit stfaks aan op de doorgang die onder de komende nieuw bouw van het gemeentehuis doorloopt. Door de verbouwing krijgen de medewerkers 24 in getal, dat is minder dan voor de reorganisatie van de politie meer ruimte. „Dat is misschien onlogisch, maar de situatie was hier dermate slecht dat een gro ter gebouw noodzakelijk was", merkt Wensveen op. Ruim veertig bromfietsers halen examen voorschoten Van de vierenveertig deelne mers aan het bromfietsexamen in Voorschoten zijn er 41 ge slaagd. Zij legden het examen vrijdagavond met goed gevolg af. De geslaagden kregen in het Cultureel Centrum aan de Prin ses Marijkelaan een bromfiets certificaat uitgereikt. Zo'n certi ficaat wordt in 1995 voor brom fietsers verplicht. Het was de tweede keer dat bromfietsers in Voorschoten een certificaat konden behalen. Het examen was het laatste onderdeel van een bromfiets cursus van vijf theorie- en twee praktijklessen. De cursus was georganiseerd door Veilig Ver keer Nederland afdeling Voor schoten en Oegstgeest en de re gionale werkgroep Verkeersvei ligheid in Leiden en omgeving. Coördinerend ambtenaar L. den Hartog van de gemeente Voor schoten is ervan overtuigd dat door de cursus minder ongeluk ken gebeuren. Vorig jaar raak ten in Voorschoten 19 bromfiet sers bij ongevallen gewond. De gemeente Voorschoten heeft begin dit jaar zo'n 570 jongeren van vijftien tot en met zeventien jaar van de cursus op de hoogte gesteld. Bijna 140 jongeren schrëven zich voor de cursus in. Het verplichte brom fietscertificaat in 1995 is volgens Den Hartog een belangrijke sti mulans geweest om zich aan te melden. Ook de korting van 25 procent op de bromfietsverze kering die een verzekerings maatschappij had beloofd aan bromfietsers met een certifi caat, heeft volgens hem daar aan bijgedragen. Den Hartog verwacht dat in september een derde groep jongeren uit Voor schoten de cursus kan volgen. Dan zal waarschijnlijk ook een bromfietscursus in Oegstgeest beginnen. DUIVENSPORT De duiven vlogen op 4 juni vanuit Moeskroen. PV De Reisduif: N. de Groot Zn. 1,2,5,6, 7, 8, 10; P. Kop 3, 9; J. Smit 4. LPV De Vriendenclub: R. v/d Dop 1; A.J. Link 2, 8; Ch. v/d/ Voorn 3; E.M.N. v/d Voorn 4; A. v/d Lee 5; L. Koopman 6; N. Vogelenzang 7; Comb. Bo- dijn en Zn. 9; Comb. J. en M. Degen 10. PV Het Oosten: F. Glasbergen 1, 2, 4; W.F. de Jong 3; Bob van Putten 5, 6; Comb. Mooten-v/d Hoogt 7; J. Laterveer jr. 8; J. Laterveer sr. 9; W. Kop 10. PVLPC: H. Pen 1. 8. 10; Groenendijk/Heiden 2; Witte- veen v. Gorkum 3; J. Staffeleu 4, 5.6, 7; J. v/d Hoogt 9. PV De Blauwkras: Comb, de Mooy 1, 4, 8; Comb. Montanje 2,6,10; P. Landesber- gen 3, 5; Comb, v/d Blom 7; F. v/d Wetering 9. PV De Rijnklievers: J.J. van Leyden 1; G.H. van der Poel 2; P.H.J. Bink 3; C.H. Kop 4; M. Hogenboom 5; J.C. Zevenho ven 6; J. van der Wal 7, 8, 9; A. van de Velden 10. PV Leiderdorp: W. Jacobi 1; T. Gijsman 2, 10; D. v. Seggelen 3; Th. Habraken 4; W. Rietkerken 5; W. Habraken 6; R. v/d Nfeuwendijk 7; W. v. Oosten 8,9. De duiven vlogen op 5 juni vanuit La Ferte Bernard. PV De Reisduif: N. de Groot Zn. 1, 2, 5, 6, 8, 9; P. Schlagwein 3, 10; F. Penseel 4.7. LPV De Vriendenclub: Comb. Vinkensteyn/de Roo 12; Comb. Bodijn en Zn. 3, 9; A.J. Link 4; A. Pracht 5; L. Koopman 6; Th. Dongelmans 7, 10; John Rietkerken 8. PV Het Oosten: Bob van Putten 1, 3, 7, 8; G. Hendrikse 2, 10; J. Verbaan 4, 5; P. v. Duyl 6; A. Geyteman 9. PVLPC: H. Pen 1, 2, 3; W. Siera 4, 6, 8; J. v/d Steen 5; J. Staffeleu 7, 9; Witteveen v. Gorkum 10. PV De Blauwkras: Comb, de Mooy 1, 2, 7, 8, 9, 10; S. Zeegers 3, 4, 5; Comb. Mon tanje 6. PV De Rijnklievers: A. de Mey 1,2; Aad de Vries 3, 4, 6; J. van Laar Zn. 5; J.C. Ze venhoven 7; J. van der Wal 8; G.H. van der Poel 9; K.W. Dok- kum 10. PV Leiderdorp: D. v. Seggelen 1; R. v/d Nieu- wendijk 2, 4; M. Reijerse 3, 6, 9; "A. Petit 5, 7,10; H. Flippo 8. PV De Zwaluw: V/d Kooy-de Best 1, 3, 5; P. Ver- hoork 2, 4, 6; G. Hoogervorst 7, 10; P. v. Leeuwen 8; L. en Th. Verhoork 9. Vanuit Roye PV De Zwaluw: N. Meeuwenoord 1, 9; G. Hoog ervorst 2; P. v. Leeuwen 3; A. v. Wissen 4, 5,6; v/d Kooij-de Best 7; P. Verhoork 8; L. en Th. Ver hoork 10. koudekerk Grote hilariteit zaterdagmiddag op de velden van voet balvereniging Koudekerk. Voorde achtste maal werd het kampioen schap eiergooien gehouden. En het record sneuvelde: 44,5 meter ver kwamen de eieren pas neer die de A-junioreri Vos en Rijnbeek gooi den. Het oude record stond op 40,55 meter. De eieren, afgekeurd voor consumptie maar nog net niet verrot, werden niet alleen ver weggegooid, maar ook gebruikt om andere deelnemers te beko gelen. Zomerhuisje leeggehaald rijnsaterwoude» Uit een zomerhuisje aan de Heilige Geestlaan in Rijnsaterwoude hebben onbekende daders in de nacht van vrijdag op zaterdag alle apparatuur meegenomen. De tuindeu ren van het huisje werden opengebroken. De eigenaars missen een wasmachine, tv-toestel, telefoon, boormachine en surf plank. Inbreker aangehouden in Rijpwetering rupwetering De man die zaterdagmiddag eurocheques, een boormachine en een fototoestel stal uit een woning aan de Hoogmadeseweg in Rijpwetering is aangehouden. De man werd in Amsterdam klemgereden. In de auto werd de buit van de in braak in Rijpwetering aangetroffen. Culinaire diefstal in Leiderdorp leiderdorp» Onbekenden hebben een grote hoeveelheid voedsel gestolen uit het verzorgingstehuis aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp. De daders braken vannacht in en namen naast een hoeveelheid geld ook 25 cordon blue's, stukken kaas, 40 var kenshazen, 18 kilo koffie en 3 flessen drank mee. Het in ondui delijk hoe de daders het pand binnen zijn gekomen. Rijbewijs ingenomen van Teraarder ter aar» Een 22-jarige automobilist uit Ter Aar is zaterdagnacht om 2.00 uur aangehouden omdat hij op de Zegerbaan in Alphen de hele rijbaan nodig had, volgens de politie. Nadat de man in de berm was geraakt, is de man in zijn woonplaats aangehou den. De man had gedronken. De politie heeft de auto in beslag genomen. Hij kan zijn auto terugkrijgen als hij zijn rijbewijs bij de politie inlevert. Autodiefstal in Alphen alphen aan den run Een auto met een dagwaarde van 7500 gul den vrijdagnacht gestolen op de Anna van Saksenstraat in AJ- phen aan den Rijn. De politie vermoedt dat de diefstal verhand houdt met een gewapende overval op een geldloper bij de ING- bank aan de Castellumstraat in Alphen aan'den Rijn afgelopen vrijdag. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Inbraak via uitzetijzer alphen aan den rijn» In een flat aan de Plutostraat in zijn zaterdag 35 cd's met een waarde van 1300 gulden gestolen. De diefstal had plaats na verbuiging van een uitzetijzer van een raam dat op een kier stond. De politie heeft al verschillende keren bij de wo ningbouwvereniging en de bewoners op vervanging van de ge makkelijk te verbuigen uitzetijzers aangedrongen. Hond valt schapen aan alphen aan den run De politie van Alphen aan den Rijn heeft gis teren in overleg met de eigenaar een einde gemaakt aan het le ven van een hond. De politie vond een zwarte Groendaler in het hekwerk van een weiland aan de Dijkslootpad. De hond beet een schaap. Het was de derde maal dat de hond schapen aan de Dijkslootpad aanviel. Diefstal uit sportkantine voorschoten Sigaretten, koffie en geld met een totale waarde van 1000 gulden zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gesto len uit sportkantine Vliethorst aan het Van der Haarplein in Voorschoten. De inbrekers kwamen binnen door een ruit te ver wijderen uit een tussendeur. Vervolgens werden de gokkasten opengebroken. Een andere tussendeur werd opengebroken, waardoor de inbrekers een greep konden doen in de kassa. Vernielingen aan telefooncel voorschoten Aan een telefooncel aan de Leidseweg ter hoogte van de Trompflat in Voorschoten zijn gisteren diverse vernielin gen verricht. Het toestel werd opengebroken waaruit de dader(s) een onbekend geldbedrag meenamen. Reeks inbraken in Rijnwoude In Rijnwoude zijn in het afgelo pen weekeinde een reeks inbra ken en diefstallen gepleegd. Bij een firma aan de Engelandlaan in Hazerswoude hebben inbre kers een partij gereedschap buit gemaakt. De dieven sloegen in de nacht van vrijdag op zater dag hun slag. Een gereed schapskist werd leeggehaald waarna de daders verdwenen. Hoe de daders het pand in en uit zijn gekomen is niet bekend. In dezelfde nacht werd ook een verenigingsgebouw van het Pluutje aan de Rijnenburcher- laan in Hazerswoude door in brekers bezocht. Daar werd een ruit ingegooid en vervolgens de inhoud van een flipperkast meegenomen die wordt geschat op 300 gulden. Een inbreker die zondagmor gen bij de Apotheek aan de Rij- nenburcherlaan de kassa pro beerde te stelen, is betrapt. Het alarm ging af waarna de eige naar de man te pakken kon ne men. Het gaat om een 63-jarige man uit Utrecht die door een gaatje te boren in de ruit het pand was 'binnengekomen. Hij is ingesloten. Bij een autobedrijf aan de Hoogeveenseweg in Hazers woude is in de afgelopen nacht een rode Renault weggehaald. Het kenteken is bij de politie bekend, niet hoe de dader(s) de auto hebben kunnen weghalen. Van station naar themapark Archeon Zeldzame dressuurproef met een Belgisch trekpaard De kans neemt toe dat er tussen het Alphense NS-station en het archeologisch themapark Archeon een monorail gaat rijden. De aannemerscombinatie Grimbergen/Hol- landia ziet kans de 1200 meter lange baan aan te leggen voor tien miljoen gulden. Bij die prijs kan de monorail worden aangelegd zonder of met slechts een kleine bij drage van de gemeente. Het belangrijkste bezwaar tegen de monorail lijkt daarmee te verdwijnen. alphen aan den run ruud sep De monorail van de aanne merscombinatie is onder ande re goedkoper doordat Grimber gen minder kolommen gebruikt om de monorail te ondersteu nen. Grimbergen uit Alphen aan den Rijn en Hollandia uit Krimpen aan den IJssel hopen met de monorail Nederland te veroveren. He tweetal heeft spe ciaal voor dit soort projecten een speciale BV in oprichting: Holland Monorail. De verbin ding tussen het Alphense sta tion en Archeon moet het eerste project worden van Holland Monorail. Dat vooruitzicht is één van de redenen waarom de aannemerscombinatie bereid is de monorail in Alphen zo goed koop aan te leggen. In februari schrapte de ge meenteraad de monorail uit het bestemmingsplan voor Kerk en Zanen. De raad wilde voorko men dat de gemeente te zijner tijd een bijdrage zou moeten le veren aan het futuristische maakt zo'n monorail Archeon extra aantrekkelijk. Bovendien zal het aantal bezoekers dat met openbaar vervoer komt" toene men", aldus De Back. Gemeentewoordvoerder B. Sturkenboom meldt dat B en W nog niet voor de monorail heb ben gekozen. „Alle opties zijn open. We willen ook de andere manieren bekijken om het ver voersprobleem naar Archeon op te lossen", aldus Sturkenboom. B en W willen nog voor de zo mer een standpunt innemen over het al dan niet aanleggen van de monorail. Gaat het colle ge akkoord, dan zal mogelijk al in september de gemeenteraad zich opnieuw moeten uitspre ken. Voor de aanleg van de mo norail moet het bestemmings plan dat begin dit jaar werd vastgesteld weer worden gewij zigd. De bewoners van Kerk en Zanen zullen daardoor nog maals hun bezwaren kenbaar kunnen maken. warmond Zo'n vijftienhonderd mensen stonden zaterdagavond uitbundig te hoken, bier te gooien en scheurden en passant kleren van plakkerige lij ven af in een lawaaiige feesttent in Warmond. Het optreden van de Achterhoekse groep Normaal was ruig maar tot ongeregeldheden kwam het niet. Na afloop keerden de hokers veelal halfnaakt en bene veld, maar verder zonder problemen, huiswaarts. Hun t-shirts hadden ze massaal over de lampen bo venin de tent gegooid. Net als vorig jaar haalde de Warmondse Muziek- en Toneelvereniging St. Matthias Bennie Jolink en zijn kornuiten naar het dorp aan de Leede. „De op brengsten komen ten goede aan onze vereniging", zegt organisator LJ. Kerkvliet. „De toneelvereni ging, de muziekvereniging, de drumband en de majorettes, ze hebben allemaal wel eens wat no- dig." Hij is uiterst tevreden over het concert. „Gewoon een gezellig feest. Er is niets fout gegaan, ze heb ben nog geen boompje geknakt, geen bord omge gooid. En ruzie? Ruzie is er niet geweest we heb ben gewoon lol gehad. Maar ik denk dat er deze week wel heel wat mensen verkouden zullen zijn." Ook de EHBO'ers, die zich hadden geposteerd in een keet naast de feesttent, beleefden een relatief rustige avond. Slechts nu en dan werd er iemand naar binnen gedragen, flauwgevallen in het feest gewoel of opgesierd met een schrammetje. FOTO HIELC'O KUIPERS monorail langs hun slaapka merraam krijgen, maar de cen ten gaven uiteindelijk voor een raadsmeerderheid de doorslag. In de nieuwste opzet hoeft Al phen bijna niets meer te beta len voor de monorail. „De ge meente heeft indertijd van Eco nomische Zaken anderhalf mil joen gehad voor de aanleg van wegen naar Archeon. Van dat bedrag is nog heel wat over. De gemeente zou dat bedrag als nog kunnen gebruiken voor de monorail", veronderstelt E. Plesman van Westnederland. Streekvervoerder Westneder land is één van de betrokkenen bij de aanleg van de monorail. Directeur J. de Back van Ar cheon is blij dat er eindelijk weer wat beweging komt in de monorail-plannen. „We zijn er al drie jaar mee bezig, want voor Archeon is de monorail erg belangrijk. Als mensen moeten kiezen voor een dagje uit, Ondanks het uiterst wisselvalli ge weer, was het afgelopen za terdag druk op de kinderboer derij Zegersloot in Alphen aan den Rijn. Hier werd namelijk voor de zevende maal het jaar lijkse schapenscheerdersfeest gehouden. Schapenscheerdersfeest is ei genlijk een veel te beperkte be naming voor dit evenement, want er gebeurt veel meer. Het thema van de dag was 'Mensen die werken met en voor levende dieren'. Een breed onderwerp waar je alle kanten mee op kunt. En dat was dan ook precies de bedoeling. De organisatoren wilden meer dan een feest met schapen en oude ambachten. Het doel was de bezoekers ken nis te laten maken met mensen die beroepsmatig werken met levende dieren. Zocfls een hoef smid, een dierenarts, een ma nege-houder, een imker en vele anderen. Ook mensen die als hobby of uit overtuiging omgaan met dieren waren ruim vertegen woordigd. Te denken valt hier bij aan mensen die actief zijn voor de Dierenbescherming, de Stichting Alphense Ooievaars, het WNF of het Zeehondenop vangcentrum Pieterburen. Een van de toppers in het programma was de demonstra tie schapen drijven met Border Collies. Dit zijn zwart-witte honden, van oorsprong afkom stig uit Engeland met een ijzer- sterke reputatie als herders hond. De demonstratie werd gegeven door de familie Den Brabander uit Wateringen met vijf honden en een koppel Drenthse heideschapen. Een andere opmerkelijke demon stratie betrof de ruitersport. Nog zelden vertoond, een dres suurproef met een Belgisch trekpaard. Ongelooflijk wat zo'n zware kolos toch nog kan. De hele opzet van het scha penscheerdersfeest was leer zaam. Je zag een hoefsmid aan het werk, een dierenarts hield open spreekuur, leerlingen van het Groen College demonstreer den bloemschikken, enz. Daarnaast waren er dan de stands van de belangengroepe ringen, zoals de Stichting Al phense Ooievaars. Deze ver schafte de meeste recente nieuwtjes uit het ooievaarsdorp Zegersloot, waar momenteel 11 jonge ooievaars langzaam hun vleugels beginnen uit te slaan. Het traditionele schapenscheren vooral voor de jeugd een trekpleister. Het gaat trouwens beter met de ooievaar in Nederland. Lang zaam, maar gestaag groeit de populatie vrij-levende ooie- vaars. Het zijn er nu naar schat ting zo'n 250 verspreid dpor Ne derland. De jongen, die eind van de zomer vertrekken naar Afrika, beginnen dan aan de meest riskante fase van hun le ven. Gemiddeld komen er maar een of twee ooievaars terug van deze reis. Het overgrote deel komt om in Frankrijk en Spanje. Dit is de hoofdoorzaak van de langzame groei van de Neder landse populatie wilde ooie vaars. In het Informatiecentrum van de Kinderboerderij Zegersloot is een tentoonstelling ingericht rond 'het schaap'. Deze exposi- FOTO BEN DE BRUYN tie, die zeer informatief en uit gebreid is, blijft de komende weken nog te bezichtigen. Zo was er werkelijk van alles te be leven en ondertussen werden de schapen van de kinderboer derij geschoren, overigens ook een echte publiekstrekker. On danks de kou en de regelmatige plensbuien werd de dag druk bezocht door jong en oud.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11