Duin Bollenstreek verkeersslachtoffers Sterke toename van 'Verhalen van te veel ambtenaren ontzenuwd' Winst Flora vijf miljoen it Triathlon voor Rijnsburgse en Valkenburgse ouderen 'Eigenlijk ben ik een heel opgewekt mens' Therapie-ruimte geopend Groencollege wordt AH-filiaal ZATERDAG 4 JUN11994 9 Stoot de gemeente taken af dan zal worden gekeken of het per soneel kan meeverhuizen naar het bedrijf dat de werkzaamhe den dan gaat uitvoeren. „Daar zijn goede voorwaarden voor nodig. Maar het kan ook zo zijn dat een taak verdwijnt en het personeel achterblijft. Dan moet er naar vervangend werk worden gezocht." In dat laatste geval worden de werkzaamhe den gefaseerd afgestoten. De uitkomsten van de kernta kendiscussie zijn ook van be lang voor de eventuele nieuw bouw bij het gemeentehuis. Is eenmaal bekend hoeveel amb tenaren Katwijk in de komende jaren telt dan kan daarvoor ook ruimte worden gereserveerd in een nieuw te bouwen stadskan toor. De discussie over de uit breiding van het raadhuis met een nieuw gebouw werd eerder dit jaar uitgesteld tot het mo ment dat de uitkomsten van het kemtakenonderzoek bekend zijn. Gemeentesecretaris T.C. van Waes drong aan op spoedi ge duidelijkheid. Het pefsoneel van de ge meente Katwijk is in de afgelo pen dagen op de hoogte gesteld van de resultaten van het on derzoek. Volgens VB Advies zijn er in Katwijk 240,6 formatie plaatsen nodig om de werk zaamheden goed uit te kunnen voeren. In werkelijkheid telt de gemeente iets meer dan 257 ambtenaren. Het positieve ver schil van ruim zeven procent valt ruim binnen de marge van tien procent die VB Advies ver antwoord acht. Het personeel wacht de resul taten voorlopig gelaten af. Van massale verontrusting onder de ambtenaren is volgens P. Jehee van de medezeggenschapscom missie geen sprake. Naast de politieke rol van het gemeente bestuur legt het personeelsor gaan de nadruk op de rol van werkgever. Volgens Jehee gaat de gemeente Katwijk daar zorg vuldig mee om. Het personeel is naar zijn mening op verant woorde wijze geïnformeerd. Desondanks zijn individuele ambtenaren bezorgd over hun toekomst. „Zij vragen zich af wat er met hun plekje gaat ge beuren." Of de rust na afloop van de kerntakendiscussie in het ge meentehuis terugkeert is nog maar zeer de vraag. De rijks overheid heeft voor 1997 name lijk forse kortingen op het ge meentefonds aangekondigd. Katwijk zou jaarlijks ruim vier miljoen gulden minder krijgen. Cijfers die nu nog niet zijn mee genomen. WAAROP MOETU MIKKEN NU DE WAO ZO AF BROKKELT? jfePENSIOÈJ^DESK Het Rijnsburgse Dienstencen trum De Bogaert houdt op 8, 9 en 10 juni de vierde triathlon voor vijftig-plussers uit Rijns burg en Valkenburg. Deelname aan alle activiteiten kost 7,50 gulden per persoon. Na afloop krijgen de deelnemers een aan denken. Volgens vrijwilligster A. van Duijn is het 'geen uitput tingsslag, maar een puur recrea tieve bezigheid'. twee uur 's middags beginnen aan een wandeltocht van zo'n zeven kilometer. De volgende dag kunnen ze rond dezelfde tijd beginnen aan een fietstocht van vijftien of vierentwintig ki lometer. Beide activiteiten star ten vanaf het Dienstencentrum aan de Smidstraat 16. Vrijdag kunnen de ouderen één uur zwemmen in het Katwijkse zwembad Aquamar aan het Piet Heinlaan 5. „Ze bewegen eerst een half uur op muziek in het water. En daarna kunnen de deelnemers vrij zwemmen," al dus Van Duijn. Rijnsburgse schrijft dichtbundel over de dood BRENDA FILIPPO De dood heeft de Rijnsburgse dichteres Hanny Scheele (54) altijd gefascineerd. „Alles wat met de dood te maken heeft, is vaak ongrijpbaar. Net zo vaag als het licht van een lantaarn in de mist. Je kunt niet duidelijk zien wat het is," aldus Scheele. Onder de titel 'Diffuus' heeft de schrijfster haar gedichten ge bundeld. Het boekwerkje is al leen verkrijgbaar bij boekhan dels in Katwijk en Rijnsburg. Het merendeel van de ge dichten schreef Scheele voor een 18-jarige buurjongen die vorig aan kanker overleed. „Toen ik hoorde van zijn ziekte, schreef ik een gedicht dat ik hem toestuurde. Hij was daar erg blij mee. Ik bleef hem schrij ven tot hij overleed. Daarpa heb ik nog verschillende gedichtjes voor zijn moeder geschreven. Met de uitgave van dit bundel tje is een belofte ingelost." Tijdens de Tweede Wereld oorlog kwam de dichteres in haar toenmalige woonplaats Katwijk voor het eerst in aanra king met de dood. „Bij de Noordwijkerweg konden we al tijd heerlijk spelen. Maar aan de overkant van de sloot lagen Duitse soldaten. Dat was eng, want er werd geregeld gescho ten. Soms staken ze met bou viers de sloot over om het kip penhok leeg te halen. In de Schutterswei begint de dood, zeiden de mensen uit het dorp." In die tijd overleed ook een broertje van de schrijfster. „Ik wilde al zö lang een broerje. En toen hij er was, overleed hij na een maand aan difterie. Ik was daar heel erg van onder de in druk. Urenlang zat ik in mijn huisje, mijn plekje onder de ta fel met zo'n groot kleed erover. Daar zat ik dan na te denken." „Toen de bundel eenmaal in de winkel lag, had ik het gevoel alsof er een stukje van mezelf te koop was. Het is best eng om zo veel van jezelf prijs te geven. Maar dan denk ik: ik loop rond met dezelfde vragen en twijfels als anderen. En dat is ook zo. Onlangs kreeg ik een reactie van iemand uit Zwitserland, die zei: ik leef al een half jaar op jouw gedicht." Omdat ze het gevoel heeft dat ze daarmee mensen kan helpen, stuurt ze soms ge dichten toe aan diegenen die een rouwproces doormaken. „Woorden die eigenlijk voor mezelf bestemd zijn, blijken ook belangrijk voor anderen. Scheele heeft de dichtbundel op eigen kosten laten drukken. Ze hoopt dat er meer zullen vol gen. „Er liggen nog vijfhonderd gedichten in de kast. Over hele andere onderwerpen, want ik schrijf niet alleen over de dood. Ik ben eigenlijk een heel opge wekt mens." De gedichtenbundel 'Dif fuus' is verkrijgbaar bij de boekhandels Calando in Kat wijk en Noordermeer in Rijns burg. Prijs: zeven gulden. niet. Groen en Leefbaar Voorhout. Dat klinkt naar sappige weiden, kleurige, frisse bollenvelden en idyllische dorpstafereeltjes. Maar het is iets heel akeligs: een clubje nare mannetjes die de goede werken van de gemeente dwarsbomen en maar Katwijkse ambtenarij doorgelicht KATWIJK PETER VAN DER HULST Ambtenaren doen niets en de genen die wel werken houden elkaar bezig. De gebruikelijke borrelpraat die altijd hoog scoort op verjaardagen wordt in Katwijk naar het rijk der fabelen verwezen. Een onafhankelijk onderzoek van VB Advies wijst uit dat het aantal ambtenaren dat bij de gemeente Katwijk werkt in overeenstemming is met de taken die moeten wor den uitgevoerd. „De verhalen van burgers en raadsleden dat we een te grote bezetting heb ben worden ontzenuwd", licht te wethouder J. van der Plas gis teren tijdens een persconferen tie toe. Krijgt de gemeente nieuwe ta ken dan kunnen die niet door de huidige ambtenaren worden Uitgevoerd. „Maar gelijktijdig betekent het ook dat je een overschot aan ambtenaren krijgt als er werkzaamheden verdwijnen." Deze conclusie van de wethouder personeels zaken kan niet los worden ge zien van de kerntakendiscussie die op dit moment in de kust plaats aan de gang is. De poli tieke partijen buigen zich over de vraag welke werkzaamheden door de gemeente moeten wor den uitgevoerd, of er taken zijn die anders moeten verricht of zelfs dienen te worden gepriva tiseerd. Een definitief besluit daarover valt pas in het najaar. Dan ook wordt pas duidelijk of er nader onderzoek komt naar het afstoten van gemeen telijke taken. „Dat kan nooit op korte termijn gebeuren. Dat moet via de weg van de geleide lijkheid", aldus Van der Plas. Het aantal verkeersslachtoffers in Voorhout is in 1993 dramatisch toegenomen ten opzichte van het jaar ervoor. Een dode en veertig gewonden vielen er te betreuren bij in totaal 159 ongelukken. Dat blijkt uit het concept-activiteitenplan voor de verbetering van de ver keersveiligheid. In dit plan, dat binnenkort aan de ge meenteraad zal worden voorgelegd, wordt aangedrongen op snelle maatregelen. keer door een andere voor rangsregeling, eventueel ver keerslichten en uiteindelijk zelfs het instellen van eenrichting verkeer. Volgens ambtenaar R.J. Burg- meijer is de toename van het aantal slachtoffers namelijk vooral te wijten aan een hogere verkeersintensiteit op de lokale wegen en het stelselmatig nege ren van de maximumsnelheid op de wegen. Om sluipverkeer in de wijken in de toekomst te Zo zou nog dit jaar het kruis punt Oosthoutlaan-Rijksstraat- weg aangepakt moeten worden. Voorgesteld wordt op dit kruis punt, waar vorig jaar het dode lijk slachtoffer viel, een rotonde aan te leggen. Ook de Heren straat zou, in elk geval gedeelte lijk, snel veiliger moeten wor den. Deze straat moet een echte winkelstraat worden, onaan trekkelijk voor doorgaand ver voorkomen, wordt in de con cept-nota voorgesteld om het eerste gedeelte van de Prins Bemhardstraat eenrichtingver keer in te stellen. Tussen volgend jaar en 2004 moet het oude dorp worden omgevormd tot een 30-kilometerzone. In tien jaar tijd moet dan ook nog de wijk Oosthout worden getransfor meerd tot één groot woonerf, behoudens de Bloemenschans en de Kruidenschans. Kleinere actiepunten zijn veranderingen aan de kruispunten Jacoba van Beierenweg-Engelselaan en Ja coba van Beierenweg-'s Gra- vendamseweg. Al met al moet bijna een mil joen gulden worden gevonden op de meerjarenraming om alle plannen in het activiteitenplan uit te kunnen voeren. voortdurend proberen hun eigen kleinzielige gelijk te halen. Tenminste, dat begrijpen we uit de woorden van burgemeester Mirjam de Goeij van Voorhout. Die opende deze week frontaal de aanval op de Groene en Leefbare Voorhouters, de koninkjes in pocketformaat, zoals ze hen noemde. Die moesten nu maar eens ophouden met hun pestkopperij. Het is een hartstikke mooi plan van de gemeente om 250 woningen neer te zetten bij het toekomstige station. Het is ook hartstikke nodig. Jammer dat het de alternatieve Randweg van Groen en Leefbaar Voorhout onmogelijk maakt, maar dat is geen reden om dwars te liggen. Gelijk heeft ze. Mooi hoor, al die inspraak, maar als de gemeente plannen van een groepje burgers van tafel veegt, moeten ze verder niet meer zeuren. En zeker geen briefjes in het dorp verspreiden, waarin ze net doen alsof ze de wijsheid in pacht hebben. Dat kan niet. Dat heeft de gemeente al. Het toppunt is natuurlijk wel hun poging om het bouwplan om zeep te helpen. Mirjam liepen de rillingen over de rug toen ze erover sprak, en eerlijk gezegd wij kunnen nu ook even een huiver niet onderdrukken. Een beroepschrift tegen een mooi gemeentelijk plan. Consequent is het wel, want Groen en Leefbaar Voorhout wil die 250 woningen daar inderdaad niet hebben. Maar dan nog. Het lef van die gasten... De gemeente had hun bezwaren toch al de prullenbak ingekieperd? Nou dan. Waarom moeten ze een rechter dan nog Burgemeester Miriam de Goeij in een tijd dat het politieke leven in Voorhout nog lekker overzichtelijk was en niet werd verstoord door nare actie groepen. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN met die onzin lastigvallen? Nee, het is goed dat Mirjam die types eens een keer stevig aanpakte. Als actiegroepen in Voorhout nou ook nog actie gaan voeren, dan is het eind straks zoek. Rossen Je kunt van het Rijnsburgse WD-raadslid Hilde Rost den ken wat je wilt, maar één ding moet je haar nageven. Ze heeft de gave van het woord. Dat wil zeggen: de gave om met één woord een hele zaal tot razernij te brengen. Donderdag was het weer eens ouderwets prijs. Hilde Rost had zo haar bedenkingen over het plan om de sporthal Het Water- bos en een nieuw te bouwen sportcafé met terras uit te be steden aan een Rijnsburgse on dernemer. Ze zag liever dat de hele zaak, net als het gelijkna mige zwembad, gesloten werd. Een gewaagd standpunt. Zeker in Rijnsburg, waar sommigen de woorden 'dichtgooien' en 'Waterbos' nog steeds niet kun nen horen zonder dat spontaan de tranen weer beginnen te stromen. De meeste politici zouden zo'n onderwerp dan ook zeer omzichtig aanpakken. Iets in de geest van: „Uitstekend dat u een plaatselijke onderne mer aan het werk wil houden, voorzitter, maar mijn partij heeft er toch een paar kleine kanttekeningen bij", waarna ze de sporthal stukje bij beetje om zeep helpen. Maar van dat soort subtiel ge priegel houdt Hilde niet. Zij is meer voorstander van het eerlij ke breekwerk. En zo hoonde en sneerde ze er donderdag lustig op los, sloeg en passant een col lega zo hard om de oren met zijn eigen programma dat de verkiezingsleus bijna voorgoed op zijn wang stond, en trapte verder alles wat maar enigszins op tegenstand leek genadeloos de grond in. Een fijn spektakel leverde dat op. En een mooie sporthal. Want als iemand nog had over wogen om Rost te steunen in haar strijd tegen het laatste stukje Waterbos, was hij na het robbertje vechten voorgoed ge- Wlm Wegman Voorhout luidt de noodklok Omzet bloemenveiling stijgt met 4,5 procent De bloemenveiling Flora in Rijnsburg heeft vorig jaar een winst gemaakt van bijna vijf miljoen gulden. De omzet van de veiling steeg. Weliswaar niet met de verwachte zes procent, maar toch nog altijd met 4,5 procent. De prijzen lagen ge middeld hoger dan in 1992, maar niet iedere teler kwam er in financieel opzicht even goed vanaf. Dit valt op te maken uit het jaarverslag van de bloemenvei ling over 1993. Het bestuur blijft zich richten op een verdere groei van Flora als een krachtig centrum van de wereldbloe menhandel. Daartoe is grond aangekocht rondom het veiling complex. Op het terrein werd en wordt hard gewerkt aan de uitbouw van de veiling. In 1993 kwam een uitbreiding van de aanvoer/verdeelzaal tot stand en werd de bouw van een uit breiding van het kopersgebied en een nieuw kantoor voor de importafdeling ter hand geno- Het milieu zal.de komende jaren nog nadrukkelijker op de agenda staart van veiling en be drijven. Alle zeilen moeten wor den bijgezet om te voldoen aan de eisen van de overheid. Het bestuur van de veiling zegt met zorg te hebben kennis genomen van een rapport van het Land bouw Economisch Instituut dat aangeeft dat 30 tot 40 procent van de bedrijven niet zal overle ven als de milieumaatregelen onverkort worden uitgevoerd. Bloemenveiling Flora oefent vooral een grote aantrekkings kracht uit op middelgrote han delsbedrijven, zo meldt het jaarverslag. In die categorie zijn de grootste omzettoenames te zien. Wat het aanbod op de veiling betreft, wordt gestreefd naar een verdere verbreding van het pakket, terwijl bolbloemen en zomerbloemen hun belangrijke plaats houden. Het afgelopen jaar steeg de aanvoer van rozen, terwijl die van bijvoorbeeld de anjers stagneerde. Ook de ontwikkeling van Ne derlandse potplantenafzet was in 1993 niet positief. De prijzen stonden onder druk door aan houdende overproduktie terwijl de kwaliteit, vooral bij bloeien de planten, veel te wensen over liet. NOORDWUKERHOUT» Met het hijsen van de zeilen van een heus vikingschip, heeft directeur Th. van der Zanden gisteren de nieuwe therapie-ruimte van psychiatrisch centrum Langeveld geopend. Op de zeilen viel de nieuwe naam van het gebouw te le zen: het Baken. Deze benaming is symbolisch be doeld: een baken in de woelige baren, de slechte tijden die bewoners van Langeveld doormaken. De therapieruimte, voorheen de Margriet ge naamd, heeft het afgelopen half jaar een opknap beurt ondergaan.die in totaal vijf ton kostte. Daar bij werd een metamorfose bereikt van een grote fa briekshal tot verschillende ruimten waarin verschil lende activiteiten kunnen worden uitgevoerd. Die variëren, al naar gelang de behoefte van de bewo ners, van onderwijslokaal tot machinekamer, van boekbinderij tot fietsenmakerij, ën van keuken tot inpaktafels. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat Van der Zanden gistermiddag aan een parachute bij het nieuwe activiteitencentrum zou landen. Vanwege het slechte weer kreeg hij hier echter geen toestem ming voor van Schiphol. Aangezien Langeveld aan de vooravond staat van een thema-week over Scandinavië, was het vikingschip beschikbaar. FOTO HENK BOUWMAN RIJNSBURG BRENDA FILIPPO Op de plaats van de dependan ce van het Groencollege aan de Rijnsburgse Tulpenstraat komt over een jaar of twee een vesti ging van Albert Heijn. Volgens de eigenaar van het pand - de Leidse scholengemeenschap Visser 't Hooft - is een voorlopi ge koopovereenkomst gesloten. De huurovereenkomst met het Groencollege loopt op 1 augus tus 1995 af. De Rijnsburgse firma A. van der Meij en zonen gaat het AH- filiaal runnen. Momenteel heeft het bedrijf een supermarkt aan de Anjelierenstraat. Voor het Groencollege is de verkoop van de dependance 'een ramp'. „We hebben nog geen uitzicht op een nieuwe locatie," zegt vesti gingsdirecteur H. Dijkhuizen. Voorhouters wees gewaarschuwd. Er waren vreemde mannetjes door jullie dorp. Kleine, wijsneuzerige kereltjes, die in pamfletjes in brievenbussen stoppen. Lees die pamfletten niet! In hemelsnaam, doe dat Het agrarisch opleidingscen trum heeft eigenlijk twintig lo kalen nodig. Met de dependan ce verliest de school vijf ruim ten. Daarnaast heeft het Groen college een hoofdgebouw met conciërgewoning aan de Spino- zalaan. Daar zijn twaalf lokalen beschikbaar. De school heeft haar hoop gevestigd op de koop van dit pand. Volgens Dijkhui zen is de vraagprijs echter te hoog. Als de school de panden koopt, gaan die tegen de vlakte voor nieuwbouw. Dat het Groencollege op een of andere manier moet uitbrei den, staat voor Dijkhuizen vast. „De school is eigenaar van een stuk weiland aan de Oegstgees- terweg achter het Flora-terrein. Dat zou in het uiterste geval kunnen worden bebouwd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9