Natuurrampen Azië eisen 330 levens Koerdische vluchtelingen willen bescherming van VN Buitenland Verzoenend gebaar ANC richting KwaZulu-Natal Italiaanse 'post-fascist' opnieuw in opspraak Jean-Luc 'de Verschrikkelijke' heeft prima naam in Europa Israël en Marokko eens over diplomatieke banden Serviërs trekken weg uit omgeving Gorazde 4 ZATERDAG 4 JUNI 1994 Politie Egypte doodt vier extremisten cairo Bij een inval in een huis in Tima in het zuiden van Egyp te heeft de Egyptische politie gisteren vier vermeende moslim extremisten doodgeschoten. Vier politieagenten raakten ge wond. Drie van de vier omgekomen extremisten waren volgens het ministerie van binnenlandse zaken betrokken bij veertien aanslagen, waarbij in totaal twee politieagenten en een kopti- sche christen waren gedood en vijf burgers waren verwond. Werkloosheid in VS flink omlaag Washington Het percentage werklozen onder de Amerikaanse beroepsbevolking heeft in mei onverwacht een flinke daling la ten zien van 6,4 tot zes procent. Er kwamen vorige maand 191.000 banen bij, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers. De groei van het aantal arbeidsplaatsen in mei werd geflatteerd door het aflopen van een vakbondsstaking in het wegvervoer. Dat scheelde 70.000 banen in de statistieken. Moskou weert pornografie van straat moskou De autoriteiten in Moskou hebben de verkoop van 'erotisch materiaal' op straat verboden. Daarmee willen zij voor komen dat pornografie in handen van kinderen terecht komt. Woordvoerder Vladimir Petoechov van de commissie voor de pers zei gisteren dat de verkoop aan volwassenen nu alleen nog maar is toegestaan in speciaal daarvoor bestemde winkels. Chinees echtpaar in hongerstaking peking Een Chinees echtpaar is gisteren in hongerstaking ge gaan om hun zoon te herdenken. Die kwam vijfjaar geleden om met honderden andere studenten toen het leger met geweld een einde maakte aan een grote demonstratie voor democratie op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. De politie had giste ren zeer uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen om nieu we ongeregeldheden te voorkomen. Het Tiananmen-plein wemelde dan ook van de agenten in burger. Genoemd echtpaar is van plan ook vandaag niet te eten. Ex-burgemeesters Milaan de cel in milaan De rechtbank in Milaan heeft gisteren twee socialisti sche oud-burgemeesters van de Noorditaliaanse stad veroor deeld wegens corruptie. Zij kregen respectievelijk vier en vieren half jaar cel en mogen daarna vijfjaar lang geen openbaar ambt meer uitoefenen. Het hof acht bewezen dat de twee steekpen ningen voor de Socialistische Partij hebben aangenomen van het gemeentelijke elektriciteitsbedrijf. De ene ex-burgemeester is een zwager van de voormalige socialistische premier Craxi en de ander is een voormalige minister. Een oud-afgevaardigde van de neo-fascistische MSI, Giuseppe Resta, kreeg twee jaar. Spanje stelt SS-officier op vrije voeten madrid De gewezen veiligheidschef van Hitiers hoofdkwartier Otto Remer, die woensdag in het Spaanse Malaga werd gearres teerd, is gisteren voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Duitsland heeft om zijn uitlevering gevraagd. De 81-jarige Remer is daar onlangs veroordeeld tot 22 maanden cel wegens 'aanzetten tot haat, geweld en racisme'. Een Spaanse rechter besloot Remer echter op vrije voeten te stellen in verband met 's mans gezond heidstoestand en omdat het misdrijf waarvoor Remer in zijn ge boorteland is veroordeeld in Spanje niet bestaat. Wel moet Re mer zich regelmatig bij een rechtbank melden. Aardbeving bij Oost-Java en hittegolf in India istanbul ips ANC-politici uit het voormalige thuisland KwaZulu-Natal heb ben zich gisteren neergelegd bij de overwinning van de Inkatha Vrijheidspartij bij de onlangs gehouden verkiezingen. Ze wer den daartoe aangespoord door president Nelson Mandela en ANC-voorman Cyril Ramapho- sa, die op bezoek waren. Waarnemers meldden dat tij dens de verkiezingen op 26-29 april overal in het Inkatha-bol- werk ongeregeldheden hadden plaatsgevonden. Het ANC wilde om die reden het verkiezingsre sultaat aanvechten. Ramaphosa verklaarde echter nu dat zijn partij zich bij de uitslag neerlegt om 'de geest van verzoening te versterken'. De beslissing van het ANC volgt op een overeenkomst tus sen de twee partijen waarmee een einde is gekomen aan het conflict over de samenstelling van het provinciebestuur in KwaZulu-Natal. Om het ANC tegemoet te komen besloot In- katha-premier Frank Mdlalose onlangs een ANC'er als onder minister van politie in zijn pro vinciebestuur op te nemen. Hoewel het geweld in KwaZulu geluwd is sinds Inka tha besloot mee te doen aan de verkiezingen, is er nog regelma tig sprake van politiek geweld. Onbekenden schoten eergiste ren de lokale ANC-leider Der rick Gcaba dood in zijn huis in het noorden van KwaZulu-Na tal. Meer dan 20.000 Turkse Koer den in noord-Irak proberen wanhopig als vluchtelingen te worden erkend door de Vere nigde Naties. Zo willen ze de volkerenorganisatie bescher ming en hulp af dwingen. Om hun eis kracht bij te zetten zijn de gevluchte Koerden een pro testmars begonnen langs de be stuurscentra Zakho en Duhok in noord-Irak. Ook zijn zij vast besloten net zo lang met een massale hongerstaking door te gaan totdat zij van de Verenigde Naties officeel de vluchtelingen status hebben gekregen. De Turkse Vereniging voor Mensenrechten (IHD) stuurt komende week een delegatie naar noord-Irak. De vereniging riep eergisteren nog binnen- en buitenlandse hulporganisaties op zich te voegen bij deze ón- derzoeks- en hulpmissie. IHD- functionaris Akin Birdal: ,,Wij moeten het lijden van de vluch telingen in de gaten houden. Wij zullen hun gezondheids-, voedsel- en onderwijsproble men bestuderen", aldus Birdal. Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken verzet zich fel tegen de erkenning van de Turkse Koerden als vluchtelin gen. Woordvoerder Ferhat Ataman noemde de Koerdische trek naar Irak een manoeuvre van de Koerdische guerrillabe weging PKK. Algemeen voorzitter Sehmuz Cagnli van de pro-Koerdische Democratische Partij (DEP) schildert een afschrikwekkend beeld van de situatie. Hij is net terug van een twee weken du rende rondreis. ,,Hun lichamen worden in stukken geblazen door de landmijnen. Duizenden Koerdische vrouwen, kinderen en bejaarden uit Turkije zoeken een veilig heenkomen in noord- Irak." Drenkelingen zinkend schip gered met heli's Alle 52 opvarenden van een Indonesisch militair vracht schip, dat gisteren in zware zee voor de Franse westkust dreig de te zinken, zijn gisteren met Spaanse heli's gered. De boot begon in alle vroegte water te maken, aldus de Staatsreddingsdienst in Ma drid. Met twee helikopters zijn de 51 Indonesiërs en een Duit ser van boord gehaald. Zij zijn ondergebracht op twee plek ken in noord-Spanje. De boot bleek gisteren later op de dag nog niet gezonken. Een Spaanse sleepboot gaat proberen het vaartuig naar een haven te slepen. rome» eelcov correspondent De leider van de Italiaanse 'post-fascis- tische' regeringspartij Nationale Alliantie, Gianfranco Fini, vindt dat het fascisme tot 1938 positief moet worden beoordeeld. Vanaf dat jaar werden rassenwetten inge voerd. Fini spuide zijn mening gisteren in de krant La Stampa. Volgens Fini onderdrukte het fascisme de vrijheid, maar heeft deze stroming Italië wel in staat gesteld om op economisch en soci aal terrein enorme progressie te boeken. Fi ni, die Mussolini de grootste staatsman van deze eeuw vindt, noemt zijn visie 'histo risch'. De geschiedkundige Tranfaglia noemt het oordeel van Fini echter historisch onjuist. „Er is tijdens het fascisme sprake geweest van een zekere economische vooruitgang, maar voor het grootste deel van de bevol- De Belgische koning Boude- wijn vond hem destijds niet beschaafd genoeg om premier te worden. De lezers van het satirische TV-blad Hunio rie pen hem uit tot 'Lui van het Jaari. In de volksmond heeft hij prachtige bijnamen als bulldozer, loodgieter, arran geur. Jean-Luc Dehaene, sinds twee jaar premier van België, heeft desondanks een indruk wekkende staat van dienst in de Belgische politiek. Sinds vo rig jaar kan ook zijn reputatie in de Europese Unie niet meer stuk. Jean-Luc Deheane werd 53 jaar geleden in het Franse Montpel- lier geboren. De jezuïeten in Aalst bereidden hem voor op de universiteit. Hij studeerde rech- siteiten van Namen en Leuven. Na zijn studie kreeg hij een baan bij de christelijke vakbe weging (ACV) en werd hij actief in de jongerenorganisatie van de Vlaamse christen-democra ten (CVP). Vanaf 1971 werkte hij tien jaar lang als naaste mede werker van een reeks ministers, waarvan de laatste twee jaar als kabinetschef van premier Mar- In 1981 werd Dehaene zelf mi nister. Hij ging het ministerie van sociale zaken en institutio nele hervormingen leiden. Hij gold toen nog als de vertrou wensman van de christelijke vakbeweging in de regering. Na de verkiezingen van 1987 werd een beroep gedaan op zijn grote bekwaamheid in het voeren van onderhandelingen. Hij bracht als informateur en later als for mateur een rooms-rode coalitie tot stand, die de steun kreeg van de regionalistische Volks- Martens werd echter opnieuw premier (voor de achtste keer). Dehaene werd minister van ver keer en institutionele hervor mingen en tevens vice-premier. Tot de beruchte verkiezingen van 24 november 1991, waarbij het extreem-rechtse Vlaams Blok een grote overwinning boekte. Even dacht Dehaene er over het bijltje erbij neer te gooien, maar koning Boudewijn deed opnieuw een beroep op zijn gaven als onderhandelaar. In ruim een maand tijd t; de hij weer een rooms-rode co alitie in elkaar, die zich belastte met een ingrijpende sanering van de overheidsfinanciën en de federalisering van de Belgi sche Staat. Jean-Luc de Verschrikkelijke, zoals zijn nieuwe bijnaam luid de, haalde de socialisten over mee te werken aan de grootste bezuinigingsoperatie in 's lands geschiedenis. Tevergeefs tracht te hij een sociaal pact te sluiten met de sociale partners. Hij kwam in botsing met zijn 'ei gen' ACV, maar wist zijn rege ring bijeen te houden. Het zogeheten crisisplan van de regering leidde tot t ne staking. Dehaene bleef er stoïcijns onder. Zijn kabinet vertoonde meer samenhang dan de vakbeweging. Het lukte hem ook een tweederde meer derheid in het parlement te vin den voor het doorvoeren van een ingrijpende hervorming van het Belgische staatsbestel. In ruil voor de invoering van een ecotaks, een belasting op milieubelastende verpakkingen, kreeg Dehaene de steun van de Groenen voor meer autonomie voor de gewesten (Vlaanderen, Wallonië en Brussel) en de ge meenschappen. De nieuwe Grondwet is inmiddels een feit, het crisisplan is in volle uitvoe ring. Rampen van uiteenlopende soort zijn Dehaene niet be spaard gebleven. Op het hoog tepunt van de monetaire crisis vorig jaar, toen ook de Belgische frank het zwaar te verduren had, overleed koning Boude wijn onverwacht. Met grote voortvarendheid en uiterste dis cretie werd de opvolging gere geld. Boudewijns broer Albert kwam op de troon. Dehaene kreeg vanaf 1 juli 1993 de kans te laten zien wat hij op Europees niveau waard was. België kreeg het roulerend voor zitterschap van de (toen nog) Europese Gemeenschap in han den. In eigen land werd daar met angst en beven naar uitge keken. Wat wist de internatio naal onervaren Dehaene nou helemaal van Europa? En had hij zich niet tijdens de Europese topconferentie van Edinburgh in december '92 zonder slag of stoot neergelegd bij de defini tieve aanwijzing van Straats burg in plaats van Brussel als vergaderplaats van het Euro pees Parlement? Tot bijna ieders verrassing werd het Belgisch voorzitterschap van de Europese Unie (sinds november '93) een doorslaand succes. Het begon al meteen met de immer moeizame ver deling van de grootste subsidie- potten in Brussel, de structuur fondsen. Daarna klaarden de Belgen de moeilijke, al jaren sle pende klus van de evenwichtige verdeling van een reeks Europe se instellingen over de lidstaten. Duitsland kreeg de Europese Centrale Bank, die Lubbers in Amsterdam had willen hebben. Tijdens het Belgische voorzit terschap werden bovendien de onderhandelingen over een nieuwe wereldhandelso vereen - komst (GATT) tot een goed ein de gebracht. België ging tot vreugde van Parijs een eind mee in de Franse bezwaren te gen het Blair House-akkoord over de landbouw. Dat Dehaene het Nederlands verkwanselde als voertaal bij het Europees Merkenbureau werd buiten Ne derland en Vlaanderen niet ern stig gevonden. Bonn en Londen vonden het belangrijker dat de Belgen vaart zetten achter de onderhandelingen met Zweden, Noorwegen, Finland en Oosten rijk over het lidmaatschap van de Unie. De reputatie van Dehaene werd daarna nog versterkt door de actieve opstelling van het Belgi sche leger in VN-verband in So malië en het voormalige Joego slavië. De recente bliksemactie van het leger in het door etnisch geweld geteisterde Rwanda werd in nauwe samenspraak met het Elysée uitgevoerd. De reputatie van Dehaene is in Europa in recordtijd tot grote hoogte gestegen. Niet zo gek dus dat hij leidt in de dans om het voorzitterschap van de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Deheane heeft zich in tegenstel ling tot zijn Nederlandse collega Lubbers nog niet openlijk kan didaat gesteld, maar de ver wachting is dat de Belgische staatsman eind deze maand in Corfu geen 'nee' zal zeggen als Frankrijk en Duitsland een be roep op hem doen. Ook akkoord over 'hotlineRabat-Jeruzalem king leidde dat niet tot een hogere wel vaart", aldus Tranfaglia. Secretaris Occhetto van de ex-commu nistische PDS, noemt het 'onvoorstelbaar' dat Fini dergelijke dingen zegt. Hij ziet het positieve van het fascisme niet in, waar 'de speciale rechtbanken tussen 1926 en 1938 gevangenisstraffen oplegden voor 26.000 jaar, terwijl twaalfduizend anti-fascisten werden verbannen Israël en Marokko zijn het in principe eens over het openen van diplomatieke missies op laag niveau. De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Shimon Peres heeft dat gisteren bekend gemaakt. Volgens Peres, die eergisteren in de Marok kaanse stad Rabat sprak met koning Hassan II, kunnen de di plomatieke vertegenwoordigin gen binnen een jaar worden ge opend. Peres zei ook dat Israël eind oktober in de Marokkaanse plaats Marrakech mee zal mee- TIJDELIJKE TOILETTEN geen riool aansluiting nodig doen aan een internationale economische conferentie. Vol gens de Israëlische bewinds man zal de conferentie over de economische ontwikkeling van het Midden-Oosten vele Arabi sche deelnemers tellen. De be windsman noemde de Israëli sche deelname een unieke ge beurtenis. Een uitvloeisel van de bespre kingen is dat, aldus Peres, de Marokkaanse vorst heeft inge stemd met de aanleg van een directe telefoonlijn met premier Rabin. Daarnaast is afgesproken regelingen te treffen om weder zijds toerisme te vergemakkelij ken. De Israëlische radio zei eerder op de dag nog dat Peres koning te horen had j__ dat diplomatieke betrekkingen zaten. Dit omdat Marokko bevreesd was zijn be langrijke positie in de Arabische Liga te ondermijnen. Hassan speelde een belangrij ke rol bij de contacten die uit eindelijk in 1979 resulteerden in het vredesverdrag tussen Israel en Egypte. De koning treedt ook in het huidige vredesproces als bemiddelaar op. Bekend is dat hij verscheidene malen met Is raëlische leiders van gedachten heeft gewisseld. Onder druk van protesten Bosnische moslims den de moslims niet genoeg. Laat gisteravond meldden VN- waarnemers ter plaatse dat alle Servische troepen zich nu heb ben teruggetrokken uit de ge wraakte drie-kilometerzone. „Er bevindt zich geen geünifor meerde Serviër meer in het ge bied", aldus de VN-woordvoer der. De moslims maakten van de door de VN verboden Servische aanwezigheid een prestigezaak en weigeren aan de gesprekken in Genève mee te doen. Of ze nu bereid zijn tot een staakt- het-vuren nu de Serviërs klaar blijkelijk aan hun eis hebben voldaan, was gisteravond laat nog niet duidelijk. De gesprekken over een staakt- het-vuren tussen de strijdende partijen in Bosnië zijn ook giste ren niet doorgegaan. Evenals de dag ervoor bleven de moslims weg uit de Zwitserse stad Genè ve waar de gesprekken plaats vinden onder leiding van de VN. De Bosnische regering protes teerde tegen de aanwezigheid van circa honderd gewapende Servische 'politiemannen' in de gedemilitariseerde zone rond de moslim-enclave Gorazde. De Servische leiding haalde gisteren vijftig .van de aanvan kelijk honderd vijftig man weg- de zone. Dat von- Afrikaanse leeuw ten prooi aan onbekende ziektekiemen Een mysterieuze ziekte heeft zich in Tanzania onder leeu wen verspreid. Sinds februari zijn in het Serengeti-wildpark veertig sterfgevallen gecon stateerd. De epidemie be dreigt tientallen, mogelijk duizenden leeuwen, aldus het Britse blad The New Scientist gisteren. De onbekende ziekte veroorzaakt fatale stuiptrek kingen bij de leeuwen. In la boratoria in Zwitserland en de Verenigde Staten worden bloed- en celweefselmonsters van de dode leeuwen onder zocht om te proberen de doodsoorzaak vast te stellen. Vertwijfeld zoeken inwoners van een dorp uit het district Banyuwangi op Oost-Java na de aardbeving onder de puinhopen naar familieleden. Langs de kust van Oost-Ja va zijn gisteren verscheide ne dorpen overspoeld door vloedgolven als gevolg van een aardbeving. Ten min ste 164 mensen kwamen om. In India, zo werd giste ren bekend, zijn de afgelo pen twee weken 166 men sen gestorven door een hit tegolf met temperaturen tot 48 graden Celsius. jakarta «ap In Oost-Java raakten gisteren tenminste vierhonderd mensen gewond. Talloze woningen wer den weggespoeld. Verder wor den 42 mensen vermist in het district Banyuwangi. Dat is on geveer 1.000 kilometer ten zuid oosten van Jakarta. Het epicentrum van de be ving, die een waarde had van 5,9 op de schaal van Richter, lag 225 kilometer ten zuiden van de stad Malang op Oost-Java. De zes meter hoge vloedgolven volgden ongeveer een uur later, terwijl de meeste dorpelingen lagen te slapen. De Indiase doden vielen met name in de noordwestelijke deelstaat Rajasthan. In New Delhi liep het kwik begin deze week op tot 48 graden. De be volking van Noord-India snakt naar regen. De zich laten wachten, zo 1 foto reuter derstelt men ter plaatse.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5