Lagere eisen in Eper incestzaak TEVREDEN? Binnenland Eén markt, één munt? DIT KEER WW GROENLINKS fel Weer forse straffen geëist tegen Dev Sol Wij steunen Herman Verbeek in het Europees Parlement: Politie dreigt goede naam in buitenland te verliezen 9Lijden hoort ook hij het leven9 Geen huifkar, maar een huifbed Atletische ex-minister ZATERDAG 4 JUN11994 Geen hogere boete in de trein utrecht De Nederlandse Spoorwegen zien af van boeteregeling voor zwartrijders. Het was de bedoeling vanaf ja nuari 1995 reizigers zonder kaartje een standaardbedrag van 63 gulden te laten betalen. NS laten het plan varen omdat er te veel weerstand bestaat bij de conducteurs. Die vrezen dat het boete regime alleen maar agressie oproept. Laatste houwitsers leggen het loodje den haag De landmacht stelt de laatste 24 parate houwitsers buiten gebruik. Het is te duur en te tijdrovend om de granaten- werpers te repareren. De houwitser wordt vervangen door een nieuw wapen. De houwitsers werden in het kader van de Mars hallhulp omstreeks 1960 aan Nederland geschonken. Het oor logstuig werd in de jaren '40 ontwikkeld en door het Rotterdam se bedrijf RDM gemoderniseerd. Ze worden voorlopig in een de pot bewaard. NCAB: Fonds voor alle seropositieven De Nationale Commissie Aidsbestrijding (NCAB) vindt dat er een garantiefonds moet komen voor alle seroposi tieven die een verzekering willen afsluiten en niet alleen voor hemofiliepatiënten. De overheid heeft vijf miljoen gulden aan dat fonds bijgedragen. Als hemofiliepatiënten aan AIDS overlij den, wordt de verzekeringsmaatschappij door het fonds schade loos gesteld. Uitbreiding van het fonds zou van 1995 tot 1998 op 33 miljoen per jaar kosten. Kortsluiting bij Dow kost miljoenen terneuzenEen kortsluiting deze week bij Dow Benelux in Ter- neuzen heeft een schade van vermoedelijk ettelijke miljoenen guldens opgeleverd. Door de kortsluiting viel de stoomvoorzie ning weg, waardoor bijna alle 27 fabrieken van Dow in Terneu- zen stil kwamen te liggen. Volgens een woordvoerder is het be drijf al dagen bezig om de fabrieken weer op te starten. Advocaat-generaal: Slechts deel van beschuldigingen is te bewijzen De straffen die gisteren in het hoger beroep van de Eper incestzaak tegen de ouders van Yolanda en Evelien zijn geëist, zijn beduidend lager dan de straffen die de recht bank in Zutphen heeft uitgedeeld. Tegen vader Arie eiste advocaat-géneraal mr. Y. van Kuijck drie jaar cel. Eerder werd hij tot vijf jaar veroordeeld. Moeder Dinie hoorde twee jaar tegen zich eisen. Zij was veroordeeld tot drie jaar. moeten volgens de advocaat- generaal bij gebrek aan bewijs worden vrijgesproken van baby- moord en andere abortussen, Yolanda aangifte heeft Advocaat-generaal mr. Y. van Kuijck is van mening dat slechts een deel van de beschuldigin gen bewezen kan worden. De ouders moeten wat Van Kuijck betreft worden veroordeeld we gens het gewelddadig afbreken van een aantal zwangerschap pen bij Yolanda in de periode 1984-1990. Ook Yolanda's 44-jarige ex- echtgenoot heeft aan de illegale abortussen meegedaan. Van Kuijck eiste drie jaar cel tegen hem. Dat is een half jaar meer dan de rechtbank hem oplegde. De ouders en de ex-echtgenoot Volgens Van Kuijck moet ook vrijspraak volgen op de be schuldiging tegen de ouders van illegale, gewelddadige abortus sen bij hun dochter Evelien. De bewijsvoering daarvoor is te in- gewilckeld. Van Kuijck: „Dit doet echter niet af aan de op zich zeer betrouwbare en consisten te indruk die de verklaringen van Evelien, in het bijzonder ook ter zitting, op mij hebben gemaakt." Voor de drie overige verdach ten, beschuldigd van talloze verkrachtingen van Yolanda, seksueel misbruik van twee van haar kinderen en een dochter van Evelien, kon wat Van Kuijck betreft de straf gelijk blijven aan de straf die de rechtbank be paalde. De advocaat-generaal sprak zijn afschuw uit over de misda den van alle verdachten. „Met name het gedrag van de ouder en de ex-echtgenoot roept wal ging op, door het langdurig en grenzeloos op een gewelddadi ge manier inbreuk maken op de lichamelijke en psychische inte griteit van Yolanda." Van Kuijck stond in zijn lan ge, indrukwekkende requisitoir uitvoerig stil bij het feit dat de Eper affaire zowel binnen als buiten de rechtszaal is beoor deeld. Het boek van Yolanda en de vierdelige tv-documentaire over haar hebben daaraan bij gedragen. Het eerlijke proces waar de verdachten recht op hebben, is daarmee in gevaar gebracht, vindt Van Kuijck, want de rechter kan erdoor be ïnvloed worden. De op zichzelf gewenste discussie over seksu eel misbruik en incest is 'een goede zaak', maar niet via een strafzaak die nog onder de rech ter is. De advocaat-generaal had ongezouten kritiek op Yolanda. Vooral het feit dat zij altijd heeft geweigerd haar dagboeken af te staan om justitie te helpen de waarheid boven tafel te krijgen, gaat er bij Van Kuijck niet in. De reden die zij opgaf al evenmin: als Yolanda zo bang is dat haar privacy daardoor wordt ge schonden, zoals ze voor de Zut- phense rechtbank verklaarde, waarom werkte ze dan wel mee aan een reeks tv-optredens en een boek? Van Kuijck: „Laten we het er maar op houden dat deze dag boeken niet bestaan, maar dat Yolanda heel graag zou willen dat ze wèl zouden bestaan." Het past in 'het patroon van met een ernstige per soonlijkheidsstoornis als gevolg van het chronisch blootgesteld geweest zijn aan ingrijpende, overweldigende traumatische ervaringen.' Ook het feit dat Yolanda de mensheid onderverdeelt in 'ge lovigen' en 'ongelovigen' kan in de ogen van de advocaat-gene raal geen genade vinden: een 'rampzalig beginsel'. Yolanda duldt alleen mensen die al haar verklaringen zonder voorbe houd geloven. Het moderne strafrecht wordt daarmee terzij de geschoven 'en daarmee ke ren wij terug naar de duistere Middeleeuwen', aldus Van Kuijck. Zaterdagmiddag heeft het Arnhemse hof, voorgezeten door mr. A. Machielse, gereser veerd voor de pleidooien van de advocaten van de zes verdach ten. Maandag zal het proces naar verwachting worden afge rond. 'Eén instituut moet kabinet van cijfers voorzien' PvdA-kamerieden willen dat er één onafhankelijk instituut komt dat het kabinet voor ziet van de belangrijkste eco nomische, sociale en culture le gegevens. Daarmee moet worden voorkomen dat schillende clubs het kabinet en de Tweede Kamer besto ken met tegenstrijdige cijfers op basis waarvan het beleid keer op keer wordt aan past. Partijleider Kok zal het idee volgende week op tafel leg gen bij Van Mierlo (D66) en Bolkestein (WD) als zij zich over de bestuurlijke vernieu wing buigen. Het onafhanke lijke instituut zou de invloed van het Centraal Planbureau, de Centraal Economische Commissie (top-ambtena- ren), het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Soci aal-Economische Raad moe ten verminderen. Ministers eens met inname rijbewijs den haag De ministerraad is gistermiddag akkoord gegaan met het voorstel om automobilisten die meer dan vijftig kilometer te hard rijden meteen hun rijbewijs te laten inleveren. De ministers Kosto van justitie en Maij van verkeer willen zo het verkeers vei liger maken. Kabinet de boer op voor Lubbers den haag Het kabinet heeft zich gisteren op het standpunt ge steld dat Nederland aan de beurt is voor het voorzittersschap van de Europese Commissie. De ministers zullen zich de reste rende weken voor de Europese Top op 24 en 25 juni op het Griekse eiland Corfu, internationaal sterk maken voor de kandi datuur van premier Lubbers. Benzine maandag cent duurder Rotterdam De prijs van een liter benzine gaat maandag met een cent omhoog. Loodvrije benzine komt daardoor op f 1,90 per liter, terwijl voor loodvrije superbenzine en gewone super- benzine respectievelijk f 1,96 en f 2,07 betaald moet worden. Dat heeft marktleider Shell gisteren bekendgemaakt. Weer arrestaties van drugrunners Rotterdam De regiopolitie in Rotterdam en Brabant heeft gis teravond voor de derde keer in drie maanden de jacht geopend op drugrunners. Er werden arrestaties verricht in de Rotterdam se binnenstad, op het Centraal Station en langs de A16, ter hoogte van Breda. Aan de actie doen honderd politiemensen mee. Drugrunners lokken in de trein'of de rijksweg rriensen mee naar Rotterdam om hen daar drugs te verkopen. Geen sociaal beleid. Geen zalm in de Rijn. Ons Europa is anders. Het werk eerlijker delen. Minder belasting op arbeid, meer op energie en vervuiling. Wegens afpersing Turkse ondernemers Voor de rechtbank in Den Haag zijn gisteren gevangenisstraffen van vijf en acht jaar geëist tegen vijf leden van de links-revolutio naire Turkse organisatie Dev Sol. De vijf worden ervan ver dacht vorig najaar Turkse hore caondernemers in Den Haag met geweld te hebben afge perst. De aanhouding van de ver dachten volgde op een actie van de politie in diverse koffiehui zen. In pamfletten riep zij Tur ken en Koerden op aangifte te doen van afpersing. Dat leverde tientallen meldingen op van chantage door de Dev Sol en door de Koerdische onafhanke lijkheidsbeweging PKK. Beide organisaties zijn in grote mate afhankelijk van bijdragen uit West-Europa. In totaal zijn tien mensen aangehouden, onder wie acht Dev Sol-leden en twee PKK'ers. Drie zijn er inmiddels veroor deeld tot gevangenisstraffen van één tot 2,5 jaar. In maart, tij dens de eerste zittingsdag van het proces tegen de groep die gisteren voor de rechter stond, kwam het tot ongeregeldheden voor het Paleis van Justitie in Den Haag. 'Mafia-praktijken', noemde officier van justitie J. van de Honert de inzamelings acties van de Dev Sol. Diverse mensen zouden met een pistool op het hoofd gedwongen zijn geld af te geven. De officier ver klaarde op de zitting dat alle mensen die aangifte hadden ge daan, na de aanhouding van de verdachten herhaaldelijk zijn bedreigd. Een forse gevangenis straf voor deze vijf is volgens hem de enige manier de Dev Sol ervan te overtuigen een eind te maken aan deze praktijken. Tegen een 40-jarige man en een 22-jarige eiste hij acht jaar ge vangenisstraf. Tegen een 35-ja- rige, een 33-jarige en een 30-ja- rige man eiste de officier vijf jaar cel. De advocaten van de vijf he kelden de bewijsvoering. De herkenning van de verdachten zou slechts zijn gebaseerd op foto's die de politie aan de aan gevers heeft laten zien. Een deel van die foto's is volgens de ad vocaten ten onrechte uit de be standen van de vreemdelingen diensten gehaald. Ook hadden de advocaten er bezwaar tegen dat de meeste aangiftes ano niem zijn gedaan. Uitspraak 17 juni. TEL.038 217806 dr. Sicco Mansholt, prof.dr. Hans Achterhuis, Piet de Visser, prof.dr. Jan Tinbergen, Wouter van Dieren, prof.dr. Bob Goudswaard, dr. Roefie Hueting, Hans Bouma, Jan de Boer, prof.dr Gjalt Zondergeld, Hans van Dam, Cees Schelling, prof.dr. Herman de Lange, Igor Cornelissen, Henk Baars, Gerard van den Boomen, Gied ten Berge, Fred Keesen, prof.dr. J. Niezing, Jan Juffermans, Willem Hoogendijk, Henk van Arkel, Wies Stael-Merkx, Huub Oosterhuis, Jan vao Kilsdonk S.J. '/4tte& &UHÏ (MtK de natuurt! DE GROENEN 'Belastingaftrek kinderopvang is veel te gering' Tweeverdieners die geen ver goeding van hun werkgever voor kinderopvang krijgen, ge nieten zo'n lage belastingaftrek dat ze 85 procent zelf moeten betalen. Voor de opvang van één kind zijn ze al gauw vijfdui zend gulden netto per jaar meer kwijt dan tweeverdieners, die de kinderopvang aangeboden krij gen van de werkgever of daar voor van de werkgever een ver goeding ontvangen. Dat stellen het Nibud (Natio naal Instituut voor Budgetvoor lichting) en de Nederlandse Vereniging van Belastingbeta lers (NVB). Zij pleiten voor een verkleining van dat verschil. Formatie paarse coalitie hapert den haag cpd De formatie van de paarse coa litie stokt. De onderhandelaars Kok (PvdA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66) kunnen het niet eens worden over de noodzakelijke bezuinigingen. Zo lang daarover geen akkoord is, is overeenstemming over las tenverlichting en de uitgaven voor nieuw beleid geblokkeerd. Gezien de impasse is het overleg van vandaag vervallen. De drie onderhandelaars gaan eerst in eigen kring na hoeveel water zij bij de 'wijn kunnen doen. Maandag worden de be raadslagingen hervat. De gesprekken van gisteren werden als 'pittig' omschreven. „Er wordt nu pas écht zaken ge daan", zei de woordvoerder van de informateurs. „Zo'n situatie moest er een keer van komen". De informateurs blijven er des ondanks van uitgaan eind vol gende week knopen te kunnen doorhakken. In hun zoektocht naar bezui nigingsposten hebben de on derhandelaars nu ook de ar beidsvoorwaarden van ambte naren en andere door de over heid betaalde werknemers (trendvolgers) in het vizier. Kok, Bolkestein en Van Mierlo den ken daar miljarden guldens te kunnen bezuinigen. Het gaat niet alleen om de lonen maar ook om ingrepen in de VUT en het wachtgeld. Stafmedewerker van CRI constateert: Unilever past Omo Power aan ROTTERDAM GPD Wasmiddelenfabrikant Lever (Unilever) heeft besloten Omo Power aan te passen, na de kri tiek van concurrent Procter Gamble dat het middel extra slijtage van het wasgoed veroor zaakt. Unilever heeft ook bekendge maakt dat het de rechtszaken tegen Procter Gamble intrekt. De Amerikaanse concurrent op zijn beurt heeft beloofd het woord 'Power' niet meer te zul len gebruiken. Unilever vond dat Procter Gamble daarmee inbreuk maakte op de merk naam Omo Power. De rechtszaak wegens de be weringen over de extra slijtage door Procter Gamble-mede- werkers wordt ingetrokken, om dat het de juristen van Unilever is gebleken dat 'enkele van de meer onaangename artikelen in de pers kennelijk niet van hen afkomstig zijn', meldt directeur W. Selman van Lever Neder land. Volgens hem maakt Omo Po wer de hooggespannen ver wachtingen op de markt waar. ZUTPHEN ANP De Nederlandse politie en justi tie dreigen hun goede naam in het buitenland te verliezen, om dat ze geen vervolg geven aan onderzoeken die op internatio naal verzoek zijn ingesteld. Daardoor is het mogelijk dat Nederlanders die in het buiten land voor zware criminaliteit worden gezocht, buiten schot blijven. Dat zei M. Ford-Claasen, staf medewerker internationale za ken bij de Centrale Recherche Informatie (CRI) op een studie bijeenkomst in Zutphen. Op verzoek van buitenlands collega's observeert de Neder landse politie regelmatig ver dachte personen. Acties om tot opsporing te komen, blijven volgens Ford-Claasen echter achterwege. Tijdgebrek en an dere prioriteiten bij openbaar ministerie en politie zijn daar voor de belangrijkste redenen. Die houding wordt Nederland niet in dank afgenomen, zo concludeert zij. In het buiten land kan men die houding niet rijmen met het streven van Ne derland naar betere internatio nale politiesamenwerking. Ford-Claasen: „Nederland re kent op medewerking van het buitenland. Dat is logisch. Maar we moeten de belangen van an dere landen niet uit het oog ver liezen." Onderzoeker D. de Jong con stateerde op de studiedag, die door de politiebond ACP was georganiseerd, dat de grens overschrijdende samenwerking van politie en justitie te inci denteel en te informeel is om op termijn succesvol te zijn. Volgens De Jong zijn er voor een doeltreffende samenwer king geen organisatorische en juridische belemmeringen. Het komt meer door het gebrek aan inzicht in eikaars gezags- en or ganisatiestructuren, door wet ten, regels en cultuurverschil len. Vereniging pleit voor acceptatie chronisch zieke Er moet meer aandacht komen voor mensen die ongeneeslijk ziek zijn. De gezondheidszorg moet zich niet zo exclusief vastbijten in pogin gen om iemand beter te maken en de maat schappij moet aanvaarden dat er mensen zijn die chronisch ziek zijn. Dat pleidooi hield de Vereniging van Geeste lijk Verzorgers in Zorginstellingen (VGVZ) giste ren op een symposium in Amersfoort. „Alles in onze Westerse samenleving is gericht op beter worden, maar soms", zei VGVZ-voorzitter J. Doolaard, „hebben wij in ons werk te maken met mensen die nooit meer beter worden. Deze mensen moeten ook een volwaardige plaats krijgen. Lijden hoort bij het leven, maar in onze samenleving wordt dat aspect toch vaak naar de achtergrond gedrukt." Publiciste K. Spaink, de hoofdspreker op het symposium, beschreef de samenleving als een 'maatschappij waarin het leven wordt gedomi neerd door gezondheid'. Alles voor een zieke moet gericht zijn op beter worden, zei Spaink, die multiple sclerose heeft. Daarom verspelen zieke mensen in hun zucht naar genezing vaak 'hun kans op verzoening met een leven met een handicap'. De auteur van onder meer 'Vallende vrouw' en 'Het strafbare lichaam' zei: „Ik ben niet ziek, maar mijn lichaam." Van de VGVZ zijn geestelijke verzorgers van allerlei gezindten lid. De vereniging bestaat uit relatief autonoom functionerende 'sectoren': katholieke, protestantse, joodse en humanisti sche. Doolaard schat hun totale aantal in Ne derland op zo'n zevenhonderd. Het ledental van de vereniging, die 22 jaar bestaat, stijgt. Daaruit leidt Doolaard af dat hun werk steeds serieuzer wordt genomen en steeds meer wordt geïnte greerd in de hele gezondheidszorg. bennekom In de binnenmanege van de stichting Manege Zonder Drempels kunnen gehandicapten zelf voelen hoe het is om paard te rijden. Het meisje op de foto rijdt niet in een huifkar, maar in een huif bed, dat tussen twee pony's is gespannen. Prinses Margriet opende gisteren het nieuwe gastenverblijf van de manege. foto anp annemiek mommers den haag Demissionair minister Hedy d'Ancona gaf gisteren het goede voorbeeld tijdens een warming-up voor de jaarlijkse sportdag v voor de PvdA tijdens de Europese verkiezingen bleek heel wat leniger dan sommige van haar ambtenaren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3