Bos rond Frankfurt heilig ZATERDAG 4 JUNI 1994 Concurrent van Schiphol mag geen nieuwe startbanen aanleggen Walter en Kate Raiss: „De massale protesten zijn verleden tijd." foto richard mooyman De onbemande trein die passagiers over het luchthaventer rein gaat vervoeren. foto flughafen frankfurt main ag De grootste luchthaven van ■r Duitsland ligt verscholen in een bos t bij frankfurt. Meer dan 900 keer per dag wordt het kwinkeleren van vogels overstemd door vliegtuigen die rakelings over boom toppen scheren. De Flughafen Frankfurt Main AG investeert miljarden om de 1 positie bij de top drie van Europese luchthavens te behouden, maar begint de hete adem van Schiphol in de nek te voelen. De ambitieuze Nederlandse concurrent groeide vorig jaar bijna twee keer zo hard. En in tegenstelling tot Schiphol mag Frankfurt geen nieuwe start- en landingsbanen aanleggen. Flet bos rond de luchthaven is heiligen de politiek heeft geen trek in een nieuwe 'ecologischeburgeroorlog'. De luchthaven van Frankfurt mag alleen uitbreiden op het bestaande terrein. Moderne luchtgeleidingssystemen e v terminalgebouw moeten e RICHARD MOOYMAN» De overeenkomsten tussen Schiphol en de Flughafen Frankfurt Main zijn frappant. Beide luchthavens liggen middenin een dichtbevolkt gebied en werken aan ingrijpen de groeiplannen, waarbij het milieu zoveel mogelijk moet worden ontzien. De concur renten hebben allebei te maken met lastige buurgemeenten, een kritische milieubewe ging en omwonenden die klagen over geluid- overlast en luchtvervuiling. Frankfurt heeft één onmiskenbaar concurrentievoordeel bo ven Schiphol: de centrale ligging in Europa. In Frankfurt is werkgelegenheid evenals in Nederland het belangrijkste argument om fors uit te breiden. Met 53.000 mensen her bergt het vliegveld van Frankfurt de grootste concentratie werknemers van heel Duitsland. Dat aantal moet in het jaar 2010 bijna zijn verdubbeld. Een aanlokkelijk perspectief voor Frankfurt, waar de werkloosheid stijgt en de sociale problemen duidelijk zichtbaar zijn. Daklozen slapen naast de geldautoma- w ten van banken, die met wolkenkrabbers het stadsbeeld domineren. Zowel Schiphol als Frankfurt proberen zo veel mogelijk passagiers en werknemers vanuit de auto in het openbaar vervoer te i krijgen. Het Financieel centrum aan de Main ligt op slechts twaalf treinminuten van de I luchthaven. Beide concurrenten werken hard - aan verbindingen met hogesnelheidstreinen, - die het vliegverkeer over korte afstanden moeten terugdringen. Dit om de milieubelas ting terug te dringen en ruimte te scheppen voor vluchten over de lange afstand. De drukke luchthaven van Frankfurt wil in het najaar een tweede passagiersterminal in gebruik nemen, die de bestaande krappe aankomst- en vertrekhal moet ontlasten. De uitbreiding is hoognodig, want op topdagen in de zomer is het echt dringen geblazen. Vooral toeristen raken gedesoriënteerd te midden van de rijen met honderden in checkende passagiers, zegt Rainer Gomol- luch van de luchthaven Frankfurt. Trots toont hij het nieuwe terminalgebouw met veel staal en glas. „We zijn zeer tevreden over het resultaat." De lichte terminal is uit gerust met opvallende snufjes, zoals toiletten die met regenwater worden doorgespoeld. De luchthaven heeft milieuzorg al enige tijd geleden tot een van de hoofddoelstellingen gebombardeerd. Gomolluch wijst omhoog, waar een onbe mande trein over een lange spoorbrug de passagiers binnen enkele minuten van het ene naar het andere gebouw gaat vervoeren. Alleen zijn de kosten van de nieuwe terminal wat uit de hand gelopen. De begroting van 1,4 miljard D-mark werd met 600 miljoen overschreden en de bestuursvoorzitter van het toch al met verliezen kampende luchtha venbedrijfkon ophoepelen. Met nauwelijks verholen jaloezie kijkt de luchthaven van Frankfurt naar Schiphol, on langs opgerukt tot nummer 4 binnen Europa. De Nederlandse luchthaven kan uitbreiden met een vijfde start- en landingsbaan, waar bij de grenzen aan de groei worden bepaald door een nog vast te stellen geluidzone. De Duitsers moeten zich zien te behelpen met de bestaande drie banen. De deelstaat Hes sen heeft de aanleg van nieuwe banen taboe verklaard en het bos rondom de luchthaven de status van bijna-heiligdom verleend. De luchthaven van Frankfurt mag alleen uitbreiden binnen het bestaande terrein, dat ongeveer even groot is als Schiphol. De stren ge beperkingen zijn het gevolg van de om streden aanleg van de Startbahn West. De 'ecologische burgeroorlog' rond de aanleg van de beruchte' derde startbaan bereikte een climax aan het begin van de jaren tachtig. Op hoogtijdagen bevonden zich duizenden de monstranten in het stuk bos dat moest wij ken. Behalve tegen de kap van bomen richtten de bezwaren zich onder meer tegen de ver wachte toename van geluidoverlast en lucht vervuiling. Het vredig begonnen en in de om geving breed gedragen protest werd grimmi ger nadat de politie met veel machtsvertoon een huttendorp in het bos had afgebroken. Aan de 'Berlijnse Muur' van prikkeldraad om het bouwterrein werd uiteindelijk hevig ge vochten, waarbij de ME kwistig knuppels en traangas gebruikte. De protesten mochten niet baten: de start baan werd in 1984 in gebruik genomen. Maar de demonstranten boekten toch een succes je. De deelstaat Hessen de belangrijkste aandeelhouder naast Frankfurt en de Bonds republiek bepaalde dat het vliegveld voortaan binnen de hekken moest blijven. De protestbeweging viel uit elkaar nadat een doorgedraaide tegenstander enkele jaren la ter twee politie-agenten doodschoot. „God zijdank is het de laatste jaren rustig", ver zucht Gomolluch. Afgezien dan van een re cente aanslag met een brandbom, waarmee radicale tegenstanders mogelijk het tienjarig bestaan van de baan wilden 'herdenken'. Vernieuwingen Frankfurt moet nu de gewenste groei ge dwongen op het bestaande stelsel van twee parallelle banen plus de startbaan West zien te verwezenlijken. Een extra handicap van het baanstelsel is dat de twee parallelle ba nen zo dicht bijelkaar liggen, dat ze uit veilig heidsoverwegingen niet onafhankelijk kun nen worden gebruikt. De luchthaven denkt niettemin de maximale uurcapaciteit door technologische vernieuwingen flink te kun nen verhogen. De bedoeling is dat het vliegverkeer sneller wordt afgewikkeld door moderne luchtgelei dingssystemen. Ook wordt overwogen aparte series te vormen van grote en kleine toestel len, zodat de vliegtuigen veel dichter achter elkaar kunnen starten en landen zonder ge vaar van turbulenties. Specialisten zijn bezig met het ontwikkelen van een waarschu wingssysteem voor dergelijke turbulenties. De omwenteling in Oost-Europa biedt nieuwe kansen. De met ruimte woekerende Flughafen Frankfurt kan over enkele jaren beschikken over de helft van de aanpalende Amerikaanse militaire luchthaven. De Ameri kanen zijn aan het bezuinigen en gaan een deel van hun luchtvloot naar een andere ba sis overbrengen. „Als we die terreinen niet zouden krijgen, was het heel moeilijk gewor den", zegt Gomolluch. !?Dan waren we voor bijgestreefd door Londen, Parijs en Amster dam." De luchthaven is verguld met de spoorlijn die over het terrein van de luchtmachtbasis loopt. Daarmee kan vracht straks ook per spoor worden aan- en afgevoerd. Maar pro blemen zijn er nog genoeg. De militairen hebben enorme hoeveelheden kerosine laten weglekken, die een bedreiging vormen voor de drinkwatervoorziening. De kostbare sane ringsmaatregelen moeten deels1 door de Bondsrepubliek worden betaald. En de bo dem herbergt nog talloze blindgangers uit de T weede Wereldoorlog. Met het vertrek van de Amerikanen raakt Frankfurt ook een flink deel van de grootste herriemakers kwijt. Vooral nachtelijke starts van de luchtreuzen die werden gebruikt voor bevoorradingsvluchten tijdens de Golfoorlog en voedseldroppings boven Bosnië plegen voor een ware klachtenregen te zorgen. Uit de stad Frankfurt komen relatief weinig klachten over vliegtuigherrie. De aan- en uit vliegroutes lopen voornamelijk over minder dichtbevolkte gebieden in de omgeving. De luchthaven verwacht dat de geluidhinder in de omgeving ondanks de groei van het vlieg verkeer zal teruglopen, vooral door het ver dwijnen van de meest lawaaiige toestellen. De luchthaven heeft wel een geluidwerende muur met een lengte van 3,5 kilometer moe ten aanleggen. Rond de luchthaven is een lijn getrokken, waarbinnen in principe geen nieuwbouw mag worden gepleegd. Omwonenden kon den in het verleden geld krijgen voor het aan brengen van geluidsisolatie. Daarbij is zo'n vijftien miljoen D-mark uitgekeerd, een schijntje vergeleken bij de omvangrijke isola tieprogramma's rond Schiphol. De Duitse luchthaven probeert met ver schillende landingstarieven de herrie te be perken. Verouderde toestellen betalen in Frankfurt bijna twee keer zoveel voor een landing dan de modernste vliegtuigen. On danks de komst van luidruchtige Oost- europese luchtvaartmaatschappijen neemt het aandeel echte herrieschoppers in Frank furt gestaag af. De lawaaiproduktie van de vliegtuigen wordt al jarenlang gemeten door 25 meetsta tions. Bij klachten van omwonenden kunnen vliegtuigen worden opgespoord die te laag vliegen of zich niet aan de voorgeschreven routes houden. Een nieuwtje is dat lucht vaartmaatschappijen een korting op de lan dingstarieven kunnen krijgen als ze zo stil mogelijk vliegen. Het Hessische verkeersministerie heeft een man in dienst met de taak nodeloos vliegla waai 'tot nul te reduceren'. Deze Johann Bruinier spreekt een hartig woordje met pilo ten die zich niet aan de voorgeschreven rou tes houden. En met flauwe smoesjes hoeven ze niet aan te komen, want de strenge Brui nier heeft zelf jarenlang gevlogen. ,,lk word serieus genomen." Als het moet schrijft hij vliegmaatschappijen officieel aan, wat een aantekening in het dossier van de piloot kan opleveren. Een enkele keer kan een berisping zelfs tot een boete leiden. De nachtvluchtbeperkingen zijn in Frank furt minder streng dan ze op het eerste ge zicht lijken. Zo mogen tussen elf uur 's avonds en zes uur 's ochtends geen charter vliegtuigen starten en is er tussen twaalf en vijf een landingsverbod, voor vliegtuigen van Lufthansa tussen een en vier uur. Maar lijn- dienstvluchten mogen de hele nacht starten, mits ze met geluidarme toestellen vliegen. Met gemiddeld zeventig vliegtuigbewegingen per nacht is het in Frankfurt in de praktijk ruim twee keer zo druk als op Schiphol. De Duitse luchthaven schermt met een on derzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de Europese Commissie, waaruit zou blijken dat Duitsland de strengste milieuvoorwaarden aan luchthavens oplegt. Nederland komt daarbij op een derde plaats. Maar als Brui nier hoort van de nachtvluchtbeperkingen en het omvangrijke isolatieprogramma op Schiphol, suggereert hij dat Nederland wat milieunormering betreft in werkelijkheid wel eens boven Duitsland zou kunnen uitkomen. Vrachtcentrum Ondertussen doen milieu- en bewonersgroe- pen in de omgeving van Frankfurt weer van zich spreken. De luchthaven maakt haast met de plannen voor een nieuw vrachtcen trum, Cargo City Siici. Daarvoor moet aan de zuidkant van het terrein een stuk bos worden gekapt. Het ziet ernaar uit dat de luchthaven hiervoor toestemming krijgt. „Deze bomen staan binnen de omheining. Daar mag de luchthaven doen wat ze wil", aldus een top ambtenaar van de gemeente Frankfurt. „Ach, het gaat maar om een paar sparren en dennen. Een echt bos kun je het niet noe men", zo relativeert luchthavenwoordvoer der Gomolluch. Maar de milieubeweging denkt daar anders over. Liefst 22 hectare prachtig bos moet worden gerooid, waaron der eiken en beuken van 180 jaar oud, zo zeggen Walter en Kate Raiss met ingehouden woede. Een keurig echtpaar van respectabele leeftijd uit het plaatsje Walldorf, dat vroeger heeft geprobeerd de aanleg van de Startbahn West per referendum tegen te houden. Aan het begin van de jaren tachtig voorza gen ze de demonstranten in het bos nog van drank en spijzen. Aanvankelijk kregen ook de ME-ers stukken taart toegestopt, maar dat was na de eerste schermutselingen al snel voorbij. Zelf hebben ze nooit geweld ge bruikt. „We wilden ons alleen laten wegdra gen,- maar de politie begon erop los te tim- De massale protesten tegen de luchthaven zijn voltooid verleden tijd, zegt Kate Raiss. „De mensen zijn teleurgesteld en gefrus treerd." Maar tijdens een onlangs gehouden eerste protestbijeenkomst tegen de plannen voor de nieuwe Cargo City kwamen wel 250 mensen opdagen, zo stelt ze tevreden vast. De Biirgerinitiatiei'e gegen Flughafenenveite- rung Mörfelden-Walldorf is voorzichtig aan een tweede leven begonnen. De organisatie van omwonenden vindt de kap van bomen voor de Cargo City Süd onac ceptabel. Daarmee valt volgens het echtpaar Raiss ook een laatste barrière tussen Walldorf en de luchthaven weg. „Dan zal het hier 's nachts nooit meer donker zijn." Ook hebben ze grote bezwaren tegen de toename van het vrachtverkeer op de weg. Walter en Kate Raiss hebben niet de illusie dat de plannen kunnen worden tegengehou den. „Dat vrachtareaal komt er toch wel. Wij zeggen: vestig het over een paar jaar op het terrein van de luchtmachtbasis. Maar zo lang schijnt de luchthaven niet te kunnen wach- Vertrouwd Walter Raiss heeft als voorzitter van de plaat selijke afdeling van de grote milieu-organisa tie BUND ook ernstige bedenkingen tegen de ongebreidelde groei van het vliegverkeer. Dit leidt volgens hem tot verspilling van brand stof, luchtvervuiling, aantasting van de ozon laag en het versnellen van het broeikaseffect. De argumenten zijn vertrouwd, ook de Ne derlandse milieubeweging brengt ze tegen de groei van Schiphol in stelling. Aan wantrouwen ontbreekt het in de ge meenten rond de Flughafen Frankfurt even min, ook al probeert de luchthaven de regio mild te stemmen door voorlichtingscampag nes en gulle schenkingen aan plaatselijke verenigingen en clubs. Door het vrachtareaal aan de uiterste zuidkant van het terrein te bouwen, blijft er straks genoeg plaats over voor een vierde baan, zo waarschuwt de her boren protestbeweging. De luchthaven van Frankfurt zegt zich neer te leggen bij het door de politiek opgelegde uitbreidingsverbod. „Maar intern wordt er natuurlijk wel gediscussieerd over de aanleg van een nieuwe baan", aldus een luchtha venfunctionaris. „Niemand kan het denken daarover verbieden." De luchthaven wil weerstanden bij omwonenden wegnemen. Hier i centrum van Frankfurt. informatiestand in het foto richard mooyman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31