Kinderen zijn koning in sprookjesslot Braunwald Verwenvakantie op cruiseschip Toerisme 4 ZATERDAG 28 ME11994 t d 3 II EISBERICHTEN Zeilreis Spitsbergen Rederij De Zeilvaart uit Enkhuizen organi seert de komende zomer een zeilvakantie rondom Spitsbergen. Het is de meest noor delijke eilandengroep op de wereld die te bevaren is. Verantwoordelijk hiervoor is de warme golfstroom die het ijs doet smelten. Uiteraard krijgen passagiers van De Zeil vaart uitgebreid gelegenheid in Spitsbergen aan land te gaan. Info: telefoon 02280 - 1 24 24. Zeilen tussen het ijs, een aparte ervaring. FOTO PR Vakantie op Sanibel Veel minder bekend dan de Key's, maar zonder enige twijfel nog mooier en veel rus tiger zijn de twee eilanden die bij Fort Myers aan de westkust van Florida liggen: Sanibel en Captiva, in de Verenigde Staten ook wel het Tahiti van Amerika genoemd. Een nieuwe reisorganisatie, Sanibel Exclusi ve Beach Homes uit Leiderdorp, organiseert sinds kort reizen naar het eerstgenoemde eiland. Er wordt verbleven in luxueuze, vrij staande vakantiewoningen die meestal di rect aan het strand zijn gelegen. Wie met een groep gaat (vier personen of meer), moet op prijzen rekenen (inclusief vliegreis) vanaf circa 1800 gulden per drie weken. Info: 071 -41 24 22. Hongaarse school Wie van de zomer Hongaars wil leren, kan terecht bij een zomercursus van de Hon gaarse school. De lessen worden gegeven aan de universiteit van Debrecen, een van de grotere historische steden in Hongarije niet ver van de grens met Roemenië. Er is een cursus van twee weken en een van vier weken. Beide beginnen op 17 juli. Voor ver voer per bus kan worden gezorgd. Info: De Hongaarse School in Haarlem, 023 - 3894 61vragen naar drs. Edwin van Schie. Maasroute op de fiets Ook dit jaar kan er met de Nederlandse Spoorwegen een fietstocht worden gemaakt van Nijmegen naar Maastricht (de 200 kilo meter lange Maasroute) of een onderdeel daarvan. Fietsen kunnen worden gehuurd aan de rijwielstallingen van de stations van Nijmegen. Venlo. Roermond, Sittard en Maastricht. Speciaal voor dit project wer den hoogwaardige toerfietsen aangeschaft. De fietshuur bedraagt 12,50 per dag. Elke volgende aansluitende dag 10 gulden. De gehuurde rijwielen hoeven niet op dezelfde plek te worden ingeleverd als waar ze zijn afgehaald. Ze mogen worden afgegeven aan alle deelnemende rijwielstallingen. Fietsen over Veluwe De Bilderberg hotelgroep biedt de komende maanden onder de naam Klavervier een vijfdaags fietsarrangement aan waarbij alle vier zuid-Veluwe vestigingen van de keten worden aangedaan: Wolfheze, De Buunder- kamp, de Bilderberg en Klein Zwitserland. De startplaats kan zelf worden bepaald; ba gage wordt nagebracht. De afzonderlijke routes zijn ongeveer 60 kilometer land en voeren langs het Kröller-Müller Museum, Nationaal Park de Hoge Veluwe, de tuinen van Rob Herwig en het Airborne Museum. Prijs (half pension) 495 gulden per persoon. Info: 08373 - 6 22 22. Amerika per bus Georganiseerde busreizen door de Verenig de Staten van Amerika worden ondanks de trend naar individuele vakanties nauwelijks minder populair. De belangstelling is eerder stijgend. Jan Doets, ook wel bekend onder zijn 'nickname' Mister America Number One, heeft dit jaar zelfs vier Royal Bustours in zijn programma opgenomen. Daaronder de 16-daagse 'Western Suprise' met bezoe ken aan de Grand Canyon, Las Vegas en San Francisco. De 18-daagse Eastern De light voert de passagiers in 18 dagen langs Orlando, Washington, New York, Boston, de Niagara Falls en een aantal Canadese ste den. Prijzen vanaf circa 4.000 gulden inclu sief vliegreis. Info: Jan Doets, 02207 - 5 33 33. Vakantie met ezeltje Weer eens iets anders: op vakantie met een pakezel. Die mogelheid wordt geboden doorde Federation Nationale Anes et Randonnées (FNAR) in Ladevéze (Frank rijk). Er kan worden gewandeld in onder meer Bretagne, de Jura, de Elzas, de Ceven- nen en de Pyreneeën. Er zijn 25 ezelhou ders bij de organisatie aangesloten. De huur van het dier, dat zeer makkelijk is in de om gang en dat de bagage draagt voor 2 a 4 personen, bedraagt circa 1200 Franse francs per week. Volledige arrangementen zijn er vanaf 1300 francs. Info (Nederlandstalig): Alfons Elsenburg, telefoon 00 33 75 389 192. het schaakspel. Hoteliers houden niet van kinderen. Ze maken herrie, lopen gasten voor de voeten en breken als je niet goed oplet de tent af waar je bij staat. Sommige hotels komen daar eerlijk voor uit: 'Kinderen vanaf twaalf jaar welkom'. Dat het ook anders kan, bewijst de Klub Kindfreundlicher Sch- weizer Hotels in Zwitserland. Geen moeite is er te veel om het de kinde ren naar de zin te maken. En daarmee hun ouders. AHes is in Braunwald afgestemd op kinderen; BRAUNWALD JOS TIMMERS Gedurende de gehele zeven-gangen-maal tijd in het vier-sterren-hotel stampen joe lende kinderen over de houten vloer van de antieke eetzaal. Ze slalommen langs de be nen van de obers, hangen aan de rokken van de serveersters en racen met hun speel goedauto's over de grond. Op een tafel, vei lig buiten bereik van vele grijpgrage hand jes, staat een bescheiden collectie baby foons. Als er weer eens een begint te kraken, kijken vijf ouderparen elkaar vragend aan: 'Is dat die van ons?' Op dagen als deze moet Martin Vogel weieens terugdenken aan die avond in 1976, toen een meisje van zeven in haar eentje de eetzaal van zijn hotel op stelten zette. Ten einde raad beloofde Vogel haar dat. als ze verder rustig aan tafel zou blijven zitten, hij haar later die avond een sprookje zou voorlezen. „De volgende avonden kon ik er niet onderuit: ik moest elke tfag een sprookje voorlezen. En gaandeweg kwamen er steeds meer kinderen luisteren. Een tijdje later kreeg ik telefoon van iemand die infor meerde naar het 'hotel waar de directeur el ke dag een sprookje vertelt'. Dat ene verhaaltje van toen zijn er inmid dels zo'n vijfduizend geworden. Elke dag om half zeven 's avonds bestijgt Vogel een soort troon," van waaraf hij een gehoor van kinderen en volwassenen meevoert naar een wereld van kabouters, prinsen, heksen en tovenaars. Jong en oud, ook degenen die weinig snappen van het Zwitserduits zoals onze Thomas van anderhalf, worden mate loos geboeid door het zangerige accent en de mimiek van Martin Vogel. De betovering duurt een kwartier, dan is het voorbij. In optocht gaan de kleinsten bedwaarts. Sint Joris Vogel: „De eerste tijd las ik echt voor, maar al snel ging het boek aan de kant. Als je een sprookje uit je hoofd vertelt, en je maakt er ook gebaren bij, kun je de aandacht van de kinderen veel langer vasthouden. Een paar keer heb ik geprobeerd er wat bij te fantase ren. Dat viel niet in goede aarde: Sint Joris heeft tegen een draak gevochten en dan moet Vogel er niet opeens een leeuw van maken. Kinderen zijn wat dat betreft onver biddelijk. De enige oplossing die overbleef was dat ik yoortaan mijn eigen sprookjes zou bedenken. Ik heb er nu een stuk of honderd, die ik voor een groot deel steeds opnieuw door elkaar hussel. Soms verzin ik er ter plekke wat bij. Zo lang het resultaat maar een afgerond verhaal is met een hap py-end.'' Martin Vogel voelt zich behalve hotelier ook artiest en entertainer. „Mensen vragen weieens of ik er na al die jaren geen genoeg van krijg. Of het geen sleur is geworden om elke avond in een zaal vol kinderen een sprookje te vertellen. Mijn antwoord is heel simpel: je kunt een paar weken net doen alsof je iets leuk vindt, maar nooit zeventien jaar. Op reis kom ik weieens in hotels, waar iedereen uitstraalt dat het een gunst is dat je daar een kamer kunt huren en een voor recht dat je er een maaltijd krijgt. Daar kan ik helemaal niet tegen. Een goede hotelier is een perfecte gastheer. En ik voeg daar nog een snufje entertainment aan toe." Wat begon met het vertellen van het sprookjes aan dat lastige meisje, is zeven tien jaar later uitgegroeid tot een vier-ster- ren-bedrijf dat volledig is ingesteld op de komst van gezinnen met jonge kinderen - inclusief zwembad, speeltuin en een goed geoutilleerde crèche. Andere hoteliers zijn het voorbeeld van Vogel gevolgd en samen hebben ze zich verenigd in de 'Klub Kin- derfreundlicher Schweizer Hotels'. Martin Vogel, voorzitter en grote gangmaker van de 'Klub', is zo eerlijk te erkennen dat nog niet alle leden volledig aan alle voorwaarden voldoen. Maar naarmate er meer aanmel dingen zijn van hotels die willen meeprofi teren van het succes van de formule, zullen de eisen verder worden opgeschroefd. Nieuwsgierige koeien 's Ochtends vroeg lijkt het sprookjeshotel nog in diepe rust, maar vrijwel ongemerkt is er al sprake van grote bedrijvigheid. De gangen worden ontdaan van het speelgoed dat er de avond tevoren is blijven liggen, in de eetzaal wordt het ontbijt voorbereid en achter de deuren van de hotelkamers wor den, zo te horen, baby's gewassen en peu ters aangekleed. Als het weer het even toe laat trekken de leidsters van de crèche er 's ochtends op uit voor tochtjes in een land schap, dat zonder overdrijving tot de aller mooiste van de Alpen behoort. De wande lingen gaan door intens groene weilanden vol nieuwsgierige koeien, langs kabbelende beekjes en stokoude boerderijen met een permanent uitzicht als het weer het toe laat op het 3600 meter hoge Todi-mas- sief. Dat berglucht hongerig maakt blijkt 's avonds om zes uur. als het 'kinder-diner' wordt geserveerd. Lidya Vogel loopt zich de sloffen uit het vuur om de veeleisende gas ten van dienst te zijn: hier een schone slab, FOTO JOS TIMMERS daar een flesje drinken en nog wat patat en een stukje kip? Tot uw dienst mijnheer. Tussen de bedrijven door haalt ze zakdoe ken langs snotterige neuzen en krijgt de peuter die als eerste zijn bord leeg heeft, een aai over zijn bol. Drie kwartier later zijn de decors gewis seld en leidt mevrouw Vogel de witte briga de, die nu de ouders in de watten legt: een schoon servet, een nieuwe fles wijn en des gewenst een digestif bij de koffie. Duitsers, Zwitsers, Britten, Amerikanen, Italianen, Scandinaviërs en een enkele Nederlander laten zich de service welgevallen. Zodra de dinertafels zijn afgeruimd daalt een welddadige rust over het hotel. De stilte wordt maar af en toe onderbroken door het gekraak van een babyfoon, waarmee uitge rust de ouders zich naar de bar, de leeszaal of een van de andere vertrekken hebben be geven. Meer avondvertier dan je zelf kunt bedenken is er 's zomers noch in het hotel, noch in Braunwald. En als het aan Martin Vogel ligt hij is en passant ook voorzitter van de plaatselijke VW zal dat nog lang zo blijven. Vogel: „In de toeristische sector is een enorme concurrentieslag gaande. Willen we die overleven, dan moeten wij zorgen dat Braunwald zich onderscheidt van al die honderden Alpendorpen die ook voor 99 procent van het toerisme leven. De rust en de afzondering zijn ons handelsmerk. Zo tref je bij ons in het dorp geen discotheek. Met als gevolg dat jongeren, als ze eenmaal een jaar of zestien zijn, geen zin meer heb ben om met hun ouders naar 'dat saaie Braunwald' op vakantie te gaan. Tien jaar later, als ze eenmaal zelf ldeine kinderen hebben, zien we ze hier vanzelf weer te rug." Voor meer inlichtingen over de Klub Kin- derfreundlicher Schweizer Hotels: Zwit sers Verkeersbureau, Koningsplein 11, 1017 BB Amsterdam. Langs Britse TV-locaties De zusjes uit de serie The House of Eliott mogen op de beeldbuis de indruk wekken in Londen nostalgisch aan de slag te zijn, plaats van handeling is in werkelijkheid Bristol. Het hedendaagse Londen is veel te druk om er de tijd te kunnen terugdraaien. Dit soort bijzonderheden zijn te lezen in een Engels boekje dat vorig jaar verscheen en waarin de locaties van 52 populaire Brit se tv-series staan beschreven. Nog hetzelfde jaar moest het worden herdrukt en dit jaar is de derde druk al uitgekomen. Veel kijkers willen de plekken zien waar populaire ver halen zich hebben afgespeeld, zoals Aio, Aio!, Brideshead Revisited, Dad's Army, Fawlty Towers, James Herriot, Coronation Street, Inspector Morse, Ruth Rendell Mys teries, Keeping Up Appearances. Ze staan met talrijke andere series aangeduid en be schreven in The British Television Location Guide. Het boekje is af te halen of te bestellen (per briefkaart) bij het Brits Toeristenbu reau in Amsterdam, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam. Prijs 22,50 plus porto. De architectuur van Rotterdam Aan de voet van de toren van het Museum Boymans-van Beuningen staan tot en met oktober elke zondagochtend om 12.00 uur gidsen klaar om belangstellenden mee te nemen op een twee uur durende architec tuurwandeling in en rond het Museumpark. Het park is architectonisch gezien een van de interessantste gebieden van Rotterdam. Het is ontwerpen door Rem Koolhaas en de Fransman Yves Brunier. Ook in de buurt zijn veel bijzondere gebouwen te zien, on der meer het Museum Boymans-van Beu ningen, de KunstHal, het Nederlands Archi tectuurinstituut en de witte woonhuizen van het Nieuwe Bouwen. Info: 010-40 23 225. Schatkamers in het groen Het tropisch oerwoud is een schatkamer, volgestouwd met natuurlijke rijkdommen. Het verzamelen ervan staat centraal op de tentoonstelling 'Schatkamers in het groen', die tot en met 25 september te zien is in Fort Hoofddijk, de botanische tuinen van de Universiteit Utrecht. De expositie geeft een beeld van het wetenschappelijk werk in de tropen. Maar ook de cultuur en de plan tenkennis van de plaatselijke indianen ko men aan bod. Fort Hoofddijk staat aan de Budapestlaan 17 in de Utrechtse wijk De Uithof. Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 16 uur, weekends en feestdagen van 10 tot 16 uur. Info: 030-535455. Groningen wil mstzoekers Groningen wil veel meer toeristen die op zoek zijn naar rust. In de promotie van deze noordelijke provincie als 'toeristisch pro- dukt' richt het provinciebestuur zich daar om vooral op de in rust en cultuur geïnte resseerde recreant. Volgens de provincie gaat het om de groep trendsetters. In deze doelgroep bevinden zich oudere en vaak re delijk welgestelde mensen, van wie de kin deren de deur uit zijn én mensen in de leef tijd van 20 tot 35 jaar zonder kinderen. Een en ander staat in een nieuwe nota over het toeristisch beleid van de provincie Gronin gen. Uit de nota blijkt dat de toeristische sector in Groningen als een van de weinige be drijfstakken een duidelijke groei te zien heeft gegeven. Het aantal arbeidsplaatsen steeg sinds 1984 met*vijftig procent tot on geveer 2.000. De jaarlijkse bestedingen wor den geraamd op 215 miljoen gulden. Gro ningen verwacht dat de toeristische sector vooral kan groeien in de zogeheten ver- blijfsrecreatie. Daarbij wordt gedacht aan de ontwikkeling van bungalowparken bij Lauwersoog en in Oost Groningen. Kritiek VAR op rampenplatform Het Calamiteitenplatform dat vaststelt of landen veilig genoeg zijn voor toeristen, doet niets met de kennis van de Vereniging van organisaties voor Avontuurlijke Reizen (VAR). De VAR meent dat het ministerie van buitenlandse zaken onderdeel van het platform te algemene reisadviezen ver strekt over landen waar het plaatselijk on rustig is. Het Calamiteitenplatform heeft twee jaar geleden deelneming van de VAR afgewezen. Hierdoor mist het platform veel informatie over landen als Jemen, Mexico en Zaïre. De VAR mist in het bijzonder dui delijkheid over de reisrisico's in regio's van landen waar het slechts plaatselijk onrustig Voorlichter Van Vliet van Buitenlandse Za ken verbaast zich daarover.Als de onvei ligheid echt tot een regio beperkt blijft, ge ven wij wel degelijk een regionaal advies. Zo hebben wij adviezen over onveilige delen van Turkije of Sri Lanka gegeven." In haar ogen is de informatie, waarover het minis terie via ambassades beschikt, afdoende. De ambassadeurs putten uit uiteenlopende bronnen, zoals lokale overheden, reizigers en nieuwskanalen. Woordvoerder Couvreur van het Calamiteitenplatform zegt ronduit dat de VAR geen extra kennis van zaken Het hotel waar de eigenaar elke dag een sprookje vertelt Wie een cruise nog steeds associeert met le digheid, gala-diners en veeleisende, gefortu neerde Amerikaanse bejaarden, loopt hope loos achter. De moderne cruise-liefhebber is een modale veertiger die frisse zeelucht wil combineren met vreemde culturen en de geneugten des levens. Dat is althans de ervaring van de Holland America Line, een van de grootste aanbieders van maritieme vakanties ter wereld. Na een aantal slechte jaren, gaat het de HAL bepaald voor de wind. Zo zeer zelfs dat de onderneming de Italiaanse scheepswerf Fincantieri opdracht heeft gegeven voor de bouw van een nieuw schip (het achtste in de vloot) ter waarde van 225 miljoen dollar. De kolos, die waar schijnlijk Volendam of Veendam wordt ge doopt, meet 50.000 ton en biedt plaats aan 1.300 passagiers. De forse investeringen komen niet uit de lucht vallen. Steeds meer mensen ontdek ken de cruise als verwenvakantie. Volgens Loek Houtenbos, directeur van het Rotter damse boekingskantoor Zeetours, stijgt de cruisemarkt explosief. Hij denkt dat dit me de te danken is aan de verbetering van het imago. De cruisevakantie was aan nogal wat vooroordelen onderhevig. Zo zou het mee- rendeel van de passagiers bejaard zijn. Cij fers spreken dat tegen. Houtenbos: „Onze korte cruises naar de Bahama's worden voornamelijk bezocht door dertigers. Bij tochten in het Caribisch gebied zijn veerti gers in de meerderheid. Vijftig-plussers op zoek naar natuur en cultuur tref je vooral aan op cruises naar Alaska en Scandinavië." Het tweede en derde hardnekkige voor oordeel het hoge saaiheidsgehalte en de forse prijzen berusten volgens Houten bos ook op een misverstand. „Alle schepen hebben doorlopende shows, bioscopen, theaters en casino's. Bovendien: we varen overwegend 's nachts. Bijna iedere dag is er een nieuwe bestemming. En wat de prijzen betreft: die zijn flink verlaagd. Een tocht van een week in het Caribisch gebied, inclusief vliegreis, korte cruise en noodzakelijke ho telovernachtingen, kost een kleine driedui zend gulden. Vijf jaar geleden was dat nog vier a viereneenhalf duizend." Dat de prijzen naar beneden zijn gegaan, heeft onder meer te maken met de goedko pe bemanning waarmee de HAL vaart. Hoe wel de officieren nog steeds Vooral uit Ne derland komen, heeft het personeel in de la gere rangen veelal de Filipijnse of Indonesi sche nationaliteit. Houtenbos: „Dat komt niet alleen omdat we de loonkosten in de hand willen houden, maar ook doordat we daardoor een betere service kunnen verle nen. Al na een dag kent het barpersoneel je bij naam. Waar vind je dat nog?" Cruises zijn in vergelijking met vroeger aanzienlijk goedkoper geworden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25