'Spiertje, spiertje. Kom dan' i Voyeur op heterdaad betrapt Cultuur Kunst Straattheaterfestival in centrum Sassenheim Leerlingen Briër presteren goed ZATERDAG 4 JUNI 1994 Afdeling Nabije Oosten weer geopend leiden» Vanaf vandaag is de afdeling Nabije Oosten van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden weer geopend. Deze af deling, die gedurende drie maanden niet toegankelijk was voor het publiek, geeft de bezoeker in een nieuwe, eigentijdse presen tatie een indruk van de diversiteit aan culturen die in het Nabije Oosten geleefd hebben. Patrick Bruel in concert Rotterdam Frankrijks meest populaire krullebol Patrick Bruel zal op woensdag 28 september een eenmalig concert geven in het Rotterdamse Ahoy'. De kaartverkoop voor dit concert is van daag begonnen bij de bekende adressen. Open ateliers in Alphen alphen aan den run» Alphense kunstenaars zetten op zaterdag 11 en zondag 12 juni de deuren van hun ateliers open voor het pu bliek. Het jaarlijkse evenement wordt georganiseerd door de Stichting Alphense Ateliers. Belangstellenden kunnen terecht bij Marieke van Amerom, Willem van den Broek en Gerdy Oskam, allen aan de Hooftstraat 233, Margreet Holtkamp, Haringvliet 20, Hka Kunst, Paddestoelweg 4, en bij Ger Supheert, Stuifzwam 66. Bezoekers zijn welkom tussen 11.00 en 17.00 uur. Hofjeswandeling door Leiden leiden Onder leiding van drs. H. Rijken wordt op dinsdag 7 juni een hofjeswandeling door Leiden gehouden. Tijdens de twee uur durende wandeling wordt een aantal hofjes bezocht en is er uitleg over hun geschiedenis. Leiden en Haarlem zijn de enige steden in Nederland waar nog een groot aantal hofjes goed be waard zijn gebleven. Deelnemers dienen om 14.00 uur aanwezig te zijn in de foyer van het K&O-gebouw, aan de Oude Vest 45 in Leiden. Deelname kost 12,50 gulden, 10 gulden voor K&O-leden. Kaartverkoop bij K&O, tel. 071-141141. Cabaret en muziek in Ex-Voto voorhout Cabaretier Arthur Umbgrove en zanger/muzikant Maarten van Roozendaal geven op donderdag 9 juni een voor stelling in Ex-Voto, aan de Gaasbak 1 in Voorhout. Aanvang: 20.00 uur, de entree is 10 gulden. Tiende Leidse Orgeldag leiden In verschillende Leidse kerken worden volgende week zaterdag orgelconcerten gegeven ter gelegenheid van 10e Leidse Orgeldag. Het eerste concert begint om 10.00 uur in de Waalse Kerk aan de Breestraat, de slotmanifestatie is om 16.00 uur in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. In de kerken is een programmaboekje verkrijgbaar waarin alle concerten zijn ver meld. Expositie werk van Theo Bosch Amsterdam In galerie Arcam in Amsterdam is tot en met 9 juli een expositie van het werk van de in april dit jaar overleden ar chitect Theo Bosch te bezichtigen. Op deze expositie is onder meer zijn werk te zien voor het Gerechtshof in Groningen, plan nen voor het Olympisch Stadion Terrein in Amsterdam en het werk voor recent opgeleverde woningbouw in Nijmegen. Postuum gratie voor Oscar Wilde londen Outrage, een organisatie die opkomt voor de rechten van homoseksuelen, heeft de Britse koningin Elizabeth gevraagd de 19e-eeuwse toneelschrijver Oscar Wilde postuum gratie te verlenen. De auteur van ondermeer 'The importance of being Earnest' en 'The picture of Dorian Gray' zat vorige eeuw twee jaar gevangen omdat hij een homoseksuele relatie onderhield. Homoseksualiteit gold in Groot-Brittannie tot 1967 als een mis drijf. Woordvoerder Peter Tatchell van Outrage noemt Wilde 'het slachtoffer van onrechtvaardige wetten'. Zijn gevangenne ming was 'een smet op het rechtssysteem'. Volgens Tatchell is het aan de barre omstandigheden in de gevangenis te wijten dat Wilde drie jaar na zijn vrijlating op 46-jarige leeftijd kwam te overlijden. Toneelgroep Panclemonia brengt dr. Zander uiterst aanstekelijk tot leven: Heen, weer. Op, neer. Spreid, sluit. Hoog, hoger, hoogst. In het auditorium van het Boerhaave Muse um in Leiden duwt een man een vrouw in de meest vreemde posities. Zij laat dit 'gesol' met haar li chaam zonder protest toe. Want de handen die aan haar trekken en duwen zijn van dokter Zander, de gro te liefde van studente Lena Petterson. Het zwoegende tweetal is lid van theater groep Pandemonia. Met hun voorstelling 'Dokter Zanders ijzeren greep' brengen ze uiterst aanste kelijk in beeld hoe deze Zweed eind vorige eeuw machines bedacht om het menselijk lichaam in vorm te krijgen en te houden. „Spiertje, spiertje. Kom dan." Dokter Zander, een rol van Lei- denaar Eugène Tros, kneedt, trekt en duwt. „Zoals een poe zenliefhebber zijn kat allerlei kunstjes leert met zoete woord jes, zo werk ik ook." Hij laat Le na (Julia van Rooyen) rechtop zitten op de behandeltafel en ontdoet haar van haar corset. „Martelwerktuig", bromt hij. Terwijl zijn patiënte hem ver liefd aankijkt, gaat Zander puf fend verder met de behande ling. „Het probleem moet toch ergens anders zitten." Lena moet op haar buik op de behandeltafel liggen. Zander trekt haar naar de rand zodat ze met het bovenlijf in het luchtle dige hangt. De inmiddels hevig hijgende dokter duwt zijn gewil lige patiënte in nieuwe posities. Na nog een aantal strekoefenin gen, houdt hij het voor gezien. „Ik ben op maar de spier vraagt om meer. U begrijpt nu wel dat een heilgymnast weinig patiën ten per dag kan helpen." Zander filosofeert over ma chines. Patiënte Lena illustreert zijn verhaal. Ze neemt plaats op een bureaustoel onder een Op, neer. Spreid, sluit. Terwijl zijn patiënte hem verliefd aankijkt, gaat Zander puffend verder met de behandeling. soort galgje. Twee touwen lopen via katrollen bovenop uit in vier beugels. Lena zet haar handen en voeten erin. Ze doet haar oe feningen terwijl uit de boxen het gepuf en gehamer van stoommachines komt. Lena knapt er zichtbaar van op en verlaat dansend het 'apparaat'. De patiënt is genezen, einde voorstelling. Spannend Het is de tweede keer dat Boer haave een tentoonstelling laat verbeelden in een toneeluitvoe ring. Pandemonia speelde eer der de voorstelling 'Beenhakker' tijdens de expositie 'Van piskij kers tot heelmeesters'. „Dat was een groot succes", vertelt Tony Maples, scriptschrijver van bei de stukken. „Het Was heel span nend en leerzaam, vooral voor kinderen. 'Dr. Zander' is minder grof-komisch als 'Beenhakker'. Dit is meer een keukenroman die zich afspeelt in de behan delkamer." „Het verschil in aanpak komt ook omdat we voor 'Beenhak ker' meer informatie hadden. Zo konden we uitgebreid lezen hoe je vroeger een been afbond en daar kun je natuurlijk leuke scènes over schrijven. Gustav Zander was een Zweed en hij werkte in een meisjespensio naat. Veel meer weten we niet van hem. En dat hij machines uitvond omdat een fysiothera peut geen constante kracht kan uitoefenen en een apparaat wel. Daarom komen we ook met Le na Petterson, een leerlinge in het meisjespensionaat die ver liefd is op haar gymleraar Zand- Die romantische inbreng is één van de aardige ingrediënten in de voorstelling. Het werkt zeer op de lachspieren om Zander serieus te zien zwoegen foto ben de bruyn terwijl patiënte Lena hem met koeieogen van verliefdheid aan kijkt. Hoewel de Zweed met in gewikkelde toestellen beroemd heid verwierf, vertelt Pandemo nia zijn verhaal met simpele middelen en op een uiterst aan sprekende manier. 'Dokter Zanders ijzeren greep' is tot 15 augustus te zien in het auditorium aan de Lange St. Agnietenstraat 10. Pandemo nia speelt op 5 en 19 juni en in de maanden juli en augustus elke zondag en woensdag. De voorstellingen beginnen om 14.00 uur en 15.00 uur. Beeldhouwer Jan Vaes overleden breda anp De Bredase beeldhouwer Jan Vaes is, naar nu pas bekend is gewor den, in de nacht van zondag op maandag overleden. Vaes is 67 jaar geworden. De dag voor zijn overlijden opende burgemeester Nij- pels nog een tentoonstelling waarop werk van Vaes is te zien. SASSENHEIM BRENDA FILIPPO Nadat de toneelgroep Elckerlyc eerder tevergeefs bij de ge meente aanklopte voor subsi die, krijgt Sassenheim op zater dag 25 juni toch een straatthea- terfestival. De Ondernemersver eniging Sassenheim (OVS) steunt het initiatief dat maxi maal tienduizend gulden mag kosten. Aan de Hoofdstraat tre den elf groepen op die in totaal vijfendertig acts verzorgen. De toeschouwers kunnen van twaalf tot vijf uur 's middags twaalf verschillende voorstellin gen' bekijken. De Hoofdstraat is in vier zones verdeeld. Elk op treden duurt vijfendertig minu ten. „Voor mij is het festival ge slaagd als er veel mensen ko men. En als die ook nog eens rondlopen met het programma in hun hand, omdat ze zoveel mogelijk optredens willen zien, is het helemaal geweldig," aldus coördinator C. in der Rieden van toneelgroep Elckerlyc. Om zijn 40-jarig jubileum te vieren, organiseerde Elckerlyc in 1990 voor de eerste keer straattoneel in het bollendorp. „Na afloop was iedereen ontzet tend enthousiast. Mensen ble ven vragen om een vervolg," zegt In der Rieden. Het daarop volgende jaar slaagde de groep er echter niet in om het beno digde geld bij elkaar te krijgen. Voor de laatste duizend gulden klopte Elckerlyc bij de gemeente aan, maar die weigerde. Dit jaar lukte het dus wel. In der Rieden belooft dat het 'op nieuw een spektakel' zal den. Hij is van plan om hei nement om twaalf uur 's mid dags te openen met enkele kin deren van basisschool De Over plaats. „De opening heeft iets te maken met het festival en het wereldkampioenschap voetbal. Die dag speelt Nederland na melijk tegen België. Maar verder zeg ik niets over." Het gevarieerde programma bestaat uit toneel, middeleeuw se muziek en een pantomime- act. Zelf verzorgt Elckerlyc ook een toneelstuk. Voor de kinde ren komt er een speciaal kin dertheater, aan de Hoofdstraat, waaraan de kinderen zelf kun nen meedoen." De groep stelt twee kramen op met kleding en andere spullen waar de kinde ren uit kunnen kiezen." Er komt nog een speciale krant uit met informatie over het festival. Maastricht De nieuwbouw voor het Bormefantenmuseum in Maastricht wordt gekenmerkt door een opvallende toren. Het nieuwe museum is ontworpen door de Italiaanse architect Aldo Rossi. De bouw is thans gereed, maar pas in maart 1995 zal de nieuwe behuizing voor de collectie van het Bonnefantenmu- seum toegankelijk zijn voor het publiek. foto anp Van Goghmuseum verwerft tekening Van Gogh AMSTERDAM ANP Het Van Goghmuseum in Am sterdam heeft onlangs een teke ning van Vincent van Gogh aan gekocht. Het gaat om een vroeg werk uit 1881, waarop de groot vader van de kunstenaar staat afgebeeld. Het portret van opa, die net als zijn kleinzoon Vin cent van Gogh heet, is vanaf 7 juni in het prentenkabinet van het Het Van Gogh in Etten maakte. Het blad van zo'n 35 bij 26 centime ter is afkomstig uit de verz ling van de Haagse kunsthande laar J. Nieuwenhuizen Segaar bezit slechts vijf Hoeveel het museum ervoc deze vroege tekeningen die taalde blijft onbekend. BEELDENSTORM F 1 A T officium Censorum Het beeld van Herman Boer haave is met verf besmeurd. Uit de sokkel groeit onkruid en rondom ligt het vol platgetrapte bierblikken. Het hekje dat ooit ter bescherming om het beeld houwwerk werd gezet, is door een dronken automobilist kapot gereden. Bijna 100 jaar staat de oprichter van de universitaire kliniek daar nu, tegenover de oude hoofdin gang van het Academisch Zie kenhuis. Verwaarloosd maar voornaam, vormelijk en toch bescheiden. Nu en dan ga ik er langs, om wat van gedachten te wisselen met de bronzen ge neesheer. Onlangs trof ik hem aan in een sombere stemming. „Mijn hedendaagse collega's zijn van mij vervreemd," zo sprak het beeld mij toe. Ik vroeg hem wat hij bedoelde en hij vervolgde: „De roeping van de moderne arts is niet langer de onvoorwaardelijke trouw aan de eed van Hippocrates. Het enige wat de medici tegenwoordig in teresseert zijn bacteriën en vi russen. Ze bekijken de wereld alleen nog maar door hun mi croscoop." „U overdrijft," wierp ik tegen. „Geenszins! In hun fixatie op amoeben en microben zijn ze het het zicht op de werkelijk heid volkomen kwijtgeraakt. Zie toch eens hoe ze mijn uitzicht bedorven hebben! Nieuwbouw noemen ze dat, die lompe dra gonder achter de nobele pavil joens van mijn mooie zieken huis! Een meetkundige ontspo ring, dat is het. Een teken des tijds! Iedere vorm van natuur lijkheid uitgebannen! „Maar de ziekten worden te genwoordig toch beter bestre den dan in uw tijd," probeerde ik. „Ik vertrouw het niet," gromde hij. „Wie niet kan kijken, ver doolt. De medici hebben het zien verleerd. Hun oog is niet meer de kaars des lichaams, die het innerlijk verlicht, maar een lichtgevoelige cel, waarin ze met laserstralen prutsen. Schoonheid betekent voor hen hooguit dat de vloer geboend is. Het woord kunst kennen ze slechts van kunstbeen en kunst nier. Zeg ik lentebloesem, zeg gen zij pollen. Zeg ik knappe deerne, beginnen zij over vita- „Maar wat wilt u dan?" vroeg ik. „Proportie! Humaniteit!" riep hij. „De menselijke maat is zoek. Objectief en oculair zijn de enige norm. Die obsessie voor uitvergrotingen! Hebt U het gezien? In de nieuwe hal van het AZL? Daar hebben ze zo'n buitensporige uitvergroting van een oud schilderij opgehan gen, pal naast een even grote foto van één of ander genetisch gemanipuleerd stuk kankercel. Vermeer in giga-vision als pen dant van de electronen-micro- scoop. Alsjeblieft. Schaamte loos!" De blik van de grijsaard dwaal de af. „Dat kwajongens mijn beeltenis bekladden vind ik minder erg dan die megalo mane micromanie van mijn collega's. Let op mijn woorden: dit loopt fout af." Het beeld begon binnensmonds te orakelen. Ik verstond niet veel meer. vertrouw het niet ving ik nog op. En: on smakelijke grootheidswaan miereneukershet oog is weg..." Toen zweeg het beeld. ONNO SCHILSTRA BEELDENDE KUNST let Center Gezien 3/6 Leidse Schouw- Wie denkt dat je op een ballet school alleen wat pasjes en mooie bewegingen leert heeft in Total Dance' van het Leids Bal let Center van Marjolein Briër kunnen zien dat er heel wat meer bij komt kijken. Voor de pauze dansten leerlingen van verschillende leeftijdsgroepen. Het begon bij de kleintjes die met hun huppelpasjes en bui ginkjes de stemming er al meteen in brachten. De groe pen daarna lieten een steeds hoger niveau zien. De bewegin gen werden netjes uitgevoerd: in verder gevorderde groep kwamen daar gemak en gevoel voor muziek bij. Behalve klas sieke dans was er ook jazz-bal- let. Grappig was het dansstuk dat begon als een menuet met fraaie jurken en van wc-rollen gemaakte pruiken. De kos tuums maakten plaats voor kleurige pakjes en er brak een vrolijke jazz-dans aan. In de volgende delen werd een steeds veelzijdiger techniek toegepast. Na de pauze werd getoond dat dans niet alleen techniek is. We kregen nu echt danstheater te zien. Vooral het eerste werk had een grote dramatische kracht. Het was een abstract verhaal over de gewelddadige verbreking van tedere gevoe lens. Een lyrische vriendschaps- dans werd onderbroken door dreigend marcherende jongens in zwarte jassen. Er volgden nog vele hoogte punten, waarin de leerlingen goed in de choreografie zaten: een bewogen liefdesduet, een sierlijke solo, een gesmeerd lo pende Latin Jambo' met een uitstekende presentatie, een sprookjesachtige dans met fan tasierijke moderne bewegingen, een mannendans met een soms grappig aandoende stoerheid en als finale een engelachtig ta fereel met een mooie opbouw. Marjolein Briër is er duidelijk in geslaagd het beste uit haar leer lingen te gebruiken voor een af wisselende dansavond. Het kunstwerk dat een kunste naar vervaardigt, of dit nu een installatie, beeldhouwwerk of schilderij is, kan ontstaan vanuit op een bepaald thema, of vanuit een systematisch on derzoek met betrekking tot het onderwerp. Een kunstwerk kan ook alleen de functie van deco ratie hebben, zoals een sieraad. Een kunstenaar kijkt op zijn eigen wijze naar de werkelijk heid zoals deze zich aan hem voordoet en vertaalt zijn idee hierover in zijn werk. Soms bootst de kunstenaar de werke lijkheid na op direct herkenbare wijze. Maar altijd is het per soonlijk handschrift van de ma ker aanwezig. Geen kunstwerk iegelijk. Het is de taak, voorzover je van 'taak' kunt spreken, van de toeschouwer om te kijken of de visuele taal van de kunstenaar begrijpelijk is. Soms begrijpt de toeschouwer wellicht de visie van de kunstenaar niet, maar spreekt het kunstwerk hem wel aan, door de compositie, de kleur, of de uitstraling van het werk. De kunstenaar toont in zijn werk in elk geval iets van zich zelf, zijn wijze van denken. En hiermee geeft hij zich bloot aan de toeschouwer. Dit gegeven, het kijken van de toeschouwer en het bekeken worden van de kunstenaar, is het uitgangspunt voor een tentoonstelling in de Burcht. Tien kunstenaars, ama teurs, jonge kunstenaars die net van de academie komen en vol wassen kunstenaars met enkele jaren ervaring, tonen er hun werk. Het uitgangspunt van de ten toonstelling komt in het werk van Ton ten Donkelaar heel duidelijk naar voren. Zijn serie 'Kijken' (olieverf op linnen) laat figuren zien met op de plek van het hoofd een camera. De figu ren weten zich bekeken door de toeschouwer, maar tegelijkerijd registreren zij de bewegingen van deze 'voyeur' door hun ei gen hoofdcamera. Een ander werk van Ten Don kelaar toont een copulerend stel. Het werk heeft de titel "Voyeur'. Niet alleen de toe schouwer buiten het beeld is de voyeur. Ook binnen het schilde rij zijn ogen waarneembaar. Ogen, zonder hoofd. Ze bevin den zich op vele plaatsen in het hele beeld. De pupillen van de ogen bekijken het stel, maar ook de toeschouwer wordt be keken. Het 'kijken en bekeken worden' is dubbel. De kunste naar toont zijn idee over het kij ken en bekeken worden. Tege lijkertijd voel je je als toeschou wer door het kunstwerk - en in direct de maker - bekeken, en dus op heterdaad betrapt. In zijn werken Pandora 1 en 2 zijn wederom ogen (met hoofden) waarneembaar. Ook zij 'kijken' terug. De sieraden van Alfred Tem pelman zijn niet alleen om te dragen, als decoratie. Na het dragen gaan ze in een zoge naamd droomkastje en kunnen ze als zelfstandige kunstwerken bekeken worden. Het uitgangspunt van de ten toonstelling is niet echt origi neel, kunst is er nou eenmaal om naar te kijken en om het vanuit dit kijken te beleven en te waarderen (of niet). Binnen dat kader van de tentoonstelling valt het werk van Ten Donke laar en Tempelman op omdat zij het uitgangspunt 'kijken en bekeken worden' een eigen wending geven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17