Kredietbank pleit voor bestrijden van armoede 'Eerstde woonsituatie verbeteren' Corellistraat loert op kattenmoordenaar Leiden 'Aparte kliniek voor kinderen niet nodig' Neem een proefabonnement, BEL 071-128030 WEKEN VOOR/33,80 ZATERDAG 4 JUN11994 _13 'Uitbreiden Leidse budgetwinkel gewenst' De Gemeentelijke Kredietbank pleit ervoor om de ar moede in Leiden te bestrijden. Om dit te bereiken moet er meer geld beschikbaar worden gesteld uit de pot voor de sociale vernieuwing. Hiervan kan de budgetwinkel van de kredietbank dan meer consulenten aanstellen. Ze verbetert de gemeente haar vangnet voor Leidenaars die onder de armoedegrens leven. leiden wim kowvoeteen overkoepelende organisatie van gemeentelijke kredietban- Dat betoogt J. Siebols, directeur ken. In die hoedanigheid gaf hij van de bank. Siebols is ook onlangs in het televisiepro- voorzitter van de Nederlandse gramma Nova commentaar op Vereniging voor Volkskrediet, het geruchtmakende rapport Grenzen van de Armoede, waarin wordt beweerd dat enige honderdduizenden Nederlan ders arm zijn en als twee derangsburgers leven. Siebols twijfelt er niet aan dat er ook in Leiden verborgen ar moede is. Toch is de Leidse si tuatie relatief gunstig, meent hij, door 'het goed geoliede' ap paraat van de gemeentelijke so ciale dienst en kredietbank, al gemeen maatschappelijk werk en instituut voor burgerraads lieden. Behalve met elkaar v Directeur J. Siebols: 'Vangnet verbeteren v ken deze organisaties volgens Siebols ook goed samen met woningbouwverenigingen en de EWR. Daardoor, beweert hij, zijn er in Leiden minder huis uitzettingen en worden mensen die financieel aan de grond zit ten minder snel van gas, water en elektriciteit afgesneden. Toch zijn er knelpunten, waarvan Siebols de onderbezet ting van de budgetwinkel veruit de belangrijkste vindt. De ge meentelijke kredietbank, die zelf budgettair-neutraal moet draaien, heeft de financiering van de budgetwinkel niet in ei gen hand. Dat gebeurt met soci ale vernieuwingsgelden. Siebols beschikt over drie consulenten die 2,5 formatieplaatsen inne men en moet met lede ogen toezien hoe de wachttijden op lopen tot twee a drie maanden. De bankdirecteur heeft drin gende behoefte aan minstens twee consulenten erbij. De budgetwinkel is een es sentieel onderdeel van de ge meentelijke kredietbank. Hij werkt preventief en helpt cliën ten die door de bank zijn 'gesa neerd' te wennen aan het nieu we uitgavenpatroon. „Begelei ding is heel belangrijk.. Neem Leidenaars die in 'de goede tijd' een duur huis in de Merenwijk of de Stevenshof hebben ge kocht en nu plotsklaps van een uitkering in plaats Van een sala ris moeten zien rond te komen. Ze zouden er het beste aan doen een goedkoper huis te be trekken maar dat is in deze re gio bijna niet te vinden. Ze zijn gedwongen in een te duur huis te blijven en de rij schuldeisers wordt steeds langer. Zeker in dergelijke gevallen geldt dat tijd geld is en oplopende wachttij den bij de budgetwinkel is dan het laatste wat je kunt gebrui ken." Siebols is zich ervan bewust dat hij met zijn pleidooi voor meer geld voor de budgetwinkel 'tegen de stroom inroeit'. ,,In het collegeprogramma gaat het vooral om bezuinigen want Lei den staat er bepaald niet floris sant voor. Maar vergeet niet dat als het echt tot huisuitzettingen en stopzetten van de levering van gas, water en licht komt, de gemeenschap nog duurder uit is. Je zult die mensen toch moe ten huisvesten. Daarom is per soneelsuitbreiding van de bud getwinkel een verstandige in vestering die zichzelf terugver dient." Nieuwe coördinator woonwagencentrum krijgt het niet makkelijk leiden dorith ligtvoet Een makkelijke tijd zal het niet worden, de jaren die aanbreken voor L.H.M. van Vliet, coördina tor van het woonwagencentrum aan het Leidse Trekvaartplein. Slechte voorzieningen op een overvol kamp, de moeizame verhuizing van woonwagens naar kleine kampjes in de regio en de dreigende verplaatsing van het centrum naar dc andere kant van de Broekweg. Van Vliet ziet echter niet tegen de proble men op. ,,Ik beschouw mezelf als een echte woonwagenwer ker. Ik ben zeker van plan hier een aantal jaren te blijven." Met de aanstelling van Van Vliet heeft de gemeente geko zen voor een 'zwaargewicht', die de nodige ervaring in huis heeft. Tijdens zijn vorige baan bij de gemeente Roosendaal co- ordineerde hij het woonwagen- werk vanaf het gemeentehuis. Daarvoor werkte hij ondermeer op een woonwagencentrum in Breda. De baan in Leiden bete kent voor de Brabander een overstap van de ambtenarij naar het veldwerk. Van Vliet is blij dat hij weer dicht bij het vuur zit. Waarom? Van Vliet vond zijn baan op het gemeentehuis eigenlijk te bu reaucratisch. „Ik heb gezien dat werken vanuit een ambtelijke positie bij een vrij grote ge meente maar moeizaam leidt tot resultaten. Je hebt allerlei af delingen nodig om iets gereali seerd te krijgen. Het werkt me te traag. Nu heb ik weer een di recte relatie met woonwagenbe woners. Tegelijkertijd heb ik wèl het voordeel dat, ik ambtenaren heb leren begrijpen. Ik kan be woners met vragen beter bege leiden en ambtenaren sugges ties geven." Kalm Van Vliet maakt een kalme in druk. Niet iemand die zich ge makkelijk op stang laat jagen. Het afgelopen half jaar heeft de Brabander de situatie in het Leidse woonwagenkamp eerst eens rustig op zich laten inwer ken. Daarbij is hem opgevallen dat de bewoners vrij veel activi teiten zelf organiseren. Een voetbaltoernooi, waarbij ook andere Leidenaars zijn betrok ken of gezelligheidsavonden in buurthuis De Rolleman. Wat hem ook opviel was dat er veel scholingsprojecten worden ge organiseerd op het centrum. Natuurlijk kreeg hij ook te maken met minder aangename zaken, die hij eveneens in ande re woonwagencentra was te gengekomen. De coördinator fiep bijvoorbeeld aan tegen slechte huisvesting en zag wan trouwen ten opzichte van de overheid en 'gewone' burgers. Dat laatste heeft overigens twee kanten. Buitenstaanders heb ben ook hun vooroordelen en wagen zich nauwelijks op het woonwagenkamp. Van Vliet wil deze problemen aanpakken. Zo wil hij de ko mende jaren allereerst bewo ners helpen hun woonsituatie te verbeteren. Hoe hij dat gaat doen blijft nog enigszins vaag. Hoeveel woonwagens er in zijn visie uiteindelijk aan het Trek vaartplein zouden moeten over blijven, wil hij bijvoorbeeld niet kwijt. Ook wil hij geen uitspra ken doen over een eventuele verhuizing van het centrum naar de andere kant van de Broek- en Simontjespolder. „Dat is een discussie waar de vervolg van voorpagina Volgens het hoofd van de jeugdafdeling van het Acade misch Ziekenhuis Leiden, prof.dr. J.M. Wit zijn aparte klinieken voor chronisch zie ke kinderen minder hard no dig in deze tijd. Door betere medicijnen en andere behan delmethodes, hoeven de pa tiëntjes veel minder lang in het ziekenhuis te blijven. En de ouders zijn veel dichter in de buurt, bijvoorbeeld in het Ronald McDonaldhuis. Volgens J. Rohmer, hoogle raar kindercardiologie, lijkt het sluiten van een aparte af deling voor chronisch zieke kinderen een financiële ach tergrond te hebben: „Men wil efficiënt met bedden om gaan." Hij kan zich voorstel len dat kinderen zich minder geborgen voelen op de grote jeugd- en kinderafdeling, ze ker met al die stagiaires die je in een academisch ziekenhuis nu eenmaal hebt. Toch hoeven we ook van hem geen hard protest te ho ren tegen de sluiting: „Het wordt zeker niet de hemel op aarde, maar de jeugd komt over het algemeen aardig aan zijn trekken op de nieuwe kinderafdeling." Net als H.A. Kogels, ouder van een chro nisch ziek kind, is hij ervan overtuigd dat de race voor de Lindenhof gelopen is. De Raad van Bestuur wilde na melijk steeds duidelijker een 'integratie'. „Wat ook?", vraagt Kogels zich af. „Zo'n aparte kliniek is zo ver schrikkelijk duur. En hoe kop pel je zo'n voorziening aan een ziekenhuis?" Mocht er een nieuwe Lin denhof komen, dan krijgt die zeker geld van zijn stichting, die in 1983 werd opgericht om de toenmalige sluitings- plannen te verijdelen. „Men zegt wel dat integratie goed is, maar ik zou dat wel eens we tenschappelijk onderbouwd willen zien." Voorlopig over legt zijn stichting vooral. Wordt de sfeer goed op de nieuwe Jeugd- en Kinderafde ling? Is er voldoende speel ruimte? Wordt er ook geluis terd naar oud-patiënten van de Lindenhof? „En ach, ge heel ontevreden zijn we niet." Oud-Lindenhofpatiënte Esther is strijdbaarder: „We gaan in geen geval geruisloos ten onder." Cynisch aan de kwestie vindt ze dat het de medische wereld is die haar en haar lotgenoten in leven houdt. „En dan moet men toch ook voor ons zorgen? Men heeft toch verantwoor delijkheid voor ons? Wij heb ben al onzekerheden ge noeg." Neem Esther zelf. Op haar tiende hoorde ze dat ze een darmziekte waar ze nooit meer vanaf komt. Elk half jaar wordt ze opgenomen om te zien of de goedaardige ge zwellen niet zijn omgezet in kwaadaardige. Wie vergiftigde Spoekie en Spoekie? Kippevlees met blauw rattengif. Daarmee zijn de afgelopen week al minimaal twee katten om het leven gebracht in de Leidse Corellistraat. De elfjarige Spoekie van mevrouw J. Wielin- ga en de anderhalfjaar oude kat met dezelfde naam van achter buurvrouw E. Koelewijn. De kat van Koelewijn werd maandag vergiftigd, die van Wielinga werd donderdag onder de heg gevonden. Twee maanden gele den werd bovendien de kat van de buren van Koelewijn al het slachtoffer van vergiftigde kip. De buurt is in rep en roer. „Ik hoorde net dat er in de flat ook weer een kat wordt vermist. Ie dereen is bang dat die ook is vergiftigd", vertelt mevrouw Koelewijn. „Ook de mensen die hun hondje weieens los laten lopen houden hem nu angstval lig aan de lijn." Koelewijn heeft haar kat op zondagavond voor het laatst in levende lijve gezien. „Normaal gaat ze 's avonds de deur niet meer uit. Maar toen ik de deur uit ging, glipte ze tussen mijn benen door naar buiten. Toen ik weer terug kwam, was ze in geen velden of wegen te beken nen. De volgende ochtend heb ik weer staan roepen. Een uurtje later kwam de overbuurvrouw vertellen dat Spoekie bij haar in de tuin lag." Het verhaal van achterbuur vrouw Wielinga is niet veel an ders. Donderdagochtend vond haar dochter de kat onder de heg. „De kinderen moesten al lemaal huilen. We hadden de kat bijna elf jaar. Het is triest dat je je huisdier zo kwijt raakt. Je Mevrouw Koelewijn met een foto van haar vergiftigde kat. houdt er natuurlijk rekening mee dat het een keer over is, maar op zo'n manier, daar re ken je niet op." Het ergst is nog dat ze gewaarschuwd was na de voorgaande kattenmoorden. „Maar ja, je houdt een kat niet binnen." De reeks vergiftigde katten heeft tot gevolg gehad dat de hele buurt inmiddels voor Sher lock Holmes speelt. De moorde naar moet iemand uit de buurt zijn, dat staat voor iedereen als een paal boven water. De buurt heeft zelfs een bepaalde dader op het oog. „De buurvrouw is een keer bedreigd door een per soon die zei dat hij haar kat zou vergiftigen wanneer ze nog een keer bij hem in de buurt kwam", vertelt mevrouw Koele wijn. Haar achterbuurvrouw be vestigt het verhaal. „Je hebt na tuurlijk geen bewijs. Maar hij heeft zich wel in die richting uitgelaten." Wielinga heeft na de dood van Spoekie nog twee katten over. Koelewijn blijft na de dood van haar Spoekie alleen achter. En ze neemt voorlopig bewoners in overleg met de overheid uit moeten komen. Ik weet wèl dat dwangmatig opge legde maatregelen niet tot goe de resultaten leiden. Als je een rot ei wilt hebben, moet je be woners onder dwang laten ver huizen." Wantrouwen Om het wantrouwen tussen huis- en woonwagenbewoners weg te nemen, wil Van Vliet mensen van buiten het centrum het buurthuis De Rolleman in krijgen. „Dat werkt drempelver lagend en haalt vooroordeien van beide kanten weg." Omdat het kamp nu nogal afgelegen ligt, denkt Van Vliet hierbij vooral aan de langere termijn, wanneer er in de Broek- en Si montjespolder een nieuwbouw wijk verrijst. „In Nijmegen heb ben ze er goede ervaringen mee. Daar had je een woonwa gencentrum in een nieuwbouw wijk zonder voorzieningen. Steeds vaker kwamen buurtbe woners het buurthuis bezoeken. Nu de wijk over eigen voorzie ningen beschikt, zijn de woon wagenbewoners graag geziene gasten." Huis huren? Bdt Home Rentals FOTO HOLVAST/MARK LAMERS geen ander. „Ik heb het beestje vorig jaar uit het asiel gehad van mijn kinderen. Die wilden me meteen weer een nieuwe geven. Maar ik wacht nog even. Ik neem door de tijd wel weer een kat, maar ik wacht tot dit een beetje is geluwd, anders wordt mijn volgende kat weer vergif tigd. En je moet de dood van je huisdier rustig verwerken. ent de juiste uren voor u! Eï3 071 -12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden Overleg Oude Rijn Binnenstadsbewoners mogen dinsdag meepraten over de her inrichting van het gedeelte van de Oude Rijn tussen de Hoog straat en de Hooglandse Kerk- gracht. Een van de maatregelen betreft het opheffen van par keerplaatsen op dat deel van de Oude Rijn. De bijeenkomst in de raadzaal van het stadhuis be gint om acht uur. Ruud Lubbers dinsdag in Leiden De demissionaire minister-pre sident Ruud Lubbers spreekt dinsdag 7 juni voor de CDA-ka- merkring Leiden over 'de koers van het CDA in Nederland en Europa'. De kamerkring houdt die avond in de Regenboog aan de Watermolen 1 in Leiden zijn algemene ledenvergadering. Die is besloten, maar vanwege de toespraak van Lubbers is de bijeenkomst tussen acht uur en half tien voor iedereen toegan kelijk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13