'Ik wil weten waarom m'n dochter is gestorven' 1 Filipijnse amah: de nieuwe, goedkope dienstbode van de elite Regio ZATERDAG 4 JUNI 1994 Het waren schitterende meidagen, misschien wel de mooiste van deze eeuw. Voor Marcel M. en zijn Duitse vriendin Nicola K., twee junkies die naar Oegstgeest kwa men in een laatste poging van hun heroïneverslaving af te komen, viel er echter weinig te genieten. Drie dagen duurde het experiment met ibogaine, een weinig beken de drug die sterke hallucinaties opwekt, zoals LSD. Voor Marcel werkte het middel, Nicola ging dood. OEGSTGEEST GPD/PETER SLAVENBURG Nu, een jaar later, is nog altijd niet duidelijk wat er misging in het Witte Huis. het fraaie hotel in Oegstgeest. recht tegenover de Jelgersmakliniek. De ver maarde professor Jan Bastiaans die bij het ibogaine-experiment aanwezig was, moet later dit jaar voor het Medisch Tuchtcol lege verschijnen om dat uit te leggen. De belangrijkste klacht, ingediend door zowel de moe der van Nicola als de Inspectie voor de Geestelijke Volksge zondheid, is dat Bastiaans een niet in Nederland geregistreerd geneesmiddel heeft toegepast. „Maar het was niet primair mijn project, ik was meer een getui ge". zegt de zenuwarts. Tot dat het hem formeel ver boden werd, behandelde Basti aans (76) tientallen getraumati seerde concentratiekamp slachtoffers met LSD. De pro fessor werd voor het experiment in Oegstgeest, zo zegt hij. gedre ven door nieuwsgierigheid. De feitelijke leider van het ex periment, Howard Lotsof, be vindt zich in New York. Hij zorgde voor de drugs, hij huur de kamers in het hotel, hij nam de rest van het begeleidende team mee uit de VS. Voor zover bekend keerde hij na het dode lijke incident niet meer terug naar Nederland. Jutta K., de moeder van het slachtoffer is boos, verdrietig en verbitterd. „Ik wil de waarheid weten", zegt zij gedecideerd. „Voor mij hoeft niemand aan de schandpaal genageld te wor den en het gaat me ook niet om een schadevergoeding. Ik wil al leen weten hoe en waarom mijn dochter is gestorven". Marcel M. (28) vertrekt eind deze maand naar Miami, waar hij in een academisch zieken huis een nieuwe behandeling met ibogaine ondergaat. Niet om van de heroïne af te komen; Marcel is clean. „Ik vertrouw in dat spul. ik wil meewerken aan verder onderzoek omdat het verslaafden misschien kan hel pen. En natuurlijk hoop ik ook dat duidelijk wordt waarom Ni- cola er aan onderdoor is ge gaan." Tripmiddel Howard Lotsof is geen weten schapper of arts. In de jaren zestig kwam hij toevallig met ibogaine in aanraking. Het was de tijd van love peace, LSD en mescaline. De wortels van de iboga-plant, die uitsluitend groeit in Kongo en Gabon, bete kenden voor Lotsof en zijn vrienden een nieuw tripmiddel. Ze lazen over religieuze ritue len, de met veel seksuele sym boliek doordrenkte extatische feesten die een Westafrikaanse stam onder invloed van het middel vierde. Dat leek hen wel iets. Iets later dan LSD werd ibogaine echter verboden en was daardoor niet langer ver krijgbaar. Pas in de loop van de jaren '80 herinnerde Lotsof, inmid dels een hevig verslaafde drug- Geheimzinnige genezing en dode bij experiment met drug in Oegstgeest vieren tijdens de behandeling in Nicola K. zou haar 25ste verjaardag Oegstgeest. ochtends werd een ambulance gebeld. Lotsof belde ook met Bastiaans. De professor wilde niet naar het hotel komen. Het ambulancepersoneel probeerde Nicola met hartmassage in le ven te houden. De vrouw kwam echter niet meer bij kennis en overleed even later in het aca demisch ziekenhuis in Leiden aan hartstilstand. Marcel sliep op dat moment. Hij reageerde goed op de ibo gaine. „Ik had de meest krank zinnige visioenen, soms dacht ik dat m'n hoofd uit elkaar zou spatten maar bang ben ik ei genlijk nooit geweest. Ik vloog boven de stad en zag me zelf rondzwerven, op zoek naar drugs. In de nacht van woens dag op donderdag heb ik goed geslapen". Nicola's moeder Jutta vertrok aan het eind van woensdagmid dag uit het Witte Huis. „Er werd me gezegd dat mijn aanwezig heid de behandeling verstoorde, dat Nicola zich voor mij schaamde. Daarom ben ik ver trokken. Donderdagochtend belde Lotsof; hij vertelde wat er was gebeurd." Verstoring Uit de literatuur blijkt dat ibo gaine ruwweg de zelfde werking heeft als LSD. Het wekt ernstige hallucinaties op, beelden die to taal losstaan van de realiteit. Een tweede effect is dat allerlei herinneringen, weggestopt in verste uithoeken van het geheu gen, plotseling naar boven ko men. Dat laatste, het therapeu tische effect, zette professor Bastiaans destijds aan tot toe passing van LSD en aanverwan te stoffen. Bastiaans; „Veel verslavingen berusten op een verstoring in een vroeger deel van iemands leven; traumata die nooit ver werkt werden. LSD en naar ik meen ook ibogaine zijn in staat die onverwerkte gebeurtenissen weer aan de oppervlakte te brengen. Wat bij een gewone analyse vele honderden uren praten kost, kan met deze mid delen in korte tijd". Een dag per week behandelt Bastiaans nog cliënten, meestal drie mensen per dag. Niet met LSD, dat is nog altijd verboden, j „Voor een narco-analytische behandeling gebruik ik nu pen- tothal. Ondanks het ongeluk met dat Duitse vrouwtje - dat het zo zou aflopen had ik na- tuurüjk nooit gedacht - blijf ik I nieuwsgierig naar ibogaine." Dat ibogaine voor sommige ver slaafden werkt, is heel waar schijnlijk. Dat het tevens een gevaarlijk middel is, staat sinds het dodelijke incident in Oegst- geest vast. Volgens Marcel en Jutta is ook in Frankrijk een vrouw overleden na gebruik van het wondermedicijn. Een zon der meer angstaanjagend ge dachte is dat in elk geval nie mand precies weet hoe het middel werkt, wat het precies doet in de geest van de gebrui kers. Ook Bastiaans weet dat i laatste niet. Hij zegt: „Ach, het psychologische proces en wat er precies chemisch gebeurt, dat is moeilijk van elkaar te schei den." Het Openbaar Ministerie, dat na de dood van Nicola K. een onderzoek instelde, kon geen doodsoorzaak vaststellen. Van moord of dood door schuld kan daarom in juridische zin geen sprake zijn, het onderzoek is ge sloten. De man die meer weet, How ard Lotsof, houdt zich schuil achter een antwoord-apparaat. j De andere Amerikanen die het team vormden, zijn niet meer te vinden. De Amsterdamse kun stenares Mathilda Groenveld, i die om onduidelijke redenen eveneens deel uit maakte van het begeleidende team, wil niet praten. Een woordvoerder van het Medische Tuchtcollege be roept zich op ambtsgeheim. De zaak tegen Bastiaans dient waarschijnlijk in september. gebruiker, zich het wondermid del weer. Hij haalde wat van het spul naar de VS. Tot zijn eigen verbazing voelde hij na een flin ke trip geen behoefte meer aan heroïne of cocaïne. Lotsof wist uit de wortels van de plant een extract te maken, dat hij later patenteerde onder de naam En- dabuse (einde-misbruik). Er volgde laboratorium-onder zoek, experimenten met ratten. Lotsof richtte een bedrijfje op. NDA International incorpora ted; Howard Lotsof was in za ken. Zonder ook maar enige in druk te maken, probeerde Lotsof de Amerikaanse overheid en de officiële hulpverlening van de heilzame werking van ibogaine te overtuigen. De drug bleef in de VS verboden. Vanaf 1991 vloog de zakenman/gene zer met enige regelmaat Heine groepjes Amerikaanse verslaaf den naar tolerant Nederland. Jutta K„ de moeder van Nicola, heeft een video-band van een Amerikaans tv-programma, waarop ex-verslaafden getuige nis afleggen van hun wonder baarlijke genezing. Zij zijn clean geworden dankzij Lotsof en zijn ibogaine-extract: in een hotel bij Leiden, in Holland. Relaties Hoewel hij zegt het zich niet goed meer te kunnen herinne ren, moet ook professor Basti aans in die tijd over de drug hebben gehoord. Terwijl hij ver ward in stapels verslagen en rapporten graaft, zegt de gepen sioneerde geleerde: „Ik heb er in elk geval nooit mee gewerkt, het lukte mij niet ibogaine te vinden. Daarvoor had ik niet de juiste relaties." Bastiaans, beroepshalve nog altijd geinteresseerd in halluco- gene drugs, ontmoette Lotsof tijdens een congres. „Hij nodig de mij uit tijdens een sessie te komen kijken. Inmiddels had ik wat meer over het middel gele zen en het leek me wel interes sant." Uit de schriftelijke uitnodi ging blijkt dat tijdens de week waarin Marcel en Nicola behan deld zouden worden, tevens nog drie Amerikaanse verslaaf den werden verwacht. „Zij kwa men pas opdagen toen Nicola al Rotterdam gereden. Via een kennis kocht ik daar vijf gram. Dat hebben we die middag en 's nachts opgemaakt". Dat laatste verklaart wellicht dat bij de autopsie sporen van heroïne in het lichaam van Ni- cola werden gevonden. Volgens Bastiaans zou de vrouw tijdens net experiment nog meer heroï ne gebruikt kunnen hebben en mogelijk aan de gevolgen daar van zijn overleden. Het autop sie-rapport spreekt de professor tegen; het gaat alleen om spo ren. Behalve ibogaine bevonden zich in het bloed van het slacht offer geen drugs. In het rapport staat dat er geen organische of anatomische verklaring is voor Nicola's dood. „Tien uur voor we de hoofd dosis ibogaine kregen, namen we de laatste heroïne, precies zoals Lotsof zei dat hef moest", zegt Marcel. „Wie beweert dat we misschien drugs mee naar binnen hebben gesmokkeld, is niet goed bij zijn hoofd. Toen het experiment begon, gingen Niki en ik ieder naar een eigen kamer. We moesten alles afge ven, ook onze kleding. We kre gen ondergoed, een T-shirt en een soort wielrenbroek. Meer niet. Hoe zouden we dan iets naar binnen kunnen smokke len?" Jutta K. bevestigt dat. „Ze werden opgesloten in een ka mer. met een camera en een microfoon. Via een monitor werden ze geobserveerd door Lotsof s team. Dat waren ook de enigen die toegang tot de ka mers hadden." Hartstilstand In de loop van woensdag voelde Nicola zich niet lekker. Ze klaagde over rugpijn, moest een paar maal braken en wilde stop pen met het experiment. Jutta K.: „Lotsof praatte op haar in. Ze moest de moed niet opge ven, blijven volhouden. Tenslot te kreeg ze nog een paar ibogai- ne-capsules; dat heb ik met ei gen ogen gezien." In de loop van de nacht werd Nicola steeds zieker. Haar ademhaling werd onregelmatig, maar de leden van team grepen niet in; niemand van de bege leiders was trouwens gequalifi- ceerd als arts. Rond vijf uur 's Professor Bastiaans: „Ik blijf nieuwsgierig naar ibogaine." foto's gpd dood was. Niki en ik hadden het hele team voor ons zelf', zegt Marcel cynisch. Het tweetal en Jutta K„ die met haar dochter meereisde, kregen te horen dat Bastiaans de verantwoordelijkheid zou dragen. Het enige contact be stond uit een paar korte ge sprekken. Marcel: „Bastiaans leidde in naam het project, maar in feite is hij niet langer dan een paar uur in het hotel geweest. Toen het spul net goed begon te werken, vertrok hij en pas twee dagen later zag ik hem weer terug. Ik voelde me fantas tisch, sterk. Ik vroeg hoe het met Niki ging. 'Nou goed, ze slaapt', kreeg ik te horen. Pas een uur of zo later, ik had een flinke wandeling gemaakt en was net lekker aan het ontbij ten, kwam Bastiaans. Hij vertel de me dat Niki eerder die och tend was overleden." Marcel en Nicola wisten dat zij tijdens het experiment geen drugs mochten gebruiken, dat zou het effect van de ibogaine verstoren. „Daarom hadden we niets bij ons, ook geen coke of speed. Toen we maandagoch tend aankwamen, zei Lotsof dat we ons ook niet ziek mochten voelen. Omdat we pas dinsdag avond de hoofddosis ibogaine zouden krijgen - de eerste tijd kregen we kleine beetjes om aan het spul te wennen en te kijken hoe we zouden reageren - moesten we nog wat heroïne nemen. Daarom ben ik die maandag nog met Jutta naar 'Ergerlijk zoals die meisjes hier worden uitgebuit' Ze moet er eerst over nadenken. Maar na een paar uur is ze toch bereid te praten over haar ervaringen als au pair in Nederland. Alleen: onder een schuilnaam, zonder na dere aanduiding van haar tijdelijke nieuwe woon- en werkplek en geen foto's. De 26-jarige 'Lucia' is voorzich tig geworden door de negatieve verhalen die de laatste tijd over Filipijnse au pair-meisjes de ronde doen. Mis bruik en uitbuiting blijken in een aantal gevallen aan de orde van de dag. Na een reeks van problemen bij haar eerste gastgezin ergens in 't Gooi zit Lucia sinds een paar maanden bij een nieuwe hostfa- mily in de 'rijke' omgeving van Bloemendaal. Opnieuw in een riant pand, weer bij een welge steld gezin met (drie) kinderen en andermaal in dezelfde rol. „Het grootste verschil is", vertelt ze in perfect Engels, „dat ik me hier thuis voel, goed wordt be taald en privacy geniet." Lucia is een van de naar schatting 1500 Filipijnse meis jes, die in Nederland verblijven om er als au pair te werken. Offi cieel om - zoals het fenomeen wordt omschreven - voor de pe riode van maximaal een jaar 'kennis te maken met de taal en iets van de cultuur op te snui ven'. Als tegenprestatie voor kost, inwoning en zakgeld (500 gulden per maand) dient er op de kinderen te worden gelet en licht huishoudelijk werk te wor den verricht. Maar die gedachte is nauwe lijks van toepassing op de Fili pijnse au pair, oftewel de amah, zoals een kindermeisje in Aziati sche ontwikkelingslanden wordt genoemd. Zij maakt de vliegreis van Manilla naar Amsterdam in hoofdzaak uit economische mo tieven. De armoede op de eilan dennatie is groot, het perspec tief op een baan doorgaans klein en als je werkt hebt, is de belo ning net genoeg om te kunnen leven. Kortom, wat is er mooier dan de ellende van alle dag even te ontvluchten, elders tijdelijk in weelde en welvaart te leven en ook nog goed geld te verdienen? „In het Westen", verduidelijkt Lucia, „kun je op je achttiende op eigen benen staan en in je ei gen bestaan voorzien. In onze cultuur heb je de plicht voor de rest van de familie te zorgen. Ik moet in twaalf maanden dus proberen zoveel geld te verdie nen voorthuis." Nederland biedt daartoe vol doende kansen, want de vraag naar au pairs in ons land over treft nog steeds het aanbod. Dergelijke geluiden vallen ten minste bij veel bemiddelingsbu- ro's te horen. Onder meer bij Exis in Amsterdam, dat jaren lange ervaring heeft met inter nationale uitwisselingscontac ten voor jongeren uit onder meer Europa en Zuidafrika. En bij het kleinschalige kantoor Au Pair Stichting Stip in Zandvoort, dat zich uitsluitend richt op uit jeugdige klanten uit Tsjechië en Hongarije. Steeds vaker be schouwen twee-verdieners met kinderen een meisje (of soms jongen) voor dag en nacht als de ideale oplossing om te kunnen blijven werken. En is zij of hij een goed alternatief voor de du re crèches en andersoortige op vangmogelijkheden. Opmerkelijk in die trend is de groeiende interesse voor de frele en aantrekkelijke Filipijnse au pair. Tot drie jaar geleden bleek slechts een enkeling zich via een vrijgevige kennis in Nederland de dure overtocht te kunnen permitteren. Maar sinds (vanaf januari 1991) de Stichting Mondial uit Den Haag zich na drukkelijk op die markt beweegt, lijkt aan de stroom geen einde te komen. De hoge bemiddelings- kosten (1000 gulden) en het du re ticket (3000 gulden) ten spijt. Volgens Luc Klinkhamer uit Hillegom, getrouwd met een Fi lipijnse en vertrouwenspersoon van veel landgenootjes van zijn Vrouw, zijn de redenen voor die toename niet moeilijk aan te ge ven. De meisjes zijn onderdanig, betrouwbaar, lief voor kinderen, werken hard en tonen respect „Ze doet de kinderen, wast, kookt, strijkt en past op." foto ton kastermans De amah wordt overal voor gebruikt. en eerbied voor hun 'meerdere'. Maar belangrijker: ze zijn goed koop. Zeker in verhouding tot de westerse au pairs, die andere normen en waarden hanteren en onafhankelijker zijn. „Het is een unieke kans om iets van de wereld te zien", licht hij toe. „Maar in feite zijn de Fi lipijnse meisjes op de vlucht, op zoek naar een betere toekomst of soms naar een levenspartner. Ze worden aangemoedigd door bemiddelaars, die ze gouden bergen beloven. De cultuurs hock is echter enorm groot. De pracht en praal hier, tegenover de ellende en armoede daar. Als ze na een jaar terug moeten, is het een verschrikking. Ze zitten zo weer zonder centen, omdat ze vaak hun schulden nog niet hebben afgelost." Opvallend is dat veel Filipijnse meisjes terecht komen in welge stelde gezinnen met riante land huizen en kastelen in 't Gooi, Amsterdam, Wassenaar en Bloe mendaal en directe omgeving. Die blijken doorgaans niet op zoek naar een au pair, maar naar een dienstbode voor dag en nacht. Het bevreemdt Luc Klink hamer geenszins dat juist de mensen met geld, zo'n goedko pe 'meid' in huis willen nemen. „Want", zegt hij met gedempte stem in zijn kantoor van het bloembollenbedrijf CNB in Lis- se, „vaak is het zo: hoe rijker, des te zuiniger. Ze vinden het bovendien interessant een mooie Aziatische au pair in huis .te hebben. Ik hoor vaak dat ze op party's worden geshowd. In een zwart -jurkje met een wit schortje." Youp van 't Hek gaf een soort gelijk signaal al eerder af in een van zijn columns in NRC Han delsblad: „Is mijn generatie kak kers slechter dan die van mijn ouders?", vroeg hij zichzelf af. „Ja!!! Schaamteloos veel slechter zelfs. Zeker nu ze een nieuw speeltje hebben ontdekt. De au pair oftewel de amah. Wat is een amah? Een amah is een derde wereldvrouw met veel honger en weinig financiële eisen, die voor een ldeine vijfhonderd gulden per maand de Hnderen doet, wast, kookt, strijkt en voor dat zelfde bedrag ook nog drie avonden per week oppast." Dat het ook anders kan, heeft Lucia inmiddels ervaren. Ze heeft het op dit moment in haar huidige gastgezin uitstekend naar de zin. Ze heeft vrijwillig meer huishoudelijke taken op zich genomen en wordt daar keurig extra voor betaald. Bo vendien mag ze met enige regel maat kosteloos naar huis bellen, gaat ze soms met het Bloemen- daalse gezin mee op vakantie en worden haar vaak nieuwe He ren, schoenen en andere nood zakelijke zaken toegeschoven. „Wij hebben en nemen de verantwoordelijkheid voor zo'n meisje", zegt Anna, de 40-jarige 'mevrouw' van Lucia. „We zijn een meer dan welvarend gezin. We kunnen het ons permitteren om haar goed te honoreren, al zou dat geen norm moeten zijn. Want als je wilt, kun je deze meisjes inderdaad verschrikke lijk uitbuiten. We behandelen Lucia met respect. Er is geen re latie van de vrouw en de meid, die moet opdraven als de man tegen het kopje tikt. We vertrou wen haar ook volledig. En dat kan ook niet altijd. Ik heb ooit een Engelse au pair gehad, die aan de drank was en later het hele huis heeft leeggeroofd. De goede verstandhouding betekent niet dat er nooit iets is. „Er zijn best wel eens strubbe lingen", erkent Anna. „Maar ik heb geleerd hoe dat op te lossen. Het is een soort spel en dat be heers ik nu redelijk." Lucia weet inmiddels ook dat het rijke westen niet altijd het beloofde paradijs is. Op haar eerste adres in 't Gooi ging het direct al faliekant mis. „Daar za gen ze me als een outcast", her innert ze zich. „Het contact was minimaal. Ze betaalden me slecht, ik moest lange dagen maken, ze roddelden over me en ik mocht niet eten wat ik wil de. Bovendien had ik nauwelijks enige privacy. Ik mocht zelfs mijn eigen Heding niet zonder toestemming in de wasmachine stoppen. Ik was de huishoud ster, de meid. Meer niet. Aan vankelijk durfde ik niks te zeg gen. Uit angst dat ze me terug zouden sturen. Uiteindelijk viel het niet meer uit te houden. De stichting Mondial heeft me toen in een ander gezin geplaatst." Veel van haar landgenoten, veel al ouder dan de gemiddelde au pair leeftijd van 18 tot 20 jaar en soms zelfs getrouwd, hebben het aanzienlijk slechter getrof fen. Luc Klinkhamer somt moei teloos voorbeelden op van Fili pijnse meisjes die schromelijk zijn en worden uitgebuit. In uit zonderlijke gevallen is er zelfs sprake geweest van aanranding, verkrachting of kwamen ze in sexhuizen terecht. „En dan weet ik heus nog lang niet alles", zegt hij. Margiet Lap van de Stichting Bayanihan, die opkomt voor het welzijn van Filipijnse vrouwen in Nederland, kent de misstan den. De Utrechtse organisatie is aan de hand van een enquete bezig alle problemen te ipventa- risen. Klinkhamer en Lap vinden dat de overheid de malafide bu- ro's aan moet pakken die voor de Filipijnse meisjes bemidde len. Minkhamer; „Bovendien dient er betere voorlichting in eigen land te worden gegeven, moeten de meisjes op hun rech ten plichten worden gewezen en zijn waterdichte contracten een absolute voorwaarde. De overheid heeft inmiddels enkele algemene maatregelen genomen om de stroom van au pairs in te dammen. Per 1 janu ari is de leeftijdgrens van 30 naar 25 jaar verlaagd. En is een toeristenvisum niet meer vol doende om het land binnen te komen. Met ingang van 1 april dient in het land van herkomst j bij de ambassade een zoge naamde MW (machtiging Voor lopig Verblijf) te zijn geregeld. Is die verkregen, dan moet de au pair zich in Nederland melden bij de Vreemdenlingendienst en een verHaring ondërtekenen dat ze na een jaar het land weer ver laat. Daarnaast dient het gastge zin een garantieverHaring af te geven. Hoeveel Filipijnse au pairs in de regio Kennemerland onder dak hebben gevonden, valt vol gens Marinus de Haas, chef van het bureau Haarlem van de Vreemdelingendienst moeilijk in te schatten. „Want ik heb niet I het totale overzicht van alle ge meenten. In Haarlem, Halfweg, Zandvoort en Bloemendaal is het verhoudingsgewijs niet spectaculair hoog." De Haas bevestigt de indruk dat Filipijnse au pairs soms als 'werkslaven' worden gebruikt, j „Maar veel mogelijkheden om uitbuiting en misbruik aan te pakken, zijn er niet. Daar ligt een belangrijke taak van de rijksoverheid. Onder meer door scherpere controles op de be- middelingsburo's." In de Duin en Bollenstreek alsmede Leiden en omgeving is volgens de woordvoerders van beide regio-diensten wel een toename van het aantal au pairs geconstateerd, maar niet van meisjes die afkomstig zijn uit de i Filipijnen. „Er zitten er slechts een paar. Ik vermoed dat er meer in de richting van Wasse naar zitten", is hun indruk. De Vreemdelingendienst houdt zich formeel alleen bezig met het verstrekken van de ver blijfsvergunning, maar grijpen in wanneer zich uitwassen voor doen. „Dat soort zaken pakken we aan", aldus De Haas. „On langs nog hebben we vier au pairs uit het Oostblok bij een fa milie weggehaald. Ze zaten hier illegaal. Die hebben we direct op het vliegtuig gezet." Luc MinHiamer is blij met el ke maatregel, die de Filipijnse au pairs ook maar enigszins kan beschermen. „Want", zegt hij, „het is uitermate ergerlijk om te zien dat deze meisjes zo worden geplukt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12