'Neemt en eet' in Leidse Kerken Discussie over publieke moraal nodig 'Soms zijn we gewoon een alternatief RIAGG' Kerk Samenleving ZATERDAG 4 JUNI 1994 KORTWEG Musical Ruth Het interkerkelijk jongeren koor Dabar uit Leiden en omgeving brengt vanavond in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg in Leiden de eigentijdse musical 'Ruth' voor het voetlicht. Het gaat om een eenmalige voorstel ling, die begint om 20.00 uur. De musical - gebaseerd op het gelijknamige bijbelver haal - is geschreven door Marja Goudzwaard, die tij dens de voorstelling optreedt als dirigent en ook piano speelt in het begeleidende combo. Het koor bestaat uit ongeveer 30 jongeren met een gemiddelde leeftijd van 25 jaar. De toegangsprijs voor 'Ruth' bedraagt 7,50 gulden. Rommelmarkt Lisse De hervormde gemeente van Lisse houdt vandaag een gro te rommelmarkt in de CNB- Hallen aan de Grachtweg in het bollendorp. De op brengst is bestemd voor de restauratie van beide plaat selijke hervormde kerken, de Grote Kerk aan de Heereweg en de Pauluskerk aan de Ruishomlaan. De markt duurt van 09.00 tot 17.00 uur. Moker Het radio-programma van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, besteedt op 8 en 12 juni aandacht aan het onderwerp 'Zingen in de kerk'. De uitzending belicht de functie van het kerklied. De overdenking is van CA de Peuter uit Voorhout. Het programma wordt op woens dag uitgezonden van 16.30 tot 17.00 uur en de zondag daarop herhaald van 19.00 tot 19-30 uur. Moker zendt uit op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Theater 'Theaterspecialist' Jan Draai er is komende zondag te gast tijdens de bijeenkomst van de Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap in Alphen aan den Rijn. Hij brengt het evangelie van Jezus Christus in de vorm van mime, zang en toneelspel. De bijeen komst begint om 10.00 uur en wordt gehouden in de au la van het gebouw op de hoek Verlengde Mamix- straat/Jongkind Coninck- straat 102 in Alphen. Zingend geloven De Vredeskerk aan de Voor straat 35 in Katwijk aan Zee vormt morgenmiddag om 17.00 uur weer het decor voor een meditatie-zang- dienst. Voorganger is domi nee G.J. Mink, organist Rob Efferink begeleidt de samen zang. De liedkeuze is samen gesteld uit bekende psalmen, gezangen en geestelijke lie deren. Medewerking wordt verleend door het gerefor meerd kerkkoor 'Laudamus' uit Rijnsburg. Water en brood Het 'Knooppunt voor jonge ren pastoraat en diaconaat' in Leiden organiseert ko mende maandag weer een 'Maaltijd op water en brood'. Pim van Dam en Margreet van Hoven vertellen tijdens deze bijeenkomst over de mogelijkheid om vakantie vieren en werken aan een goed doel te combineren. Het 'Knooppunt' organiseert al voor de derde keer een jongerenreis naar Roemenië, waarbij niet alleen kennis wordt gemaakt met cultuur en bevolking, maar ook wordt geholpen met de reali satie van een project. De maaltijd begint maandag om 18.00 uur in het gebouw aan de Oude Rijn 44b. ..Het effectief voorkomen van criminaliteit is alleen mogelijk in samenhang met een discussie over de publieke moraal". Dat zei prof. dr. J. van Dijk. hoofd van de directie criminaliteitspreventie van het ministerie van justitie, tijdens een conferentie in Utrecht. Hij nam bij die gelegenheid een gespreksmap en een videofilm in ont vangst die als uitgangspunt kunnen dienen voor een discussie in alle lagen van de sa menleving over normen en waarden. De map en de film zijn gemaakt door een aantal levensbeschouwelijke organisa ties die enkele jaren geleden het initiatief namen om in de samenleving gesprekken op gang te brengen over burgerschap, le vensbeschouwing en criminaliteit. Van Dijk benadrukte dat het niet de be doeling is in deze discussie de levensbe schouwelijke organisaties voor het karretje van de overheid te spannen. „We staan sa men dat karretje te duwen, waarbij vooral de levensbeschouwelijke organisaties de richtingbepalen." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Gaasperdam (Am- sterdam-Zuid-Oost) (SoW): C. van Veelen te Bergeyk en Bladel en Hoogeloon-Eersel. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Bilthoven (part-ti me): J. van 't Hof. kandidaat te Sliedrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Elburg: K. Visser, kandidaat te Genemuiden. Tentoonstellingenreeks en boekwerk rond het thema avondmaal en eucharistie 'Neemt en eet' is de titel van de tentoonstellingenreeks over avondmaal en eucharistie waarmee het evenement 'Langs Leidse Kerken' deze zomer het eerste lustrum viert. Zeven monumentale bedehuizen in de binnenstad openen op alle zaterdagen in juli de deuren voor het pu bliek, terwijl ook het stedelijk museum De Lakenhal en de openbare bibliotheek met eigen activiteiten op het thema inhaken. schijnen over kerkarchitectuur, het zilverwerk dat bij avond maal en eucharistie wordt ge bruikt en over de geschiedenis van de 'maaltijd des Heren' door de eeuwen heen. Het rijk geïllustreerde boek, dat ook de titel 'Neemt en eet' heeft mee gekregen, is voor 29,95 gulden bij de boekhandel verkrijgbaar. Tijdens de tentoonstellingen is het boek met een korting van vijf gulden in de deelnemende De exposities worden begeleid door een boekwerk van onge veer 100 pagina's, verzorgd door de stichting 'Langs Leidse Kerken' in samenwerking met drukkerij Groen en uitgeverij Boekencentrum. Het bevat tien artikelen van verschillende au teurs, onder wie theologen, kerkhistorici en kunsthistorici. Zij laten onder meer hun licht kerken verkrijgbaar. 'Langs Leidse Kerken' wordt op vrijdag 1 juli in de Pieters kerk geopend door burgemees ter C.H. Goekoop, die in Leiden de portefeuille Monumenten zorg beheert. Tot de prominen te sprekers tijdens deze bijeen komst behoren bisschop A.H. van Luyn van Rotterdam en de dominees R.E. van de Berg en N.K. van den Akker. Het evenement is in 1990 voortgekomen uit NCRV's Ker- kepad. Jaarlijks wordt in de maand juli extra aandacht ge vraagd voor de monumentale kerkgebouwen in de Leidse bin nenstad. Het is mogelijk een stadswandeling van kerk naar kerk te maken, eventueel onder deskundige leiding van gidsen van het Gilde Leiden. Sinds 1991 is jaarlijks steeds een be- Voor het centrale thema van deze vijfde 'Langs Leidse Ker ken' is gekozen voor avondmaal en eucharistie omdat deze sa cramenten behoren tot de kern punten in de liturgie. Ze zijn ook bepalend geweest voor de inrichting van het kerkgebouw. Tijdens de verschillende exposi ties worden de vele facetten van avondmaal en eucharistie ge toond, aan de hand van liturgi sche voorwerpen - zoals kelken, wijnkannen en schalen - docu menten en afbeeldingen. Het stedelijk museum haakt op het evenement in door de eigen collectie Leids avondmaalszilver tentoon te stellen. In de open bare bibliotheek wordt een ex positie over maaltijdtradities in de islam ingericht. De zeven deelnemende gods huizen aan 'Langs Leidse Ker ken' zijn de Hartebrugkerk (rooms-katholiek), de Hoog landse Kerk (hervormd), de Lokhorstkerk (doopsgezind-re monstrants), de Lutherse Kerk (luthers), de Marekerk (her vormd), de Waalse Kerk (her vormd, franstalig) en de Pieters kerk (voormalige hoofdkerk, nu in handen van een particuliere stichting). De gebouwen zijn al le zaterdagen in juli van 11.00 tot 16.00 uur gratis toegankelijk. De Lakenhal is op zaterdag ge opend van 12.00 tot 17.00 uur en de bibliotheek van 10.00 tot 16.00 uur. Bij het WV (recht te genover het centraal station) zijn een folder met daarin onder meer een wandelroute langs de kerken verkrijgbaar. Drie van de zeven deelnemende kerken: de Hooglandse Kerk, de Hartebrugkerk en de Pieterskerk. Jubilerend IKON-radiopastoraat ziet hulpvraag steeds verder toenemen Het IKON-radiopastoraat signaleert een groeiende behoefte aan pastorale hulp. De pastorale afdeling van de Interkerke lijke Omroep Nederland voert jaarlijks zo'n duizend persoonlijke gesprekken, verzendt 2600 brieven en staat ongeveer 5000 bellers te woord. ,,En de vraag neemt nog steeds toe", concludeert IKON-pastor Judith van der Werf. Het ra diopastoraat viert deze zomer het 35-ja- rig bestaan. Het is verraad om de luisteraars of kij kers na een uitzending met vragen te la ten zitten, stelde dominee Alje Warner in 1959. Vanuit een villa in Hilversum leid de hij als eerste IKON-pastor de radio pastorie. Luisteraars die wilden reageren op een uitzending, konden er voor een persoonlijk gesprek terecht. Of ze kon den bellen of schrijven wanneer een uit zending vragen, emoties of pijnlijke her inneringen opriep. In die beginjaren waren het vooral maatschappelijke problemen waar de beller mee worstelde. Een 'fout' verleden in de Tweede Wereldoorlog of homo seksualiteit bleken de voornaamste on derwerpen. Het radiopastoraat richtte destijds diverse patiëntenverenigingen en 'lotgenotengroepen' op: onder meer de werkgroep Huwelijk, homoseksuali teit en geloven en de werkgroep Herken ning, bestemd voor kinderen van NS- Dominee Hans Stolp, die in 1986 Kla- mer opvolgde, werd vooral geconfron teerd met .geestelijke vragen". Er worste len steeds meer mensen met hun reli gieuze identiteit. „New Age werd in de periode van Stolp een belangrijk onder werp", zegt Van der Werf, inmiddels de derde IKON-pastor. Stolp stapte begin dit jaar op omdat hij zich aan andere activiteiten wilde wij den. Van der Werf verwacht dat zijn op volger in het najaar kan beginnen, zodat het team weer op volle sterkte is: twee pastores en twee medewerkers. Dat wordt hoog tijd, omdat het werk, zowel naar aanleiding van de eigen uit zendingen als de andere IKON-program ma's die nazorg behoeven, voor één vas te pastor ruimschoots te veel blijkt. „Er zijn zoveel hulpverzoeken dat we zelfs een derde pastor direct een dagtaak kun nen geven." Regelmatig wordt het pastoraat gebeld door mensen die in het ziekenhuis liggen en zich eenzaam voelen. „Door de indi vidualisering komen er steeds meer mensen die nergens meer bij horen. Daardoor kunnen ze bij niemand hun verhaal kwijt. Vrijwilligers van het radio pastoraat gaan geregeld even met een bloemetje langs bij bellers die daar prijs opstellen." De meeste mensen die per telefoon of per brief contact opnemen met het ra diopastoraat kampen met relatiemoei lijkheden, voelen zich niet in staat om re laties of vriendschappen aan te gaan, hebben een familielid verloren of worste len met een traumatische ervaring uit het verleden, zoals incest. Het IKON-radiopastoraat werkt sinds 1991 samen met het KRO-omroeppasto- raat als meldpunt bij misbruik in pasto rale relaties. Het aantal bellers na uitzen dingen over seksueel misbruik door pas tores neemt volgens Van der Werf nog steeds toe. Ilona van den Essenburg, woordvoer ster van het omroeppastoraat van de KRO, denkt dat er aan de groei van het aantal bellers voorlopig geen einde komt. Ze noemt de komst van RTL 4 en RTL 5 als een belangrijke oorzaak. Zonder de mogelijkheid tot nazorg zenden deze commerciële zenders regelmatig pro gramma's uit over traumatische onder werpen als bijvoorbeeld incest. „De vol gende dag merken we dan dat wij daar over telefoontjes krijgen", aldus Van Es senburg. Het omroeppastoraat luistert naa bellers, verwijst door naar vertrouwens personen en probeert het probleem kaart te brengen. „Officieel zijn we e oecumenisch omroeppastoraat", zegt Van der Werf lachend, „maar soms denk ik wel eens dat we een alternatief RIAGG zijn." HET WEER HANS VAN ES Zomer door diep dal Dit weekeinde gaat de prille zomer door een diep dal; slechts de vele uren daglicht wijzen er op dat we in juni leven. Voor wat het weer be treft kunt u kiezen tussen een kille dag in maart of een onstuimige no vemberdag. Vrijdag kon er nog van wat zon wor den geprofiteerd, maar in de loop van de dag kondigde toenemende wind en buiigheid een aanzwellen de Atlantische activiteit aan. Niet temin waren de temperaturen van omstreeks 17 graden nog wel rede lijk. Een depressie koerste van Ier land naar het zuiden van Noorwe gen, waarbij er vooral in de avond en nacht een stevig windveld op de kusten gericht stond. Vandaag groeit de westcirculatie boven de oceaan en ons deel van Europa naar een topvorm. Een klei ne, maar venijnige depressie ligt vanmiddag boven Ierland en wordt door de straalstroom snel naar ons land geduwd. De bijbehorende ak- tieve regenzone bereikt de west kust al in de middag. De wind, die tijdelijk iets is afgenomen, trekt opnieuw aan tot een windkracht 7 uit zuid tot zuidwest. Zondag moet de koele nasleep van de depressie worden verwerkt. De wind is opnieuw krachtig tot hard, maar nu uit noordwest. Er worden tal van kille buien van de Noordzee meegevoerd, hagel en onweer is mogelijk en het kwik bereikt een dieptepunt. Bij opklaringen wordt het misschien nog 14 graden, maar tijdens buien amper 11 gra den. Na het weekeinde is de hoop gevestigd op een uitloper van het Azorenhoog over Frankrijk. Maandag is het met afnemende wind en buiigheid al een stukje minder koel. Op dinsdag en woens dag spoelt zachtere oceaanlucht over Nederland met wat zon en op lopende temperatuur; wellicht komt de 20-gradengrens weer in zicht. Een terugkeer naar zomerse omstandigheden kondigt zich ech- j ter niet aan. Overigens is er geen reden om in deze magere tijden al een slechte zomer te vrezen. Er mag dan sprake zijn van het min of meer gebruikelijke patroon, dat be hoort bij een normale of koele West-Europese zomer, maar het is nog te vroeg voor conclusies. Pas rond 1-10 juli wordt - in de meeste gevallen - de definitieve koers van het warme seizoen 'gekozen'. De slechte start van juni 1994 zegt nog niet zoveel. Een mooi voor beeld is de warme zomer van 1975, die abominabel begon met in de eerste week van juni maxima van 9 graden en zware nachtvor sten. Vanaf eind juli dat jaar volgde; een ongekend lange reeks van zo- merse en tropische dagen.... HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag in Engeland en Wales veel bewolking en flink wat regen en wind. Verder wisselend bewolkt Middagtemperaturen za terdag rond 13 graden, zondag in Engeland België en Luxemburg: Zaterdag geruime tijd re gen, zondag enkele opkla ringen en van tijd tot tijd een bui. Tijdelijk veel wind. Maximumtempera- jl4gra' Midden-Frank- Noord- rijk: Flink wat bewolking en enige tijd regen. Zondag vanuit het westen opkla ringen en in de oostelijke departementen kans op een onweersbui. Vooral langs de kust zaterdag erg veel wind. Maxima rond 17 graden, langs de Kanaalkdst koeler, rond Annecy beduidend hoger. Zonnig. Maximumtemperatuur aan de kusten tussen de 24 en 29 graden, maar zaterdag aan de Costa Verde lager; in het binnenland maxima boven de 30 graden. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatijur rond 22 graden. Spanje: Zaterdag in het gebied langs de Golf van Biskaje wolkenvelden en mogelijk bui. Elders overwegend zonnig. In noordwesten maxima van 18 graden. Middagtemperaturen aan de Costa's meest tussen de 25 en 30 graden, landinwaarts beduidend hoger. Canarische Eilanden: Vooral aan de zuidkant van dé eilanden vrij zonnig en droog. Maxima ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: Droog en flink wat schijn. Middagtemperatuur aa strand ongeveer 24 graden. Vrij zonnig, wellicht ook enige tijd wat meer bewolking. Bijna overal droog. Middagtemperatuur langs de stranden bij wind van zee tussen 25 en 30 gra- Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, in Les Landes en rond Bordeaux vooral zaterdag flink wat wolken en plaatselijk regen. Vanaf zater dagavond waait er een stevige Mistral. Middagtemperatuur zaterdag van 19 graden bij Biarritz tot 28 graden in de Provence en Languedoc: zondag wordt Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. het het ZONDAG 5 JUNI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 21.51 Maan op 03.15 Maan onder 18.06 Waterstanden Katwijk Hoogwater01.43 14.08 Laag water 09.05 22.11 MAANDAG 6 JUNI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 21.52 Maan op 03.40 Maan onder 19.09! Waterstanden Katwijk Hoog water 02.18 14.49 Laag water 10.16 23.03 Weerrapporten 03 juni 20 u Amsterdam half be Naar idoosten ie Mallorca en Ibiza-. Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur circa 30 graden. Italië: In het noorden van Italië geleidelijk meer bewolking en e kans op een regen- of onweersbi het zuiden toe aanhoudend zonn dagtemperatuur in het noorden rond 25 graden, ten zuiden van Bolgona meest tussen de 25 en 32 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon, maar zondag op Corsica wellicht enkele wolkenvelden en langs de westkust kans op flink wat wind. Middagtemperatuur zaterdag uit eenlopend van 25 graden op Corsica tot 30 op Sardinië: zondag iets minder Rotterdam half be Barcelona licht be Boedapest Bordeaux Cyprus 20 15 0.2 17 13 91 28 19 0.0 23 12 6 0 17 11 00 23 14 3.1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10