Zoon van Ding Zilin verdiende het niet om te sterven Strijd om hart en ziel van monniken Athos ~HS SAVieRETi C-fÊRS0M£EU OtfTSI^AN) Feiten Meningen Belang Manila gaat voor Oost-Timor Paars: eerst slaan dan aaien VRIJDAG 3 JUNI 1994 152 Filipijnse en buitenlandse delegatieleden scanderen 'Bevrijd Oost-Ti- mor' tijdens een mars in de hoofdstad Manila op 1 juni. foto epa Indonesië blij met weren buitenlanders Wat de Filipijnen de afgelopen tijd ook gedaan mogen hebben om hun democratisch imago weer op te vijzelen, het fiasco rond de Oost-Timor-conferen- tie heeft alle inspanningen te niet gedaan. Onder druk van Indonesië deed de regering van president Fidel Ramos er deze week alles aan om de conferen tie over mensenrechten in Oost- Timor te dwarsbomen. Indonesië heeft de Filipijnen daarna prompt bedankt voor maatregelen waarmee 'het land heeft voorkomen dat de confe rentie wordt misbruikt door mensen die een 'leugencampagne' tegen Indo nesië opzetten'. „De Filipijnen hebben wel vaker diplomatieke blunders begaan. Maar dit moet de grootste ramp zijn die het land op het gebied van buitenlandse politiek heeft meegemaakt", zegt Francisco Nemenzo, professor politicolo gie aan de Universiteit van de Filipijnen in Manila. Oost-Timor is een voormalige Portugese kolonie, die de helft beslaat van het eiland Timor. In 1975, toen Portugal de macht over zijn koloniën opgaf, werd Oost-Timor door Indonesië be zet en kort daarna geannexeerd. Die annexatie is door Portugal en de Verenigde Naties nooit erkend. Op het eiland is een be vrijdingsbeweging actief, die overigens weinig kan uitrichten tegen het Indonesische leger. Naar schatting 250.000 Timore- zen zijn de afgelopen jaren om gekomen door de slechte leefomstandigheden en de on derdrukking door Indonesië. De Azië-Stille Oceaan Confe rentie over Oost-Timor (Apcet), die vandaag afloopt, ging vol gens plan door, al werd buiten landse afgevaardigden de toe- - gang geweigerd. Veel buitenlan ders zijn er overigens door hun vroege komst in geslaagd het verbod te ondopen. Daarbij hoort ook Karolien de Bruin, die namens de Oost-Timorgroep Nederland de conferentie bij woont. Ramos verdedigde de maatregel door erop te wijzen dat de di plomatieke ruzie met Indonesië over Apcet voor 1,3 miljoen gul den aan zakenbelangen be dreigde. „De helft van onze be volking leeft nog onder de ar moedegrens", aldus Ramos. „Ik weet zeker dat velen het met mij eens zullen zijn dat het wel zijn en het nationale belang voor alles komt." Jakarta vreesde met recht er flink van langs te krijgen. Zo be schuldigde één van buitenland se deelnemers aan de conferen tie, een vertegenwoordigster van een Canadese actiegroep voor Oost-Timor, Jakarta er van in Oost-Timor een genocide programma uit te voeren met gedwongen sterilisatie, ver krachting en babymoord. Toen Manila tegenstribbelde op het voorstel de Apcet te annuleren trok Indonesië zich terug uit een multinationale zakenconfe- rentie en schortte het een do zijn zakenakkoorden tussen Fi lipijnse en Indonesische bedrij ven op. Manila bezweek onder de druk en verbood weldra bui tenlandse gedelegeerden waaronder Nobelprijs voor de vrede winnares Mairead Magui- re en Danielle Mitterrand de toegang. Veel Filipino's vinden dat Ra mos gelijk heeft. „In het alge meen zeggen veel mensen die ons bellen 'Het is prima om be zorgd te zijn over de situatie in Oost-Timor. Maar we zitten niet te wachten op zo'n probleem bovenop alle problemen die we al hebben", zegt Claro Fernan dez, nieuwschef van de popu laire TV-praatshow Viewpoint. Manila heeft de conferentie be keken met het oog op 'onze Asean-verplichtingen', zei Ra mos. „Regionale belangen zijn de eerste overwegingen bij het verdedigen van de Filipijnse na tionale belangen". Naast de schade aan 's lands economie noemde hij ook het risico van mislukte vredesbesprekingen met moslim-separatisten, die momenteel met Indonesische hulp worden gevoerd. De Portugese premier Silva zei 'teleurgesteld' te zijn over de stappen tegen de conferentie- deelnemers. „De Filipijnen moeten niet vergeten dat de Verenigde Naties volgens het internationale recht het besluit hebben genomen dat Oost-Ti- mor een autonome regio is en Portugal het administratieve or gaan." Ook Australië heeft het besluit veroordeeld. Mensenrechtengroepenkraken de betrokkenheid van de rege ring bij de langlopende verdoe zeling van Indonesië's wrede beleid in Oost-Timor. Zelfs Fili pino's die hun land niet graag bij de zaak Oost-Timor betrok ken zagen, zijn verbijsterd door de 'amateuristische' aanpak van de zaak. MANILA RAMON ISBERTO IPS THE INDEPENDENT Er bestaat in Griekenland geen plaats die meer omstreden is dan het klooster van Xerotopo- lou op de berg Athos Ayion Oros). Net als De Naam van de Roos, de roman van Umberto Eco over het middeleeuwse kloosterleven in Frankrijk, is de ze autonome kloostergemeen schap op een schiereiland in Noord-Griekenlanddoordrenkt van wantrouwen, voortdurend op de hoede voor de intriges van de buitenwereld, maar vooral van de hiërarchie van de Grieks-orthodoxe Kerk en de Griekse staat. De uiterlijke kalmte verhult dat Athos in een bittere strijd is ge wikkeld met Athene en de patri arch in Istanbul over, onder an dere, de abt van Xerotopolou. De twintig kloosters op Athos, waaronder Servische, Bulgaarse en Russische, hebben eeuwen piraterij, rooftochten van Cata laanse huurlingen, onder de Tweede Kruistocht en de harde hand van het Otto maanse Rijk weerstaan. De kloosters puilen uit van de kost bare boeken, relekwieën en met goud beslagen ikonen. Om toegang te krijgen tot de 'Theocratische Republiek' moe ten bezoekers en pelgrims eerst toestemming krijgen van het ministerie voor Noord-Grieken- land in Thessaloniki. Per dag worden honderd bezoekers toe gelatenuitsluitend mannen, vrouwen en zelfs vrouwelijke dieren worden niet tot deze mannengemeenschap toegela ten maar niet meer dan tien buitenlanders. Wat met Athos aan de hand is, is dat bijna alles anders is dan in de buitenwe reld. Dus brak de hel los toen de Griekse politie een jonge novice in het Bulgaarse klooster arres teerde. Hij werd als spion Grie kenland uitgezet toen de autori teiten beweerden dat hij foto's had genomen in de bossen rond het klooster. De monniken lachen om die suggestie, maar beweren op hun beurt dat het verbindings kantoor van het Griekse minis terie van buitenlandse zaken bemand is door agenten van de inlichtingendienst die rappor ten over individuele monniken naar de patriarch in Istanbul sturen. Volgens de monniken werd de Bulgaarse monnik op verzoek van de patriarch uitge wezen omdat deze de oudere bewoners het beheer over het klooster wil afnemen en de jon ge novice daarbij in de weg stond. De nieuwste controverse speelt zich af rond de abt, vader Jozef. Hij heeft de Griekse nationali teit en is een van de meest dy namische figuren in de kloos tergemeenschap. Hij is de jong ste monnik die ooit tot abt is gekozen, een functie voor het leven. Enkele maanden geleden werd hij met drie anderen door de patriarch op staande voet, en zonder enige uitleg, ontslagen. Vorige maand werd die beslis sing weer ongedaan gemaakt, nadat een meerderheid van de kloosters daar tegen hadden ge stemd, maar de monniken blij ven een diep wantrouwen koesteren tegen de bedoelingen van de patriarch. Zij bekijken met argusogen de stappen om het orthodoxe geloof, de religie van zo'n 30 miljoen mensen, met de rooms-katholieke kerk te verenigen. In de kern gaat het om de strijd om het hart en het gemoed van de orthodoxe getrouwen. Athos is het spirituele tehuis van de orthodoxie en heeft altijd Servi sche, Russische en Bulgaarse kloosters gehad. Tot voor kort stonden zij op het punt van in storten en hadden ze te kampen met leegloop, maar dat is veran derd. De monniken willen de pan-orthodoxe traditie in Grie kenland zekerstellen, ondanks de aantrekkingskracht van de Europese Unie die de Griekse staat de andere kant op trekt. Zelfs als de orthodoxie herleeft kijkt Athene in westelijke rich ting waar zij, in politiek en eco nomisch opzicht, een zekerder en welvarender toekomst ziet voor Griekenland. Zij vindt het geen prettig vooruitzicht dat Griekenland gastvrijheid ver leent aan wat in de loop van de tijd een broeinest van Slavisch- Orthodox religieus fanatisme zou kunnen worden. KARYAI LEONARD DOYLE VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET EUWSANALYSE t non i r. De herinnering aan de lente van 19ö9 leeft voort in China Nederland stond op zijn achterste benen toen Ruud Lubbers op 4 november 1982 de regeringsverklaring van zijn eerste kabinet voorlas. Was dit de voormalige CDA-fractie- leider die het bescheiden saneringsplan van oud-premier Van Agt (Bestek '81) zo behen dig gesaboteerd had? „Dit is een ideologi sche kruistocht ter ontmanteling van de welvaartsstaat!", riep toenmalig PvdA-leider Joop Den Uyl verontwaardigd. Een jaar la ter gooiden ambtenaren, onder leiding van bullebak Jaap Van der Scheur, het land plat. De aangekondigde verlaging van ambtena rensalarissen en uitkeringen met drie pro cent en een forse aantasting van WW en WAO gingen hen te ver. Twee jaar later, bij de kamerverkiezingen in de zomer van 1986, gebeurde er iets wonderlijks. Het CDA en WD, die samen op een meerderheid van 81 zetels in het parlement konden rekenen, werden niet ongenadig afgestraft maar verloren nog niet één procent van hun kiezersgunst. De WD verloor weliswaar negen zetels, het CDA won er negen. De coalitie kon rustig verder regeren. Het beleid dat het kabinet Lubbers/Kok de afgelopen vijf jaar voerde, was beslist minder hardvochtig dan dat van het eerste kabinet-Lubbers. En toch keerde het electo raat ditmaal de partij wél massaal de mg toe. Ook de PvdA werd op zijn harde kern teruggeworpen. Maar omdat Wim Kok nog uitzicht heeft op het premierschap, maken de sociaal-democraten zich over dit verlies niet zo druk. Het CDA vraagt zich daarente gen wel af waar het mis ging. Het is te hopen dat de CDA-commissie die 'De Nederlaag' dezer dagen onderzoekt, zich in de analyse niet beperkt tot de uitglij- ers in de campagne, de strubbelingen tus sen Lubbers en Brinkman en het te volgza me gedrag van de CDA-fractie, maar ook te rugdenkt aan 1982. Het kabinet maakte toen gebruik van een principe dat op Britse tuchtscholen ook wordt gehanteerd om las tige kinderen in het gareel te krijgen: eerst slaan, dan aaien. Meteen na de verkiezingen kregen amb tenaren en uitkeringstrekkers een harde boodschap te horen: er kwamen per maand 15.000 werklozen bij, het financieringste kort bedroeg 12 procent en Leiden was in last. Er moest een offer gebracht worden. En het zondagskind Lubbers zag tot zijn ge noegen dat het beter ging: de wereldecono mie trok aan en Nederland wist daarvan te profiteren. Het werd tijd voor het aaien: in het zicht van de verkiezingen konden de teugels wat losser. De schatkist noteerde belastingmeevallers en ook met de werkge legenheid ging het beter. Bij de start van het kabinet-Lubbers/Kok is een tegenovergestelde strategie gevoerd die zich aldus laat samenvatten: eerst aaien, dan slaan. De PvdA was er zo happig op na jaren weer iets leuks voor zijn achterban te realiseren, dat de uitgaven van het rijk meteen al met miljarden werden opge schroefd. De tijdbom onder de WAO. de fraude in de bijstand en de verzwakte con currentiepositie van de bedrijven werden niet als probleem onderkend. Toen DAF failliet ging, het aantal WAO'ers het miljoen naderde en de tegenvallers zich opstapel den, moest er geslagen worden. Het benzi nekwartje van Kok, de onverwachte ingreep in de WAO en plannen met bijstand en pensioenen waren allemaal nog niet verge ten toen op 3 mei het oordeel van de 1de- zers over het regeringsbeleid werd ge vraagd. Als de formatie van een kabinet van Pv dA/WD/D66 deze zomer slaagt, doet de 'paarse ploeg' er verstandig aan terug te ke ren naar de strategie van 1982: eerst pijnlij ke maatregelen nemen, dan de vruchten plukken. Dat er de komende vier jaar bloed moet vloeien, betwist niemand. De werk loosheid stijgt weer, de groei is uit de eco nomie en de staatsfinanciën zijn niet op or de. Alle drie de partijen zijn het er over eens dat bij de miljardenbezuinigingen de socia le zekerheid niet buiten schot kan blijven. De vraag is alleen: durft 'premier Kok' een no-nonsensebeleid af te kondigen? DEN HAAG PAUL KOOPMAN Vijf jaar zijn voorbijgegaan sinds het zachtmoedige hart van Ding Zilin werd gebroken door de dood van haar zoon. Hij werd op het Plein van de Hemelse Vrede (Tiananmen) neergeschoten door soldaten die naar Peking waren gestuurd om de democratiseringsbeweging neer te slaan. „Mijn zoon was een en al liefde", zegt ze, vechtend tegen haar tranen. „Hij had geen enkele vij and, hij hield van school, van zijn vrienden, van zijn familie." Op 22 april 1989 biedt het Plein van de Hemelse Vrede nog het beeld v andere demonstranten die democratiseringen eisen. n vreedzame confrontatie tussen het Chinese leger e Het verlies van haar zoon verlamde Ding aanvankelijk. Maar nu heeft ze een tomeloze energie. Ze heeft, on danks tegenwerking van de regering, haar leven in dienst gesteld om de herinnering aan hen die Melen levend te houden. De overlevenden die ze weet op te sporen, biedt ze geestelijke en materiële s.teun. Ook stelt ze een lijst op met de namen van de slacht offers, om de bewering van de rege ring te weerleggen dat er slechts drie honderd mensen werden gedood en dat de slachtoffers voornamelijk sol daten waren en 'tuig' dat hen aanviel. Tot op heden heeft Ding de dood van ruim tachtig mensen bevestigd weten te krijgen, maar ze is ervan overtuigd dat er meer dan duizend doden zijn gevallen. Hoezeer de Chinese autoriteiten ook hun best doen de gebeurtenissen op het Plein van de Hemelse Vrede uit het nationale geheugen te wissen, de gebeurtenissen blijven een keerpunt in de moderne Chinese geschiedenis. Een moment waarop het morele ge zag van de communistische partij werd getart door het gewone volk dat ze pretendeerde te vertegenwoordi gen. De autoriteiten wisten geen beter antwoord te bedenken dan bruut ge weld. De democratiseringsbeweging werd geboren op 15 april 1989, met de dood van Hu Yaobang, een voormali ge partijleider die in ongenade was geraakt vanwege zijn hervormingsge zinde ideeën. Studenten, van oudsher de voorhoede van de Chinese politiek, grepen rouwbijeenkomsten aan om grotere vrijheid van meningsuiting te eisen. Gewone burgers, die de inflatie en de corruptie beu waren, voegden zich bij hen. Op het hoogtepunt van de protesten namen een miljoen mensen deel aan een demonstratie, aangespoord door een hongerstaking vari studenten op. het Plein van de Hemelse Vrede. Eind mei begonnen de protesten aan kracht in te boeten, onder andere door onderlinge ruzies van de leiders vari de beweging. In de nacht van 3 op 4 juni echter trokken soldaten en tanks het centrum van Peking binnen. Burgers gingen de straat op om de soldaten tegen te houden. Toen de ochtend aanbrak, hadden de soldaten het Plein van de Hemelse Vrede her overd. Peking was een bezette stad. Soldaten patrouilleerden in de straten en joegen op studentenleiders. De economische hervormingen die zou den hebben aangezet tot het najagen van westerse politieke idealen, wer den stopgezet. Begin 1992 lanceerde de bejaarde lei der Deng Xiaoping toch nieuwe eco nomische hervormingen, die i WIM STEVENHAGEN in de gelegenheid moesten stellen geld te verdienen en troost te zoeken in een betere levensstandaard. Zelfs mensen die riauw bij de democratise ringsbeweging waren betrokken, be keerden zich tot het zakenleven. De 26-jarige Wen Xiao, die korte tijd een van de leiders van de protesten op het Plein van de Hemelse Vrede was en meer dan een jaar gevangen zat, bedient zich tegenwoordig van een pseudoniem en werkt voor een bedrijf dat horloges en snuisterijen verkoopt. Hij wil zo snel mogelijk rijk worden. Hij heeft zich 'niet meer di rect' met politiek beziggehouden. Op de campussen heeft activisme plaatsgemaakt voor apathie. „Ik wil me niet met politiek bemoeien, ik wil gewoon studeren", zegt Tang, een 19- jarige eerstejaars aan de Volksuniver siteit, in 1989 een broeinest van pro testen. Een andere student, Zhen, zegt over het neerslaan van de protesten: „Het was niet honderd procent te recht, maar ik heb volledig begrip voor het optreden van de regering." Na het neerslaan van de democratise ringsbeweging besloot de communis tische partij ook een eind te maken aan de roep om politieke hervormin gen binnen de eigen gelederen. De hervormingsgezinde partlijleider Zhao Ziyang en zijn aanhangers wer den aan de kant geschoven. Vandaag de dag accepteren de communisten geen afwijkende meningen en zijn ze aan niemand rekenschap verschul digd. Als gevolg daarvan viert corrup tie hoogtij. Door het op economische groei ge richte beleid van de regering is de in flatie in de steden gestegen tot twintig procent per jaar en de kloof tussen arm en rijk groter geworden. Staatsfa brieken redden het niet en zetten mensen op straat. De autoriteiten op het platteland leggen beslag op land van boeren om ontwikkelingsprojec ten te kunnen beginnen. De autoriteiten zijn vreselijk bang dat de dood van Deng, 89 en ziek, de aan zet zal vormen tot nieuwe protesten. De partij wil koste wat kost een herha ling van de gebeurtenissen van 1989 voorkomen. De regering doet er alles aan om de restanten van de dissidentenbeweging uit elkaar te drijven. Activisten die naar het buitenland zijn gevlucht, mo gen niet naar China terugkeren. Men sen die in China zijn gebleven, zien hen als verraders. Liberale intellectue len, die proberen het politieke be wustzijn van de massa te vergroten, worden door de politie gedwars boomd vastgezet. Omdat ze weigert haar zorgen voor zich te houden wordt de rouwende mevrouw Ding voortdurend door de autoriteiten dwarsgezeten. Ze is ont slagen als filosofiedocente aan de Volksuniversiteit, uit de communisti sche partij gezet en vrijwel onder huisarrest geplaatst. Ze mag haar huis alleen verlaten in gezelschap van agenten in burger. Desalniettemin blijft de 57-jarige vrouw, die hart- en rugproblemen heeft, zich storten op haar missie om de waarheid over 1989 boven water te krijgen. „Ik kan het niet toestaan dat mensen die hetzelf de lot hebben ondergaan als mijn zoon", zegt ze. PEKING DAN BIERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2