Van Basten riskeert breuk met Milan PSV wacht alleen nog op de nieuwe Romario Pierce ontgoochelt Graf Lisse toont klasseverschil met Zwart Wit '28 Sport Boogert en Oosting spelen finale 22 VRIJDAG 3 JUNI 1994 Agenten gewond bij interland wenen Voor cn na het vriendschappelijke duel tussen Oosten rijk en Duitsland zijn gisteren in Wenen ernstige rellen uitgebro ken tussen voornamelijk Duitse fans en de politie. Elf agenten raakten bij de ongeregeldheden gewond, een Duitser werd met een messteek in de borst naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de Weense autoriteiten behoren De Duitsers tot de rechtsradica- len. De groep beschadigde een restaurant en verstoorde met het scanderen van nazi-leuzen een mis in de Stefansdom. De Duitse spelers herstelden zich van de teleurstellende nederlaag van 0-2 tegen Ierland. Ze wonnen eenvoudig met 5-1. Karpov schaakt wellicht tegen Fischer moskou De kans is groot dat Anatoli Karpov en Bobby Fischer elkaar eind november voor het eerst in een directe confrontatie zullen treffen. Fischer heeft gisteren schriftelijk zijn voorlopige deelneming toegezegd aan een wedstrijd tussen twee teams. Karpov heeft zich daarvoor al ingeschreven. De 51-jarige Fischer veroverde in 1972 de wereldtitel ten koste van Boris Spasski. Drie jaar later moest hij zijn titel afstaan aan de Rus Karpov, zonder dat ze een wedstrijd tegen elkaar speelden. Fischer zou zich op dit moment op een geheime plaats in Boedapest verbor gen houden, omdat in de Verenigde Staten een arrestatiebevel voor hem ligt. Onderzoek verongelukte coureurs bologna Veertien leden van de Formule-1 teams van Williams en Simtek zijn onderworpen aan een onderzoek in verband met de dodelijke ongevallen van Ayrton Senns en Roland Ratzenber- ger op het circuit van San Marino. Functionarissen van de recht bank in Bologna, die het onderzoek leidt, sluiten niet uit dat er aanklachten wegens doodslag worden ingediend. Onder de 14 tegen wie een onderzoek loopt zijn de teammanagers Frank Wil liams en Nick Wirth. Ook de ontwerper van Williams, Patrick Head, staat onder verdenking. De Gazetta dello Sport meldde donderdag dat een amateurfotograaf een foto maakte van Sen na's auto in de pits voorafgaande aan de wedstrijd, waarop te zien zou zijn dat er een scheur zat in de ophanging van zijn au- Goede prestaties in Peking peking De openingsdag van de Chinese atletiekkampioen- schappen leverde in Peking twee beste wereldseizoenprestaties op. De zeventienjarige Wang Xiaoxia won de 3000 meter vrou wen in 8.49,92. Zhang Yu liep met 12,87 seconden de snelste 100 meter horden van het seizoen. Ren Riuping won het hinkstap- springen vrouwen met 14,36. De Chinese verbeterde daarmee haar wereldrecord voor junioren met zeven centimeter. Denksportsters in één toernooi rheden Voor de eerste keer in de geschiedenis van de denkspor ten worden twee nationale kampioenschappen gezamenlijk ge houden. Van 13 tot en met 22 juli spelen de schaaksters en dam- sters in de Rhedense sporthal 'De Hangmat' samen om de natio nale titels. De integratie van beide toernooien is een stap op weg naar een mogelijk verdergaande samenwerking tussen de dam- en de schaakbond. Marciano Vink tekent contract voor drie jaar eindhoven gpd/anp PSV staat er bijna. Nog twee keepers en er kan worden gevoetbald. Een nieuwe spits komt er dit jaar ook nog, maar dat kan oktober worden. PSV wil per se een Braziliaan, maar met Brazilianen is het - vanwege het WK - even moei lijk zaken doen. De rechterkant van PSV is inmiddels bekend: Pahlplatz-Vink-Prommayon. Vink tekende giste ren een contract dat het voor drie jaar aan PSV bindt. Het afgelopen seizoen speelde de Amster dammer in Italië bij Genoa, dat in de midden moot eindigde. Vink vertrok vorig jaar na onenig heid met Louis van Gaal bij Ajax. ,,Het was een jaar met veel ups en downs. Vooral in het begin van het seizoen had ik het erg moeilijk", aldus Vink, die bij Genoa moest wedijveren met vier andere buitenlanders: John van 't Schip, Detari, Petrescu en Skruhavy. In de tweede helft van het seizoen speelde Vink wel heel constant. „Genoa wilde mij dan ook helemaal niet kwijt. Ik was snel rond met PSV maar Genoa vroeg een belachelijk hoog transferbedrag. Gistermiddag bleek de Italiaanse club toch be reid de prijs te laten zakken. De transfersom is niet bekend geworden. Vink wil met PSV graag Europese prijzen pakken. „Met de ploeg die Ge noa nu heeft, is dat onmogelijk. PSV speelt Euro pees voetbal. De aankopen van Nllis en Pahlplatz zijn heel goed", aldus Vink. De Eindhovense club wacht het WK af om Popescu te slijten (omdat Wouters libero wordt) en verder is het mogelijk dat PSV bij Vitesse nog een bod uitbrengt op de jonge Willem Korsten. Deze begaafde linksbenige speler, zoon van een Club verbiedt spits naar WK te gaan milaan gpd Kristie Boogert, die in de laatste editie van het sportblad l'Equi- pe door Martina Navratilova de enige speelster die op alle on dergronden serve/volley durft te spelen wordt genoemd, heeft de Finale bereikt van het gemengd duhbelspel op Roland Garros. Met Menno Oosting, die de laatste jaren van het dubbel zijn specialiteit heeft gemaakt. Het gemengd dubbel is een gelegenheidsspel dat alleen bij de Grand-Slamtoernooien wordt beoefend. Boogert en Oosting wonnen Boogert en Oosting in de twee de ronde van Parijs van de als eerste geplaatste Svereva en Connell. Meredith McGrath en Scott Melville, hun Amerikaanse tegenstanders van gisteren, wa ren in hetzelfde stadium beter dan Steffi Graf en Henri Lecon- De Amerikanen teren de eerste set met 6-0, de Nederlandse combinatie de tweede met 6-2. Bij 1-1 in de derde ronde zorgde de regen voor enig oponthoud. Daarna liepen Boogert en Oosting uit naar 6-3. In de finale van mor gen treffen zij de Oekraïens/Russische combina tie Larissa Neiland/Andre Olho- vski. Het hart van Marco van Basten zegt ja, maar zijn ver stand zegt nee tegen een avontuur met het Nederlands elftal op het WK in de Verenigde Staten. Na een gesprek met de top van zijn club AC Milan, die hem verbood met Oranje af te reizen, besloot Van Basten nog een slag om de arm te houden. Vanmiddag zou hij een definitief be sluit nemen. ,,Aan de ene kant ben ik geneigd te luisteren naar mijn gevoel, maar aan de andere kant moet ik ook mijn verstand gebruiken. zeggen", zo weet de spits, „maar dan krijg ;ik problemen met Milan. Ik weet niet of het dat allemaal waard is. De kans is daarom groot dat ik nee moet zeggen." In de ochtenduren, na een fit heidstest op Milanello, het trai ningskamp van AC Milan, had Van Basten er zelf nog alle ver trouwen in. „Ik kan nu drie da gen achtereen met een behoor lijke intensiteit trainen, de enkel reageert daar heel goed op. Ein delijk." Fysioloog Pincolini, een lid van de medische staf van AC Milan, sloeg even later alle hoop van Advocaat en Van Basten de bodem in. „Van Basten mag al les doen, hij mag alleen geen schop krijgen. Dat zou funest zijn voor het broze enkelweef sel." Het maakt volgens Pincolini in principe niets uit of hij traint Van Basten zei na het gesprek met de top van de Milanese club: „Uiteindelijk ben ik na tuurlijk degene die beslist, maar de dokters zijn er absoluut te gen. Ze hielden me voor dat ik anderhalf jaar niets heb gedaan, dat de club mij betaalt en dat Milan altijd goed voor mij is ge weest. Als je het zo bekijkt, is het wel te begrijpen dat zij mij verbieden om naar Amerika te gaan." In het geval Van Basten toch zijn hart zou laten spreken, ris keert hij een breuk met de Itali aanse topclub. Dan zou het wel eens zaak van advocaten kun nen worden, dreigde Adriano Galliani, de secretaris-generaal van AC Milan. Hij kan zich niet voorstellen dat Van Basten dat wil riskeren. „Ik kan altijd ja KAMPIOENSRECEPTIE voor leden, donateurs en supporters. Tevpns afsluiting van het seizoen 1993-'94. Zaterdag 4 juni aanvang 21.00 uur. Tot ziens in de "Kikkerpolder". bij Milan of het Nederlands elf tal. „Hij mag rustig trainen, maar niet samen met anderen. Het herstelproces vordert nu goed, maar dat mag niet ver stoord worden. Daarom zou het onverstandig zijn als hij mee gaat naar Amerika." Daar zou Oranje volgens hem ook niets aan Van Basten hebben. „De Nederlandse bondscoach kan in Amerika niet beschikken de speler van Van Basten, maar over een vriend en adviseur. Meer niet. Daarom hoop ik dat Van Basten een goede beslissing neemt. In het belang van hem zelf en Milan." Van Basten stond erbij en keek er beteuterd naar. Later op de dag, in het hoofdkantoor van AC Milan, werd hem echter snel duidelijk dat de tijd in zijn na deel werkt. „Vanmorgen had ik nog zoiets van: wie houdt mij tegen. Ik vind het lullig voor de Nederlanders en alle reacties die los zijn gekomen. Dit komt effe beroerd uit." In de ochtenduren dacht hij nog nuttig te kunnen zijn voor Oranje. „Ik kan trainen zonder al te veel risico "s en misschien tien of vijftien minuten meespe len. Maar ik wil wel kunnen deelnemen aan de trainingen en een gedeelte van partijtjes. Ik voel er niets voor om in Ameri ka alleen maar een beetje rond te kijken, ik wil niet het vijfde wiel aan de wagen zijn." Hij zag het WK als een 'leuk en mooi avontuur', maar voelt er niets voor de toerist uit te hangen. Daar zou het volgens de leiding van AC Milan echter wel op neerkomen. „Hij mag de komende weken alleen wat wandelen en golf spelen", over dreef de clubleiding bewust om Van Basten op andere gedach ten te brengen. lisse gept-jan onvlee Het krachtsverschil tussen de betere ploegen uit de eerste klasse A van het zaterdagvoet bal en de verenigingen uit 1B en IC is er afgelopen seizoen niet kleiner op geworden. Katwijk is bezig dat voor het tweede op eenvolgende jaar in de nacom- petitie van de zaterdagse titel houders te bewijzen. FC Lisse maakte dat verschil gisteravond in het duel met Zwart Wit '28 ook nog maar eens duidelijk. Het treffen in de eerste ronde van de strijd om de Amstel Cup seizoen 1994-1995 (het 'betaal de' bekertoernooi waaraan ook amateurtoppers' deelnemen) werd door FC Lisse met 4-0 ge- Een marge die gisteravond pas laat op het scorebord ver scheen, maar daarom niet min der terecht was. Alleen omdat FC Lisse op Sportpark Ter Spec- ke wel erg slordig met de moge lijkheden omsprong, mochten de Rotterdamse gasten nog lang hopen op een verlenging van het bekeravontuur. Pas ver in de tweede helft besloot de Lissese Fusieclub de wedstrijd toch nog maar van een passende eind stand te voorzien. FC Lisse is nu overigens, on danks die overtuigende winst, nog niet geheel zeker van een plaats in de tweede ronde. In die ronde is plek voor 56 ploe gen, die in zestien poules vier zullen worden De achttien eerste-divisieclubs en veertien eredivisieverenigin gen (Ajax, Feyenoord, PSV en Vitesse worden pas later in een schema van 32 ingepast) zijn al zeker van hun plek. Evenals de zes kampioenen uit de hoofd klassen zondag en de eerste klassen van het zaterdagvoet bal. Voor de achttien resterende Pieter de Braai in duel met e n de spelers van Zwart-Wit. plaatsen kwamen, afhankelijk van het verloop van de toer nooien om de zes districtsbe kers, maximaal 42 ploegen in aanmerking, waardoor na de eerste ronde waarschijnlijk nog een tussenronde noodzakelijk is. De clubs die in die ronde moeten uitkomen, worden in Zeist via het (nood)lot aangewe- Topcategorie Het is na gisteravond nog ster ker te hopen dat de verenigin gen uit de eerste klasse A var het zaterdagvoetbal voo eventuele tussenrondje spaard blijven. Per slot vï kening dienen de sterkste teurploegen uiteindelijk i dat het 'echte' bekertoernooi uit te ko men. En FC Lisse behoort te genwoordig zonder meer tot die topcategorie. Een stelling die ook door de volgend seizoen bij Noordwijk werkende Ruud Bröring volledig wordt onderschreven. De oe- fenmeester die gisteravond na afloop van de wedstrijd, evenals de vertrekkende Vermin en De Braai, in de bloemetjes werd ge zet, ging zelfs verder dan die constatering. „Dit FC Lisse is binnen twee jaar landskam pioen. Als je ziet hoe de ploeg zich de laatste drie jaar heeft ontwikkeld, kan dat bijna niet drie Lissese jaren vaak van een voorzichtiger kant liet zien. Brö ring: „Ik heb de laatste jaren vaak gezegd dat Lisse nog niet rijp was voor het kampioen schap. Dat is waar. Maar dat was ook zo. Maar ik heb ook toen ik in Lisse begon die ter mijn van vijf jaar al genoemd. Je wordt niet zo maar kampioen. Daar moet je als groep, als ver eniging naar toe groeien. Nou, dat proces is bij Lisse in volle gang. We zijn een jaar eerder dan verwacht al tweede gewor den, laten ons ook nu weer goed zien in alle bekertoernooi en. Op basis daarvan kun je niet anders doen dan constateren dat FC Lisse de absolute top in zicht heeft." Pijn Een top die FC Lisse dan aan de hand van nieuwe trainer Mare Wotte zal gaan bereiken en dat doet Bröring best wel pijn. „Ik ben daar heel eerlijk in. Ik had het karwei hier in Lisse willen afmaken. Maar het gaat zeker in de voetballerij niet altijd zoals je dat zelf wilt. Dus ga ik volgend seizoen lekker bij Noordwijk aan de slag. Op mijn eigen ma nier bouwen aan een elftal. Een heerlijke nieuwe uitdaging." Voordat het zo ver is, moet Ruud Bröring maandag nog met FC Lisse op het Wilhelmus-ter- rein in Voorburg de districtsbe kerfinale met DCV afwerken. Als zijn ploeg zich dan net zo inzet als gisteravond tegen Zwart Wit '28, moet het vreemd lopen wil FC Lisse die prijs niet pakken. Het zou Bröring persoonlijk deugd doen. „Er vielen de laatste weken wat geluiden bin nen de club te horen die wilden dat Bröring rancuneus zou zijn ten opzichte van FC Lisse. Dat hij er met z'n pet naar zou gooi en. Nou, die mensen kennen Bröring nog steeds niet. Ik wil gewoon altijd winnen. En wat dat betreft laten de jongens me in het veld ook absoluut niet zakken. Er werd vandaag mis schien niet altijd even goed ge voetbald. Maar wel weer kei hard en gedisciplineerd ge werkt." Een juiste constatering die het verschil tussen IA en de rest nog eens nadrukkelijk duidelijk maakte. FC Lisse - Zwart Wit '28 4-0 (1-0). 27. Van Duivenbode 1-0, 82. Ras 2-0, 89. Opdam 3-0,91. Visser 4-0. Scheids rechter: Daamen. Toeschouwers: 500. Gele kaarten: Andres Casanova (Zwart Wit '28). FC Lisse: Veenboer, Arnold Vermeu len, Spruvt, Polman, Wajer, Ras, Broek huizen (Ópdam), De Braai, Visser, Van Duivenbode (Smakman), Vermin. Nijmeegs hoogleraar, heeft echter net contract getekend in Arnhem - tot 1999 liefst - én zal dus prijzig zijn. De Mos: „Goeie speler, woensdag bij Jong Oranje was hij weer de beste allemaal. Maar we hebben Van Mol nog en straks ook Paauwe." Sander Boschker v rijkste kandidaat on volgen in het doel va m FC Twente is de belang- Hans van Breukelen op te i PSV. Boschker twijfelt ech ter nog en wil een harde uitspraak over een be schermde positie. Patrick Lodewijks is de beoog de nummer twee. De al jaren aan FC Groningen uitgeleende keeper wordt net niet goed genoeg bevonden om eerste man te worden, maar wel goed genoeg om Boschker scherp te houden. Daar heeft Lodewijks echter weer weinig trek in. Wim de Ron, jarenlang reserve achter Van Breu kelen, wordt in elk geval bedankt: te lui, niet be geesterd genoeg, aldus de technische staf. De nieuwe spits zit nog altijd in Brazilië. Op dit moment kan PSV echter geen zaken doen vanwe ge het WK. Hoog op de lijst staat nog altijd Ronal- do, door bondscoach Parreira ook geselecteerd voor het wereldkampioenschap. Voor een Brazi liaanse spits wil PSV veel geld vrijmaken, acht miljoen is zeker geen probleem voor een talent van een jaar of 20. Dat is de kwestie met Ronaldo; hij is pas 17 en acht miljoen voor hem vindt PSV nu nog een te riskante investering. Mogelijk dat PSV de competitie begint met Erik Meijer als eerste spits. De Limburger heeft na zijn operatie inmiddels alweer twee wedstrijdjes ge speeld, zonder problemen. In de herst kan de zo vurig gewenste nieuwe Romario dan alsnog wor den aangetrokken. Pierce juicht na haar verrassende en verpletterende overwinning op Graf. foto ap Francaise brengt vrouwentennis tot leven Het vrouwentennis is ontwaakt uit een lange en diepe slaap. Stade Roland Garros trilde gisteren op haar grondvesten en de benen van Steffi Graf trilden mee. Mary Pierce liet de anders zo on genaakbare Duitse alle hoeken van de baan zien en gaf haar een pak slaag dat de nummer één van de wereld gewend is zelf altijd uit te delen. De 19- jarige Francaise liet slechts vier games liggen: 6-2, 6-2. Steffi Graf vroeg de laatste tijd om meer weer stand. De lange absentie van haar enige echte concurrente, Monica Seles, maakte haar verdrie tig, zei ze. Gisteren kreeg ze haar zin, er kwam weerstand, maar nu was het natuurlijk ook weer niet goed. 'Frau Graf zat er tijdens de persconfe rentie geslagen bij. Waar ze op de baan nog af en toe 'scheisse' had geroepen, daar was ze na af loop bijkans sprakeloos. De titels die Steffi Graf haalde in de afgelopen jaren zijn amper nog te tellen. Ze was schier on overwinnelijk en veroverde dit seizoen al weer zes hoofdprijzen. Tot gisteren had ze pas één pa- retij verloren: van Arantxa Sanchez in Hamburg. De Spaanse is zaterdag de tegenstander van Pier ce in de finale van de Open Franse. Sanchez won gemakkelijk van haar landgenote Conchita Marti nez (6-3,6-1). Duitse verslaggevers merken het wel eens op als de suprematie van Graf ter sprake komt. 'Steffi speelt tennis, de rest vrouwentennis'. Gisteren zaten ze met de mond vol tanden. Pierce speelde mannentennis, Graf vrouwentennis en dan nog van het slechte soort. De titelverdedigster werd volledig weggevaagd door de nummer twaalf van de wereld, die in Grand Slams nooit verder kwam dan de laatste zestien. Uit balans De forehand van Graf was volledig uit balans, haar verdedigende slice-backhand belandde op vallend vaak onder in het net. Het was allemaal het gevolg van de enorme snelheid en diepte die Pierce van achteruit ontwikkelde. Graf kwam geen moment in haar favoriete spel dat is geba seerd op initiatief in de rallies. Zelfs een regen pauze van drie kwartier op de stand 6-2, 3-2 kon haar niet op het rechte pad brengen. Na de 'break' walste Pierce, die het klassieke rokje te rugbrengt op de baan, gewoon door. Het verhaal Pierce begint nu pas goed. Ze is opgebloeid nadat haar vader Jim de coaching moest staken. Nog een keer per maand belt Mary Pierce met hem. Verder hoeft het contact wat haar betreft niet meer te gaan. De man die haar jarenlang op en buiten de tennisbaan terroriseer de krijgt verder nog om de vier weken een bedrag overgemaakt zodat hij in zijn levensonderhoud kan voorzien. Niet te veel, want dan koopt hij misschien een vliegticket en gaat-ie zijn dochter weer opzoeken. Jarenlang was Mary Pierce een gevangene van haar vader en coach. Hij kooide haar en pleegde 'karaktermoord' bij het kind, dat als een huile- balkje met angst in de ogen stond te spelen. Een ernstig geval van kindermisbruik. Nu zijn de rol len omgedraaid. De in de goot belandde Jim Pier ce is de gevangene geworden van zijn dochter. Bollettieri Haar nieuwe trainer is niemand minder dan Nick Bollettieri, de man die al vele toppers begeleidde en momenteel ook Boris Becker onder zijn hoede heeft. Omdat de agenda van de su'ccesvolle Ame rikaan overvol is, heeft Pierce voor de trainingen nog een hulp-trainer ingehuurd. Dat is de Neder lander Sven Groeneveld, die een paar maanden geleden nog in de staf van Arantxa Sanchez-Vica- De in Montreal geboren blondine (ze heeft een Canadees, Frans en Amerikaans paspoort) is al tijd een groot talent geweest, maar het komt er nu pas goed uit. De 'blonde tornado', zoals de Fransen haar noemen, heeft volgens haar colle ga's de beste forehand van het circuit, beter en harder dan die van 'Fraulein Forehand', Steffi Graf dus. Haar dubbelhandige backhand is bijna net zo gevreesd. De enorme slagen van achteruit worden gekoppeld aan een fysieke topconditie. Laat dat maar aan Bollettieri over. Hij lijkt een nieuwe Seles te hebben klaargestoomd. „Ik heb weer zin in tennis", zegt Pierce zelf, „als ik een bal uit sla is dat niet langer het einde van de we reld." Vader Jim zal de finale zaterdag niet i ken. De Amerikaan zit, gescheiden van zijn Fran se vrouw Yannick, in Delray Beach. De man met het criminele verleden gedroeg zich als een ge stoorde en gevaarlijke coach, die niet alleen zijn dochter maar ook toeschouwers sloeg. Op de tri bune schreeuwde hij 'vermoord die slet, Mary' tijdens een rally. Vorig jaar ging hij voor de zoveelste keer over de schreef op Roland Garros en werd hij door bodyguards verwijderd. De WTA (vakbond voor vrouwelijke profs) deed hem in de ban. Tot 31 de cember '94 mag hij bij geen enkel proftoernooi binnen komen. Ook Mary en haar moeder lieten hem vallen. Jim^vertrok naar Amerika. Moeder, dochter en zoon David (18) moesten daarna voortdurend met een groepje bodyguards op stap vanwege de angst voor represailles van pa. Twee dagen voor de Kerst vorig jaar bezocht Mary hem. Voor het eerst sinds de rellen van zes maanden eerder. Verzoening vindt ze een groot woord voor de ontmoeting. Er gaapt een gat tus sen de twee. Jim Pierce is verleden tijd. Mary Pierce is de toekomst. Gisteren wekte ze niet al leen zichzelf, maar ook het vrouwentennis tot le ven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23