Leiderdorp spaart watersporters CDA Oegstgeest voelt zich verwaarloosd door college indeli,li!ise" Leiden Regio Bewoners Winterkade hoeven niet bang te zijn voor hoge flats Alleen 'achterdeur' station open VNG overgevoelig voor kritiek kleine gemeenten Paaltjes en drempel in Van Beinumstraat Leiden-reclame op de radio Kaartverkoop zwembaden op historisch dieptepunt VRIJDAG 3 JUN11994 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Slingerende aanhanger leidt tot ravage oegstgeest Een slingerende aanhanger was gisteravond rond kwart over zeven de oorzaak van een flinke ravage op de snel weg A44 ter hoogte van Oegstgeest. De bestuurder van de wagen met aanhanger, een 50-jarige man uit Nieuw-Vennep, reed in de richting van Amsterdam. Toen de aanhanger begon te slingeren, kwam de auto in tegenovergestelde richting te staan. Diverse au tomobilisten konden de Nieuw-Venneper nog ontwijken, maar een 55-jarige vrouw uit Aalsmeer en een 24-jarige Rotterdam mer lukte dat niet. Hun auto's botsten tegen elkaar. De politie spreekt van een wonder dat er geen gewonden vielen. De aan hanger was vermoedelijk te zwaar en verkeerd beladen. Boek over zwemhistorie Oegstgeest oegstgeest 'Van Galgewater tot Poelmeer'. Dat is de titel van een deze maand verschenen boekwerk over de geschiedenis van het zwemonderwijs en de zwemsport in Oegstgeest. Het boek is geschreven door A. van Ingen Schenau, onder meer oud-voor zitter van de plaatselijke sportraad en van zwemvereniging Vi- vax. 'Van Galgewater tot Poelmeer' handelt over meer dan hon derd jaar zwemgeschiedenis vanaf de oprichting in 1858 van zweminrichting Rhijnzigt aan het Galgewater, wat toen nog Oegstgeester grondgebied was, tot de heropening van zwembad Poelmeer vorige week. Het eerste exemplaar is bij die officiële opening uitgereikt aan burgemeester S. Scheenstra die ook het voorwoord schreef. Gasten Ibis-hotel moeten wel toeristenbelasting betalen leiderdorp. jaap v De Leiderdorpse politiek is tegen de invoering van toeris tenbelasting voor watersporters, zo bleek gisteravond tij dens een commissievergadering. Wel gaan de politici ak koord met een belasting op het slapen in het Ibis-hotel. nieuwe heffing, die de gemeen te ruim 10.000 gulden zou moe ten opleveren. ,,lk zie weinig toeristen in Lei derdorp. Bovendien zijn er geen voorzieningen die betaald kun nen worden van toeristenbelas ting. Dit plan is niet helder voor de burger", zo verwierp J. Her- De commissie besprak een voorstel van B en W dat uitgaat van de invoering van toeristen belasting per 1 januari 1995. Be halve de politici keerde ook de Watersportvereniging Doesha ven zich gisteravond tegen de mans (PvdA) het voorstel. De meeste partijen vielen hem bij. Wethouder C. Huigen (WD/financiën) ziet het an ders. „Gasten van het Ibis hotel maken gebruik van Leiderdorp- se voorzieningen. Booteigena ren die liggen in de jachthaven passeren de Doesbrug die ver breed gaat worden. Daaraan mogen mensen die in Leider dorp verblijven best meebeta len." Daarmee noemde ze di rect de enige twee instellingen die toeristenbelasting zouden kunnen heffen. Bestuursleden van watersport vereniging Doeshaven, de be heerder van de jachthaven, spraken gisteravond de politici verontwaardigd toe vanaf de publieke tribune. Door de be lasting zouden passanten van de jachthaven meer betalen. Booteigenaren met een vaste ligplaats per seizoen zou 36 tot 60 gulden in rekening worden gebracht. „Van de ruim vierhonderd vaste ligplaatsen zijn er twee honderd van Leiderdorpers, die geen toeristenbelasting hoeven te betalen. De andere tweehon derd zijn weekeindevaarders die niet recreëren in Leiderdorp. Die stappen bij ons op de boot en gaan direct naar de Kaag of Westeinder", verweerde be stuurslid Prins van de Doesha ven zich. Wethouder Huigen vond dat laatste niet belangrijk: „Het gaat er niet om waar ze naar toe gaan. Het gaat erom dat men bij Huizen langs Dwarswatering Leiderdorp De "bewoners van de Leider- dorpse Winterkade hoeven niet bang te zijn dat er flats verrijzen aan de overkant van de Dwars watering. In een reactie op de bezwaren tegen de nieuwbouw wijk Leyhof schrijft een stede- bouwkundige van het bureau Kuiper Compagnons dat langs het water vooral eengezinswo ningen komen. De maximale hoogte bedraagt zestien meter. „Gelet op de beperkte breedte van de gebouwen, de plaats en de afstand tot de bouwing van bezwaarmakers kan niet wor den gesproken van een schade van de belangen van betrokke nen", aldus de stedebouwkun- De bewoners van de Winter kade hebben nu nog vrij uit zicht over de Dwarswatering. In de komende jaren verrrijst aan de overkant echter de wijk Leyhof, die 800 tot 1000 wonin gen gaat tellen. In totaal werden vijf bezwaarschriften tegen het ontwerp-bestemmingsplan in gediend. De meeste bezwaren hebben betrekking op het pro bleem hoe de door water om zoomde wijk met de buitenwe reld verbonden moet worden. De Leyhof wordt in ieder ge val toegankelijk via de Buiten hoflaan. Daarnaast wil de ge meente een ontsluitingsweg aanleggen naar de provinciale weg 5 (Leiden-Roelofarends- veen), maar de provincie heeft dat verzoek afgewezen. Toch gaat het ontwerp-bestemmings plan uit van de aanleg van die weg. De bezwaarmakers maken zich zorgen over de mogelijkhe den van de aanleg van de weg. De stedebouwkundige bena drukt in zijn reactie dat de Leyhof een belangrijke bijdrage is aan de woningbouwbehoefte in de regio en dat de provincie dat ondersteunt. Volgens hem moet een wijk van die grootte twee ontsluitingswegen hebben. Wanneer.de provincie aanleg van de weg blijft afwijzen, moet de gemeenteraad zich volgens hem bezinnen op de nieuwe si tuatie, met name voor wat be treft de woningdichtheid. Dat risico is volgens de stedebouw kundige echter geen reden om de weg niet op te nemen in het ontwerp-bestemmingsplan. De reactie van Kuiper Com pagnons op de bezwaarschrif ten is nog niet goedgekeurd door burgemeester en wethou ders. leiden Station Leiden is zaterdag- en zon dagnacht tussen half twee en zes uur ge sloten aan de stadskant. Nachtreizigers moeten via de AZL-zijde van het station op de perrons zien te komen. De afsluiting is nodig vanwege werkzaamheden kap van het vernieuwde station. Ook de perrons waarboven aan het dak wordt gewerkt gaan beide nachten dicht. Daarna is tot 16 juli de toegang 'af en toe' geblokkeeerd zodat onderdelen veilig over de perrons kunnen worden gehesen. De NS zetten extra personeel in voor opvang en begeleiding van de treinreizigers. Als de nieuwe kap is aangebracht, be gint in juli de sloop van de oude. Het nieu we station, waarvan het dak steeds duide lijker zichtbaar wordt, is eind volgend jaar klaar. foto loek zuyderduin 'Plaatsen met minder dan 18.000 inwoners hebben ook bestaansrecht' den haagvregio jan kuys haags redacteur Enigszins benauwd reageert het belang rijkste lobby-orgaan van Den Haag, de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) op het initiatief van de burge meesters van Alkemade, Liemeer, Ter Aar en Zoeterwoude. Die laten in een ad vertentie in het weekblad Binnenlands Bestuur een opvallend protest horen te gen het voorlopige VNG-standpunt dat alleen een gemeente met minimaal 18.000 inwoners bestaansrecht heeft. De vereniging is overgevoelig voor kri tiek van haar leden en doet daarom haar uiterste best te verklaren, dat het alle maal wel meevalt met die bestuurlijke vernieuwing. De grens van 18.000 is 'na tuurlijk' geen harde grens, maar een 'werkbare grens' en als uitgangspunt geldt vooral de bestuurlijke wil om tot gemeentelijke schaalvergroting te ko men. Gemeenten moeten, aldus de VNG, niet zo paniekerig reageren en vooral niet suggerererf dat als gevolg van het voorstel 419 gemeenten van de Neder landse aardbodem dreigen te verdwij nen. Kortom, 'we moeten gewoon de discussie aangaan.' „Dat willen we ook", zegt burgemees ter N. Barendregt van Liemeer, een van de initiatiefnemers van de actie. „We willen het onderwerp opnieuw onder de aandacht brengen en we zijn heel be nieuwd naar de reacties van anderen. Het is beslist niet de bedoeling er een harde actie van te maken, maar we wil len eens kijken of dit geluid volgende week op het VNG-congres aanslaat." Barendregt is van mening dat het VNG-voorstel de structuur van de ge meenten ingrijpend aantast. „Vooral in landelijke gebieden is men daar zeer be zorgd over. Het is zeker niet bewezen dat kleine gemeenten slechter, minder effi ciënt en minder flexibel werken dan gro tere gemeenten. Integendeel. Er is vaak minder bureaucratie en de contacten met de burgers zijn veel beter. In het al gemeen is er in ldeine gemeenten meer aandacht voor het kleinschalige en wij vinden dat een goede zaak. Bij grotere gemeenten krijg je toch een heel andere wijze van besturen en dat zal voor veel mensen, die nu nog in kleine gemeenten wonen, een heel ingrijpende verandering zijn." De burgemeester van Liemeer noemt zich geen actievoerder. „Maar dit is een zo wezenlijke zaak dat we daarom onze stem laten horen." Of andere gemeenten er ook zo over denken, is de vraag. Vol gens de VNG hebben honderden ge meenten gereageerd op het voorstel over de toekomstige positie van gemeenten en zijn de reacties voor het merendeel instemmend. Barendregt zal volgende week dinsdag en woensdag tijdens het VNG-congres in Nijmegen toetsen of de ze uitlating klopt. oegstgeest Auto's hebben straks geen vrij spel meer in de Eduard van Beinumstraat in Oegst geest. Paaltjes en een verkeersdrempel moeten de vaart uit het verkeer halen. De gemeente heeft be sloten tot deze maatregelen na klachten van be woners. Volgens een aantal van hen wordt er te hard gereden in deze woonstraat en moeten auto's bij het elkaar passeren, uitwijken naar de voetgan- gersstrook. Om te voorkomen dat op het smalle deel van de straat het niet verhoogde trottoir door het autoverkeer wordt gebruikt, komen er paaltjes. Ook de oversteekplaats van en naar een kinder- speelplaatsje wordt door de bewoners als onveilig ervaren. Daarom wordt de oversteek verhoogd en met zwart-wit-geblokte bestrating uitgevoerd zo dat deze beter zichtbaar wordt. Deze maatregelen moeten nog voor de zomer worden uitgevoerd en kosten de gemeente 2500 gulden. foto henk bouwman Kinderboerderij houdt open huis voorschoten De kinderboerderij in het Burgemeester van der Hoevenpark in Voorschoten houdt zaterdag 11 juni weer open huis. Van 10.00 tot 16.00 uur zijn deskundigen in de weer met het scheren van scha pen, wol spinnen, en het keuren van kleine huisdieren. Verder laat de gemeentelijke imker zien wat er komt kijken bij het houden van bijen. 'Leiden, altijd wat te doen.' Dat is ondermeer de tekst die burge meester C. Goekoop uitspreekt in een aantal reclamespotjes, ook wel jingles geheten, die de komende tijd via radio West zijn te ho ren. De gemeente wil op deze manier de stad promoten. In de spotjes zijn naast een herkenningsmelodie diverse aankondigingen door Goekoop te horen van bijvoorbeeld tentoonstellingen in Leid- se musea en de Lakenfeesten. Het eerste spotje is zondag 5 juni te beluisteren om 9.00 uur en 13.00 uur. Het initiatief voor deze actie is genomen door de stichtingen Leiden Promotie en Leiden Muse- umstad. verlies op abonnementen bij De Zijl (deels openlucht, deels overdekt). Duivesteijn: „We zijn tot nu toe 84 uur open geweest en hebben in die periode 986 gulden binnengehaald. De verkoop van zwembad abonnementen heeft dit sei zoen een historisch dieptepunt bereikt. J. Duivesteijn, hoofd van de gemeentelijke afdeling sportzaken, zei dat tegen de raadscommissie welzijn. De kaartverkoop voor open- luchtbad De Vliet ligt weliswaar hoger dan vorig jaar, maar is volledig teniet gedaan door een De toekomst van beide zwembaden wordt al enige tijd bedreigd door de slechte rseul- COC-Leiden taten. Er zijn plannen om De Vliet te sluiten en De Zijl geheel te overdekken. u die ligplaats heeft." Het be stuur van de jachthaven wil echter ook niet worden opgeza deld met de administratieve or ganisatie. Uiteindelijk steunde de com missie de watersporters. De po litici adviseerden de wethouder maar van de belasting op bootjes af te zien. Omdat de 'gewone' toeristenbelasting wat eenvoudiger uit te voeren is (een toeslag per nacht op een hotelkamerprijs) wordt dit plan vermoedelijk wel uitgevoerd. VRIJE TIJD Speeltuin Speeltuinvereniging Prinses Beatrix viert vandaag haar 30- jarig jubileum. De receptie is van 19.00 tot 20.30 uur in het clubgebouw aan de Schubert- laan in Leiden. Kinderboerderij Op kinderboerderij Kloosterhof in Warmond (tegenover Kloos terwei 132) is morgen een acti viteitendag. Van 11.00 uur tot 17.00 uur is er van alles te doen. Diverse spelletjes, een spring kussen en op de foto met een lievelingsdier. Cooper De band Cooper treedt morgen op in jongerencentrum 't Stat- huys aan de Breestraat 19 in Leiden. De groep vervangt De Stinksisters. De band is door metal en avant-garde jazz beïn vloed. Het optreden begint om 21.00 uur. Toegang kost vijf gul den. Foto-expositie Daniël de Groot exposeert tot half juli in café Odessa aan de Hogewoerd 18 in Leiden met foto's van gebouwen, land schappen en alledaagse voor werpen. Kopers worden met de gekochte foto's in het café gefo tografeerd. Jubilarissen De Leidse afdeling van de vak bond Druk en Papier FNV zet morgen haar jubilarissen in de bloemetjes. Het gaat om leden die 25, 40, 60 of 70 jaar lid zijn. De bijeenkomst in het clubge bouw van speeltuinvereniging Prinses Beatrix aan de Schu- bertlaan in Leiden begint om 20.00 uur en is toegankelijk voor alle leden en hun partners. Karate In gymzaal De Brug aan de Wassenaarseweg 499 in Leiden is zondag een open les Shuri- ryu karate voor vrouwen. Shuri- ryu karate bestaat uit karate, zelfverdediging, straatvechten en stokvechten. De open les duurt van 18.45 tot 19.45 uur. Inlichtingen: 071-720772. Straatspelendag Buurthuis Groenoord in Leiden doet op woensdag 8 juni mee aan de vijfde Nationale Straat spelendag voor veilige straat- ruimte. Vanaf 13.00 uur kunnen kinderen vanaf drie jaar op een gedeelte van de Pasteurstraat in Leiden aan straatspelletjes mee doen. Verwacht wordt dat in Nederland in duizend afgeslo- Soefi Soefi-groep Leiden houdt op woensdag 8 juni een bijeen komst voor belangstellenden in Verbum Dei aan de Plantage 16 in Leiden. Het thema natuur staat centraal. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. o leiden oegstgeest loman leefmans De wethouders zijn zo gefixeerd op het verbete ren van de relatie met de burgers dat de raadsle den worden vergeten, vindt het CDA. De CDA- fractie in de Oegstgeester gemeenteraad heeft daarom een vermanende brief aan het college van B en W geschreven. „Raadstukken worden te laat verzonden en voor de hoorzitting over de De Kempenaerstraat en de bijeenkomst van de sportraad kregen we geen uitnodiging, kortom we hebben sterk het idee dat we slecht geïnformeerd worden aldus het CDA-raadslid P. van den Bosch-Damen. De burgers hadden gesproken, bij de gemeen teraadsverkiezingen van drie maanden geleden. Leefbaar Oegstgeest (LO) was de grote winnaar met als belangrijkste programmapunt: beter luis teren naar de eigen inwoners en ze meer bij de besluiten betrekken. LO voegde de daad bij het woord tijdens de eer ste commissievergaderingen. De publieke tribune mocht naar hartelust deelnemen aan de gesprek ken. Daarmee werd de tot dan toe gehanteerde vergadervorm in Oegstgeest op z'n kop gezet. Dat leverde vooral bij de leden van de oppositiepartij en zoals Van den Bosch-Damen en D66'er M. Poelmans verbaasde blikken op. Maar volgens de CDA-fractie gaan de twee LO- wethouders en hun collega's van WD en Progres sief Oegstgeest nu wat te ver in hun streven van 'de inwoners eerst'. „Raadsleden zijn ook burgers. Ik wil niet een besluit alleen uit de notulen of een vergaderverslag lezen, dat is zo emotieloos. Ik wil bij een hoorzitting aanwezig zijn, zodat ik kan ho ren wat de betrokkenen horen, zien en voelen. Ik heb het nog eens nagekeken maar bij het vorige college ging dat beter", aldus Van den Bosch-Da men. In een schriftelijke verklaring stelt het college dat de CDA'ers het bij het verkeerde eind hebben. Raadstukken en uitnodigingen worden conform de afspraken verzonden, zeggen de dorpsbestuur ders. „Helaas is bij laatste vergadering van de sportraad iets misgegaan, maar het lijkt het colle ge geen reden voor raadsleden om zich slecht ge ïnformeerd te voelen." Sportwethouder H. de Goede (D66) wil de gemeentelijke sportnota pas tegen het eind van dit jaar behandelen. We gens tijdgebrek en interne reor ganisaties ziet hij geen kans dit eerder te doen. De gemeenteraad nam vlak voor het einde van de vorige raadsperiode een motie aan om de sportnota nog voor de zomer te bëhandelen. Het stuk dateert uit 1992 en gaat ondermeer over de toekomst van de Leidse zwembaden en de sportvelden aan de Boshuizerkade. De raadscommissie sport/welzijn protesteerde al te gen het voornemen om de dis cussie over de sportnota uit te stellen. De Goede liet weten dat over een voorgenomen over kapping van zwembad De Zijl wel eerder wordt besloten. De 30+ groep van het COC-Lei den houdt op woensdag 8 juni een bijeenkomst over lesbische vrouwen en hun geschiedenis. Jeannette Nijboer laat onder meer dia's zien van interieurs van oude lesbische bars. De bij eenkomst begint om acht uur en vindt plaats aan de Langeg- racht 65. In principe hebben al leen vrouwen toegang. Voor meer informatie is het COC vanaf 18.00 uur telefonisch te bereiken, 071-220640. Bingo Buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 in Leiden houdt woensdagavond 8 juni een bingo. Aanvang acht uur. Opvoeden In samenwerking met buurtnet- werk De Mors houdt de open- „bare bibliotheek in Morskvvar- tier, Robijnstraat 4 in Leiden op dinsdag 7 juni om 19.30 uur een lezing over opvoeden. Marja van Bruggen, betrokken bij de cursus 'Opvoeden en zo', praat over het prijzen van en positief aandacht geven aan kinderen. De lezing is georganiseerd ter gelegenheid van de start van de ouders- en opvoederscollectie in de bibliotheken in Merenwijk en Morskwartier.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15