Cultuur&Kunst Spetterend seizoen Leidse Schouwburg ff ewondering Theatermenu's in vier restaurants in Leiden TNN Theaterplan in LAK 'Meneer Pex, vindt u ons eng?' K&O viert vijftigjarig bestaan met Academy of St. Martin in the Fields Jazz en Jos Brink bij K&O Katwijk DONDERDAG 2 JUN11994 7 Theatermarathon, Vlaams toneel en veel muziek The Bootleg Beatles, volgens sommigen beter dan de echte Beatles, spelen 20 september in de Leidse Schouwburg. foto LEIDEN-JAN RUSDAM Met ingang van seizoen is het mogelijk lekker te eten en daarna naar het theater te gaan, zonder zor gen over kaartjes halen en of men wel op tijd is in het thea ter. De Leidse Schouwburg en het LAKtheater hebben met vier restaurants, die op (zeer korte) loopafstand van de the aters liggen, afspraken ge maakt over een 'Theaterme nu'. Dat betekent dat in alle rust gegeten kan worden en dat de kaartjes voor de geko zen voorstelling in de deelne mende restaurants klaar lig gen. LAK-bezoekers kunnen op de avond van de voorstelling terecht in restaurant Le Fo- restier of Café Diner De Grote Beer en schouwburgbezoe kers bij restaurant De Koekop of De Brasserie. Elk restaurant biedt een speciaal samenge steld 'Theatermenu' aan. Na afloop van het diner rekent het restaurant de theaterkaar- ten af en biedt daarbij een kopje koffie aan. Wanneer men voor 18.30 uur in het be treffende restaurant aanwezig is dan is- men gegarandeerd op tijd in het theater. ,,Het nieuwe seizoenaanbod van de Leidse Schouwburg is misschien wel het aantrekkelijkste van de afgelopen ja ren", aldus schouwburgdirecteur Pim Wallis de Vries gis teren bij de presentatie van het programma 1994-1995. Meer nog dan vorige jaren denkt Wallis de Vries er ko mend seizoen in te slagen om het velen naar de zin te maken in zijn bonbonniére aan de Oude Vest. Meer dan vorige jaren zit het schouwburgprogramma dan ook boordevol populaire voorstellingen: cabaret, toneel, ope ra, dans, maar vooral veel muziek. „Er ligt een prachtig theaterseizoen voor ons", aldus de schouwburgdirecteur. neelscholen zijn zodat men (in juni '94) drie avonden achter el kaar de nieuwe lichting acteurs en actrices aan het werk kan In het seizoenprogramma van de Leidse Schouwburg is voor het eerst ook een beknopt jaaroverzicht opgenomen van het program ma van het LAKtheater. Nieuw in het LAKtheater, komend seizoen, is het TNN Theaterplan. Elke maand houden het LAK en een aantal andere theaters in Nederland een avond vrij die in een later stadi um wordt ingevuld, in overleg met Theater Netwerk Nederland. Het gaat om voorstellingen van jonge, veelbelovende theaterma kers. De TNN Theaterplan-avonden zijn bedoeld om het publiek kennis te laten maken met nu nog onbekende talenten die op het punt staan door te breken. Nieuw in het komende seizoen is de le Leidse VSB Theaterma rathon. Vijf Leidse theaters, de Leidse Schouwburg, LAKthea ter, Imperium, Cultureel Cen trum de X en de Kapelzaal K&O, presenteren zich tijdens dit eve nement voor het eerst geza menlijk aan het publiek om dui delijk te maken dat Leiden voor alle theaterliefhebbers iets te bieden heeft. De theatermarathon biedt de gelegenheid op één dag, zater dag 12 november, met alle vijf de podia kennis te maken. Dat betekent dat het publiek niet de hele dag in de stoel kan blijven zitten. Tussen drie uur 's mid dags en elf uur 's avonds wordt de marathondeelnemer langs voorstellingen in alle theaters geleid, onderbroken door een drankje en diner. De middag voorstellingen duren ongeveer een half uur. 's Avonds in de Leidse Schouwburg sluit Mathilde Santing met haar 'whole band' de theatermara thon af. Aansluitend is er nog een feest op het podium van de schouwburg. Nieuw is ook de 'De presentatie' waarin de eindexamen-produk- ties van de drie Nederlandse to neelscholen zijn te zien. Ooit was het een traditie dat de eind examenklas van de, destijds enige, toneelschool in Amster dam zich presenteerde op het podium van de Stadsschouw burg. In de jaren zeventig is de ze traditie in onbruik geraakt. De Leidse Schouwburg pakt de draad nu weer op, met dien ver stande dat er inmiddels drie to- al kreeg jong cabaret-talent de kans zich aan een groter publiek te pre senteren in de Kapelzaal K&O. De voorstellingen hebben be wezen in een behoefte te voor zien. De schouwburg gaat daar om op de ingeslagen weg ver der, zij het dat de voorstellingen van de vrijdagavond naar de laatste zaterdag van de maand zijn verhuisd. Onder anderen Hester Macrander en Pieter de Rijk, finalisten van het Leids Ca baretfestival, zijn te zien. De hé le grote, zoals Youp van 't Hek, Karin Bloemen, Herman Fin kers en Waardenberg en De Jong, geven uiteraard acte de présence in de schouwburg zelf. Vlaams toneel Tien produkties in het seizoen programma zijn voorzien van een vraag- en uitroepteken. Het zijn voorstellingen die bij het publiek niet bekend over zullen komen. Met de leestekens wil de schouwburgdirecteur aange ven dat hij er hoge verwachtin gen van heeft en dat het publiek er met een gerust hart naar toe kan gaan. Speciale aandacht vraagt de schouwburg ook voor het Vlaams' toneel. Het publiek heeft dat nog onvoldoende ont dekt. Daarom zal de Leidse Schouwburg voor alle Vlaamse toneelvoorstellingen, zeven in getal, een minimale toegangs prijs heffen: 21 gulden voor de eerste rang. Grote trots van de schouw burg is wel het Vlaamse gezel schap De Blauwe Maandag Compagnie, dat tot het sum mum van het Nederlandstalig theater moet worden gerekend. De groep, die maar een beperkt aantal speeldagen voor Neder land beschikbaar heeft, geeft drie voorstellingen in de Leidse Schouwburg. Uiteraard komen ook gere nommeerde Nederlandse to neelgezelschappen met nieuwe voorstellingen naar Leiden. Di recteur Wallis de Vries prijst zich onder meer gelukkig op 13 september 'Een vijand van het volk' van Henrik Ibsen nog een keer te kunnen presenteren. Deze produktie van het Theater van het Oosten behoorde vol gens de schouwburgdirecteur tot de hoogtepunten van het af gelopen seizoen. Opvallend is het grote muziek aanbod. Het begint al met de eerste voorstelling in het nieu we seizoen van de Caribbean Calypso Allstars die een exo tisch carnaval op de planken brengen. Ook The Bootleg Beat les, Laura Fygi, Golden Earring (unplugged) en Frank Boeijen doen de schouwburg aan. On der de categorie musical vallen 'The sound of Motown' een swingende soulmusical en 'Wil- leke - de musical' waarin Wille- ke Alberti het onderwerp is. Er is ook zwaardere kost, zoals muziek uit het concentratie kamp Theresienstadt. „Dit is het theaterseizoen van de ex tremen", zegt Wallis de Vries over de afwisseling in het pro gramma. Net als andere jaren staat er ook weer veel dans op het pro- Djazzex, en Reflex program- i opera en hun trek- gramma. Onder Introdans, Scapino brengen hun ma's. Liefhebbers operette komen a ken bij Opera Holland en de Hoofdstad Operette. 'De Gid sen', een padvindsterkomedie met 21 topactrices, onder wie Elsje de Wijn, Sylvia de Leur en Hetty Blok, sluit het schouw burgseizoen op 30 juni volgend jaar af. In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord, die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Marcel Barnard, hervormd studentenpredikant in Leiden en schrijver van een proefschrift over de relatie tussen kunst en religie, zijn bewondering uit voor de kleur blauw in de hemel, de Middellandse zee en in de kunst. „Blauw is een ruimteloze kleur, spiritueel ook. Het trekt de geest weg op de golven van het geloof." Dit is een zeefdruk van het collectief S Gubbels-Kerkhofs. Wie dat zijn weet ik niet, dat is ook niet belangrijk. De titel is 'Slappe Kubus' maar dat is volgens mij een grapje. Het gaat bij deze zeefdruk namelijk niet om de vorm, maar om de kleur. Het werk bestaat uit de primaire kleuren geel en blauw, en de secundaire kleur groen. Je kunt dit zien als een weergave van mijn persoonlijkheid. Blauw staat voor het spirituele, het geloof. Geel staat voor het verstand, en geeft een spanning met het gevoelsblauw. Net zoals er bij een mens een spanning kan zijn tussen het rationele denken en het gevoel. Groen is de kleur van de aarde, van het leven. Dat kun je wel zien als je hier naar buiten kijkt. Deze kleur bemiddelt tussen het geel en het blauw. Het is jammer dat je deze dingen niet op de foto in de krant kunt weergeven. Als kind was blauw al mijn favoriete kleur. Ik had een blauwe step, en door die kleur leek het alsof de step gewichtloos was. Mijn zusje had een rode step, daar vond ik dus niets aan. Dat waren natuurlijk kinderlijke waarnemingen. Het echte gevoel voor blauw kreeg ik later toen ik naar Italië en Griekenland reisde. Het .azuurblauw van de zee heeft daar een diepe indruk op me gemaakt. Het is overigens opmerkelijk dat de bronnen van zowel de wetenschap als van het geloof aan de Middellandse zee liggen, Athene en Jeruzalem. De Franse kunstenaar Yves Klein was op zoek naar het zuivere blauw, misschien geïspireerd door de zee bij zijn geboorteplaats Nice. Toen hij eindelijk het perfecte pigment had gevonden, noemde hij het I.K.B., International Klein Blue. Ik heb hier een afbeelding van een blauw monochroom van Klein, maar zo'n afdruk is maar een zwakke weerspiegeling van het origineel. Dat is zeer diep blauw. Volgens de kleurentheoreticus Johannes Itten is blauw de kleur van het geloof. Hij zegt ook dat het in China een symbool van de onsterfelijkheid is. Blauw is koel maar niet kil. Een ruimteloze kleur die je meevoert op de golven van het geloof. Er is ook een theorie die zegt dat blauw het beste wordt waargenomen vanaf de rand van je netvlies, dus als je er net niet naar kijkt. Daarom heeft een blauw plafond in een kathedraal een krachtige uitstraling. Het is op de achtergrond aanwezig omdat je niet als eerste naar het plafond kijkt. Net zoals je niet vaak naar de blauwe hemel kijkt. Blauw heeft een sluimerende kracht, net zoals de natuur in de winter. Het leeft in het verborgene. Blauw is ook de eerste kleur die je waarneemt als het licht wordt. «JAN RUSDAM Cultuurwethouder Pex Langenberg kreeg gister middag de eerste exemplaren aangeboden van de seizoenprogramma's van de Leidse Schouwburg en de Volksuniversiteit K&O. Niemand minder dan Adelheid Roosen en Leoni Jansen waren in gehuurd om die taak te verrichten, zodat gerust van een vuurdoop voor de nieuwe wethouder mag worden gesproken. „Meneer Pex, wilt u even op het podium ko men", begon Roosen poeslief, waarna de dames zich verdrongen om de wethouder te kussen. Het tweetal werd op een gegeven moment zelfs zo opdringerig dat Langenberg een pasje achteruit deed, hetgeen niet gebruikelijk is voor een politi cus. „Vindt u ons eng?", wilde Roosen weten. Dat durfde Langenberg natuurlijk niet toe te geven. Na de D66-wethouder beschimpt te hebben om zijn CDA-coupe en WD-uitstraling vroegen de dames wat hij nu precies gaat doen als be stuurder? Dat werd dus een heel verhaal over ver andering en vernieuwing, maar zonder concrete toezeggingen. Langenberg sloot zijn betoog af met de opmerking „dat een paars kabinet veel beter is voor de kunst dan welk kabinet met het CDA ook." Op de tonen van het onvermijdelijke 'doorknipmuziekje' kwam toen het moment waarop de nieuwbakken wethouder zijn eerste lint, waaraan de seizoenboekjes waren opgehan gen, mocht doorknippen. „Joepie", riep een tuthola achter in de zaal toen ze de programma's ook aan het genodigde publiek mocht uitdelen. Vervolgens namen Roosen en Jansen met Pim Wallis de Vries (schouwburg), Roland Helmer (LAKtheater), Tjitte Weeber (K&O) en het publiek de hoogtepunten van het seizoen even door. De middag werd gepast afgesloten met het 'rainbow- lied' van Kermit de Kikker. Nico de Raad geeft laatste concert op Pieterskerkorgel YSTAM Wereldberoemd, overal ge vraagd en volgend jaar te be luisteren in Leiden: de Academy of St. Martin in the Fields. Het Engelse kamerorkest geeft een eenmalig optreden in de Leidse Stadsgehoorzaal ter ere van het vijftigjarig bestaan van K&O. Het van oorsprong militaire ge zelschap speelt onder leiding van dirigente Iona Brown wer ken van Mozart, Shostakovitch en Strawinsky. Ook de bekende folkgroep The Dubliners is spe ciaal gecontracteerd vanwege het jubileum. Deze feestelijke optredens werden gisteren bekend ge maakt tijdens de presentatie van het nieuwe jaarprogramma van de volksuniversiteit. Alleen voor de leden heeft de volksuni versiteit een jubileumserie op genomen. Daarin is onder meer opgenomen een Optreden van pianisten Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar. De Belgi sche tenor Ludwig van Gijse- gem brengt samen met Lieve Mertens 'Die Winterreise' van Schubert. En Ronald Brautigem (piano) heeft een feestelijke programma samengesteld met werken van Liszt, Schubert en Schuman. Een aantal optredens staat niet in de K&O-gids omdat ze geen deel uitmaken van een se rie. Zo komt de Hoofdstad Ope rette op 23 december naar de Stadsgehoorzaal. Op datzelfde podium brengt Hans Liberg zijn programma 'Nu ook voor vrou wen'. De veertig lunchconcer ten staan evenmin niet vermeld Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar treden op ter gelegenheid van het K&O-jubileum. foto kors van bennekom omdat de volksuniversiteit per maand bekijkt welk talent het aan het publiek wil presenteren. Meesterserie Het concertprogramma biedt keus uit dertien series. Zo laat Nico de Raad nog één maal ho ren hoe het grote orgel van de Pieterskerk klinkt. Restaurateurs gaan het instrument terugbren gen in de staat waarin Van Ha- genboer het in 1643 bouwde. Het orgel werd eind vorige eeuw uitgebreid zodat het ook mogelijk was werken van de zo genoemde romantische compo nisten als Widor, Vieme en Franck ten gehore te brengen. Vanwege die restauratie vervol gen Sander van Marion, Charles de Wolff en Haite van der Schaaf de orgelserie in de Hooglandse kerk. Traditiegetrouw komt ook ko mend jaar weer de top van mu sicerend Nederland naar Lei den. In de Meesterserie zijn op tredens opgenomen van cellist Pieter Wispelwey, violiste Vera Beths en pianist Alwin Bar. In ternationale gasten zijn onder meer de Italiaanse pianist Sal- vatore Spano, zijn Engelse colle ga James Kirby en de Japanse violiste Kaoru Kakudo. In de Groene Kerk in Oegst- geest komen het Renoir Ensem ble, het Orlando Kwartet, het Modigliani Sextet. In de serie Haagse abonnementen is eén van de toppers een wereldpre mière van het Nederlands Danstheater 1, 2 en 3. Jiri Kylian viert zijn 20-jarig jubileum als artistiek leider van dit gezel schap en besloot een stuk te maken voor alle dansers. café stijl. K&O heeft ook het zalenrepertoire uitge breid zodat deze musici, evenals cabaretier Jeroen van Merwijk, in de Rijnpoort aan de Am- bachtsweg zijn te zien en te horen. Jos Brink komt naar Katwijk met zijn i TEKST RODERICK DE SMIT FOTO LOEK ZUYDERDUIN K&O Katwijk brengt komend seizoen voor het eerst jazz. De Soesja Citroen Band komt met bal lads. Het Deep River Quartet brengt met 'We'll meet again' nummers die vlak na de oorlog met blijspel 'Non-actief. Voor de jeugd staan onder de geallieerden over Europa spoelden. En het meer optredens van de clowns Diva en Daas t Wim Overgaauw Trio geeft een concert in jazz- poppentheater de Rarekiek op het programma.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7