NEDERLANDS ELFTAL Marco van Basten beslist vanavond Oranje dolt Hongarije BUSINESS CLUB S.J.C. Sport Hij vertelde me dat hij heel graag naar het WK wilde Verlies Eltingh/Haarhuis 'Vandaag had ik van een vrouw verloren' Italië ongelovig over terugkeer Van Basten Zaterdag 4 juni - Aanvang 14.30 uur noordwijk DONDERDAG 2 JUNI 1994 25 Dennis Bergkamp keek alsof hij water zag branden. „Van Basten misschien terug? Ik hoor dat voor het eerst, daar denk je toch niet aan. Maar het zou natuur lijk leuk zijn. Voor ons en ook voor Marco." Bergkamps club maatje bij Inter Milan, Wim Jonk, was zo mogelijk nog ver baasder. „Van Basten terug? Dat lijkt me stug," reageerde hij met hoog opgetrokken wenkbrau wen van verwondering. Het lijkt haast te gek voor woorden, maar Marco van Bas ten, San Marco, de man van vier enkeloperaties, de man die nooit meer zou kunnen voetbal len, die Marco van Basten, gaat wellicht met het Nederlands elf tal mee naar Amerika. „Niet als basisspeler, maar als 22ste man," benadrukte Dick Advo caat. De bondscoach heeft de laatste dagen regelmatig con tact gehad met de Milanees, die ook enkele malen het trainings kamp van Oranje in Noordwijk bezocht. „Vorige week belde Marco mij op," zo liet Advocaat weten. Bondscoach Brazilië volgt Hiddink op Valencia Carlos Alberto Parreira wordt de opvolger van Guus Hiddink bij Valencia. Volgens voorzitter Paco Roig is gisteren een akkoord bereikt met de 41-jarige bondscoach van Brazilië. Parreira tekent een overeenkomst voor een jaar met een optie voor een tweede s Drie kandidaten voor Spelen 2004 lausanne Kaapstad, Istanbul en San Juan (Puerto Rico) zijn de drie steden die officieel kandidaat zijn voor de organisatie van de Olympische Spelen in 2004. Dit heeft het Internationaal Olympisch Comité IOC meegedeeld. Lisse speelt bekerfinale in Voorburg lisse FC Lisse zit nog middenin de bekerwedstrijden. De finale om de districtsbeker West 2 tegen DCV wordt gespeeld op maandag 6 juni op het terrein van Wilhelmus in Voorburg. De aanvang van de wedstrijd is 19.30 uur. Vanavond ontvangt de zaterdagselectie van trainer Ruud Bröring Zwart Wit '28 in de voorronde van het toernooi om de Amstel Cup, de voormalige KNVB-beker. Straathof naar NK voor B-amateurs zoeterwoudeJeroen Straathof is een snelle leerling. De Zoeter- woudse schaatser bemachtigde al in zijn tweede wielerkoers bij de B-amateurs een ticket voor de Nederlandse kampioenschap pen. De coureur van Swift/Casba beëindigde de tweedaagse Omloop van de Hoekse Waard als eerste. Zowel in de tijdrit als in de klassieker klasseerde Straathof zich als tweede. Het criteri um besloot hij als 23ste. Zijn Woubrugse ploeggenoot René van der Salm legde beslag op de vijfde plaats in het eindklassement. Marvin James blijft bij VCL leiden De Leidse spits Marvin James gaat niet naar Lugdunum. De 29-jarige voetballer heeft op het laatste moment besloten bij de zopdagvierdeklasser VCL te blijven. Een belangrijke reden daarvoor is de goede prestaties van zijn club in de nacompetitie. VCL moet volgend jaar kunnen promoveren naar de derde klas se, is de overtuiging van de topscorer van VCL. Een Grandslam in het dubbel zit er voor Paul Haarhuis en Jac- co Eltingh in Parijs niet meer in. De kampioenen van Australië verloren gisteren in de kwartfi nales van Roland Garros met tweemaal 6-4 van de Austra lisch/Russische combinatie Da vid Adams/Andrei Olhovski. De eerste speler is een typi sche dubbelaar, de tweede combineert enkel- en dubbel spel met evenveel succes als Haarhuis en Eltingh. De in Zuid-Afrika geboren Australiër en de Rus vonden elkaar vier jaar geleden tijdens een partijtje schaak en stonden twee jaar ge leden in de finale van Roland Garros. Bij de laatste US-Open bereikten ze de halve eindstrijd. In de drukkende warmte van het als een Romeins theater ge bouwde baan 1 had Haarhuis zijn dag niet. Aan het eind van de eerste set maakte hij zich zo kwaad op een fout van de scheidsrechter, dat hij even la ter een waarschuwing opliep. Vanaf de kant werd geroepen dat Eltingh in de tweede set be ter met serveren kon beginnen om Haarhuis te laten afkoelen. Dat gebeurde echter niet. De Australisch/Russische combina tie brak meteen de service van Haarhuis en hield die voor sprong gemakkelijk vast. „Hij zei dat als er tijdens het trainingskamp wat met iemand zou gebeuren, hij graag kandi daat zou willen zijn om hem te vervangen." De bondscoach acht de kans overigens gering dat Van Basten zich straks met Oranje inscheept naar de Vere nigde Staten. Hij zei te vrezen dat AC Milan de Utrechter daar voor geen toestemming zal ge ven. „Als Marco er wel bij zou kunnen zijn, zou dat prachtig zijn. ik neem hem mee om zijn kwaliteiten en daarnaast brengt hij zijn uitstraling mee. Persoonlijkheid Frank Rijkaard veronderstelde dat de Italiaanse club Van Bas ten niet zal tegenhouden. „Vol gens mij hecht Milan er juist heel veel waarde aan dat Marco aan spelen toe komt op het WK," oordeelde de Ajacied, die vlak voor aanvang van de wed strijd tegen Hongarije vernam van de mogelijke come-back van zijn voormalige maatje bij AC Milan. „Ik was enorm ver rast. Dit is eindelijk eens een positieve en zeer aangename verrassing." Aanvoerder Ronald Koeman was één van de weinige spelers van Oranje die door Advocaat op de hoogte was gesteld van zijn poging Van Basten te-strik ken. „Ik heb het maandag van de bondscoach gehoord, na die toestand met Gullit." Afgelopen zaterdag had de kanonnier van Dennis Bergkamp (rechts) wordt na het eerste Nederlandse doelpunt gefeliciteerd dooKBrian Roy (die de tweede goal zou scoren) en Ronald Koeman (midden), de maker van het derde doelpunt. foto Nederland mist toch trefzekehe spits Ronald de Boer raakte met het afscheid van Ruud Gul lit bij Oranje een concurrent kwijt, maar de Ajacied krijgt er met Marco van Basten mogelijk een nieuwe rivaal bij. 'Gullit is altijd goed voor een doelpunt', betreurde Dick Advocaat zijn vertrek. Mits fit en in vorm geldt dat ook voor Van Basten. En veel minder voor De Boer. De Ajacied stond gisteravond tegen Hongarije aan de basis van drie doelpunten, maar maakte er Twee dagen na het konings drama in Noordwijk en op de dag van het mirakel rond Van Basten drukte de erfenis die Gullit heeft nagelaten zwaar op de ranke schouders van Ronald de Boer. De oogappel van Ajax- trainer Louis van Gaal, de laatste maanden niet in z'n bes te doen, maakte halverwege de tweede helTt plaats voor Peter van Vossen. Ook al een Ajacied. Hij had evenmin een aandeel in de monsterscore op de onthuts end zwakke Hongaren: 7-1. De oefeninterland in het uit verkochte Philips-stadion toon de nog eens aan dat De Boer meer een aangever is dan een spits met killersinstinct. De Aja cied is een ideaal aanspeelpunt, hij heeft de kwaliteiten en het vermogen om anderen beter, te laten spelen, maar hij mist het egoisme en de geldingsdrang van de klassieke spits. Bij FC Twente hield Youri Mulder aan zijn spelinzicht een vet contract over bij Schalke '04, bij Ajax dankte Jari Litmanen aan het al- truisme van De Boer het predi kaat topscorer. Hoewel de eclatante overwin ning in Eindhoven misschien anders doet vermoeden, heeft Oranje op het WK vooral be hoefte aan een trefzekere spits. Alleen al daarom is de flirt met Van Basten niet onlogisch, of schoon de bondscoach de kans zelf vrij gering acht dat de ster speler van Milan meegaat naar Amerika. In het voordeel, van Oranje - en dus ook van De Boer - sprak gisteravond het en thousiasme en de ijver die de ploeg aan de dag legde. Alsof het elftal in één klap wilde afre kenen met de mythe dat het Nederlands elftal zonder Gullit tot weinig in staat zou zijn „We hebben vanavond we derom laten zien dat we op de goede weg zijn", overdreef Dick Advocaat geenszins. Oranje was technisch en tactisch superieur, speelde gretig en voluit en liet bij vlagen uitstekend veldspel zien. „Ik kan met een gerust hart zeggen dat we de komende dagen met vertrouwen tege moet zien. Zeker als ik zie hoe de groep functioneerde en hoe de wisselspelers zich na rust moeiteloos aanpasten. Deze groep", kleurde Advocaat de fei ten niet, „heeft laten zien dat zij uitstekend kan functioneren." Nederland - Hongarije 7-1 (3-1). 9. fi les 0-1 (strafschop), 13. Bergkamp 1-1, 5-1,79. Rijkaard 6-1,; Scheidsrechter: Elleray (Eng). 'Toe schouwers: 27.450. Gele kaart: Meszöli (Hon). Nederland De Goeij; Rijkaard, Koe man en Frank de Boer (46. Valckx); Winter (46. Van Gobbel), Jonk (84. De Wolf) en Witschge; Overmars (46. Tau- ment), Bergkamp, Ronald de Boer (62. Van Vossen) en Roy. Barcelona zelf met Van Basten gesproken. „Hij vertelde me dat het de goede kant met hem op ging en dat hij heel graag naar het WK wilde." Net als Advocaat beschouwt Koeman Van Basten vooralsnog niet als basisspeler. „Ik denk dat hij af en toe kan invallen, maar ik zie hem niet als één van de elf. Marco kan iets toevoegen aan het elftal. Hij is een per soonlijkheid. Normaal gespro ken is een rentree van Van Bas ten op een WK na zo'n lange periode van gedwongen rust misschien niet mogelijk, maar anderszijds: niets is onmoge lijk." Dat denkt ook bondsarts Frits Kessel. „Van Basten is een zó getalenteerde speler, die is niet in de eerste plaats van zijn con ditie afhankelijk. Bij hem gaat het om het balgevoel. Als hij dat terug heeft, dan kan hij heel snel weer in vorm zijn. Johan Cruijff flikt nu op de trainingen ook nog allerlei kunstjes en dat doet hij echt niet op basis van een goede conditie, maar om dat hij een enorm getalenteerde voetballer was. Datzelfde geldt voor Van Basten." Medisch gezien ziet Kessel ook geen grote belemmeringen Van Basten mee naar Amerika te nemen. „Marco zegt geen pijn meer te hebben. Dat is hij al een geweldige stap verder. Hoe het ook afloopt, ik zie hem in ieder geval niet in de eerste wedstrijd tegen Saudi-Arabië (20 juni) spelen. Op zo'n korte termijn is hij beslist nog niet in zetbaar. Maar later in het toer nooi zou je wel een beroep op hem kunnen doen." Advocaat: Als hij wil, mag hij mee Het Nederlands elftal valt op weg naar het WK in Amerika van de ene verba zing in de andere. Twee dagen na- het overhaaste vertrek van Ruud Gullit uit het trainingskamp in Noordwijk kondigde zich gisteren de sensationele te rugkeer in Oranje aan van MaLco van Basten. Die me dedeling sloeg in Eindho ven, waar het Nederlands elftal Hongarije met 7-1 verpletterde, in als een bom. eindhoven gpd De 29-jarige sterspeler van AC Milan wordt vandaag onder worpen aan een laatste test en hoort van het bestuur van de Italiaanse club of hij toestem ming krijgt. Hij laat bondscoach Dick Advocaat vanavond weten of hij meegaat naar de Verenig de Staten. Uiterlijk vrijdagmid dag moet Advocaat de 22 spe lers voor het WK doorgeven aan de FIFA, de wereldvoetbalbond. Advocaat werd zondag gebeld door Van Basten die monter vertelde dat hij pijnvrij is en zich prima voelt. Dat was op de zelfde dag dat Ruud Gullit de bondscoach liet weten dat hij het Nederlands elftal de rug wil de toekeren. De volgende mor gen voegde Gullit de daad bij het woord en keerde nog dezelf de dag terug naar Milaan. Hij zat in hetzelfde toestel als Van Basten, die het weekeinde had doorgebracht in Amsterdam. De Europees voetballer van 1988, '89 en '92 speelde vorig jaar mei in München zijn laatste wedstrijd. Dat was in de verlo ren Europa Cup-finale met AC Milan tegen Olympique Mar seille. De laatste keer dat Van Basten voor het Nederlands elf tal uitkwam, was op 14 oktober Marco van Basten. Op de foto in actie tijdens de wedstrijd tegen Schot land op het EK van 1992 in Zweden. foto anp '92 in Rotterdam tegen Polen. De aanvaller onderging sinds 1987 drie zware operaties aap de rechterenkel en een keer aan het linkergewricht. De laatste operatie was op 9 juni vorig jaar. De revalidatie verliep daarna zo stroef dat dat er na negen maanden rust nau welijks enige verbetering was opgetreden. Van Basten kreeg pas in maart van dit jaar van de Belgische chirurg Martens hoopgevende berichten. Bij die gelegenheid vertelde Martens hem wel dat hij het WK kon ver geten. Officieel zou de arts op 20 juni Van Basten opnieuw keuren, maar gisteravond werd duidelijk dat dat vorige week al is gebeurd en dat de spits groen licht heeft gekregen. De laatste weken verliep het herstel echter zo voorspoedig dat Van Basten op Milanello, het trainingskamp van Milan, al twee weken voluit traint. Noch tans acht Advocaat de kans vrij gering dat Van Basten als 22ste man meegaat naar het WK. „Ik zie niet erg veel perspec tief. Als hij er zelf achter staat, dan mag hij toch mee. Gebrek aan wedstrijdritme zie ik niet als een probleem. Dat kan hij bij ons gedurende de trainingen opbouwen. Als hij in actie komt is dat hooguit in de eindfase van het Ivanisevic noemt eigen spel walgelijk parus rob van der zanden Goran Ivanisevic gooide al met rackets toen hij een ventje was. Het was voor een scheidsrech ter ooit reden om het grillige ta lent te diskwalificeren tijdens het Europees jeugdkampioen schap. Toen hij in de stoel zat en de uitsluiting zwijgend ver werkte, kwam zijn moeder de tribune af en tracteerde de klei ne Goran op een stevige oorvijg. Goran Ivanisevic is ondanks dat lesje altijd een 'enfant ter rible' gebleven. I-Jij heeft zijn wilde haren verloren, maar niet zijn streken. Gisteren hield hij het op het centre-court van Rol and Garros bij een paar obscene gebaren richting een lijnrechter. De nummer vijf van de wereld stuiterde wel naar hartelust met zijn slagwapen omdat niets, maar dan ook werkelijk niets lukte. Ivanisevic was weer eens in vorm, buiten de rallys dan. Als het om de punten ging was hij beduidend minder bij de les. Reden waarom de Kroatiër kansloos verloor van Alberto Berasategui. De onbekende Spanjaard kwalificeerde zich moeiteloos voor de halve finales via een afgetekende zege in drie sets: 6-4,6-3, 6-3. Met Ivanisevic verdween de laatste geplaatste speler uit de onderste helft van het schema. Berasategui treft in de halve eindstrijd Magnus Larsson. De Zweed overleefde tegen de Duitser Hendrik Dreekmann zes matchpoints in de derde set. Hij sleepte er desondanks een tiebreak uit, won die met 7-3 en had vervolgens niets meer te duchten van de nieuwkomer uit Bielefeld. Dreekmann pakte nog slechts een game in het vervolg van de partij: 3-6, 6-7 (1-7), 7-6 (7-3), 6-0, 6-1. Ivanisevic haalt hij altijd vrouwen bij als het tegen heeft gezeten. „Ik kreeg vandaag geen drie ballen achter elkaar binnen de lijnen. Op deze manier had ik van een vrouw verloren", zei hij na het verlies tegen de 20-ja- rige Spaanse gravelbijter. Toen hij vorig jaar in Parijs vroegtijdig werd uitgeschakeld mopperde Ivanisevic: „De volgende keer schrijf ik in bij de vrouwen." Be gin dit jaar bij de Australian Open werd hem de vraag ge steld waar hij 's nachts gillend van wakker kon worden. „De gedachte dat ik coach ben bij de vrouwen", zei Ivanisevic. De uitspraken hebben zijn populariteit bij het vrouwelijke deel van het publiek niet ge schaad. Dat komt door zijn cha risma. Hij kan agressief zijn, maar ook zacht en emotioneel. Hij droeg bij de Spelen in '92 de vlag van Kroatië het stadion binnen. Hij werd er door gegre pen. Op Wimbledon sloeg hij twee jaar geleden tijdens het toer nooi 206 aces. Het was het jaar waarin hij de finale bereikte te- gen Andre Agassi. Die nederlaag heeft hem pijn gedaan. „Ik huil de na afloop op het centre- court, al is dat toen bijna nie mand opgevallen," verklaarde hij later. „Ik voelde me alsof er een familielid was gestorven." Zo teleurgesteld was hij giste ren niet. Wel gebruikte hij na af loop voor zijn eigen prestatie op het centre-court het woord 'walgelijk'. Het is goed of slecht, een tussenweg is er niet bij Go ran Ivanisevic. In Italië is met ongeloof en een behoorlijke dosis scepsis gereageerd op het nieuws dat Van Basten speelklaar is en de plaats van Ruud Gullit kan in nemen in het Nederlands elftal. De krant Corriere dello Sera sprak vanochtend van een 'fantasievol gerucht'. Volgens de Milanese sportkrant Gazzetta dello Sport gaat Van Basten misschien wel meemaar de Verenigde Staten, 'maar dan als toerist'. „Van Basten naar de VS sturen is net zoiets als een wielrenner die in een jaar nog geen tien dagen heeft gefietst inschrijven voor de Ronde van Ita lië", aldus de sportkrant.. De directie van AC Milan houdt zich voorlopig op de vlakte. „Van Basten heeft ons laten weten dat hij aanstaande vrijdag op vakantie gaat", al dus een laconiek commentaar van de Milanese club. Goran Ivanisevic grijpt verslagen na Spanjaard Afperto Berasategui hem r zijn hoofd tijdens de kwartfinale op Roland Garros, i baan veegt. de 20-jarige Toegangsprijzen: Volwassenen ƒ15.00 Kinderen t/m 12 jaar - 65+ 7.50 Voorverkoopadressen: VW Kantoren in de plaatsen Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Leiden en op het S.J.C.-complex Deze advertentie wordt aangeboden door:

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25