'Borstamputaties niet klakkeloos' Politiek laat politie eigen boontjes doppen Randstad Patijn profileert zich als baas politie 'Taken van de kustwacht bij marine onderbrengen' Opening Holland Festival Leven met uitkering nijpender SieMatic DONDERDAG 2 JUNi 1994 amsterdam gpd De nieuwe burgemeester van Amsterdam mr. Schelto Patijn, gaat de touwtjes bij het Amster damse regiopolitiekorps strak aantrekken. Bij zijn installatie gisteren kondigde hij aan met hoofdcommissaris Nordholt af spraken te zullen maken over een heldere rolverdeling. En achter de onverkwikkelijke IRT- affaire moet wat hem betreft zo snel mogelijk een punt worden gezet. Nadrukkelijk stelde Patijn: „Vanaf heden ben ik als korps beheerder met de hoofdofficier en de andere leden van het re gionaal college verantwoorde lijk voor de organisatie en han delwijze van de politie, en nie mand anders. Daarvoor ben ik als bestuurder aanspreekbaar, bepaal ik het standpunt in de publiciteit en leg ik verantwoor ding af in de gemeenteraad en in het regionaal college". Volgens de nieuwe burge meester vereist dit heldere ge zagslijnen en een goede ver trouwensrelatie tussen bevoegd gezag en politie. „Met name de rolverdeling tussen de korpsbe heerder en de korpschef moet aan deze criteria voldoen". Nordholt zei in een reactie „altijd een diender geweest te zijn en niet anders te willen". Ook wilde hij de indruk wegne men dat zijn functioneringsge sprek met toen nog minister Van Thijn „een gezellig gesprek bij de haard was. Het waren zeer indringende gesprekken, dat kan ik verzekeren". Met het nodige gevoel voor understatement signaleerde Pa tijn „een warme belangstelling voor de interne organisatie van ons regiokorps. Een aandacht die ik voor de 24 andere re giokorpsen in ons land nog nimmer heb aangetroffen". Patijn, tot dinsdag commissa ris van de koningin in Zuid-Hol land. volgt de in januari afgetre den burgemeester en inmiddels ex-minister van binnenlandse zaken Ed van Thijn op. Eerder was hij ruim tien jaar lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Lange tijd werd druk gespecu leerd over Van Thijns opvolger. De naam van Patijn lekte uit, vlak voor zijn benoeming eind april. De Hagenaar Patijn vroeg zich gisteren af, waarom het burgemeesterschap van Am sterdam gelijk wordt gesteld met het vertrek naar een brand haard of spanningsgebied. „Tientallen hebben mij de afge lopen weken veel sterkte ge wenst. De wereld buiten Am sterdam kijkt naar de hoofdstad met fascinatie voor wat er ge beurt en met afkeer voor wat men veronderstelt dat er ge beurt". Patijns installatie werd bijge woond door een stoet van hoogwaardigheidsbekleders, onder wie de oud-burgemees ters Samkalden, Polak eh de over de IRT-affaire gestruikelde Van Thijn, evenals Nordholt en de fel bekritiseerde hoofdoffi cier van justitie Vrakking en procureur-generaal Van Rand- wijck. Ook de commissaris van de koningin in Noord-Holland Van Kemenade, burgemeesters van het Regionaal Orgaan Am sterdam en de burgemeesters Opstelten van Utrecht en Peper van Rotterdam gaven acte de presence. Haagse politie verbiedt autoshow den haag De Haagse politie heeft een show van Amerikaanse auto's, die zaterdag in Scheveningen zou wordeagehouden. ver boden. De riskante stunts met deze auto's vormen een gevaar voor de duizenden mensen die naar verwachting op de show af komen, aldus de politie. De vorige show, op 7 mei, trok duizen den belangstellenden. Het evenement draait altijd uit op snel heidswedstrijden en opzettelijke slippartijen. De politie vindt dat daardoor niet alleen de veiligheid van het publiek in gevaar komt, maar ook het milieu wordt aangetast. Volgens de politie zit er niet echt een organisator achter de autoshow. CD'ers blijven in deelraad Usselmonde Rotterdam Twee van de vier CD-leden in de Rotterdamse deel raad IJsselmonde, die hadden besloten uit de partij te stappen, zijn op hun besluit teruggekomen. In een brief aan de voorzitter van de deelraad IJsselmonde hebben zij laten weten, dat zij toch als lid van de CD hun zetels in blijven nemen. De beweegrede nen van de twee CD-leden om op hun besluit terug te komen, zijn onduidelijk. Zij zijn niet voor commentaar bereikbaar. Sa men met voormalig fractievoorzitter Van Eek lieten zij vorige week weten de CD onder Janmaat 'te extreem' te vinden en te streven naar een 'nettere' partij. DEN HAAG/UMUIDEN Een groot deel van de taken van de Nederlandse Kustwacht moet worden ondergebracht bij de Koninklijke Marine. Dit is de opvatting van topambtenaren van de zes departementen die bij de Nederlandse Kustwacht zijn betrokken. Een van de ta ken die n&ar de Marine zou moeten worden overgeheveld, is die van de 24 uur per dag pa rate alarmcentrale van de Kust wacht in IJmuiden. Hierdoor is het onzeker of het Kustwacht centrum voor IJmuiden behou den blijft of dat het naar Den Helder verhuist. Al geruime tijd r de schillende departementen over een nieuwe opzet van de Kust wacht. Met het jongste- advies heeft de ambtelijke top weer het heft in handen genomen. On duidelijk is nog of daarmee ook de stammenstrijd tussen de mi nisteries is bezworen. De Kust- wacht blijft volgens het advies vooralsnog een samenwerkings verband van zes departemen ten. Het ministerie van verkeer en waterstaat zou de coördina tie van het totale beleid blijven houden. Maar naar verluidt kan minister Maij er mee instem men dat de operationele leiding bij de Marine wordt onderge bracht. Het personeel van de Kustwacht is dinsdag geïnfor meerd. De Leidse hoogleraren reageren op Nijmeegs onderzoek „Regelrechte onzin", zo bestempelt de Leidse kankerspe cialist prof. dr. J. Leer de stelling dat er te veel borsten worden geamputeerd bij vrouwen met borstkanker. ,,Ik vind het doodeng als vrouwen dat lezen. Wij amputeren zeker niet klakkeloos. Artsen kijken in ons ziekenhuis (AZL, red.) zeer zorgvuldig wat voor vrouwen met borst kanker de beste behandeling is: als amputatie niet nodig is, wordt die ook niet gedaan." LEIDEN CAROLINE V De Nijmeegse arts-onderzoeker dr. L Verhoef zei gisteren in een interview dat meestal kan wor den volstaan met een borstspa- rende behandeling. Op zich is Leer het met haar eens dat zo'n behandelingen voordelen kan hebben: „Zowel na amputatie als na*"een borstsparende be handeling kan opnieuw een tu- morgroei op de borstwand ont staan. Voordeel van borstsparen is dat je dan beter alsnog kunt amputeren." De Nijmeegse onderzoekster formuleerde het sterker. Vol gens haar is de groei van een tu mor 'absoluut dodelijk' als de borst al is geamputeerd. „Non sens", vindt'Leer. „Vrouwen hebben in elk geval nog een kans." Een doorn in het oog van pro fessor Leer is ook de opmerking van de Nijmeegse onderzoek ster dat bij 20 procent van de enadenken c overleg met bij wie in het bevol kingsonderzoek verdachte plek ken zijn gevonden, uit voorzorg wordt overgegaan tot amputa tie. Leer: „Artsen zouden dus zeggen: 'Je borst of je leven'. En dat is absoluut niet waar. Wij nemen uitgebreid borstfoto's en bepalen na een biopsie of het gezwel kwaadaardig is. Pas als de tumor 3 groot is, gaan w amputatie. In patiënt." Leer: „Gelukkig komen wou wen met een verdacht knobbel tje in hun borst steeds eerder bij de dokter. Ook door het lande lijke bevolkingsonderzoek naar borstkanker worden borsttumo- ren in een vroeger stadium ge vonden. Dat betekent dat het minder vaak nodig is om een amputatie te doen." Zijn collega, AZL-hoogleraar heelkunde prof. dr. J. van de Velde, gaat nog verder in zijn kritiek op het Nijmeegse onder zoek: „Ik denk dat we in het verleden zelfs iets te liberaal zijn geweest in het uitvoeren van borstbesparende operaties. In een aantal gevallen is een der gelijke behandeling onverant woord geweest omdat de kan ker terugkwam. En dat heeft een negatieve invloed op de overlevingskans." Van de Velde houdt zich in de nationale werkgroep 'Borst' be zig met de voor- en nadelen van de verschillende behandelmo- gelijkheden bij borstkanker. De conclusies van de Nijmeegse dr. Verhoef die stelt dat amputaties bijna nooit nodig zijn en de kwaliteit van leven negatief be ïnvloeden, deelt hij niet. „Er is nog steeds een grote groep patiënten voor wie borst- amputatie de enige reële moge lijkheid is en voor wie een borstbesparende operatie vol strekt onverantwoord zou zijn. Ik denk dat chirurgen in een aantal gevallen beter tegen een patiënt kunnen zeggen: 'door een borstbesparende ingreep loopt u een onnodig hoog risi co'. Veel wouwen willen.boven dien zelf een amputatie omdat zij bang zijn dat de kanker te rugkeert. Wat de kwaliteit van leven betreft: na een amputatie kunnen wij een borstrecon- structie uitvoeren. n-uitkering wordt steeds onzekerder. Eén finan cieel of sociaal incident (kapotte wasmachine of een ziek familie lid ver weg) kan een spiraal van gebeurtenissen in werking zet ten, die het minimum-huishou den door schuldsanering doet eindigen 'op het kale beton'. Zonder geld en volledig afhan kelijk van dienstverlenende in stellingen. Uitwijkmogelijkheid zijn er althans legaal niet meer: bijklussen mag niet of wordt van de uitkering inge houden. Dit sombere beeld doemt op uit een onderzoek van drs. G. Oude Engbrink van de Rotter dams sociale dienst, dat van daag is gepresenteerd op het congres van de Divosa (de club van directeuren van sociale diensten) in Groningen. De on derzoeker wijst er op dat het le ven van een minimum-uitke ring moeilijker wordt op een moment dat steeds meer men sen ervan afhankelijk dreigen te worden. De ingrepen in de soci ale zekerheid (bijvoorbeeld de WW of WAO) leiden er immers toe dat mensen zowel vaker als eerder in de bijstand of op dat niveau terecht komen. De helft van de huishoudens op het minimum-niveau heeft tot nu toe meer uitgegeven dan er maandelijks binnenkomt. Ze hebben 'direct opeisbare beta lingsverplichtingen', schulden dus. Vaak kunnen of willen ze die verplichtingen niet opbren gen. Bij ons krijgt u het beste I.D. van uw keuken. Nog geen idee van uw nieuwe keuken? Wij ook niet. Daarom gaan we eerst goed naar u luisteren Pas dan komen we met ons I.D.het Individueel Design. Een tekening van een SieMatic keuken die speciaal voor u is ontworpen. Rekening hou dend met al uw persoonlijke omstan digheden, wensen en kookgewoon- ten. SieMatic biedt u keus uit 42 keukenseries in 18 prijsgroepen, dus f ook voor uw budget. Kom even langs. 5 Het SieMatic keukenideeénboek ligt J voor u klaar. Liefst een SieMatic. GOEDHART ^^BOUWHUIS Hoorn 126a (t.o. Avifauna) Alphen a/d Rijn tel. 01720-22100 Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden. Lijk gevonden op terrein Schiphol door een werknemer van een grondbedrijf die op het terrein metingen verrichtte. De konink lijke marechaussee, die reke ning houdt met een misdrijf, is onmiddellijk met een uitgebreid onderzoek begonnen. Op het terrein van Schiphol na bij de Schipholtunnel is gister middag rond half vijf het lijk van een onbekende man gevon den. Het ontzielde lichaam werd in het struikgewas ontdekt Wetenschapper wil gemeenteraadsleden laten bijscholen LEIDEN MONICA WESSELING Dat de misère bij de politie be perkt is gebleven tot 'een enkele IRT-affaire', is uitsluitend te danken aan de integriteit van de politieagenten zelf. Burgemees ters en gemeenteraden laten de politie al jaren links liggen en haar eigen boontjes doppen. Ze bemoeien er zich niet mee, ondanks herhaaldelijke verzoeken hierom van de poli tiechefs. Nog even en de politie functioneert als zelfstandige eenheid, die alleen nog achteraf bijgestuurd en berispt kan wor den. Dat constateert de Leidse we tenschapper mr. E.R. Muller, een van de opstellers van het onderzoeksrapport 'Politiebe stel in verandering': „Wel kla gen achteraf, maar sturen en controleren, ho maar." Muller verrichte het onderzoek, samen met collega's van de Rotter damse Erasmus-universiteit, in opdracht van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie. Doel was om te beoordelen of de politie nog wel goed ge stuurd en gecontroleerd wordt. Tijdens het onderzoek reorgani seerde de politie: gemeente- en rijkspolitie werden ineen ge schoven. Muller ontdekte dat dat een flink aantal gemeente raadsleden helemaal is ontgaan. „Een van de geïnterviewde raadsleden meldde me vol trots dat zijn gemeente volgend jaar zó groot zou zijn dat ze in aan merking kwam voor gemeente politie. Dat terwijl de gemeente politie al ruim twee jaar niet meer bestaat. D^ar word je droevig van". Droevig wordt de bestuurs kundige ook van de geringe be trokkenheid van veel burge meesters bij de politie. Vroeger was die binding er wel. De bur gemeester was de baas over de politie en wilde dat ook graag zijn. Sinds de reorganisatie, de politiewet is begin dit jaar van kracht geworden, heb ben de burgemeesters niet meer die directe leiding. De burgemeester van de grote stad in het korps is korpsbe heerder en vindt de reorganisa tie prachtig: „Men heeft alleen maar meer agenten onder zich gekregen." De rest kan alleen maar meepraten in het zogehe ten regionaal college, dat de po litie aanstuurt. „Zeker in grote regio's in Brabant is er een regio met bij na 60 gemeenten gaat de stem van de kleine burgemees ter verloren. Ze hebben naar hun idee niets meer te zeggen over de politie en houden dus maar hun mond. De vergade ringen van de regionaal colleges worden dan ook uitzonderlijk slecht bezocht." De oplossing voor dit gebrek aan invloed, uitmondend in desinteresse, ligt volgens Muller in het optuigen van het dis- trictsoverleg. Per district, een onderdeel van het grotere korps, moeten de burgemees ters bijeen gaan zitten en de po- litiezaakjes 'regelen'. Hij hoopt dat dan meer burgemeesters in teresse tonen, dan alleen de eerste burgers van grote steden. Ook het openbaar ministerie (de rechterlijke macht in de per soon van officier van justitie) laat volgens hem steken vallen. In de nieuwe organisatiestruc tuur heeft het OM de taak het korps 'te beheren', dus beslis sen hoeveel auto's, mensen en computers de verschillende re gio's krijgen. „En daar hebben ze weinig kaas van gegeten. De bereidheid lijkt er wel te zijn, maar aan de uitvoering schort het nogal". „De politie kan zelfstandig opereren zonder dat ook maar iemand haar tot verantwoor ding roept", concludeert de we tenschapper. „Nu gaat dat nog allemaal redelijk goed. Ze luis tert goed naar wat er in de maaatschappij omgaat. Dat kan ook gevaarlijk worden. Ze gaat immers af op de waan van de dag en niet zelden is die waan nogal onverkwikkelijk." Muller bepleit een strengere controle en sturing van de poli tie. En dan niet van bovenaf. „De kracht van de Nederlandse politie ligt in de korte afstand tussen burger en politie. Als je in Den Haag een groot ambte narenapparaat zou neerzetten dat de politie controleert en aanstuurt, dan ben je die bin ding met de lokale gebeurtenis sen kwijt". Controle en sturing vanuit de gemeenteraden, burgemeester en als overkoepeling het open baar ministerie. Daar zitten Muller en de politiechefs op te wachten: „Ik heb heel wat klaagzangen van politiechefs moeten horen over de erbarme lijke staat van kennis over de politie". Muller wil de gemeen teraadsleden dan ook laten bij scholen. Kleine gemeenten vechten voor zelfstandigheid REGIO PAUL VAN DER KOOU In een advertentie protesteren kleine gemeenten als Alkemade, Ter Aar, Zöeterwoude en Lie- meer tegen plannen om ge meenten met minder dan 18.000 inwoners op te heffen. In de advertentie roepen ze mede gemeenten op om de actie te steunen en aan de bel te trek ken bij de overkoepelende Ver eniging van Nederlandse Ge meenten. Deze vereniging heeft het plan bedacht en spreekt er 7 en 8 juni over tijdens een congres. De vier gemeenten hopen met een fax-actie de organisatie 'tot bezinning' te brengen. Hun motto is; ,Onze zelfstandigheid geven wij niet op'. Volgens de vier hangen de kwaliteit van de gemeentélijke dienstverlening en de uitvoe ring van wettelijke taken niet af van de grootte van de gemeen te. Kleine gemeenten zouden zelfs voordelen hebben. De part-time bestuurders daar ken nen hun burgers en weten wat er in hun gemeente leeft. Ook zou de democratie gebaat zijn bij eenn 'zo laag mogelijke be stuurlijke drempel'. Voor de ef- ficiëncy en effectiviteit, kunnen gemeenten ook nu al samen werken, stelt het kwartet. Wanneer hun actie geen suc ces zou hebben, verliezen 419 van de 638 gemeenten hun zelf standigheid. Alkemade heeft 14.178 inwoners, Liemeer 6.826, Ter Aaar 9.301 en Zoeterwoude 8.485. Amsterdam In aanwezigheid van konin gin Beatrix en prins Claus is gisteravond ir het Muziektheater in Amsterdam officieel het 47ste Holland Festival geopend. Ko ningin en prins werden bij de ingang van het Muziektheater begroet door Schelto Patijn, die eerder op de dag officieel als burgemeester van Amsterdam was geïn stalleerd. Traditiegetrouw heeft het Holland Festival de gehele maand juni in Amsterdam plaats. Dit jaar biedt het evenement dertig produkties, waarvan elf wereldpremières en negen Nederlandse premières, verdeeld over 87 muziek- en theatervoorstellingen. Ook zijn er 85 filmvoorstellingen. De na druk van het festival ligt op opera, China en muziektheater. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23