Speeltuin Peppel wil niet wijken Rijn Veenstreek 'Je moet het in je hebben 'Wat moeten Hoogmadenaren nou met een abstract beeld?' Prijsklappers ^intratuin DONDERDAG 2 JUN11994 Van der Meer en Otto veertig jaar scheepsbouwer „Verrek, ben jij het?", roept Th. Otto uit als hij J. van der Meer uit Oude Wetering op het afge sproken tijdstip bij hem voor de deur in Rijpwetering ziet staan. De twee doorgewinterde scheepsbouwers raken onmid dellijk met elkaar in gesprek. Af en toe werpen ze een blik op de video-film van het 40-jarig jubi leum van Otto bij scheepswerf Van Lent. Te zien is burgemees ter Meerburg, die hem een on derscheiding uitreikte. „Ben jij ook onderscheiden?", vraagt Otto belangstellend aan Van der Meer die enkele weken geleden eveneens zijn 40-jarig dienst verband bij de Leimuidse jacht en scheepswerf De Bock Meijer BV vierde. Die knikt. Net als Otto kreeg hij de bronzen eremedaille. Van der Meer (56) werkt met ongeveer zeven collega's op een scheepswerf aan het Westeinde in Leimuiden. Zijn werk bestaat uit het vervormen van platen, maar hij buigt ook de spanten en de trekbalken voor de sche pen. Vroeger hield hij zich voor al bezig met de bouw en repara tie van binnenvaartschepen en sinds de zeventiger jaren met de vervaardiging van jachten. Mo menteel werkt de Weteringer aan een van de grootste jachten tot nu toe: een 27-meter lange klipper. De 58-jarige Otto ging als plaatwerker aan de slag bij Van Lent. In de afgelopen veertig jaar zag hij de scheepswerf uit groeien tot een bedrijf waar schepen van tussen de veertig en zestig miljoen gulden voor oliesjeiks en prinsen worden ge maakt. Schepen met een zoda nige omvang dat de brug van Nieuwe Wetering moest worden verbreed. Het aantal loodsen op het Kaageiland breidde in zijn tijd uit van één naar drie en het personeel vertienvoudigde tot zo'n 200 werknemers. Gouden kranen Van der Meer heeft er nooit van gedroomd om net als Otto sche pen te maken met een lan- dingsdek voor helicopters, sau na's en bubbelbaden, waarbij het badwater uit gouden kranen stroomt. Otto laat hem foto's zien. „Nee", zegt Van der Meer resoluut. „Vroeger was het zo dat je van school af meteen aan het werk moest. Als 16-jarige jongen kwam ik bij toeval bij De Bock Meijer terecht. Dat be viel me goed. Je kent elkaar en je bent precies op elkaar inge speeld. Als ik straks die klipper van 27 meter af heb, dan ben ik net zo trots als dat jij een twee keer zo groot schip te water ziet gaan." Een groot of een klein bedrijf, het werk kwam ongeveer op hetzelfde neer, zo blijkt wel. Ze werkten zich vroeger in het zweet bij het versjouwen van de zware platen en het met de hand vervormen ervan. Nu zijn daar machines voor. Het blijft wel een heel nauwkeurig werk, vertellen ze. Naadloos moeten de platen immers op elkaar aansluiten want er mag geen spettertje water doorheen ko men. Het vak van scheepsbou wer is dan ook lang niet voor ie dereen weggelegd, maakt het tweetal duidelijk. De vergelij king met de voetballer Johan Cruijff wordt gemaakt. „Je kan het wel een beetje leren, maar je moet het vooral in je hebben", meent Van der Meer. Wennen Zwaar werk of niet, de invoering van nieuwe arbeidsverlichtende machines werd lang niet altijd met blijdschap ontvangen. „Één keer ben ik zo verschrikkelijk uit mijn vel gesprongen", haalt Ot to de herinnering op. „Dat was toen de platendrukmachine met aandrijfwiel werd vervan gen door een hydraulische ma chine. Die platendrukmachine der Meer uit Oude Wetering e kon ik juist heel fijn afstellen. i Th. Otto uit Rijpwetering, twee doorgewinterde scheepsbouwers. Nur t ik v we machine wennen en dan maak je gauw meer fouten. Daar kan ik niet tegen." De ene machine volgde de andere op, bij Van Lent in een sneller tempo dan bij De Bock Meijer. „Wat dat betreft was het toch wel tijd werd om ermee te stoppen", merkt Otto op. De dag voor zijn jubileumviering, 'Knappe vent die ons weg krijgt' Het bestuur van de speeltuin De Peppel aan de Wilgen laan in Leimuiden is niet van plan te wijken voor de bouw van twintig bejaardenwoningen met een gemeen schappelijke ruimte. Het bestuur is woedend op de ge meente, die volgens de Leimuidenaren geen concrete toezeggingen doet over financiële steun bij de verhuizing naar Het Spant. woningen worden, vragen wij ons af of daar wel behoefte aan is, of dat het alleen een prestige kwestie voor de gemeente is." De Peppel kan volgens het bestuur alleen verhuizen als de gemeente fors meebetaalt. Sie- gel: „We kunnen de toestellen niet verplaatsen, want die zijn veel te oud. Voor een beetje speeltuin ben je anderhalve ton kwijt en een nieuw gebouwtje Niet alleen het gebrek aan fi nanciële toezeggingen maakt de vrijwilligers boos, maar ook de verandering in de bouwplan nen. „Als de gemeente een zorgcentrum neerzet met aan leunwoningen, willen we daar in principe aan meewerken", stelt bestuurslid Jelly Siegel vast. „Maar als het alleen bejaarden- kost twee ton. En wij hebben zelf net genoeg geld om een ge bouw in te richten." Bij de gemeente heeft De Peppel dan ook om financiële steun gevraagd bij die gedwon gen verhuizing, maar toezeggin gen zijn er tot nu toe nog niet gedaan. „En we gaan niet weg voordat ergens anders een nieu we speeltuin klaarstaat die de gemeente heeft betaald", meldt Siegel stellig. Een deel van de kosten kan wel via andere sub sidiegevers worden binnenge haald, erkent ze. „Bijvoorbeeld van Jantje Beton. Maar de rest moet echt van de gemeente ko- Het bestuur vindt dat de ge meente al te lang praat over de plannen voor het speelterrein. Siegel: „We sparen al zeker zes jaar om het gebouw hier op te knappen. Maar omdat we hier misschien weg moeten, hebben we tot nu toe alleen de noodza kelijke dingen bijgehouden. Het gevolg is dat het gebouw steeds armoediger wordt en we geen huurders meer hebben." Het bestuur voelt er weinig voor nog langer te onderhande len over een verhuizing. Siegel: „We hebben het gevoel dat we aan het lijntje worden gehou den. Zoals de gesprekken nu gaan blijven we hier gewoon zitten. Een knappe vent die ons weg krijgt." Wethouder A. Kea (ruimtelij ke ordening/CDA) is verbaasd over de woede van De Peppel. ,,lk ben verrast, want De Peppel heeft herhaaldelijk toegezegd bereid te zijn te verhuizen ten bate van die plannen. En die plannen zijn niet zoveel veran- Kat mishandeld in Koudekerk koudekerk a Onverlaten hebben een kat van een i woner van Koudekerk dermate mishandeld dat de staart van het beest moest worden geamputeerd. Onderzoek door een dieren arts wees uit dat de vandalen het veertien jaar oude dier aan de staart hebben rondgeslingerd. Bord Joop Zoetemelkpad weg rijpwetering» Of het een wielerliefhebber is geweest, weet de po litie nog niet. Wel dat in Rijpwetering een straatnaambord van het Joop Zoetemelkpad is gestolen. Het bord met de naam van de oud-Tour de Francewinnaar was gemonteerd op een paal langs het Fietspad. Hond veroorzaakt paniek alphen aan den run De hondengeleider van de Alphense politie moest er aan de pas komen om de hond uit de woning aan de Zadelmaker te halen. Het dier - een kruising tussen een pitbull en en mastino - was rond acht uur via de openstaande voordeur de woning binnengegaan en had zich boven verschanst. Het lukte de eigenares van het beest niet om de hond naar buiten te krijgen. De hond werd steeds agressiever en deed zijn behoefte in het huis. Volgens de eigenares van de hond is de oorzaak van het gedrag waarschijnlijk het gevolg van langdurige mishande ling door de vorige eigenaar. Zij overweegt om het dier van de hand te doen. Bromfietster gewond in Nieuwkoop nieuwkoop» Een 16-jarige Nieuwkoopse is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval op het Zuideinde. Zij reed met haar bromfiets tegen een auto die volgens de politie onverwacht moest stoppen. De auto werd bestuurd door een 32-jarige Al- phenaar. Het slachtoffer liep arm- en beenletsel op. Oplichter actief in Alphen alphen aan den run» Eten voor veertig gulden bij Alfred's Dinner in Alphen. Die 'aanbieding' deed gisteren een nog onbekende man aan een bewoonster van Westerhove. Zij ging er gisteren niet op in en informeerde vervolgens bij het restaurant. De eige naar weet van niets en waarschuwde de politie. Gestolen speedboot weer terug m den rijn Een a de Steekterweg in Alphen gestolen speedboot is vannacht weer teruggevonden in Waddinxveen. Rond twee uur vannacht kreeg de politie het verzoek om uit te kijken naar een met hoge snelheid varende speedboot. Uitein delijk werd het vaartuig - waarde 60.000 gulden - gezien op de Gouwe tussen Boskoop en Waddinxveen. Een politiepatrouille zag de boot aanmeren langs de kade in Waddinxveen en twee mannen in het duister verdwijnen. Erepenning uitgereikt leidschendam De Leidschendamse M.W. Offermans heeft giste ren de gemeentelijke erepenning gekregen. Ze is vijftien jaar se cretaris van de Stichting Kinderopvang Leidschendam geweest. Ze heeft de penning gekregen vanwege haar verdiensten voor de kinderopvang. Mede dankzij haar inspanningen is de stichting uitgegroeid tot een organisatie met meer dan 85 werknemers, werkzaam in vijf peuterspeelzalen, drie kinderdagverblijven, eer centrum voor naschoolse opvang en een kantoor. ien aan den rijn» De zeventiende aflevering van de Alphense Sportontmoeting is weer in volle gang. Rond de duizend leden van 27 Alphense verenigin gen treden aan om sporten uit te oefenen waar ze normaal niet aan toe komen. Gisteren stond onder andere het onderdeel softbal, georganiseerd door honk- en softbalvereniging Alphians, op het pro gramma. Op dit onderdeel kwamen de basketbal van BVA als beste uit de bus, direct gevolgd door de korfballers van Tempo en de badminton ners van ZIGO. Het klassement over alle onderde len wordt op dit moment nog aangevoerd door Tempo met 874 punten uit zes wedstrijden. Voet balvereniging Alphen, de winnaar van vorig jaar, zit met 470 nog ergens in de middenmoot. Maar met slechts drie wedstrijden gespeeld, maken de voet ballers nog altijd een goede kans op de eindover winning. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS donderdag 28 april, brak zijn laatste werkdag aan. „Ik had het er toch nog moeilijk mee", zegt hij. „Veertig jaar is niet niks. Het was de rotste dag uit mijn le- Van der Meer is voorlopig nog niet van plan om met zijn werk te stoppen. „Zolang mijn ge zondheid het toelaat, ga ik een aantal jaren door." Slechts één route voor auto's naar Starrenburg voorschoten Automobilisten kunnen de Voorschotense nieuw bouwwijk Starrenburg niet langer via de nood brug over de Rouwkoop vaart bereiken. De brug is weggehaald. Het inmid dels afgebouwde deel van Starrenburg is voortaan alleen met de auto te be reiken via de route Zwa- luwweg/Valkeweg. Hulpdiensten, zoals po litie, brandweer en zie- kenvervoer kunnen straks nog wel een andere route nemen naar Starrenburg. Deze voert via de Veurse- weg en de Essenlaan naar de nieuwbouwwijk. Om automobilisten te weren, worden op de route klap- paaltjes geplaatst. Die kunnen alleen door de hulpdiensten geopend worden. De gemeente weert andere automobilis ten omdat de Essenlaan niet geschikt is om veel extra verkeer te verwer ken. Langzaam verkeer kan deze route wel gebrui ken. Over enkele jaren komt er een nieuwe ver bindingsweg met Starren- burg. derd. Het gaat om bejaarden woningen met een recreatie ruimte, een behandelkamer, ontmoetingsruimte, een een voudige keuken." Volgens Kea heeft de ge meente wel degelijk toezeggin gen gedaan voor financiële steun. „Wij zijn bereid een aan tal componenten voor onze re kening te nemen, maar niet al les. De Peppel kan ook een be roep doen op landelijke fondsen en verder zal de speeltuin het zelf moeten financiëren. Door zelfwerkzaamheid bijvoorbeeld. Ik heb er alle vertrouwen in dat we daar uit komen." Toch voegt Kea er' wat dreigend aan toe: „Mocht het gesprek niet baten, dan is er ook nog het huurcon tract. Dat is op te zeggen. Dat is niet dreigend bedoeld, maar ik wil wel volledig zijn." stolwuk/hoogmade liesbeth buitink Speurend lopen de drie Hoog madenaren door de beelden tuin van de Stolwijkse kunste nares Ineke van Dijk. De af vaardiging van de Stichting Cultura Jacobswoude is op zoek naar een beeld dat bij de 'ingang' van Hoogmade kan komen te staan, tegenover de hervormde kerk. En dus togen ze gistermorgen naar het ate lier van Van Dijk, dat idyllisch ligt in de weilanden bij Gouda. Werkhanden zouden het goed doen in Hoogmade, had de werkgroep al verzonnen. Of nog liever: een kaasmaker. Ineke van Dijk lijkt geknipt voor een dergelijke opdracht, weten de Hoogmadenaren. Zij werkt uitsluitend figuratief en dat is precies wat de werk groep zoekt. „Wat moeten mensen uit Hoogmade nou met een abstract beeld", vraagt J. Gosen zich hardop. Van Dijk is niet de eerste de beste in kunstenaarsland. In haar woonkamer zijn replica's te zien van borstbeelden van Joseph Luns en Herman van Veen en ook Alexander Pola werd door haar vereeuwigd. In haar tuin torenen levensechte vossen, otters en een even- zwijn uit tussen de klaprozen en het vingerhoedskruid. Een vrouwelijk naakt strekt zich naast de vijver uit. Gosen had zich echter voor al een kaasmaker in het hoofd gezet. Druk fotograferend loopt hij om sokkels heen met beelden die een ambacht uit beelden: een boogschieter, een rietsnijder, een man die de dijk verzwaart met zand zakken en een arbeider die een boot inklinkt. De levens grote uitvoeringen van de beelden staan in verschillende steden in Nederland. Maar had Van Dijk niet ook een kaasmaker gemaakt? „Er staat een kaasboerin van mij in Gouda", vertelt Van Dijk trots en toont foto's en kleine replica's van was en brons. „Kan je zo'n kaas vrouwtje niet nog een keer maken", vraagt Gosen hoop vol. „Dat kan, maar het is nooit hetzelfde", waarschuwt de kunstenares. In de schuur laat ze zien hoe een beeld ontstaat. Van was maakt ze eerst een klein ont werp, dat later in brons wordt gegoten. Het grote werk ont staat met hulp van een lasser. Die maakt nauwkeurig een frame, dat exact de goede ver houdingen moet hebben. Daarom heen ontstaat uit warme was het beeld. De bronsgieter maakt het karwei uiteindelijk af. Van Dijk is niet de enige kunstenaar die door de Hoog madenaren wordt benaderd. De groep maakt een rondrit langs verschillende ateliers en kiest uiteindelijk een paar kunstenaar uit. Met een expo sitie in Hoogmade kunnen zij tonen welk werk ze ongeveer maken en de bevolking van het dorp kan dan aan de hand van een enquête de favoriet kiezen. Die krijgt dan de op dracht het beeld te maken dat de entree van Hoogmade Huttendorp op eigen kracht verder hazerswoude-d' Hazerswoude-Dorp krijgt i laatste week 1 kantie weer gewoon een hut tendorp. Dankzij veel sponsors en heel veel vrijwilligers kan de stichting jeugdvakantieweek Hazerswoude-Dorp haar tradi tie voortzetten. De stichting moet dit jaar voor het eerst zelf de afvoer van het hout betalen. De gemeenteraad besloot vorig jaar deze kosten niet meer te subsidiëren. Daardoor leek het er op dat het huttendorp van vorig jaar de laatste zou worden. „Maar toen we aan het opruimen waren, zeiden we al tegen elkaar: het is zo jammer als dit de laatste keer is. We gaan er alles aan doen om het volgend jaar weer voor elkaar te krijgen", vertelt Lucie van de Werken. Inmiddels zijn de financiën zo goed als gere geld en heeft een groot aantal Hazerswoudse bedrijven mede werking toegezegd. Aanstaande zaterdag moet het inzamelen van statiegeldflessen nog het nodige geld in het laatje bren gen. Voor het hout voor de hutten, een keet voor de organisatie en een podium voor allerlei activi teiten hoeft de stichting niets te betalen. Al deze zaken worden gratis geleverd door allerlei be drijven. De enige echte kosten post is de verwerking van het hout. Wanneer het hout onge- schilderd wordt aangeleverd, komt de verwerking op 6000 gulden. Dat bedrag moet onder andere bij elkaar worden ge bracht door de flessenactie. Het huttendorp is in Hazers woude-Dorp al negentien jaar lang de grote trekker van de ac- tititeitenvveek in de laatste da gen van de zomervakantie. Vo rig jaar bouwde de basisschool- jeugd in de speeltuin aan de Hobbemastraat 81 hutten. On geveer 200 kinderen bleven in de laatste nacht in hun hut sla pen. Tuinmeubelkussens Kies uit diverse dessins, 6 cm dik. Katoen. Per stuk 34,95 Nu 4 voo Chrysant frutescens (margrietjes) Eenjarige plant. Staat graag in de zon. Pot 0 10 cm. Bloeit tot diep in de herfst: witte bloemen met gele hartjes. Nu 3 voor Campana pot Terracotta pot. 0 25 cm. Sfeervol voor op terras VOORSCHOTEN ïidseweg 518. tel 071-763748 TER AAR Veldweg Kingang Kerkweg). HET GROENE WARENHUIS tel 01722-2241 D aG I E T S AN»eRS E u K

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21