Mytylschool komt in nabijheid AZL Leiden Regio In de rij voor de dokter Les in hetkasteel van Doornroosje' Roeivereniging zoekt vijf ton voor clubhuis CHTERGROND Winkeliers hopen dat Leiderdorp aanpak Hoofdstraat niet vergeet DONDERDAG 2 JUN11994 De nieuwe mytyl/tytylschool komt in de nabijheid van het Academisch Ziekenhuis Leiden. In het gebouw wor den de 96 leerlingen van De Vierbot - de school voor li chamelijk gehandicapte kinderen die nu is gevestigd op het terrein van het Rijnlands Zeehosptium in Katwijk - ondergebracht. Waarschijnlijk krijgen ook de leerlingen van de Leidse mytylschool er een plekje. De Vierbot wil echter alleen verhuizen als in het nieuwe gebouw een re- validatie-afdeling komt. katwuk/leiden. peter v R hulst De onderwijsinstelling en het revalidatiecentrum van het Rijnlands Zeehospitium, die in het noordelijk deel van Zuid- Holland een regionale functie hebben, staan al enige tijd ter discussie. „Katwijk is voor de regio te excentrisch gelegen", zegt algemeen directeur E.J. van Cortenberghe. Nadat De Vier bot i het derwijs geen toestemming had gekregen om het verouderde schoolgebouw door een nieuw pand te vervangen, werd ruim een jaar geleden de blik lang zaam maar zeker op Leiden ge richt. Inmiddels heeft De Vierbot samenwerking gezocht met de Leidse mytylschool, met als doel dat beide onderwijsinstel lingen in de toekomst in één ge bouw komen. „Het zijn enigszins vergelijkbare scholen, al zijn er in Katwijk 95 leerlin gen en in Leiden 40. Daarnaast hebben wij nog bij de school een revalidatiecentrum", zegt Van Cortenberghe. Omdat leerlingen van De Vierbot in de directe nabijheid van de school worden behan deld heeft het Zeehospitium als voorwaarde gesteld dat school en revalidatiecentrum in één gebouw worden ondergebracht. „Het gebouw van de Leidse my tylschool is daarvoor te klein." Met het AZL, waarmee het Zee hospitium een intentieverkla ring afsloot, wordt gezocht naar een geschikte locatie in de na bijheid van het Leidse zieken huis. „Dat kan op grond van de gemeente, universiteit of het ziekenhuis zijn, maar een mo gelijkheid is ook het medipark. Ik hoop in de tweede helft van dit jaar daarover duidelijkheid te hebben. Op dit moment wordt nog onderzocht hoeveel vierkante meters wij nodig heb ben en wat er beschikbaar is." Naast de keuze voor een loca tie is er ook nog onduidelijkheid over de financiering van de ver huizing. „We hebben te maken met twee ministeries. Voor De Vierbot moeten wij bij Onder wijs en Wetenschappen aankloppen, terwijl het revali datiecentrum onder WVC valt. Die twee lijnen zijn nog niet op elkaar afgestemd." Naast de ge sprekken met de departemen ten, moest het Zeehospitium voor het revalidatiecentrum met de verzekeraars in de slag. „Als voorwaarde voor de finan ciering door WVC wordt gesteld dat de verzekeraars het een goed plan vinden. Zij staan er welwillend tegenover en heb ben er een duidelijke voorkeur voor om school en revalidatie centrum in één gebouw onder te brengen." voorschoten Honderden Voorschotenaren stonden gistermiddag en gisteravond in een meterslange rij om afscheid te nemen van huisarts W.I.M. van Dam. Het leek erop of heel Voorschoten was uitgelopen voorde feestelijke afscheidsreceptie van de arts in restaurant De Gouden Leeuw. Na 33 jaar huisartsenwerk in Voorschoten gaat de 65- jarige dokter met pensioen. Wat Van Dam met zijn nieuw verkregen vrije tijd gaat doen weet hij nog niet precies. „Van alles en nog wat", zei hij gisteravond. De lange rij deerde de meeste Voorschote naren niet. „De man heeft altijd klaar ge staan voor mij en daar wil ik hem voor be danken", zei een wachtende. „Je kan wel zien dat hij altijd tijd neemt voor zijn patiën ten. Ook nu", zei een ander. Na een kleine verbouwing van de praktijk zal huisarts B. Gerts deze maand de werkzaam heden van Van Dam c FOTO HOLVAST/MARKLAMERS VRIJE TIJD Zomertruuk Veronica luistert ook deze zo mer weer tal van activiteiten op in het land. Komende zaterdag staat de Zomertruuk van de omroep op het buitenplein van winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp. Onder meer zijn er optredens van Bart Boos de Graaff, Albert West, Bonnie St. Claire en de groep Lady's D.C. Ook zijn er spelletjes voor jong en oud. Het festijn begint om 13.00 uur en duurt tot 15.30 Jeu-de-boules Jeu-de-Boulesvereniging De Six Pret houdt vanaf 2 juni iedere eerste donderdag van de maand een zomeravondrecreanten- toernooi op het bouleterrein aan de B.S. van de Oyelaan in Voorschoten. Tot 19.15 uur kan men zich inschrijven. Laatste schakel in fietspad Leiden- Leidschendam voorschoten Fietsen van Leiden naar Leids- chendam kan binnenkort over het provinciale fietspad, dat loopt via Voorschoten. Met de aanleg van het laatste ontbre kende stukje van dit pad is deze week begonnen. Het laatste deel loopt vanaf de Brunita J. Gemmekelaan tot het NS-sta- tion in Voorschoten. Hengels gestolen uit auto leiderdorp» Drie hengels met werpmolens zijn in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een auto die stond gepar keerd aan de Wilddreef in Leiderdorp. Ook verdween de radio cassetterecorder. De totale waarde bedraagt 2700 gulden. Ook in de Hella Haassestraat sloegen autokrakers diezelfde nacht hun slag. Hier werden twee luidsprekers ontvreemd. Auto rijdt zelf de sloot in voorschoten Een auto die spontaan start en uit zichzelf, zon der bestuurder, achteruit de sloot in rijdt. Het klinkt als een te kenfilm, maar een inwoner van Voorschoten zag het gisteravond voor zijn ogen gebeuren. Na het verlaten van zijn woning aan de Charlotte de Bourbonstraat hoorde hij hoé de auto van de buur man startte en langzaam in de richting van de sloot rolde. Voor dat hij goed en wel door had dat de wagen onbemand was, zag de onthutste buurman hoe de wagen in de sloot kopje onder ging. De eigenaar wist te vertellen dat de auto eerder die dag naar de garage was geweest voor een onderhoudsbeurt en een APK-keuring. Het vermoeden bestaat dat daarbij iets fout is ge gaan. De auto is door een takelbedrijf weer op het droge ge haald. Gereedschap weg uit bestelauto wassenaar Uit een bestelauto die stond geparkeerd aan de Wassenaarse Zonneveldweg is in de nacht van dinsdag op woensdag gereedschap gestolen. De buit omvatte onder meer een lasapparaat en boormachines. De waarde van de gestolen waar loopt in de duizenden guldens. 'Elisabeth' veiliger bij brand leiderdorp» Het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp beschikt met ingang van 15 juni over een geautomatiseerd brandalarme- ringssysteem. Dit betekent dat alle vluchtwegen en ruimtes met brandrisico zijn voorzien van een rookmelder die automatisch alarm meldt bij de brandweer. Om rook- en vuurverspreiding te beperken is het ziekenhuis verdeeld in compartimenten. In ie dere gang zijn twee extra deuren geplaatst die 30 tot 60 minuten hittebestendig zijn. Bij brand wordt een magneetcontact verbro ken en vallen de deuren automatisch dicht. De deuren kunnen ook met de hand worden geopend. Jongetje gewond bij oversteken oegstgeest Een vijfjarig jongetje is gisteren gewond geraakt bij een ongeval op de Lange Voort in Oegsgeest. De kleuter stak plotseling vanachter een reclamebord de weg over en werd aan gereden door een auto, die werd bestuurd door een 54-jarige Amsterdammer. Het slachtoffer is behandeld door een plaatse lijk arts. Auto beschadigd oegstgeest De auto van een bewoner van de President Kenne- dylaan in Oegstgeest is in de nacht van dinsdag op woensdag beschadigd. Een onbekende heeft met een scherp voorwerp de auto bekrast. Ook in de nacht van zaterdag op zondag en enkele weken eerder werd de auto al 'behandeld.' Agrarische School Oegstgeest tijdelijk in Jelgersmakliniek Leidschendam geeft geen cent oegstgeest loman leefmans „De leerlingen hebben het gebouw al beti teld als spookhuis of het kasteel van Doorn roosje. Ik vind dat het ook een bepaalde huiselijkheid en gezelligheid uitstraalt mgar dat het tevens iets geheimzinnigs heeft", al dus directeur F. Chevalking van de Agrari sche School Oegstgeest. De school is deze week verhuisd naar de Jelgersmakliniek aan de Rhijngeesterstraatweg en dat is voor alle betrokkenen 'even wennen' De schoonheid van met name de voorge vel van 'de Jel' is genoegzaam bekend. De huidige, vervallen staat met afgebladderde verf, vergane markiezen, rotte balkonnetjes en overwoekerd door klimop, heeft haast iets mystieks. Aan de binnenkant is alleen de centrale lichtkoker van architectonische allure en die is op last van de brandweer dichtgetimmerd. De rest bestaat uit kleine kamertjes die zijn vervallen, doorgelekt, ka pot, gescheurd en rommelig en provisorisch voor lesgeven geschikt gemaakt. nog bezig met een aantal werkzaamheden zodat we in ieder geval een jaar kunnen blijven zitten. Maar het is verbazingwekkend hoe snel de leer lingen zich aanpassen. Ze zitten in de klas wat dicht op elkaar en af en toe moeten ze nog zoeken naai het juiste lokaal maar tij dens handvaardigheidlessen helpen ze ge woon met het opruimen van het pand", zegt Chevalking. Ondanks de slechte staat, was de Jelgers makliniek toch de eerste keus van Cheval king voor een vervangende locatie nu zijn oude gebouw aan het einde van de Lange Voort geheel wordt vernieuwd. De alterna tieven in Leiden waren te duur of te klein. Aan de Lange Voort zijn nog wel de kas, de tuinen en eindexamenklas achtergebleven. De rest van de school zit nu in de Ende- geester bossen, wat volgens de directeur een prima omgeving is voor een agrarische school „We gaan ook met de leerlingen de tuinen opknappen en het groen onderhou den als onderdeel van de praktijklessen. Als dit gebouw over twee jaar uiteindelijk een dependance van het gemeentehuis wordt, denk ik dat de ambtenaren die er moeten werken best tevreden kunnen zijn. Het wordt niet goedkoop, er moeten wat par keerplaatsen worden geregeld maar het uit zicht is prachtig." vlietland/voorschoten dorith ligtvoet De gemeente Leidschendam wil roeivereniging Rijnland geen subsidie geven voor de bouw van een clubhuis, kantine en botenloods in het recreatiege bied Vlietland. De club had 125.000 gulden gevraagd. Het college van burgemeester en wethouders wilde slechts 11.000 gulden geven, maar de raad vond zelfs dit bedrag te hoog. De roeivereniging heeft inmid dels een bezwaarschrift inge diend. Half miljoen Het hele complex gaat een mil joen gulden kosten. De vereni ging heeft zelf vijf ton gespaard, dus komt de club nog een half miljoen gulden tekort. Daarom dient de vereniging momenteel bij alle gemeenten waar de club leden heeft subsidieverzoeken in. Leidschendam is de eerste gemeente die de aanvraag heeft Leidschendam wil de vereni ging geen subsidie geven, om dat de club maar weinig leden in deze gemeente heeft. Voor zitter J.J. Hazelbag is bang dat andere gemeenten straks het zelfde argument gebruiken om het subsidieverzoek af te wijzen. „Wij zijn een regionale vereni ging. Wij hebben leden uit Lei den, Voorschoten, Leidschen dam en Wassenaar. We zijn bang dat straks alle gemeenten hetzelfde als Leidschendam rea geren." Lauw De voorzitter leidt dat af uit de eerste gesprekken die zijn ge voerd. Veel gemeenten hebben uiterst lauw op de aanvraag van de vereniging gereageerd. „Al leen Voorschoten minder afwijzend. Daar werd niet gezegd dat we te weinig Voorschotense leden hebben", vertelt Hazelbag. De club telt naar verhouding dan ook vrij veel Voorschotenaren. Tachtig van de 350 leden wonen in deze gemeente. De club heeft de ge meente Voorschoten 50.000 gulden subsidie gevraagd, maar de aanvraag is volgens een ge meentewoordvoerder nog in behandeling. Ondanks de financiële pro blemen is de roeivereniging vo rige week toch alvast met de bouw begonnen. „We moesten wel", zegt Hazelbag. „We moe ten ons clubgebouw aan de Voorschotense Kniplaan verla ten omdat jachtwerf Klaassen de huur heeft opgezegd. Hij wil het complex namelijk zelf gaan gebruiken. Via de kantonrechter hebben we respijt kunnen krij gen, maar voor 17 april 1995 vertrekken." Moeilijke jaren Hazelbag voorspelt dat er moei lijke jaren aanbreken voor de roeivereniging als de gemeen ten niet over de brug komen. „We zullen het geld dan moeten lenen en maar zien hoe we het moeten terugbetalen. De kans is groot dat we onze vloot dan niet kunnen vernieuwen. En je weet, als je iets jaar na jaar blijft op lappen, wordt het ook een duur verhaal." Contributie Voor het verhogen van de con tributie voelt de vereniging vooralsnog niets. Dat gebeurt alleen in het uiterste geval, meldt Hazelbag. De vereniging is bang dat leden hierdoor moe ten afhaken of dat nieuwe leden door een hogere contributie worden afgeschrikt. Leerlingen tonen werk in Warenar Tekeningen van leerlingen het Rijnlands Lyceum in Wasse naar hangen sinds gisteravond te kijk in cultureel centrum Wa renar aan de Kerkstraat. De ma kers hebben allemaal dit jaar eindexamen gedaan in het vak tekenen. De leraren Wierd Wa genmakers en Frank Karremans hebben een selectie van 60 te keningen gemaakt voor de ex positie, die de hele zomer is te bezichtigen. Tijdens de feestelijke opening met muziek en dans is ook de Boegbeeldprijs uitgereikt. Die prijs gaat elk jaar naar de leer ling die de beste kunstanalyse heeft gemaakt. Kristja Terwiel was de gelukkige. Ze kreeg de prijs, een ets van Ab van Over- dam, uit handen van de kunste naar zelf. Van Overdam zat ook in de jury die 21 genomineerde kunstanalyses van de examen kandidaten van het Rijnlands moest beoordelen. Naast de kunstenaar zaten ook directeur Du Pare van het Mauritshuis, hoogleraar sinologie Van Gulik en historica Mante-van der Meer in de jury. 'Het woord is nu aan de gemeente' door: Gert Visser Ontslagen onafwendbaar op Leidse universiteit leiderdorp»judy n Dat maakt duidelijk dat er geen sprake is van een diepgravend onderzoek of een uitgebreide lijmpoging. De commissie gaat zich slechts beraden over de ernst van het conflict en gezien de ondubbelzinnige uitspraken van de universiteitsraad lijkt daarmee de val van bestuursvoorzitter C. Oomen onafwendbaar. In een door het ministerie uitgegeven verklaring spreekt de staatssecretaris klare taal. Hij acht de crisis 'onaanvaardbaar' en stelt vast dat de Leidse universiteit onbestuurbaar dreigt te worden. Cohen geeft daarmee te kennen een aanmerkelijk realistischer kijk op de gang van zaken te hebben dan het college van bestuur. Dat verkeerde tot voor kort nog steeds in de veronderstelling dat een onafhankelijk bemiddelaar het conflict uit de wereld zou kunnen helpen. Ook over de bestuurbaarheid van de universiteit lijkt Cohen aanmerkelijk minder optimistisch gestemd dan het college. Het college verklaarde onlangs nog bij monde van zijn voorzitter Oomen dat er ondanks de ruzie gewoon verder bestuurd wordt. „Wij gaan gewoon door met alle zaken zoals ze er liggen", zei Oomen maar Cohen denkt Twee wijze mannen gaan in opdracht van de staatssecretaris van onderwijs, M.J. Cohen, de crisis op de Leidse universiteit onderzoeken. Het betreft een onderzoek van wel zeer korte duur, de speciale commissie heeft maar twee weken de tijd om aanbevelingen te doen hoe de crisis op te lossen. daar toch heel anders over. Met deze achtergrond lijkt het werk van de commissie helder en voorspelbaar. Er zijn immers maar weinig mogelijkheden om het conflict uit de wereld te helpen. De eerste mogelijkheid is dat de universiteitsraad alsnog bereid is de kritiek in te slikken en# desnoods met hulp van een bemiddelaar, vertrouwen in het college uitspreekt. Het lijkt een weinig realistische optie, de universiteitsraad is tot nu toe immers niet over een nacht ijs gegaan. Tot tweemaal toe heeft de raad uitgesproken geen enkel vertrouwen in collegevoorzitter Oomen te hebben en de raad zou zich volstrekt ongeloofwaardig maken wanneer hij daar nu plots op terug komt. Een tweede mogelijkheid is dat Oomen alsnog de eer aan zichzelf houdt en zich vrijwillig terugtrekt. Gezien zijn opstelling tot nu toe, ziet het er echter naar uit dat hij liever het definitieve oordeel van de minister afwacht en desnoods een eventueel ontslag aan het einde van de rit voor lief neemt. Meest interessant is op dit moment de vraag in welke omvang de crisis haar einde vindt. Is het alleen collegevoorzitter Oomen voor wie ontslag dreigt of valt het voltallige college van bestuur. Ook daarover is in de voorbije weken het een en ander gezegd. In een eerder uitgegeven verklaring lieten de collegeleden weten gezamenlijk verantwoordelijkheid te dragen voor de bouw - ofwel 'Annex'affaire. De conclusie ligt voor de hand. Het conflict heeft zo lang voortgewoekerd dat de kans zeer groot is dat het voltallige college van bestuur er aan tenonder gaat. Dat zou de bestuurbaarheid van de universiteit ernstig in gevaar brengen. De commissie zal zich dan ook vooral moeten beraden over de vraag hoe het bestuur van de universiteit voortgezet moet worden als een of meerdere hoofdrolspelers het toneel hebben verlaten. „Wij hebben ons van onze beste kant laten zien. Nu is het woord aan de gemeente." Jaap Sloof van restaurant De Hollandsche Tuyn wacht samen met vele bewoners en winkeliers van de Hoofd straat in spanning op de plannen van de gemeen te voor een fraaiere straat. Zou er dit keer echt iets gaan gebeuren? Ondanks intensief en prettig onderhandelen met de gemeente hebben jaap Sloof en Chris Bos - van het postagentschap - er een hard hoofd in. Over een aanpak van de Hoofdstraat wordt im mers al ruim twintig jaar gepraat. Beloftes waren er genoeg. Maar uiteindelijk gebeurde er niets. Toch is de hoop dat de Hoofdstraat binnen af zienbare tijd wordt aangepakt, groter dan ooit. Een werkgroep van bewoners en ondernemers heeft bij de gemeente een flinke stok tussen de deur gekregen bij het ontwikkelen van plannen voor een andere inrichting van de straat. „We zijn veel verder dan we in de afgelopen twintig jaar zijn geweest. Er is goed gecommuniceerd met de gemeente. Ze hebben geluisterd naar onze idee- en", aldus Sloof. Als het aan de werkgroep ligt, wordt er eenrich tingsverkeer ingesteld van de Berkenkade tot aan de Eikenlaan. „Dan zou je de stoepen wat breder kunnen maken, en kun je wat meer parkeerruim te creëren", aldus Sloof. De moderne aluminium lantaarnpalen zouden plaats moeten maken voor nostalgische exemplaren, zoals je ze in de Leidse binnenstad wel ziet. Ook zou er maar één type verkeerspaaltje in de Hoofdstraat moeten staan. „Kijk, hier zie je houten paaltjes, daar staan weer witte met rode strepen, het is zo rommelig." Ze ker niet alles wat de werkgroep wil, is voor de Hoofdstraat weggelegd. Meer bomen in de straat bijvoorbeeld. In de bodem zitten namelijk zo veel kabels dat het bijna niet mogelijk is om bomen te planten. Chris Bos vindt dat het de hoogste tijd is dat de gemeente zuinig gaat omspringen met het kleine beetje verleden dat Leiderdorp nog heeft. „Er is hier veel nostalgie weggehaald. Bijvoorbeeld de oude brug. En daar is nooit iets voor teruggeko men. De gemeente keek altijd alleen maar naar het nieuwe gedeelte van Leiderdorp", aldus Bos. Bos is bang dat de gemeente de Hoofdstraat straks toch weer vergeet. „De gemeente gaat bin nenkort beginnen met de aanleg van parkeer plaatsen voor het nieuwe kantoor van het water schap, dat in juli wordt geopend. Als dat klaar is ben ik bang dat de gemeente straks zegt: Zo, nu hebben we iets gedaan. Maar wij willen graag dat ze dan tegelijk de Hoofdstraat aanpakken."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19