Leiden Bezuinigingen lopen nu al spaak Ambtenaren redden de Lakenfeesten Vijf leerlingen gymnasium winnen wiskundewedstrijd De Gouden Pet gaat toch door Zonnewijzer wint slagbal Picknicken in Leiden-Noord Larve stippelmot vreet bomen kaal DONDERDAG 2 JUNI 1994 Doornroosje /t q Leerljngen van de I Agrarische School in Oegstgeest wanen zich in het kasteel van Doorn roosje. Zij verblijven tijde lijk in de Jelgersmakliniek. Ze zijn de beste wiskundeleer- lingen van de randstad. „Het in tellectuele potentieel van Ne derland vond de Shell-verte- genwoordiger zelfs. Vijf leerlin gen van het Stedelijk Gymnasi um Leiden kregen gistermiddag de eerste prijs van de Neder landse Wiskunde Olympiade 1994 uitgereikt. De prijswinnaars wisten zich bij die gelegenheid in hun school moeilijk een houding te geven onder zoveel aandacht. Telkens als in toespraken hun namen vielen, juichten en ap plaudisseerden de tientallen klasgenoten. Ronald van Luijk, Stijn Steenbrink, Sierk Rosema, Bob Planqué en Casper Eyckel- hof waren gezamenlijk de besten van de 2.250 leerlingen van 212 scholen, dieTop 25 maart aan de Wiskunde Olym piade meededen. Voorzitter Du Pare van de Nederlandse On derwijscommissie Voor Wis kunde (NOVW) was erg blij dat nu eens een school in de rand stad de prijs kreeg. Hij sprak van een 'nipte overwinning' omdat de Leidenaars met 123 punten slechts twee punten meer hadden dan de winnaars van vorig jaar. De onttroonde nummers één uit Eindhoven waren aanwezig om de Leidse gymnasiasten een herinnerings- prijs te overhandigen. De wisselprijs is door Shell in gesteld. Volgens J. Weststrate van het olieconcern is zijn be drijf erg geïnteresseerd in men sen met een wiskundige oplei ding. „Wiskundigen hebben een groot analytisch denkvermogen, realiteitszin en een gezonde prestatiedrang. Shell heeft enorm veel problemen die jullie kunnen oplossen", vertrouwde hij de 'bollebozen' toe. Vier prijswinnaars willen dan ook wiskunde gaan studeren. Alleen Casper Eyckelhof weet het nog niet, voor een docent Neder lands reden om te benadrukken dat de vijf ook wel degelijk in li teratuur zijn geïnteresseerd. Wiskunde-docent W. Claas legt uit dat de opgaven in maart heel anders waren dan die ze normaal in de klas maken. Bob Planqué kan zich nog een vraag herinneren. Hoelang is de nieu we zijde als een hoek van een papieren vierkant met lengte acht naar het midden van de overliggende zijde is gevouwen? De leerlingen overleggen. Ro nald van Luijk weet na een paar seconden het antwoord: vier wortel vijf. Van Luijk maakt nog kans om deze zomer naar de Internatio nale Olympiade in Hong Kong Tellen Melkveehouder be paalt zelf hoe hij de natuur spaart. Eieren zoe ken en grutto's tellen. te gaan. Hij eindigde nu met 32 punten op de zesde plaats. „Volgende week ga ik met acht andere leerlingen uit Nederland op kamp naar Valkenswaard voor de laatste ronde. De zes besten mogen naar Hong Kong", weet Van Luijk. Rectrix Smits denkt dat de wiskunde-prijs goed is voor het imago van het gymnasium: „Als 17 Speeltuin /t Het bestuur van de I speeltuin De Peppel in Leimuiden is niet van plan te wijken voor de bouw van twintig bejaar denwoningen. gymnasium heb je de naam van onderwijs in talen. Maar veel van onze leerlingen kiezen een exact vakkenpakket." Het was de Leidse wethouder van on derwijs H. Koek opgevallen dat er alleen jongens uit Leiden met de Olympiade mee hadden ge daan. Smits zucht: „We hebben een meisje dat enorm hoog scoort in wiskunde, maar ze vond het niet nodig om mee te doen." Docent Claas heeft meisjes 'gesmeekt' ook mee te doen: „Voor meisjes is het blijk baar not done om aan wiskun- de-wedstrijden mee te doen." leiden wim koevoet De bezuinigingen lopen nu al spaak. Als het nieuwe col lege van burgemeester en wethouders pas in de zomer de voorjaarsnota presenteert, kunnen ook de gesubsidi eerde (welzijns)instellingen niet tijdig worden ingelicht en loopt de gemeente enkele tonnen aan bezuinigings- geld mis. zijn bezuinigingsplannen voor 1995 niet haalt. Zo'n 2,5 ton daarvan moet van de welzijns- instellingen komen en de ande re 4,5 ton is de geraamde op brengst van de takendiscussie, die ook al niet voor het zomer reces kan worden gevoerd. „Binnen anderhalve maand blijkt het collegeprogramma, waarvan de behandeling nog niet eens is afgerond, al niet uit- college nu al zo'n zeven ton van voerbaar", aldus Geertsema. Dat geluid is afkomstig van WD-fractievoorzitter en oppo sitieleider A. Geertsema. Hij kreeg gisteravond in de raads commissie economie financi en steun uit tamelijk onver wachte hoek: van PvdA-fractie- voorzitter R. Hillebrand. rekende voor dat het CDA-wethouder J. Walen kamp paste op dringend ver zoek van Hillebrand en Geertse ma het vergaderschema op en kele punten aan maar echte op lossingen, zo bleek, waren dat niet. Zo verzette hij de behan deling van de voorjaarsnota, de voorloper van de gemeentebe grotingen 1995, van eind augus tus naar eind juni. „Maar de eerste volwaardige voorjaarsno ta kan ik niet eerder dan in 1995 Bibliotheek toont Exlibris-collectie leiden Een uitgebreide Exlibris-collectie is tot vijftien juni te zien in het Heerenlogement van de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat. De tentoongestelde eigendomsmerken, die binnen in een boek worden geplakt, zijn gemaakt door bekende kunste naars uit het buitenland. Maar ook is er een thema-collectie gra fische beroepen te zien van Joop Peijnenburg. Tijdens de ten toonstelling worden een aantal demonstraties gegeven, waarvan de data overigens nog niet bekend zijn. Fietssters gewond bij frontale botsing leiden Een 46-jarige Leidse vrouw is gistermiddag met onbe kend letsel in het Academisch Ziekenhuis opgenomen nadat ze op het Lammenschansplein frontaal botste met een 56-jarige plaatsgenote, die eveneens op de fiets reed. Het ongeluk gebeur de omdat de 46-jarige vrouw, die uit de lichting Voorschoten kwam, niet voldoende rechts hield. De*56-jarige vrouw kon daardoor niet uitwijken. Zij hield kneuzingen aan schouders en armen over aan het ongeluk. Munten buit bij dubbele inbraak leiden Bij een dubbele inbraak aan de Genestetstraat is dinsdag een geldkistje met daarin een ring en een aantal verzilverde munten buitgemaakt. De inbreker, die bij twee woningen bin nenkwam door de deur in te trappen, doorzocht twee huizen. Het geldkistje in een van de huizen was zijn enige buit want in de tweede woning vond hij niets van zijn gading. Ook een wo ning aan de Bartokstraat werd dinsdag bezocht door een inbre ker. Hier werden vier cheques, geld, een horloge, een portemon nee, een paspoort, de cd-collectie en een fotocamera meegeno- Duitse wagens opengebroken leiden» Twee Duitse families zagen gisteravond een bezoek aan Leiden eindigen met een gebroken autoruit. Hun auto's, die ge parkeerd stonden op de Molenwerf, waren onder handen geno men door autokrakers, die er vandoor gingen met de autora dio's. Ook een wagen aan de Hogewoerd werd vannacht open gebroken. De buit was hier een snooker-keu, een aantal video banden en een rijbewijs. Bij autokraken in de Bachstraat (twee keer) en de Opaalstraat verdwenen autoradio's en zonnebrillen. lgens Geertsema en Hille brand kan pas met een voor jaarsnota met alles erop en er aan goed worden bezuinigd in de gemeentebegrotingen die daarop volgen. Meer fietspaden rond Slaaghwijk De 'gaten' in het fietspadennet rond de Slaaghwijk worden dit en volgend jaar gedicht. Leiden trekt daar zowel in 1994 als in 1995 400.000 gulden voor uit. De verbetering van de bereik baarheid maakt deel uit van het plan voor verbetering van het oudste deel van de Merenwijk, waarvoor in 1991 ruim negen miljoen gulden beschikbaar werd gesteld. De komende tijd worden er stukken fietspad aangelegd langs de Ketelmeerlaan, de Zwartemeerlaan en de IJssel- meerlaan, de drie wegen die de buurt begrenzen. Op grote de len van die route ontbreekt een fietspad. En daardoor is de wijk per fiets maar matig bereikbaar. De Zonnewijzer heeft gisteren het jaarlijkse slagbaltoernooi van de Leidse basisscholen ge wonnen. Het is de tweede ach tereenvolgende keer dat De Zonnewijzer op de eerste plaats eindigt. In de finale werd Pacelli met 32 tegen 30 verslagen. Op de derde plaats eindigde De Zwaluw, gevolgd door De Toon ladder. Aan het toernooi, dat vorig jaar september twee keer werd afgelast vanwege slecht weer, deden achttien scholen mee. Het was de twintigste keer dat de scholenwedstrijd werd gehouden. Dertien vogelkersen aan de Stadhouderslaan zijn door de larve van de stippelmot bedekt met een dik, wit web. 'Kerstsfeer' in Stadhouderslaan foto hielco kuipers Leiden-Noord viert zondag twee keer feest. En bij beide feesten staat eten centraal. Voor alle inwoners van de wijk is er een grote picknick op het veldje voor buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade. Even verder op, in dienstencentrum De Rondedans aan de Julianastraat, wordt een warme Marokkaanse maaltijd opgediend. Beide eetfestijnen zijn be doeld om het contact tussen de autochtone en allochtone be woners te verbeteren. De maal tijd in De Rondedans vormt zelfs de officiële start van een project om Turkse en Marok kaanse ouderen wat meer ver trouwd te maken met de Neder landse voorzieningen. In De Rondedans zijn inmiddels Hati- ce Demirtas en Wadi Hader aangesteld als adviseurs voor de Turkse en Marokkaanse oude ren. De maaltijd, die genuttigd wordt door twintig Turkse, Marokkaanse en Nederlandse ouderen, is bereid door leden van de Arabische vrouwenorga nisatie Narcis. De picknick bij 't Spoortje is een jaarlijks terugkerend gebeu ren. Eveneens bedoeld om de bewoners uit Leiden-Noord na der tot elkaar te brengen. Het feest is georganiseerd door de werkgroep Kleurrijk Leiden- Noord. Voor de picknick maken bewoners uit de buurt lekkere hapjes uit Marokko, Turkije en Nederland. De picknick, een vorm van eten die in alle drie de landen bekend is, wordt opge luisterd door muziek, dans, het poppentheater Mirakel, alsme de vuurvreters en fakirs. "*Het wijkfeest duurt van 11.00 uur tot 15.00 uur, de hapjes kos ten 2,50 gulden. De festiviteiten in De Rondedans beginnen om 11.30 uur. Motorhuis schenkt gemeente 75 bomen Op de Oude Vest worden bin nenkort 75 bomen aangeplant. De bomen zijn een geschenk van de Motorhuis Groep aan de gemeente Leiden ter ere van het 75-jarig bestaan van het bedrijf. Het automobielbedrijf heeft weliswaar vestigingen in Bever wijk, IJmuiden, Katwijk en Leidschendam, de stad Leiden vormt nog altijd het middelpunt van de activiteiten. Precies 75 jaar geleden open de het Motorhuis zijn eerste vestiging aan de Oude Vest. Vo rig jaar ging een nieuw auto schadehuis aan de Roosevelt- straat open en onlangs werd de 'wasstraat' aan de Vondellaan milieu-vriendelijk gemaakt. De bomen zijn vanmiddag door oud-directeur J. Boon op sym bolische wijze overhandigd aan burgemeester Goekoop van Lei den. Traditie rond geboortedag van Rembrandt leiden loman leefmans aad rietveld De Lakenfeesten zijn volgende maand beperkter in omvang dan voorgaande edities. Traditionele evenementen zijn afgevallen. De cafe's hebben uit onvrede hun medewerking stopgezet en het cul turele avondprogramma is niet van de grond gekomen. Toch gaat het feest rond de geboortedag van Rembrandt - 15 juli - niet onopgemerkt voorbij. Een club van vier ambtenaren redt wat er te red den valt. De Lakenfeesten bestonden uit drie takken: de horeca, de markten en het culturele programma. De cafés boycot ten dit jaar de feesten. Zo blijven bijvoor beeld de pleinen leeg bij het Arsenaal, de Morspoort en de voormalige Vrouwen kerk, waar jaarlijks een bruisend sfeertje hing. Ruud Kenter, eigenaar van de Grote Beer, verklaart de boycot als volgt: „Er is mij jaren geleden gevraagd om mee te doen. Dat heb ik altijd met plezier ge daan op het Arsenaalplein. Daar verdien ik echt niet aan. Ik moet een grote tent, levende muziek en extra personeel inhu ren. Je zit zo aan de 70.000 gulden. Het publiek heeft echter lol bij onze parties en dat maakt veel goed. Maar als het de gemeente niet lukt om een eenvoudig vergunningenstelsel te regelen en burge meester Goekoop in een radio-interview leugens over mijn zaak verspreidt, dan is voor mij de maat vol." Goekoop zei in dat interview dat de Grote Beer op 3 oktober het feest te lang had laten duren. Onzin, aldus Kenter. Maar als straf kreeg hij geen vergunning voor de Lakenfeesten. Een aantal hore- ca-ondernemers, toch al geïrriteerd over de vermeende tegenwerking van de ge meente, verklaarde zich solidair. Inmiddels zijn er haarscheurtjes in het horeca-front gekomen. Dick Wansink van De Duke, een van de felste boycot- ters, houdt wèl een Big Band-festival. Omdat hij de contracten al had gete kend. Ben Luykx verklaart onomwonden dat zijn vijf cafés wel activiteiten ont plooien en de restaurants die aan Leiden Culinair meedoen, gaan vooralsnog en thousiast door. Toch zijn er minder activiteiten van de horeca van 7 tot 17 juli. Daar komt bij dat grote avond-evenementen, zoals een musical in de Pieterskerk of een opera op de Burcht, ook ontbreken. Volgens A. Koenen, voorzitter van het Evenemen tenfonds is er een simpele verklaring: „Er zijn geen centjes voor." De openbare musical van studentenvereniging Miner va is een pleister op de wonde. De gemeente Leiden heeft vier ambte naren vrijgemaakt om in ieder geval het 'basispakket' van de Lakenfeesten door te laten gaan. Ad van Paridon is al maan den bezig de grote Lakenmarkten op te zetten. Aad van der Luit heeft naast de Peurbakkentocht een lijst van elf nieuwe festiviteiten en Saskia Holland en Hein van Woerden nemen elk ook een stel evenementen voor hun rekening. Daar mee is de gemeente indirect toch de grootste sponsor. Van der Luit is ervan overtuigd, dat er met de komende en veertiende editie van de Lakenfeesten niet veel mis kan gaan. „Voor alle rampen heb ik een draaiboek. Als Leiden Culinair niet door was gegaan zou Hans Kagie van restau rant Anak Bandung het hebben overge nomen. Voor elk evenement is een alter natief. Dat moet, heb ik inmiddels begre pen." Hoe komt het nu dat de gemeente aan de ene kant de feesten tegenwerkt en dan de boel gaat redden? Burgemeester Goekoop: „Er blijft een geschil met de horeca over de kosten die zij moet beta len. Het is ons niet gelukt de precario- problematiek op te lossen. In september komt het college met nieuwe voorstellen over hoe het in de toekomst met alle Leidse feesten verder moet. Ik geef toe, dat had eerder gekund. Het is jammer dat het zo gelopen is. Ik hoop dat de ho reca na deze adempauze volgend jaar weer van de partij is. Want ik beloof er alles aan te doen om er een zo groot mo gelijk feest van te maken." BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEGI Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat/VKG-keur. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceunineK H De Gouden Pet, het straatmuziekconcours dat jaarlijks plaats vindt tijdens de Lakenfeesten, is gered. Organisator Aad van der Luit heeft de stichting De Gouden Pet ervan weten te over tuigen, dat het concours ook zonder de steun van café de Grote Beer wel doorgang kan vinden. Eerder deze week besloot de stichting het evenement af te gelasten. Van der Luit is voor De Gouden Pet op zoek naar een alter natief voor de tent op het Arsenaal plein, de uitvalsbasis van de stichting bij het concours en de plaats waar de finale wordt ge houden. De drie mogelijkheden zijn het parkeerterrein bij mo len De Valk. het Stadhuisplein en het Pieterskerkplein. Ook eten en drinken voor de muzikanten, waar de afgelopen zes jaar de Grote Beer garant voor stond, kunnen volgens Van der Luit wel buiten dat café om geregeld worden. Voorzitter Alex Fonteijne is blij dat het straatmuziekconcours toch doorgaat. „Het is fijn dat Aad van der Luit zich zo inspant voor De Gouden Pet." Van der Luit vindt dat de stichting te snel tot afgelasting heeft besloten. „Ze hebben zich een beetje laten meevoeren door de ïriaalstroom van negatieve berichtge ving rond de Lakenfeesten." leiden hans koenekoop Het lijkt wel kerst in de Stadhouderslaan. Dertien bomen in de middenberm zijn bedekt met een dik wit web, een soort engelen haar. Producenten van het spul zijn de larven van de stippelmot, die zich massaal op de bomen hebben gestort. In een week tijd zijn alle bladeren opgegeten. Niet uniek, wel zeldzaam. Zo typeert de Leidse bioloog G. Povel het verschijnsel in de doorgaans groene Leidse laan. „Het komt vaker voor in de duinen. Daar zie je dan zo'n web gespannen over de kardinaalsmuts of de meidoorn. De bomen in de Stadhouder slaan zijn vogelkersen. Zelf heb ik niet eerder zo'n aantasting ge zien van deze boom." De larve van de stippelmot is een veelvraat. In zo kort mogelijke tijd eet het rupsje zich vol aan bladeren en nestelt zich dan in groepen van meer dan honderd in het struikgewas om te poppen. De witte afscheiding die daarbij vrijkomt, bedekt takken en stam men als een soort strakke folie. „De larve is heel kieskeurig. Deze soort eet alleen maar van de vogelkers." Over enkele weken zullen de cocons openspringen. Zwermen witte vlinders met kleine stipjes zullen dan de Stadhouderslaan bevolken. „Vooral 's avonds zal dat zichtbaar zijn. Dan zoeken ze graag de straatlantaarns op", weet Povel. Bewoners van de Stadhouderslaan kunnen het wondertje dat zich voor hun deur heeft afgespeeld, maar matig waarderen. Ze kijken nu tegen dertien kale bomen aan. „Onlangs zat het web zelfs op de wielen van onze auto", zegt een buurvrouw, die overi gens zelf een compleet fotoboek heeft samengesteld van de rup- senplaag. Niet schadelijk Toch denkt bioloog Povel niet dat de vogelkersen nu zijn afge schreven. „Het is nog voorjaar. Vroeg genoeg voor de boom om zich te herstellen. Want verder is de larve niet schadelijk. Dat is anders bij de appel- of pruimeboom, waar een larvesoort van de mot ook wel eens voorkomt. Als deze bomen worden kaalgegeten, kan de vrucht niet meer groeien." Het is de vraag of de plaag zich volgend jaar zal herhalen of misschien zelfs verergeren. Povel: „De kans is klein. Uit de kleine omvang van de rupsen (plusminus een halve centimeter, red.) leid ik af dat ze misschien niet genoeg hebben gegeten. Mogelijk zullen de vlinders daardoor straks niet sterk genoeg zijn om zich te kunnen voortplanten." De Leidse bioloog G. Povel: „Zelf heb ik niet eerder zo'n aantasting gezien van deze boom." foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17