Terugval verkoop van terreinauto's dramatisch ruimte ken. Bel onze uparkeren Weg en wiel Nieuwe super-Renaults Tn om een 100% rake groep nP'Zg autoliefheb- bers te berei- advertentie- KUItt afdeling. Nazomeren in de Fiat Punto Cabriolet Draagbare fietstas DONDERDAG 2 JUN11994 'Consument snapt niets van nieuwe grijs-kentekenregeling' De nieuwe grijs-kenteken wetgeving, waarmee het kabi net het 'oneigenlijke gebruik' van bedrijfsauto's door par ticulieren wilde tegengaan, blijkt tot gevolg te hebben dat de 4WD-markt (jeep-achtige auto's) op sterven na dood is. De verkoopcijfers staan in schril contrast met de ge wone autoverkopen, die in het eerste kwartaal met 27 procent zijn gestegen. Hilversum gpdto's bij carrosseriebedrijven als Snoeks en Terberg af te leveren Voorheen goedverkopende met de opdracht de auto te ver merken als Suzuki met de Vitara bouwen volgens de door het en Daihatsu met de Rocky en de ministerie voor grijs kenteken Feroza hebben een reusachtig toegelaten maten. Dat leidde op probleem opgelopen doordat zij de jongste Bedrijfsauto RAI tot vlak voor het verstrijken x jaar voor vele miljoenen voorra den 'grijze' terreinwagens heb ben aangelegd, die zij dit jaar goedkoop (zonder BPM) willen verkopen. Maar na de eerste vijf maanden van het nieuwe jaar blijkt dat de kopers wegblijven. De terreinwagens mochten nog tot 1 januari 1994 met geblin deerde achterzijruiten en zon der achterbank op grijs kente ken (dus als bedrijfswagen) worden verkocht. Na 1 januari zijn voor bestelwa gens andere maten gaan gel den. Wat niet aan die maten voldoet is voortaan voor de fis cus een luxe personenauto met een geel kenteken. De importeurs reageerden op de nieuwe wetgeving door aller lei bestelwagens en terreinau- ibreed a komische modellen met nieuw aangebrachte bulten op het dak en verlengde wielbases tenein de voldoende inwendige hoogte en lengte te krijgen. Maar ook daar blijkt het publiek de belangstelling voor te heb ben verloren. Volgens een woordvoerder van Nissan gaat het ronduit slecht met de ver koop van de omgebouwde be stelwagens. Het zwaarst getroffen zijn ech ter Daihatsu Holland BV en BV Nimag (Suzuki-importeur). Eind 1993 heeft Daihatsu aan zichzelf 600 geblindeerde ter reinauto's 'verkocht' en op grijs kenteken gezet. De auto's wer den allemaal op naam gesteld van Daihatsu Holland, derhalve 'eerste eigenaar' van 600 ter mmw* lamiwsra»^ Zowel in de Clio-reeks als bij de Safrane brengt Renault niet geheel nieuwe, snelle topmodellen op de markt. Te gelijk verschijnt een ander soort super-Renault: als Clas- se Elite aangeduide zeer jonge Luxe, snel en peperduur: de Safrane Baccara Biturbo. foto Renault Amsterdam gpdspeler. Zo toegerust kost een RXE Biturbo bijna anderhalve ton. Mag het nog 25 mille meer zijn, dan biedt de Bac cara Biturbo bovendien leren bekleding en notehouten in terieurversiering. Vanwege 'aanhoudende be langstelling' brengt Renault de vernieuwde Clio Phase II opnieuw als extra snelle Willi- ams-versie. Net als de vorige (beperkte) serie wordt de Wil liams alleen in donkerblauw geleverd, met een tweeliter zestienkleps motor van 150 pk. Ze gaan de dealer-deur uit voor 49.850. Ditmaal is niet elk exemplaar genummerd, zodat er nog bijgemaakt kun nen worden als de belangstel ling weer mocht aanhouden. Minder zeldzaam zullen ge bruikte Renaults van de Clas- se Elite zijn, nog wat verser dan de al langer gevoerde Top Occasions. Classe Elite bete kent een hooguit twaalf maanden gebruikte auto met niet meer dan 30.000 km op de teller. Behalve met uitge breide garantie- en service voorzieningen Ideedt Renault deze occasions aan met een radio cassettespeler. Intrigerend is Renaults mel ding dat het Nederlandse gamma 'definitief wordt be kroond met de Safrane Bitur bo. Had men twijfels over het uitbrengen van een bijna 270 pk sterk topmodel? Of doelt men erop dat de Biturbo vorig jaar op de Auto-RAI aange kondigd werd, maar nog steeds niet leverbaar was? Zoals de naam aanduidt komt de krachtige aandrijving op rekening van een motor met twee turbo's. Hij is afgeleid van de drieliter V6 uit de cou pé Alpine A610 Turbo (met één turbo). Permanente vierwielaandrij- ving helpt om het vermogen op straat te brengen. De uit rusting telt verder ABS en een airbag (waarvan er geen twee afkonden), elektronisch gere gelde vering, airconditioning en een stereo-set met CD- Het wil in ons land niet meer zo met de terreinwagens. reinauto's. Een voorraad ter waarde van grofweg 21 miljoen gulden. Daarmee kon Daihatsu nog net profiteren van de mo gelijkheid de auto's zonder de nieuwe BPM (Belasting Perso nenauto's en Motorrijwielen) te kopen. Dit jaar nog geldt de overgangsperiode waarin voor raad die vorig jaar is ingekocht aan de klant zonder BPM (24 procent goedkoper) kan worden verkocht. Bij Nimag deden ze het iets an ders. Nimag legde een voorraad 500 terrein-Suzuki's, de kentekens groten deels op naam van de dealers werden gezet. Die voorraad ver tegenwoordigt een waarde van circa 15 miljoen gulden. Hier werden in plaats van de impor teur de dealers dus 'eerste eige- Maar het probleem is er niet minder om. De woordvoerder van Nimag draait er niet om heen. ,,De 4x4-markt is dood in Nederland. Er is niets meer in te verdienen. De overheid heeft bereikt wat ze wilde bereiken: het oneigenlijke gebruik van grijze kentekens is uit de we reld. Als de auto's voor het eind van het jaar niet verkocht zijn zullen we onze dealers, die de auto's nu hebben staan, niet in de steek laten". Het mag dan zo zijn dat de poli tiek haar doel heeft bereikt, ze zal daarbij niet de opzet hebben gehad een complete markt om zeep te helpen. Al werd daar door de bedrijfstak wel voor ge waarschuwd. „Dat mag je de politiek best aanrekenen. De pijn zit echter nog veel dieper. Denk eens aan de toeleveringsbedrijven van accessoires, heel belangrijk in de terreinwereld", aldus een zegsman van Daihatsu. Hij wil niet zo ver gaan om te zeggen dat de 4x4-markt dood is. „Laten we zeggen dat het re sultaat teleurstellend is. Wij wij ten de terugval aan slechte voorlichting. De consument snapt er niets meer van en is kopschuw geworden. De rege ling is dan ook erg ingewikkeld. Ook het ministerie komt er niet uit. Als je twee ambtenaren de zelfde vraag stelt, krijg je twee verschillende antwoorden. We hebben op de valreep die voor raad grijze Rocky's aangelegd om de consument nog een be langrijke korting te kunnen bie den. Een korting die na 1 janua ri 1995 niet wordt aangetast. Wel moet de koper straks 'gele' motorrijtuigenbelasting gaan betalen, maar dat maakt met benzine-auto's niet zo erg veel uit. Bij diesel telt het zwaarder. Echter de koper steekt dit jaar nog wel duizenden guldens in zijn zak. Die boodschap lijkt niet over te komen. Aan ons kan het niet liggen. Wij hebben sinds het begin van het jaar 348 radio-commercials uit laten zenden en druk geadverteerd. We hebben er van die zeshon derd stuks circa tweehonderd verkocht". De Nissan-woordvoerder heeft beeldende cijfers: „De terugval in de 4x4-sector is dramatisch. Vorig jaar verkochten wij 615 Nissan Patrols. In het eerste kwartaal van 1993 leverden we er 170 af. En dan nu de cijfers over het eerste kwartaal van dit jaar: elf stuks. Dat zegt wel wat". De woordvoerder begrijpt niet dat de klanten die voor 1 janua ri 1993 een Patrol op grijs ken teken hadden gekocht niet van de gelegenheid gebruik maken om hun auto te laten ombou wen volgens de nieuwe voor schriften. „Die moeten na 1 ja nuari 1995 echt allemaal op geel kenteken en dus gele motorrij tuigenbelasting gaan betalen. Zo'n ombouw kost circa 2.500 gulden. Bij een diesel heb je dat er in een jaar uit. En iemand die zo'n auto zakelijk gebruikt kan straks ook nog eens 20 tot 24 procent van de aanschafpijs bij zijn fiscaal inkomen tellen. Maar, gek genoeg, niemand re ageert. Het lijkt wel of al die 4x4-rijders zitten te slapen. En als ze in december allemaal wakker worden, hebben ze een probleem, want Snoeks noch Terberg kunnen dan in een maand tijd al die auto's nog even ombouwen". uw auto-aan- 5 bieding acce- lereert een stuk beter op fv^jdéze plaats. Iedere donder- dag raak! Bel onze adver- pU- tentie-af deling. Merkenclubs in Autotron Ons land kent een groot aan tal merkenclubs, waarin ei genaren van bepaalde auto typen zich verenigen. Rond de 50 van die autoclubs zijn komend weekeinde (zater dag 4 en zondag 5 juni) te gast in Autotron Rosmalen. Het zijn niet alleen (semi- )klassieke automobielen die het gezicht van dit evene ment bepalen, er zijn ook hy permoderne bolides, onder meer uit de GTi-klasse te be wonderen. En ook aanwezig is het befaamde Italiaanse merk Lamborghini waarvan de nog in oprichting zijnde club twee fraaie wagens laat zien. Natuurlijk is tijdens het merkenclubweekeinde ook de rest van het sfeervolle themapark geopend, dage lijks van 10 tot 17 uur. De en tree bedraagt 17,50 voor volwassenen en 14,50 voor kinderen van 3 tot 12 jaar en 60-plussers. wegwerkzaamheden Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Uitgeest en Akersloot. Alkmaar richting Amstelveen (A 9) T.h.v. de Velsertunnel: avond en nacht. Hengelo richting Osnabrück (A 1) Tussen Knooppunt Buren en Oldenzaal. Osnabrück richting Hengelo (A 1) Tussen Oldenzaal en Hengelo-Noord. Den Bosch richting Eindhoven (A 2) Tussen Boxtel en Best. Tussen Best en knooppunt De Hogt. Ter hoogte van Veldhoven. Eindhoven richting Den Bosch (A 2) Tussen knooppunten De Hogt en Batadorp. Tussen Best en Liempde. Den Oever richting Joure (A 7) Tussen Den Oever en Harlingen: overdag en avond. Tussen Sneek en Joure. Den Haag - Utrecht (A 12) Tussen Bleiswijk en knooppunt Gouwe: avond en nacht. Gorinchem - Nijmegen (A 15) Tussen Meteren en knooppunt Deiï. Arnhem - Nijmegen (A 52) T.h.v. de Waalbrug Nijmegen: overdag. boeken De historie van de Eend in Nederland Er zijn van die legendarische automodellen waarover zoveel te vertellen valt dat een boek gauw gevuld is. Een van die evergreens is de Lelijke Eend, ofwel de 2CV, ofwel het kleine wagentje van golfplaat en staal draad waar de constructeurs van Citroën twaalf jaar aan ge sleuteld hebben voor het in 1948 op de markt kwam. Uitgeverij Elmar in Rijswijk heeft, als vervolg op het boek over de DS in Nederland, nu de geschiedenis van de Eend in Nederland in beeld gebracht. De auteur is wederom Jan de Lange en het boek (112 blz.) ligt in de winkel voor 29,50. De lachsalvo's waren niet van de lucht toen de 2CV op de Au tosalon van Parijs zijn debuut maakte. Het wagentje werd al gauw tot 'het lelijke eendje van Citroën' gebombardeerd en is dat altijd gebleven. Maar de doelgroep was enthousiast en daar ging het om. In ons land werd de Eend min der hartelijk ontvangen en het duurde jaren voor de verkoop een beetje op gang kwam. Maar geleidelijk steeg de afzet toch naar heel behoorlijke hoogten: in het topjaar 1970 gingen er maar liefst 24.399 Eenden (inclusief de bestellers AZU en AK) de deur uit en nog eens 11.581 Dyane's, de Eend nieuwe stijl. In totaal dus bijna 36.000 auto's. Het boek toont de Eend in al zijn gedaanten en in alle stan den aan de hand van ruim 200, grotendeels onbekende, histori sche foto's. Het begint met de identificatie. Waaraan kan men zien uit welke periode een be paalde Eend stamt. Hiertoe is een verzameling neuzen, kontjes, dashboarden interi eurs samengebracht die duide lijkheid verschaffen. Verder geeft het boek veel informatie over speciale modellen en uit voeringen en onder meer een overzicht van in België geas sembleerde Eenden. Een bijlage over kleuren, motoren, chassis nummers, produktie- en ver koopcijfers maakt het boek als Eend-naslagwerk compleet. markt bediend, en Duitsland als veruit grootste cabrio-markt van Europa. Dat laat kennelijk voorlopig niets over voor kleine re exportmarkten zoals Neder land. Opmerkelijk is dat Berto- ne niet de vormgeving mocht verzorgen, die bleef zoals ge zegd in handen van concurrent Giugiaro, tekenaar van het tota le Punto-gamma. Op de cabrio staat echter wel het logo van Bertone, wiens 'cabrio-ervaring' ongetwijfeld werd benut. Behalve de cabrio brengt Fiat (wel meteen ook in ons land) een automatisch schakelende Punto Selecta en een topversie 90 ELX, met drie of vijf deuren. blik in het verleden In 1955 presenteerde Volkswagen de Karmann Ghia Coupé (foto), een opzienbarende auto, geba seerd op de Kever. De Italiaanse ontwerpstudio Ghia was verantwoordelijk voor het uiterlijk en de wagen werd gebouwd door de Duitse firma Kar mann. De elegante VW coupé was sportief gelijnd maar zeker geen sportauto want de prestaties lagen op Kever-niveau. Door de aërodynamische vorm had de coupé iets meer topsnelheid maar was door het hogere wagengewicht minder snel in de sprint. Wel had de Karmann Ghia met zijn lage zwaarte punt een veel betere wegligging dan de Kever. In het jaar 1974 vond bij Volkswagen een grote en voor de toekomst van het concern beslissende om wenteling plaats. Het Kever-tijdperk was ten einde en de Golf werd het nieuwe boegbeeld. Karmann ging van de Kever Cabriolet en de Karmann Ghia over op produktie van de VW Scirocco, een soort 'Golf sportcoupé' en tevens opvolger van de Karmann Ghia, waarvan in totaal ruim 364.000 coupé's en bijna 81.000 cabriolets zijn gebouwd. foto united photos de boer babette stapel Het is te hopen dat we dit jaar een mooie nazomer krijgen want de open versie van de Fiat Punto komt niet eerder dan septeiriber op de markt. Maar de fraaie creatie van Giugiaro zal wel een van de goedkoopste cabrio's zijn. Fiat kan daarmee voortbouwen fietsstrook aan een traditie als leverancier van heel betaalbare sportieve auto's. Aangenomen mag ten minste worden dat het basis model Punto 60 S met neer klapbaar dak hooguit 40 mille zal kosten, al legt de importeur zich nog nergens op vast. Daar naast komt een aanzienlijk luxere 90 ELX, die zelfs elektri sche bediening van het ca- briodak biedt. Deze variant zal gauw tegen de 50 mille gaan kosten. De erg eenvoudig uitge voerde S-cabrio geeft echter evenveel het plezier van open rijden. De produktie van de open Punto's heeft Fiat uitbesteed aan specialist Bertone, die er 12.000 per jaar kan maken. Eerst wordt daarmee de thuis- redactie: Theo van der Kaaij fiets past en dienst kan doen als schoudertas, hand tas en rugzak. '4 Bag' is de naam van dit Nederland se produkt, dat op de markt gebracht wordt door de fir ma Koch Kleeberg te Almere. De tas is dubbel uitgevoerd met een tussenstuk en hangt dus aan bei de zijkanten v Het materiaal be staat uit nylon en pvc en daarmee volgens de fa brikant volkomen waterdicht. Hengsels, draagpunten en rit- sluitingen zijn extra verstevigd. De tas is in zwart en donker rood verkrijgbaar en kost inclu sief witte reflectiestrepen 79,50 per stuk. Met wieltjes Voor wie extra wil uitpakken met boodschappen doen op de fiets is de Hannibal All-In het overwegen waard. Het is een stevige damesfiets van Neder lands fabrikaat met op de baga gedrager een dubbele bood schappentas op wieltjes, een koffer voorop en een speciale De dubbel uitgevoerde fietstas past op de bagagedrager willekeurige fiets. standaard op het voorwiel. De boodschappentas fungeert als winkelwagentje en heeft even veel volume. Fiets en boodschappentas vor men een geheel, daarom wordt de tas niet los verkocht. Om de tas met boodschappen en al de bagagedrager op te jijden is een speciale constructie bedacht. Daarbij is de voorwielstandaard onontbeerlijk om de fiets stabiel ties, bedrijven of gemeenten die wordt geleverd door Vrelas in Le lystad (tel. 03200 - 30021), de prijs bedraagt 1.560 gulden, in- clusiefbood- schappentas en koffer. Hulpkisten De ANWB heeft de antieke hulp- kist voor fietsers nieuw leven inge blazen. Zo'n 100 jaar geleden wa ren dergelijke kis- ten aanwezig bij herbergen en res taurants, omdat er nog wel eens wat kapot ging aan de fiets. Pech onderweg is nog steeds de we reld niet uit, daarom was het af schaffen van de hulpkist een slecht idee. De nieuwe kist is van praatpaal-geel polyester en bevat een pomp, bandenplak spullen, gereedschap, wat reser veonderdelen en een verband- doosje. Het is de bedoeling dat de kisten onder de hoede blij- particulieren, organisa- rechtop te laten staan. De stan daard is tevens een solide slot. Ook de koffer voorop is afsluit baar. De stevige standaard maakt de fiets zeer geschikt om kinderen veilig in zitjes te zetten. De fiets deze service aan fietsers willen bieden. Ze kunnen de kisten bij de ANWB bestellen, die ook kan zorgen voor bijvulling. De eerste 24 zijn onlangs geplaatst bij ho reca- en recreatiebedrijven in de omgeving van Eindhoven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11