'Die Guus Geluk wilde maar niet langskomen' Rtv show Ischa Meijer mogelijk minder frequent op RTL5 Gênante vertoning VETERANENDAGEN OP 7 JULI (KM) EN 19 SEPTEMBER (KL) WOENSDAG 1 JUN11994 HILVERSUM CPD RTL 5 en Joop van den Ende Productions zijn in gesprek over een lagere uitzendfrequentie van Ischa Meijers praatprogram ma LS.C.H.A. De programmaleiding van RTL 5 opteert onder meer voor een iets meer op de kijkers afgestemde aanpak van de praatshow. Mocht Meijer na de zomer terugkeren op RTL5, dan zal hij waarschijnlijk niet meer elke werkdag voor de camera's ver schijnen. De definitieve beslissing over de toekomst van de talkshow valt binnenkort. In juli moet RTL de nieuwe program mering rond hebben. De frequentie van het praatprogramma werd in januari ver hoogd van drie naar vijf maal per week. Dit was ook de oor spronkelijke wens van de presentator zelf. „Om misverstanden te voorkomen: we zijn niet ontevreden over de inhoud van I.S.C.H.A", aldus een woordvoerder van RTL5. „Maar we zijn een nieuw station begonnen en we willen meer kijkers zien te vinden." Gemiddeld trekt het programma 80.000 belangstellenden. De RTL-zegsman opnieuw: „We praten momenteel met Van den Ende en alles ligt open, wat ons betreft. Bij ons zijn er di verse mensen die vijf maal I.S.C.HA per week teveel vinden. Vergelijk het met het roken van een goede sigaar, dat doe je ook niet elkee dag, maar misschien één keer per week. Dat wil niet zeggen dat we het programma nu per se éénmaal per week willen, maar dat de frequentie omlaag gaat, is wel waar schijnlijk." CLOSE UP Bekende Nederlanders golfen in Euro Disneyland Bekende Nederlanders als golfers in Euro Disneyland: Leo Beenhakker, Manfred de Graaf, Berdien Stemberg, Falco Zandstra, Cisca Peters, en mevrouw Van de Klashorst, partner van Will Luikinga. eisers anderhalf jaar geen rente in rekening voor het uitgeleen de kapitaal. Het reddingsplan belooft voorts een kapitaalsver meerdering van 6 miljard franc (circa 2 miljard gulden), in de vorm van een claim-emissie. Moederbedrijf Walt Disney Company, voor 49 procent be langhebbende in Euro Disney, neemt daarvan bijna de helft voor z'n rekening en verlangt vijfjaar geen royalties. Insiders beweren dat de aan deelhouders binnenkort wel ak koord moéten gaan met het reddingsplan, anders kunnen ze naar hun geld fluiten en koopt Walt Disney Company na een eventueel faillissement mogelijk de hele handel op. Want zo veel is wel zeker: Euro Disney Resort dat sinds kort Euro Disneyland Paris heet en binnen afzienbare tijd Disneyland Paris gaat heten heeft alle aanloopverliezen ten spijt z'n bestaansrecht in twee jaar tijd wel getoond. Per jaar vergapen 20 miljoen mensen zich aan de vele hebbelijkheden en weinige onhebbelijkheden die deze Fantasy World te bie den heeft. Soms kom je van die mensen tegen, die daar niet eens in hoe ven te verkeren om op Willy Wortelachtige gedachten te ko men. Neem freelance-fotograaf Chris van de Vooren uit Almere. Hij fotografeert al een jaar of twintig bekende Nederlanders, welke inhoud ook aan die term mag worden gegeven. En in zijn schaarse vrije tijd is Van de Vooren een verwoede golfer. Op een goede dag liet de man niet de camera flitsen, maar begon het in z'n brein te flitsen. „Wat zou het niet mooi zijn", be dacht hij, „om een golftoernooi voor bekende Nederlanders te organiseren." Van z'n aanvankelijke voor nemen om ten bate van een goed doel een bekende golfende Nederlander voor duizend gul den 'per stuk' te verkopen aan bedrijven, moest Van de Vooren afzien. „Geeft toch een heel ge doe om al die firma's aan te schrijven." Hij dropte vorig jaar z'n idee via Walt Disney Attractions in Badhoevedorp bij Euro Disney. De leiding van het pretpark bleek gaarne bereid de golfbaan voor de bekende Nederlanders open te stellen en hun ook gra tis kost en inwoning te verschaf fen. En bij Air France zagen ze er wel goedkope reclame in om les Neerlandais célèbres voor niets en niemendal over te vlie gen. Zo geviel het dat Ursul de Geer vorig jaar het eerste Euro Disneyland Golftoernooi op z'n naam schreef. De acteur die bij RTL4 geregeld speelt voor talk- showmaster ontbrak ditmaal. Graag had hij de Mickey Mou- se-trofee willen verdedigen) maar helaas had Ursul z'n be zigheden buitenshuis hebbende in Londen. Niettemin werd het in Parijs ook ondanks of misschien wel dank zij de afwezigheid van Ursul gezellig. Al is het zeer denkbaar dat het golftoernooi voor bekende Nederlanders z'n langste tijd al heeft gehad. Want Van de Vooren wil meer. En met hem de directie van Euro Dis neyland. Van de Vooren: „We willen volgend jaar internatio nale celebrities op de baan heb ben. Ik denk aan James Last, aan Sean Connery en aan auto coureur Alain Prost. Alleen zal ik me dan wel moeten terug trekken, dat gaat me allemaal te hoog, ik ben nu eenmaal een eenvoudige freelance-foto graaf." Het is af en toe moeilijk be scheiden te blijven, maar goed lachse Chris slaagt er toch maar in. De thans werkloze voetbal- coach Leo Beenhakker heeft daar doorgaans wat meer moei te mee, maar het moet gezegd dat zijn nadrukkelijke aanwe zigheid ook in Euro Disney nooit als hinderlijk werd erva ren. Hoe er ook over hem moge worden gedacht, Leo Beenhak ker is zonder discussie een be kende Nederlander. En hij heeft veel meegemaakt in z'n leven. Ooit degradeerde hij met Volen- dan^naar de eerste divisie om verbolgens nog geen maand la ter te worden aangesteld als hoofdcoach Don Leo bij Real Madrid. Beenhakker was voet baller in het tweede van Zwart Wit'28, trainer van Veendam, technisch directeur van Ajax, bondscoach van het Nederlands elftal en onlangs een week of zes bondscoach van Saudi Ara- bië. Zo'n man kan zich dus ner gens meer over verbazen, zou je denken. Vergeet het maar! Zon digend tegen de golfetiquette raakte Don Leo op hole 4 al in gesprek met boven. „Wat wil je ook. dit was verdorie de eerste keer dat ik de bal raakte. Heb ik nog nooit meegemaakt in die drie jaar dat ik nu golf." De reactie van golfpartner Manfred de Graaf, gebaseerd op 30 jaar ervaring: „Dat ligt echt niet aan de baan. Er zijn geen slechte banen, er zijn alleen slechte golfers." Beenhakker koos na die op merking zowaar een moment voor het geluid van de stilte. Tijd dus even om de aandacht te richten op Falco Zandstra. Zijn handicap als golfer is dat hij helemaal geen handicap heeft. Na een ogenblik te heb ben geaarzeld liet de Friese schaatser zich overhalen. En daar stond Falco dan als Faldo op de baan in burgerkloffie en op schoenen van anti-golfsnit. Bemoederd door oud-zangeres Cisca Peters („De ene keer gaat het goed op de baan, de andere keer slecht, ik laat me kortom telkens verrassen"), fluitiste Berdien Sternberg en een zeke re mevrouw Van der Klashorst, de aanstaande mevrpuw Lui kinga. De organisatie had Zand stra handicap 36 toegekend, wel erg flatteus voor een niet-bezit- ter van het golfvaardigheidsbe- wijs. „Twee weken geleden heb ik met het artiestenelftal gevoet bald in Monaco. En daar heb ik voor het eerst ook gegolft. Sloeg daar alleen maar van die gras maaiers. Het is een leuke sport. Dat wil zeggen, als je de ballen raakt." Niet spannend Luikinga, Luikinga, jongetje wat doe je daar? Zijn halve leven wordt deze discjockey al achter volgd door deze vraag. Zo ook in Parijs. Voor wie het niet di rect aan 's mans handelingen en bewegingen afzag, hij golfte. Doet hij naar eigen zeggen al drie jaar. Niet dat hij golfen spannend vindt, Will is vooral natuurliefhebber. „Het is leuk om te doen, maar praten gaat me inderdaad beter af." Wat dat betrof bevond Will zich in het goede gezelschap van, goed geraden, senor Been hakker. Halfweg kreeg Don Leo zowaar het gevoel 'hot' te wor den. „Als je een dagje ouder wordt, duurt dat wat langer. Het lichaam moet de tijd krijgen losser te worden. Het komt, het gevoel komt." Maar na zijn volgende ap proach herzag de 50-jarige Beenhakker die mening radi caal. Mismoedig starend naar het balletje dat weer eens in de rough was terechtgekomen: „Dit is een tragisch dieptepunt. En die Guus Geluk wil ook maar niet langskomen, 't Is dat ik ook verlies als een man moet dra gen, ander zou ik nu naar het clubhuis teruggaan om een hal ve liter cognac achterover te slaan. Dramatiek op de golfbaan, met bravoure geacteerd door Beenhakker. Argwaan en ont stemming met een ondertoon van luim, beschaafd verwoord door Cees van Drongelen: „Vol gens de golfetiquette zou de score naar waarheid moeten worden bijgehouden. Maar ik weet dat er mensen zijn die voor het behoud van hun fapa- de denken: wie schrijft, die blijft." Berdien Stemberg speelde in tussen onverstoorbaar haar ei gen spel. Voor de geïnteresseer den: ze leerde het spel in 1989 tijdens een tournee met James Last. Wie haar op het eerste ge zicht met de clubs zag, had even moeite om de opmerking weg te slikken dat ze er als golf- ster geen fluit van kan. Wat stijf jes in de heupen. En sommige experts beweerden dat Berdien put als een kikker. „Hoe ik het doe doe ik het, het gaat mij er- om dat de bal goed wordt ge raakt." Zo is het maar net. Voor zijn gevoel kon discjockey Ferry Maat aanvankelijk maar geen grip krijgen op de clubs, totdat die ene birdie langs kwam vlie gen. En daar stond Maat trots te wezen als winnaar van de Mic key Mouse-trofee. „Kunst", al dus Van Drongelen. „Ik wil niet veel zeggen, maar de prijzen zijn wel in de flight van Maat gevallen, ha, ha, ha." Net als menige vrije tijdsgolfer heeft Euro Dis- Achtervolgd door een horde van fotografen en cameralieden vertrekt Ruud Gullit uit Noordwijk. De zich journalist noemende Frits Barend zou hem achtervolgen tot zijn (voorlopig) laatste stap op Nederlandse bodemfoto reuter robert vos Bij het verlaten van het gebouw van de Tweede Kamer slaat Ferry Mingelen zijn arm om de schouder van Ed van Thijn. „Wat vind ik dit erg. Wat vind ik dit kloteN. Kan ik je nou écht niet overhalen?". Naast de bebaarde en bebrilde verslaggever van Den Haag Vandaag slentert de zojuist afgetreden minister van binnenlandse zaken door de slurf naar het vliegtuig, dat hem naar zijn vakantieverblijf ergens in Italië zal brengen. Van Thijn kijkt hem nauwelijks aan. De tranen staan in zijn ogen, een paar keer golft zijn adamsappel op en neer, omdat hij wat brokken weg moet slikken. De verlosser van het vaderland heeft be sloten de selectie Ie verlaten. Een invaller zal de '22 van Lub' moe ten aanvullen op weg naar het grote doel. Nonsens natuurlijk. In een volwassen wereld als die van de politiek gebeurt dit niet. Dit kan alleen maar in de sport, meer specifiek in de voetballerij. Bovenstaande onzin voltrok zich met andere hoofdrolspelersmaandagavond op RTL 5. zogenaamd de zender voor de meer ontwikkelde man. Wie zich ook tot die doelgroep mocht voelen aangetrokken: hij werd door Frits Barend, zeg maar de Kees Jansma van RTL Sport, gedegradeerd tot een basisschool leerling voor wie 2 keer 2 een te moeilijke opgave is. Tot het niveau van de gemiddelde lezer van 'De Bladen'. Het sportprogramma op RTL 5 was maandag vrijwel geheel gewijd aan 'De Zaak Gullit'. Terecht natuurlijk, want het was hèt gespreks onderwerp van de dag. Frits Barend noemt zich sportjournalist. Nu ben ik dat zelf geruime tijd geweest en ik voel me nog nauw be trokken met hetgeen er in de sportwereld plaatsvindt. Het valt niet altijd mee om als sportverslaggever afstand te nemen. Over het al gemeen konden en kunnen Nederlanders dat, ook al heb ik regel matig collega's zien opveren bij heuglijke feiten. Dat kon en kan niet. Goed, een sportverslaggever mag best blij zijn met een succes (je) van een team. al is het alleen maar omdat het leuker is om over positieve, dan over negatieve zaken te schrijven. Degenen die altijd hun pennetje in de azijn dopen uitgezonderd, natuurlijk. Frits Barend ging al valeer te ver. Te vaak was hij fan en geen ver slaggever. Maandag overschreed hij alle grenzen, die maar te trek ken zijn. Ik ben er bijna van overtuigd dat hem buiten beeld, dat gelukkig nog wel de tranen in de ogen zijn geschoten. Zelden is zo'n aanslag gepleegd op de (sport)journalistieke normen en waar den. Het vervelende is dat programma's als RTL Sport, zeg maar het minder of liever zwak begaafde broertje van Studio Sport, voor de gemiddelde sportliefhebber vaak de norm zijn. Barend zorgde (met Van Dorp) ooit voor een nieuwe, verrassende aanpak van de sportjournalistiek. Als een moderne versie van Lau rel en Hardy vulden ze elkaar aan en zorgden ze voor reuring in de sportwereld. Het waren sluwe vossen, die twee. Maar nu 'de wilde haren plaats hebben gemaakt voor grijze slapen, is er in de boven kamer kennelijk ook het een en ander veranderd. Frits Barend is maandag op gênante wijze door de mand gevallen. RTL Sport is er straks niet bij in Amerika. Zij mochten naast de NOS slechts de tweede viool spelen en voelden daar niets voor. Zelden is zo'n goede beslissing genomen. Sportminnend Neder land is een maand verlost van de man, die de sportjournalistiek be smeurde. Misschien kan hij een maandje gaan logeren bij Ruud Gullit... MINISTERIE VAN DEFENSIE Bij de Koninklijke marine en de Koninklijke landmacht worden binnenkort veteranendagen gehouden voor oud-militairen. Het betreft niet alleen vetera nen die betrokken waren bij de mobilisatie van 1939-1940 en de meidagen van 1940, maar ook KNIL-personeel, gouvernementsmarine en vaarplichtig koopvaardij-personeel, uit de periode 1939-1945. Veteranendagen staan in het teken van de band tussen krijgsmacht en veteraan. De veteranendag van de Koninklijke marine wordt gehouden op donderdag 7 juli op het Nieuwe Haventerrein in Den Helder. De Koninklijke landmacht opent op maandag 19 september de poorten van de Generaal Spoorkazerne m Ermelo. De toegang is vrij en de deelnemers krijgen een lunch aangeboden. Veteranen en hun partner kunnen op aanvraag gratis per NS reizen. U kunt ook - op eigen kosten -met eigen vervoer komen. ney leren leven met een handicap. Nu wil het geval dat de meeste beoefenaars van dit almaar populairder wordende balspel daar ab soluut niet gebukt onder gaan. Zelfs voor lieden die op grond van een beperkte aanleg het niveau van ge vorderde beginner vermoe delijk nooit zullen ontstij gen, is het leven op de golf course ook met de handi cap van een gebrekkige techniek best te dragen. In het afgelopen weekeinde bleek dat nog maar eens op de bepaald niet eenvou dige 18-holesbaan van het Euro Disneyland-complex, waar een aantal bekende Nederlanders golfte om de Mickey Mouse-trofee. Zelfs voor de grootste verliezers onder hen bood een paar dagen Euro Disney zo veel vermaak dat ze zich win naars voelden. Ook AVRO- medewerker Cees van Drongelen overwon z'n scepsis en begon zich tus sen de kunst en de kitsch van Disney op z'n gemak te voelen. „Ik was voor het golfen ge gaan, maar de eerlijkheid ge biedt me te zeggen dat al die Disney-attracties niet hebben nagelaten op mij als vijftig plus ser een geweldige indruk te ma ken. Alleen van die Mickey Mouse kreeg ik op een gegeven moment genoeg.. Tijdens het ontbijt kwam hij me twee keer een handje geven en die muis aaide me ook nog een keer over mijn kale kop. Ja, op de vroege morgen kan het dan gebeuren dat ik dan roep: Mickey, rot nou maar eens op." Wie als bezoeker in het presti gieuze pretpark rondkuiert, waant zich in een wereld waarin oogstrelende fantasie de reali teit van alledag bepaalt. Voor de directie van Euro Disneyland ligt dat een slag anders: het be grip handicap staat in dit ver band voor een schuld van 20,3 miljard frank (rond 7 miljard gulden), die uitstaat bij in totaal 61 banken. De financiële im passe verleidde eind vorig jaar Michael Eisner, de president van grootaandeelhouder Walt Disney, tot de mismoedige op merking dat Donald Duck, Mic key Mouse en Goofy na een kortstondig verblijf in Parijs wel eens heel snel genoodzaakt zouden zijn hun biezen te pak ken. Onverbeterlijk Maar een paar maanden later lijkt de ergste kou uit de lucht. Niet dat de kapitaalkrachtige Dagobert Duck uitkomst heeft geboden, dat blijft nu eenmaal een onverbeterlijk gierige eend die liever zwemt in het geld dan het uitgeeft. De 61 banken heb ben zich verenigd in een con sortium dat voor Euro Disney een reddingsplan heeft opge steld, dat onder meer behelst dat Euro Disney drie jaar lang geen franc hoeft af te lossen. Bovendien brengen de schuld Indien u de veteranendag van de Koninklijke marine wilt bezoeken, wordt u verzocht VOOR 15 JUNI de antwoordcoupon in te sturen. Indien u de vetera nendag van de Koninklijke landmacht wilt bezoeken, dan geldt 20 AUGUS TUS als uiterste inzenddatum. U moet zich ook aanmelden indien u geen gebruik wenst te maken van het gratis NS-vervoer. Enkele dagen voor de veteranendag ontvangt u het programma en - indien aangevraagd - het ver- voerbewijs. U wordt dringend verzocht deze bon niet in te zenden indien u zich langs andere weg reeds heeft aangemeld. >■§- - -i I AANMELDINGSFORMULIER I I JA, ik kom naar de Veteranendag marine 7 juli Veteranendag landmacht 19 september (slechts één aankruisen) I Ik maak daarbij gebruik van het gratis treinvervoer: Oja Dnee I Ik vertrek dan bij mijn woonplaats van NS-station: j Mijn partner komt mee: ja nee j Naam: I Marine/registratienummer: I S.v.p. opsturen naar: Stichting Dienstverlening Veteranen Maliebaan 87 F 3581 CG Utrecht

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8