NEDERLANDS ELFTAL Courier krijgt Sampras op knieën Eindelijk sprintzege voor 'Abdoe' Het is een beetje een zielig BUSINESS CLUB S.J.C. Sport Pernix BI kampioen Zaterdag 4 juni - Aanvang 14.30 uur WOENSDAG 1 JUN11994 ROB ONDERWATER, 0 Kroonprins in training voor marathon leiden De organisatie van de 3M-marathon van Leiden houdt rekening met de deelname van kroonprins Willem Alexander. De oudste zoon van koningin Beatrix is in training voor een ma rathon en zou op 12 juni in Leiden sportief afscheid willen ne men van de stad waarin hij jarenlang heeft gestudeerd. Zeker heid over de inschrijving van de koonprins, die in het verleden deelnam aan de marathon van New York en, op de schaats, aan de Elfstedentocht, verwacht organisator Tjeerd Scheffer pas op de dag van de wedstrijd te krijgen. Zwaan vier wedstrijden aan de kant katwuk Katwijk behoeft dit seizoen niet meer op de inbreng van Hans Zwaan te rekenen. De lange spits is door de tuchtcom- missie van de KNVB voor vier wedstrijden geschorst naar aanlei ding van de kopstoot die hij in het treffen met DOVO uitdeelde. De kans dat Zwaan in de komende jaargang direct inzetbaar is, is wel groot. Als Katwijk in de resterende wedstrijden tegen ACV en DOVO de zaterdagtitel veiligstelt, moeten daarna nog twee duels met de zondagkampioen worden afgewerkt. De schorsing van Zwaan zit er dan precies op. Quick Boys op eigen veid tegen Quick katwuk» Quick Boys speelt de eerste wedstrijd om het KNVB-be- kertoemooi komende zaterdag op eigen veld. De Katwijkers hadden tegen Quick H een uitwedstrijd geloot. De wedstrijd op Nieuw-Zuid begint om 16.00 uur. Herstel Wendlinger gaat goede kant op geneve Karl Wendlinger herstelt langzaam van het hoofdletsel dat hij opliep bij een crash tijdens de Grand Prix van Monaco. De doktoren zijn nog steeds bezig de Oostenrijkse formule-1 - coureur uit zijn 'kunstmatige coma' te halen. De coureur van het Sauber team krijgt al een paar dagen vast voedsel toegediend en is zich steeds meer bewust van zijn omgeving. „Het herstel ver loopt langzaam, maar het gaat de goede richting op", aldus één van zijn doktoren. Garrelfs toch in doel van RKC nieuwkoop Johan Garrelfs gaat toch naar RKC. De keeper van Alphense Boys tekent morgen een tweejarig contract bij de Waalwijkse eerstedivisieclub, die vrijwel zeker promoveert naar de eredivisie. Maandag bereikte de 28-jarige Nieuwkoper over eenstemming met de club, hoewel het er zondagavond nog naar uit zag dat hij yolgend seizoen zou uitkomen voor Nieuwkoop. „Ze hebben er drie weken omheen gedraaid, kennelijk in de hoop dat ik mijn eisen zou bijstellen. Maar ik heb mijn poot stijf gehouden. Zondagavond zeiden ze dat het niet doorging, maar maandagochtend belden ze met de mededeling dat ze toch ak koord gingen." Garrelfs verdedigde vier jaar het doel van de Al phense hoofdklasser. Finidi George langer bij Ajax Amsterdam Ajax heeft het contract met Finidi George openge broken. De Nigeriaan blijft de komende drie seizoenen in dienst van de landskampioen. Zijn overeenkomst liep nog een jaar. Pieter Bijl keert terug bij Heerenveen. De 29-jarige middenvelder van FC Utrecht was zelf al enige tijd rond met zijn oude club, gisteravond vonden ook de werkgevérs elkaar. Met de transfer is een bedrag gemoeid van 150.000 gulden. Marcel Valk naar Go Ahead Eagles waalwuk Marcel Valk uit Koudekerk speelt het komende sei zoen voor Go Ahead Eagles. De 27-jarige Valk, die eigendom is van ADO Den Haag, speelt op huurbasis bij RKC. De Waalwijkse club wilde de voetballer ook overnemen, maar kon niet tot over eenstemming komen over de transfersom. De Eagles en ADO Den Haag werden het gisteren wel eens over de vergoeding, die 300.000 gulden bedraagt. Hiddink vertrekt bij Valencia Guus Hiddink vertrekt per 30 juni als t a Va lencia. De Nederlandse voetbaltrainer heeft dat Paco Roig, de voorzitter van de club, medegedeeld. „Sommigen hebben mij het leven zuur gemaakt in het afgelopen seizoen", aldus Hid dink. Dat was ook de reden van mijn eerdere tussentijds vertrek. Ik had gewaagd nu definitief schoon schip te maken. Dat is niet gebeurd." Volgens geruchten in Spanje treedt Hiddink binnen kort in dienst van Athletic de Bilbao. Djamolidine Abdoesjaparov heeft na drie mislukkingen suc ces geboekt in de Ronde van Italië. De krachtpatser uit Oez bekistan won gisteren de tiende etappe op de omloop in Maros- tica, waarbij hij de laatste 200 meter aflegde met een gemid delde snelheid van 66,020 km per uur. De Rus Berzin behield de leiderstrui. 'Abdoe', vorig jaar vijf keer succesvol in de Ronde van Frankrijk, zag zijn jacht op suc ces tot gisteren verstoord door pech. Op de eerste dag kwam hij in Bologna ten val. Vijf dagen geleden viel een petje uit het zakje van zijn shirt en kwam in het wiel terecht. Maandag ten slotte werd hij 350 meter voor de streep, op het moment dat hij zijn verwoestende eindspurt wilde inzetten, gehinderd door vallende renners. Gisteren ontliep hij een valpartij. Op acht kilometer van de streep veroorzaakte een mo torfiets een val waarbij tien ren ners tegen de grond smakten. Onder hen de winnaar van de Giro in 1988, de Amerikaan An dy Hampsten. Hij verloor ruim anderhalve minuut, de Italiaan Giovannetti 44 seconden. De Duitser Schur moest de wed strijd staken, de overigen be reikten de finish. Ploegleider Stanga van Ab- heugd over de zes seconden die kopman Bugno terugpakte van zijn achterstand op Berzin. Bug no, derde, staat nu op 2.32. Hij profiteerde van de val in het midden van de groep, omdat hij op dat moment in de voorste gelederen van het peloton ver toefde vanwege de voorberei dingen op de sprint van Ab doesjaparov. Een groepje met Chiappucci was tot even voor het ongeluk weg. De Pool Jasku- la, vorig jaar derde in de Ronde *Van Frankrijk, verscheen niet meer aan de start. Hij kwam af gelopen weekeinde zwaar ten val. Ook de eerste etappe van de Dauphiné Libéré eindigde in een spurt, gewonnen door de Duitser Marcel Wüst. Hij bleef in de langste rit van de zesdaag- Het moest in Parijs gebeuren en nergens anders. In de 'zandbak' van Stade Roland Garros, daar zou Pete Sam pras het loodje leggen. Zo niet dan was het voor eens en altijd duidelijk: 'Sweet Pete' is de beste, overal en altijd. Gelukkig had lim Courier de boodschap begrepen. de 'grote vier' op rij won. Sam pras - die gisteren voor de der de keer op rij sneuvelde in de kwartfinales van Roland Garros - heeft nog werk te doen. Courier was vooraf niet gerust op een goede afloop. De 23-jari- ge crack uit Florida had zo lang zamerhand een soort minder waardigheidscomplex gekregen van zijn landgenoot. De finale op Wimbledon had hij vorig jaar van 'Pistol Pete' verloren en ook in de halve eindstrijd van Melbourne was hij begin dit jaar verslagen door de nummer één van de wereld. In totaal verloor Courier tien van de twaalf ontmoetingen van 2ijn rivaal. Maar één ding gaf de rossige beuker hoop: nog nooit had hij tegen Sampras op gravel gespeeld. En het rode gruis is nog altijd de favoriete onder grond van de baseliner. Boven dien is het centre-court van Rol and Garros een beetje zijn woonkamer geworden. In 1991, 1992 en 1993 bereikte hij er de eindstrijd en alleen vorig jaar verloor hij die, van Sergi Bruguera. Courier had al met al een thuisvoordeel, maar het pleitte weer voor Sampras dat hij in de aanloop naar Parijs het gravel toernooi van Rome had gewon nen. En een titel op gravel wa ren we van de stilist niet ge wend. Gisteren was hij echter geen schim van de onbetwiste leider die hij in de afgelopen maanden was (hij verloor dit seizoen slechts drie partijen; van Stich, El Alami en Eltingh). Mokerslagen Courier bestookte voortdurend de backhand van Sampras en hield zijn tegenstander ver ach ter de baseline met zijn moker slagen. Sampras, die niet kon vertrouwen op zijn eerste ser vice, kwam weinig naar het net en van achteruit maakte hij op vallend veel fouten. Hij wilde Het duel tussen de twee Ameri kanen in de kwartfinales van de Open Franse was niet zo maar een wedstrijd. Het was een prestigeslag tussen twee 'yanks' die elkaar in april vorig jaar als nummer één van de wereld hadden afgelost. Maar ook een duel van de waarheid voor Sampras. Kon de 'koning' na zijn voorspelbare titels op Wim bledon, Flushing Meadow en de Australian Open ook Roland Garros zo gemakkelijk winnen? Nee dus. Daarom was de over winning van Courier een beetje een zege voor het proftennis, ook al is de stijl van 'hardhitter' Courier minder aansprekend dan die van natuurtalent Sam pras. Maar de hegemonie was doorbroken. Sampras voerde een jaar lang een schrikbewind in het tennis- circuit. Dit jaar pakte hij in vier maanden alweer zeven titels. .Gisteren was hij van de ene op de andere dag een twijfelaar, een wanhopig naar zijn vorm zoekende speler met een zak aardappelen op zijn rug. In vier sets werd hij keihard neerge- knuppeld: 6-4, 5-7, 6-4, 6-4. Van de bijna perfecte alles- kunner was Sampras op slag een gewone sterveling gewor den. Hij heeft zijn zwakheden. Dat was ook wel eens leuk om te constateren. 'Pietje Precies', die met een simpele armbewe ging de ballen altijd akelig nauwkeurig neerlegde, sloeg nu afzwaaiers als in zijn begintijd. Hij is dus ook maar een mens. Kwartet Sampras won de laatste drie Grand Slam-toernooien met overmacht en kwam naar Parijs om het kwartet te voltooien. In 1969 gebeurde het voor het laatst dat een speler (Rod Laver) Pete Sampras kijkt beteuterd. Zijn landgenoot Courier knuppelde hem gisteren keihard neer: 6-4, 5-7, 6-4, 6- het later niet als excuus aandra gen, maar hij klaagde voortdu rend over de bespanning van zijn rackets, wisselde het ene na het andere slagwapen en prut ste er zelf naar believen aan tus sen de rallies door. Sampras was na afloop 'down', zoals hij zei. „We speel den beiden niet - geweldig. Ik ben teleurgesteld vanwege de manier waarop ik verloor. Het is nu te laat maar als ik het mocht overdoen, zi der spelen e komen." Volgens de verliezer kan hij ooit Roland Garros winnen. „Mijn wapens worden hier ont kracht door de vertragende wer king van het gravel. Het leven gaat na vandaag verder, al be grijp ik dat ik hier geschiedenis had kunnen schrijven door het vierde Grand Slam-toernooi op rij t Koeman boos en verontwaardigd over 'toneelspel' Gullit noordwijk jan mennega gpd-verslaggever Verwondering over het plotse linge vertrek van Ruud Gullit heeft bij Ronald Koeman plaats gemaakt voor een mengeling van verontwaardiging en woe de. De aanvoerder van het Ne derlands elftal vindt dat de rastaman Oranje heeft laten barsten en werd bijkans onpas selijk bij het zien van het inter view met zijn vroegere ploegge noot maandagavond op RTL5. De bij AC Milan teruggekeerde megaster liet daarin een versla gen en emotiele indruk achter. Hij zei het niet met zo veel woorden, maar Koeman liet duidelijk doorschemeren dat Gullit volgens hem toneel speel de en krokodilletranen plengde. „Een beetje een zielig verhaal, hè", schamperde de libero. „Ik werd daar niet goed van. In de pers heeft hij nog meer verteld dan aan ons, zijn medespelers. Boos? Natuurlijk ben ik boos." Ook al zou bondscoach Dick Advocaat niets liever doen dan een dikke streep onder de affai- re-Gullit zetten, zijn afscheid galmde gisteren nog flink na in het Oranje-kamp. En dat zal voorlopig nog wel een tijdje du ren. Advocaat: „Ik heb de affaire van me afgezet. Ik betreur de gang van zaken, maar hij is weggegaan, ik heb hem niet weggestuurd." Koeman heeft het boek Gullit eveneens dichtgeslagen. „Niet één keer, maar veel vaker. Of dat voor nog meer spelers geldt? Dat moet je aan hen wagen, maar ik denk dat ik niet de eni ge ben." De kanonnier van Bar celona werd gisteren in de Itali aanse media afgeschilderd als 'hoofdschuldige' aan het vertrek van Gullit, met wie hij een ordi naire machtstrijd zou hebben uitgevochten. Koeman kan zich niet voorstel len de oorzaak te zijn van het 'Gullit weg vanwege echtgenote' Milaan anp gereert de krant de concurrentie met Bergkamp als reden voor het vertrek van Gullit. Sven-Gö- ran Eriksson betreurt de affaire Gullit. „Het wereldkampioen schap verliest een kampioen", zegt de Zweed in Tuttosport. 'Gullit ontsnapt' is de kop van Gazetto dello Sport. De Milane se sportkrant suggereert ook problemen met Koeman. 'Gullit wil huilen' staat boven een arti kel van Germano Bovalenta, die als redenen voor het opstappen van Gullit problemen aangeeft met bondscoach Advocaat en zijn ploeggenoten alsmede geld. In de Italiaanse sportkranten werd gisteren druk gespecu leerd over de achtergronden en de redenen van het plotselinge vertrek van Ruud Gullit. In alle kranten wordt een beschuldi gende vinger uitgestoken naar Ronald Koeman. Volgens de bladen liggen problemen met de aanvoerder van Oranje ten grondslag aan het abrupte ver trek. Tuttosport sluit zelfs niet uit dat Gullit naar Italië is terugge keerd voor zijn wouw. Ook sug- Courier had alle reden om tij dens de persconferentie voort durend te lachen. „Het is lang geleden dat ik gedurende een partij zo lang de discipline kon opbrengen." Courier gaf toe dat hij vooraf niet gerust was ge weest, ook al heet Sampras geen gravelspeler te zijn. „Dat zegt iedereen, maar misschien oefent hij wel op een baan van schuurpapier", grijnsde de tri omfator. se wedstrijd, over 224,5 km tus sen Evian-les-Bains en Saint- Priest, de Nederlander Wiebren Veenstra voor. De Brit Chris Boardman, voormalig houder van het werelduurrecord en maandag winnaar van de pro loog, mag de gele leiderstrui blijven dragen. Jesper Skibby uit de TVM- ploeg van Cees Priem won de eerste etappe van de Ronde van Asturië in Spanje. De Deen fietste ongeveer een kilometer van de streep in Colombres weg van het peloton. Graf en Pierce zijn er klaar voor Mary Pierce kan zich prima red den zonder haar vloekende, tie rende en wild om zich heen slaande vader Jim. Sinds pa zich niet meer in haar omgeving op houdt, gaat het stuldcen beter met het fotomodel annex ten nistalent. Op Roland Garros gaf de 19-jarige Fran^aise pas zes games af in vijf duels. Gisteren won ze gladjes van de Oosten rijkse Petra Ritter: 6-0,6-2. Pierce, twaalfde geplaatst, staat in haar eerste halve finale op een Grand Slam-toernooi en het kan tegen Steffi Graf nog een leuke wedstrijd worden voor het chauvinistische Franse publiek. De 24-jarige Duitse, vier keer winnares in Parijs, won zoals verwacht van de Ar gentijnse Ines Gorrochategui: 6- 4,6-1. De andere halve eindstrijd gaat tussen Conchita Martinez en Arantxa Sanchez-Vicario. De Spaanse wouwen wonnen van respectievelijk Sabine Hack (2- 6. 6-0, 6-2) en Julie Halard (6-1. 7-6 (8-6)). Bij de mannen piaatste zich naast Jim Courier ook Sergi Bruguera bij de laatste vier. De Spaanse titelhouder won in drie sets van Andrei Medvedev: 6-3, 6-2, 7-5. Bruguera, zesde ge plaatst, kreeg in de eerste set bij een ongelukkige val een wondje aan zijn duim, maar had daar in de wedstrijd weinig last meer ZOETERMEER MICHEL VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Pernix BI heeft het kampioen schap van Rijndelfland ver overd. De Leidse jeugdploeg ze gevierde in de finale tegen For- tuna BI met 4-3. Pernix mag op 4 juni in Schoonoord een gooi gaan doen naar de landstitel voor B-aspiranten. Pernix en Fortuna hadden zich via kruisfinales voor de eindstrijd geplaatst. Zij waren elkaar in de competitie ook al tegengekomen, waarbij het in Delft 9-5 werd en in Leiden 4-4. Het was te merken dat zij ver trouwd waren met eikaars spel, want de verdedigingen gaven niet veel kansen weg. Bij rust was het dan ook slechts 2-1 dankzij Huig Schoonderwoerd en Saar Karstens. Na de pauze brachten Timon Zuurmond en Inge Homberg Pernix op 3-1 en 4-2. Toen de volgende aanval stagneerde, zette coach Cees Zuurmond met Frans Treur en Irene van der Burg twee nieuwe aanvallers in, maar dat bood geen soelaas. De verdediging hield echter de 4-3 voorsprong tot het einde toe vast. Ronald Koeman (op de foto naast Ed de Goey) toonde gisteren in het trainingskamp in Noordwijk totaal geen begrip voor de vertrokken Ruud Gul lit. FOTO ANP overhaaste vertrek van Gullit. „Ik heb altijd redelijk met Gullit kunnen opschieten." Hij zei geen last te hebben van de na sleep van de affaire en nam het vervolgens op voor Advocaat, die volgens hem alles heeft ge daan om het Gullit naar de zin te maken. Bij het merendeel van de Oranje-supporters, die hem en kele dagen eerder nog innig als de 'Verloren Zoon' in de armen sloot, heeft de Zwarte Tulp zijn krediet ook verspeeld. De reac ties van de belangstellenden op de accommodatie van de Noordwijkse amateurclub SJC, waar Oranje zijn trainingen af werkt, waren stuk voor stuk an- ti-Gullit en pro-Advocaat. 'Ook zonder Ruud laten wij de leeuw niet in zijn hemdje staan' en 'Ruud heb jij géén Advocaat no dig', luidden teksten op borden waarmee supporters rondzeul- den. De reacties zullen Advocaat en zijn troepen goed hebben gedaan. „Maar de sfeer is na het vertrek van Gullit niet opge klaard, die was al goed", aldus Koeman, die vanavond in Eind hoven tegen Hongarije zijn ren tree in het Nederlands elftal maakt. Vorige week werd de Groninger bij de trainingen ont zien en hij ontbrak ook in de oefeninterland tegen Schotland, afgelopen vrijdag in Utrecht. Jan Wouters (dijbeen) en Danny Blind (lies) zijn nog niet inzetbaar. Beiden sukkelen met lichte blessures en trainden gis teren nog apart van de groep. Dennis Bergkamp (bilspier) en Frank Rijkaard (knie) zijn her steld van hun kwetsuren en ma ken deel uit* van de basisforma tie die Advocaat voor de oefen partij tegen de Hongaren in ge dachten heeft. Rijkaard secondeert naar alle waarschijnlijkheid Ronald Koe man in het hart van de defensie. Bergkamp moet een koppel vor men met Ronald de Boer, die de plaats van Gullit inneemt als vooruitgeschoven aanvalsleider. Het meespelen van Ronald de Boer is overigens niet geheel ze ker. De Ajacied ondervindt eni ge hinder van zijn lies. Peter van Vossen is zijn eventuele vervan ger. Ook tweede doelman Theo Snelders is niet geheel fit. Hij krijgt steeds vocht in zijn knie en kan daardoor maar één keer per dag t Over de inzet van zijn pupil len, die tijdens de trainingen soms een uitgelaten indruk maakten, was Advocaat tevre den. „Het fanatisme druipt er vanaf', aldus de bondscoach. Over Gullit wilde Advocaat niet meer praten. „Gisteren is ge weest. We gaan nu weer over tot de orde van de dag." noordwijk Toegangsprijzen: Volwassenen 15.00 Kinderen t/m 12 jaar - 65+ 7.50 Voorverkoopadressen: VW Kantoren in de plaatsen Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Leiden en op het S.J.C.-complex Deze advertentie wordt aangeboden door:

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27