'Jacobswoude moet toerisme uitbuiten' Zoeterwoude streeft naar afsluiting van Oranjelaan 'Ik maak graag een praatje met de mensen Rijn Veenstreek Drinkwater smaakt volgend jaar beter Vriezenweg krijgt opknapbeurt SieMatic SieMatic Keukencenter Leiderdorp WOENSDAG 1 JUNI 1994 21 De gemeente Jacobswoude moet de toeristische moge lijkheden van het Braassemermeer meer uitbuiten. Dat is te lezen in 'Bouwstenen voor beleid', het economisch on derzoek dat de LNA-ggroep uitvoerde in opdracht van de gemeente, de ondernemersvereniging en de Kamer van Koophandel. Onderzoeker S. van Keulen doet in het eindrapport een aantal aanbevelingen. Zo moet Ja cobswoude er volgens hem naar streven meer te bouwen, 'zodat tenminste een situatie wordt bereikt waarbij kwantitatieve achteruitgang wordt voorko- De vier woonkernen in de ge meente zouden elk hun eigen specialiteit moeten uitbuiten. Leimuiden is volgens Van Keu len de belangrijkste concentra tie van industrie, groothandel en dienstverlening, die zelfs ge schikt zou zijn voor een bedrij venterrein ten dienste van Schiphol. Daar zouden ook meer watersportbedrijven kun nen komen, vooral jachtwerven en -havens. Woubrugge zou meer het agrarische centrum van de ge meente moeten worden, vooral van de glasteelt. Ook industrie, watersportbedrijven en winkels vinden in het dorp goed hun plaats, stelt Van Keulen vast. Hoogmade en Rijnsaterwoude zijn vooral watersportkernen en die taak moet volgens het on derzoek worden uitgebreid. Vooral de Wijde Aa en het Braassemermeer moeten vol gens Van Keulen uitdrukkelijker worden bestemd voor water sport. De oevers van het meer zouden moeten worden ontwik keld. De Woudwetering en de Wetering zouden dan de brug tussen watersport en horeca en winkels kunnen vormen. Daar bij wijst de onderzoeker na drukkelijk op het belang van aanleg- en ligplaatsen. Ook de agrariërs in de buitengebieden kunnen meer aandacht aan re creatie besteden en zo wat extra verdienen, aldus Van Keulen. De winkelvoorzieningen in Hoogmade zou Jacobswoude moeten 'veiligstellen' door een belangrijk gedeelte mobiel te maken. Zoals er rijdende win kels en bibliotheken bestaan, zou bijvoorbeeld ook de ge zondheidszorg het dorp in een busje op gezette tijden kunnen aandoen. Het rapport wordt op 14 juli officieel gepresenteerd in de raadscommissie algemeen be stuur. Pas later dit jaar verwacht de gemeente inhoudelijk over het economisch onderzoek en de aanbevelingen te praten. VRIJE TIJD Openlucht zang De Baptistengemeente Alphen- Noord houdt op zondag 5 juni van 15.30 tot 16.30 uur een openlucht 'sing in'. Iedereen die onder begeleiding van een com bo wil meezingen met eigen tijdse geestelijke liederen is wel kom in het amfitheater tegen over de kinderboerderij bij de Zegerplas. Na de samenzang is er een mogelijkheid gezamen lijk te picknicken. Bestelauto gestolen in Nieuwkoop nieuwkoop» Bij een bedrijf aan de Nijverheidsweg in Nieuwkoop is in de nacht van maandag op dinsdag een bestelauto gestolen. Tevens werden een fax, kopieerapparaat en een aantal beeld schermen ontvreemd. Om in het bedrijf te komen werd een rol deur opengebroken. Ook in het weekeinde was het bedrijf al doelwit van dieven. Alphense raakt portemonnee kwijt alphen aan den run Een 54-jarige vrouw uit Alphen is gistem- middag bij supergrutter Hoogvliet aan de Julianastraat haar por temonnee met 512 gulden en 140 Amerikaanse dollars kwijtge raakt. De portemonnee zat in een tas en werd in een onbewaakt ogenblik uit de winkelwagen gestolen. leimuiden» Een miljoen gulden kost de opknapbeurt van de Vriezenweg, maar de automobilisten tussen Leimuiden en Ter Aar kunnen opgelucht ademhalen. Het waterschap de Ou de Rijnstromen, dat de weg inmiddels heeft overgedragen aan de gemeente Jacobswoude, laat de weg opknappen. De face-lift dient als een soort bruidsschat bij de overdracht. Ja cobswoude bètaalt zestigduizend gulden voor de werkzaamheden. Van dat bedrag wordt ook de duikerbrug breder gemaakt, zodat er voortaan eenvoudig twee auto's tegelijk over heen kunnen. De brug was tot nu toe zo smal, dat tegenliggers nogal eens ongelukken veroorzaakten. foto bendebruyn De smaak van het drinkwater in Alkemade, Koudekerk, Hazers- woude en een deel van Leider dorp wordt in de loop van vol gend jaar aanmerkelijk beter. Het in Hazerswoude-Rijndijk opgepompte water wordt vanaf volgend jaar in toenemende mate aangelengd met grondwa ter uit de Alblasserwaard. Het wat zilte Hazerswoudse water zal daardoor in smaak en kwali teit aanmerkelijk verbeteren. De verbetering van de water kwaliteit is mogelijk door de aanleg van de tachtig kilometer lange hoofdwaterleiding van de Alblasserwaard naar de Rijn streek. Op de aftakking van deze leiding richting Zoeterwoude wordt in de komende maanden een verbindingsleiding naar het Hazerswoudse pompstation aangesloten. De buis met een doorsnede van vijftig centime ter komt te lopen langs de Ge- meneweg. Dat het drinkwater beter wordt, wil overigens niet zeggen dat het nu onaanvaardbaar slecht is. „Het voldoet aan de a", aldus I. Couwenberg van de Watermaatschappij Zuid-Holland Oost (WZHO). Wel geeft zij toe dat het Hazers woudse water achteruit gaat, onder andere als gevolg van vervuiling en verzilting. Om ook in de toekomst binnen de wet telijke normen te blijven, is ver menging met het veel schonere water uit de Alblasserwaard noodzakelijk. Het werk aan de verbindings leiding is twee weken geleden reeds begonnen. Op dit mo ment ligt langs de Gemeneweg tussen de Potgieterlaan en het spoor een 220 meter lange buis klaar om te worden ingegraven. Tussen het spoor en de toekom stige rijksweg 11 moet de lei ding worden geboord. Dat werk zal eind deze week beginnen. Eind juli moet de verbindings leiding klaar zijn. Vervolgens is het wachten op de ingebruikname van het nieu we waterwingebied van de WZHO ten oosten van Rotter dam. Hier wordt eind dit jaar voorzichtig begonnen met het oppompen van water. In de loop van het volgend jaar wordt de capaciteit van dit waterwin gebied langzaam opgevoerd. Verenigingsleven tentoongesteld koudekerk aan den run Het Koudekerkse verenigingsle ven is het onderwerp van de tentoonstelling die op zaterdag 4 juni te bezichtigen is in de Oudheidskamer in Koudekerk aan den Rijn. Met documenten, notulenboeken en vele foto's wordt een beeld geschapen van onder andere de vroege jaren van geitenfokvereniging Ons Doel en zangkoor Soli Deo Glo ria. De Oudheidskamer aan de Dorpsstraat 55a is geopend van 10.00 tot 12.00 uur. De tentoon stelling wordt herhaald op 18 juni. zoeterwoude-runduk uesbeth buitink Officieel was het een informa tie-avond over de bussluis die in de Zoeterwoudse Oranjelaan komt. Het pleidooi van wethou der T. Ringersma gisteravond in de Eendenkooi had echter meer weg van een lezing in politieke strategie. Ringersma probeerde de aanwonenden van de laan ervan te overtuigen dat de bus- sluis weliswaar het verkeer in de straat in eerste instantie drukker maakt, maar uiteindelijk kan leiden tot de vervulling van een droom: volledige afsluiting van de Oranjelaan. De verkeerssituatie in Zoeter- woude-Rijndijk ondergaat in het komende jaar een belangrij ke face-lift. In januari moet de rijksweg 11 tussen de A4 en bierbrouwerij Heineken open gaan voor het verkeer. Direct daarna begint de reconstructie van de Hoge Rijndijk, die het doorgaande verkeer moet af remmen. De automobilisten zullen daardoor vaker de rijks weg 11 en de Smeetsweg kiezen op hun weg naar het industrie terrein de Grote Polder, hoopt Zoeterwoude. De enige straat die het ver keer uit vooral Leiden nog een sluiproute naar de Grote Polder kan bieden, is de Oranjelaan. „Dan zou er een hele grote stroom auto's kunnen komen en dat zou een aanzienlijke ver slechtering betekenen", waar schuwde Ringersma gister avond. En dus komt er vanaf 22 au gustus een busverbinding tus sen station Leiden en het indu strieterrein, die tijdens de och tendspits twee keer rijdt en 's avonds nog eens twee maal. Op die manier hopen de gemeente, de bedrijven en het vervoersbe drijf West Nederland de werk nemers uit de auto te krijgen. De sluis die nu het vrachtwa- genverkeer van de Oranjelaan weert, zou voor de buslijn moe ten worden verbreed. Overdag zorgt een paal in het wegdek er voor dat vrachtwagens niet kunnen passeren. Tijdens de spitsuren wordt die paal een half uur verwijderd om de bus sen doorgang te verlenen. Ringersma hoopt echter dat de paal niet het volle half uur uit het wegdek is. „We moeten voor dat half uurtje iemand vin den die de paal eruit haalt als de bus eraan komt en daarna meteen weer terugzet. Een vut ter of iemand van de school of een omwonende. Of desnoods een ambtenaar." Een man in het publiek wat bedremmeld: „Mag ik een oer-Hollandse vraag stellen? Wat betaalt dat?" Ringersma: „Ongeveer 5000 gulden per jaar." De buslijn rijdt een jaar lang door de Oranjelaan, als experi ment. Hoewel de Oranjelaan daardoor in eerste instantie meer verkeer te verwerken krijgt, had Ringersma gister avond een troef achter de hand. Hij zegde toe direct bij de ope ning van Rijksweg 11 te probe ren de doorgang van de Oranje laan naar de Grote Polder voor het andere verkeer af te sluiten. En als het experiment is afgelo pen en de Hoge Rijndijk is op geknapt, hoopt hij West Neder land zover te krijgen dat de bus via de Smeetsweg gaat rijden. Waardoor het laatste gedeelte van de Oranjelaan zou zijn afge sloten voor al het gemotoriseerd verkeer. Ringersma stelde met nadruk vast dat hij niet kan beloven dat de Oranjelaan wordt afgesloten, omdat vooral de bedrijven waarschijnlijk behoorlijk dwars zullen liggen. Hij zegde wel toe dat als de afsluiting niet door gaat, de bus na het experiment mo?t omrijden via de Smeetsweg. De Oranjelaan wordt dan weer net als nu al leen toegankelijk voor auto's. Koudekerkse slager Wim van Veen stapt op de bus Een mooi I.D.: geen handgrepen meer te zien. Sommige mensen houden van veel tierlantijnen, u misschien van strakke lijnen. Dit verwerken wij in ons I.D.: het Individueel Design. Een compleet voorstel van een keuken die speciaal voor u is ontworpen. In uw stijl, bijvoorbeeld deze strakke greep- loze SieMatic keuken. SieMatic biedt keus uit 42 keuken series in 18 verschillende prijsgroepen, dus ook voor uw budget. Kom even langs. Het SieMatic keuken- ideeënboek ligt voor u klaar. 't Liefst een SieMatic. koudekerk aan den rijn kees van kuilenburg Alleen het snoepen van een stukje worst of een warm stukje gehakt mist Wim van Veen. Voor de rest is de slagerij in Ha zerswoude-Rijndijk, die hij on langs na dertig jaar van de hand deed, een afgesloten hoofdstuk. De 51-jarige Koudekerker richt zich nu volledig op zijn nieuwe job. Een jongensdroom ging na dik veertig jaar alsnog in vervul ling. Van Veen bestuurt nu een touringcar. Dat hebben rpaar weinig mensen in zijn omgeving voor zien. Vorig jaar vierde het fami liebedrijf het eeuwfeest. On danks zijn 'switch' blijft de naam van de slagerij voortleven, want broer Floor zet in Koude kerk aan den Rijn de familietra ditie voort. Volgens Van Veen hing al eni ge tijd in de lucht dat hij het sla gersvak zou verlaten. „Vooral toen duidelijk werd dat de kin deren absoluut geen zin hadden om de zaak voort te zetten. Dat kon ik begrijpen, want zelf ben ik ook min of meer tegen mijn zin in het vak terechtgekomen. Op school ging het niet zo best en op een gegeven moment oordeelde mijn vader het beter om maar te gaan werken. Hij had zelfs al een slager in Oegst- geest voor me gevonden. Een jaar later ben ik bij mijn vader in de zaak terechtgekomen. In 1963 opende ik de winkel aan de Rijndijk", kijkt de Koudeker ker terug. Van Veen had destijds liever het stuur van een vrachtauto of bus in de handen genomen. ,,Als kleine jongen ging ik al op pad met de 'jongens' van trans portbedrijf Molema in het dorp. Prachtig was dat. Graag was ik dan ook chauffeur geworden, maar dat zat er niet in. Wim moest het slagersvak in." Ter compensatie heeft hij in de af gelopen jaren de benodigde rij bewijzen gehaald, zodat hij met groot en Idein materieel de weg op kan. Toen duidelijk werd dat er geen opvolger was ging in huize Van Veen de kogel door de kerk. Hij kon de winkel overdoen aan Ron van Heerdt. „Die heeft als jongen nog in de zaak gewerkt als schoonmaker. Compleet met personeel heeft hij de win kel overgenomen. Dus ik had geen zorgen meer en kon aan de slag om iets anders te vin den", vertelt de Koudekerker. Wens In januari is Van Veen begon nen om bedrijven te benaderen met de vraag of ze een chauf feur nodig hadden. Eigenlijk zonder enige hoop, want er zijn veel chauffeurs zonder werk. Tot m'n stomme verbazing luk te het op een gegeven moment toch. Waarschijnlijk door mijn aanpak en verhaal. Eerst al bij een transportbedrijf, maar daar had ik op 1 april moeten begin nen. Dat kon niet omdat ik toen de winkel nog had. Uiteindelijk was het de tweede keer raak bij Valk Tours in Alphen aan den Rijn. Een 'dochter' van een con cern dat nogal negatief in het nieuws is, maar dat zal Van Veen worst zijn. Voorlopig gaat hij nog op.part-time basis aan de slag, maar ik hoop daar toch in vaste dienst te komen. Mis schien ga ik komende winter wel naar de sneeuw. Ook zo'n Nu Wim van Veen er een klei ne twee weken op heeft zitten is hij enthousiast. „Het is zoals ik mij altijd al had voorgesteld. Op pad gaan met gezellige mensen. Zoals vorig week met zeventien bussen vol met gepensioneerde PTT'ers. Dat is fantastisch om te doen. Vooral ook omdat ik pro beer om het de gasten naar de zin te maken. Voordat de trip begint zet ik een verhaaltje op papier over de omgeving en bij zondere gebouwen en dergelij ke. Op die manier heb je ook contact met de mensen. Zoals ik ook graag een praatje maakte in de winkel. Aanvankelijk was ik bang dat ik vooral dat dage lijkse contact zou missen, maar dat is alleen maar meer gewor den." Meubelplein 9, Leiderdorp, tel. 071-412615 (le etage Mijnders Meubelen) Openingstijden; ma. 13.00-17.30, di. t/m vrij. 9.30-17.30, zat. tot 17.00 uur, do. avond koopavond De jongensdroom v aan de slag kan." Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21