D-Day herdenking uitgebreid op TV The Longest Day staat er gekleurd op 4 WOENSDAG 1 JUN1199439515 Omaha Beach: de zee en het strand kleurde rood met het bloed van de Amerikaanse solda ten. 'Het was een nachtmerrie' aldus generaal Omar Bradley, foto ar- chief spaarnestad De gezamenlijke publieke om roepen schenken de komende dagen uitgebreid aandacht aan de herdenking van de ge allieerde invasie op 6 juni 1944 in Normandië. Volgende week maandag, de dag van de her denking, worden op radio en televisie rechtstreekse versla gen en interviews uitgezon den. Voor de NOS-televisie reist Joop van Zijl naar de Franse kust. Hij levert commentaar bij de beelden die de NOS overneemt van de Franse tele visie. De rechtstreekse versla gen zijn 9.45 uur tot 12.00 uur an 14.15 uur tot 16.15 uur op Nederland 2. In het och tendprogramma van de NOS worden de plechtigheden bij Utah Beach en in Bayeux be licht. Het middagprogramma staat in het teken van de inter nationale officiële bij het inva- siestrand Omaha Beach. Ook het weekeinde staan specia le D-Day programma's op de rol. Uiteraard besteden ook de buitenlandse zenders en dan met name de BBC en TV5 itgebreid aandacht aan D- Day. Óok op Radio 1 wordt uitge breid aandacht besteed aan D- Day. De plechtigheden wor den rechtstreeks verslagen door de centrale presentator Govert van Brakel en verslag gever Jeroen Wielaert. Verder redacteur Bart Leferink op een schip van de Ko ninklijke Marine vanuit Ports mouth in Engeland. Dit schip neemt deel aan de vloot- schouw in Normandië op de zaterdag voorafgaand aan de herdenking. Verslaggeefster Margreet Boer stapt in de bus met de oudstrijders van de Prinses Irene Brigade. Zij doet verslag van de reis naar Nor mandië en het verblijf van de vroegere militairen. Bovendien heeft Radio 1-correspondente Tine van Houts een interview gemaakt met de eerste gealli eerde strijder die met een hangglider in Normandië landde: major John Howard. De man vertelt Van Houts over zijn ervaringen in Frank rijk. Mede op basis van zijn verhaal werd de film The Lon gest Day geproduceerd. Een belangrijk deel hiervan gaat over het gevecht om de Pe- gasusbrug. „Ik heb het inter view met de majoor al ge hoord", meldt D-Day-radio- coördinatrice Anneke Raven, „als je hem hoort, lijkt het als of hij het gisteren heeft mee gemaakt". Tenslotte heeft de NCRV maandagochtend, de nieuwe ambassadeur van de Verenig de Staten Dornbush in de uit zending (11.00 uur). Hij komt naar de studio iri Hilversum om een uur lang te praten over zowel de betekenis van D-Day voor Europa als de relatie tus sen de Verenigde Staten en Europa. Een Amerikaanse para en een Fran^aise maken samen lol in Sainte-Mère-Eglise, dat kort na D- Day in Amerikaanse handen kwam. De para geniet duidelijk van de Franse wijn. foto archief spaarnestad Met computers kun je bijna al les en dus werd de film 'inge kleurd'. Dat gebeurde via een ingenieus concept en na een lange studie naar de originele kleuren. Er is gebruik gemaakt van historisch materiaal, maar ook van de kennis van mensen die betrokken waren bij het maken van de oorspronkelijk film in 1961-1962. Zo kregen de schitterende beelden van toen en alle topacteurs (Richard Burton, John Wayne, Henry Fonda, Rod Steiger, Robert Wagner, Sean Connery) levensechte kleuren, omdat 'de markt' daar in 1994 nu eenmaal om vraagt. Daarom worden tegen woordig allerlei 'antieke' films (Laurel en Hardy, Chaplin) in gekleurd. Een prachtige vondst natuurlijk, maar een ramp voor de echte liefhebber. Die hoeft echter niet te wan hopen, want in de winkel ligt vanaf deze week naast de 'colorized version'ook de origi nele zwart-witversie. De film wordt zaterdag overigens ook uitgezonden op Nederland 2, om 19.48 uur. JAN VAN DER NAT Manschappen van het US 2nd Ranger Battalion nemen op D-Day een bunker in bij Pointe du Hoe. Op de achtergrond worden Duitse krijgsgevangenen afgevoerd. foto archief spaarnestad Montgomery zou later zeggen dat Opera tie Goodwood een succes was, omdat zijn enige oogmerk was om Hitiers meest gevreesde pantserdivisies aan het gebied rond Caen te binden. Dat verschafte de mo gelijkheid aan het Amerikaanse Eerste Le ger om op de westelijke flank de Duitse om singeling te doorbreken. „Het loopt volgens plan", was een karakteristieke uitspraak van de Brit, die er de Amerikanen mee in de gordijnen joeg. De Amerikaanse aanval op de verzwakte Duitse linies begon op 24 juli met een bom bardement door 1.6Q0 vliegtuigen, gevolgd door een frontale aanval door het Zevende Korps. Op 26 juli begon het Duitse verzet over de gehele linie in te storten, en vier da gen later bereikte de Vierde Pantserdivisie Avranches. De wegen naar Bretagne en Pa rijs lagen open. Maar nog altijd werd het Britse Tweede Le ger staande gehouden door de beste Duitse eenheden, de pantserdivisies van de SS. Een deel van het Amerikaanse leger zwenk te naar het westen om Hiüers divisies vanuit het zuiden aan te vallen, terwijl de „Eigenlijk was het voor gene raal Eisenhower indertijd zeer gemakkelijk, hij was volledig uitgerust. Ik heb daarentegen alles opnieuw moeten zoeken, restaureren en op z'n plaats moeten zetten." Darryl F. Za- nuck, de maker van The Lon gest Day, de beroemdste oor logsfilm aller tijden, is er na tuurlijk fantastisch in geslaagd om het meesterwerk van schrijver Cornelius Ryan te verfilmen. Dat is geen nieuws, want 'De Langste Dag', zoals wij de film in Nederland ken nen, dateert tenslotte al uit 1962. Maar bij de herdenking van D-Day is het natuurlijk zeer op z'n plaats om de film opnieuw uit te brengen, zodat ook de generatie van nu ge tuige kan zijn van de meest spectaculaire oorlogsactie uit de geschiedenis. De huidige generatie is echter opgegroeid met kleurenfilm en -televisie. The Lon gest Day is echter een authentieke zwart-witfilm. Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Britten vanuit het oosten en noorden op rukten. Montgomery had de Canadezen be volen om de ring om de Duitse legermacht te sluiten, maar hun opmars was te traag. Het was te danken aan de Poolse Eerste pantserdivisie dat uiteindelijk betrekkelijk weinig Duitsers wisten te ontkomen. Op 21 augustus slaagden de Polen, die met ge rechtvaardigde geestdrift vochten, erin het 'gat van Falaise' te dichten. Het Duitse leger zat in de val. Van de 59 divisies die Hitler op D-Day in Normandië had, waren er 40 vernietigd. Rommel (en later zijn opvolger Von Kluge) had 1.500 tanks, 3.500 stukken geschut en 20.000 militaire voertuigen verloren. Een kwart miljoen van zijn manschappen was gedood of gewond, 200.000 anderen waren gevangen genomen. De prijs was echter hoog geweest aan geallieerde zijde: 65.000 doden en 170.000 gewonden. Hitler had de slag om Normandië verloren en daarmee, precies zoals hij had voor speld, ook de oorlog.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15