Leiden Lakenfeesten nog magerder PUT 'We luisteren niet meer naar elkaar' Buurtverenig'hfl' Problemen 'De Put' blijven onopgelost voor dak- en thuislozen geopend Containers voor textiel Stevige avondwandeling hef hennyvan ecmond. 071-356414 plv chef hans koenekoop, 071-356429 Verdrietig Pachters /y /y 'Boos en verdrietig'. I I Dat zijn de kinderen na de diefstal van zadels uit manege Moedig Voor waarts aan de Wassenaar- de Hoge Raad', se weg in Leiden. yi Pachters van strandpaviljoens I Z in Noordwijk blijven strijden tegen de pittige huurcontracten van de gemeente. 'We vechten door tot Luierservice /y Ouders met kleine I kinderen, die ge bruik gaan maken van de luierservice in Alkemade, ontvangen daarvoor een subsidie. louden Pet gaat ook niet door )e Lakenfeesten moeten het deze zomer ook doen zon- ler straatmuziek. Het jaar lijkse concours De Gouden Pet afgelast. De organiserende stichting zegt dat het straat- nuziekconcours niet kan zonder de steun van café De Jrote Beer, dat net als alle andere horecagelegenheden >esloten heeft het culturele zomerfestival te boycotten. Het is jammer, maar wij zien geen andere mogelijkheid an het concours dit jaar te schrappen", moet penning- neester F. Rigault toegeven. leiden vervolg voorpagina Verschillende universiteitsraadsleden en bestuursleden maken zich zorgen over de materiële en immateriële scha de die de Leidse universiteit door de af faire rond Oomen oploopt. Rector magnificus Leertouwer om schreef de motie van wantrouwen als 'schieten op de vaandeldrager van 's lands eerste universiteit'. ,,Ik heb er ver driet van. De universiteit gooit zich te grabbel. We luisteren niet meer naar el kaar. Zijn we dan niet meer in staat er zelf uit te komen zonder de hulp van Zoetermeer?" Opmerkelijk genoeg kreeg het college vooral steun van de student-leden van de raad. Zes van de acht studenten stemden tegen de motie van wantrouwen tegen Oomen. De zaal werd stil toen het buiten-uni versitaire lid W. Rozinga een stemver klaring aflegde, zoals hij het zelf noem de zijn 'getuigenis'. Rozinga bleef tot nu toe in deze zaak op de achtergrond en onthield zich eerder van stemming. Nu gaf hij een duidelijk oordeel. „Kon het college deze zaak voorkomen? Ja! Het college is in deze zaak verzeild geraakt door een te afstandelijke wijze van be sturen. Als je iets niet begrijpt, stap je op de desbetreffende ambtenaar af en dan vraag je wat er wordt bedoeld. Je handelt zoiets niet af door een stuk via de interne post terug te sturen met de vraag om een toelichting." Rozinga, voormalig ziekenhuisdirec teur in Rotterdam, zei zich te baseren op eigen ervaringen met bouwprojec ten toen hij als enige gisteravond de verwachting uitsprak dat de fraude de universiteit zeven tot tien miljoen gul den gaat kosten. „Dat is het honorari um van drie hoogleraren gedurende tien jaar. En dat is met .het oog op de bezuinigingen aan deze universiteit geen kleinigheid." Buiten vergaderen omdat een onderkomen uitblijft. Tijdens de vergadering klaagden buurtbewoners steen en been over de vele overlast die hun wijk treft. Klaagzang buurtbewoners in de openlucht le stichting De Gouden Pet eeft het besluit met pijn in het art genomen. Het zou dit jaar coor de zevende keer zijn. dat j ;n zondag lang op elke hoek an de binnenstad straatmuziek i beluisteren valt. „Want De ouden Pet was binnen de La- T jnfeesten elk jaar een van de rootste publiekstrekkers", zegt igault. „Een uniek concours, j;at nationaal de belangstelling nok. Laatst werden we zelfs i oor een club uit Leuven ge- eld, die ook zoiets wilde orga- 3 seren en ons om advies oeg." Maar nu de cafe's zo'n zeven eken voor het concours hun inden van de Lakenfeesten hebben afgetrokken, is ook De Gouden Pet afgeblazen. „Niet alleen maakten wij als uitvals basis gebruik van de tent die De Grote Beer altijd op het Arse naalplein zette, dat café ver zorgde ook nog eens gratis de catering van de artiesten. En wij vinden dat je de muzikanten fatsoenlijk moet kunnen opvan gen. Dat is nu op die korte ter mijn niet meer te regelen." De stichting De Gouden Pet wil zich nadrukkelijk niet men gen in het geschil tussen ge meente en horeca. Rigault: „Wij merken alleen maar, dat het in Leiden kennelijk moeilijk is een leuk feest te organiseren. Een stelling innemen doen wij niet. We betreuren de gang van za ken alleen maar. En we zijn vastbesloten het concours vol gendjaar weer wel doorgang te laten vinden." Uitgekleed VVD-directeur C. Hugens wil nog een poging wagen de stich ting De Gouden Pet op andere gedachten te brengen. Want hij ziet, na het afhaken van de ca fés, de Lakenfeesten nog verder uitgekleed worden. „En ik ben nog maar zijdelings bij de orga nisatie van die feesten betrok ken, maar ik wil niet negen jaar voor niks aan die kar getrokken hebben. Ze moeten maar bij mij komen, dan zal ik nog wel wat voor ze regelen. Want als je zo'n leuk concours hebt dan moet je voor continuïteit zorgen en het niet zomaar afgelasten." Over het doorgaan van Lei den Culinair wordt vanavond beslist. Dan komen de organisa tie en vertegenwoordigers van de cjeelnemende restaurants bijeen. Volgens mede-organisa tor W. Buijteweg is er voor zijn evenement vooralsnog geen vuiltje aan de lucht. „Ik schat de kans op doorgaan op honderd procent. Tenzij de deelnemers nu opeens anders beslissen." leiden Afgedankte kleding en versleten handdoeken mogen vanaf za terdag eigenlijk niet meer in de vuilniszak of mini-container worden gegooid. Dan nemen wethouders J. Laurier en H.P. de Goede de eerste textielcontai- ner, die op de hoek Haarlem merstraat/Stille Mare komt te staan, officieel in gebruik. Uit eindelijk komen er in Leiden op 35 plekken containers te staan voor afgedankt textiel. De containers worden ge plaatst, onderhouden en ge leegd door de stichting Kleding Inzameling Charitatieve Instel lingen (K3CI), die rekent op 7,7 kilo textiel per Leidenaar per jaar. KICI zorgt ervoor dat nog bruikbare kleding verscheept wordt naar Derde Wereldlanden en dat niet-bruikbaar textiel V»rdt verwerkt tot poetsdoe ken, papier of kunstwol. Het afgedankte Leidse textiel komt niet alleen terecht bij mensen die het nog kunnen ge bruiken, maar ook wordt er be spaard op de afvalverwerking. De gemeente heeft uitgerekend dat het om een bedrag van 240.000 gulden gaat leiden loman leefmans Overlast van koffieshops met zijn bezoekers, verkeers- en parkeerproblemen en een on veilig gevoel bij oudere bewo ners. De gisteravond uit protest in de buitenlucht gehouden vergadering van wijkvereniging De Put was een onafgebroken klaagzang over de problemen in De Oude Morsch. De gemeente Leiden is de gebeten hond in de buurt, waar nog altijd op oplos singen van die problemen wordt gewacht. „Hoe vaak we niet hebben ge beld dat die koffieshop aan het einde van de Morsstraat te laat openblijft? Maar je krijgt ge woon te horen 'we kennen het probleem, het heeft onze aan dacht' en dat is het dan", aldus een van de omwonenden. Ook het bestuur van de buurtvereni ging is kwaad over de gang van zaken. „Je mag aan inspraak procedures meewerken en ver gaderingen bijwonen. Daar gaat veel tijd inzitten, maar het re sultaat is minimaal", aldus se cretaris J. de Lange van De Put. De buurtclub vergaderde gis teravond op het grasveldje bij de molen, waar de vereniging haar naam aan ontleent. Dat was een ludiek protest omdat de gemeente al jaren een on derkomen aan De Put belooft zonder die belofte na te komen. Dat 'probleem' verbleekt echter bij de toename van het aantal junks en hasjgebruikers, dat zich de laatste tijd in de nachte lijke uren ophoudt in portieken bij de molen en aan de water kant. Vooral de nieuwe wijkbe woners in het wooncomplex achter de Stadstimmerwerf aan het Kort Galgewater zeggen daar last van te ondervinden. Zo ook een aantal oudere buurtbe woners dat de wijkvereniging heeft laten weten de buurt voor al 's avonds onveilig te vinden. „En burgemeester Goekoop maar zeggen dat hij het aantal koffieshops terug zal brengen. Er zijn er alleen maar bijgeko men en niets wijst er op dat dat zal veranderen", aldus Put-be- stuurslid T. Heemskerk. Ook het uitblijven van de her inrichting van de Morsstraat, waar de stoepen door reclame borden van de winkeliers wor den gevuld, en het tekort aan parkeerplaatsen stoort de inwo ners van Leidens kleinste buurt schap. Maar wat de inwoners nog het meest steekt is dat bo vengenoemde kwesties steeds vergeefs bij de gemeente wor den aangekaart. „Ik heb daar het volgende op gevonden. Als de koffieshop tegenover mij weer tot diep in de nacht door gaat, bel ik gewoon wethouder Walenkamp of Goekoop uit hun bed. Wij niet slapen, dan zij ook niet slapen aldus een bewoon ster van de Morsstraat. Walenkamp noch Goekoop wa ren bereikbaar voor commen taar.' s \genten bedreigd met keukenmes s eiden Agenten die wilden optreden'tegen geluidsoverlast zijn l't psteravond in een huis aan het Utrechtse Jaagpad bedreigd met ien groot keukenmés. Eén van de agenten trok een pistool en lwong daarmee de messentrekker om zijn wapen terug te leg- n ;en in de keukenla. De politie trad op na een telefoontje van bu- :v en, die klaagden over lawaai. De 25-jarige verdachte stond met lf :ijn 54-jarige vader de agenten buiten op te wachten. De zoon i, lreigde hen overhoop te schieten. En hij voegde zijn vader toe e lat die het wapen uit huis moest halen. Vader en zoon verdwe- J en in het huis, gevolgd door de politie. Toen de man een groot nes pakte voelden de agenten zich bedreigd en trok een van ïen zijn wapen. Vader en zoon werden gearresteerd. De politie ond geen vuurwapen. is Medicijnen gestolen eiden Uit een huis aan de De Gpejestraat is in de nacht van ondag op maandag een tas met een strip en een doos medicij- 1 ïen gestolen. De maagtabletten en pijnstillers lijken sterk op znoepjes, maar zijn bij overmatig gebruik heel gevaarlijk. Bij de ïbraak werd ook een tas met foto-apparatuur ter waarde van 000 gulden gestolen. g Ironken vrouw maakt amok :Iden Een 33-jarige Leidse is gisteravond door de politie ver se ijderd uit een restaurant aan de Steenstraat. De vrouw was ronken en weigerde de rekening te betalen. De gealarmeerde olitie wist de vrouw tot betalen te bewegen en naar buiten te lodsen. De vrouw werd door een dokter onderzocht en vervol- ens door de politie naar huis gebracht. 8 ïreep uit kassa iden» Een \touw heeft gisteren in een bouwmarkt aan de Hal- •nstraat 2400 gulden uit een kassa gestolen. Personeel zag rond f uur de vrouw een greep uit een kassa doen en weglopen. De 5( ievegge stapte in een auto. Een medewerker van de bouwmarkt Sr oteerde het kenteken van de auto, maar daar had de politie k einig aan. Het voertuig bleek een paar dagen geleden te zijn k estolen in Rotterdam. it: M Stl leiden Een fel voorjaarszonnetje begeleidde gisteravond de 110 deelnemers aan de Leidse avondvier daagse. De eerste van de vier wandelingen voerde langs De Vliet. Uitvallers waren er niet. De organise rende wandelsportvereniging Zuid West Leiden kijkt dan ook tevreden terug op die eerste avond. „Het weer was goed, de opkomst groter dan vorig jaar, dus wat wil je nog meer", aldus Dieneke van den Ende van de organisatie. Vanavond voert de wandeling (keuze uit vijf, tien of vijftien kilometer) richting Zoe- terwoude. Donderdag gaan de wandelaars naar Leiderdorp en op de laatste dag wordt een rondje door de stad gemaakt. foto henk bouwman ifen erna straatsma gen geringe vergoeding kun- 1 h ze er een kopje koffie drin- j(l[i, douchen en hun kleren kissen. Dak- en thuislozen in jden hebben nu officieel hun 5?en plek' gekregen in een jnstencentrum aan de Oude n([i. PvdA-wethouder H. Koek irgbeleid) opende het cen- 5ón gistermiddag. Ondanks de 'zware en ernsti- die het centrum vol- Koek heeft, had de ope- Mg een feestelijk karakter, genodigden van (welzij ns) instellingen na- in een kijkje in het nieuwe dat is onderge- Jcht in 'De Bakkerij', het ge- Jw van de hervormd-gerefor- erde diaconie. Een handvol :htlozen deed ietwat schuchter aan het feestje. 3gjet centrum is sinds begin )Di al geopend voor bezoekers *ider vaste woon- of verblijf- gkts. De afgelopen weken be nten dagelijks gemiddeld 56t daklozen de ruimte, opening van het diensten- Irtrum voor dak- en thuislo- druist regelrecht in tegen de plannen om de jaren fors te bezuini- vr' op welzijnszaken. Als start- asidie is een bedrag van gulden uitgekeerd. De lende jaren is de gemeente Een kopje koffie drinken, een maaltijd gebruiken en een wasje draaien. Daklozen kunnen sinds kort terecht in een speciaal voor hen bestemd dienstencentrum aan de Oude Rijn. foto henk bouwman bereid nieuwe subsidies te ver strekken. Koek: „We proberen in het welzijnswerk weliswaar een stapje terug te doen, maar je moet een vangnet behouden. En dit dienstencentrum was net een schakeltje dat in 't netwerk ontbrak." Naast de gemeente hebben ook de regionale zorgverzeke raar Zorg en Zekerheid en de kerken bijdragen geleverd die de oprichting van het diensten centrum mogelijk maakten. Er is een stichting Steunfonds Dak- en Thuislozenzorg opge richt om meer donaties en fondsen te venverven. Medewerkers van het cen trum bieden daklozen naast kopjes koffie ook hulp. Leide- naars zonder vaste woon- of verblijfplaats kunnen het cen trum als postadres krijgen, zo dat het voor hen mogelijk is een uitkering aan te wagen en in het ziekenfonds te komen. Een arts van de GGD houdt een we kelijks spreekuur voor de be handeling van lichamelijke kwalen. Een medewerker van de RIAGG houdt een wekelijks spreekuur voor personen met psychische problemen. Voorloper Het dienstencentrum is bedoeld als voorloper van een sociaal pension, ook geschikt voor nachtopvang. Om te kijken of daar voldoende behoefte aan is worden de bezoekers van het centrum de komende tijd gere gistreerd. Twee jaar geleden concludeerde een werkgroep van een aantal Leidse welzijns werkers dat er in de Leidse regio tussen de vijftig en honderd dak- en thuislozen zijn. W. Bots, directeur van stichting De Bin nenvest, waaronder het nieuwe dienstencentrum valt: „Dat is natuurlijk een wat vage aandui ding, die al aangeeft dat we zelf niet precies weten hoeveel dak en thuislozen er zijn." De Binnenvest is begin 1994 opgericht. Deze stichting is het gevolg van een fusie tussen Centrum Onderdak en Begeleid Wonen 'De Schakel'. Beide hulpinstanties waren sinds 1992 betrokken bij de totstandko mingvan het dienstencentrum.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9