Weer honderden Palestijnen vrij Buitenland Vredesoverleg Rwanda levert tot nu toe niet veel op iVHO voorziet 10 miljoen loden per jaar door roken Een oom die stierf in Vietnam Japanse ex-premier ontsnapt aan de dood VS en Groot-Brittannië geen vijanden meer van Rusland Frankijk en Duitsland gaan racisme aanpakken Zwendel in medische wereld aan orde van de dagy Oost-Timor-congres zonder buitenlanders INSDAG 31 MEI 1994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbur Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers E Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter 'Sarajevo-lijst' doet niet mee parus» Een aantal prominente Franse intellectuelen heeft zijn plannen laten varen om volgende maand mee te doen aan de verkiezingen voor het Europees Parlement met de lijst 'Europa begint bij Sarajevo'. Volgens een opiniepeiling zou de lijst zeven tot twaalf procent van de stemmen hebben behaald. Aangespoelde walvis vult magen manilla Een week nadat milieubeschermers maatregelen na men om walvissen te behoeden voor menselijke consumptie, doen dorpelingen in de Filipijnen zich te goed aan het vlees van een aangespoelde walvis. De dertien meter lange walvis strand de onlangs bij Pangsood, 336 kilometer ten zuidoosten van Ma nilla. De politie schoot het beest dood, waarna de dorpelingen aanvielen. Olifanten doden vijf mensen in India new delhi Olifanten hebben de afgelopen tien dagen vijf men sen gedood na te zijn ontsnapt uit nationale parken in Óost-In- dia. Het was de tweede keer dit jaar dat in India doden vielen door op hol geslagen olifanten. In januari kwamen zes mensen om toen vijftig dikhuiden door tweehonderd dorpen raasden. Grafschenners actief in St. Petersburg st. petersburg De bewakers van het kerkhof noemen het werk van satanisten, de politie denkt dat zwervers, bandieten en ver slaafden actief zijn geweest. In de afgelopen drie dagen zijn op het oudste kerkhof van St. Petersburg vierhonderd graven ge schonden. De politie doet volgens de directeur van de begraaf plaats niets. Leider mormonen overleden salt lake city Ezra Taft Benson, een voormalige minister van landbouw en later President van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, is gisteren op 94-jarige leeftijd overleden. Een woordvoerder van de mormonen, zoals de groe pering ook wel wordt genoemd, zei dat Benson in zijn woning in Salt Lake City is overleden. Benson diende acht jaar onder Ei senhower en raakte vervolgens nauw betrokken bij de extreem rechtse John Birch Society. Benson wordt volgens traditie opge volgd door de voorzitter van de Raad van Twaalf Apostelen, de '-jarige Howard Hunter. Faxnummer VN voor mensenrechten genève Schendingen van de rechten van de mens kunnen in de toekomst per fax bij de Verenigde Naties worden gemeld. Het nummer kan dag en nacht worden gebruikt en is speciaal be stemd voor slachtoffers en hun familieleden, maar ook niet-gou- vernementele organisaties kunnen er gebruik van maken. Afrikaans Joods Congres opgericht harare Joden in Afrika hebben de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) gisteren opgeroepen Israël te erkennen. Ze de den dat tijdens de oprichtingsvergadering, van het Afrikaans Joods Congres. De meeste Afrikaanse landen verbraken de be trekkingen met Israël na de Zesdaagse Oorlog in 1967. Muizen houden huis in Klerksdorp klerksdorp De bewoners van het Zuidafrikaanse stadje Klerks dorp hadden onlangs bijna hun krantje de Western Transvaal Record niet gekregen, omdat de muizen foto's hadden opgepeu- teld en computerfiles hadden gewist door op de kabels te kna- jen. Honderden muizen zijn op de goede oogst van het agrari sche stadje afgekomen en ontregelen het dagelijkse leven. iairobi frans van den houdt orrespondent e Verenigde Naties stellen een onder- Dek in naar de berichten dat twee da rn geleden honderden mensen zijn irmoord in het vluchtelingenkamp abgayi ten zuiden van de hoofdstad igali. Hulporganisaties maakten mel ing van deze nieuwe slachting. Jour- alisten die het complex bezochten, za- ■n hoe duizend mensen zich verstopt ielden achter een onheining. De uchtelingen vertelden dat regerings oepen elke dag Tutsi's uitleverden m milities die hen vervolgens af- achtten. et vredesoverleg in Rwanda heeft tot usver niet veel meer opgeleverd dan de 'andaag is het Wereld-niet-roken-dag 'Israël schendt verdrag door sluiten PLO-instituten Israël heeft gisteren opnieuw honderden Palestijnse ge vangenen vrijgelaten, zoals afgesproken was met de PLO in het autonomie-akkoord. Er was evenwel sprake van nieuwe spanningen nadat Israëlische soldaten hadden gezegd dat zij vanuit de autonome Gazastrook waren be schoten. jeruzalem «ap-gpp In het autonomie-akkoord staat dat in totaal vijfduizend Pales tijnen moeten vrijkomen. Het was gisteren de eerste massale vrijlating sinds de Israëlische te rugtrekking uit Jericho en de Gazastrook op 18 mei. Het trage tempo waarin de gevangenen vrijkomen, heeft geleid tot kri tiek van Palestijnse zijde. Tot gisteren waren 1.300 Palestijnen vrijgelaten. Het leger meldde dat zes bus sen met Palestijnen uit de ge vangenis Keziot in de zuidelijke Negev-woestijn waren vertrok ken en dat tegen het einde van de dag honderden gedetineer den zouden zijn vrijgelaten. Bij het Palestijnse controle punt Nahal Oz in de Gazastrook werden 63 Palestijnen afgezet, die werden verwelkomd door de Palestijnse politie en tientallen familieleden. Bij het schietincident werd een Israëlische soldaat doodge schoten, kennelijk door een Is raëlische militair. Een onder zoek leverde geen aanwijzingen op over Palestijnse schutters. Israël schendt het verdrag met de PLO, als het overgaat tot sluiting van PLO-instituten in Oost-Jeruzalem. Dat is de me ning van Faysal Husseini, die namens de pas gekozen Pales tijnse bestuursraad (PNA) de Drie jaar cel voor oud-minister Washington Stephen Cooper uit Arlington (Virginia) klauterde op de schouders van zijn vriend Hawk Mc- Mahon om de naam van een omgekomen oom op te sporen op het monument voor de Vietnam-veteranen in Washington. Gisteren vierde Amerika Memorial Day ter nagedachtenis aan alle landgenoten die omkwa men in gewapende conflicten. foto ap mark wilson TOKYO Rtr/AFP De Japanse ex-premier Morihi- ro Hosokawa is gisteren in Tokyo aan de dood ontsnapt. Een man schoot een kogel in het plafond van de hal van een hotel op het moment dat de vo rige maand afgetreden politicus voor hem stond. Politieagenten die de politicus begeleidden, konden de schutter arresteren. Het gaat om een voormalig lid van een ultranationalistische groepering, meldde de televisie zender NHK De politie weiger de commentaar. Hosokawa (56) moest vorige maand aftreden na felle politieke strijd over fi nanciële schandalen waarbij hij zelfwas betrokken. In verband met een ander Ja pans omkoopschandaal kreeg de voormalige minister Fumio Abe gisteren drie jaar celstraf en een boete van omgerekend ruim anderhalf miljoen gulden. Het was de eerste onvoorwaar delijke celstraf voor een parle mentariër sinds de veroordeling van een ex-premier in 1983 in verband met het Lockheed- schandaal. Abe (71) nam eind jaren tachtig geld aan van een bouwfirma in ruil voor de toe wijzing van projecten. Het voor malige kabinetslid is in hoger PLO-belangen in de stad behar tigt. Hij bevestigde gisteren dat Jeruzalem de hoofdstad moet zijn van de toekomstige Pales tijnse staat, maar met open grenzen tussen het Arabische en het Israëlische stadsdeel. Het Israëlische kabinet heeft zondag aangekondigd dat het wil verhinderen dat de PNA po litieke activiteiten gaat ont plooien in Oost-Jeruzalem. Is raël wil ook maatregelen nemen tegen bestaande PLO-institu ten, als het New Orient House waar de PLO buitenlandse gas ten ontvangt. Een groepje nationalistische joodse fundamentalisten heeft gisteren een herdenkingsplech tigheid voor homoseksuelen in het Yad Vashemcomplex in Je ruzalem verstoord. Het was de eerste keer dat daar een cere monie werd gehouden ter nage dachtenis aan de naar schatting 200.000 homoseksuele slachtof fers van het nazi-regime in Duitsland. Sjeik denkt dat Arad dood is Volgens de voormalige Hezbol- lah-leider sjeik Subhi Tufeili is de Israëlische piloot Ron Arad, die acht jaar geleden in Libanon verdween, mogelijk al in 1989 gedood uit wraak tegen Israëli sche aanvallen op Zuid-Liba- non. Arad werd gevangen geno men nadat zijn vliegtuig in ok tober 1986 was neergeschoten in Zuid-Libanon. De kwestie is weer in het nieuws sinds Israëli sche commando's op 21 mei Mustafa Dirani van zijn bed lichtten. Dirani was chef veilig heid van de shi'itische Amal- militie toen Arad door zijn man nen gevangen werd genomen. Israël denkt dat Dirani belang rijke informatie over Arad ach terhoudt. toezegging van de strijdende partijen de evacuatie van burgers door de Verenigde Naties niet in de weg te zullen staan. In een door de VN wanhopig nage streefde wapenstilstand blijkt zowel het nationale leger als het Rwandees Patriot tisch Front (RPF) voorlopig geen zin te hebben. Beide partijen geven na twee maanden van bloedige strijd nog steeds de voorkeur aan hun militaire agenda, gezien de zware gevechten die zowel vóór als na de besprekingen gewoon doorgingen. De strijdende partijen heb ben desondanks afgesproken elkaar don derdag opnieuw te ontmoeten. De strijd was gisteren het hevigst bij een legerbasis in het zuidwesten van de hoofdstad Kigali en in de buurt van het veertig kilometer zuidelijker gelegen Gi- tarama, waar de interim-regering zich al Berichten als zou de regering vanwege de oprukkende opstandelingen inmid dels naar Kibuye, Butare en zelfs buur land Zaïre zijn gevlucht, werden door waarnemers in twijfel getrokken. Zij zei den regeringsfunctionarissen, militairen en leden van de militia juist in de rich ting van Gitarama te hebben zien trek ken. Ook het leger heeft ontkend dat de interim-regering opnieuw op de vlucht is geslagen en deed de berichten maandag af als goedkope propaganda van het RPF. Terwijl leiders van het RPF en leger 'op een beschaafde wijze hun ideeën uitwis selden', zoals de VN het overleg van gis- terei\omschreven, namen de gevechten aanmerkelijk af en konden VN-troepen in Kigali opnieuw vijfhonderd Hutu's en Tutsi's naar voor hen veiliger geachte oorden brengen. Hulporganisaties wis ten tegelijkertijd voedsel en medicamen ten te distribueren onder de tienduizen den ontheemden in Kigali. Het RPF is bang dat een wapenstil stand de door het leger gesteunde militia in de gelegenheid stelt nieuwe slachtpar tijen aan te richten onder de Tutsi-be- volking. En het is nu juist die 'vuile oor log' waaraan de rebellen koste wat kost een einde willen maken. Zij hebben gis teren daarom opnieuw van het leger ge ëist dat het eerst een einde maakt aan de slachtingen en de via de radio uitgezon den oproepen daartoe, alvorens zij over een bestand willen praten. 'Veiligheid aanmerkelijk toegenomen door stap MOSKOU AP Rusland en de Verenigde Staten hebben hun strategische kern wapens niet langer op eikaars territorium gericht. Dat heeft het hoofd van de defensiecom missie van de Doema, Sergej Joesjenkov, gisteren gezegd aan het begin van een ontmoeting met vertegenwoordigers van de commissie voor de strijdkrach ten van de Amerikaanse Senaat. „Het dagelijkse beheer van de Russische kernmacht is nu ge baseerd op de aanname dat de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië geen vijanden zijn van Rusland", aldus een verklaring. Het besluit om het program ma van de strategische raketten te veranderen, is in januari tot stand gekomen tijdens een be zoek van de Amerikaanse presi dent Clinton aan Moskou. De commandant van de Rus- siche Strategische Strijdkrach ten, kolonel-generaal Igor Ser gejev, zei dat de coördinaten voor de Amerikaanse doelen in het stuursysteem van de raket ten waren vervangen door het commando 'vluchtopdracht nul'. De veiligheid is daardoor aanmerkelijk toegenomen, zei Sergejev, omdat de raketten nu zelfs bij een abusievelijke lan- ceeropdracht niet in beweging komen. Joesjenkov zei dat ook Rusland en Groot-Brittannië el kaar niet langer als doelwit van hun kernraketten aanmerken. iNÈVE Rtr-AFP e Wereldgezondheidsorgani- itie (WHO) voorziet dat het intal mensen dat jaarlijks erft door roken binnen dertig ar zal stijgen tot tien miljoen, de regeringen geen maatre den nemen om het roken te lg te dringen. De WHO denkt ïarbij vooral aan een verbod tabaksreclame en op het lonsoren van cultuur- en ortevenementen door de ta- iksindustrie. De WHO maakt zich vooral ote zorgen over het toene- ende aantal rokers in ontwik- 'lingslanden en onder jonge ouwen. Momenteel zijn er naar schatting één miljard ro kers in de wereld, en als de hui dige trend doorzet, zullen vijf honderd miljoen mensen aan de gevolgen van tabakscon sumptie overlijden. In de westerse landen rookt naar schatting 41 procent van de mannen en 21 procent van de vrouwen. In de ontwikke lingslanden is de schatting vijf tig procent voor de mannen en acht procent voor de vrouwen. In sommige streken van Azië rookt zelfs tachtig procent van de mannen. De WHO maakte haar bevin dingen openbaar ter gelegen heid van de Wereld-niet-roken- dag vandaag. SPD-politicus gepakt met valse Zwitserse francs BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Aan de politieke carrière van de Duitse sociaaldemocratische Europarlementariër Dieter Schinzel is het afgelopen week einde een definitief einde geko men. De man is, naar gisteren be kend werd, bij een hotel in Aschaffenburg gearresteerd toen hij een koffer met enkele miljoenen valse Zwitserse fran cs in ontvangst nam. Behalve de 51-jarige Schinzel werden nog zes anderen opgepakt. De recherche had het parle mentslid al enige tijd gescha duwd. Schinzel, voorzitter van de SPD-afdeling Aaken, zat sinds 1979 in het Europees Par lement. Kohl geejt gestolen schilderijen terug MULHOUSE DPA/Rtr Frankrijk en Duitsland werken aan een gezamenlijk initiatief voor een gecoördineerde be strijding van racisme in de Eu ropese Unie. Zij presenteren hun voorstellen vandaag aan het slot van de top van de Fran se president Frangois Mitter rand en de Duitse kanselier Hel mut Kohl in het Franse Mulhouse. Het initiatief voorziet in het op elkaar afstemmen van de Kohl en Mitterrand groeten het publiek in het Franse Mulhouse waar zij spraken over samenwer king. foto reuter peter muller wetten in de Europese landen om op die manier extreem rechts geweld en propaganda beter te kunnen bestrijden. Kohl en Mitterrand zullen him voor stellen aan de andere EU-lidsta- ten voorleggen tijdens de top volgende maand op Corfu. Kohl heeft gisteren schilderij en aan Mitterrand overhandigd die in de Tweede Wereldoorlog door de Duitse troepen waren buitgemaakt. De 28 schilderijen en schetsen die zijn teruggege ven, hingen sinds de Tweede Wereldoorlog in een Oostduits museum. De schilderijen zijn gemaakt door onder anderen Claude Monet, Delacroix, Re noir, Gauguin, Seurat, Cézanne, Corot, Millet en Manet. rlijn hans hoogenduk jrrespondent nkoping is in de medische wereld aan orde van de dag. Dat zegt de voorzit- van de Berlijnse artsenvereniging, rber. „Dat loopt van de wegwerpspuit verbandmiddelen, van het röntgen- ntrastmiddel tot de pil." Huber rea- erde gisteren op de onlangs aan het ht gekomen 'hartkleppenzwendel' aarbij hartspecialisten zich met me- vverking van producenten van medi ae hulpmiddelen hebben verrijkt aan de handel in hartkleppen. De specialisten werkzaam in vrijwel alle zestig Duitse hartklinieken zou den hartkleppen hebben gekocht voor een veel lager bedrag dan werd gedecla reerd bij de ziekenfondsen. De miljoe nen die ze daarmee verdienden, maak ten ze over op hun Zwitserse bankreke ningen. Volgens Huber zijn ook mede werkers van de ziekenfondsen bij de om koopschandalen betrokken. De Duitse ziekenfondsen gaan hun be talingen aan ziekenhuizen voor hartklep pen onderzoeken. In Bonn deelden de fondsen mee dat ze hun betalingen mo gelijk zullen korten. Ze riepen de zieken huizen op de commerciële panden tus sen chef-artsen en producenten van me dische hulpmiddelen te verbieden. Een woordvoerder van de ziekenfond sen zei dat het voor zijn organisatie vrij wel onmogelijk was de fraude te ontdek ken, omdat de specialisten hun eigen de claraties indienen. „Als we een rekening van 6,5 mille voor een hartklep krijgen, kunnen we niet zien dat er tweeduizend gulden naar de specialist gaat. De onder handelingen over prijzen en wat voor soort hartklep wordt gebruikt, worden direct tussen de arts en de producent ge voerd", zei de woordvoerder. Zes hartklinieken in de deelstaat Ne- dersaksen hebben intussen toegegeven dat voor de aankoop van hartkleppen tusen de 6.500 en 7.500 gulden per stuk werd betaald, terwijl de produktiekosten niet meer dan 1.200 gulden bedragen. Het verschil zou hoofdzakelijk ten goede zijn gekomen aan de behandelende chefs de clinique. MANILLA AP De conferentie over de Indone sische annexatie van Oost-Ti- mor gaat vandaag door, maar zonder buitenlandse vertegen woordigers. Het Filipijnse hoog gerechtshof heeft bepaald dat de Filipijnse president Ramos buitenlanders mag verbieden aan het congres deel te nemen. De autoriteiten zijn vanmorgen begonnen met het uitzetten van buitenlandse congresgangers. Een arrondissementsrecht bank in Quezon-stad had de conferentie vorige week verbo den, maar na een klacht van een mensenrechtenorganisatie besliste het hooggerechtshof dat het organiseren van een congres over Oost-Timor niet tegen de Grondwet is. De Fili pijnse regering is door Indone sië onder druk gezet om de con ferentie af te gelasten, omdat die de banden tussen beide lan den kan schaden. Ramos heeft in totaal 34 bui tenlanders, onder wie Daniëlle Mitterrand, de vrouw van de Franse president, verboden aan de conferentie deel te nemen. Het hooggerechtshof stelde de president in het gelijk, omdat hij volgens de Grondwet kan beslissen of de aanwezigheid van buitenlanders indruist te gen de nationale veiligheid van de Filipijnen. De organisatoren van het congres willen schendingen van de mensenrechten aan de kaak stellen in de voormalige Por tugese kolonie die in 1976 door Indonesië werd ingelijfd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5