Een baan in het leger via de kaartenbak Feiten &Meningen Gyula Hom valt vooral goed in het Westen Paus slijpt de messen voor ontmoeting met Bill Clinton DINSDAG 31 ME11994 NIEUWSANALYSE Toen de opiniepeilingen in de weken voor de Hongaarse parlementsverkiezingen steeds duidelijker op een overwinning van de socialisten wezen, trokken conservatieve politici waarschuwend aan de rem: met de socialist Gyula Hom in het zadel zou de toetreding van Hongarije tot de Europese Unie en de NAVO gevaar lopen. Een socia listische regering zou in Brussel met wan trouwen worden bekeken. De kiezers hebben de waarschuwing in de wind geslagen, en niet ten onrechte. De 62-jarige Hom kan in het Westen wel dege lijk op waardering rekenen vanwege zijn rol bij de val van het IJzeren Gordijn. In de zo mer van 1989 was hij de man die enkele duizenden vluchtelingen uit de DDR naar Oostenrijk liet vertrekken, in plaats van hen terug te sturen naar Oost-Duitsland. Maar wie Horn's politieke doen en laten volgt, moet constateren dat de voormalige diplomaat in zijn toespraken zonder enige schroom verwijst naar de verworvenheden van de socialistische periode. Hij kan dat zonder problemen doen, omdat veel Hongaren aan de laatste jaren van het soci alisme uiteindelijk goede herinneringen hebben overgehouden. Het was een periode van sociale zeker heid en bescheiden welvaart, zonder de re pressieve onderdrukking die andere socia listische landen kenmerkte. Hongaren had den bovendien de mogelijkheid om naar het Westen te reizen en wie kritiek op het systeem had, liep aanzienlijk minder risico dan in de buurlanden. In zijn verkiezingstoespraken legde Hom steeds het verband tussen zijn partij nu en die verworvenheden van toen. Politieke te genstanders verwijten hem demagogie, en niet ten onrechte. Zelfs in zijn eigen partij kwam Hom onder heftige kritiek te staan, toen vorig jaar zomer op zijn initiatief een advertentie verscheen waarin de MSzP een snelle verbetering van de levensomstandig heden beloofde zonder aan te geven hoe die dan moest worden gefinancierd. Binnen de socialistische partij is die eco nomische hervorming een van de grote dis cussiepunten. Grofweg zijn er twee groe pen: een sociaal-liberale stroming die voor de ontwikkeling met een liberale markteco nomie met een duidelijke sociale politiek pleit, en een traditioneel socialistische die een veel grotere rol voor de overheid ziet Hom behoort tot de laatste groep. Hij vindt ondermeer dat privatisering van grote bedrijven geen zaak van de markt moet zijn, maar van geval tot geval door het par lement moet worden beoordeeld. Boven dien is hij de. drijvende kracht achter de in nige samenwerking tussen de MSzP en de Nationale Federatie van Hongaarse Vak bonden (MSzOSz), een samenwerking die volgens zijn critici onherroepelijk vertra gend zal werken op het tempo van de eco* nomische hervormingen onder een nieuwe socialistische regering. Hom weet dat hij mensen niet moet las tig vallen met ellenlange historische ver handelingen. De onderdrukte positie van de Hongaren in de buurlanden, het populair ste thema van zijn conservatieve tegenstan ders, doet hij af met een simpel antwoord: we moeten eerst zorgen dat we het in ons eigen land beter krijgen, voordat we ons met de problemen over de grenzen kunnen bezighouden. Dat is een boodschap die de kiezers aan spreekt. Maar zowel zijn economische op vattingen als zijn langdurige staat van dienst in de vroegere communistische partij maken hem in de ogen van mogelijke coali tiepartners en een deel van zijn eigen partij leden niet tot de meest geschikte kandidaat voor het premierschap. CORRESPONDENT Belangstelling voor nieuw beroepsleger enorm groot JMBClSHiHHflFVnHH Leden van de Luchtmobiele Brigade tijdens een oefening in Duitsland. FOTO OPD CEES MOOIJ De traditionele Nederlandse strijdmacht van voornamelijk dienstplichtigen heeft zijn langste tijd gehad. Per 1 januari 1998 behoort de dienstplicht tot het verleden. Het leger wordt drastisch inge krompen en zal alleen mannen en vrouwen tellen die het militair-zijn als hun vak beschouwen. De bedoeling is dat zo uiteindelijk een super-gemotiveerde en hooggekwalificeerde gevechtsma chine van rond de 60.000 vrijwilligers ontstaat, die bij conflicten in de hele wereld snel en efficiënt kan worden ingezet. Dat vereist van het defensie-ap paraat een enorme omschake ling. Het is een gigantische klus die inmiddels volop aan de gang is. Omdat op termijn 31.000 dienstplichtigen verdwij nen, zoekt het leger veel nieuwe mensen om de leemte die hier door ontstaat te vullen. Promo tioneel wordt alles uit de kast gehaald om landmachtgroen, luchtmachtgrijs en marine blauw bij met name de jeugd aan te prijzen. Flitsende televi siereclames, dure brochures, voorlichting op scholen, infor matie bij arbeidsbureaus, ba nenbeurzen: iedere kans wordt aangegrepen om uit te leggen dat een toekomst in het leger zo gek nog niet is. De intensieve campagne werpt zijn vruchten af. Meer dan ver wacht zelfs. De toeloop van de genen die hun werkzame dagen in militair uniform willen slijten blijkt dermate fors, dat het vrij wel onmogelijk is de aanmel dingen in het gewenste tempo af te handelen. Elf zogeheten Banen Informatie Centra (BIC) krijgen de taak die stroom op te vangen. Ze nemen de plaats in van de zes huidige Regionale Informatie Centra. Het eerste BIC werd gisteren in Arnhem geopend. De bevelheb ber van de Landstrijdkrachten, luitenant-generaal H. Couzy, verscheen die dag in de Gelder se hoofdstad om het startsein te geven. De andere tien centra komen in Groningen. Leeuwar den, Zwolle, Hengelo, Utrecht, Amsterdam, Rotterdam, Breda, Eindhoven en Roermond. „Direct aan de balie solliciteren, dat is de bedoeling. De mensen kunnen hier tussen het winke len door vrijblijvend naar bin nen stappen. YVanneer mensen voor zichzelf hebben uitge maakt dat ze het leger in willen, dan liggen de formulieren ge reed", zegt Van Steenveldt. Hij gaat het Arnhemse bureau lei den. De gegevens over vacatu res zijn net als bij de arbeids bureaus op te vragen via de computer of in kaartenbakken. Een algemeen beeld van werken in het leger wordt door middel van filmbeelden geschetst. Het leger kent twee soorten ar beidsovereenkomsten: contrac ten voor een aantal jaren en aanstellingen tot de pensioen gerechtigde leeftijd (55 jaar). De landmacht zal in 1998 naar schatting 26.000 manschappen hebben: 11.000 voor onbepaal de tijd en 15.000 voor een geli miteerde periode. De methoden om belangstel lenden over te halen in dienst te gaan. zijn ingrijpend veranderd. Van Steenveldt: „In de jaren '80 bezochten onze voorlichters de genen die interesse toonden nog thuis. Tegenwoordig ont vangen we ze in onze centra. Na een oriëntatiegesprek waarin de voor- en nadelen van het leger aan de orde komen, kan de kan didaat voor zichzelf bepalen of het soldatenleven wel iets voor hem of haar is. Luidt het ant woord 'ja', dan gaat de betrok kene het selectiecircuit in". Het ministerie van defensie in Den Haag bekijkt of de persoon in kwestie wel de vereiste schoolopleiding heeft genoten. Blijkt dat het geval dan wordt de kandidaat doorgestuurd naar het Selectie Centrum van de Koninklijke Landmacht in Hol landse Rading bij Hilversum, waar een psychologische test wordt afgenomen. Drie weken daarna volgen een geneeskun dig onderzoek en een conditie test. In de voorfase worden ove rigens ook de 'antecedenten' van de kandidaten bekeken, waarbij onder meer wordt na gegaan of iemand een strafblad heeft en zo ja wat daarop voor komt. Als alles in orde is, mag de kandidaat worden aange steld. Aspirant-officieren moe ten ook nog voor de Aanname Adviescommissie verschijnen Waarom mag de krijgsmacht, toch niet altijd zo populair, zich in die plotselinge gunst van vooral de jeugd verheugen? Avontuur, studiekansen en het opdoen van werk- en levenser varing zijn volgens ritmeester Van Steenveldt de hoofdmotie ven om 's lands wapenrok aan te trekken. „De groeiende werk loosheid speelt ons natuurlijk in de kaart. Defensie is een van de weinige bedrijven die nog ba nen te bieden hebben: dit jaar net als in 1993 zo'n 3000 stuks. Daarnaast zijn de werkomstan digheden bij ons sterk verbeterd en bewijst onze reclamecam pagne zijn waarde." Hoewel de salarissen die defen sie betaalt aantrekkelijk zijn, mag het geld volgens Van Steenveldt nooit de enige reden zijn om onder de wapenen te gaan. „Net zoals in elke andere baan is arbeidsvreugde het voornaamste. Natuurlijk moet je tevens achter de doelstelling van het leger staan. Een beroepssoldaat wordt voor onbepaalde tijd toegelaten als hij/zij 17 tot 27 jaar is en mini maal over een vooropleiding op VBO-c- of MAVO-niveau be schikt. Voor een 'beroeps voor bepaalde tijd' geldt dezelfde leeftijdcatagorie maar volstaat de lagere school. Na de sollicita tieprocedure krijgt hij/zij een zes maanden durende basistrai ning in Steenwijk, Oirschot of Ermelo. Onderofficieren en officieren in spe gaan naar Weert en de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda. Uiteindelijk worden de soldaten en hun meerderen ge plaatst bij de 41ste Lichte Briga de in Havelte of Seedorff (Duits land), de 11de Lucht Mobiele Brigade in Schaarsbergen of de 13de Gemechaniseerde Brigade te Oirschot. Deze drie brigades samen vormen de 'parate hap' van de vaderlandse krijgsmacht die volgend jaar onderdeel wordt van het gecombineerde Nederlands-Duitse legerkorps in Münster. „Onze opleidingen liggen goed in de markt. Vooral die voor technisch specialist. De studie wordt door de baas bekostigd. Beroepsmensen, die voor een aantal jaren hebben getekend mogen binnenkort zelfs een deel van de diensttijd reserve ren voor het leren. Nu kan dat alleen in de vrije uren. Wanneer ze uit het leger stappen zijn ze in het bezit van een diploma, die hun start in de burgermaat schappij gemakkelijker maakt. Ze kunnen aan de slag als be veiligingsbeambte, lasser of in de horeca. Zo onttrek je die mensen aan de werkloosheid", zegt Van Steenveldt. ARNHEM AD BERENDS STEVENHAGEN NMlWjS TE ÉUANM,BWtuMpl, HAÏTI,AL8ANI&, IRAK, 5o/MUÊ,Jo6WW£M De Amerikaanse president Bill Clinton begint morgen in Italië zijn Europese 'herdenkingsreis'. Voordat hij vrijdag de 50ste verjaardag zal vieren van de landing van de Geallieerden in Nettu- no en Anzio, zal hij echter twee hin dernissen moeten nemen: paus Jo hannes Paulus II, die van plan is Clin ton fel aan te vallen pp diens houding inzake abortus en anti-conceptie, en premier Berlusconi, die uitgerekend tijdens de viering van de overwinning op het nazisme en fascisme met 'post-fascistische' ministers op de proppen komt. De ontmoeting met de paus zal voor Clinton ongetwijfeld het zwaarst zijn. Johannes Paulus II veroordeelt scherp besluiten van de president in eigen land, zoals het strafbaar stellen van protest voor abortusklinieken en de toestemming voor het experimente ren met de 'abortus-pil' RU 486. Maar de kerkvorst is nog meer verbolgen over Clintons steun aan de ontwerp resolutie voor het congres over demo grafische ontwikkeling dat de VN in september in de Egyptische hoofdstad Cairo organiseren. Hierin worden abortus en anti-conceptie gepropa geerd als wapen tegen de overbevol- king. De relatie tussen Washington en het Vaticaan bevindt zich op een diepte punt. Zo is de paus nog steeds niet, ondanks verwoede pogingen van de Amerikaanse diplomatie, ingegaan op de uitnodiging van Clinton om hem in oktober, als de paus een Ameri kaanse reis maakt, te bezoeken. Afge lopen zondag tijdens het traditionele Angelus op het Sint-Pietersplein, liet de paus duidelijk weten dat er van een toenadering geen sprake zal zijn. Clinton zal na zijn bezoek aan de paus een onderhoud hebben met Ber lusconi. Verwacht wordt dat dit soe peler zal verlopen. Clinton liet het af gelopen weekeinde in twee TV-inter- views weten dat hij geen grote vraag tekens zet bij de wijze waarop Berlus coni premier is geworden. „Berlusco ni is gekozen door het Italiaanse volk en we moeten hem beoordelen op de dingen die hij zal doen. Laten we hem een kans geven en steunen", aldus de president. Over de 'post-fascistische' ministers wilde Clinton weinig zeggen. Hij ver wacht echter niet dat in Italië een te rugkeer van het fascisme mogelijk is en plaatst het probleem in een breder, Europees kader. „Verschillende partij en baseren zich op wortels uit het ver leden. In Polen hebben de erfgena men van de communistische partij gewonnen, maar dit betekent niet dat zij noodzakelijkerwijs strijden voor een terugkeer van het Hetzelfde gaat op voor Italië." Berlusconi lijkt met een gerust hart te kunnen uitkijken naar zijn eerste ont moeting op top-niveau. De Amerika nen zien uiteindelijk in deze self-ma- de-man dan ook een kampioen van het particulier initiatief. De uitglijder van Berlusconi tijdens een interview met de Washington Post'Mussolini heeft ook goede dingen gedaan' heeft in de VS geen opzien gebaard. De Italianen zijn daarentegen bezorg der, vooral over het verloop van de di ners en andere officiële ontmoetin gen. Men breekt zich het hoofd over het wel of niet uitnodigen van Gian- franco Fini, leider van de 'post-fascis tische Alliantie', voor het diner in het presidentieel paleis, en waar deze eventueel moet plaatsnemen. De krant Corriere della Sera schreef on langs dat waarschijnlijk zal worden gekozen voor hetzelfde scenario als bij het bezoek, in 1980, van Jimmy Carter aan Rome. De leider van de communistische partij, Enrico Berlin- guer, was present, maar zat zo ver weg dat het niet mogelijk was om hem samen met de Amerikaanse pre sident op de gevoelige plaat vast te ROME EELCO V Europees genoegei|; in de States De Amerikaanse eet- drinkgewoonten blijven nog dagelijks verbazen. Neem nu die meest ele mentaire onderdelen va: ons in Nederland bepaal voedingspatroon: koffie, thee en een gewone boterham. Je ken dat die behoefte in dit land, dat zich de bakermat van de moderne schaving beschouwt, gemakkelijk te stilli Maar ho maar! Je waren net aangekomen en bestelden ergens 'een thee'. De juffrouw kwam eve later met een blikje ijsthee at u bedoelde hot tea", zei ze na onze verbi wereerde blik. Dat was kennelijk bestelling. Even later kwam ze terug met reusachtige mok vol lauw theezakje. Als een Amerikaan al thee dril dan is dat ijsthee, zo bleek ons later. Maar dat verandert, vernamen we onlan Links en rechts schieten nu tea-shops grond. Zaakjes die helemaal aan theedri ken gewijd zijn en vele soorten thee verk pen. Dat je thee ook gewoon thuis kunt drink wil er bij veel Amerikanen nog niet in. H zelfde is aan de hand met koffie. Wie r enkele jaren in de VS een bakje kofl bestelde, kreeg steevast een grote mok voorgezet waarin uit een glazen kan een waterig bruin vocht werd geschonken d< slechts vaag aan koffie deed denken. De J naming 'slootwater' kon je bijna letterlijl Jë kon er liters van drinken voor het slapjw gaan zonder dat daardoor je nachtrust g z'i lar liep. Nog steeds zijn er veel restaura w i cafés die zo een loopje nemen met dqpc goede smaak. Hun kannen met oplosko wachten soms uren pruttelend op op het volgende slachtoffer. Maar de sociologen hebben er nog geen verkli IR, ring voor heeft Amerika echte koffie dekt. Op bijna elke straathoek in New York, VC, hington, San Francisco of Los Angeles vi je nu coffee-shops waar 'Europese' koffi j' wordt gezet. In de meeste gevallen bete kent dat Italiaanse koffie, want de Amer i zijn gek op alles wat exotisch klinkt, mijn dorp, dat slechts één hoofdstraat ri, waaronder een van d\Ji nationale koffieshopketen Starbucks. Zij brouwen niet alleen espresso en c< puccino, maar caffe latte, café au lait, mochachino en nog een handvol variëte ten waar ze in Italië nog nooit van hebb gehoord. Nu nog een echte boterham en we voelt ons hier weer wat meer thuis. Amerikaa brood lijkt nog het meest op een nat spons. Je kunt het platdrukken, maa neemt onmiddellijk zijn oude vorm i. En al laat je het drie weken onverpfci le zon liggen, dan is het nog zacht e/ s'. Geen wonder dat zo'n industrie brood hier niet meer dan anderhalve gij] den kost. Maar in navolging van de thee- en koffi shops rijzen hier nu ook de warme bak! als paddestoelen uit de grond. En de koffie en thee richten zij zich op de I idi ropese eetcultuur. De nieuwe bakkers k i de vraag naar verse croissantjes, na u Frans alpenbrood, naar zwaar Duits vol ir renbrood en Italiaans kruidenbrood nat welijks aan. De Amerikanen zijn gek op. Nadat de Amerikanen de wereld vergev hebben van de hot-dogs en Big-Macs, ii id. dat de manier waarop wij Europeanen delijk iets terug kunnen doen. Dat het 1< ee i een eenvoudige tijdelijke immigran i ondergetekende daardoor ook een beet aangenamer wordt, is alleen maar meej Jii LPC CORRESPONDENT Paus Johannes Paulus de Tweede. rarer*1'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2