Oranje verbijsterd na afhaken Gullit NEDERLANDS ELFTAL Bosman en Gillhaus zijn al in vakantiestemming BUSINESS CLUB S.J.C. Sport ponsor Lotto wil wel ritleg van Ruud Gullit 'De terreur van de Ajax-arrogantie' Zaterdag 4 juni - Aanvang 14.30 uur noordwijk «JSDAG31 MEI 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 ^ruijff tekent twee jaar bij ircelona lohan Cruijff heeft zijn contract als trainer van FC arcelona gisteren met twee jaar verlengd. De onlangs 47 jaar «worden oud-Amsterdammer is sinds 1988 als oefenmeester erkzaam bij de Catalaanse club. In die periode werd hij in J91, 1992, 1993 en 1994 met de club kampioen van Spanje. In vm92 veroverde Barcelona ook de Europese beker voor lands In de hoogste afdeling van het Spaanse voetbal iitbjjgft n0g nooit een trainer zo lang zijn positie kunnen behou- ht- Sn als Cruijff. :ren bevestigt reputatie Een race tegen de klok is een kolfje naar de hand /n c'e Brit Chris Boardman. Zijn zege in de proloog van de Dau- ur ,fiiné Libéré was zijn derde overwinning dit seizoen in een tijd- ert. Eerder won hij in deze discipline twee keer in de Ronde van •h jiurcia. Boardmans reputatie als tijdrijder snelde hem vooruit 5 injJ zij" entree, vorig jaar, in het professionele métier. Hij bezat werelduurrecord, maar de eigenzinnige Schot Graeme Obree hem dat enkele weken geleden. iet kommissie bekijkt transfer May )ndenCentrale verdediger David May van Blackburn Rovers geft gisteren een contract getekend bij 'aartsrivaal' Manchester nited. De 23-jarige speler wees op het laatste moment een ul- ;me poging af om hem voor Blackburn te behouden. Black- jirn Rovers heeft de Engelse arbitragecommissie gevraagd zich de zaak te buigen. losman nog twee jaar bij Anderlecht ;;ussel Anderlecht en aanvaller John Bosman zijn het gister- e jtjiddag eens geworden over een nieuwe verbintenis van twee i0j^ar. De Nederlander speelde de afgelopen drie seizoenen reeds stjior de Belgische kampioen. Na het vertrek van Luc Nilis naar rekent Bosman op een vaste basisplaats bij Anderlecht. n r, "Jan Tiggelen naar Dordrecht '90 t 3n haag Adri van Tiggelen speelt het komende seizoen voor e \\?t naar de eredivisie gepromoveerde Dordrecht '90. De verde iger, die binnenkort zijn 37ste verjaardag viert, kon bij PSV, looaar hij drie jaar speelde, transfervrij vertrekken. Eerder voet- ilde Van Tiggelen, die 58 maal in het Nederlands elftal uit- vam, bij Sparta, FC Groningen en Anderlecht. kli nm?acers van Rik Smits naast Knicks Wnapolis De Indiana Pacers en Rik Smits hebben in de finale Y^ln de Eastern Conference een lintje verdiend. Op Memorial lf. ay, de dag dat de Verenigde Staten de oorlogsslachtoffers her- °|nken, versloegen zij de New York Knicks in Indianapolis voor tweede keer in drie dagen: 83-77 (42-39). Zij achterhaalden Knicks in de best-of-seven (2-2). e IC Lisse bekert al op 2 juni in Si? FC Lisse heeft het duel in de voorronde van het toernooi Jben de KNVB-beker tegen Zwart Wit '28 vervroegd. Beide zater- d ligclubs ontmoeten elkaar al op donderdag 2*"juni. De aanvang nstif het duel, dat wordt afgewerkt op sportpark Ter Specke in ,-0 £se, is 19.30 uur. bt 1rdwijk gpd to International heeft Ruud lit dit seizoen nog een nieuw joenencontract laten teke- mp4. Het Italiaanse bedrijf was 2. ispireerd door de grote vorm de Nederlandse internatio- bij Sampdoria, zag in hem grote blikvanger in Amerika, iet kantoor van Lotto Neder- ~~1 wilde niemand gisteren vankelijk geloven dat Gullit i opgestapt bij het Neder- is elftal. Gullit is voor ons de belang- figuur in het voetbal. Hij .[enorme aandacht gaan krij- eruf in Amerika. Omdat hij het [Knecht van het Nederlandse ingitbal is. Internationaal heeft 6-azo'n geweldige uitstraling, niet met andere voetbal- 1 te vergelijken. Voor ons als is het vreselijk dat hij Ha; meegaat. Dat is logisch. An- vrate sponsors van het Neder- JJ-ls elftal zullen ook teleurgé- zijn. Hij staat op elke pos- Jaciop elke foto en op elk pro waarvoor betaald is", zegt i Ophof, de oud-Ajacied die D?aken van het sportmerk bij behartigt en de contac- Gullit onderhoudt, leigj geld is het afhaken van Gullit nog niet uit te drukken volgens Lotto. Het bedrijf heeft er niet aan gedacht om de spe ler nog op de commerciële be langen te wijzen. Al vernam het gisteren via andere kanalen, dat Gpllit zich enigszins schaamde voor zijn geldschieter. Gullit wist dat hij een uithangbord van Lotto in de Verenigde Sta ten, waar het bedrijf voet aan de grond wil krijgen, zou worden. Voor de kledingsponsor van het Nederlands elftal waren de be weegredenen van Gullit om te vertrekken net zo duister als voor alle andere partijen in het trainingskamp van Oranje. De bondscoach moest gissen, de spelers kenden de motieven niet en Ophof kon er ook geen vinger tussen krijgen. Toch zal Gullit van de sponsor nog een bezoekje krijgen. Ook al is er geen sprake van contractbreuk, de Italianen eisen wel tekst en uitleg van de Nederlandse spits. Ophof: „Dat lijkt me toch niet zo gek. Het is nogal wat voor ons als sponsor dat hij straks niet op het WK is. De hele we reld richt zich vier weken op het voetbal in Amerika. Dan mogen wij toch wel weten waarom on ze belangrijkste man daar niet paramaribo «gpd Met zijn plotselinge vertrek uit het traingskamp van Oranje oogst Ruud Gullit in elk geval de felicitaties van zijn vader. Geor ge Gullit heeft van begin af aan gezegd dat het nooit iets kon worden. „De speelwijze van Oranje, de arrogantie van de Ajacieden en de verziekte sfeer in het trainingskamp in Noord- wijk hebben Ruud doen beslui ten terug te gaan naar Italië." Op het terras van zijn woning in Paramaribo benadrukt Gullit sr. dat hij zijn zoon deze maan dag nog niet heeft gesproken. Welke argumenten de doorslag hebben gegeven, heeft hij niet uit de mond van de voetballer zelf kunnen vernemen. „Maar ik denk te weten hoe het zit. Het moet raar lopen als het niet blijkt te kloppen." Terwijl Ruud Gullit aan het andere eind van de wereld de lippen stijf op elkaar houdt, gaat zijn vader er eens goed voor zit ten. „Verleden week heb "ik nog heel lang met Ruud gesproken. Ik heb hem lang geleden al af geraden weer in het Nederlands elftal te gaan spelen. Er is te veel wat niet deugt. Mijn bange ver moedens zijn uitgekomen." Persoonlijk heeft hij zich mateloos gestoord aan een re portage in het blad Voetbal In ternational. Breedlachend staan trainer Van Gaal, aanvoerder Blind en voorzitter Van Praag op de voorplaat. In grote rode letters luidt de kop: 'Wij zijn Ajax, wij zijn de beste'. Gullit: „Ik kreeg spontaan buikloop toen ik het zag. Ruud ergert zich er ook enorm aan. Het zou best kunnen dat dat uiteindelijk de doorslag heeft gegeven. Danny Blind heeft gezegd dat hij er geen bezwaar tegen heeft als Ruud weer in Oranje speelt, mits hij in vorm is. Wie in he melsnaam is Danny Blind? Ruud verdomt het in een elftal te voetballen waar de melkmui len het voor het zeggen hebben en waar er niet naar de ervaren krachten wordt geluisterd. Het is de terreur van de Ajax-arro gantie. De Ajacieden domineren en Dick Advocaat slikt het." George Gullit heeft zo'n idee dat zijn zoon niet bepaald met open armen is ontvangen. Hij vermoedt een slechte sfeer in het trainingskamp, om over de discipline nog maar te zwijgen. „Jongens als Ruud en Marco van Basten zijn opgevoed met super-discipline. Dat geeft re sultaat. Als je het mij vraagt, is die discipline volkomen zoek in het trainingskamp. Iedereen doet wat hij wil. Ruud is het daar niet mee eens. Een man als Cruijff zou dat gebrek aan disci- plirfe nooit toelaten. Een man als Cruijff zou wel aanvallend spelen en dat is pre cies één van de kernpunten van Gullits kritiek. Ruud vindt het een kansloos systeem, weet zijn vader. Energieverslindend bo vendien, zeker in de hitte van Amerika. George Gullit: „Slechts twee clubs in de hele wereld spelen het systeem van drie spitsen met opkomende mid denvelders: Barcelona en Ajax. Nou, Ajax heeft op zijn kloten gehad van Parma en het Bar celona van Johan Cruijff is hele maal zoek gespeeld door AC Milan. Ze hebben alle hoeken van het veld gezien. Tegen zwakkere tegenstanders kun je dat aanvallende concept hand haven, maar tegen sterke teams, op internationaal niveau, word je ongenadig afgeslacht. Het is ineffectief en Ruud kan zich er niet in vinden. Advocaat heeft nu zijn oor laten hangen naar de Ajacieden en durft het niet te veranderen. Dat is allemaal ge beurd in de tijd dat Ruud er nog niet bij was. Ik heb Rudy nog gewaarschuwd dat hij het in zijn eentje nooit kan verande- Ruud heeft een wijs besluit genomen, vindt zijn vader. Te rug naar Italië. Amerika adieu. „Ruud gaat geen gevecht aan als hij van tevoren weet dat hij het gaat verliezen." 'Hij laat een spoor van onduidelijkheid achter, dat is heel bizar' Er was er ten slotte nog één die in alle consternatie rond het vertrek van Ruud Gullit een voordeeltje zag, Ronald de Boer. Hij vond het heel jammer voor het Nederlands elftal, zei de Ajacied langs zijn neus weg, 'maar laten we eerlijk zijn, er komt wel weer een plaatsje vrij'. Voor hem dus. De spits van Ajax was sneller bekomen van de schrik dan Dick Advocaat en Ronald Koeman. noordwuk albert geesing gpd-verslaggever De bondscoach, asgrauw ge zicht, staarde minutenlang we zenloos voor zich uit, de aan voerder kon het nog amper be vatten, zei hij. De libero van Barcelona had de 'dissident van Oranje' tien minuten gespro ken. „Ik heb hem nog gevraagd of het aan de groep lag en of er nog een oplossing denkbaar was, maar hij wilde niets zeg gen." Al evenmin tegen Advo caat. „Ruud zal best een goede reden hebben, maar hij weet ook dat zijn beslissing hier als een bom neervalt. Of ik hem dat kwalijk neem." Ja dus. Het onbegrip en de verbazing overheersten, gisteren rond het middaguur in het sjieke Huis ter Duin in Noordwijk. Journalisten werden uit hun bed gebeld, spelers als Wouters en Berg kamp hielden zich schuil op de hotelkamer. Ronald Koeman was door de spelers naar het front gestuurd, naar de pers. „Of ik het Ruud kwalijk neem Ja dus. „Het is een heel slecht moment waarop hij weggaat. Het was beter geweest als hij had aangegeven wat de reden is. Dit komt de rust in de groep absoluut niet ten goede." Koeman zag het spookbeeld van vier jaar geleden al weer voor zich, toen strubbelingen van buitenaf de sfeer in de groep grondig verziekten. „Wat zich nu afspeelt, doet me den- ken-aan die nooit opgehelderde 75 procent van de waarheid rond het WK in Italië." Hij stond met de mond vol tanden. „Ik snap het niet. Natuurlijk, we wisten dat hij na die wedstrijd tegen Schotland wat kritiek had. Maar ik dacht het om wat kleine dingetjes ging." Niets om je druk over te maken, zo dacht Koeman. „Wat dit voor het Ne derlands elftal betekent", her haalt de captain de vraag. „We zijn een hele goede speler kwijt, die de hele week goed bezig Volgens bondscoach Dick Advocaat was. En niemand weet waar om." Ook Advocaat niet. „Naar mijn idee was er helemaal geen reden voor. Als ik hem nou rechtsbuiten had laten spelen, had ik me het kunnen voorstel len. Nu niet." De bondscoach noemde het vertrek van Gullit 'een nederlaag voor het team, niet voor mezelf'. Hij trok het zich meer aan dan hij aanvan kelijk toe wilde geven. „Dit is een enorme klap, dat lijkt me logisch. Ik vind het vooral heel vervelend dat hij de reden niet wil zeggen. Zijn besluit moet ik respecteren, maar nu worden allerlei conclusies getrokken. Daar ben ik niet blij mee." Het werd een afscheid in drie voud van de meest besproken international van de laatste tien jaar. De eerste keer in septem ber 1992, na de eerste interland onder Advocaat tegen Italië om 'persoonlijke 'redenen', later, in april 1993, op Wembley tegen Engeland, toen hij zich door een wissel voelde aangetast in zijn eer en goede naam. Nu, na zijn 65ste en laatste interland tegen Schotland. Na een goede eerste helft wilde Advocaat hem, hoe ironisch, rust gunnen voelde Gullit zich niet thuis in de groep'. op weg naar Amerika. Toen al moet Gullit hebben geweten dat het voor hem voor bij was. Met zijn kritiek op de speelwijze en de kracht van de tegenstander balanceerde hij op het randje en riskeerde hij een nieuwe aanvaring met de bondscoach. De periode in Noordwijk, vertelde hij voor de camera van RTL5, was voor hem een testperiode. Hij wilde niet meer dezelfde fout maken als vier jaar geleden. 'Toen had ik naar mezelf moeten luisteren en naar huis moeten gaan'. Hij had al heel snel gezien dat het in Italië niets kon worden. Maar gold dat nu dan weer? „Het was een hele moeilijke beslissing, maar ik ga niet op de details in." Hij was zichtbaar geëmotio neerd en voelde zich op dit mo ment niet erg op zijn gemak. „Ik ben hier naartoe gekomen om te kijken hoe ik alles zou bele ven. Op een gegeven moment kom je voor jezelf tot een con clusie." Hij had er de hele zon dag mee rondgelopen voor hij 's avonds het telefoonnummer van Advocaat had ingetoetst. De bondscoach had nog gepro beerd hem op andere gedach ten te brengen, tot de volgende morgen toe. Vergeefs. „Iedereen mag ervan denken wat hij wil, iedereen mopt maar zijn eigen conclusies trekken. Van mij zul je die niet horen. Het is niet zo omdat ik niet kan voetballen, of omdat ik niet in het systeem zou passen." 'Gevoelsbeslissing' Gullit noemde het 'een gevoels beslissing, met verstand geno men'. Maar tegelijk zadelde hij Advocaat op met een schuld complex. De verbijstering was de bondscoach aan te zien. „Ruud was de hele week wat rustiger dan normaal, maar hij verstopte zich niet. Hij had ple zier en liep te lachen." Advocaat keek beteuterd weer voor zich uit. „Ik heb hem het gevoel ge geven dat hij belangrijk is en dat hij belangrijk wordt gevonden. Dat heeft hij nodig. De tactiek kan het niet zijn, want daar hebben we nog niet eens over gesproken. Hij mocht spelen op de positie die hij wilde, dat kan het dus ook niet zijn. Hij mocht trainen zoals hij wilde, hij sliep alleen op een kamer." Alles bij Oranje draaide, als vanouds, zeven dagen om de 'mystery man' van het Neder lands elftal. Hij was het aan spreekpunt, maar niet het aan speelpunt. Wel het het middel punt, tot gistermiddag kwart over twaalf. De bondscoach valt niets te verwijten, nam Koeman het voor Advocaat op. „Ruud mocht ongeveer spelen als bij Sampdoria, hij kon rust nemen als hij dat wilde. De sfeer was goed, hij trainde lekker en dan dit." Frank Rijkaard hield zich op de vlakte. „Niemand kent zijn persoonlijke reden. Daarom wil ik ook niet oordelen of hij de groep in de steek heeft gelaten. Of zijn vertrek ten koste gaat van de sfeer? Dat zal afhangen van de prestaties. Bij successen komt de stemming vanzelf, dan heeft het iedereen het naar zijn zin." Maar of dat nog lukt zonder Gullit? „We zullen hem mis sen", zei Advocaat. „Ik heb al tijd gezegd dat een Gullit in vorm een meerwaarde voor de ploeg betekent. Voor het Neder lands elftal is dit een hele slech te zaak. We zullen er wel over heen komen, daarvoor heeft de groep kracht genoeg. Maar ie dereen weet dat Gullit een doel punt kan maken. Dat heeft hij vaak genoeg laten zien." Sterker 'Hij voelde zich niet thuis in de groep', liet Advocaat zich even later in kleine kring ontvallen. „Hij laat een spoor van ondui delijkheid achter, dat is heel bi zar. En dan druk ik mij nog voorzichtig uit", aldus Frits Kes- sel. Op weg naar de eetzaal stak de bondsarts Advocaat een hart onder de riem. „De kans is groot dat de groep hierdoor al leen maar sterker wordt. Het is net als met een ploeg die met tien man verder moet. Die wordt ook altijd sterker. Advocaat fronste zijn wenk brauwen. Tussen hem en Gullit komt het nooit meer goed. Dat is wel duidelijk. Een WK met Jo han Cruijff, dat leek hem wel wat. Het bleef echter Dick Ad vocaat. Een generaal doorstaat alle stonnen, hoe klein hij ook is. Net als Rinus Michels, de echte generaal. Met Thijs Lib- regts liep het vier jaar geleden slechter af. Was hij het niet die een paar weken geleden voor spelde dat er rond Gullit nog heel wat heisa zou ontstaan? Nou dan. noordwuk gpd ARCHIEFFOTO ANP Dick Advocaat roept een aanvaller op als vervan ger van de opgestapte Ruud Gullit. De bonds coach wil geen overhaaste beslissing nemen en maakt pas vrijdag de naam van de nieuwe Oran je-man bekend, johnny Bosman van Anderlecht en Hans Gillhaus van Vitesse lijken de voornaam ste kandidaten om de opengevallen plaats op te vullen. Beiden verkeren echter al in vakantiestem ming. Bosman is vandaag met zijn gezinnetje naar naar het strand van Marbella vertrokken en Gillhaus is juist vandaag in gezelschap van een vriend teruggekeerd van een weekje-Londen. „Maar mocht ik alsnog worden geselecteerd, dan kom ik direct terug", zegt Bosman. De kopsterke spits heeft zijn telefoonnummer in Spanje al doorgegeven aan zijn ouders en aan zijn zaakwaarnemer Ger Lagendijk. „Ik zal er in elk geval voor zorgen dat ik bereikbaar ben. Of ik erop reken dat ik uitgenodigd word? Wel een beetje. Het zal wel tussen Hans Gillhaus en mij gaan. Ik heb het er ook al met mijn vrouw over gehad. Die is er niet blij mee als Advocaat mij zou oproepen. Maar ik ga wel. Een WK gaat voor.' Terwijl Gillhaus zijn laatste serieuze wedstrijd al op 8 mei speelde, kwam Johnny Bosman acht da gen geleden nog in actie. Met Anderlecht won hij op eerste pinksterdag de beker van België door in de finale Club Brugge met 2-0 te verslaan. „Ik heb amper een week stil gelegen en ben nog goed in conditie. Mocht Advocaat me erbij willen hebben, dan ben ik er klaar voor. Maar zo lang ik niets hoor, ga ik lekker vakantie vieren. Met Oranje toch ook wel een beetje in mijn achterhoofd", al dus Bosman, die er aan toevoegde verrast te zijn door het vertrek van van Ruud Gullit. Adri van Tiggelen is dat allerminst. Het TV-in- terview na afloop van de oefenwedstrijd tegen Schotland deed de ex-international vermoeden dat zijn vroegere ploeggenoot bij Oranje het niet optimaal naar zijn zin had. Van Tiggelen: „Ik kreeg toen al het idee dat er maar weinig hoefde te gebeuren of hij zou opstappen." Hoewel Gullit de reden van zijn plotselinge ver trek nog niet kenbaar heeft gemaakt, is het voor Van Tiggelen zo klaar als een klontje dat hij onte vreden is over het tactische strijdplan dat Advo caat voor Amerika heeft uitgeknobbeld. „Ruud wil behoudender spelen dan de bondscoach van plan is", zegt Van Tiggelen. „Ik kan me het standpunt van Ruud goed voorstellen. In Orlando is het enorm warm en het is dan dodelijk om zo aanval- lend te spelen als Nederland meestal doet." Bondsvoorzitter Jeu Sprengers wist niet wat hij hoorde toen hij gistermiddag via de radio hoorde van het vertrek van de megaster. „Of ik verbijsterd was? Wat heet. Met zijn uitstraling is Ruud Gullit bij de Nederlandse selectie sfeerbepalend. Boven dien is hij één van de beste voetballers die we hebben. Wat er precies is voorgevallen, daarvan kan ik op dit moment nog geen chocola maken, maar ik vind het ontzettend jammer dat hij weg is. Dit is potverdorie een slecht begin van het WK", aldus de voorzitter van de KNVB. Toegangsprijzen: Volwassenen 15.00 Kinderen t/m 12 jaar - 65+ 7.50 Voorverkoopadressen: VW Kantoren in de plaatsen Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Leiden en op het S.J.C.-complex Deze advertentie wordt aangeboden door:

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17