Toeristenbelasting in Leiderdorp 'De kinderen waren boos en verdrietig tegelijk' VERBIJSTEREND Leiden Regio Leiderdorpse school bevrijd van rioollucht Brandweer Wassenaar zat vorig jaar niet stil Nooit meer verdwalen ijn 'opgefrist' raadhuis DINSDAG 31 MEI 1994 henny van egmond. 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Inbrekers actief in Leiderdorp leiderdorp» Een videocamera, een kristalverzameling, girobe taalkaarten, een bankpas, twee portemonnees met 175 gulden, waardepapieren en een geldkistje met 1750 gulden zijn in de nacht van zondag op maandag gestolen uit een woning aan de Muzenlaan in Leiderdorp. De daders kwamen binnen na het openbreken van een bovenlicht. In dezelfde nacht werd ook in gebroken bij een bedrijf aan de Zijldijk. Er werden drie brandjes gesticht en een heggeschaar gestolen. Winkelpersoneel bestolen leiderdorp» Een personeelslid van een bakkerij in de Winkelhof is gisteren haar tas met rijbewijs, bankpasjes en 150 gulden kwijtgeraakt. Vermoedelijk heeft een insluiper zijn slag geslagen. Motorrijder botst frontaal tegen auto leiderdorp» Een 27-jarige Alphenaar is gistermiddag gewond ge raakt bij een ongeluk op de Achthovenerweg in Leiderdorp. De man haalde met zijn motor een auto in en zag een tegemoetko mende wagen overliet hoofd. Hij botste op de door een 37-jari- ge Hoogmadenaar bestuurde auto. De Alphenaar werd overge bracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. (Het stinkt niet meer in de Prins Willem Alexanderschool in Lei derdorp. De gemeente heeft het 'euvel aan'de riolering, waardoor er een vieze lucht in het gebouw "liing, onlangs 'provisorisch' ver holpen. De school aan de Leeu- taerikstraat wordt al een jaar ge klaagd door stankoverlast, -j De laatste tijd zou de lucht onhoudbaar zijn geweest. Tot 'oor kort kon de conciërge met kunst- en vliegwerk nog zelf in grijpen. „Met wat bleekmiddel was dan de stank voorbij, maar op den duur lukte dat niet meer", aldus directeur E. Snell. De gemeente wil de kapotte rio lering in de schoolvakantie defi nitief verhelpen. Volgens een woordvoerster van de gemeente moeten de kruipluiken van de school daarbij open en wil men niet dat er dan kinderen rondlo pen. leiden carolien buddingh „We gaan er alles aan doen om de ruiterweek van de gehandi capte kinderen door te laten gaan. Ik wil ze één van hun wei nige uitstapjes niet ontnemen." De verontwaardiging is nog groot bij bedrijfsleidster Marian Knijff van manege 'Moedig Voorwaarts' aan de Leidse Was- senaarseweg. Het afgelopen weekeinde werd op deze mane ge, waar vooral gehandicapte kinderen paardrijden, voor 30.000 gulden aan zadels en an dere spullen gestolen. En dat terwijl de komende maand de ruiterweek en een jubileumfeest voor de deur staan. „De kinderen Cvaren boos en verdrietig tegelijk toen ze de vernielingen zagen en vroegen zich af waarom dit hun manege moet overkomen. Juist voor de ze kinderen is het paardrijden zo belangrijk. Door een stel on verlaten moeten we weer hele maal opnieuw beginnen. Het trieste is dat de kinderen op het jubileumfeest een demonstratie zouden geven. Nu hun speciale ruiteruitrusting er niet meer is, kan dat niet meer." Een aantal zadels is speciaal gemaakt voor gehandicapten. Marian Knijff is behoorlijk aangeslagen, maar ook strijd lustig: „We gaan ervoor zorgen dat alle activiteiten gewoon doorgaan." De bedrijfsleidster heeft inmiddels contact gezocht met andere maneges. Een han delaar in zadels heeft meteen zijn medewerking aangeboden. Daarnaast overweegt ze een in zamelingsactie of bazaar op te Bedrijfsleidster Marian Knijff van manege 'Moedig Voorwaarts' in de vrij li belangrijk. Door een stel onverlaten moeten we weer helemaal opnieuw b zetten. „Dat hebben we al vaker del is de postcode van de mane- gedaan, omdat we het al niet zo ge geslagen, ik vraag me af aan breed hebben." wie de dieven dit materiaal W. Innemee, voorzitter van de kunnen verkopen." Tijdens een stichting Paardesport voor ge- eerdere diefstal kwam alles ook handicapten Leiden en omstre- terug. „Toen zijn ze zo maar er ken waar de manege onder valt, gens gedumpt en teruggevon- hoopt dat de zadels weer boven den." water zullen komen. „In elk za- De organisatie van de ruiter- 3 zadelkamer. „Juist voor gehandicapte kinderen is het paardrijden zo innen." foto dick hogewoning materiaal laten maken. De voorzitter wil niet eens denken aan de mogelijkheid dat de week afgelast moet worden of dat een aantal kinderen thuis moet blijven. „Hoe ga je dat aan deze kinderen uitleggen, ze zit ten al een aantal weken de da gen af te tellen." week zal volgens Innemee wel moeilijker worden, want ook andere maneges hebben maar een beperkt aantal speciale uit rustingen. „Ik hoop dat vooral grote bedrijven zich het lot van de kinderen zullen aantrekken en geldbedragen zullen toezeg gen. Dan kunnen we nog nieuw egmond aan zee Jacqueline en Henk Barends uit Warmond zijn in Egmond aan Zee voor de vierde keer in suc cessie Nederlands kampioen rock and roll-dansen geworden. De 24-jarige Henk en zijn 27-ja- rige zus - beiden werkzaam als wijkverpleegkundige - werden bovendien voor de derde keer winnaar van het klassement om de Grote Prijs. Dat klassement wordt opgemaakt aan de hand van acht wedstrijden. De twee Warmonders komen uit in de hoogste klasse van het zoge noemde aero rock and roll. Sportinstuif voor ouderen in Leiderdorp Sportieve schoenen en kleding. Dat zijn de enige benodigdhe den om morgen mee te kunnen doen aan de introductie-bijeen komst van de 'Sport- en spelin- stuif 55-plus' in Leiderdorp. De bijeenkomst begint om 9.30 uur in sporthal De Does en de toe gang is gratis. Ouderen kunnen er kennismaken met verschil lende sporten en spelletjes, zoals badminton, lijnbal en koersbal. De eerste introductie bijeenkomst in april was een succes. Meer dan vijftig 55- plussers kwamen erop af. Wie enthousiast wordt, kan vanaf september wekelijks op donder dag van 9.30 tot 11.30 meedoen aan de sportinstuif in de Leider- dorpse sporthal. Manager Ibis-hotel niet enthousiast over plannen B en W pie wil overnachten in het enige hotel in Leiderdorp oet vanaf volgend jaar wellicht dieper in de beurs |asten. Door het heffen van toeristenbelasting denkt het ;ollege van B en W de gemeentekas met ten minste 0.000 gulden per jaar te spekken. Directeur Fons van "lemd van het Ibis-hotel staat niet te juichen. ,,Ik ben er h principe geen voorstander van om meer geld bij de llanten weg te halen. En het brengt een hoop werk met iich mee." houdt in dat Watersportvereni ging Doeshaven iedere water- 13)ok de watertoeristen in Lei- sporter die de jachthave lerdorp moeten vanaf 1 januari doet een extra bedrag in reke- 995 belasting gaan betalen, als ning moet brengen. Booteige- J en W hun zin krijgen. Dat naren met een waste ligplaats zouden per seizoen 36 tot 60 gulden extra moeten neertellen, afhankelijk van de lengte van de boot. Ook passanten moeten meer gaan betalen. Volgens een ruwe schatting van de gemeente brengt de wa tertoeristenbelasting jaarlijks ongeveer 14.000 gulden in het laatje. Dat bedrag is gebaseerd op de ongeveer 400 vaste lig plaatsen in de jachthaven. De opbrengst zou echter wel eens een stuk lager kunnen uitvallen als veel leden van de vereniging uit Leiderdorp afkomstig blijken te zijn. Gemeenten mogen na melijk alleen toeristenbelasting vragen van personen die niet in het eigen bevolkingsregister zijn opgenomen. Voorzitter W. Del fos van Watersportvereniging Doeshaven was gisteren wegens ziekte niet bereikbaar voor commentaar. Het invoeren van de toeris tenbelasting kost de gemeente ongeveer 280 uur werk. Omdat Leiderdorp geen toeristische trekpleister is, zijn er behalve het Ibis-hotel en de watersport vereniging geen belastbare voorzieningen. Het college denkt wel dat er particulieren zijn die hun huis tijdens de va kanties verhuren, maar wil daar verder geen energie in steken. Het zijn er vermoedelijk zo wei nig dat de kosten niet opwegen tegen de baten, aldus B en W. Overigens heeft de organisa tie van Ibis-hotels al ervaring met het heffen van toeristenbe lasting. In het Ibis in Schevenin- gen moeten de gasten per nacht een bedrag betalen, bovenop de kamerprijs. Hiervoor voelt di recteur Van Bemd van de Lei derdorps vestiging niets. Als die toeristenbelasting er straks komt, zou hij liever de kamer- prijs iets verhogen. Hij vindt het belangrijk om één tarief te han teren. „Als mensen vragen wat een kamer kost en je moet dan opsommen wat er allemaal bo venop komt, dan schept dat on duidelijkheid", aldus de direc teur. Als reden voor het invoeren van toeristenbelasting voert het college aan dat de gemeente vo rig jaar ruim 20.000 gulden is misgelopen. Dat kwam doordat de gemeenteraad begin dit jaar geen reclame-belasting wilde invoeren. Of het voorstel voor het invoeren van toeristenbelas ting het wél haalt, moet donder dag blijken. Dan buigt de poli tiek zich tijdens een commissie vergadering over het voorstel. getal 126. Uitgerukt werd onder meer voor stormschade (38 maal), reinigen van wegdekken (23) en het dichten van ramen en deuren (24 maal). De Wassenaarse brandweer had het vorig jaar bijzonder druk. Met één grote brand en zes middelgrote branden ligt het bluswerk duidelijk boven het jaarlijkse gemiddelde. Dat blijkt uit het jaarverslag van het korps, waarin commandant G. Spruit 1993 omschrijft als een 'repressieve uitschieter' Bij het korps kwamen vorig jaar 157 brandmeldingen bin nen, waarvan het 74 keer een 'loos alarm' betrof. In 1992 ging het alarm 124 keer af, waarvan 57 keer voor niets. Voor overige hulpverlening is de brandweer 154 keer inge schakeld. In 1992 bedroeg dat De grootste klus die de Was senaarse spuitgasten in 1992 hadden, betrof een brand in het MEOB-complex aan de Maal drift. Bij deze uitslaande brand, op 6 juli, kwamen asbestdeeltjes vrij. Als gevolg daarvan was de Rijksstraatweg vele uren voor verkeer afgesloten. Leden van de vrijwillige brandweer grepen verder in bij drie grote branden op camping Duinrell. Daar gin gen op 26 augustus, 4 oktober en 7 oktober in totaal vijf staca ravans in vlammen op. iVarmond verbouwt gemeentehuis ■A Warmonders die na de zomer vakantie het gemeentehuis'van '2farmond aan de Herenweg be keken zullen merken dat het l2 terieur een ware metamorfose ^eeft o ndergaan. Een logischer (deling, moderne balies, nieuw Hieubilair en toepassing van ^bhte kleuren veraangenamen 18et contact met de gemeentese cretarie, die zelf ook in betere Opstandigheden haar werk kan gpen. „Voor de omstreeks der- I2g ambtenaren die hier werken I6h het gemeentebestuur is het ^!n hele verbetering maar ook 6ftze klanten zullen straks hun ïobg beter kunnen vinden", ver- i7Jt gemeentesecretaris G. Win dhorst. 8 14Op dit moment is het nog 'en afzien voor de ambtena- 6jn, die zich moeten zien te ïoncentreren terwijl overal in n[t gemeentehuis schilders, 2®inmerlieden en metselaars i^rkzaam zijn. De afdeling 3ondzaken, op de eerste ver- ëping in het oude gedeelte 15p gemeentehuis heeft de ver- ïöuwingsperikelen al achter de 20g en heeft nu een modern j^ntoor tot haar beschikking. 2)2 afdeling middelen is tijdelijk 8 de raadzaal ondergebracht, afwachting van het gereedko- en van haar onderkomen op l eerste verdieping. Burgerza- n op de begane grond is oedig aan de beurt. De ge- (Ipenteraad is tijdelijk verban en naar de recreatiezaal van /'jtize St. Liduina. De kamers nh het college van burgemees- en wethouders worden niet Xfbouwd, maar krijgen wel een ■Opbeurt en nieuw meubilair. #Lk de raadzaal krijgt een fa- •^Het originele raadhuis aan de irenweg dateert van 1929. In 78 werd het gebouw aan de zij- en achterkant uitgebreid en de ruimte meer dan verdub beld. Dat was nodig om alle af delingen in één gebouw te con centreren. In 1986 volgde de aanbouw van het kantoor van de Woningstichting Warmunda, die voor de gemeentesecretarie alleen de uitbreiding met een kantine betekende. „Aan intern onderhoud is eigenlijk al jaren weinig meer gedaan. Je ziet het ook nog wel aan al die bruine en groene tinten die dateren uit de zeventiger jaren. Het werd hoog tijd dat de zaak werd op gefrist", stelt Winkelhorst. De verbouwing komt ook voort uit de reorganisatie van het gemeentelijke apparaat. „Aanvankelijk waren er vier af delingen, dat is nu terugge bracht tot drie. Daardoor klopte de indeling van het gemeente huis niet meer. En ook was het noodzakelijk om het gebouw aan te passen aan de eisen van deze tijd. Er moest bijvoorbeeld een computerkamer komen. Verder een moderne ontvangst balie waar je straks tegen aan loopt als je het gemeentehuis binnenkomt, in plaats van de provisorische balie nu direct na de ingang links. De oude schuin geplaatste balies van burgerza ken waren zeer smal en niet erg comfortabel, dat worden straks rechte brede balies. Middelen en grondzaken zijn al van eigen moderne balies voorzien. Daar mee voorkom je dat bezoekers zoekend over de afdelingen gaan rondlopen, zoals vroeger gebeurde." In het gemeentehuis wordt straks doelmatiger met de be schikbare ruimte omgespron gen. „Per saldo schiet je met de verbouwing natuurlijk niets op. De raadzaal blijft zijn wat on gunstige, langwerpige vorm ber houden, maar met nieuw meu bilair en een goede geluidsin stallatie wordt de ruimte veel beter gebruikt. De raadsleden Insluiping in bejaardenwoning zqeterwoude-dorpGeld en sieraden zijn afgelopen weekeinde gestolen uit een bejaardenwoning aan de Bennebroekweg in Zoeterwoude-Dorp. De dader is via de achterdeur binnengeslo pen. Verslagenheid groot in manege Moedig Voorwaarts na diefstal zadels Warmonders danskampioen [BOËNKORFl Kol8e"' 'ln"on/ n»aiamin katoen, 46 t/m 56 en 47 t/m 55, in marine, groen, zwart, ecru, kaki en brique. Van 269.- Voor 199.- Pantalon, 100% katoen, 46 t/m 56 en 47 t/m 55, in beige, kit, kaki, marine, zwart en off white. Van 119 Voor 79.- 'Herenmode' de Bijenkorf 'Zappen' wordt straks hele klus in Oegstgeest Televisiekijkers in Oegstgeest krijgen mogelijk de beschikking over 35 kanalen. Als de gemeen teraad op donderdag 7 juli be sluit een nieuw contract met Casema af te sluiten, dan wor den medio 1995 de wijknetten vernieuwd, waarna de doorgifte van 35 televisiezenders mogelijk wordt. De gemeente is van plan per 1 oktober een nieuw contract met kabelexploitant Casema af te sluiten voor 25 jaar. De over eenkomst levert Oegstgeest 2,5 miljoen gulden op. Dit geld wordt in de reserves gestopt. De tarieven kunnen ook omlaag. Een maandabonnement gaat 17 gulden kosten, een verlaging van 70 cent. Een beperkt abon nement gaat met 12 dubbeltjes omlaag naar 11,90 gulden. Deze tarieven gelden alleen als er 30 in plaats van de mogelijke 35 zenders worden doorgegeven. Voor het exploiteren van het Oegstgeester kabelnet heeft de gemeente offertes gevraagd bij Casema, de EWR en de firma KMR. Volgens het college van B en W springt de aanbieding van Casema er bovenuit. Gemeentesecretaris G. Winkelhorst zit midden in de verbouwing van het gemeentehuis van Warmond: „Per saldo schiet je met de verbouwing natuurlijk niets op. De raadzaal blijft zijn wat ongunstige, langwerpige vorm behouden, maar met nieuw meubilair en een goede geluidsinstallatie wordt de ruimte veel beter ge bruikt." foto holvast/mark lamers en het publiek kunnen elkaar dan beter zien en verstaan. En ook als trouwzaal wordt de ruimte veel meer geschikt", ver telt de gemeentesecretaris. In de nieuwe opzet verdwijnt de commissiekamer, die toch al niet meer als zodanig werd ge bruikt, en keert het invaliden toilet terug. Ook is er straks iets meer spreekkamerruimte. De werkzaamheden, begin dit jaar begonnen, liggen goed op schema. Op zaterdag 24 sep tember wordt het vernieuwde gemeentehuis officieel in ge bruik genomen en kunnen de Warmonders een kijkje komen nemen. Op 13 oktober keert de gemeenteraad terug. De verbouwing kost 950.000 gulden. „Maar daar hebben we al enige tijd voor gespaard", stelt Winkelhorst.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11