Leiden pompagnon snakt naar buitenschoolse opvang )pstapproject s groot succes aan de Maredijk Indiana Jones Milieudienst van bedrijven groeit nog altijd gestaag NZH verdwijnt uit Leiden Groen Links in Antonius 'Je moet een cactus een beetje pesten' Geld voor Pakrac AANDAG 30 MEI 1994 7 Troostprijs 9Noordwijk is blij dat het het vertrek van het corso heeft binnenge haald. Maar het blijft een troostprijs. Opzoomerdag A O Duizenden Rotter- I V/ dammers hebben afgelopen zaterdag hun straat schoongeveegd en opgefleurd in het kader van 'Opzoomerdag' Boze kampeerders /t Campinggasten van I I Duinrell, die al jaren in een stacaravan in Was senaar staan, zijn boos op graaf Van Zuylen Van Nij- evelt. Merenwijk heeft ernstig behoefte aan uitbreiding van na-schoolse opvang. Dat maakten bestuur, personeel ouders van kindercentrum De Compagnon aan het oekplein zaterdag duidelijk aan de politiek en de over spelende centrale organisatie kinderopvang Leiden OKL). De Compagnon vierde zaterdag het eerste lus- - im. in .aap rietveldM. Lansu van het bestuur, wel grote behoefte aan bestaat, de politiek venvacht het „Wij hebben in de peuter- ^idercentrum geld, van het groep zo'n twintig kinderen die st IKL creativiteit bij het zoeken dit jaar vier worden en dus mar een geschikte ruimte, doorstromen naar het basison- nt De Compagnon is vol.' derwijs. En het is natuurlijk niet aijar kan geen groep voor bui- zo dat op dat moment de ou- uiischoolse opvang meer bij. ders stoppen met werken er a rwijl daar, vertelt secretaris geen opvang meer nodig is. Nu f eidse krakers uit Haags pand gezet in haag s, De politie heeft gisteren een gekraakt pand in Den aag ontruimd. Het pand was bezet door achttien jongeren uit tag en Leiden, in leeftijd variërend van 15 tot 25 jaar. Di- icte aanleiding voor de ontruiming was dat de jongeren een gat - adden gemaakt in een muur naar het naastliggende perceel, t Mesdaghuis, en daar vernielingen hadden aangericht De 3] inhouding verliep zonder incidenten. Het pand is eigendom n het 'Van Gogh Museum' in Amsterdam. •I loordam spreekt over Leidse regenten den i-. Dr. D.j. Noordam spreekt op dinsdag 31 mei over de l< eidse elite in de zestiende en zeventiende eeuw. Noordam ba- 7i iert zich daarbij op materiaal uit het Leidse gemeentearchief. 2' e lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de ten- 4' onstellingszaal van het Leidse gemeentearchief aan de Vliet. 41 e toegang is gratis. oiler ontploft in huis aan Rijnkade —.jen In een woning aan de Rijnkade is gisteren in de voor af rond een boiler ontploft. Door de klap werd een deel van het ~~i ak van het huis weggeslagen. De boiler sprong door nog onbe- inde oorzaak uit elkaar. De bewoners waren op het moment m de ontploffing rond 19.20 uur niet thuis. De brandweer oest uitrukken om leidingen af te dichten. Er volgt een onder- ik naar de oorzaak. 4uo bekend reeks inbraken 1 den De twee Leidse mannen van 19 en 23 jaar, die vorige eek donderdagavond werden aangehouden omdat ze op de ude Rijn een parkeermeter vernielden, blijken meer op hun 9 irfstok te hebben. Na hun aanhouding hebben ze een reeks 9m inbraken bekend, ondermeer bij de firma Laser Promotions 9 in de Storm Buysingstraat. Daar werd voor duizenden gulden (audio)apparatuur weggehaald, die nu voor een deel is te- 9 ggevonden. De oudste van de twee blijkt bij zijn aanhouding 1 irige week zijn voet te hebben gebroken, toen hij uit woede te- n de celdeur trapte. f 'olitie slaags in Doezastraat 2 den Een aantal agenten is vrijdagavond slaags geraakt met 'n groep mannen in de Doezastraat. De politie wilde daar om- eeks half twaalf twee vechtende mannen uit elkaar houden. abrvolgens keerden enkele omstanders zich tegen de agenten, l? et een vechtpartij tot gevolg. Uiteindelijk moest een politie- ind worden ingezet om de gemoederen te bedaren. Twee annen -19 en 20 jaar oud - zijn aangehouden, maar de vel- nde morgen weer vrijgelaten. nelkraak op Oude Rijn den fc Onbekende daders hebben in de nacht van zaterdag op ndag een snelkraak uitgevoerd bij een kledingwinkel op de t ide Rijn. De ruit van de etalage werd ingegooid en daarna 3rd kleding weggegraaid. Dat ging in zo'n haast dat enkele kle- 11 ngstukken over straat slingerden [achtelijke alcoholcontrole den a. Bij een nachtelijke alcoholcontrole zijn zaterdagavond 3 auto's aangehouden. Negen automobilisten hadden te veel dronken. De controle werd uitgevoerd op de Leidse uitvalswe- n, zoals de Willem de Zwijgerlaan, Oegstgeesterweg, Europa- ïg en Plesmanlaan. Opstapproject in Leiden- )rd is een groot succes. Het eet, dat een brug slaat voor leren in een achterstandssi- jtie naar het basisonderwijs, zelfs aanzienlijk uitgebreid inen worden. Als de finan- mogelijkheden daartoe ninste aanwezig waren, it de animo wordt steeds ter. Voorlopig blijft het ech- nog bij de 32 kinderen die lijks spelenderwijs worden argestoomd'. De zesjarigen jen gisteren hun opstapdi- na van wethouder H. de •de (D66) van onderwijs in rthuis 't Spoortje. wethouder, die door vns in het bijpassende op- >shirt werd gehesen, wenste kinderen succes. „Dit is je te diploma. Hopelijk volgen hog veel meer. Misschien den jullie dan ooit wethou- net zoals ik, en dan kunnen bij mij langskomen als ik oud en grijs ben", stelde hij. Het Opstapproject bestaat nu drie jaar en maakt deel uit van het zogenaamde Onderwijs- voorrangsgebied Leiden-Noord en omgeving. Naast de Opstap is er het Opstapje, voor kinde ren van twee en drie jaar, en de Overstap, voor kinderen die naar groep 3 gaan. De kinderen, het merendeel allochtoon, leren spelenderwijs. Het project is niet alleen op hen gericht, maar ook op de moeders. Die zijn vaak niet gewend aan de ma nier van spelen en leren die in de laagste groepen van het ba sisonderwijs gebruikelijk is, en die feitelijk thuis al begint. Vier zogenaamde buurtmoeders zijn actief om hen dit bij te brengen. Ook worden er bijeenkomsten gehouden waarin bepaalde the ma's centraal staan, zoals bij voorbeeld de opvoeding. De ba sisscholen zijn erg tevreden over het voorbereidende werk dat door het Opstapproject wordt gedaan. Bergen, moerassen, vlotten en hangbruggen: de kinderen in de Maredijkbuurt hebben sinds dit weekeinde een eigen avontureneiland. FOTO &HIELCO KUIPERS Niet veel kinderen in Leiden hebben de béschiking over ber gen, moerassen, rivieren, vlot ten en hangbruggen in hun ei gen buurt. De kinderen van de Maredijkbuurt wel: achter de speeltuin aan de Maredijk, dicht bij de Willem de Zwijgerlaan, is pal achter de flats een opwin dend avontureneiland aange legd, waar zo een nieuwe India na Jones-film opgenomen zou kunnen worden. Een plek bij uitstek om naar hartelust te ra votten. En het aardige is dat de kinderen dat zelf voor elkaar hebben gekregen. Het eiland werd zaterdag officieel in ge bruik genomen. Het braakliggende terrein leek aanvankelijk voorbestemd voor woningbouw. De kinderen van de Maredijkbuurt hadden ech ter andere plannen. De dichtbe bouwde wijk biedt weinig speel- mogelijkheden en de speeltuin is vooral geschikt voor de aller jongsten. Dus moest er een ruig alternatief komen. De gemeente ging overstag. Op aanwijzingen van de kinderen ontwierp de heer Bolle van de afdeling groen het avontureneiland. Met ber gen om van af te rollen, water partijen met vlotten en kikkers, boomstaken om een hut in te bouwen, een stookplaats en nog veel meer spannende zaken. De kinderen werkten zelf ook hard mee. De Japanse kunstenares Tyoko Shimada, die tekenlessen geeft, vond dat de diverse stuk ken rioleringsbuis, die er al la gen best konden blijven en voorzag ze met de kinderen van mozaiekwerken, gebaseerd op kindertekeningen. „Deze water speelplaats is aangelegd voor en door kinderen. De beste manier om vandalisme te voorkomen", stelde ze. „En eens te meer wordt bewezen dat de bewo ners van deze zo gemêleerde buurt, van jong tot oud, met el kaar heel veel kunnen berei ken." Maarten Been van de afdeling wijkbeheer trok zaterdag een lint van trekrotjes stuk bij wijze van opening van het unieke ei land. Monica Schiks zorgde met haar kinderorkest van dwars fluiten voor de muzikale bege leiding. En daarna konden de duizelingwekkende avonturen beginnen: de kinderfantasie kent immers geen grenzen. Avontureneiland1n gebruik moeten die ouders zelf de op vang regelen bij particulieren, of onderling afspraken maken om van elkaar steeds groepjes kin deren op te vangen. Een vorm van pionieren, waarvan wij vin den dat die eigenlijk niet meer nodig zou moeten zijn." Een groep na-schoolse op vang bij het centrum aan het Broekplein zou, daar is Lansu van overtuigd, binnen anderhalf jaar rendabel zijn. „De vraag is heel groot." De raadsleden en directrice C. Driessen van het COKL onderschreven zaterdag de noodzaak van meer buiten schoolse opvang voor de Me renwijk. Maar eerst, zei Driessen, is Leiden-Noord aan de beurt. In die wijk is nog hele maal geen na-schoolse opvang, In juni besluit het COKL of De Compagnon al in januari met een groep basisschoolkinderen mag beginnen, of dat het kin dercentrum daar nog een jaar mee moet wachten. „Harde toezeggingen zijn er niet gedaan", zegt voorzitter E. Aldenkamp van het bestuur van De Compagnon. „Maar dat had ik eerlijk gezegd ook niet ver wacht. Het zou een mooi ca deautje zijn geweest bij het eer ste lustrum, dat wel. Maar bin nen een paar weken weten we nu wel waar we aan toe zijn. De Bedrijfsmilieudienst Rijn land (BMD) zag in 1993 het aantal deelnemers gestaag groeien. Was het aantal deelne mers aan het begin van het jaar nog dertig, in december stonder er zestig bedrijven op de leden lijst, variërend van een ten nispark, een fitnesscentrum, restaurants, conservenfabrie- ken, garages, houtindustriën, bloembollenhandelaren, ver pleeg- en bejaardentehuizen tot een bierbrouwerij. Vooral middelgrote bedrijven weten de weg naar de Bedrijfs milieudienst - een soort 'huis arts' voor ondernemingen met vragen over het milieu - te vin den, meldt het jaarverslag over 1993. De deelnemers voorzien de Bedrijfsmilieudienst van substantiële opdrachten. „Het begint meestal met een 'brandje blussen'. Een bedrijf zit met een probleem, voldoet bij voorbeeld niet aan de wettelijke voorschriften op milieuterrein of krijgt te maken met een bo demvervuiling. Daar springen wij dan op in", zegt milieudes kundige S. Schuurmans van de BMD. „Maar het hoofddoel van ons werk is te proberen om bij het midden- en kleinbedrijf de zorg voor het milieu iets struc tureels te laten worden." De BMD, die in 1992 werd opgericht, werkt uitsluitend met een lidmaatschap, waardoor de milieudeskundigen van de dienst de aangesloten bedrijven goed leren kennen. Zij kunnen daardoor een milieuzorgsys teem, toegespitst op het bedrijf, in fasen opzetten. De proble men die ze onderweg tegenko men, worden strikt vertrouwe lijk behandeld. Middelgrote en kleine bedrij ven hebben volgens de BMD vaak geen milieudeskundigen in dienst en kunnen deskundig heid op dit terrein ook minder eenvoudig inhuren. Zij kloppen steeds vaker aan bij de BMD, deels doordat de dienst actief werft maar ook doordat de overheid doorverwijst of op ei gen initiatief iets doet. „De stij gende lijn zit er nog steeds in", aldus Schuurmans. „Ik denk dat we nog behoorlijk zullen groei- van Poelgeest. Na de pauze gaan Nel van Dijk, Paul Rosen- möller en het tweede kamerlid Tara Oedayrai Singh in discus sie met het publiek. De bijeen komst, die om 19.30 uur begint, is gratis toegankelijk. De Leidse raadsfractie van D66 trekt vanavond 'de wijk in'. Zij begint om 20.00 uur haar fractievergadering in de Slaagh- wijk bij de Stichting Surinamers Leiden aan het Eksterpad. Buurtbewoners kunnen de frac tie vragen stellen en problemen De Europese en landelijke top van Groen Links brengt volgen de week maandag een bezoek aan Lekten in verband met de Europese verkiezingen. Tijdens een avondvullend programma in het zalencentrum Antonius aan de Lange Mare houdt Nel van Dijk (lijsttrekker van Groena Links in Europa) een toespraak en wordt Joost Lagendijk (de nummer twee) ondervraagt door het Amsterdamse raadslid Annelies Schutte en Maarten voorleggen. Bezoekers kopen en leren op jubileumbeurs Succulenta in Leidse Hortus leiden kvalerie leenheer „Eigenlijk doen de meeste mensen het he lemaal verkeerd", zegt een standhouder uit Dordrecht tegen een aantal bezoekers van de cactus- en vetplantenbeu'rs in de Leidse Hortus. „Je moet een cactus een beetje pes ten en bijna geen water geven, pas dan krijg je de mooiste bloemen." De bezoekers kij ken hem een beetje ongelovig aan, maar beloven toch hun zojuist gekochte cactus sen een beetje 'slechter' te behandelen. Ongeveer twintig standhouders stonden zaterdag en zondag met boeken en zelfge kweekte planten in de Orangerie van de Hortus. Het zijn leden van de cactus- en vetplantenvereniging Succulenta en kwe kers die met de beurs het 75-jarig bestaan van de Leidse afdeling vieren. De bezoekers zijn vooral 'leken' - zoals ze door de echte cactuskenners gènoemd worden - die op zoek zijn naar een leuke aanwinst voor de vensterbank. Maar de liefhebbers vinden dat de meeste bezoekers nog veel moeten leren over het houden van de planten, want het is niet zomaar een hobby. Mevrouw ter Laak uit Voorhout, die de kraam van haar zoon beheert, \indt ook dat het houden van cactussen niet zomaar een liefhebberij is. „Je moet er best wel wat van af weten", zegt ze. „En als je véél planten hebt, zoals mijn zoon, dan gaat er ook heel r wat tijd in zitten. Mijn hele achtertuin heeft hij ingepikt en soms staan er zelfs een paar van die plantjes in mijn koelkast." „Maar", voegt ze daar een beetje trots aan toe, „het is wel leuk hoor, zo'n zoon met groene vin gers." Eèn bezoeker heeft in elk geval goed ge luisterd naar alle tips die er op de beurs te horen zijn geweest. Als hij met een doos pasgekochte cactussen buiten loopt en het begint te regenen roept hij zijn vrienden toe: „Wel een beetje doorlopen hoor, an ders krijgen ze teveel water." leiden fcfrank buurman De Noord-Zuid-Hollandse Ver voersmaatschappij, beter be kend als NZH, verliet gistermor gen officieel Leiden. Bij het kan toortje voor het Leidse station werd door directeur vervoer G. van Trigt (NZH) de vlag gestre ken, waarna zijn collega H. Modderman (Westnederland) onder luid getoeter van de bus chauffeurs zijn eigen vlag in top hees, Een NZH-chauffeur verliet vervolgens de NZH-bus 16, stapte in een bus van Westne derland, reed er een rondje mee en keerde met de nieuwe bus 16 terug. Daarmee was de over dracht aan Westnederland een feit. „Een emotioneel moment", vond manager B. Leeuwen- burgh van de NZH, die 250 NZH'ers naar Westnederland ziet vertrekken. „Weliswaar is er niet veel verschil tussen de bus bedrijven, maar chauffeurs die al langer bij de NZH in dienst zijn moeten toch wel even iets wegslikken." De NZH is dan ook al meer dan een eeuw actief in Leiden. In 1881 werd met het eerste stoomtrammetje de ver binding met Haarlem onder houden. De NZH-lijnen zouden zich uiteindelijk tot in Den Haag gaan uitstrekken. Dat ver andert met ingang van deze week. De NZH-bussen blijven boven de lijn Utrecht-Leiden. Enkele bussen blijven nog wel het Leidse station aandoen, maar Leiden is voortaan het ter ritorium van Westnederland. De NZH breidt zich uit naar het oosten en neemt de regio west van Centraal Nederland over. Dat betekent dat duizend CN- medewerkers de NZH als nieu we werkgever hebben gekregen. De regio oost van CN vormt sa men met de Veluwse VAD de nieuwe vervoersonderneming Midnet. Onveranderd Voor de busreiziger verandert er niet veel: de lijnnummers blij ven onveranderd, alleen staat er een andere bedrijfsnaam op de bus. Dat zorgde zaterdag toch voor enige verwarring bij de passagiers, ook omdat er een nieuwe dienstregeling van kracht werd. „Maar het zal alle maal s»el wennen", verwachtte Leeuwenburg. Er is gekozen voor verschui vingen van gebieden om een lo gischer indeling te krijgen. Door de beter afgebakende grenzen kunnen de vervoersbedrijven ook efficiënter werken. De ope ratie heeft geen verlies van ar beidsplaatsen tot gevolg. Volgens Leeuwenburgh wordt de kans steeds groter dat de tram, waar de NZH ooit in de vorige eeuw mee begon, weer zal terugkeren in het straatbeeld van de Leidse regio. „Moderne tramlijnen zijn bij uitstek ge schikt om de groei van de mo biliteit op te vangen, steeds meer bestuurders zijn dat met me eens. In Leiden hebben alle politieke partijen de terugkeer van de tram op hun programma staan. Ik zie de tram straks door de Breestraat rijden, zonder problemen; chauffeurs van vrachtwagens die laden en los sen zijn geneigd rekening te houden met de tram, die im mers niet niet kan uitwijken." Vrijwilligers uit heel Europa verlenen steun bij de her bouw van Pakrac in het voor malige Joegaslavië. Het pro ject, waarbij ook Lidwine van der Horst en Bart Heinink uit Leiden zijn betrokken, be staat niet alleen uit bouw werkzaamheden, maar ook activiteiten voor kinderen, het opzeten van vrouwen groep, hulp aan ouderen en Engelse les. Het project is niet alleen bedoeld voor de inwoners van het Kroatische gedeelte, maar ook voor het Servische deel in het stadje. Om het project voort te kunnen zetten is er geld no dig. Bijdragen kunnen wor den gestort op giro 4261623 ten name van Lidwine van der Horst, Morsweg 48, Lei den onder vermelding van

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7