Grote hartkleppenzwendel onder Duitse specialisten Buitenland "ubaanse asielzoekers ii Belgische ambassade Absolute meerderheid Hongaarse socialisten Regering Rwanda ontvlucht opmars Tutsi-rebellen Noord-Jemen verwerpt buitenlandse inmenging esmettingen j onderzoek IDS-vaccin Raadsverkiezingen Letland 'krachtproef voor regering' Palestijnen doden Israëlische militair bij toegang tot Gaza Major veroorzaakt grote woede met uitspraken over daklozen ederlands konvooi Bosnië overvallen Spaanse taxichauffeur 'sterft' vijf keer iarcelona c Een in Frankrijk wonende Spaanse taxichauffeur is erin geslaagd zich tot vijf keer toe als overleden te laten registre ren bij verzekeringsmaatschappijen en zo ruim anderhalf mil joen gulden op te strijken bij Spaanse verzekeringsmaatschap pijen. Zij keerden in totaal 120 miljoen peseta uit aan de 'wedu we' van de 32-jarigo Alonso Canovas Lopez. De oplichting kwam aan het licht toen een computer van een verzekeringsmaat- ichappij, waarbij voor de zesde keer een levensverzekering voor Je taxichaufïfeur werd aangemeld, tot de conclusie kwam dat er ets niet klopte. Tweede ronde nodig in Colombia iqgotaErnesto Samper, kandidaat van de Liberale Partij, heeft listeren bij de presidentsverkiezingen in Colombia net iets meer itemmen gekregen dan zijn rivaal, Andres Pastrana van de Con- lervatieve Partij. Omdat geen van beiden de absolute meerder- leid behaalde, is op 19 juni een tweede ronde tussen Samper en 'astrana noodzakelijk. Aanslag mislukt op president Tsjetsjenië moskou Bij een mislukte bomaanslag op de Tsjetsjeense presi- 9 lent Dzjochar Doedajev zijn drie mensen omgekomen. Dat lebben functionarissen in Tsjetsjenië, een Kaukasische repu- iliek die zich van Rusland heeft afgescheiden, gemeld. ïittegolf eist tientallen levens |ew delhi 'co Een hittegolf die de Indiase deelstaat Rajasthan sinds ien dagen teistert, heeft al aan zeventig mensen het leven ge- ost. De hitte eiste in Pakistan zeker vijftig mensenlevens. De emperatuur steeg in sommige woestijnachtige delen van Ra- jsthan, dat grenst aan Pakistan, zaterdag tot 49 graden. De hit- jgolf is volgens meteorologen de ergste sinds 1905. Zij waar- chuwden voor nog warmere dagen. iaddam Hussein nu ook premier icosiAft, De Iraakse president Saddam Hussein heeft gisteren i ijn kabinet gewijzigd en zichzelf tot premier benoemd. De roegere premier Ahmed Hussein Khudayyir blijft in het kabinet an als minister van financiën, een portefeuille die hij reeds laarnam. Ook vice-premier Tariq Aziz bleef zitten. Keizer van alle zigeneurs' opgepakt Iulian Radulescu, die zichzelf beschouwt als de 'keizer' an alle zigeuners ter wereld, is in Roemenië gearresteerd op be- chuldiging van het verkopen van tien ton gestolen koper. Rade- :scu zou betrokken zijn bij de verkoop van koper dat werd ge- tolen door twaalf werknemers van een bedrijf in Zlatna. De vaalf werden al eerder deze maand gearresteerd. fijf doden bij botsing bus en trein iSABON fe. Een botsing tussen een trein en een bus heeft gisteren Portugal aan vijf buspassagiers het leven gekost. Zeker twaalf izittenden raakten zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde bij et dorp Rates, 350 kilometer ten noorden van Lissabon. De bus :ed een onbewaakte spoorwegovergang op emwerd gegrepen oor een passagierstrein. Vijf buspassagiers overleden ter plaat- ICO-STAD-BRUSSEL &AP Fraude loopt waarschijnlijk in de miljarden AFP SbAgence France Presse ANP ^Algemeen Nederlands Persbureau AP ^Associate Press OPA ^Deutsche Presse Agentur GPD ^Geassocieerde Pers Diensten Ind 0bThe Independent IPS gblnter Press Service RTR&Reuter UPI ^United Press In Opkomst verkiezingen laag BOEDAPEST&RUNA HELLINGA Duitse hartspecialisten en de producenten van medische apparatuur hebben de ziekenfondsen voor tientallen, mogelijk zelfs honderden miljoenen bedrogen. De chefs de clinique van vrijwel alle vijftig Duitse hartcentra heb ben de afgelopen jaren kunstmatige hartkleppen en an dere hulpmiddelen tegen veel te hoge prijzen ingekocht en afgerekend bij de fondsen, waarna de producenten het prijsverschil overmaakten op privé-rekeningen van de medici in Zwitserland. BERLIJN ï^HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Het schandaal heeft volgens de overkoepelende ziekenfondsor ganisatie AOK hoogstwaar schijnlijk een veel grotere om vang dan zaterdag nog werd aangenomen. Een woordvoer der van het AOK illustreerde aan de hand van het voorbeeld van de hartkleppen hoe de frau de in elkaar zat. De reguliere prijs voor een hartklep ligt tussen de 1.700 en 2.800 gulden. Na overleg met de producenten bestelden de art sen hartkleppen tegen een prijs van omgerekend 6.800 gulden en lieten die door de fondsen betalen. Van de 'winst' werd door de producenten tot 3.500 gulden per hartklep op de privé- rekeningen van de medici over gemaakt. Bij ongeveer 15.000 hartklepoperaties per jaar be draagt de schade voor de fond sen alleen over 1993 al bijna vijftig miljoen gulden. AOK-directeur Ahrens ver klaarde tegenover het blad Welt am Sonntag dat dit bedrog ver moedelijk al in het begin van de jaren '80 is begonnen. „Zeker heid hebben we tot nu toe al leen over de laatste twee jaar", aldus de AOK-man. Dat het schandaal niet eerder is ont dekt, komt volgens hem door de kartelachtige structuur die de hartspecialisten en de produ centen hebben gevormd. De vijftig chefartsen en de produ centen hadden de prijzen na overleg zo vastgelegd, dat ze voor vrijwel alle klinieken even hoog waren. Ook de economi sche leiding van de hartcentra kwam niet achter het bedrog, omdat men blind vertrouwde op de declaraties die de hartchi rurgen indienden. De ziekenfondsen vrezen dat niet alleen de hartchirurgen, maar ook hun in kunstmatige gewrichten en bloedvaten ge specialiseerde collega's in sa menwerking met de industrie de prijzen manipuleerden. De totale schade voor de zieken fondsen zou in de miljarden kunnen lopen. Nog onduidelijk is hoe lang de autoriteiten al van het schandaal op de hoogte zijn. Het ministerie van volksge zondheid wilde alleen meede len dat contact met Justitie is gezocht. Volgens sommige bronnen is minister Seehofer (volksgezondheid) sinds vorig jaar op de hoogte. De voorzitter van de Duitse artsenvereniging Vilmar wees alle berichten als 'een anonie me, bonte mengeling van de magogische en beledigende veronderstellingen' van de hand. Volgens hem moeten de ziekenfondsen de hand in eigen boezem steken, 'omdat zij hun plicht om verantwoord met het geld van de verzekerden om te gaan, sinds jaren hebben ver zaakt'. er dan honderd Cubanen die '1 willen aanvragen in het tenland zijn zaterdag de Bel- :he ambassade in Havana nengedrongen. Het Belgi- e ministerie van buitenland aken meldde dat ambassa- ir Vermeirsch onmiddellijk rleg was begonnen met de etters en de autoriteiten. De etters hingen een bord .uit raam, waarop stond dat er •asielzoekers binnen waren, .varen door de open poorten r binnen gelopen of over de ken geklauterd, februari drongen acht Cu- en de Belgische ambassade binnen. Zij verlieten het ge bouw nadat de autoriteiten hen hadden verzekerd dat zij hun emigratieprocedure mochten voortzetten. De Cubaanse rege ring heeft echter recent gezegd dat geen uitreisvisum meer wordt verleend aan burgers die zich met geweld toegang ver schaffen tot buitenlandse am bassades. De Belgische minister Claes (buitenlandse zaken) zei giste ren dat België garanties eist dat de asielzoekers niet worden ver volgd als zij uit de ambassade worden gezet. Belgische func tionarissen zeiden dat zich on der de 114 asielzoekers zeker twintig kinderen bevinden. CORRESPONDENT De HongaarseSocialistische Partij (MSzP), de opvolger van de vroegere communisten, heeft de absolute meerderheid gehaald bij de parlementsver kiezingen in Hongarije. De par tij kreeg 209 van de in totaal 386 parlementszetels. Als tweede partij eindigde het liberale Ver bond van Vrije Democraten met 70 zetels, 21 zetels minder dan vier jaar geleden. De opkomst gisteren was met 55 procent aanzienlijk lager dan bij de eerste ronde op 8 mei. De grootste partij in de huidige re gering, het Hongaars Democra tisch Forum, dat bij de verkie zingen in 1990 165 zetels haal de, kreeg nu niet meer dan 37 afgevaardigden. De nationalisti sche Kleine Boerenpartij kreeg 26, de liberale Democratische Jongerenpartij (Fidesz) 20 en de Christendemocraten 22 zetels. Daarnaast kwamen nog een kandidaat van de Agrarische Partij en een individuele afge vaardigde in het parlement. De sterke socialistische winst betekent dat de MSzP in princi pe geen coalitiepartner meer nodig heeft om een regering te vormen. Maar partijleider Gyula Horn, die begin deze maand zwaar gewond raakte bij een auto-ongeluk, verklaarde gister avond dat zijn partij deson danks naar een coalitie zal stre ven. Als 'natuurlijke coalitie partner' noemde hij de Vrije Democraten, de SzDSz, de eni ge partij die zich ook voor de verkiezingen al bereid heeft ver klaard met de socialisten een kabinet te vormen. Maar de SzDSz-kandidaat voor het premierschap, Gabor Kuncze, noemde een coalitie De Hongaarse winnaar Gyula Hom, nog herstellende van een zwaar auto-ongeluk. foto epa 'minder waarschijnlijk' nu de socialisten de absolute meer derheid hebben. Komende week zal daar op een partijcon- ferentie verder over worden be slist. Voor de liberale partij hangt veel af van de ruimte die de MSzP zijn coalitiepartner biedt. Een belangrijk knelpunt is de nieuwe premier. De afge lopen weken heeft Hom duide lijk gemaakt dat hij die rol voor zichzelf ziet weggelegd. Voor de SzDSz is dat onaan vaardbaar vanwege Horns ver leden als minister van buiten landse zaken tijdens de laatste communistische regering en vanwege zijn gebrek aan be langstelling voor economie. Hom wilde gisteren niet ingaan op de vraag of hij terwille van de samenwerking bereid is van het premierschap af te zien. Maar hij zei wel dat zijn partij zich als winnaar van deze ver kiezingen geen prijs voor een coalitie zal laten voorschrijven^ Dit Rwandese meisje behoorde het afgelopen weekeinde tot een van de 'gelukkigen' die nog wel uit de hoofdst nembargo om het bestand af te dwingen en een VN-onder- zoekscommissie. Eerder zei Egypte dat Noord- Jemen bereid zou zijn in VN- verband een bestand te bespre ken, mits in de resolutie de een heid van het land wordt be krachtigd. VN-secretaris-gene- raal Boutros-Ghali zei dat hij een speciale gezant naar Jemen wil sturen zodra er een bestand KIGALI feRtr/AFP De interim-regering van Rwanda is haar basis ten zuiden van de hoofdstad Kigali ont vlucht uit angst voor de opmars van Tutsi-rebellen. Diplomaten en VN-mede werkers zeiden gis teren dat ministers en andere hoge functionarissen zijn ver trokken uit hun hoofdkwartier bij.de stad Gitarama, 45 kilome ter buiten Kigali. De aanvallen van het Rwan dees Patriottische Front (RPF) dat voornamelijk uit Tutsi's be staat, dwongen de Verenigde Naties gisteren de evacuatie te staken van burgers die vastzit ten achter de frontlinies bij Kigali. Vandaag bekijken de VN of de operatie weer kan worden hervat. De Tutsi-rebellen kregen de afgelopen week de overhand bij de gevechten in de Rwande se hoofdstad. VN-konvooien slaagden erin het afgelopen weekeinde 1.500 mensen te evacueren. Dat was het eerste geslaagde optreden van de organisatie bij haar po gingen een einde te maken aan het al bijna twee rpaanden du rende bloedvergieten in het Middenafrikaanse land. SANA/ADEN i.-AFP/Rtr/DPA De regering van Noord-Jemen heeft gisteren laten weten niet gediend te zijn van bemoeienis van de Verenigde Naties met de Jemenitische burgeroorlog. De Veiligheidsraad zal zich waar schijnlijk morgen laten infor meren over de vier weken du rende strijd tussen Noord- en Zuid-Jemen. Maar de Noordje- menitische minister Basendwa (buitenlandse zaken) ontkende dat Sana instemt met een debat van de Veiligheidsraad over Je men. Volgens hem is de oorlog een 'interne aangelegenheid' en is behandeling van de kwestie door de Veiligheidraad 'bemoeienis met interne aange legenheden'. De Golfstaten en Egypte pleiten voor een VN- resolutie waarin de strijdende partijen worden opgeroepen een bestand te sluiten. Deze landen willen ook een wape- Een staatssecretaris van de noordelijke regering zei gisteren dat Sana buiten de zuidelijke leider Ali Salem al-Baidh om met het zuiden wil onderhande len. Baidh proclameerde op 21 mei, vier jaar na de hereniging van beide landsdelen, opnieuw de onafhankelijkheid van het zuiden. De berichten uit Sana dat het contact' heeft kunnen leggen met 'gematigde' zuidelij ke leiders werden gisteren in Aden afgedaan als 'propaganda' en'rookgordijn'. RIGA feAFP-Rtr er vijf vrijwilligers in tiet ^rnaamste onderzoek in de enigde Staten naai- een mo- k vaccin tegen AIDS zijn het virus besmet geraakt, anks het feit dat zij waren ent. Dat heeft de The Chi- fe» Tribune gisteren gemeld. e vaccins bevatten maar een 1 van het AIDS-virus. In i irie zouden de vaccins moe- leiden tot de aanmaak van itoffen, die het AIDS-virus m mallen en bestrijden wan- dat zich later mocht voor- i. Elk van de vijf gevacci- de personen die later be-, raakten, hadden voorheen nale hoeveelheden antistof- tegen HIV. Twee van hen Cporden niet tot de risico pen. Ongeveer 1.400 vrij- gers nemen aan de vaccin- :ven aan vijf universiteiten Uitbreiding van de proe- wordt oveiwogen, maar met minder vrijwilligers was gepland. Ruim 1,2 miljoen kiezers in Let land konden gisteren stemmen voor gemeentelijke en regionale raden. De meer dan 700.000 'niet-burgers', voor het meren deel Russischtalige immigran ten, mochten niet meedoen. In de hoofdstad Riga, waar de etni sche Letten in de minderheid zijn, kon slechts één op de drie inwoners meedoen. De 'niet- burgers' moeten wachten tot het parlement een wet op het staatsburgerschap heeft aange nomen, waarna zij zich kunnen laten naturaliseren. De verkiezingen zijn een krachtproef voor de centrum rechtse regering van Valdis Bir- kavs. Die wordt fel aangevallen door de radicaal-nationalisti sche oppositie wegens de af spraak met Moskou dat Russi sche ex-militairen in Letland mogen blijven. De regeringen in Riga en Moskou sloten vorige maand een akkoord over de terugtrek king van de 10.500 Russische troepen voor 31 augustus. Rond 20.000 voormalige Sovjetmilitai ren en hun gezinsleden mogen echter blijven. De lokale verkie zingen worden officieus be schouwd als een referendum over deze overeenkomst. De Letse nationalisten, die de meeste Russischtaligen het land uit willen zetten, zijn goed voor een kwart van de stemmen. De centrumrechtse Letse Weg, de belangrijkste partij van de rege ringscoalitie, komt in de peilin gen voor de verkiezingen niet verder dan zes procent. De uit komst kan voor de Letse Weg nog slechter uitvallen, na de onthulling zaterdag dat een van haar leiders, minister van bui tenlandse zaken Andrejevs, een informant voor de KGB was. In een open brief in het dagblad Diena schreef Andrejevs dat hij in 1963, toen hij arts was, door de Sovjet-geheime dienst was gerecruteerd om inlichtingen over verdachte personen te ge ven. TEL AVIV foAD BLOEMENDAAL Een Israëlische soldaat is vanochtend vroeg bij een Palestijnse aanslag om het levpn gekomen. Hij bemande een waarnemingspost bij Nachal Oz, een oostelijke toegang tot de Gazastrook. De aanvallers, afkomstig uit het autonome Pales tijnse gebied, wisten te ontsnappen. Het is de derde Israëlische soldaat die bij een aanslag om het leven komt sinds het grootste deel van de Gazastrook onder Palestijns bestuur is gesteld. Het Palestijnse Nationaal Gezag heeft gisteren ge zegd dat een uiteindelijke vredesregeling met Is raël moet leiden tot een onafhankelijke Palestijn se staat met Jeruzalem als hoofdstad. Het 'politieke programma' van het nationaal gezag druist in tegen het öp 13 september geslo ten akkoord met Israël, waarin de PLO ermee in stemde om netelige kwesties, waaronder Jeruza lem, twee jaar te laten rusten nadat de Palestijnen het bestuur in de autonome gebieden hebben overgenomen. Israël wijst ook de vestiging van een onafhankelijke staat in de autonome gebie den van de hand. Israël heeft Oost-Jeruzalem, de Gazastrook en de Westoever in de oorlog van 1967 veroverd en Jeruzalem uitgeroepen tot zijn ondeelbare en eeuwige hoofdstad. De Israëlische regering heeft de PLO juist laten weten dat het haar kantoren uit Jeruzalem moet verhuizen naar Jericho of Gaza. 1 IEVO/DEN HAAG fcANP/Rtr e Britse huurlingen die voor erviërs hebben gewerkt, zijn ïoedelijk verantwoordelijk ;est voor een overval zater- I ftniddag op een Nederlands J convooi in het oosten van lië. Dat heeft woordvoerdef Annink van de VN-vredes- it Unprofor gisteren ge- IBij de Oostbosnische s Vaslenica dwongen zater- twee gewapende mannen onvooi tot stoppen. Ze gin gen er vandoor met het com mandovoertuig. Het konvooi met voorname lijk brandstof was onderweg van Santici (waar de bemanning had overnacht) naar de moslim enclave Srebrenica, waar even eens Nederlandse VN-militairen zijn gelegerd. De stoet bestond uit elf voertuigen mpt 21 militai ren. Aan boord van het com mandovoertuig bevond zich bij wijze van uitzondering geen mi litair 'gevoelig' materiaal. Bij de actie zijn geen gewonden geval len. De Nederlandse militairen hebben zich niet verzet tegen de overval. In de' Bosnische hoofdstad Sarajevo vindt vandaag de pro clamatie plaats van de moslim- Kroatische federatie. Tijdens een plechtige ceremonie moe ten de islamitische en de Kroatische parlementsleden de grondwet van de nieuwe staat aanvaarden en een president en een regering van het nieuwe land kiezen. solingen Leden van de Turkse familie Gene rouwen om hun vijf verwanten die een jaar geleden omkwamen bij een rechtsextremis- tische aanslag in het Duitse Solingen waarbij hun huis in brand werd gestoken. Tienduizend mensen vormden een keten vanaf de plaats van de moord tot aan een school waar een herdenkingsteken voor de slachtoffers is onthuld. Eerder op de dag had de minister-president van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, Johannes Rau, tijdens de officiële herdenking alle burgers opgeroepen zich moedig tegen extreem-rechts geweld te verzetten. „Er loopt een spoor van vreemdelingenhaat en geweld door Duitsland. De schaduw van Auschwitz hangt nog boven de generaties die na de oorlog zijn geboren." Hoe waar zijn woorden waren, bleek afgelopen nacht toen onbe kenden in Hamburg een aanslag pleegden op drie gebouwen waar veel Turken komen. Twee personen raakten daarbij gewond, foto londen fcRtr De Britse premier Major heeft het afgelopen weekeinde een eeuwenlange discussie in Groot-Brittannië nieuw leven ingeblazen. Tegen een Britse krant zei Major dat bedelaars hinderlijk zijn en moeten wor den aangegeven bij de politie. „Bedelaars vallen mensen on nodig lastig. Daar moeten we resoluut tegen optreden. De oppositie, geestelijke lei ders en honderden daklozen re ageerden gisteren woedend op Majors uitlatingen. De storm van protest ljjkt voorlopig nog niet uitgeraasd. De 'daklozen- kwestie' is nu een belangrijk thema geworden in de verkie zingen volgende maand voor het Europees parlement. „Ik vind het heel akelig wan neer de mensen aan de macht zich keren tegen de meest ge minachte groepen zonder zich te bekommeren om de oorza ken", aldus bisschop David Sheppard van Liverpool. Een van de belangrijkste oorzaken is volgens hem de beslissing, van de vorige conservatieve regering in 1988 om sociale uitkeringen voor jongeren van zestien en zeventien jaar oud af te schaf fen. Ook Majors opponenten van Labour en de Liberale Partij maakten de conservatieven vér- wijten in die richting. Honderden daklozen gingen in Londen de straat op om te protesteren tegen de uitspraken van de Britse premier. „Hij schuift de verantwoordelijkheid afC-zehsocTaal-werker Stan Bur- ridge in een toespraak. Veel daklozen hadden spandoeken bij zich met de tekst 'Bedelaars hebben niets te kiezen'. Ondanks alle protesten hield Major vast aan zijn uitspraken. „Ik sta voor wat ik héb gezegd. Er is geen reden om te bede len." Majors positie kan op nieuw ter discussie komen, in dien zijn Conservatieve Partij de verkiezingen volgende maand verliest. Onder Majors voorganger, Margaret Thatcher, ontstond een enorm tekort aan wonin gen, nadat strakke sociale regels werden geïntroduceerd en psy chiatrische patiënten niet lan ger in ziekenhuizen mochten verblijven. Volgens charitatieve instellingen voor daklozen wer den hierdoor veel mensen ge dwongen op straat te leven en te gaan bedelen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5