Erich Honecker, tot laatste snik een stalinist 'Muziek in coupé geeft mensen veilig gevoel'p Feiten &Meningen MAANDAG 30 ME11994 „Ik ben vastbesloten, voor zover mijn krachten het toelaten, me net zo min door de huidige overwin naars monddood te laten maken als eens door de fascistische Gestapo." Dat zei Erich Honecker na dat hij twee jaar geleden door de Russen aan Duitsland was uitgeleverd en terecht kwam in de Ber- lijnse gevangenis. Honecker wist toen al dat zijn leverkanker dodelijk was en dat de kansen op een proces wegens zijn aandeel in de dodelijke schoten aan de Muur gering waren. Toch bereidde hij zijn verdediging voor. Als eerste representant van de DDR wilde hij nog één keer zijn recht halen. Het is niet zo ver gekomen. Met Flonecker is een kleine, eigenlijk saaie dictator heengegaan. Nie mand zal bestrijden dat hij wer kelijk in een communistische maatschappij heeft geloofd. Al leen de manier waarop hij zijn ideaal wilde realiseren, was van af het begin tot mislukken ge doemd. Zijn DDR-legitimatie droeg het nummer A 00.00.001. En acht tien jaar lang was hij inderdaad de onbetwiste nummer één van de Eerste Arbeiders- en Boeren- staat op Duitse bodem, zoals hij de DDR graag omschreef. Maar met Gorbatsjovs perestroika be gon in 1985 de onstuitbare val van Flonecker. ,,De Muur blijft nog ten minste honderd jaar staan", verklaarde hij begin 1989 zelfverzekerd. Op 9 no vember van datzelfde jaar viel zijn 'antifascistische bescherm wal'. Drie weken eerder was Honecker al afgezet als staats- en partijleider. Hij heeft het nooit kunnen ac cepteren. Honecker voelde zich het slachtoffer van een sinistere samenzwering tussen de 'verra der' Gorbatsjov en de kapitalis tische Amerikanen, waarbij de rijke Westduitsers voor de fi nanciële smeermiddelen zorg den. „Mijn val was het resultaat van een grootscheepse ma noeuvre, waarvan de initiatief nemers zich nog op de achter grond houden. Maar uiteinde lijk zal het socialisme zegevie ren." Met gebalde vuist verliet hij daarop de Chileense ambas sade in de Russische hoofdstad, waar hij sinds zijn vlucht uit Duitsland begin 1991 een steeds minder geziene gast was ge weest. In zijn Berlijnse cel werd hij weer lid van de Duitse commu nistische partij KPD, waarmee hij in 1926 zijn politieke loop baan ook was begonnen. Zijn eigen SED bestond immers niet meer en met de 'renegaten' van de PDS (de opvolger van de SED) wenste hij niets te maken te hebben. Tot zijn laatste snik heeft de man ook niets van zijn verant woordelijkheid en schuld willen weten. Repressie, schietbevel, een economische chaos, Stasi en een land dat hij door een waanzinnig subsidiesysteem failliet had achtergelaten? Fou ten had hij, Erich Honecker, niet gemaakt. Goed, er mochten wel eens een paar sinaasappels en bananen te weinig zijn ge weest, maar dat was het dan ook wel zo ongeveer. Eén keer, ongeveer zes weken na zijn roemloze val, bekende hij: „De laatste jaren heb ik blijkbaar niet meer het reële leven in het land waargenomen. Ik maakte mijzelf wat wijs of liet me dat door anderen doen bij mijn rei zen door het land". Het was de eerste en laatste keer dat hij enig inzicht toonde. Toen de DDR-economie na de overname door de Bondsrepu bliek in elkaar stortte en het aantal werkelozen gigantisch steeg, voelde hij zich weer hele maal bevestigd in zijn opvat ting: het zijn de Westduitsers met hun koloniale mentaliteit die daaraan schuldig zijn. Het communistische corset dat hem als klein kind in het West- duitse Wïebelskirchen werd aangemeten, zat tot zijn dood als gegoten. Erich werd geboren De viering van het 40-jarige bestaan van de DDR in 1989 werd ook bijgewoond door Sovjetleider Gorbatsj die Flonecker opriep hervormingen door te voeren. Twee weken later werd de DDR-leider afgezet, fotoi Een idealistische, zij het econo misch rampzalige koers. Alles werd gesubsidieerd. Dat nam zulke bizarre vormen aan dat bijvoorbeeld de varkensfokkers hun varkens met vers brood voerden, omdat dit goedkoper was dan varkensvoer. Maar in die beginjaren mochten de Oostduitsers Honecker wel. Ze kregen meer vakantie, er was extra geld voor cultuur, de soci ale voorzieningen werden ver beterd en regelmatig liep er een schip met Cubaanse bananen binnen. Honecker was er trots op dat de Oostduitsers onder zijn bewind de hoogste levens standaard binnen het War schaupact bereikten. Hij vergat echter dat de prijs het economi sche faillissement was, dat al leen werd uitgesteld door de miljardentranfusies uit West- Duitsland. Verder weigerden zijn onderdanen een vergelij king te trekken met de inder daad veel geringere welvaart in de rest van het Oostblok. Hun blik was en bleef gericht op de rijke broers en zusters in de Bondsrepubliek. De kroon op Honeckers onver zettelijke streven naar interna tionale erkenning van de DDR vormde in 1987 zijn staatsbe zoek aan de Bondsrepubliek. De rode loper werd voor hem uit gerold, zijn volkslied werd ge speeld en de DDR-vlag hing naast die van de Bondsrepu bliek. Kohl mocht dan wel zui nig kijken, Honecker had het in zijn eigen ogen gemaakt. De prijs was zijn eigen ondergang, want Honecker moest in ruil voor zo veel eerbetoon toestaan dat miljoenen Oostduitsers het Westen mochten bezoeken. Enige voorwaarde: ze moesten terugkomen. En dat deden ze ookhelemaal bezeten van de gedachte net zo welvarend te worden als de Westduitsers. Honecker kon en wilde niet zien dat hij het Paard van Troje had binnengehaald. Bij parades en fakkeloptochten liet hij zich nog toejuichen door tienduizenden opgetrommelde jongeren en ar beiders. Niemand waagde het de oude baas te vertellen dat het allemaal schijn was, dat het volk morde. Zijn collega's in het Politburo waren te laf om hem te laten vallen. In een soort Ni- belungentrouw hielden ze aan hem vast tot de mensen de straat op gingen en riepen 'Wij zijn het volk'. Dat was niet alleen Honeckers politieke einde, maar ook dat van zijn trawanten. Begrepen heeft de oude Erich het nooit. Had hij immers zijn hele leven niet gestreden voor dat volk? Uiteindelijk zal de toekomst moeten uitwijzen of Erich Honecker meer is dan een vo noot in de geschiedenisboekj Zelf zag hij zich als een leidei; van wereldformaat. BERLUN feHANS HOOGENDUK De kist met het stoffelijke overschot van de gistermorgen overleden Erich Honecker is overgebracht naar de begraafplaats van de Chileei hoofdstad Santiago. De voormalige DDR-leider is vandaag begrai foto &reuter &josé AGlL TOM JANSSEN NS-routemanagers moeten trein winstgevend maken Het zijn de creatievelingen bij de Neder landse Spoorwegen. Zij moeten ervoor zorgen dat het spoorbedrijf met het rij den van treinen geld gaat verdienen. Met muziek in de coupés. Maar ook met sta- treinen, waarin een deel van de zitplaat sen is gesloopt om meer mensen in één keer te kunnen vervoeren. Portret van een nieuwe functie binnen de NS: de routemanager. Aan ideeën is geen gebrek. Veel meer re clame in en op de trein, werken met kleurtjes. De routemanager voor Zeeland wil al experimenteren met muziek in de trein. „Uit onderzoek blijkt dat mensen zich dan veiliger voelen, zeker 's avonds als de coupés leeg zijn." Sinds begin dit jaar zijn 22 routemana gers benoemd. Ieder van hen is verant woordelijk voor de inkomsten en uitga ven in een bepaalde regio. En vier doen 'internationaal'. Brigitte Spee heeft de cluster Groene Hart toegewezen gekre gen. Dat zijn de stoptreinen van Utrecht naar Leiden, Rotterdam en Den Haag (en vice versa) plus het traject Gouda-Al- phen en nog enkele sneltreinen. De afgestudeerde rechtenstudente kwam acht jaar geleden bij NS, na een korte carrière bij een bedrijfsvereniging. „De Spoorwegen zochten jong talent voor het management. Dat leek me wel wat." Met het Groene Hart heeft Spee geen gemak kelijke klus gekregen. Het vervoer in de Randstad is al jaren verliesgevend, zeker in de spits als extra materieel moet wor den ingezet. Maar ook in de rustige uren spelen NS amper quitte. Veel treinen staan werk loos op een zijspoor en de andere zijn onvoldoende gevuld. „Het is goed dat de Spoorwegen niet werken met een winst- delingsregeling", grinnikt Spee. „Het is onze taak daar in de komende jaren ver andering in te brengen", vult ze serieus aan. De routemanager moet het ondernemer schap bij NS-Reizigers inbrengen. Daar voor is de functie speciaal gecreëerd. „We hoeven ons niet bezig te houden met de dagelijkse gang van zaken. We hebben ook geen personeel, al kunnen we wel overal bij NS mensen inhuren. Daardoor kunnen we ons uitsluitend concentreren op het produkt". Dat was voorheen wel anders. „Als rayonmana ger Verkoop in Alkmaar had ik 450 loket- tisten en conducteurs onder me. Ik was alleen maar bezig met brandjes blussen en ritselen en regelen. Nu heb ik echt tijd om te werken aan het verbeteren van het produkt." Er is nog een tweede verandering. Spee heeft ook zicht en invloed op de kosten en baten per lijn. „Tot voor kort gebeur de dat alleen op het topniveau. Daar werd het beleid gemaakt. Nu kan ik zelf zien welke lijnen achterblijven bij het ge middelde en mede bepalen wat daaraan kan worden gedaan." Daarbij is voor de routemanagers in principe niets onmo gelijk. Dat blijkt onder meeF uit het feit dat de NS, op advies van onder anderen de routemanagers, met ingang van dit weekeinde vierhonderd ritten schrap pen. Het gaat vooral om treinen in de vroege en late uren met minder dan acht passagiers. Volgens NS is dat onvermij delijk nu de Tweede Kamer heeft beslo ten om de subsidie aan de Spoorwegen geleidelijk af te bouwen. Spee heeft echter ook 'leuke' plannetjes voor de treinreizigers in het hoofd. „Je zou de dienstregeling kunnen uitbreiden met een snelle binnendoor van Rotter dam-Alexander over Gouda en Breuke- len naar Amsterdam-Amstel. Daarmee onüast je de route over Den Haag. Een service tussen de voorsteden van Rotter dam en Amsterdam. In de praktijk worden inmiddels wel de nodige experimenten uitgevoerd. Op de lijn Zwolle-Emmen wordt een proef ge nomen met de nieuwste telg uit het 1 a materieel, de railhopper, en op de Ho k se lijn tussen Rotterdam en Hoek vanB Holland rijdt de spitspendel. Deze 'st a trein' heeft al veel emoties opgeroepi3 bij de railpendelaar. Tot verbazing va Spee: „In de metro vinden de mensei.I het toch ook geen bezwaar dat ze mo ten staan. Deze pendel is ook qua fre l< quentie en aantal stops vergelijkbaar met een metrolijn". Zelf gelooft ze in het metro-conceptf belangrijkste middel om het korte-af-'t standvervoer in de Randstad rendabfa maken. „We moeten vooral aan de k(f tenstructuur sleutelen. Bijna de helft e onze begroting gaat op aan materieela De treinen van nu zijn te veel allroun 31 en te weinig gespecialiseerd. Daardoi 'v worden zware eisen gesteld, wat de ti11 nen erg duur maakt. Als we voor de k afstand overstappen op het goedkopf!l licht rollend materieel, kunnen we af zienlijk besparen. Op die manier kuile fiks beknibbelen op je vaste kosten, t er meer ruimte voor service en dienst verlening." UTRECHT fePIETER COUWENBERGH werk van de communistische jongeren. Eind 1935 werd Honecker in Berlijn door de Gestapo gepakt en twee jaar later wegens 'voor bereiding tot hoogverraad' ver oordeeld tot tien jaar tuchthuis. In 1945 bevrijdde het Rode Le ger hem. Zelden heeft hij zich geuit over deze periode. Mede gevangenen schetsen hem als een 'rustige kameraad. Solidair en vriendschappelijk, beschei den en energiek met een groot gevoel voor rechtvaardigheid' Geruchten, onder meer ver spreid door ex-Stasi-minister Mielke, dat hij met de Gestapo zou hebben samengewerkt, zijn nooit bewezen. Na zijn bevrijding stortte Honecker zich op het partijwerk in de door de oorlog totaal ver woeste en uit duizenden won den bloedende Duitse hoofd stad. De door de Russen ge schoolde ex-balling Walter Ul- bricht, die als stadhouder werd ingezet in de 'Oostzone', ont dekte de jonge rusteloze en daadkrachtige Erich. Hij belast te hem met het jeugdwerk bin nen de partij. Ulbricht wilde een alles omvattende jeugdbe weging, waarin de communis ten achter de schennen de touwtjes in handen hadden. Honecker stelde hem niet te leur: in maart 1946 werd hij de eerste voorzitter van de Vrije Duitse Jeugd (FDJ) en bleef dat tot 1955. Binnen de kortste ke ren schakelde hij alle oppositio nele krachten vanuit het bur gerlijke kamp uit en ontwikkel de de FDJ tot een straf geleide massa-organisatie, die zich als 'strijdbare reserve' van de com munistische SED beschouwde. De beloning bleef niet uit: in 1950 bevorderde Ulbricht Erich Honecker tot kandidaatlid van het Politburo. Daarop volgde de promotie tot secretaris van het Centraal Comité belast met de veiligheid. Grenspolitie, Vopo's en Stasi vielen onder zijn ver antwoordelijkheid. Helemaal gemaakt had de dakdekker bui ten dienst het in 1958, toen hij volwaardig lid van het Politburo werd en ook nog de zorg over de 'kaderpolitiek' kreeg. Ulbricht had zijn kroonprins en die diende hem trouw. Hij drukte elke oppositie tegen de orthodoxe lijn de kop in en le verde in 1961 zijn absolute 'meesterwerk' af met de bouw van de Muur. Honecker had de hele operatie zo geraffineerd voorbereid, dat het Westen compleet verrast was. Als een teken van zwakte heeft hij dat dodelijke bouwwerk nooit ge zien. Sterker nog, hij meende daardoor het uitbreken van de Derde Wereldoorlog te hebben voorkomen. De duizenden tra gedies die zich rond de Muur hebben afgespeeld, lieten hem in ieder geval officieel koud. In mei 1971 bereikte Honecker zijn politieke doel: hij zette op puur stalinistische wijze Ul bricht aan de kant. Honecker was een partijsoldaat. Het wel en.wee van de SED ging voor hem boven alles en aangezien naar zijn opvatting Ulbricht de partij meer schade berokkende dan goed deed, moest hij gaan. Eenmaal aan de top vaardigde Honecker het decreet uit om de 'eenheid van economische en sociale politiek' te voltooien. in Saarland op 25 augustus 1912 als het vierde kind in het arme gezin van de mijnwerker en overtuigd communist Wilhelm Honecker. Op zijn tiende was Erich al lid van de Jonge Com munisten en zorgde hij naast zijn vader trommelend voor de begeleiding van de plaatselijke schalmeienkapel Rode Bond van Frontstrijders. Bij zijn staatsbezoek in 1987 aan de 'klassevijand'West-Duitsland stond uiteraard een uitstapje naar Wiebelskirchen op het programma. De schalmeiband speelde dan ook 'De kleine trommelaar' en 'Auf auf, zum Kampf, zum Kampfsind wir ge boren'. In Oost en West hebben ze al tijd moeite gehad deze man in te schatten. Was hij nu een Duitse patriot, die de door Mos kou toegestane speelruimte zo goed mogelijk gebruikte? Een man die stapje voor stapje zijn eigen volk naar meer welvaart probeerde te voeren? Of was Honecker een doodordinaire stalinist, die zijn volk met schietbevel en prikkeldraad ge vangen hield? Uiteindelijk lijkt bijna iedereen te neigen naar een combinatie van beide. Na tuurlijk was Honecker een tota litaire communist en knechtte hij zijn onderdanen. Tegelijker tijd heeft hij zijn liefde voor zijn vaderland nooit verloochend, alleen wilde hij een ander Duitsland dan er uiteindelijk is gekomen. Na zijn schoolopleiding stond Honecker net als miljoenen an deren in de crisistijd na de Eer ste Wereldoorlog op straat. Hij maakte een opleiding als dak dekker niet af. In de Commu nistische Partij voelde hij zich als een vis in het water. In 1929 werd de dakdekker zonder vooruitzichten beroepspoliti cus. De KPD stuurde hem naar Moskou voor een leerjaar aan de 'Communistische Jeugdin- ternationale' en belastte hem na terugkeer met de leiding van het Rode Jeugdfront aan de Saar. Na de machtsovername door de nazi's organiseerde hij in het zuiden van Duitsland en in het Roergebied het illegale Honecker verlaat met echtgenote Margot en ambassadeur Holger de Chileense ambassade in Moskou. foto b.epa V

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2