Dans, latin en ballet in het park Sterk spel, gekunsteld stuk Cultuur&Kunst Knap spel Per Expres Gitaarrock domineert Foto's uit het oude Indië Op Leideil Live in LVC Römer en Groenestege in De Olifantsdracht: koningin opent nieuwe ormgevingsinstituut Otterspeer bekroond Indonesië schrapt in Schindler's List jakarta De Indonesische Raad voor de Censuur heeft besloten Steven Spielbergs film Schindler's List te laten draaien met enige kleine wijzigingen. Islamitische geestelijken in het land wilden dat de met zeven Oscars bekroonde film verboden werd. De Raad voor de Censuur besloot om de film toch in de bioscoop te brengen, maar enkele „sadistische en naakt-scenes" te schrap pen. Het is nog niet bekend of de distributeurs akkoord gaan met de verwijdering van de scenes. Jazztrompettist Red Rodney overleden bqynton beach De jazz-trompetist Red Rodney, die onder meer Miles Davis verving in de band van Charlie Parker, is op 66-jari- ge leeftijd overleden. Hij stierf afgelopen vrijdag aan longkanker in zijn huis in Boynton Beach. Red Rodney speelde in de grote jazzorkesten van Jimmy Dorsey, Gene Krupa, Woody Herman en Benny Goodman. Hij was ook betrokken bij de geluidsopna me van de film „Bird" (1988) van Clint Eastwood over het leven en de loopbaan van Charlie „Bird" Parker. Prijs voor opera Freeze amsterdam Stefan Asbury, dirigent van de opera Freeze, heeft tijdens de Biennale in München een prijs gewonnen in de cate gorie beste muzikale leiding. Aan de bekroning is een bedrag van 20.000 Duitse mark (22.500 gulden) verbonden. Freeze is een co-produktie van de Biennale München, het Staatstheater Braunschweig en het Holland Festival. Op 3 juni vindt in de Westergasfabriek in Amsterdam de Nederlandse première plaats. Daarna is de voorstelling nog te zien op 4 en 5 juni. Kieslowski blijft filmen warschau De Poolse cineast Krzystof Kieslowski ziet af van zijn voornemen om op te houden met filmen. Dat heeft hij op een persconferentie meegedeeld. Onlangs had de regisseur bij het uitbrengen van Trois couleurs: Rouge, het laatste deel van zijn trilogie over de kleuren van de Franse vlag, laten weten dat dit zijn laatste film zou zijn. „Ik heb er genoeg van de vraag te be antwoorden of ik er wel of niet mee ophou", zei hij. „Ik ben be reid morgen al een nieuwe film te draaien, waarom niet?" Publicist Ely Kahn overleden chef fcannemiek ruygrok. 071 -356472. plv.-chef &.jan rijsdam. 071 -356472 Bomen, water en bruggetjes zijn het decor van Kunstestafette in Alphen: Tegen het muurtje bij een grasveld in het Alphense park Rijnstroom staat een groepje jongelui met brommers. Ze hangen, roken en doen hun best om zo 'cooi' mogelijk te zijn. Op het grasveld staan zo'n twintig meisjes van rond de zestien jaar. Hun strakke danspakjes ontlokken schui ne opmerkingen bij de jongeren. „Niets van aantrekken," zegt de choreografe Grietine Molenbuur. „We gaan ge woon beginnen." alphen aan den run - roderick de smit De pubers verstommen als de voorstelling van start gaat. Uit de draagbare radio komt myste rieuze muziek, de meisjes voe ren een soort vloeiende jungle- dans op. Hun bewegingen zijn volledig synchroon, behalve die van de soliste die aanvankelijk achter een boompje verscholen was, maar zich na enkele minu ten bij het gezelschap voegt. De danseressen kruipen, sluipen en springen in een geheimzinnige choreografie die de oerkracht van de natuur lijkt uit te beel den. Na afloop wordt er zelfs door de opgeschoten ventjes voorzichtig geapplaudiseerd. Het is een onderdeel van de generale repetitie van 'Dans in het Park', een tocht door het Al phense park Rijnstroom. Bo men, water, bruggetjes en stati ge gebouwen vormen het decor voor de dansvoorstelling. Het is een onderdeel van de Kunstestaffette Zuid-Holland die op 2, 3 en 4 juni plaatsvindt. Het evenement begint bij de poort en eindigt in het Parkthe ater. De tocht voert bezoekers mee waarbij tussen de bomen, in het gras en zelfs in het water cho reografieën vertoond worden in uiteenlopende dansstijlen. De Friese groep 'Duende' onder leiding van Grietine Molenbuur, danst het grootste deel van de tocht. Dansschool Ruud Ver- mey, balletschool Jeanette de Jager en de dansers van creati viteitscentrum 'Expressie '70' zorgen vpoor de Alphense in breng. Andere deelnemers zijn het Friese jeugddansgezelschap 'Fel Pastel' en De Rotterdamse Dansgroep. De voorstelling is onderdeel van het project 'Dans op drift' waarmee de Provincie Zuid-Holland de aandacht voor moderne dansvoorstellingen probeert te vergroten. Dans in het Park is een geva rieerd geheel, met romantische latin-dans, een nostalgische 'picknick' en een voorstelling waarin het element lucht ge vangen wordt in een groot doek. Alle onderdelen staan op zich zelf, er is geen rode draad in het geheel. De bezoekers worden begeleid door 'gidsen' die aan geven waar het publiek heen moet lopen om de volgende choregrafie te zien. Nostalgie bij het stuk 'Roddels', onderdeel van de voorstelling 'Dans in het Park'. foto&bende bruyn De voorstelling 'Dans in het en om 20.00 uur en op zater- een voorstelling van 30 minu- kunnen gereserveerd worden Park' vindt plaats op donder- dag 4 juni om 15.00 uur. De ten in het Parktheater. Kaar- bij de kassa van het Parkthea- dag juni om 19.00 en om 20.00 optredens in het park duren in ten kosten 7,50 gulden, 5 gul- ter, tel. 01720-72875. uur, op vrijdag 3 juni om 19.00 totaal een uur, daarna is nog den met CJP/65-pluspas en leiden fo In 1857 openden de Engelsen Woodbury en Page een fotostudio in Batavia, het tegenwoor dige Jakarta. De foto's die zij daar maakten tussen 1857 en 1908 zijn nu tentoongesteld in het Rijkmu seum voor Volkenkunde in Leiden. Walter Woodbury en James Page ontmoetten el kaar in Australië en besloten om samen naar Indo nesië te gaan en daar een commerciële fotostudio te openen. De 'cartes des visites -visitekaartportret ten op klein formaat- waren erg populair bij de voornamelijk Europese klanten. Omdat het gebruik van negatieven net was uitgevonden konden de fo to's in grote oplagen verschijnen. Het duo trok er ook op uit. Ze reisden naar ver schillende Indonesische eilanden om daar te foto graferen. Behalve uit portretten bestaat de collectie dan ook uit foto's van landschappen, stadsgezich ten, monumenten en van gebeurtenissen als vul kaanuitbarstingen. Behalve foto's zijn ook documenten tentoonge steld. Bij de tentoonstelling verschijnt een en- gelstalig publikatie van de fotohistoricusa Steven Wachlin. 'Fotostudio Woodbury en Page; fotogra fen in Indonesië, 1857-1908' is tot en met 28 au gustus te zien het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steeristraat 1 in Leiden. theater recensie dick van teylincen Per Expres speelt 'Vnjdag' van Hugo Claus. Regie: Ruud Wessels. Decor: Ruud Wessels en Ton Veenman. Licht: Stefaan Bekkers. Kleding: Doriene van Luttervelt. Gezien op 27 mei in het Parktheater, Al phen. Herhaling op 3 juni in het Microthe ater Imperium, Leiden. Zo'ho, pittige keus, denk je huiverig als amateurs een stuk als 'Vrijdag' op Jiet programma zetten. Als je er toch heengaat en de zaal met rechte tenen kunt verlaten zonder dat je je verveeld hebt, kun je vaststellen dat spelers en regisseur zich er knap doorheen hebben gesla gen. Het stuk is een geval van zwaar werk. Vader Georges komt na anderhalf jaar uit de gevangenis; hij zou seks met zijn vrijgevochten dochter Christiane hebben gehad. Moe der Jeanne' heeft inmiddels een kind van buurman Erik en laat Georges de keus tussen trouwen of scheiden. Ze houdt nog steeds van hem, maar ziet Erik ook graag. Het klinkt zo nogal banaal, maar Hugo Claus is schrijver genoeg om de hoe- veejheid melodrama goed te doseren en onverwachte invals hoeken in te bouwen. Jeanne heeft haar man verdedigd, maar wist dat hij schuldig was. Chris tiane had zelf ook schuld aan de muziek recensie i.rocerick de smit Leiden Live met Namus, Leiden Raï, Crackity Jones, June en Lemmingz Edge Gehoord: LVC, 28/5. De popmusici in Leiden maken maken vooral muziek in de ca tegorie 'stevige rock'. Althans, dat kan geconcludeerd worden uit de 'Leiden Live-avond' die zaterdag in het LVC werd ge houden. Van de vijf bands die daar optraden neigde de ene iets meer naar metal, de andere iets meer naar grunge, maar het was geen echt afwisselend pro gramma. De enige vreemde eend in de bijt was Leiden Raï, een viertal Leidenaren van Marokkaanse afkomst. Op per cussie, synthesizer en gitaar brachten zij een mengeling van traditionele Noord-Afrikaanse muziek met westerse invloeden ten gehore. De klaaglijke zang en de Oosterse melodielijnen kabbelden voort als het water van de Middellandse Zee bij windkracht twee. Helaas waren de muzikanten nog niet goed op elkaar inge speeld, zodat soms uit het ritme gespeeld werd en de muziek ronduit vals begon te klinken. Het valt dus niet alleen aan de muziekstijl te wijten dat het pu bliek in grote getale wegliep van het podium. Leiden Raï had met wat meer oefenen het blan ke rockpubliek misschien wél weten te overtuigen van de aan stekelijkheid van hun muziek. Volgend jaar wellicht beter. eenmalige vrijpartij. 'Vrijdag' geeft een genuanceerde kijk op incest anno 1969. Per Expres en regisseur Ruud Wessels hebben begrip voor elk van de vier personages. Georges heeft de centrale rol. Hij" komt geknakt, maar ook geladen uit de gevangenis terug. Woede, berusting, machteloosheid en vastberadenheid die de twijfel wil overstemmen verdringen el kaar, en zijn geest heeft ook nog te kampen met jenever en wa nen. In het begin van de voor stelling slaagt Jan Lagerberg er niet helemaal in die complexe emoties soepel in elkaar over te laten vloeien, maar hij groeit in z'n rol. Fe'lice Schipper (Jeanne) is een sterk en genuanceerd te genwicht. Christiane zit op het toneel achter kettingen als een soort muze van haar vaders ge vangenschap. Van de verlei dingsscène. die zich in vaders hoofd afspeelt, maakt Marieke Cattin broeierig theater dat je niet koud laat. Buurman Peter Zaalberg waait mee met de wind van het moment. Per Expres houdt na een wat aarzelende start de spanning vast en treft het milieu van het stuk goed; 'Vrijdag' is een weer barstig plattelandsdrama ge worden dat u ook in Leiden kunt gaan zien. Aanstaande vrij- dag. Het nadeel van een optreden van een half uur is dat veel bands die tijd nodig hebben om er een beetje in te komen. Na- mus bijvoorbeeld, vijf langhari ge metalheads die het publiek niet echt tot headbangen wisten te verleiden. Maar daar was het misschien gewoon nog te vroeg voor. Headbangen doe je niet om tien uur, dat begint pas na enen, zoals later bij Lemmingz Edge zou blijken. Crackity Jones hakte er wel vanaf de eerste minuut in. Gi- taargeweld werd afgewisseld met rustigere muziek, en door de goede tempowisselingen wisten ze een een bijna on heilspellende spanning op te bouwen. June probeerde dat ook, met veel distortion in het gitaargeluid, maar was minder overtuigend. Wel de is dit de enige band waarin ook een meisje meespeelt, de bassiste. Popmuziek is deze contreien kennelijk toch vooral een man nenzaak. Lemmingz Edge was een waardige afsluiter van de avond. Deze band is bombastisch in de positieve zin van het woord. Volvette gitaren, funky baslijnen en loeistrakke drums zorgden met de zang van Floris van der Klein voor een geluid dat verge leken kan worden met de grote namen uit Seattle. Terwijl een fan bellen naar het podium blies, kwam voor het eerst deze avond het publiek massaal in beweging. Lemmingz Edge is veelbelovend. Hier zullen we ongetwijfeld meer van horen. theater recensie /..wunand zeilstra 'De Olifantsdracht' van en door Han Ro mer en Titus Tiel Groenestege. Regie: Hel- mert Woudenberg. Gezien. 28/5, schouwburg Leiden. 'Wat is de quintessens van deze quatsch?', zegt één van de per sonages in de loop van het stuk. En het is typerend voor de op zet van deze voorstelling: enkele speelse teksten met zichzelf re lativerende diepzinnigheid. In hun vorige produktie, 'Ockhams scheermes' geheten, kwamen Han Römer en Titus Tiel Groenestege met deze werkwij ze tot een verrassende produk tie waarin het ging om filosofe ren met een knipoog. Het sterke spel met behendi ge en onverwachte overgangen laren anp In het Rosa Spier Huis in Laren is vrijdagmiddag de kunstschil der Theo Swagemakers overle den. Hij was vooral bekend om zijn portretten van leden van het Koninklijk Huis. Theo Swa gemakers werd op 25 december 1898 in Tilburg geboren als telg uit een bekend geslacht van plaatselijke industriëlen. In het begin van de jaren twintig volgde hij een opleiding is in 'De Olifantsdracht' geble ven. Maai' afgezien van een paar leuke 9cènes is hun tweede ge zamenlijke produktie kwalitatief beduidend minder. Dat is dan vooral te wijten aan de struc tuur van het gespeelde verhaal dat nu wel een erg gekunstelde indruk maakt. Het stuk opent met echtelijk gehakketak. Römer speelt de echtgenoot, Groenestege (in een travestierol zonder kluchti ge wanklank) de echtgenote. Zij verlaat hem, en de man blijft al leen achter. In die eenzaamheid verschijnt er ongevraagd een monteur van de storingsdienst (wederom Groenestege) ten to nele die iets komt repareren wat niet kapot blijkt te zijn. De monteur ('Mijn naam is olifant en ik ben uw eigen schuld') is geen monteur, en de echte sto- Portretschilder Swagemakers dood tot kunstschilder aan de Acadé mie Royale des Beaux Arts te Brussel en vervolgens aan de Académie Colarossi te Parijs. In Parijs ontmoette hij onder an deren Kees van Dongen, Mat- thieu Wiegman en de beeld houwer Ossip Zadkine. In 1929 had Theo Swagema- ring lijkt te zitten in het hoofd van de echtgenoot. Samen gaan ze graven in diens herinnerin gen en gedachtenwereld. Dat valt nog te volgen, maar al gauw gaat het stuk dan dol- draaien. Ook al zijn er leuke momenten, de context daarvan is zweverig en de geveinsde diepzinnigheid hoogstwaar schijnlijk nep. Zeker als hele maal aan het eind de suggestie wordt gewekt, dat dit reisje door 's mans onderbewuste een soort dagdromerij is geweest, waar van wij gedurende anderhalf uur getuige mochten zijn. Noem iets een droom, en je hebt een vrijbrief om je in je voorstelling inhoudelijk van al les te permitteren. Zoiets laat een laffe smaak na, zelfs sterke acteerprestaties kunnen dat niet verhinderen. kers een grote tentoonstelling bij Galerie Jacob in Parijs. Nadat hij in deze stad furore had ge maakt met een portret van de Russische prins Obolynski, wat onder meer bleek uit lovende kritieken in de kranten, kon hij in Amsterdam maar liefst twin tig opdrachten krijgen. Dit was voor hem een reden om in 1932 terug te gaan naar Nederland. Sinds augustus 1988 woonde en werkte hij in het Rosa Spier Huis. Dansshow in oude graansilo amsterdam kanp Een graanelevator en een pon ton zijn ongewone benodigdhe den voor een artistiek spektakel. Voor Floating Silhouettes, een mixtuur van dans, muziek en lichtkunst, zijn ze echter nood zakelijk. De voorstelling is me dio juni in Amsterdam te zien. De drijvende graanelevator Hinnerk Ligt in het Oosterdok. Het in 1958 gebouwde gevaarte werd twee jaar geleden voor het laatst gebruikt voor het over slaan van buiklading. Tijdens de voorstelling Floating Silhouettes wordt de bijna veertig meter hoge afgedankte elevator be klommen door alpinisten van High Altitude Projects, terwijl dansers van Shasaku Takeuchi op de loopbruggen dansen. Floating Silhouettes vindt plaats op 10, 11 en 12 juni op het Oosterdok, voor het Neder lands Scheepvaart Museum. Langs de kant is plaats voor 1750 toeschouwers. Eerder pro duceerde Floating Amsterdam twee druk bezochte voorstellin gen: Mezzo mezzo mezzo in 1990 en T.I. Tanic (no panic) in 1991. F eestprogramma Brandaris rond terschelling kgpd Het 'All along the lighttower - spektakel, waarmee op 11 juni het vierhonderd jarig bestaan van de Terschellinger vuurtoren Brandaris wordt gevierd, krijgt een andere opzet dan aanvan kelijk werd aangekondigd. De Franse saxofoongroep Urban Sax, hun landgenoot Xavier Juil- lat en de Italiaanse slagwerk groep Dadadang komen niet. In plaats daarvan heeft initiatief nemer Joop Mulder een voor stelling in elkaar gezet waaraan theatergroep Orkater, geluids kunstenaars en theatermakers Harry de Wit en Peter Zegveld, slagwerkgroep Slagerij' van Kampen en de Franse vuur- werkgroep Ephémère meedoen. Breekpunt voor de oorspron kelijke opzet werd gevormd door de hoge kosten voor de ge luidsversterking van Urban Sax. De draadloze versterking voor de 54 saxofonisten moest mini maal 180.000 kosten en dat was te duur voor de Lighttower- begroting. Het 'Lighttower- weekend' (9 tot en met 12 juni) kent verder de première van 'Taca taca', de nieuwe voorstel ling van het Chileense gezel schap Teatro del Silencio. Op het Brandaris-podium wordt de 'wereldmuziek' geëtaleerd met optredens van de Italiaanse groepen Mau Mau en Lojo, het Italiaans-Afrikaanse Africa Uni- té, de Keltische zangeres Talitha MacKenzie en Slagerij van Kampen. Nieuw is de 'Lighthouse time machine', waarbij Midsland ge durende vier dagen wordt ver anderd in een danszone. Elke horecagelegenheid krijgt zijn ei gen muzikale stijl, van folk via soul en jazzdance tot house. Bovendien vindt er in dit decor straattheater plaats. holyoke De publicist Ely Kahn, die mede het gezicht vormde van het tijdschrift The New Yorker, is op 77-jarige leeftijd overle den aan een hartstilstand. Hij was 57 jaar in dienst van het blad en verwierf bekendheid met het schrijven van portretten over beroemdheden. Kahn publiceerde 27 boeken, waaronder een biografie van Frank Sinatra en een geschiedenis van Coca-Cola. Langevoort leidt Nationale Reisopera enschede John Fisher, sinds maart kandidaat voor het artistiek leiderschap van de Nationale Reisopera, heeft met het bestuur van deze groep geen overeenstemming kunnen bereiken over de voorwaarden van zijn contract. Dat betekent dat hij de functie uiteindelijk toch niet krijgt. Als nieuwe artistiek leider zal nu per 1 augustus Louwrens Langevoort (36) worden benoemd. Hij werkt nu bij de Opera van Keulen. 'wd arnhem De wereldberoemde lord Yehudi Menuhin heeft vorige enj week met Het Gelders Orkest in Arnhem een CD opgenomen, dfiwaarop hij het Viool Concert van Edward Elgar dirigeert. Op de heiCD staat bovendien een werk van Bruckner, gedirigeerd door mf|HGO's eigen dirigent Roberto Benzi. Beide vioolpartijen worden tst&ïespeeld door Leiand Chen. ningin Beatrix opent 15 juni Amsterdam het nieuwe on- rkomen van het Vormge- ingsinstituut in het voormalige luseum Fodor aan de Keizers- icht. Architectenbureau Benthem ouwel verbouwde de panden tor bijna zeven miljoen gul- tage len, één miljoen meer dan was Sorzien. Een opvallende archi- tonische ingreep is de zoge- ndarij-ten Collector, een stellingkast die vier verdiepingen in het achterhuis met elkaar verbindt en tegelijk bergruimte en ar chief is. Het Vormgevingsinstituut werd in 1992 door WVC opge richt als landelijk coördinatie punt voor vormgeving. Dit mi nisterie verleent een jaarlijkse subsidie van drie miljoen gul den. In het nieuwe onderkomen zijn afgezien van de kantoren ook publieksruimten en een bi bliotheek. In het Leidse Academiegebouw heeft dr. Willem Otterspeer de dr. Wijnaendts Francken-prijs gekregen. De Maatschap- Letterkunde kende hem de onderscheiding toe boek 'De wiekslag van hun geest. De Leidse Universiteit in itiende eeuw'. De dr. Wijnaendts Francken-prijs wordt eens jaar uitgereikt in twee categorieën: een cultuurhistorisch werken op het gebied van essays of literaire kritiek. Otter- eft zijn onderscheiding te danken aan zijn beeldend en taalgebruik waardoor zijn boek ook voor niet-wetenschap- ermate leesbaar is. foto hiflco kuipers PARK

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21