9 Einde aan heerschappij Indurain O Priem ziet licht in de duisternis Sport Buitenlanders sterk in waaierwedstrijd WIE B ZEI DAT Alleen nog maar pech met Mazzelpas TT chef willem spierdijk, 071 -356464, plv.-chef rob onderwater, 071 -356463 Mark Varkevisser sprint naar goud uithoorn De Rijnsburgse wielrenner Mark Varkevisser heeft gisteren de Ronde van Uithoorn gewonnen. De renner uit de Zoeterwoudse Casba-ploeg was de snelste van een kopgroep van tien man. Varkevisser bleef zijn ploeggenoot Richard van Kem pen net voor. Van Kempen nam overigens eerder met enig suc ces deel aan de Omloop van de Hoeksewaard. In de tweede etappe was hij de sterkste (Ronald van der Tang derde en Peter van der Reep zevende), terwijl een vijfde plaats in de laatste rit voor hem een tiende plaats in het klassement betekende. Hans van Leeuwen reed in de tijdrit naar achttiende plaats. Casba-renner Vierhouten zesde leiden In de laatste etappe van Olympia's Ronde van Nederland eindigde Aart Vierhouten op een achtste plaats en zesde in het eindklassement. Robin van Kessel was goed voor een dertiende plek (36ste in eindklassement), terwijl Peter Hoondert zijn ronde afsloot met een 24ste plaats in de laatste etappe. Edward Faren- hout werd in het eindklassement 29ste. amsterdam gpd Henk Vogels voelde zich de eer ste dagen van Olympia's Ronde van Nederland 'een nobody'. In de eerste etappe door het win derige Noordhollandse land lag het tempo van het dol gewor den peloton zó hoog dat de Australiër met Nederlandse ou ders zich op de lange rechte dij ken afvroeg 'waar ik in gods naam aan begonnen ben'. „Ie dereen was nerveus, er werd .ontzettend snel gereden. Ik ver loor bijna een minuut en dacht nooit dat ik winnaar zou wor den van deze ronde." Maar Vogels won wèl. Godert de Leeuw werd tweede op 1.29, Gianfranco Conti derde op iets meer dan anderhalve minuut. Vijfde was ook een Italiaan, Lu- ca Colombo. De invloed van de buitenlanders was zelden zo groot. Het is veelzeggend, vroe ger werden ze weggereden in de typische waaierwedstrijd. Henk Vogels senior, besefte maar al te goed dat zijn 20-jari- zoon Hollands meest aan- sprakende koers voor amateurs had gewonnen en wilde dat we ten ook. Waar kleine Henk ging, daar ging grote Henk. Van radio m oaar tv, van de huldiging naar lympisch kampioe ne Ellen van Lan gen in Runners: .Ik ben harder geworden. Men sen denken soms dat ze mij naar hun goeddunken uit de kast kunnen trekken. Dat doe ik dus niet meer. (pdem: Ik trek hele gekke bekken van- 2 wege de uitputting. Dat zou ik vel anders willen, of nee, eigen- lijk vind ik dat het erbij hoort. lugo Camps in het NOS-ra- iédioprogramma 'Met het oog op 'u norgen': Als Dick Advocaat, de typische laagse flatbewoner, wereld- kampioen wordt dan is dat de riomfvan het Nederlandse 'oetbal. lonkbalmanager Jim Ley land h 'an de Pittsburgh Pirates, die rEe1 in langs een vijfjarige overeen- l tomst tekende, in American •ports: Toen ik het contract had gete md en in mijn au- o stapte, begon ik leel hard te lachen, k kon niet geloven lat iemand mij zo 'eel wilde betalen ioor het leiden van en honkbalteam. Ongelooflijk! Ik zou 2- iet zelfs voor niets villen doen. ix-international ntf idri van Tiggelen n VI, over de voor- •ereiding op het VK van '90 in een ot hotel omgebouwd klooster n Zagreb: Er was ook helemaal niets te loen in dat klooster, je verveelde 1 dood. Ik kan me maar één 'uk moment van dat trainings amp herinneren. Dat was toen ^it reek de Jonge in z'n witte pak Hj ons op doel ging staan. Hij un at helemaal onder de modder 3'rl n kneusde z'n duim. /la) hudem, over de onderlinge irri- T ities: Zo had ik eens een akkefietje \\uhet Van Basten. Tijdens een G raining riep Marco tegen mij ai 'at ik de bal sneller moest spe- <D 'n, of zoiets. Ik weet niet eens leer precies wat hij zei, maar v larco kreeg in elk geval flink op 'n kloten van Beenhakker. Dat at Marco duidelijk niet lekker, n er waren meer van dat soort ingetjes die maar door bleven adderen. Zo ergerde ik me dood an jongens als Roy en Richard Vitschge. Die rommelden maar ,a« 'at aan op de training, het leek ergens op. rank Verlaat, uitgeroepen tot beste speler in Frankrijk en winnaar van de beker met Auxerre in VI: „In Nederland wordt de beker gezien als een troostprijs, maar hier leeft het enorm. Het lijkt wel belangrijker dan het kampioen schap. De zondag na de finale hebben we in ons eigen stadion de beker aan de supporters ge toond. Zaten er twintigduizend mensen ons toe te juichen. Het stadion was uitverkochten er was geen wedstrijd." Columnist Tony Kornheiser van The Washington Post over de reden waarom Nederlandse supporters zich niet kunnen beheersen: Het moeten die klompen zijn. Die houten schoenen snijden de bloedtoevoer naar de hersenen af. Sneed Van Gogh zijn oor niet af na of tijdens een voetbalwed strijd?" Een Amerikaanse politie-agent in De Volkskrant: Europese voetbalsupporters hebben de gewoonte dronken het veld op te stormen. De Nigeriaanse voetballer Ben Iroha in Vrij Nederland: „Ronald Koeman noem ik de melkboer. Het is zo'n ontzettend Hollandsejongen, met die aardige, gro te, blonde kop. Ro nald Koeman is Hol land op z'n Hol- landst. Uitgever Thomas Rap in Voetbal In ternational: „Advocaat is heel erg van het volk, hij is iets van ons allemaal, met die verkeerde kapper. Ik zou wel willen weten welke kapper zo'n man heeft." Idem: „De Goey is natuurlijk een heel goeie keeper, maar hij heeft zijn snor niet mee. Nog geen honderd tandartsen kunnen de voorkant van die man in orde krijgen. Ajacied Frank de Boer in VI: ,Bij Ajax zijn de spelletjespro gramma's vrij populair, dus als je de volgende dag mee wilt pra ten, ben je zo'n beetje verplicht om ook te kijken. Het Rad van Fortuin kijk ik meestal wel. Sportjournaliste Pauline Blom in Elsevier: Vrouwen worden in de voetbal lerij beschouwd als aanhangsel. Ze moeten een halve meter ach ter hun man lopen, er mooi uit zien en vooral hun mond hou den. Voetballers, trainers en be stuurders vormen een uiterst conservatief wereldje; iedere ver anderingervaren ze als een aardbeving. Spanjaard verliest tijdrit dik Na drie seizoenen aan de top is er een einde gekomen aan de heerschappij van Miguel Indurain. De Spanjaard kreeg gisteren in de eerste grote tijdrit van de Ronde van Italië op ongenadige wijze klop van Evgeni Berzin, de Russische roze-truidrager. -CC- x N ';y- -- 'J: follonica anp de dopingcontrole. Hij verloor zoonlief geen moment uit het oog. De oude Vogels fungeerde als ploegleider van de nationale se lectie van Australië, waarvan zijn zoon kopman was. Vader Vogels is een geboren Haarlem mer die in de jaren zestig naar Perth emigreerde. In Nederland fietste hij voor de Caballero- ploeg. Eerst als amateur, later als professional. In Australië kwam hij uit voor de nationale ploeg van zijn 'nieuwe' land. Hij haalde onder meer een bronzen medaille op de Spelen van Tokyo op het onderdeel ploe- genachtervolging (baan). 'Hen- kie' heeft 'het' dus van niemand vreemd. Vogels, eerder dit jaar der tiende in de DuPont Tour, is al benaderd door Jan Gisbers, de gehele week aanwezig in de ka ravaan. De Eindhovenaar wil met een jonge ploeg het profa- vontuur aan en zegt vrijwel rond te zijn met een sponsor. Dat heeft hij, en hij niet alleen, in het verleden vaker verkon digd. Vogels wil graag. „Mis schien is dit een aardig opstap je", zei hij na afloop. Vader Henk voorspelt zijn zoon een grote toekomst. „Die jongen heeft alles"! Vaders... Twee minuten en 34 seconden moest Indurain in zijn speciali teit toegeven op de leider in het klassement. Het is lang geleden dat hij zo veel moest inleveren in een tijdrit. De Giro kreeg in 44 kilometer tussen Grosseto en Follonica in één uur een ander perspectief. Het is niet aannemelijk dat de Spanjaard in de Giro zijn trilo gie voltooit. „Er komen nog twee weken", sprak de reus uit Navarra een beetje zuur. Tour de France Wat meer is: ook de Tour de France is ineens helemaal open. De Zwitser Toni Rominger, win naar van de Ronde van Spanje die op dit moment op hoogte stage in de Verenigde Staten is, lijkt een grotere kanshebber dan Indurain. Of misschien wel Ber zin. De Rus klopte Rominger al in de tijdrit van het Criterium International. In de Giro d'Italia is het na een dikke week zeer de vraag of Indurain de roze trui nog eens kan bemachtigen. De slechts 1,70 meter lange en 64 kilo zwa re Berzin domineerde in het klassement en deklasseerde op het vlakke parkoers tussen Grosseto en Follonica in Tosca ne de totale concurrentie. Zijn gemiddelde snelheid bedroeg 52 kilometer per uur. De win naar van Luik-Bastenaken-Luik nam door zijn zege een voor sprong van 2 minuten en 36 se conden op De las Cuevas, niet bepaald een geweldige klim mer. Hetzelfde parkoers werd 41 jaar geleden eveneens gebruikt voor een tijdrit. Destijds won de Zwitser Hugo Koblet met 40 ki lometer per uur voor de legen darische Italiaan Fausto Coppi. Volksheld De 23-jarige Berzin is amper twee jaar beroepsrenner. In 1990 behaalde hij twee wereld titels op de baan: één in de ploeg- en één in de individuele achtervolging. Hij werd geboren in Vyberg, dicht bij de Finse grens. Hij boekte in Follonica reeds zijn tweede etappezege. Zijn eerste was in de vierde rit, met aankomst bergop in Cam- pitello Matese. Daar werd hij de eerste Russische wielrenner in de roze trui. Gelijk groeide hij uit tot een nieuwe Italiaanse volksheld, zeker toen hij ver klaarde graag de Italiaanse na tionaliteit aan te nemen. „Ik ben ep nog niet", zei hij zondag na de tijdrit. „Misschien is Indurain uitgeschakeld, maar Bugno blijft een gevaarlijke con current." Cubino De zevende etappe, een criteri um in Fiuggi, werd zaterdag ge wonnen door de Spaanse klim mer Laudelino Cubino in de sprint van een kopgroep van zes. De groep was 25 kilometer voor het einde ontsnapt. De 31- jarige Cubino heeft nu in de drie grote ronden (Spanje, Ita lië, Frankrijk) een etappezege op zijn naam gebracht. Het peloton achtervolgt de koplopers van de 35ste Ronde van Midden-Zeeland op de Stoofweg bij 's-Heerenhoek. foto anf Maarten den Bakker kruipt in Goes uit schulp Lekker, zo'n koersje zonder Italianen. Je krijgt dan toch een heel andere wedstrijd. Met twee kampen, die van Post en Raas, die weer ouderwets met elkaar aan het stoeien zijn. En met een derde ploeg, die van Priem, die weer eens een echte Nederland se winnaar aflevert. Niet geheel onver wacht, gezien het feit dat de hoofdsponsor van de Ronde van Midden-Zeeland zater dag, de tweede donateur is van de TVM- /Bison-ploeg. Al wenste Cees Priem zaterdag op de streep in Goes geen enkel verband tussen het één en het ander te leggen. Den Bakker, ooit het grootste amateurtalent van Neder land maar te vroeg prof bij eerst PDM ge worden, had het verdiend, hij reed het hele jaar al regelmatig, en de ploegentaktiek was geslaagd. „Iedereen heeft hier toch kunnen zien dat we ervoor hebben moeten wer ken." Ja hoor. De 35ste 'internationale' Ronde van Midden-Zeeland (FICP-categorie 3) was best een aardige wedstrijd. En dat je daar niet eens een goed deelnemersveld voor nodig hoeft te hebben, bleek zaterdag ook. Net een dikke tachtig renners van veel al het tweede garnituur uit vooral België en Nederland zorgden voor een wisselend koersverloop: Elen weg, Ludwig erbij, pelo ton compleet, kopgroep met Pieters, Van den Akker, Verhoeven, Skibby, Moncassin en Akkermans, teruggepakt, Verhoeven, Cornelissen en Mulders weg, teruggepakt, demarrages Capiot, Voskamp, Den Bakker en: daar zijn ze dan, de streep, de vijftig FICP-punten en het Zeeuws meisje op het platform in Goes. Lekker overzichtelijk was het daar allemaal. Ondoorgrondelijker was het buiten de koers. En ook hier stond het kamp van TVM centraal. Waar was de weer fit verklaarde Danny Nelissen? Hoe was het nou met Gert Jan Theunisse? Waar was Rooks? Hoe moest het nu met de aanwas van jong ta lent bij TVM nu het toeleveringsbedrijf van Egbert Koersen het straks zonder sponsor Koga moet stellen? En hoe groot is eigenlijk het vertrouwen van TVM in opnieuw een wild card voor de Tour? Alles draaide dus om Cees Priem, zater dag in het Zeeuwse. Winst en verlies, ver rukking en vertwijfeling, de ploegleider zelf werd niet veel tijd gegund om na te genie ten. Hij bleef de meester in het ophouden van de schone schijn. „Ik zie niets liever dan Nelissen weer in koers. Maar er zijn nog enkele medische details die opgehel derd moeten worden. Komende week is het zaakje rond, verwacht ik..." Tweede ploeg leider Piet Bos drukte zich wat duidelijker uit: „Wij hebben van Maastricht nog niet zwart op wit dat die jongen weer volledig geschikt is voor topsport. De doktoren daar willen eerst nog wat testwedstrijden van hem zien. Zoals deze Ronde. Maar daar passen we voor." Nelissen aan de kant. Theunisse (maag zweer) nog ziek thuis, Rooks voor veertien dagen in Mexico... Mexico? Dat zou toch niet meer gebeuren, Cees Priem? De ploeg leider, in het nauw gebracht: „Ach, hij doet dat op eigen kosten. TVM betaalt hier geen cent aan. Hij verandert niet meer, ik ook niet. Als-ie in de Tour nu nog niet presteert, dan laat ik hem erna alles rijden wat er maar te rijden valt." Priem zegt niet de minste twijfel te hebben over een Tourstart op 2 juli in Lille. „Ze kunnen zich niet ver oorloven ons erbuiten te houden. Dat zou belachelijk zijn. Dat zou haast de dood van het Nederlandse wielrennen betekenen." leiden Hier voert Lucy Witteman van de Leidse ijsclub nog een klein groepje skeelers aan, maar uiteindelijk moest zij de andere zes deelnemers aan de skeelerwedstrijd voor laten gaan. De wedstrijd werd gewonnen door Kees Vink, masseur Thomas Schoots (achterste op de foto) van wieler vereniging Swift werd derde. De skeelerwedstrijd was een van de evenementen gisteren op het vernieuwde parcours van de wielerclub. Vijftien ge meenteraadsleden reden eveneens een wedstrijd. Na drie ronden bleek favoriet Cor Vergeer van de SP inderdaad de snelste. Melle Bakker (een uit eindelijk niet gekozen kandidaat voor D66) werd tweede op de fiets van oud-prof Martin Schalkers. Swift had jarenlang last van het slechte en vol gens sommigen zelfs gevaarlijke parcours. De laatste tijd wordt er weer volop getraind. Ook vier ijsverenigingen maken gebruik van De Bult voor skeelertrainingen. foto loek zuyderduin De Mazzelpas zal velen in de toekomst mazzel kunnen opleveren maar de Sportraad Zuid-Holland heeft alleen maar pech sinds ze besloot het kortingsboekje in deze provincie te introduceren. Veertigdui zend hadden er al kant en klaar moeten zijn maar de drukker is in gebreke gebleven. En dus is het nog even wachten op de kor tingsboekjes, die sportverenigingen voor zeven gulden vijftig kunnen verkopen. Vijf gulden per pas vloeit in hun eigen kas. Be zitters van een Mazzelpas krijgen korting bij zo'n dertig Bedrijven, van Tropicana tot McDonald's. De Mazzelpas wordt al gebruikt in de kleine provincie Zeeland. De Sportraad Zuid-Hol land besloot dit grote gebied in vier regio's te verdelen, zodat het ook voor het plaatse lijke bedrijfsleven aantrekkelijk is om aan de actie mee te doen. Maar voorlopig is er in drie van de vier Zuidhollandse regio's nog helemaal geen sprake van een actie omdat alleen nog maar de passen voor de Haagse regio geleverd zijn. De Sportraad baalt er verschrikkelijk van dat de andere drie regio's (waaronder de Leidse) nog op de boekjes moet wach ten. Ze zit echt met de kwestie in de maag, zo blijkt uit een brief aan alle Zuidhollandse sportverenigingen. De directeur Anneke Sikkens kruipt diep door het stof. „De verwachting is, maar ik begrijp dat u daar zeer sceptisch tegenover zult staan, dat de passen binnen drie weken geleverd worden. Voor de bestellers van de Mazzelpassen bied ik mijn welgemeende excuses aan voor het niet nakomen van on ze toezeggingen, die waren gebaseerd op afspraken met derden. Wanneer u uw be stelling wilt intrekken of wijzigen heb ik hier alle begrip voor", schrijft de directeur die ook nog hoopt dat 'deze misstap van de Sportraad geen afbreuk doet aan de relatie die wij met de sportverenigingen in Zuid- Holland hebben'. Maar in tegenstelling tot wat uit de toon van de brief kan worden afgelezen, is het helemaal niet zo dat heel veel sportclubs in het noordelijk deel van Zuid-Holland met smart op die tienduizend passen zitten te wchten. De meeste verenigingen hebben een paar exemplaren aangevraagd om eens te zien wat zo'n pas inhoudt. He;t meest ge dupeerd zou gymnastiekvereniging SJZ uit Zoeterwoude-Dorp moeten zijn. Die heeft immers al driehonderd passen verkocht. „We werken met intekenlijsten", vertelt se cretaris Corrie van der Poel. De leden van SJZ probeerden de passen bij familie en vrienden te slijten, sommigen gingen ook met een lijst langs de deur. Driehonderd mensen bestelden een kortingsboekje. De sportraad heeft de zaak keurig afgehandeld. Ze heeft brieven gemaakt voor alle 'mazze laars' waarin staat dat het kortingsboekje een paar weken later wordt afgeleverd. SJZ hoefde die alleen maar bij de kopers in de bus te stoppen. Dat was nog wel een be hoorlijk karwei, maar Corrie van der Poel kan verder totaal niet zitten met de kleine vertraging. „Die passen zijn immers een jaar geldig. Ik hoop alleen dat ze er wel voor de zomervakantie zijn." Dat hoopt de Sportraad ook. Zeker weten. JANET VAN DIJK Het klonk bijna te mooi om waar te zijn: de befaamde rockgroep U2 treedt op vrijdag 24 juni op in het Oranjedorp in Orlando. De initiatiefnemers van Dutch Orange Village, het supportersdorp in Florida tij dens het verblijf van het Neder lands voetbalelftal, maakten dat 'wereldnieuws' vrijdagmiddag bekend en zullen er wellicht ook nog wel even in blijven geloven. Het management van de Ierse superband in Londen ontkent echter ten stelligste dat zanger Bono en de zijnen zijn ingegaan op een dergelijke uitnodiging. Volgens de Dutch Orange Villa- ge-staf is U2 gestrikt voor een concert tijdens de zogenoemde Ierse dag in het supportersdorp. Daarbij zouden ook Keith Ri chards van The Rolling Stones plus de Ierse bondscoach Jack Charlton met zijn selectie acte de présence geven. Wat de komst van de Ierse popsterren betreft, moet worden aangeno men dat de wens de vader van de blijde boodschap is. „Het kan best zo zijn dat een van de leden van U2 daar even zal op duiken, je weet ten slotte nooit. Maar het is op z'n zachtst ge zegd een beetje vreemd om via het ANP een optreden van de band aan te kondigen, terwijl daarover helemaal geen afspra ken blijken te zijn gemaakt", al dus een woordvoerder van U2's platenmaatschappij Island in Hilversum. „Wij gaan ervan uit dat U2 niet in Orlando zal spe len en dat hier sprake is van een foute publiciteitsstunt. I N et Oranjedorp, dat B 15000 fans kan her- bergen, wordt in elk geval op 23 juni geopend. Dage lijks kunnen Nederlandse, Bel gische en Ierse supporters er van 's middags vier tot 's nachts twee uur eten, drinken en fees ten. Inmiddels zijn al contrac ten afgesloten met een aantal Nederlandse en Belgische ar tiesten, zoals Clouseau, Corry Konings, Arie Ribbens, De Deurzakkers en Kleintje Pils. Met de nog heviger gewilde va derlandse toppers André Hazes en René Froger heeft de organi satie nog geen akkoord bereikt. Voetballers lezen niet, voetbalkijkers kopen geen boeken. Misschien is dat juist, toch pro beren uitgevers een graantje mee te pikken uit de economi sche ruif die door het WK voet bal wordt gevormd. Waarom zou een uitgever zich onder scheiden van vlaproducenten, videoverkopers ofT-shirtma- kers? Meest opvallend in de boekhan del is de uitgave van A.W. Bruna Uitgevers B.V. Titel: Het Oranje gevoel, schrijver: Harry Ver- meegen. Het is geen boek. Het zijn veertien aanmoedigingskre- ten op postelformaat. En ver der: Het WK T-shirt Oranje scoort States, knallende stickers, wedstrijdschema voor Amerika. Meer dan andere, snel in elkaar gezette boekjes als Oranje dat kan door Herman Kuiphof (uit geverij Kosmos/Z+K) en Oranje goes America van Jack van Gel der (uitgeverij Scheffers) springt Het Oranjegevoel in het oog. Volgens Vermeegen kunnen de posters worden gebruikt. „Dit boek is eigenlijk juist gemaakt om gewoon helemaal kapot te snijden", adviseert hij. L.J. Veen komt met drie boeken. De elleboogstoot en andere be kentenissen door Frenk van der Linden, Door naar de volgende ronde van Mart Smeets en Aan de zijlijn '94, een selectie uit de beste sportjournalistieke verha len van het afgelopen jaar. Gri- selda Visser schreef In gesprek met Jan Wouters, de geautori seerde biografie van de mid denvelder, uitgegeven door Are na. Enige dagen voor de ope ningswedstrijd op 17 juni komt de Arbeiderspers met Tussen wieg en graf, een bundel krante stukjes van Hugo Camps. De Braziliaan Romario figureert in De Goddelijke Kanarie. Het boek van August Willemsen be handelt het Braziliaanse voet bal. „Om de ziel van een Brazi liaan te begrijpen moet je hem betrappen op het moment van een doelpunt", schrijft uitgever Thomas Rap op het omslag. In Raps sportbibliotheek ver schijnt dit najaar het debuut van Chris Willemsen: De Moe der aller Nederlagen. De verha lenbundel gaat over de WK-fi- nale in 1974. In München ver loor het Nederlands elftal des tijds met 1-2 van West-Duits land. Pieter van Vollenhoven zei zachtjes bravo toen bondspresi dent Walter Scheel de trofee overhandigde aan aanvoerder Franz Beckenbauer. „Dat was natuurlijk onvergeeflijk", bromt Rap. „Daar moest toch eens een boek over komen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19