Velocitas terug op landelijk niveau Sport Magere prestaties op districtskampioenschap Tempo Al en Pernix BI in finale Van den Burgh profiteert van diskwalificaties Snelle 'tien' Van der Veei Weg met de nette oefeningen van weleer Wonderbaarlijk herstel van Keytown Hitters MAANDAG 30 MEI 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV. -CHEF ROB ONDERWATER, 071-3564! leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Na twee volle dagen districts kampioenschappen atletiek rest slechts één. diepdroeve. conclu sie. Op een enkeling na pres teerden de atleten dik onder de maat. Voor de atleten uit de di recte omgeving van Leiden, die beter dan anderen de weg von den naar De Leidse Hout. was het dan ook niet moeilijk te ko men bovendrijven. Het districtkampioenschap is al langer het zorgenkindje in de toch al teruglopende baanatle- tiek. Was er vroeger sprake van ruim duizend atleten, zware se lectie en veel animo, nu doet met de C-junioren erbij nauwe lijks de helft van dat aantal mee en is het niveau bedenkelijk. Het districtskampioenschap geeft sinds twee jaar recht op deelname aan het NK, maar ook dit heeft het tij niet doen keren. Naast een daling van het aan tal actieve baanatleten, worden ook de overvloed aan wedstrij den, de vele afmeldingen en een ongunstige plaats in het seizoen aangegeven als oorzaken voor het niveau van de wedstrijd, die meer organisatorische inspan ning vergt dan wordt gerecht vaardigd door prestaties. Genadeklap voor het niveau was dit jaar de beslissing van de atletiekunie om het adetiekgala in Kerkrade op de zaterdag van de kampioenschappen te hou den. Gevolg: geen De Bruin, geen Yvonne van Dorp, geen verspringers, geen nationale sprinttoppers en polsstoksprin ger Tamminga alleen omdat de accommodatie in Limburg niet voldoet. De laatste, de enige met kans op een EK-limiet, mis te verv olgens ook nog zijn aan- vangshoogte. Tekenend is dat één van de sterkste atleten ook in Kerkrade al was gestart. Ruud van Maurik liep in Leiden zonder tegen stand 14,21 op de 110 meter horden. De Alphenaar was met 14,17 in Limburg al de snelste Nederlandse hordenloper van dit seizoen geworden. Fabian van den Barselaar was na Van Maurik de beste regio-atleet, zij het dat de Wassenaarder uit komt voor Haag Atletiek. De voormalig AV Holland-atleet pakte met zijn snelste seizoens tijden zilver en brons op de 100 en de 200 meter. Vooral de 22,19 (22,23 in de finale) op dit laatste nummer spreekt tot de verbeelding. De halve afstand ging in 11.09. ..Voor de tijd van het jaar redelijke tijden". zei Van de Barselaar. „In juli moet het op het NK hard gaan, liefst ruim onder de 22 seconden." Bataven zorgden in hun thuiswedstrijd op de sfeervolle Leidse Hout voor andere opval lende prestaties, zoals altijd op de middenlange afstand. Joost la Lau liep (te) hard in de series 800 meter en realiseerde soepel een mooie 1.52,20. In de finale had de sterke Leidenaar echter nog kracht genoeg om in de sprint clubgenoot Michel Ver- steegen (1.53,34) dik voor te blijven. Mark van Bel (1.53,73), Danny Paardekoper (1.55,45), Stefan Hulisz (1.56,14) en (zilve ren) junior Niels Geise (1.56,83) kwamen ook tot snelle tijden. Op de vijf kilometer prolongeer de Casper Ravensbergen zijn ti tel in leuke race (14.47,30). Op vallend waren ook Hans Wub- ben van AAV '36 en veteranen- kampioen Henk van Velzen (Bataven), die ruim binnen het kwartier bleven (14.55,70 en 14.56,27). Speerwerper Dongel- mans wierp zijn wapen naar 54 meter precies. Bij de vrouwen geen regio naal goud, wel ereplaatsen voor de technici Oostermeijer uit Lis- se (40,22 speer) en Alphense Ju lia van de Berg (39,58 discus). Marja Hogenboom snelde naar 4.54,40 op de 1500 meter. Bij de junioren A werden Koen Ha mers van AV Holland (speer 52.42) en Matthijs Ransdorp van De Spartaan (hinkstap 13,41) kampioen, terwijl verder B-meisje Brenda van der Laan van AAV '36 een mooie dubbel- prestatie leverde op 400 en 800 meter (59,93 en 2.23 rond). Velocitas is door een 12-8 overwinning op ODI kampioen geworden van Rijndelfland. De Leiderdorpers zijn daar door na één seizoen afwezigheid teruggekeerd in de lan delijke competitie. Madjoe legde beslag op de tweede promotie-plaats door met 13-8 te winnen van 't Water schip. De club uit Rijnsburg was in het veldseizoen 1971/72 voor het laatst actief op het landelijk niveau. Leiderdorpers lange tijd in de achtervolging. Bosman besloot op 7-6 routinier Jetske Gouds mit in te zetten in de aanval, maar Paul Robert Nugteren ver vaardigde de gelijkmaker (7-7). Na 8-8 (Selma Hulst) zette Velo citas zijn overwicht alsnog om in doelpunten, ditmaal van Ar jen Bakker (2), Marco Leons en Arjen Kwestro: 12-8 winst. leiden «michel van gent korfbalmedewerker In Schiedam beleefden de spe lers en supporters van Vélocitas een benauwde middag tegen ODI. De formatie van Klaas Bosman had duidelijk last van de zenuwen en sprong slordig om met de vele kansen. Femmy van Nieuwkoop maakte in de achttiende minuut de eerste goal (3-1), die pas vlak voor rust aanvulling kreeg door toedoen vari Arjen Kwestro (4-2). Ook na de pauze moesten de Afscheidscadeau leiden michel van gent korfbalmedewerker Tempo Al en Pernix BI hebben tiitzicht op het kampioenschap van Rijndelfland voor junioren en B-aspiranten. De eerste ploeg kan vanavond de afdelingstitel pakken door te winnen van Ex celsior Al. De tweede plaatste zich voor de eindstrijd door een 6-4 winst op Futura BI en ontmoet morgenavond Fortuna BI, dat in de andere kruisfinale Tempo BI met 8-7 terug wees. Het duurde even voordat Pernix BI de zenu wen had overwonnen tegen Futura BI. De jon ge Leidenaars kwamen door Huig Schoonder- woerd en Timon Zuurmond op 1-0 en 2-1, maar lieten hun tegenstanders nog twee maal gelijkkomen. Na 2-2 namen zij echter het heft geheel in handen. Huig Schoonderwoerd, Rob Tirion, Walter Speel en Christien van Haelen j bouwden een 6-2 voorsprong op, waarna de - wedstrijd rustig werd uitgespeeld: 6-4. Tempo BI was beslist niet zo veel mindei dan Fortuna BI, want het verschil was nooit j groter dan twee punten. De Alphenaars raaktei j met 3-1 achter, en hadden de pech dat zi i- steeds een treffer tegen kregen, nadat zij di aansluiting hadden hersteld. Daardoor verloren de doelpunten van Rudi van Hanswijk, Martiji Walvis (3) en Marjanneke van Dongen alk waarde: 8-7 verlies. Vanavond kan Tempo Al de teleurstellinj j- van de uitschakeling van de BI uitpoetsen. He achttal van coach Rob Wiltschut speelt op he J leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Casper van den Burgh is in de internationale triathlon van Zundert als zeventiende over de finish gekomen, maar uiteinde lijk als dertiende geklasseerd. Vier mannen, onder wie wereld en Europees kampioen Spen- cer-Smith, werden gediskwalifi ceerd vanwege stayeren. De Brit Brew won nu de wedstrijd (1.49.15), met Van den Burgh op slechts 2.30 minuut achter stand. Van den Burgh presteerde sterk. De Leidenaar kwam als elfde uit het water en fietste naar de vierde plaats. De eerste groep bleef buiten zijn bereik, maar daar werd dan ook ge- stayerd. Ook atleten achter Van den Burgh spaarden krachten. „Die diskwalificatie is wel ge rechtigheid", aldus Van den Burgh. „Zij komen vrij fris van de fiets. Ik denk dat het een kwart van de energie oplevert, en vooral de iets mindere fiet sers profiteren." Rinse van de Ouweelen deed goede zaken in de Super Presti ge in Groningen. Op de zesde plaats, als derde junior, reali seerde de Leidenaar een knappe 1.48.53 over 1,5 km zwemmen. 40 km fietsen en 10 km lopen. Hiermee zat hij 2.30 minuut achter winnaar Micha Kleverin- ga, kortgeleden in Finland nog Europees juniorenkampioen Run Bike Run. Bij de jeugd tot 17 jaar werd het zwemmen af gelast in verband met het te koude water. Alphenaar Ray mond Pet werd tweede in de Run Bike Run (2,5, 20 en 2,5 ki lometer), 32 tellen achter zijn Purmerendse aartsrivaal Mark Koning, die 52.50 op de klokken bracht. Een grote groep van De Zijl- /LGB opende het seizoen giste ren in Gorinchem, waar 1500 meter zwemmen (watertempe ratuur 14 graden), 45 kilometer fietsen en tien kilometer lopen werden afgewerkt. De beste man bleek Harco Schaafsma, die tijdens het fietsen nog twee de lag, maar uiteindelijk achtste werd in 2.02.32. De Rijnsburger kwalificeerde zich hiermee op de valreep voor het NK olympi sche afstand, volgende week in het Brabantse Asten. Schaafsma zat krap twee minuten voor Mart Moraal uit Oegstgeest. Moraal moest vanwege het koude water enkele malen over gaan op schoolslag, maar pleeg de zijn inhaalslag op de fiets. De dertiende plaats in 2.04.24 was het resultaat. In Ter Aar won Gonnie Wens- veen de plaatselijke kwarttriathlon. De Leidse legde één kilometer zwemmen, veer tig kilometer fietsen en tien ki lometer lopen af in 2.08.47. Ve teraan Hans van Zijp werd bij de mannen achtste. Ondanks de pech van een aflopende band realiseerde Van Zijp een tijd van 1.57.08. Corry Heems kerk ten slotte eindigde als tweede in een Run-Bike Run over de incourante afstanden acht, dertig en twee kilometer in Spijkenisse. tot zijn beste spel tegen 't tyi terschip. De oranjehemde konden eerst niet loskome omdat zij onzuiver schoten 4). Een 6-4 voorsprong via Peti Star en Petra van de Meerbe werd door dezelfde tekortki ming verspeeld. Nadat Mark Bastiaan 8-6 h« J gemaakt, misten de bezoeke een strafworp. Remco van Meeberg maakte aan de andel kant vanaf tweeënhalve met geen fouten (10-6). Daarmi was de ban gebroken: St< Mark Bastiaans en Marco R vensbergen vergrootten voorsprong tot 13-6, waarna h nog 13-8 werd. Voor coach Aj u, Bouwman betekende de pr - motie een mooi afscheidsi deau, want hij gaat volgend s( zoen bij VEO aan de slag. 1 N wordt in Rijnsburg opgevolj door Wim van Huis. Yvonne van Dorp naar Hengelo hengelo Na haar verspringoverwinning zaterdag in Kerkrade ontving de Leidse Yvonne van Dorp mondeling de uitnodiging voor deelname aan de internationale wedstrijden in Hengelo volgende week. Deze is gebaseerd op de prestatie van de atlete van AV Holland in de Hilversumse Pinksterwedstrijden, waar ze met 6,07 nationaal kampioene Mieke van der Kolk versloeg. In Kerkrade ontbrak Van der Kolk, zodat Van Dorp eenvoudig kon zegevieren met een sprong van 5.94. Na Hengelo beslist de Ne derlandse atletiekunie definitief welke van de twee atletes Ne derland een week later in Ierland vertegenwoordigt voor de Eu ropa Cup. Maase plaatst zich voor titelstrijd austin De kwalificatie van Leidenaar Kamiel Maase voor de Amerikaanse studentenkampioenschappen, de NCAA is dit weekeinde bevestigd. De scheikundestudent, die uitkomt voor Texas University, heeft de negentiende tijd van alle atleten in Amerikaanse 'colleges'. Donderdag loopt de Bataaf in de staat Idaho de NCAA-series, twee dagen later is de finale. NIC kampioen veldkorfbal amsterdam Door een 9-8 zege op Rohda werd NIC zaterdag Ne derlands kampioen veldkorfbal. Maandag wonnen de Gronin gers het eerste duel uit de serie van maximaal drie reeds met 16- 10 van de favoriete Amsterdammers, die de laatste vijfjaar vier keer finalist waren en driemaal landskampioen. Voor NIC, pas drié jaar hoofdklasser, is het de eerste titel. Zege voor Leidse bokser Rahou amsterdam De Leidse jeugdbokser Mimoun Rahou heeft giste ren tijdens een toernooi in Amsterdam een overwinning geboekt op Jim van Gent uit Den Bosch. De bokser van Boksvereniging Leiden won op punten (59-58). De Leidenaar werd ook nog uit geroepen tot beste bokser van het toernooi. Fred van der Pluym leed tijdens zijn debuut een nederlaag. Hij verloor met 60-59 van Leest. Succes voor jonge waterpoloërs leiden Het Kringteam van De Gouwe Rijnstreek is kampioen geworden in de leeftijdsklasse tot twaalf jaar. Het team. dat on der leiding staat van Gijs van der Leden en Jouri Stoffels, is sa mengesteld uit spelers van AZC, De Zijl/LGB, LZ 1886 en Vivax. De Gouwe Rijnstreek was zijn tegenstanders verre de baas. Am sterdam/Het Gooi. Noord-Holland en Den Haag werden met respectievelijk 13-3,11-2 en 11-2 overklast. Acht vechters met prijs naar Leiden leiden. Acht leden van sportschool Aad van der Luit hebben prijzen behaald bij de Open Westnederlandse Taekwondo Wed strijden die gisteren werden gehouden. De Leidse sportschool was met zestien mensen vertegenwoordigd op het evenement, waaraan in totaal 500 sporters deelnamen, afkomstig uit heel Nederland. Succesvol waren Joost Zitman, Richard de Haas, Dennis Gronert, Alpay Altimogalrie (allen zilver) en Marcel Beu- mer, Remo Springer, David Brandwijk en Michiel Selier (brons). Jazzdans wordt steeds meer show Theo van der Veer heeft een zwaar weekeinde tot een goed einde gebracht. Na de Eemmee- restafette van zaterdag (11,6 ki lometer in 36.20) legde de 39-ja- rige Leiderdorper gisteren in Raamsdonkveer een snelle tien kilometer af. De eerste vijf kilo meter van de Veerse Torenloop drong de atleet van AV Holland vanwege de tegenwind favoriet Dennis Klaassen de kop op. Drie demarrages bleken vervol gens voldoende om hem te los sen, waarna Van der Veer de winst opstreek in een parcours- record (30.14). Suze Groen in 't Woud en Monique Bruins behaalden d teren in Delft een dubbelop winning in de Golden Tenlol over tien kilometer. Hard.v start .gegaan loste de vetera haar clubgenote, maar met L gen wind kwam Bruins langsr In de laatste kilometer sli Groen in 't Woud definitief F gat (37.28 om 37.37). Willfc Boon was bij de mannen L snelste regio-atleet. D taan werd vierde. Met 31.24 hij drie tellen te traag voor podiumplaats. Bataaf Ben Kef vliet, in voorbereiding op L Leidse marathon, hield laif tijd clubgenoot Paul Barnhoi, achter zich, maar deze had betere eindsprint (31.27 31.28). leiden» janet van puk De jazzgymnastiek en de jazz dans zijn volop in beweging. De keurige oefeningen van weleer maken steeds meer plaats voor spetterende shows. Dat was gis teren duidelijk te zien in de Vijf Meihal, waar op initiatief van de Leidse gymnastiekvereniging Groen Wit eenTegionale Demo- gyjada werd gehouden. Demogyjada staat voor de monstratie jazzgymnastiek en jazzdans. Vooral het ochtend programma, waaraan voorna melijk groepen uit de Leidse re gio deelnamen, trok veel pu bliek. Er werden vijfhonderd kaarten verkocht, 's Middags was de belangstelling minder, hoewel de tribune ook toen aar dig gevuld was met deelnemers en ouders. De toeschouwers zagen een gevarieerd programma: van jonge meisjes die op het num mer 'Altijd als ik slaap' van Henny Huisman bijna een mu zikaal toneelstukje uitvoerden tot een dansgroep uit Sant poort, die als een showballet ge disciplineerd danste op het acid-jazznummer 'And now we have rhythm' van Night Trains. Veel groepen maken gretig gebruik van allerlei showele menten. Zo waren er kleine meisjes met poezestaarten en - snorren, tieners in glanzende wielrenbroekjes met spijkergi- letjes en in zwarte jurken met stoere zwarte laarzen eronder. Een harde beat klonk door de donkere sporthal, waar schijn werpers de dansers in het licht zeuen. Gezichten waren ge schminkt (met zwart en wit als favoriete kleuren), de Geervliet- se gymnastiekvereniging voerde de Afrikaanse dans op Yeke Ye- ke van Mory Kante uit in strorokjes. Is er voor de demogyjada's belangstelling genoeg (in Lei den was er niet voor niets een ochtend- en middagprogram ma), voor de wedstrijden is steeds minder animo. De KNGB was volgens Karin Waltman van In de Vijf Meihal werden gisteren een kleine vijftig jazzdans-oefeningen uitgevoerd. foto hielco kuipers Groen Wit zelfs van plan dit jaar geen nationale kampioenschap pen te houden. Een aantal ver enigingen - waaronder Groen Wit - heeft toen de koppen bij elkaar gestoken en zelf de orga nisatie in handen genomen. „Je kunt toch niet zomaar een na tionale sport afschaffen", zegt Waltman. Toch zit ook de 'jazzjuf van Groen Wit er hard over te den ken om de wedstrijden in de toekomst te laten schieten. Vooral de jongere kinderen vin den het immers prachtig om verkleed en geschminkt op te treden. „Die kleintjes van van ochtend, die als poezen opkwa men, dat was toch schattig om te zien? Ze deden bijna niets, maar iedereen genoot ervan." Waltman volgde in 1985 en 1986 een opleiding bij de gym- nastiekbond, tot vereningings- leidster jazzgymnastiek. Zij traint op dit moment 33 meisjes en jonge vrouwen. Dat zijn er wel eens meer geweest. Een jaar of tien geleden was er sprake van een enorme groei, Waltman had toen zelfs een wachtlijst. Maar de laatste twee, drie jaar is de belangstelling tanende. „Er zijn nu zo veel andere dingen. Wij moeten opboksen tegen sportscholen en balletscholen die van alles te bieden hebben." Tegenover het uitgebreide lesprogramma en de meestal betere accommodatie (in gym zalen zijn geen spiegels) van sport- en balletscholen biedt een vereniging als Groen Wit meer gezelligheid en saamho righeidsgevoel, denkt Waltman. „In onze wedstrijdgroep zit een meisje dat promotie heeft ge maakt en volgend jaar op don derdagavond moet werken. Dat betekent dat ze niet meer met onze groep kan meedoen. Steeds als we het over volgend jaar hebben, schieten de tranen haar in de ogen." Nog nooit heeft Waltman, in de bijna tien jaar dat ze les geeft, meegemaakt dat er ruzie was in een lesgroep. „En dat kan toch heel anders zijn, met allemaal meiden." Het plezier straalt er ook vanaf tijdens de optredens. Daarvoor is een overdreven, bijna gelukzalige 'smile' op de gezichten niet no dig. Maar dat beseffen vooral de wat oudere deelneemsters nog niet. leiden «jan daan van oosten medewerker JU Keytown Hitters heeft gisteren, met een daverende overwinnii op koploper DSS, Pomona volledig op zijn kop gezet. Uit er volslagen verloren positie (2-10) kwamen de Leidenaars ijzt1 sterk terug om de Haarlemmers uiteindelijk met 13-10 aan kant te schuiven. Tot de vierde inning zag het er naar uit dat het sterke D!: niets van de Keytown Hitters heel zou laten. Pitcher Brian J mes was niet in staat de Haarlemse slagpartij van de honken te houden. Na een 0-4 stand in de eerste inning liep DSS in 1j vierde inning al uit naar 2-10 en maakte iedereen zich op vo 1 een vroege aftocht. De getergde James dacht daar aan slag echter anders ov< Zijn twee-honkslag bracht drie man binnen en leidde het wo derbaarlijke herstel van de Hitters in. Met Pito Poulina op Leidse heuvel kwam DSS niet meer tot scoren, terwijl de aan\ van de Hitters voortvarend doorging via honkslagen van one anderen Ottmar Poulina en Arjan Hoogenboom. Na 10-10 in vijfde inning zette Keytown Hitters de dreigende knock-out in I zesde uiteindelijk om in de verrassende 13-10 zege. Bij Adegeest wil het nog niet vlotten. Vooral de verdedigi I van de Voorschotenaren presteert nog beneden de verwachti gen. Ook tegen Storks 2 gaf Adegeest te veel runs weg door o nodige veldfouten: 5-10. Richard van Soest en Garrelt Verhoev lieten aan slag zien dat de Voorschotense aanval wel degel scoringskansen krijgt, maar tevens nog te veel mensen op honken achterlaat. In de eerste klasse zijn de honkballers van Alphians duidel; niet opgewassen tegen de concurrentie. Twee keer was Nuenj te sterk voor de Alphenaren: 16-5 en 6-1. De softbalsters van Alphians zijn aanzienlijk beter op dre; De dubbele ontmoeting met Terrasvogels leverde twee zeges i 4-1 en 6-5. De eerste wedstrijd verliep na de eerste inning (0 geheel volgens de Alphense plannen. Martine Zoetmulder ze in de tweede inning de 0-1 achterstand om in een 2-1 vo< sprong. Vervolgens was goed slagwerk van Celeste Rooswin en Michelle Blom genoeg voor de regelmatige 4-1 overwinninj De tweede ontmoeting verliep veel minder soepel. De n spelende Alphians keken in de derde inning terecht tegen een 5 achterstand aan. Een homerun van Blom bracht de Alphei i ren in de volgende inning weer terug in de wedstrijd: 3-5. V volgens kwam Alphians in de zesde inning toch nog langszij honkslagen van Barbara Lodder, Zoetmulder en Van Zwaard: 6-5. Volle Bak ging tegen De Pinguins met minimaal verschil i onder: 0-1. De spannende wedstrijd tegen de Heemstedena ontwikkelde zich tot een strijd tussen de werpsters, die tot de vende inning niet van wijken wisten. Uiteindelijk moest de Le se werpster Manon van Wetten toch nog een run toestaan: 0-l[

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16