Sport NEDERLANDS ELFTAL Grenzen voor Eltingh nog niet in zicht BUSINESS CLUB S.J.C. Ruud Gullit al na een week weer middelpunt bij Oranje Ruzie over cricket-lunch Luc Nilis tekent voor drie jaar bij PSV bevrijding voor Ellen van Langen en Ester Goossens Zaterdag 4 juni - Aanvang 14.30 uur noordwijk MAANDAG 30 MEI 1994 15 chef willem spierdijk, 071 -356464. plv -chef rob onderwater. 071 -356463 Gert Aandewiel blijft bij Quick Boys katwijk Gert Aandewiel blijft bij Quick Boys. De speler had con tacten met Noordwijk over een 'transfer'. De Katwijker zegt uit eindelijk voor zijn 'gevoel' gekozen te hebben. Volgens geruch ten zou de aanbieding van Noordwijk financieel aantrekkelijker zijn voor Aandewiel. De verdediger zegt echter dat de vergoe ding niet heeft meegespeeld bij zijn beslissing. Kalusha naar Saudi-Arabië eindhoven Kalusha Bwalya speelt volgend seizoen voor Jeddah in de Saudiarabische voetbalcompetitie. PSV en de steenrijke club kwamen vrijdag tot een akkoord over de hoogte van de transfersom. Hoe veel de Brabantse vereniging voor de Zam- biaan heeft ontvangen is niet bekend gemaakt. Kalusha, die vier jaar geleden gekocht werd van Cercle Brugge, was eerder al tot overeenstemming gekomen met de club uit Jeddah. Opvallend verlies voor Duitsers en Belgen hannover/sete In de aanloop naar het WK in de Verenigde Sta ten deden Duitsland en België in het weekeinde in negatieve zin van zich spreken. De titelverdediger verloor op eigen veld van Ierland (0-2). België, in de eerste ronde tegenstander van Oranje, ging tijdens de hoogtestage in Font Romeu onderuit tegen de derde-divisieclub Sète (0-1). Het verlies van Duitsland in Han nover was vrij sensationeel. De formatie van Vogts had sinds 1988 op eigen veld niet meer verloren. In Mexico leed Ajax een 2-1 nederlaag tegen de nationale selectie van dat land. Petersen redde de eer voor de Amsterdammers uit een strafschop. noordwijk «albert geesing gpd-verslaggever Het Nederlands elftal begint vandaag aan de tweede sessie van de oefenstage op weg naar het WK in de Verenigde Staten. De eerste week, incluis de vrij dagavond met 3-1 gewonnen interland tegen de al in vakan tiestemming verkerende Schot ten, verliep volgens bondscoach Dick Advocaat perfect en vol gens planning. ,,Ik ben tevreden over de groep en daar gaat het om. Daar maakt Ruud Gullit onderdeel van uit." De spelersgroep, zo heeft Ad vocaat geconstateerd, maakt een gemotiveerde en gretige in druk. Gullit voorop. In en bui ten het veld.. De ex-aanvoerder van Oranje manifesteerde zich in de eerste week als een gedre ven verlengstuk van de bonds coach en nam tijdens de trai ningen regelmatig een collega apart. „Dat doet Ruud uit zich zelf', aldus de bondscoach. „Daar heb ik hem niet om ge vraagd. Ik zal hem dat ook niet opdringen." Alles bij Oranje draait om Gullit, de media hangen weer massaal aan zijn lippen. Vrij dagavond na de oefeninterland tegen de Schotten riskeerde Gullit een nieuwe aanvaring met de bondscoach door zich openlijk te distantiëren van de speelwijze en de keuze van Schotland als tegenstander. „Ik heb daar een andere mening over en die is bepalend", rea geerde Advocaat een dag later voor zijn doen tamelijk nors. De visie van Gullit op de speelwijze van Oranje is geen draad veranderd en nog dezelf de als in september 1992 toen hij een systeem met vier aanval lers afschilderde als 'zelfmoord tactiek'. Hij verkiest een aanval ler minder en een verdediger meer en sprak die voorkeur vrij dagavond in Utrecht weer eens heel nadrukkelijk uit. Het halve land had het gehoord, behalve de bondscoach. „Ik heb het Gullit gevraagd", biechtte Advocaat op, „en hij heeft mij gezegd dat hij het niet zo bedoeld heeft." Voor de bondscoach was de kous daar mee af. „We spelen zoals we de afgelopen twee jaar gespeeld hebben. Niet behoudend, wel voorzichtiger." Die aanpak zint Gullit niet en hij krijgt daarbij het gelijk van een aantal kenners. Zoals van Hans Kraay senior, die twee maanden geleden in het orgaan van de spelersvakbond WCS, De Contractspeler, openlijk re belleerde tegen een systeem met vier spitsen. „Met het hui dige systeem kan alleen succes worden behaald als de tegen stander zich volledig aanpast." Kraay hield een pleidooi voor een 3-4-3 formatie. Anders doe je volgens hem niet meer mee in de 'high society van de voet balwereld'. Centraal in zijn be toog stond de defensieve kwets baarheid van Oranje met 'In wezen kan ik alles als tennisser, mijn keuzemogelijkheden zijn enorm 'acco Eltingh sneeuwt altijd een beetje onder. Zijn naam vordt pas uitgesproken als Richard Krajicek en Paul Jaarhuis niet in de buurt zijn. Hij komt uit het Gelderse leerde. Zelfs in dat dorp staat hij wel eens in de scha- luw. Dan kiezen de inwoners schaatser Gerard van Velde ils sportman van het jaar. Daar zit Eltingh absoluut niet nee. die hij bekleedt (hij zal overi gens na Roland Garros weer klimmen). Hij heeft een goede forehand, goede backhand, har de service en zijn volley is scherp. Weinig zwakke plekken. Recentelijk is hij zich een aan vallende speelstijl gaan aanme- ob van der zanden )mdat hij de laatste Nederlan- er was in het enkelspel van ,oland Garros, stond hij giste- en weer eens in de schijnwer- ers. Dan blijkt pas dat de be- cheiden, maar gedreven prof an 23 volledig ten onrechte op e achtergrond wordt geplaatst, ij verloor in de vierde ronde iliswaar in vier sets van An- si Medvedev (6-4, 3-6, 6-4, 6- maar bewees dat hij veel kan de laatste tijd met sprongen ioruit gaat. Hij is samen met Haarhuis 'ereldkampioen in de dubbel, lat zal hij in het enkelspel nooit 'orden. Maar de grenzen van allrounder, die op alle baan- orten presteert, zijn nog lang diet in zicht. Vrijwel elke tennis- ;r heeft een favoriete onder- rond. Er zijn grasspecialisten, zijn gravelspecialisten en an- leren presteren juist *op hard- iurt het best. Eltingh: „Voor ij maakt het niet uit in welk :izoen we zitten, dat is een lordeel. Na Parijs schakel ik er vrij gemakkelijk over op de rasperiode." Overdonderd p Wimbledon kan hij daarom goed ver komen als in arijs waar hij 70.000 gulden in prijzengeld opstreek in het ikelspel. In 1991 was hij al de beste Oranje-klant in jnden met een plaats in de erde ronde. Hij verloor toen :n Andre Agassi op het centre- >urt. Hij was toen zo overdon- :rd door de atmosfeer dat hij n een 'plaspauze' vroeg en op :t toilet alles even op een rijtje tte. Die onvolwassenheid en on- ikendheid zijn er nu wel af. El- ,'Jigh heeft als tennisser onge- :nde mogelijkheden en die Joeten hem veel hoger bren- in dan de huidige 62ste plaats „Dat heeft te maken met de goede prestaties in de dubbels. Ik speel de laatste tijd wat aan vallender, omdat ik meer ver trouw op mijn volley. Op een bepaald moment sloeg Medve dev de bal keihard op mijn raap. Als dubbelaar ben je dat wel gewend. Vroeger zou hij mijn lichaam geraakt hebben, nu haal ik er nog een punt uit. Die dubbel geeft me vertrouwen en ik heb er dingen door ont dekt die goed zijn voor mijn spel. In wezen kan ik alles als ten nisser. Mijn keuzemogelijkhe den zijn enorm, ook in zo'n wedstrijd als tegen Medvedev. Toch heb ik in de hele wedstrijd maar één tactiek gespeeld en die was erg aanvallend. Ook al werd ik in het begin vaak gepas seerd aan het net. Maar ook dat moet je leren door de jaren, na een lob of passing niet met het hoofd naar beneden met je hoofd, maar omdraaien. In de tweede en derde set kwam toch de beloning." Dubbele fouten Eltingh stormde op court A voortdurend naar het net, ook op momenten dat het raadza mer was achterin te blijven. Ne gen dubbele fouten sloeg hij. De avonturier haalde een onge kend laag percentage op zijn eerste service. Bijna de helft (47 procent) van de eerste opslag kwam niet in het daarvoor aan gewezen vak. Dat was bijna re den om de aanval te staken, maar Eltingh bleef volhouden dat de netbestorming de beste verdediging was. Hij kreeg te gen de gevreesde Oekraïner met de schitterende dubbelhandige backhand geen gelijk, wel veel respect van het publiek. Het werd door de aanvallende opvatting van de underdog een leuke wedstrijd en de nummer vier van de wereld moest alles aanwenden om overeind te blij ven. Na de eerste set ging het 19-jarige talent uit Kiev 'wappe ren met de handjes', zoals El tingh het noemde. „Hij voelde zich toch niet lekker." Medve dev - vorig jaar bij de laatste vier in Parijs en tegenwoordig getraind door Brad Stine, de man die in de begeleidingsstaf van Jim Courier zat - gooide zelfs per ongeluk zijn racket in het publiek in een uiterste po ging de bal nog te halen. Het le verde hem een waarschuwing op. Later gaf hij zijn slagwapen op een wat vriendelijkere ma nier aan een vrouw in het pu bliek („Ik vroeg aan haar of zij misschien een punt wilde ma ken voor me, mij lukte het niet.") Op 4-4 in de derde set had El tingh twee kansen om de ser vice van Medvedev te breken. Hij faalde en kreeg op 4-5 zelf een 'break' te verwerken. Toen was het spel voor een groot deel gespeeld. Eltingh: „Ik heb niet mijn beste tennis gespeeld, vooral niet sterk geserveerd en toch de betere kansen gehad in het grootste deel van de wed strijd. Ik heb ze niet benut, maar ben er wel weer van over tuigd dat ik zo moet blijven spe len." - De mooie jaren van Eltingh moeten nog komen. Hij is niet alleen een complete en fitte tennisser, maar ook een service- volleyer geworden, zij het niet met de service van Ki^jicek. Hij won in zijn carrière al twee ATP-toernooien (Manchester 1992 en Atlanta 1993). De kans is groot dat Haarhuis - net als Eltingh getraind door Alex Reijnders, maar nog nooit win naar van een ATP-titel - in juli voor het Davis Cup-duel tegen Amerika wordt gepasseerd door Eltingh als tweede man achter Krajicek. De derde man op pa pier won in 1993 én 1994 een .keer van Pete Sampras, dat kun nen weinig spelers zeggen. Als hij het in Rotterdam nog een slechts twee dekkende verdedi gers. Gullit denkt daar niet anders over. „Het gaat er straks in Amerika niet om of je het tien keer goed doet in de verdedi ging, maar of je het één keer fout doet. Zo'n fout kan straks in de hitte van Florida fataal zijn. Met die temperaturen kun je je niets veroorloven. Daar kun je geen tempo spelen om een achterstand goed te ma ken." Advocaat is echter niet van plan zich van zijn stuk te la ten brengen en houdt, in navol ging van Michels op het EK van 1992, vast aan het vier spitsen - systeem. Met hier en daar wat lichte accent-verschuivingen. Dat zou de komende weken best nog wel eens kunnen lei den tot verhitte discussies tus sen Gullit en Advocaat. Ook als het gaat om zijn eigen rol in Oranje. Dat zou best wel eens anders kunnen aflopen dan Ad vocaat lief is. rotterdam ben ten dam cricketmedewerker De Leidse studenten hebben ook de vijfde wedstrijd verloren. Tegen het pas gedegradeerde Pak Dutch in Rotterdam werd voor het eerst dit jaar de toss gewonnen. Captain Weyerman besloot de aloude succesformu le te volgen door eerst te gaan batten. Vorig jaar wist LSCC, na een totaal van gemiddeld 150 runs te hebben neergezet toch meestal, door uitstekend bow len en fielden, de wedstrijd naar zich toe te trekken. Gisteren lie ten de studenten zien deze stra tegie nog niet verleerd te zijn. Na een goede start ontstond een crisis totdat Ooms (49), Wi- arda (27) en Weyerman (20) lie ten zien wat goed batten is. Ge finisht werd op 148 all out. Tijdens de lunch, die volgens goed gebruik wordt door de gastheer en geza menlijk wordt genuttigd, ont stond aan Leidse zijde grote irri tatie. Het Pakistaanse elftal trok zich terug in zijn kleedkamer, waar binnen tien minuten de heerlijkste geuren vandaan kwamen. Er werd gekookt! De Leidse studenten moesten hun rammelende magen tevreden stellen met twee'hotelcakes en een fles frisdrank. Deze vorm van ongastvrij en onsportief ge drag leidde tot grote scheldpar tijen tussen de twee teams. Uit eindelijk haalden de LSCC-ers hun lunch zelfbij buur VOC. Na ruim een uur kon de wedstrijd weer doorgaan. De aanval van LSCC liet prachtig bowlen zien, maar na een stand van 9 voor 3 bleek de rek eruit. De door de wol geverfde Butt (60 Not out) en Shah (43) hielpen hun team aan de overwinning. font romeu «anp Luc Nilis heeft zijn handteke ning gezet onder een contract dat hem voor drie jaar aan PSV verbindt. Dat gebeurde gisteren in het trainingskamp voor het WK-voetbal van de Belgische selectie in het Zuidfranse Font Romeu. Anderlecht had de 27-jarige aanvaller een ultimatum gesteld dat hij voor 12.00 's middags een akkoord zou moeten berei ken met PSV. Anders zou de club hem aan het nog doorlo pend contract van twee jaar houden. Voor PSV waren voor zitter Maeyer, manager Arnesen en trainer De Mos, die bij An derlecht al eens met Nilis sa menwerkte, in Frankrijk om de onderhandelingen af te ronden. Nilis is de tweede aanwinst voor het vernieuwde PSV. Vori ge week werd Pahlplatz van FC Twente aangetrokken. De Eind- hovense club is eveneens in on derhandeling met Genoa over een transfer van Vink. Ook staat Twentes doelman Boschker op de lijst. Trainer De Mos heeft echter zijn voorkeur uitgespro ken voor de bij Ajax op een zij spoor geraakte Stanley Menzo. Manager Amesen noemde Nilis gisteren in Font Romeu een grote aanwinst. „Een abso lute topspeler. In acht jaar heeft hij bij Anderlecht 127 doelpun ten gemaakt. Het is bovendien een voetballer die spectaculair is. Voor hem komen de mensen naar het stadion. Daarnaast wil de hij graag naar PSV. Ook dat was voor ons belangrijk." Nilis zei dat de Eindhovense club in het verleden ook al eens belangstelling voor hem toonde. „Dat was acht jaar geleden. Destijd bleef ik liever nog in België. Maar na veel mooie ja ren bij Anderlecht wilde ik eens wat anders. Ik ben altijd geïnte resseerd gebleven in PSV. Ik was blij dat juist die club belangstel ling toonde. Ik heb er vertrou wen in dat het 'nieuwe' PSV te rugkeert aan de top." keer doet, is Jacco Eltingh voor goed verlost van zijn wat grau we imago. 00-Meterloopsters voldoen in Kerkrade aan eis voor EK-deelname rkrade frans driessen d-verslaggever ilheid en vechten zitten hen in het oed. Ellen van Langen en Ester Goos- ns hebben de 800 meter al vroeg in het izoen nieuw leven in geblazen. Door iddel van een demonstratie van macht i souplesse. De twee rondjes tijdens het letiekgala in Kerkrade deden pijn, aar de tijden vergoedden veel. Van ngen slechtte de A-limiet voor de EK Helsinki met de handrem licht aange- )kken in 2.00.20, Goossens deed dat lfbewust, vol kracht en passie in een 'ertuigende 2.00.60. Alleen de Mozam- caanse Maria Mutola, de vrouwelijke irknal uit zwart Afrika, was dit prille izoen met 1.59.74 mondiaal gezien een ictie sneller. Ze glunderden, zwaaiden en deelden loze handtekeningen uit. Kerkrade be- cende een uitbundig weerzien voor El- van Langen en een ietwat vreemde, aar alleszins plezierige gewaarwording or Ester Goossens. Beiden hadden we kenlang naar die eerste 800 meter in de open lucht verlangd. De spanningen lie pen hoog op. „Ik had de neiging om kei hard weg te lopen", bekende olympisch kampioene Van Langen. Het werd uit eindelijk een triomftocht. Een pakkend duel, waarin de routine van Van Langen het won van de onverzettelijkheid van Goossens. „Het is weer wennen om je helemaal stuk te lopen. Om pijn te lijden", merkte Van Langen na haar optreden op. „De benen doen ontzettend zeer. Vorig jaar heb ik door blessures slechts zeven wed strijden gelopen, waarvan vier keer een 800 meter. Ik heb dus tijd en races nodig om die 'feeling' weer terug te krijgen." Het kostte de ongedurige Van Langen vooral geestelijk moeite om zich in te houden. „Ik wil beter en sneller en weet dat ik dat kan. Maar ik mag nog niet. Ik moet nog even geduld hebben, want an ders ben ik in augustus helemaal op. Ik heb er dan ook vrede mee dat ik op dit moment nog geen 1.55 kan lopen." Het betekende wel dat Van Langen in Kerkrade, waar Ineke Dieperink uitste kend haaswerk verzorgde, voortdurend de hete adem van de 22-jarige Goossens in haar nek voelde. Slechts door in de laatste bocht de deur voor de Utrechtse atlete dicht te gooien, wendde Van Lan gen een dreigende nederlaag af. „Het is mooi dat Ester zich nu zo nadrukkelijk manifesteert. Ze kan zich ook zo lekker kapot lopen. Ik voelde haar achter me en wilde dat ook zo houden. Ze is namelijk scherper dan ik. Daarom sloot ik dat gaatje toen ze om mij heen wilde. Ik wil de het er niet op gokken. De verwachtingen zijn hooggespan nen bij Van Langen. Op een protesteren de linkerknie na (het herstel duurde zes weken) kwam de 28-jarige «Hilversumse de winter ongeschonden door. „Door de vertraging heb ik tijdens het recente trai ningskamp in Portugal wel nog veel ba sis- en stampwerk moeten doen." De druk op de prima donna van de Nederlandse atletiek is groot. „Omdat ik financieel afhankelijk ben van atletiek. Ik heb een jaar verloren en ben financieel door mijn reserves heen. Ik kan het jaar wel uitzingen met sponsorcontracten, maar moet ook vooruitkijken." Het doel is Europees kampioene worden. Ten koste van alles eigenlijk. „Dat ben ik ver plicht. Het moet kunnen, of er moeten al loopsters uit Rusland opduiken die pats- boem 1.55 lopen." Van Langen, die ook enkele 1500 me ters op haar programma heeft omdat de 800 dit jaar geen Grand-Prix-afstand is, pakt de zaken energiek doch voorzichtig aan. Bang als ze is voor nieuwe ramp spoed. „Ik krijg bij wijze van spreken al een hartstilstand als ik een trap afloop. Maar het is ook weer niet zo dat ik bij el ke stap denk: oei, ik moet oppassen dat ik niet geblesseerd raak." Goossens scherpte haar persoonlijk re cord in Kerkrade met ruim twee secon den aan. Ze was gretig, verbeten en strijdlustig. Steepleloper Hans Koele- man, mentor van Goossens en levensge zel van Van Langen, ontwaarde in zijn 'pupil' al een potentiële wereldtopper. „Ze moet alleen haar energie nog wat beter stroomlijnen. Toegangsprijzen: Volwassenen 15.00 Kinderen t/m 12 jaar - 65+ 7.50 Voorverkoopadressen: WV Kantoren in de plaatsen Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Leiden en op het S.J.C.-complex Deze advertentie wordt aangeboden door: Ruud Gullit heeft zich opgeworpen als de leider van Oranje.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15