Rusland voelt niets voor stabiliteitspact Tweespalt bedreigt Koerden in Noord-Irak i Politie maakt einde aan b Russisch gijzelingsdrama Buitenland Samenwerking China en Rusland Amerikaanse bedrijven blij met handelsstatus China VN prijzen eigen optreden in Rwanda Paus zegt definitief 'nee' tegen vrouwelijke priesters Rabin noemt Palestijnse ontwerp-Grondwet geklets Vandaag introduceert de ANWB een nieuwe auto 'Italiaans imperialisme bedreiging voor Kroatië' UTERDAG 28 MEI 1994 e Slowakije komt Hongaren tegemoet ■in Tri Het Slowaakse parlement heeft gisteren een wet die toestaat dat leden van minderheden voortaan naam in hun moedertaal mogen laten registreren. Dit bete- dat Hongaarse vrouwen niet langer verplicht zijn het Slo- vaakse achtervoegsel '-ova' aan hun achternaam toe te voegen. let besluit stuitte op felle weerstand van nationalistische afge- vaardigden en leden van de Beweging voor een Democratisch Slowakije (HZDS) van ex-premier Meciar. Felle brand in bossen bij Valencia Valencia» Meer dan honderd Spaanse brandweerlieden doen sinds donderdag hun uiterste best om een snel om zich heen [rijpende brand in de omgeving van Valencia onder controle te krijgen. Het vuur heeft al de 2000 hectare land tussen de dorpen Calles en Domeno verwoest. Aangezien de brand donderdag op drie verschillende plaatsen ontstond, denkt de politie dat het wur is aangestoken. Georgische wegwerkers vermoord moskou In Tsjetsjeno-Ingoesjetië, een opstandige Kaukasus-re- publiek, zijn gisteren acht wegwerkers uit Georgië vermoord. De mannen werkten aan de Transkaukasische snelweg in de buurt van het dorp Alkoen, dicht bij de grens met de Russische provin cie Noord-Óssetië. Het gebied is zeer onrustig door etnische conflicten tussen Ossetiërs, Ingoesjeten en Georgiërs. Offensief tegen leger Myanmar tachilek Rebellen van de Shan-minderheid hebben in het zui den van Myanmar(het voormalige Burma) de regeringstroepen in het defensief gedrongen. Het Mong Tai Leger (MTA) van krijgsheer Khun Sa heeft de strategische Doi Kong Mon-berg in- jenomen en rukt op naar de stad Tachilek aan de Thaise grens, ie Shan strijden voor onafhankelijkheid. tazachstan tekent 'partnerschap' jurusselDe voormalige Sovjet-republiek Kazachstan heeft zich gisteren aangesloten bij het Partnerschap voor Vrede van de jNAVO. Ook Wit-Rusland wil zich voegen bij de negentien staten [die een akkoord met de NAVO hebben gesloten dat voorziet in militaire en politieke samenwerking. £es doden bij vliegtuigongeluk >ta Een Colombiaans vliegtuig met 27 mensen aan boord IjiTgisteren kort na het opstijgen neergestort. Zes inzittenden kwamen om en twintig mensen raakten gewond. Enkele secon den voor het toestel neerstortte, meldde de piloot dat er proble men waren met de motor. Het ongeluk gebeurde in Villavicen- cio, de hoofdstad van de provincie Meta. iking-newyork» ap )e Chinese regering, het Ameri- aanse bedrijfsleven en Chinese - issidenten hebben positief ge- - rd op het besluit van pre- dent Clinton de status van leest begunstigde handelsna- isvan China te verlengen en fezestatus los te koppelen van mensenrechten. Het Chinese linisterie van buitenlandse za- ;n is echter teleurgesteld over et niet opheffen van het ver- od op de verkoop van wapens an China. Ook Chinese dissidenten ver welkomden de beslissing van ilinton. Volgens hen hebben "Charlie Brown, manager voor oede betrekkingen op lange China van sportartikelengigant ;rmijn meer invloed op de Nike. aos kou hans geleunse :orrespondent let gijzelingsdrama dat Rus and een etmaal in de ban hield, gisteren geëindigd met de be vrijding van de gijzelaars. Politie n de opstandige Kaukasus-re- lubliek Tsjetsjeno-Ingoe§jetië vist de helikopter met vier tvvaarbewapende ontvoerders in zeven gijzelaars aan boord te vermeesteren. Eén van de da lers ontsnapte, maar werd later Dmroepplannen j)oema vallen slecht bij Jeltsin MOSKOU AP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Zuid-Afrika voert voorlopig geen executies uit JOHANNESBURG Rtr-ANP Zuidafrikaanse rege ring zal voorlopig geen dood vonnissen uitvoeren. Dat heeft minister Dullah Omar (justitie) gisteren het parlement laten weten. Het lot van ruim vier honderd ter dood veroordeel den die nog op de voltrekking van hun vonnis wachten, baart Omar grote zorgen. Sinds 1989 zijn er in Zuid-Afrika geen te rechtstellingen meer geweest. De voormalige regering-De Klerk liet geen executies meer toe, nadat organisaties van mensenrechten tegen deze praktijken scherp hadden ge protesteerd. Tot de veroordeel den behoren de twee rechtse extremisten Clive Derby-Lewis en Janusz Walus. Zij kregen de doodstraf wegens de moord op de ANC-politicus Chris Hani in april vorig jaar. In navolging van de Veiligheidsraad heeft de Eu ropese Unie gisteren officieel al le resterende sancties tegen Zuid-Afrika ingetrokken. Overi gens was alleen het wapenem bargo nog van kracht. De ande re strafmaatregelen waren al in getrokken in de aanloop naar de verkiezingen. 'Frcins initiatief voorlopig nogal vrijblijvend' parus gpd-anp Rusland heeft gisteren demonstratief geweigerd om on der supervisie van de Europese Unie onderhandelingen te beginnen met de Baltische Staten over problemen rond grenzen en minderheden. De Russen toonden daar mee hun reserves over het 'stabiliteitspact' voor heel Eu ropa, waarvoor gisteren in Parijs door ministers uit meer dan veertig landen het startschot werd gegeven. De Balten zijn enthousiast over de internationale belang stellingvoor hun problemen, al dus minister Kooijmans giste ren in Parijs. Maar de Russen hebben nog niet beloofd echt mee te doen, hoewel ze het Sta biliteitspact officieel aanvaar den. Zo verzetten zij zich nog tegen het idee dat de EU de on derhandelingen zou moeten lei den, omdat dat als 'betutteling' wordt gezien. In de tweede onderhande lingsronde staan Hongarije, Slo wakije, Roemenië, Polen, Bulga rije en Tsjechië centraal. Aan deze tafel gaat het er vooral om Het stabiliteitspact moet over een jaar een alomvattende ak koord hebben opgeleverd over de problemen rond etnische minderheden en grensgeschil len in Midden en Oost-Europa. Het door Frankrijk geopperde en door de EU overgenomen idee voorziet in twee onderhan delingsrondes. In de ene ronde zouden Rusland, Letland, Litou wen en Estland moeten praten over de vage grenzen en over de bescherming van de Russische minderheid in de Baltische Sta ten. dat de eerste drie landen het Hongaarse minderhedenpro bleem oplossen. De negen Oosteuropese lan den die lid willen worden van de EU, zullen zich inspannen om hun nog uitstaande minder hedenproblemen op grond van 'goed nabuurschap' te regelen. Deze afspraak tussen de EU en de negen landen in Oost-Euro pa moet zo mogelijk binnen een jaar tijd leiden tot een stabili teitspact, waarvan de naleving wordt gecontroleerd door de CVSE (Conferentie voor Vrede en Samenwerking in Europa). Het resultaat van het door Frankrijk zo fel gepropageerde initiatief blijft voorlopig echter nog tamelijk vrijblijvend, zo constateert Kooijmans. ,,De menukaart is opgesteld, maar we weten nog niet wat er zal worden genuttigd en in welke volgorde de gerechten op tafel komen." mensenrechtensituatie in China dan handelssancties. Volgens Robin Munro, die bij de mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch China in zijn pakket heeft, zal Peking Clintons beslissing echter op vatten als 'een overwinning voor de standvastigheid, de inti midatie en de harde opstelling' en als 'een nederlaag voor alles dat de VS hebben proberen te bereiken'. Het Amerikaanse bedrijfsle ven bejubelde het besluit van Clinton als een afgetekende overwinning. ,,De toekomst ziet er nu een stuk beter uit", aldus 'e Doema, de Tweede Kamer 'an het Russische parlement, gisteren besloten een ei- jen omroeporganisatie op te ichten. President Jeltsin en or ganisaties van journalisten heb- 1C ben felle kritiek op het besluit. Presidentieel woordvoerder iatsjeslav Kostikov noemde het an een 'schending van de voorrechten van de vrije massa media en een informatie-dic- ÏUtaat' dat alleen maar 'rampzali- gevolgen' kan hebben. Jeltsin heeft slechte ervarin gen met parlementaire nieuws uitzendingen. Het parlement dat hij in het najaar heeft ent bonden, had ook een eigen om- "roep opgericht, met het argu ment dat de oppositie tegen Jeltsin in de staatsmedia niet aan bod kwam. door speciale eenheden neerge schoten. De man raakte daarbij zwaargewond. De ontvoerders en hun gijze laars waren gistermorgen met de helikopter vertrokken uit de Zuidrussische stad Mineralnye Vody. De Russische autoriteiten hadden hun eisen (helikopter, zware wapens, morfine en tien miljoen dollar losgeld) ingewil ligd. De helikopter vloog richting Tsjetsjeno-Ingoesjetië, achter volgd. door zeven militaire heli kopters. Die hoefden echter niet in actie te komen dankzij het optreden van de Tsjetsjenen. De kaping was de tweede bin nen vijf maanden dn de roerige Kaukasus, een kruitvat van etni sche tegenstellingen. Ook bij de vorige gijzeling wdren school kinderen betrokken. Peking China en Rusland hebben gisteren enkele samenwerkingsakkoorden ondertekend. Een van de akkoorden behelst samenwerking bij het toezicht op hun lange gemeenschappelijke grens en op het gebied van handel, landbouw en milieubescherming. Woordvoerder Wu Jianmin van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken zei dat de twee landen ook zullen gaan samenwerken op het gebied van militaire technologie. Op de foto wisselen de Chinese premier Li Peng en zijn Russische ambtgenoot Tsjemomyrdin documenten uit. foto reuter will burcess lig maken en een groot deel van de massa slachtingen op hun geweten hebben, zich tijdens de gehele evacuatieoperatie koest hielden, wordt als positief omschreven. Hieruit blijkt dat het leger en de interim-re- gering, waarmee de VN intensief hebben onderhandeld over deze evacuatie, wel de gelijk controle kunnen uitoefenen op de milities. Dit zou een gunstige invloed kunnen hebben op de besprekingen over een wa penstilstand die voor maandag op het pro gramma staan. Het Rwandees Patriottisch Front (RPF) zegt dan met de interim-rege ring te willen gaan praten op voorwaarde dat die enige bereidheid toont de moord lustige milities in te tomen. nairobi frans van den houdt correspondent Na wekenlang een golf van kritiek over zich heen te hebben gekregen wegens falend be leid en gebrekkig optreden in Rwanda, was een succesje zeer gewenst voor de Verenig de Naties. Vandaar dat gisteren de loftrom pet werd gestoken over een eigen, zonder noemenswaardige problemen uitgevoerde evacuatie van vijfhonderd Rwandese bur gers uit de hoofdstad Kigali. Dat de VN er na 500.000 doden nu in zijn geslaagd voorlopig het leven van vijf honderd Rwandezen te redden, lijkt niet meer dan een uiterst mager succesje. Maar de VN zelf zien dat anders. Zij beschouwen deze reddingsmissie een eerdere misluk te drie weken geleden als cruciaal voor het toekomstige optreden van de VN in de nog immer door zwaar oorlogsgeweld ge teisterde hoofdstad van Rwanda. ,,Dit was duidelijk een 'test-case' voor ons", verklaarde een VN-woordvoerder na afloop. „Ons mandaat behelst het bescher men van de burgerbevolking en we hebben die opdracht nu met succes volbracht. Ho pelijk kunnen we op korte termijn meer van - deze positieve operaties uitvoeren." Even dreigde het allemaal toch nog mis te gaan toen het konvooi bij het verlaten van het centrum van Kigali in de vuurlinie te recht kwam. Maar dit gevaar was slechts van korte duur. Het feit dat de Hutu-milities, die de door het regeringsleger bezette stadsdelen onvei- Paus Johannes Paulus II verliet gisteren het Romeinse ziekenhuis Ge- melli. Vier weken geleden belandde hij in het ziekenhuis nadat hij bij een valpartij in de badkamer zijn dijbeen brak. foto reuter maurizio la pi ra rome eelco van der linden correspondent Paus Johannes Paulus II zal vol gende week een brief doen uit gaan waarin hij verklaart dat het vrouwelijk priesterschap voor het Vaticaan niet acceptabel is. De paus, die gisteren werd ont slagen uit het Romeinse zieken huis Gemelli, stelt dat Christus uit vrije wil besloot mannen en niet vrouwen tot zijn apostelen te benoemen. Het 'nee' tegen de vrouwen moet volgens de paus dan ook niet worden geïn terpreteerd als discriminatie op basis van geslacht. Vier weken geleden werd de paus in het ziekenhuis opgeno men nadat hij was uitgegleden in zijn badkamer en daarbij de kop van zijn rechter dijbeen brak. De behandelende artsen verklaarden dat de revalidatie van de 74-jarige paus zeer voor spoedig verloopt en dat hij over enkele weken al zonder stok zal kunnen lopen. De paus ging gisteren niet naar zijn vakantie verblijf in Castelgandolfo, maar naar zijn appartement in het Vaticaan, hetgeen erop duidt dat hij zijn normale Werkzaam heden zal hervatten. Hij zal morgen op het Sint Pietersplein het traditionele Angelus zeggen en volgende week donderdag de Amerikaanse president Clinton ontmoeten. De discussie omtrent de wij ding van vrouwen bereikte eer der dit jaar een hoogtepunt na dat de Britse Anglicaanse kerk overging tot de wijding van vrouwen. Dit besluit veroor zaakte grote spanningen tussen Londen en het Vaticaan. Vorige maand besloot de paus wel meisjes toe te laten als misdie naar. Dit werd gezien als een belangrijke concessie, maar was, zo blijkt nu, geen voorbode van het vrouwelijke priester schap. mocratie waarin religieuze rechten en mensenrechten zijn gewaarborgd. Honderden Palestijnen zijn gisteren uit de Gazastrook ver trokken om een baan te zoeken in Israël. Het Israëlische leger had even tevoren de afsluiting van het gebied opgeheven. Het leger sloot het gebied af, nadat militante moslims bij een wachtpost twee Israëlische sol daten hadden gedood. De Pa lestijnse politie had vervolgens niets gedaan om de daders op te sporen. De voormalige Israëlische le gergeneraal Ariel Sharon, een fervent tegenstander van Pales tijns zelfbestuur, heeft gisteren laten weten dat hij het bij de verkiezingen van 1996 wil opne men tegen Rabin. De 66-jarige Sharon, die lid is van de rechtse Likud-partij, wil de verkiezingen ingaan als onafhankelijk kandi daat. Refererend aan het Pales tijns zelfbestuur in Gaza en Jeri cho zei hij dat hij zich zal ver zetten tegen 'de grote gevaren die de huidige regering ons heeft gebracht'. JERUZALEM «AP-Rtr Bronnen rond de Israëlische premier Rabin hebben gisteren tegenover het dagblad Haaretz de Palestijnse ontwerp-Grond wet 'de ernstigste schendihg van het Gaza-Jericho-akkoord tot nu toe' genoemd. Rabin zelf zei dat niet woorden maar da den ertoe deden. „Het is ge klets", aldus de premier over de ontwerp-Grondwet. Volgens de ontwerp-Grond wet van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) is Jeru zalem de beoogde hoofdstad van Palestina. „Net als de Israë li's Jeruzalem herhaaldelijk tot hun eigen eeuwige hoofdstad hebben uitgeroepen, hebben wij het recht om de stad onze eigen hoofdstad te noemen", reageerde de voorzitter van de juridische commissie van de PLO, Anis Qassem. Dit stand punt staat haaks op de bedoe lingen van Israël. De Grondwet, die nog moet worden herzien en goedgekeurd door de Palestijnse Nationale Raad, voorziet ook in een de- OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR BUKO BEVERWIJK 02510-11727 rome eelco van der linden correspondent De Kroatische president Tudj- man heeft in niet mis te ver stane bewoordingen zijn be zorgdheid geuit over de bui tenlandse politiek van Italië. Hij verweet de buurstaat 'im perialisme en gebiedsaan- spraken, omdat de leden van de post-fascistische rege ringspartij Nationale Alliantie menen dat Istrië, Dalmatië en de stad Rijeka Italië toehoren. Tudjman zei te vrezen dat de ze claims de stabiliteit van Kroatië zal ondergraven. Tudjman zei zeer bezorgd te zijn over de resultaten van de jongste Italiaanse verkie zingen en de opmars van Na tionale Alliantie. Hij refereer de ook aan de benoeming van Mirko Tremaglia, een tot voor kort overtuigd fascist, die de ze week tot voorzitter werd gekozen van de buitenland commissie van de Italiaanse 'Tweede Kamer'. Tremaglia heeft in het recente verleden laten weten het in 1975 tus sen Italië en het toenmalige Joegoslavische gesloten grensakkoord 'te willen ver scheuren'. Tremaglia zei gisteren in een interview in de krant La Repubblica niet de grenzen te willen veranderen, maar een politiek voor te staan die het opneemt voor de Italiaanse minderheden in Kroatië en Slovenië. Hij zei ook dat de 'ballingen' die nu in Italië le ven het recht hebben de be zittingen terug te krijgen die zij hadden in het vroegere Joegoslavië. Het is overigens de derde keer in zeer korte tijd dat 'het buitenland' zijn bezorgheid uit over Italië. Het Europees parlement en de Franse presi dent Mitterrand gingen Tudj man voor. istanbul» jessica lutz correspondent Het bestand dat vorig weekein de werd gesloten tussen de twee Koerdische partijen in het noorden van Irak is alweer geschonden. Rond de stad Shaqlawah wordt hevig ge vochten. Diverse bronnen mel den bovendien dat 14.000 Iraanse troepen 20 kilometer het Koerdische land zijn bin nengetrokken. Daarbij zou de vallei van Halabdja zijn ge bombardeerd, de plaats waar de bevolking in 1988 door Sad dam Husseins chemische wa pens werd uitgemoord. Al twee weken wacht Djelal Ta- labani, de leider van de Pattrio- tische Unie van Koerdistan (PUK), in de Syrische hoofdstad Damascus tot hij Irak kan betre den. Om in het gebied te komen dat door zijn peshmerga's(strij ders) wordt gecontroleerd, moet hij echter door het gebied dat in handen is van zijn rivaal Mesut Barzani, de leider van de Koer- discheDemocratische Partij (KDP). Deze laatste heeft laten weten de veiligheid van Talaba- ni niet te kunnen garanderen. Op papier leiden de twee hoofdmannen samen de rege ring van 'Vrij Koerdistan', de strook boven de 36ste breedte graad die door een geallieerde luchtmacht wordt beschermd tegen aanvallen van Saddam Husseins leger. Zo'n twintig dagen geleden vlo gen leden van de twee partijen elkaar in de haren terwijl Tala- bani zich in het buitenland be vond. Het heet een uit de hand gelopen ruzie te zijn om het ei gendomsrecht over een paar huizen en een stuk grond. Maar het feit dat die ruzie al bijna een maand duurt, zich inmiddels heeft uitgespreid over een aap- zienlijk gebied en het leven heeft gekost aan honderden mensen, duidt erop dat er meer aan de hand is. Woordvoerders van zowel de PUK als de KDP houden echter vol dat er niets ernstigs aan de hand is. De PUK is echter wel bezorgd over het feit dat Iran zich in het conflict heeft ge mengd, alhoewel Iran dit offi cieel ontkent. Volgens zegsman Serchil Kazzas vechten de Iraanse troepen zij aan zij met de fundamentalistische Hezbol lah, de Koerdische Islamitische Partij en de KDP tegen de PUK. Leider Talabani staat bekend om zijn marxistisch verleden. Nu werpt hij zich op als verde diger van de democratie, in te genstelling tot Barzani, die een traditioneel stamhoofd is, ge neigd tot de instandhouding van de feodale structuur. De conservatieve Barzani is voorstander van toenadering tot het regime in Bagdad, om zijn volk uit de ondraaglijke situatie van een dubbel embargo te red den, dat van de Verenigde Na ties en dat van Bagdad. Een compromis met Hussein bete kent echter het opgeven van een deel van de verworven vrij heid. Maar Barzani beseft dat die vrijheid slechts zolang zal duren als de aanwezigheid van de westerse geallieerde lucht macht. De buurlanden Turkije, Syrië en Iran zien met argusogen de groeiende onafhankelijkheid van Noord-Irak aan. Bij de bombardementen die het Turk se leger uitvoert op kampen in het gebied van de Koerdische Arbeiderspartij PKK, die in Tur kije een gewapende strijd voert voor onafhankelijkheid, worden af en toe 'per ongeluk' ook dor pen geraakt. De Iraakse Koer den vatten dit op als een waar schuwing. Vandaar dat Barzani eieren voor zijn geld wil kiezen. Talabani zegt ook geen volledi ge onafhankelijkheid te willen, maar er zijn weinigen die hem op dat punt geloven. Zijn toena dering tot de marxistisch-leni- nistische PKK versterkt deze in druk. Onafhankelijke bronnen beves tigen dat de PKK de laatste tijd zware verliezen heeft geleden. Het is dus logisch dat de PKK zijn voortbestaan probeert te verzekeren in Noord-Irak. In dit licht beziet Ankara de recente migratie van naar schatting 15.000 Turkse Koerden naar Noord-Irak, een stroom die ie dere dag aanzwelt. Volgens officiële verklaringen heeft de PKK de burgers ge dwongen hun spullen te pak ken. In het kader van de in ok tober te houden verkiezingen zal namelijk in juli een volkstel ling worden gehouden in Noord-Irak. De Turkse Koerden zouden volgens Ankara Talaba- ni's kansen moeten vergroten. De migranten zelf zeggen te zijn weggetrokken onder druk van het Turkse leger, dat hun dor pen heeft verwoest omdat ze weigerden de wapens op te ne men tegen de PKK. Ze hopen van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de Vere nigde Naties (Unhcr) in Noord- Irak de officiële vluchtelingen status te krijgen, waardoor ze naar een westers land kunnen gaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5