Beachy Head is dodelijk mooi Aandeel ZATERDAG 28 MEI 1994 Beachy Head, gelegen aan de kust van Sussex, is een van de mooiste plekken van het Verenigd Koninkrijk. Maar in Engeland en daarbuiten wordt de 150 meter hoge krijtrots vooral met de dood geassocieerd, „Dit is de op één na populairste plek voor zelfmoorden in de hele wereld", zegt de politieman. „We leggen het alleen aftegen de Golden Gate Bridge in San Francisco. Krijtrots heeft grote aantrekkingskracht op zelfmoordenaars CEESVAN ZWEEDEN* Het dubbele spoor door het half lange gras is nog vers. Hoewel de laatste dauwdruppels al zijn verdampt, heeft de warme middagzon het platgereden gras nog niet doen oprichten. De twee lijnen die de auto over de zachtgolven- de bodem heeft getrokken, zijn met het oog gemakkelijk te volgen. Dat wil zeggen: tot ze tweehonderd meter verder plotseling in het niets verdwijnen. Over de flauwe helling van smaragd volgen we het spoor. Links openbaart Eastbourne zich aan het oog, recht vooruit schuimt de Atlantische Oceaan. Het dubbele spoor ein digt waar het gras overgaat in brokkelig krijt. Is de auto teruggereden in haar eigen spoor? Het is de allereerste gedachte die opkomt, een gedachte die getuigt van grote naïviteit. De werkelijkheid is cynischer. De auto is ver der gereden over het krijt en vervolgens over de rand. We kijken angstig naar beneden en daar, ruim honderd meter lager, ligt het wrak, opengereten door de scherpe rotsen. De kuststreek ten westen van Eastbourne gaat door voor een der mooiste gebieden van Engeland. Over een afstand van tientallen ki lometers strekt zich een plateau uit van gra zige weides, die slechts door rechtstandige krijtwanden van de Oceaan worden geschei den. Het hoogste, en tevens meest zuidelijke punt is Beachy Head. Hier bereikt de krijt- wand een hoogte van 150 meter, vele malen hoger dan de eenzame vuurtoren beneden op het strand. Het was deze plek waar de af gelopen vijftien jaar honderden mensen de dood tegemoet gingen. Drama Beachy Head is een geliefde plek voor zelf moordenaars", zegt Terry Griffith. „Ik kom hier vaak om op het strand naar fossielen te zoeken, en altijd ligt er wel een wrak. Vorig jaar was ik hier toen de lijken werden gebor gen van een jonge moeder en haar beide kin deren. De meisjes waren misschien vijf jaar. Naast de auto lagen hun teddyberen. De vrouw had haar man verloren aan kanker. Ze had een auto gehuurd, en was daarin met kinderen en al van de rots gereden. Ze waren daarvoor helemaal uit Londen gekomen." Toen: een gezin. Nu: een oude man. Zijn ont zielde lichaam is al weg, maar als stille getui gen van het drama liggen het hoedje en de gebroken wandelstok nog bij het wrak. Op de vloer van de oude Citroën is tussen het ver splinterde glas een opengevouwen kaart van Engeland zichtbaar. De weg naar Beachy Head, voor zovelen de weg naar de dood, is omcirkeld met zwarte inkt. „We krijgen hier mensen uit de hele we reld", zegt Michael Davey, de politieman die verslag moet uitbrengen aan de lijkschouwer. „We hebben een Amerikaan gehad die hier zelfmoord heeft gepleegd, twee Duitsers, veel Schotten. Beachy Head is de op één na popu lairste plek ter wereld voor zelfmoorden". Davey grinnikt. „We leggen het alleen af te gen de Golden Gate Bridge in San Francis co." De aantrekkingskracht van Beachy Head is voor Davey gemakkelijk te verklaren. „Niet alleen kun je hier zowel naar beneden sprin gen als rijden, je weet bovendien bijna zeker dat je het niet overleeft. De succes rate van Beachy Head is heel hoog. Als je een overdo sis pillen neemt, weet je maar nooit of er niet iemand is die je naar een ziekenhuis troont waar ze je maag leegpompen. Maar voor wie hier over de rand gaat, is er geen weg terug." In zijn loopbaan van ruim twintig jaar is Da vey slechts gestuit op vier mislukte pogingen. „Dat waren mensen die in een boom beland den of terecht kwamen op een richel. Maar ze raakten wel allemaal ernstig gewond, want Beachy Head is een plek waar niet mee te spotten valt." De morbide statistieken van Beachy Head zijn vervat in een twintigtal dikke mappen, zorgvuldig opgeborgen in Daveys kantoortje. „De meesten laten bovenaan de rots wel iets achter waarmee wij hen kunnen identifice ren", zegt hij. „Soms is dat een paspoort, een handtas of een ring, vaak ook een briefje." Het gaat gewoonlijk slechts om een paar re gels, maar die luttele woorden verraden vaak een martelgang van vele jaren. „Nu hoef je tenminste niet meer op ziekenbezoek te ko men", schreef een bejaarde vrouw met kan ker aan haar dochter. En een 22-jarige man liet de vrouw van wie hij hield, weten: „Gefeliciteerd met je huwelijk. Ik hoop dat jullie echt gelukkig zullen zijn." Soms echter, vermoedt Davey, gaat het niet om zelfmoord. „Dit is ook de perfecte plaats voor een moord", zegt de politieman. „Waarschijnlijk worden hier ook mensen van de rotsen afgeduwd. Maar hoe bewijs je dat? Vorig jaar koesterden we heel ernstige ver- denkingen, toen het lijk was gevonden van een man wiens handen en enkels waren ge boeid." Wanhoopskreet Bij Beachy Head zijn door de jaren heen ver scheidene defensielinies ontstaan. Naast het parkeerterrein staat nu een telefooncel van waaruit mensen in nood kunnen bellen. Er hangt ook een bordje naast. De tekst: 'De Sa maritanen zijn er voor u - dag en nacht. Bel 735555' Wie dat negeert, stuit honderd meter Onze Taal Beachy Head is een plek waar niet mee te spotten valt. FOTO'S BETSIE VAN DER MEER verder op een steen die als een soort grafzerk uit het gras oprijst. Het opschrift is bijna een wanhoopskreet: 'God is altijd Groter dan al onze problemen'. Maar de meest formidabele kustverdedi ging wordt bemand door James en Carol Cunningham, beheerders van de pub bij Be achy Head. „Je haalt ze er heel snel uit", zegt James. „Meestal kruipen ze weg in een hoek je met een glas bier. Daar zitten ze dan enige tijd, alleen. Soms huilen ze, soms staren ze alleen in het glas." James of Carol zullen al tijd pogen 'een vriendelijk gesprekje' te be ginnen. „Vorige week hadden we hier een man die duidelijk heel erg van streek was. Hij droeg een donkere bril, maar we konden zien dat hij had gehuild. Hij bestelde een whisky en dronk die snel op. Carol sprak even met hem, maar ineens schreef hij een chèque van 100 pond uit en liep naar buiten. Ik volgde hem naar de afgrond, terwijl Carol de politie belde. „Toen ik hem had ingehaald, zei ik alleen: 'Is er iets, misschien'? Die vraag was voldoen de. Hij hield stil, barstte in snikken uit, en be gon zijn verhaal te doen. Twee weken eerder waren zijn vrouw en kinderen omgekomen bij een verkeersongeval, zei hij. Het leven had voor hem geen zin meer. Maar terwijl wij spraken, arriveerde de politie, die hem weg voerde." James beseft dat hij een kroegbaas is, geen psychiater. „Drie weken geleden hadden we jongeman aan de bar. Hij dronk een aantal glazen, praatte wat met de andere gasten, lachte zelfs. Toen liep hij naar buiten en sprong." James had als psychiater gefaald. „De meeste mensen die echt zelfmoord wil len plegen, doen het 's nachts, als de pub dicht is", zegt James. „Vaak komen ze per taxi uit Eastbourne, waar ze eerder met de trein zijn aangekomen. De chauffeurs heb ben ook een hoop ervaring. Als iemand zich in het holst van de nacht bij Beachy Head laat afzetten, bellen ze altijd de politie. Maar die is dan gewoonlijk te laat." Er is weinig dat James in de nacht kan uit richten, hoewel hij boven de pub woont. Maar voor diegenen die tijdens zijn ope ningsuren springen, voelt hij zich verant woordelijk. „Carol en ik hebben ons inge schreven voor een cursus psychiatrie", zegt hij. „Het zal ons helpen de springers onder onze klanten er eerder uit te halen." Stijgende lijn De zelfmoordcijfers zijn in Groot-Brittannië de afgelopen twee decennia dramatisch ge stegen. Voor mannen tussen de 15 en 44 jaar bedroeg de stijging tussen 1974 en 1989 on geveer 70 procent. Die stijgende lijn zette zich de afgelopen jaren voort, zeggen de Sa maritanen, maar onder vrouwen nam het aantal zelfmoorden recentelijk af. „Driekwart van alle zelfmoorden wordt nu door mannen gepleegd", aldus Paul Farmer van de liefdadigheidsorganisatie. „Wat dat betreft loopt Groot-Brittannië uit de pas met andere Europese landen, waar het aantal mannelijke en vrouwelijke zelfmoordenaars ongeveer gelijk is. Dat zegt misschien iets over de Britse samenleving, die het mannen moeilijk maakt hun gevoelens te uiten." Niemand weet waarom het aantal zelf moorden tot 1990 zo explosief toenam. Een klassieke verklaring was altijd werkloosheid, maar die lijkt niet langer steekhoudend. Na 1990, toen de werkloosheid explosief toenam, begon de zelfmoordcurve (voor mannen en vrouwen samen) juist horizontaal te lopen. Bij Beachy Head was 1990 met 26 doden het 'topjaar'. „Vorig jaar", zegt politieman Michael Davey, „hadden we er nog maar ne gentien." Maar James Cunningham, de kroegbaas, wenst zichzelf wijs te maken dat de daling misschien een gevolg was van zijn barmhartige werk. „We hadden hier vorig jaar ook 53 mensen die wilden springen, maar op tijd door de politie weggevoerd kon den worden", zegt hij. „Als je die erbij optelt, hadden we hier in 1993 ruim zeventig inci denten." De kroegbaas zucht. „Dat was elke vijf dagen een zelfmoordpoging. U hebt er vast en zeker van ge hoord. Begin juni is het zover: KPN gaat naar de beurs. De staat ver koopt een deel van zijn aandelen. We kunnen nu allemaal aandeel houder worden. En wel van één van de toonaangevende ondernemin gen die ons land rijk is, de Konink lijke PTT Nederland. Zo kwam het dat wij thuis een financieel gesprek hadden. Een gesprek zoals er de zer dagen in tienduizenden huiskamers ge voerd zal zijn. Over de vraag of we een aan deel KPN zullen gaan kopen. Er is veel voor, maar ook veel tegen. In de eerste plaats is aanschaf van zo'n aandeel natuurlijk een vaderlandslievende daad, want we helpen 'onze' PTT. Blijkens de peperdure adverten tiecampagne zitten ze namelijk te springen om aandeelhouders. Wat is er nu mooier dan eendrachtig het vaderland te steunen in een toonaangevende onderneming. Vijf tien miljoen aandeelhouders, dat zou een prachtig resultaat zijn. Daar staat tegenover dat de PTT als staats bedrijf eigenlijk al van ons was, en dat we er vanaf volgende maand eerst allemaal een aandeel voor moeten kopen om ons éige naar te mogen noemen van iets dat we dus altijd al bezaten. Zodat we per saldo duur der uit zijn, lijkt me. Maar ik geef toe dat ik van economie geen verstand heb. Heerlijk is natuurlijk dat zo'n aandeel di vidend gaat opleveren. Vooral als het goed gaat met de PTT. Dus we zullen zo veel mogelijk brieven versturen en extra vaak telefoneren want dat brengt allemaal geld in het laatje en verhoogt ons dividend bedrag. Wij fantaseerden al over een zo merhuisje in Drente en een nieuw bankstel, tot we bedachten dat dat ene aandeel van ons waarschijnlijk zes gulden per jaar gaat opbrengen. Of bij een fikse tariefsverhoging van portokosten misschien 6,50. Te wei nig in ieder geval om zelfs maar het prijs verschil van die duurdere postzegels van te betalen. Zodat het voor aandeelhouders gunstiger is om juist weinig brieven te stu ren en weinig op te bellen, als je er nog iets aan over wilt houden; laat de rest van Ne derland maar schrijven en bellen. Tenzij straks echt iedere Nederlander een aandeel heeft. Hoe het dè.n moet, weet ik nog niet. In gedachten zie ik ons aandeel al voor me, veilig opgeborgen in de doos met belangrij ke papieren. Tot nu toe had die doos niet veel om het lijf: een trouwboekje, een inen- tingsbewijs van onze kat, die Koosje heet, en een hele stapel garantiebewijzen van wekkers die we al lang niet meer hebben. Maar bovenop komt dan ons Aandeel KPN, een van de toonaangevende ondernemin gen die ons land rijk is. Wat natuurlijk een zorgelijk bezit is. Voor dat inentingsbewijs van onze kat komt geen inbreker z'n bed uit, maar met een Aandeel KPN in huis ben je je leven niet zeker. We zullen een kluis nodig hebben en serieus over inbraakbevei liging moeten gaan nadenken. Want je kunt er donder op zeggen dat op vertoon van een fotokopie geen dividenden uitgekeerd worden. Zodat het bij nader inzien ook geen goed idee is om op de voordeur naast de brievenbus een bordje te maken met 'Aandeelhouder KPN', 't Moet schelen in de behandeling die je van de postbode krijgt, want zo'n man beseft tegenover z'n werkge ver te staan. Maar het is tegelijk ook een uit nodiging aan dieven die op die manier we ten waar iets te halen valt. Wel is een aandeelhouder een invloedrijk persoon. Ik zie al hoe ik, met dat ene aandeel in mijn binnenzak, straks naar de aandeelhoudersvergadering ga. En hoe ik daar mijn stem zal verheffen en desnoods met de vuist op tafel zal slaan. Al weet ik nog niet of ik voor of tegen tariefsverhogin gen moet zijn. Tot nu toe was ik altijd te gen, maar het bezit van zo'n aandeel geeft je natuurlijk een andere kijk op de wereld. In ieder geval moeten we als aandeelhou ders niet over ons laten lopen. Als het te gek wordt, dreig ik ermee dat ik mijn aandeel op de beurs gooi. Daar sidderen directies altijd voor. Want u denkt misschien: ach, dat ene aan deel van die Van der Horst, maar zo werkt dat niet. Als het bekend wordt dat ik over weeg om mijn aandeel van de hand te doen, zullen de buren misschien volgen, en zo kan een lawine ontstaan die niet alleen onze fiere KPN doet instorten maar onze hele economie op de rand van de afgrond brengen. Niet dat ik het echt zal doen, want zo ben ik niet. Maar ik dreig ermee, als ze beginnen over 85 cent op een gewone brief. Want gezien die zes gulden dividend moet ik toch maar tegen tariefsverhogingen blij-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 43