Kok stelt tijdslimiet 'De dienst wil fout nooit toegeven en oorzaak komt nooit boven water' Milieudefensie: per and milieuquotum Vandaag ntroduceert de ANWB een nieuwe auto Binnenland 007 zet charmes in tegen Kamercommissie Kansen Lubbers voor 'Brussel' niet hoog ingeschat VVD durft gok met 'paars' aan fERDAG 28 ME11994 jezer wil komst asielzoekers beperken m haag De meeste kiezers (73 procent) willen de toestroom n asielzoekers beperken. Achttien procent vindt dat Neder- nd iri het geheel geen asielzoekers meer moet toelaten. Negen ocent vindt daarentegen dat de komst van asielzoekers onbe- :kt mogelijk moet blijven. Dit blijkt uit het nationaal kiezers- lerzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Uit onderzoek blijkt dat het minderhedenbeleid door de helft i de ondervraagden als één van de belangrijkste problemen irdt beschouwd. Daarna volgen achtereenvolgens de werkge- jenheid. de sociale voorzieningen en criminaliteit. Het milieu, de vorige verkiezingen in 1989 nog bovenaan de lijst, is ge- ;t naar een vijfde plaats. /D'er Luteijn stapt op De fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer, Da- BXuteijn, keert medio volgend jaar niet terug op zijn post. Dit Jeft hij gisteravond bekend gemaakt tijdens het WD-congres iBreda. Volgens Luteijn is het na zoveel jaren wel mooi ge- tT heeft informatie gelekt' sterdam De 39-jarige hoofdverdachte in een omvangrijke ;jzaak verdenkt het Interregionaal Rechercheteam Noord- illand/Utrecht (IRT) van het lekken van informatie, met een ibraak in zijn boerderij in Abcoude ajs gevolg. Tijdens de in- is ongeveer 300.000 gulden ontvreemd. De verdachte als pft zijn advocaat opdracht gegeven zaterdag een advertentie De Telegraaf te doen opnemen. Daarin worden onder belofte te In een 'zeer hoge beloning' inlichtingen gevraagd. De man is erder dit jaar wegens zijn criminele activiteiten veroordeeld tot b#ie Jaar gevangenisstraf. [(aamloze lijst bij verkiezingen linhemOp de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen tor het Europese Parlement prijkt onder nummer 9 een naam- jze partij. Die partij, aangevoerd door de Enschedeër J.H. de roen, heeft verzuimd op tijd een naam te laten registreren voor k kieslijst. De partij wordt daarom wellicht officieus vernoemd par haar lijsttrekker. en strafprocedure wapenleveranciers Zes werknemers van Delft Instruments die direct be- fckken waren bij de illegale wapenleveranties aan Irak in 1997, J89 en 1990, worden niet berecht. Het Openbaar Ministerie in [en Haag heeft besloten de zaak te 'schikken' met boetes van [spectievelijk 25.000 en 75.000 gulden. Het Openbaar ministe- Bmeent dat een openbare strafprocedure de onderneming nog :er schade zou berokkenen. JSuiirt protesteert tegen Yomanda Omwonenden van de Evenementenhal in Tiel hebben een ize brief aan het Tielse gemeentebestuur geschreven, waarin protesteren tegen de overlast die de optredens van het beken- medium Yomanda veroorzaken. Naar deze séances, die twee per week in dé Evenementenhal worden gehouden, komen ;elmatig meer dan tienduizend belangstellenden. De buurtbe- iners zeggen in sterk toenemende mate last te hebben van ge- (rkeerde auto's in hun woonwijk. Daarnaast veroorzaken de itredens geluidsoverlast, omdat buiten de hal luidsprekers zijn pgehangen waardoor mededelingen wofden gedaan. inanciën krijgsmacht zorgwekkend oesfeld De financiële situatie van de Nederlandse kijgsmacht zorgwekkend. De aankoop van gevechtshelikopters voor het jr aradepaardje van Defensie, de luchtmobiele brigade, moet rï'e ardoor mogelijk worden uitgesteld. fttatsecretaris Frinking (defensie) sprak gisteren zijn verontrus- iri'ng uit in het Duitse Coesfeld waar hij de oefening Brave Lion ;n fen het Eerste Nederlands Legerkorps bijwoonde. Door de za»ortdurende financiële zorgen zou de motivatie van de man- r d- (happen worden aangetast. llieudefensie vindt dat elke Iropese lidstaat een vastge- Ild milieuquotum zou moeten ijgen. Een dergelijk quotum, jrgelijkbaar met de zuivelquo- ling, stelt per land grenzen i het gebruik van energie en Jmdstoffen. Milieudefensie presenteerde idee gisteravond in Den l tijdens een debat met Eu- parlementariërs. Volgens u lordvoerder Teo Warns is een ilieuquotum een goede ma- er om tot een daadwerkelijk mrzame economische ont- kkeling in de Europese Unie te komen. Warns meent dat Eu ropa met het Verdrag van Maas tricht de verkeerde richting is ingeslagen. „Er worden finan ciële normen gesteld aan de lid staten ten aanzien van inflatie, begrotingstekorten en buiten landse schuld. De milieurichtlij nen raken daardoor onderge schikt." Een duidelijke norm voor het energieverbruik per hoofd van dé bevolking kan een prikkel ge ven aan een duurzame econo mie, aldus Warns. Zo kan er ook een maximum worden gesteld aan het gebruik van grondstof fen per eenheid bruto nationaal produkt. ANWB den haag desiree v wang an oe Langzaam en met veel waardig heid buigt Unicef-ambassadeur Roger Moore zich naar voren. Kijkt eerst even heel serieus en dan verschijnt er op het strakke gezicht een allervriendelijkste glimlach. „Ik werp al mijn char mes in de strijd. Geloof me, ik zal echt niet dreigend roepen: ik ben James Bond en jullie moe ten nu tekenen", zegt de voor malige 007. De leden van de kamercommis sie van Justitie zijn het doelwit van de charmante aanval. Roger Moore probeert hen te overre den om de Conventie voor de Rechten van het Kind snel te ondertekenen. Hij is voor een tweedaagse missie in Neder land. Een missie met één doel. Nederland is een van de weini ge landen die de Conventie nog niet hebben ondertekend. „Sommige politici zullen van avond thuiskomen en tegen hun kinderen zeggen dat ze Ja mes Bond hebben ontmoet. De kinderen zullen vragen wat de voormalig geheim agent van hen wilde. De ouders worden dan gedwongen om te vertellen over de rechten van het kind. Pappa of mamma, zal zo'n kind dan vragen. Wat ga je daaraan doen?". Moore is er zich terdege van be wust dat zijn sterrenstatus .de enige overweging is geweest om hem tot goodwill-ambassadeur van het kinderfonds van de Ver enigde Naties te bombarderen. „Als ik niet bekend zou zijn, zouden ze geen barst om mij geven. Wellicht zou ik dan één van de vele onbekende Unicef- vrijwilligers zijn", zegt hij. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti Twee weken voor onderzoek paars Binnen twee weken moet duidelijk zijn of een paars kabi net haalbaar is. Dat stelt PvdA-leider Kok, die aandringt op spoed 'omdat 1995 geen verloren jaar mag worden'. Als blijkt dat zo'n kabinet mogelijk is, kan de formateur en beoogd premier vanaf half juni het regeerakkoord schrijven. Roger Moore, beter bekend als James Bond, geheimagent 007, wordt in Amsterdam enthousiast begroet bij het Anne Frankhuis. Eerder op de dag sprak Moore als Unicef-ambassadeur een commissie van de Tweede Kamer toe. Tijdens zijn filmcarrière gruwde de Engelsman alleen al bij de gedachte aan een interview. Als goodwill-ambassadeur heeft hij er geen moeite meer mee. „Nu doe ik het graag. Het is dé ma nier om iets voor kinderen te doen". In zijn jonge jaren was Moore erg zelfzuchtig, bekent hij. Alles draaide om hemzelf en zijn ei gen carrière. Twintig jaar gele den gingen de oogkleppen voor het eerst even af. Druk bezig met een film in India besefte hij opeens dat er iets niet klopte. „Ik heb toen oog gekregen voor armoede. De rijken zagen de ar men niet staan. Ik mocht ze daarom niet". Van het werk voor Unicef kan hij nooit helemaal los komen. Ook niet als hij zich in zijn ei gen wereldje terugtrekt. „Ik denk er altijd aan. Als het je koud laat, moet je er meteen mee stoppen", zegt hij. „Iedere zeven seconden gaat er in deze wereld een kind dood. Dat zijn beangstigende cijfers, maar dóet het je ook echt wat? Die kinderen hebben voor ons geen gezicht. Het raakt je pas als zo'n kind een naam heeft. Maar ie der kind dat dood gaat, wordt door iemand gemist". Sinds hij voor Unicef optreedt, is er een nieuwe wereld voor FOTO ANP hem opengegaan. Een wereld waar niemand James Bond, Si mon Templar of Ivanhoe kent. Zo bleek in een klein platte landsdorpje in Midden-Amerika dat nog nooit iemand van hem had gehoord. „De filmster Ro ger Moore kenden de kinderen niet, Unicef daarentegen wel. Al was dat wat pijnlijk, want Uni cef stond voor hen gelijk aan de naald in de arm voor de vacci naties", vertelt Moore. „Het is voor mij een opluchting als mensen mij niet herkennen. Ze vragen dan ook geen handteke ningen. Heerlijk is dat". den haag gpd Gisteren kwamen de drie infor mateurs en de partijleiders Kok, Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66) maar kort bijeen, vanwe ge het aftreden van de ministers Hirsch Ballin en Van Thijn. Vol gens Kok heeft het duo-ontslag als gevolg van' een motie van WD en D66 (en Groen Links), geen invloed op de gesprekken over een PvdA/WD/D66-kabi- net. De partijleiders bogen zich over de wijze waarop meer laagbetaalde banen geschapen kunnen worden. Daarbij kwam onder meer het minimumloon aan de orde, evenals het alge meen verbindend verklaren van CAO's. De partijen zijn hierover niet gelijk gestemd. Volgende week worden de ge sprekken over de sociale zeker heid en de gezondheidszorg voortgezet. De informateurs ho pen eind volgende week een tussenrapportage gereed te fe. 0 inllTO -- - - IIS m Een aangeslagen Ruud Lubbers gaf gisteren toelichting op het vertrek van twee van zijn ministers. De affaire doet Lubbers' kansen in 'Europa' geen goed. den haag henk van de poll De kansen van premier Lubbers op het voorzitterschap van de Europese Com missie zijn er sinds de start van zijn ver hulde campagne in Aken, twee weken geleden, niet beter op geworden. Bron nen rond de premier zijn de afgelopen dagen 'niet vrolijker geworden' van de geluiden die zij uit andere Europese lid staten hebben opgevangen. Al voordat Lubbers zich op de avond van de uitslag van de Tweede-Kamerver kiezingen officieel beschikbaar stelde voor de prestigieuze functie, rezen er in Brussel twijfels over de kansen van de vertrekkende Nederlandse premier. De geruchten dat de Duitse bondskanselier Kohl en de Franse president Mitterrand de Belgische premier Jean-Luc Dehaene hadden gepolst over diens bereidheid het dagelijks bestuur van de Unie te lei den, droegen in niet geringe mate bij aan de erosie van de positie van Lubbers. De verpletterende nederlaag van het CDA bij de verkiezingen van 3 mei maakte de zaak van Lubbers niet sterker. Het gedwongen vertrek van de ministers Hirsch Ballin en Van Thijn zal ongetwij feld in Europa ook de nodige wenkbrau wen doen fronsen. De sonderingen van Nederland bij de lidstaten blijken tot nu toe niet erg hoop gevend te zijn. Niet zo vreemd, menen ingewijden, want Lubbers ligt niet ge weldig bij Kohl en wordt bovendien ge zien als de kandidaat van de Britten. Voor Mitterrand is dat bij voorbaat al een reden om uiterst argwanend tegen over de Nederlandse premier te staan. En ook binnen de Europese Commissie wordt bevestigd dat 'de race om het voorzitterschap nog lang niet gelopen is'. Uiteindelijk zijn het de EU-regerings- leiders en het Franse staatshoofd die tij dens de Europese top op het Griekse ei land Corfu op 24 en 25 juni de knoop tijdens het avondeten moeten door hakken. Als het dan niet lukt, wordt er mogelijk een top ingelast. hebben, waaruit moet blijken of het zin heeft door te gaan met de gesprekken. Als dat het geval is, wil Kok de informatieronde binnen een week afronden. Er wordt overigens nog steeds niet onderhandeld: dat wil zeg gen strak en doelgericht gespro ken om tot compromissen te komen. Er vinden tussen de fractieleiders wel discussies plaats. Indien meningsverschil len blijken, worden die geno teerd door de informateurs. Daar moet dan later op terugge komen worden. Zo staan de partijen inzake de WAO nog lijnrecht tegenover elkaar. Kok vindt dat er wel genoeg gebeurd is. Bolkestein vindt juist van niet. Kringen rond de informateurs ontkenden gisteren dat de for matie al een eind op streek is. „De beslissende momenten moeten nog komen", zo werd gezegd. Het is niet uitgesloten dat de informateurs daartoe concrete voorstellen gaan doen. Tot nu toe is dat niet gebeurd. breda gpd „Paars is de kleur van de bis schop, zo heeft een kabinet van WD, D66 en PvdA toch nog iets rooms over zich". Laconieke re acties gisteravond in de wandel gangen van het WD-congres te Breda, waar ook de eventuele vorming van een 'paars' kabinet op de agenda stond. Was de partij tot op het bot verdeeld over deze kwestie, zoals een liberaal ochtendblad onlangs schreef? In Breda de den zelfs de meest verstokte conservatieven hun best die in druk te vermijden. „We moes ten het maar eens proberen met een kabinet onder Kok", aldus een van hen. „Al was het maar om het CDA in de oppositie bankjes te zien." Het Haagse WD-lid F. van der Vorm leek maar weinig me destanders te hebben voor zijn ruim tevoren aangekondigde protestactie tegen de vorming van een kabinet van WD, D66 en PvdA. De discussie die hij had willen aanzwengelen over de gevaren van een kabinet on der Kok kwam niet van de grond. WD-leider Bolkestein demonteerde het voetzoekertje door er op te wijzen dat de par tij reeds vier jaar samenwerking met de PvdA niet uitsluit. Formateur Gijs van Aardenne, aangezocht om met D66'er Vis en PvdA'er De Vries de onder handelingen over een paars ka binet te begeleiden, zei in het Bredase Turfschip nog weinig weerstand te hebben ontmoet. Volgens hem verlopen de on derhandelingen in een steeds betere sfeer, hoewel gisteren de gesprekken wat bedrukt waren als gevolg van het aftreden van Hirsch Ballin en Van Thijn. Eensgezind waren de libera len in hun keuze voor de nieu we partijvoorzitter Willem Hoekzema, de burgemeester uit Huizen die de omstreden ge raakte Dian van Leeuwen op volgt. i™ \msterdamse ombudsman velt vernietigend oordeel over gemeentelijke sociale dienst msterdam anp 'e gemeentelijke sociale dienst in msterdam (GSD) is blijven steken '™h de zeventigerjaren. De organisa- e is zo intern gericht, dat de bui- Bnwereld niet meetelt. Er wordt aan raaie theorievorming gedaan, ten oste van een pragmatische aanpak an de problemen. Het personeel eeft geen benul van de samenhang de sociale wetgeving en het scho- ngsniveau is veel te laag. olgens de Amsterdamse ombuds- nan N. Salomons heeft dit geregeld ervelende gevolgen voor de meer an 70.000 uitkeringsgerechtigden de hoofdstad. „De dienst wil een Hit nooit toegeven en de oorzaak rvan komt nooit boven water." let management bij de GSD moet laarom veranderen, vindt zij. „Het lersoneel moet worden getraind op zakelijk, in plaats van boekhoudkun dig denken. Natuurlijk, de sociale wetgeving steekt krakkemikkig in el kaar, het is zeker niet allemaal de schuld van de sociale dienst. Maar in Amsterdam gebruikt men dat teveel als excuus voor wat er mis gaat. Er moet veel meer worden gekeken naar wat de intentie was van de wet gever." De sociale dienst wijst de kri tiek van de hand. Ondanks de toena me van het werk 'we hebben per jaar een miljoen cliënten-contacten' zou het aantal klachten juist zijn verminderd, aldus een woordvoer der. Volgens de ombudsman echter is de GSD na het veel bekritiseerde Parkeerbeheer, de gemeentelijke dienst waarover de meeste klachten binnenkomen. Salomons schat dat 10 a 12 procent van de gevallen die zij onder ogen krijgt, de sociale dienst betreffen. Ondanks zeven jaar van interventies en schriftelijke uitbranders van haar kant, ziet zij juist geen enkele verbe tering. „Ik krijg regelmatig een half jaar na een verzoek om informatie het standaardbericht dat men nog niet in staat is om die te leveren. Zonder enig excuus. En als dat nou een uitzondering was..." Fouten zijn onvermijdelijk, zegt Sa- lomons. Maar de GSD-ambtenaren tonen na een signaal geen enkele bereidheid om de vergissingen te herstellen en trekken zich terug op de eigen stellingen. „Dan krijg je Kafka-achtige situaties. Zoals bij de man die eindeloos probeerde de dienst telefonisch te bereiken. Om dat dat niet lukte, ging hij er naartoe, om vervolgens te horen te krijgen dat hij eerst een telefonische af spraak moest maken." Ook met inkomstenverklaringen en adreswijzigingen gaat er g iets mis. De verklaringen raken op onverklaarbare manier zoek, ook al zijn ze door mensen zelf in de daar voor bestemde bus gedeponeerd. Adreswijzigingen komen nooit aan. Oproepen voor gesprekken blijven naar het oude adres verzonden wor den en als de cliënt niet komt opda gen, wordt de uitkering geblokkeerd. Volgens Salomons bemoeien de pSD-ambtenaren zich bovendien met allerlei details waarin ze ver zanden. Het gevolg is dat er nieuwe problemen ontstaan, in plaats van dat er oude worden opgelost. „Zo was er een mevrouw met een bijstandsuitkering die af en toe wat licht tolkenwerk verrichtte. Netto hield ze er niks aan over en de Belas tingdienst erkende dat. Ging de GSD toch hele berekeningen maken om te bepalen hoeveel ze op haar uitke ring moest worden gekort. Natuur lijk moet je regels naleven, maar je moet niet uit het oog verliezen waar om ze er ook alweer waren. Zeker als je overbelast bent, moet je je afvra gen waarmee je bezig bent. Dat soort pragmatische afwegingen mis ik bij de GSD." Ook aan de bejeging van cliënten mankeert veel, vindt de ombuds man. „Natuurlijk wordt er misbruik gemaakt van de sociale zekerheid. Alleen kan ik me nauwelijks voor stellen dat je voor je lol naar de GSD in Amsterdam loopt." Mensen die zelfverzekerd overkomen, kunnen er haast op rekenen dat er iets misloopt, ook al zijn ze een 'stan daard-geval', zegt Salomons. „Bij de genen die bang en onderdanig zijn, de maatschappelijk werker naar de ogen kijken, gebeurt dat zelden." Er is nog iemand die niet blij is met de bejegening door de GSD. De ver antwoordelijkwethouder sociale za ken. Salomons: „De wethouder kwam persoonlijk tussenbeide in het geval van een man die door de GGD was afgekeurd. De man kampte met allerlei psychische problemen waar door hij grote moeite had om zijn le ven in te delen en zich aan afspra ken te houden. Op afspraken met de GSD kwam hij dus logisch ook niet opdagen. De dienst reageerde met stopzetting van de uitkering, 'omdat hij die blijkbaar niet zo hard nodig had.' Ruim twee jaar teerde de man op geld van zijn moeder en andere gif ten, totdat de wethouder zich ermee ging bemoeien. Reactie van de soci ale dienst: „Met de wethouder heb ben we niks te maken". Met de mentaliteit van de ambtena ren bij de GSD is, a^us de woord voerder, niks mis. „Natuurlijk gaat het wel eens fout. Ambtenaren zijn net mensen." Op de vraag wat de GSD gaat doen met de kritiek, ant woordt hij in eerste instantie: „Niks. Iedereen kan van alles en nog wat beweren". Later voegt hij eraan toe dat de dienst uit de rapporten van de om budsman altijd lering probeert te trekken voor zover de kritiek gaat over procedures. „Maar niet iedere klacht is aanleiding voor veranderin gen. Dan kunnen we aan de gang blijven. Gezien het grote aantal cliënten zou het verbazingwekkend zijn als er niet wordt geklaagd. Ten slotte hebben we te maken met een gevoelige problematiek. Mensen hebben moeilijkheden en willen het liefst dat je morgen iets voor ze re gelt. Dat kan nu eenmaal niet altijd." 1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3