ZATERDAGS BIJVOEGSEL Een aristocratische laaielichter ZATERDAG 28 ME11994 HANS KOENEKOOP Het moet zijn beminnelijke voor komen zijn geweest. Of zijn aristocratisch uitgesneden ge zicht. Mogelijk speelde zijn vloeiend en geaf fecteerd uitgesproken Engels ook mee. In elk geval is Justin Dennis Kitchen in zijn ver momming van de Duitse prins Christian von Hohenzollern overtuigend geloofwaardig ge weest. Vijf maanden lang palmde hij zakenlui in. Hij haalde miljoenenorders binnen voor de levering van elektronische microchips en sloot en passant een reusachtige beleggings polis en een extreem dure inboedelverzeke ring af. In de tussentijd leefde hij letterlijk als een vorst. Scotland Yard, het vermaarde recherche team van de Britse politie, heeft de zwende laar uiteindelijk ontmaskerd. Justin Dennis Kitchen, zo luidt vermoedelijk zijn ware naam, is in Engeland gepakt op verdenking van oplichting en fraude. In Leiden zullen ze zijn opvallende verschijning dus niet meer zien. Maar de herinnering aan deze aarts charmeur zal bij velen voortleven. Hoewel op het Leidse politiebureau slechts één officiële aangifte van oplichting is gedaan, zijn min stens vijf Leidenaars gedupeerd door Kitchen alias de achterkleinzoon van de Duitse keizer Wilhelm II, regerend Hohenzollern-vorst tot 1918. En wie weet waar elders in Nederland hij zijn sporen van oplichting heeft achterge- Contacten Face 2 Face International heet het bedrijfje dat zich in februari vestigt op de bovenver dieping van een herenhuis..aan het Noord einde. Directeur is Remco Hoppezak, een 19- jarige knul uit Leiden,'die op een makkelijke manier zo snel mogelijk rijk hoopt te worden. Zijn vriend, Christian von Hohenzollern, zal hem daarbij helpen. Deze zogenaamde ach terkleinzoon van keizer Wilhelm II heeft con tacten over de hele wereld. Hij beweert zelfs eigenaar te zijn van een bedrijf in Hong Kong, dat tegen absurd lage prijzen kwalita tief goede microchips produceert. Door deze in grote aantallen op de Europese markt af te zetten, willen ze in korte tijd stinkend rijk worden. Het is het snelst groeiende bedrijf van Ne derland, vertelt het duo in een interview met het Leidsch Dagblad. De twee tonen rekenin gen, orders, koninklijke brieven, noemen in één adem tal van referenties. Kortom, ze ko men heel geloofwaardig over. Ook bij een Leidse assurantie-adviseur. Hij wil liever niet met zijn naam in de krant, want echt reclame maakt hij niet voor zich zelf met zijn verhaal. Uren werk heeft hij voor Von Hohenzollern en Hoppezak verricht, de poten heeft hij zich uit het lijf gelopen. Het resultaat is een stapel waardeloze verzeke ringspolissen. Loon voor zijn arbeid heeft de assurantie-adviseur nooit gekregen. „Ik schat mijn schade op dik tweeduizend gulden." Hij heeft aangifte gedaan bij de politie. „Voor de goede orde, want op dat geld rekefi ik niet meer." Twijfel over de juistheid van de bedoelin gen van het duo krijgt de Leidenaar al gauw. „Het ging allemaal zo gemakkelijk. Ik moest een inboedelverzekering regelen voor een monumentaal gebouw aan de Oude Singel met een waarde van drie miljoen gulden. Ze zouden per 1 april verhuizen. En Von Hohen zollern was van plan een deel van zijn ko ninklijk erfgoed, waaronder etsen van Rem brandt en Vermeer, over te brengen naar Lei den. Toen ik zei dat hij voor een dergelijke hoge verzekering minstens 15.000 gulden kwijt was aan een alarmsysteem, reageerde hij mij te laconiek." De twijfel woekert door als de assurantie adviseur, die al jaren de zaken van vader Hoppezak behartigt en daardoor ook zoon Remco kent, een beleggingspolis moet afslui ten bij Aegon. Inleg twee ton per maand, uit kering over vijftien jaar gegarandeerd 45 mil joen gulden. „Aegon dacht een grote vis aan de haak te slaan en maakte snel een offerte. Het gemak waarmee Von Hohenzollern ak koord ging, ongelooflijk. Al ben je nog zo rijk en kan alles, dan wil je volgens mij toch con troleren wat er met je geld gebeurt." Ondanks de toenemende aarzeling blijft de agent zich het vuur uit de sloffen lopen voor het duo. ,,lk kon nou eenmaal niet het tegen deel bewijzen. Von Hohenzollern wist het al tijd weer zo te draaien dat je hem toch weer geloofde. En voor mezelf had ik zoiets van: stel dat het waar is, dan is mijn kostje mooi gekocht." Snoepje Bij Aegon is het duo inmiddels het gesprek van de dag. De beleggingspolis wordt be schouwd als een 'lekker snoepje'. Maar het loopt wat stroef met de identificatie van Von Hohenzollern. Een paspoort heeft hij niet. „Daar wordt aan gewerkt op de ambassade", luidt herhaaldelijk zijn verweer. Voortdurend wendt hij een diplomatieke status voor. Als afstammeling van de in 1918 naar Nederland verbannen keizer Wilhelm zou hij natieloos zijn geworden. Maar Aegon koopt daar niet zoveel voor. En uiteindelijk gaat de verzeke raar zelf de wortels na van de prins. Op sluwe wijze probeert de nepprins een officiële legitimatie te verkrijgen bij kasteel Doorn, waar vroeger de laatste keizer van Duitsland- in ballingschap heeft gewoond. Flet kasteel is nu een museum dat een beeld geeft van het vorstelijk leven dat de gevluchte Remco Hoppezak (links) en 'Justin Dennis Kitchen', poserend als geslaagd zakenduo FOTO HIELCO KUIPERS Iedereen trapte er in. 'Vrienden' en zakenlie den geloofden allemaal dat hij een achter kleinzoon was van de Duitse keizer Wilhelm II. Het stelde Justin Dennis Kitchen, als hij al zo heet, in staat in Leiden als een prins te le ven. Tot hij werd ontmaskerd door Scotlatid Yard. Destreken van een sluwe vos. Duitse nepprins leeft als een vorst in Leiden keizer leidde. ,-,Wat mij verbaasde was zijn grondige kennis van het huis Van Hohenzol lern. Hij maakte zich bekend als Christian, de bastaardzoon van Christian Siegmund, een volle achterkleinzoon van keizer Wilhelm. Bij mijn weten heeft deze Von Hohenzollern in derdaad een zoon bij een Fran^aise verwekt. Zo'n bastaard staat natüurlijk niet in de stamboom. Zijn verhaal kon dus kloppen. Ik heb heffi alleen niets toegezegd", vertelt con servator Th. L.J. Verroen van het museum. Wel krijgt de sluwe vos het voor elkaar dat de conservator een briefje schrijft waarin 'zij ne koninklijke hoogheid Christian von Ho henzollern' wordt bedankt vo»r zijn bezoek aan het kasteel. Verder staat er in dat het mu seum erg veel belangstelling heeft voor de dagboeken die Christian zegt in zijn bezit te hebben. Deze brief gebruikt Von Hohenzol lern bij zijn verdere streken als bewijsmateri aal voor zijn adellijke afkomst. Vette orders Inmiddels lijken de zaken voor Face 2 Face International goed te lopen. Een advertentie in De Telegraaf levert een paar vette orders op. Zo wil een bedrijfje uit Hoek van Holland meer dan tienduizend geheugenchips per week afnemen, goed voor een omzet van een miljoen gulden. Ook een grote computerfir ma uit het Duitse Hannover overweegt in zee te gaan met het duo. „Hun prijs was extreem laag en ze beweerden zulke grote aantallen te kunnen afzetten, dat de Europese markt om gewenteld zou zijn", vertelt een woordvoer der van het bedrijf. De miljoenenorders zullen echter nooit verder reiken dan het papieren stadium. Hoppezak en Von Hohenzollern slagen er niet in een bankgarantie te krijgen. Niet zo zeer omdat de banken niet willen, maar om dat de prins zich nergens op een fatsoenlijke wijze kan identificeren. Bij de ABN Amro bank in Leiden probeert hij het zelfs met een pasje waarmee uitkeringstrekkers in Enge land gratis een maaltijd kunnen bemachti gen. Het gebrek aan geld eist zijn tol. Von Ho henzollern en Hoppezak worden uit hun ge huurde etage aan het Noordeinde gezet we gens wanbetaling. Ze trekken uit wanhoop in bij de vader van Remco. Van hun plan om het veertien kamers tellende monumentale pand Erato aan de Oude Singel te kopen, zien ze af. Zogenaamd omdat er te veel ver bouwd moet worden. Vader Hoppezak gelooft het allemaal en neemt het duo op in zijn flat aan het Jacques Urlusplantsoen. „Remco had een perfect plan. Wat die jongen allemaal niet geregeld heeft. Hij haalde ik weet niet hoeveel orders binnen. De prins zou zorgen voor het geld, maar er kwam nooit geld. Hij kon nog niet w'rae. jc-hn ^rJ<,VnLaAMKmtai,m M- eoi-ü tóvPc-Tftci- »-Ê.VP-t p^stcodc WCn 'XT™!?»*, \-~iz eens een rekening geopend krijgen, de zwen delaar. Remco is er gewoon ingeluisd. *En ik ben er ook ingetrapt. Nu nog krijg ik tele foonrekeningen van honderden guldens. Hoppezak senior zegt er 'geestelijk kapot' van te zijn. „Ik probeer het te verwerken. Ik vind het vooral zo erg voor mijn zoon. Die jongen liep met zijn hoofd in de wolken. En nou gaat hij toch voor schut. Je kunt wel na gaan hoe dat bij familie en vrienden over komt. Allemaal hoongelach. Kun je nog niet een paar weken wachten met dit verhaal? Volgende maand verhuis ik voorgoed naar Friesland. Ik heb er een huisje gekocht. Daar wil ik het allemaal zo snel mogelijk verge ten." Ontmaskering Een akkefietje met een zakenman uit Almere leidt de ontmaskering van Von Hohenzollern in. Het begint in het Amsterdamse hotel Krasnapolsky, waar de zakenman het Leidse duo ontmoet. „Ik had zeker belangstelling om een order te plaatsen. Die twee kwamen op mij vrij betrouwbaar over. Ik kreeg zelfs geen argwaan toen de prins mij vroeg zijn hotelrekening te betalen. Hij. had poblemen met zijn creditcard; zijn rekening was geblok keerd of zoiets." De zakenman schiet drieduizend gulden voor, in het volste vertrouwen dat geld spoe- UKH PRINS CHRISTIAN VON HOHENZOLLERN dig terug te zien. ,,Maar ik hoorde niets meer van hem. En dus ben ik zelf gaan speuren." Hij komt er achter dat Hoppezak en Von Hohenzollern aan het Leidse Jacques Urlus plantsoen verblijven. „Daar ben ik eind maart langs geweest, met een paar stevige vrienden. Aan het gezicht van de zogenaam de prins kop ik zien dat hij zeer verrast was. Het geld had hij natuurlijk niet, maar ik had geluk. In de kelderbox stond nog wat oud meubulair en daar heeft een antiquair twee duizend gulden voor gegeven. Dat geld heb ik uiteraard in mijn zak gestoken. En verder heb ik de prins letterlijk uitgekleed. Gewoon al zijn kostuums en sieraden in beslag geno men. En een koffer met papieren. Daarin trof ik overigens een vals rijbewijs en een vals paspoort aan." Op dat valse rijbewijs, dat staat op naam van ene Andrew Copplestone, heeft Von Ho henzollern in gehuurde auto's gereden. On der meer in een busje van het Leidse auto verhuurbedrijf Auto Peter. Zoals het een goed oplichter betaamt betaalde de 'prins' met on gedekte cheques. Oude straf De schrik zit er na deze oorwassing goed in bij Hoppezak en Von Hohenzollern en in het paasweekeinde vertrekken ze naar Engeland. Daar wordt Von Hohenzollern op 28 april aangehouden door de politie van West Yorkshire, op verdenking van oplichting via valse cheques en creditcards. Hoe het het tweetal momenteel vergaat, is onduidelijk. Zowel Remco Hoppezak als Jus tin Dennis Kitchen verblijft nog in Engeland. Volgens de laatste berichten zou Kitchen in het ziekenhuis liggen met een longaandoe ning. Voorts zou hij nog een oude straf moe ten uitzitten. Waar Remco is, is niet bekend. Vermoede lijk durft hij niet terug te komen naar Neder land wegens de schulden die hij hier heeft gemaakt. De assurantie-adviseur:Als ik hem was, zou ik gewoon naar Leiden komen om orde op zaken te stellen. Het heeft geen zin om de vermoorde onschuld te spelen, Remco moet ook geweten hebben dat Von Hohen zollern een oplichter was. Zeker nadat ze uit hun woning aan het Noordeinde werden ge zet. Nu mag pa Hoppezak opdraaien voor een hoop ellende." In een koffer vol pa pieren, die de getilde zakenman uit Almere bij 'Von Hohenzol lern' buit maakte, trof hij een vals rijbewijs en een vals paspoort

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33