Sport Bryan Roy gaat voorop in de strijd Martelgang Krajicek ten einde Sampras gunt Haarhuis slechts bijrol 1 ZATERDAG 28 MEI 1994 Verdriet is een pauze van geluk. De mooie woorden zijn van Richard Krajicek, onlangs opgetekend in een interview. Gisteren op Roland Garros moet het zinnetje door zijn hoofd hebben gespookt toen hij voor de laatste keer naar het net ging om zijn tegen stander Mikael Tillström te feliciteren. Het verdriet van Krajicek duurde op baan 2 drie sets. Het was veel meer dan een pau ze. Het was een urenlange martelgang. De volslagen onbekende Zweed, bezig aan zijn eerste Grand Slam-toemooi, maakte het servicekanon onschadelijk op een manier die hem nog wel even zal heugen. Na de tiebreak in de eerste set te hebben verloren (4-7), dacht Krajicek dat hij nog tijd genoeg had. Maar de 24-jarige Tillström walste met onnavolgbare returns en al even duizeling wekkende passings zijn tegenstander plat. Met 6-2 en 6-3 was het einde oefening voor de man die geacht werd zondag tegen Pete Sampras aan te treden in de vierde ronde. Of het een klap was deze nederlaag? Kra jicek: „Ik weet het niet. Ik had Tillström nog nooit bezig gezien, maar wist wel dat hij kon tennissen. Machteloos voelde ik me ook niet. Het enige verwijt is dat ik te lang zaam was. Mijn benen voelden niet fit ge noeg aan." Tillström is een volstrekt onbekende spe ler in het circuit. Het mannetje met de spil lebenen uit Jonkopin is al jarenlang een ta lent en stond al eens aan de drempel van de top 100. Maar in januari vorig jaar scheurde hij zijn enkelbanden en dat hield hem on geveer een seizoen lang aan de kant. Dit jaar pas pikte hij de draad weer op. Omdat hij op de wereldranglijst enorm was gekelderd moest hij in de jungle van het proftennis - de Satellite-circuits - zijn puntjes bijeensprokkelen. In deze toernooi en moeten aankomende spelers tientallen wedstrijden spelen voor een paar nietige puntjes. Het is kruimelwerk en slechts de sterksten komen bovendrijven in dit moe ras. Tillström speelde al 58 officiële wed strijden dit jaar en bijna allemaal won hij ze. Vol zelfvertrouwen ging hij naar Parijs waar hij werd veroordeeld tot de kwalifica tiereeks. Daarin won hij drie keer op rij en dat betekende dus een plaats bij de beste 128 vöor de speler die als ranking 226 heeft. Roland Garros kon al niet meer stuk. Op zondag was zijn coach Martin Bohm vol vertrouwen. „Hij is geestelijk goed en heeft lef. Voor een speler die de Satellite- circuits wint en hier de kwalificaties over leeft moeten de toppers oppassen", zei hij een week geleden. Het waren woorden die Krajicek niet hoorde. Tillström won in de eerste en tweede ron de van respectievelijk Markus Zoecke en Andrei Olhovskiy. Gisteren sloeg hij de als zestiende geplaatste Krajicek uit het toer nooi. „Ik ben een gelukkig mens", zei de winnaar, die op het oog 14 jaar lijkt, maar in werkelijkheid een volwassen instelling heeft. Het was een dooddoener waar hij zelf een beetje schaapachtig om lachte. „Tegen Sampras kan het nog leuk worden", zei hij met een gemene, maar tegelijk hartverwar mende 'grimlach'. Het spel van Tillström zal nog voor velen een probleem vormen. Hij neemt de ballen razendsnel, heeft een return als Agassi en speelt aanvallend baselinetennis. In de wedstrijd van gisteren gebruikte hij de ko gels van Krajicek, die overigens niet best serveerde, om zelf tempo te maken. Kraji cek kaatste en kon de bal verwachten. Om dat de lange tennisser allesbehalve goed op zijn benen stond, kwam hij keer op keer in problemen. Het leek onwaarschijnlijk dat Tillström - veelal serverend op de instabiele backhand van Krajicek - het niveau dat hij in de eerste set haalde kon vasthouden. Ook Krajicek gaf naderhand toe dat hij verbaasd was over het feit dat de qualifier zo veel druk bleef uitoefenen. „Na de eerste set dacht ik nog dat ik iets extra's in reserve had en dat hij misschien zou verslappen en daar leek het ook even op. Maar gaandeweg werd duide lijk dat hij geen enkel verval kende." Krajicek was teleurgesteld maar wilde niet te lang stilstaan bij de verrassende ne derlaag. „Het is jammer dat ik Sampras nu niet mag uitdagen." Hij denkt na zijn maandenlange pauze vanwege knieklach ten nog een poosje nodig te hebben om op zijn oude niveau te komen. Bohm, vriend van Marcella Mesker, had zijn pupil nog niet zo zien spelen, zei hij na afloop. Toen hij de box van de coaches ver liet vielen zijn Zweedse collega's'hem spon taan om de hals. Jonte Sjogren, de pruimta bak kauwende bondscoach van Zweden, greep Bohm eens stevig vast en keek hem in de ogen. De twee zeiden niets, maar de boodschap was duidelijk: we hebben weer een Zweeds groeibriljantje. Het is alsof Tillström het talent heeft om een service te 'lezen' zoals Agassi dat kan. Want ook als Krajicek een enorme vuurpijl liet neerdalen in het servicevak dan gaf Till ström er een kogel voor terug waar de ser veerder verlegen van werd. Het wordt in het tennis steeds meer gebruik om de service beweging van de tegenstander te bestude ren. Soms kunnen ontvangers opmaken uit een bepaalde houding of hun tegenstander op de back- of forehand gaat slaan. In de derde set op 2-5 keek Krajicek, die mocht serveren, al tegen een matchpoint aan. Hij haalde de game binnen, maar het was uitstel van executie. De opmerkelijk koele Zweed serveerde zelf uit en beleefde het hoogtepunt uit zijn loopbaan. Krajicek sjokte gedesillusioneerd naar de stoel en was blij dat hij zat. De 'pauze' was voorbij. parus rob van der zanden Wedstrijden op het centre-court van Roland Garros gaan via de TV de hele wereld over, naar 139 landen. Zelden zal het hoofd van Paul Haarhuis zo vaak close-up in zo veel huiska mers zijn geweest. Maar de 'we reld' is hem vandaag alweer vergeten. Haarhuis was de zo veelste tennisser die kanonne- vlees was voor Pete Sampras: 6- 1,6-4, 6-1. Het is niet leuk om als figu rant op te treden in de western van 'Pistol Pete'. Haarhuis werd toen hij doorbrak in Nederland ook nog wel eens 'Pistolen Paultje' genoemd, maar op het court central van Parijs was hij allesbehalve een revolverheld. Een gevecht werd het nooit. Dat de Franse sportkrant het duel 's» ochtends uitriep tot 'match du jour' bleek een misvatting. „Ik moet wel heel ver boven mezelf uitstijgen wil ik van hem winnen. Hij is de fitste, beweegt het beste en heeft de gevaarlijk ste forehand. Toch heb ik niet slecht gespeeld", aldus de 28-ja- rige Brabander, die een half ge vuld stadion niet kon boeien. Coach Tim Gullikson had na mens Sampras Haarhuis ge volgd. Het duo kende het verle den van Haarhuis, die nog wel eens wilde uitpakken tegen McEnroe en Becker. Sampras: „We kenden zijn reputatie als reuzendoder." Maar die status had hij dit keer niet. Haarhuis' dubbelpartner Jac- co Eltingh deed het laat in de middag heel wat beter. De 23- jarige man uit Heerde won in vier sets van de Tsjech Daniel Vacek: 7-6 (8-6), 7-6 (7-4), 2-6, 6-3. Vacek, pupil van Michiel Schapers, staat 61ste op de we reldranglijst: Eltingh een plaats lager. De winnaar poetste het verschil weg en was messcherp met zijn service en volley. De spierblessure waarvan hij eer der in de week last had speelde hem geen parten meer. In de vierde ronde treft Eltingh An drei Medvedev, die is vierde ge plaatst. Bij de mannen is Eltingh de laatste Nederlander in het en kelspel. Bij de vrouwen is dat Brenda Schultz. Want Miriam Oremans raakte gisteren volle dig het spoor bijster op baan 10. De Berlicumse die zo had geïm poneerd met overwinningen op Martina Navratilova en Sabine Appelmans. won de eerste set (6-4) van Petra Ritter. Maar Oremans stortte daarna volledig in. De volgende twee sets waren voor de Oostenrijkse die 103 staat op de wereldranglijst: 6-2, 6-1. Oremans had een gouden loting na de twee eerste zeges. Ze gooide haar eigen glazen in. 11 -DAAGSE WK-REIS incl. entreebewijzen Nederland- p.p. België en Nederland-Marokko. I J 7 L vliegreis Adam-Orlando v.v.. til J. hotel en autohuur. e.c iisnm.w» REISBURO VAN GERWEN [lEllMlliliCTIlEllMWWil Zege op Schotland geeft Oranje moed Het resultaat deed er eigenlijk niet eens zo veel toe. Toch was de overwinning van het Nederlands elftal gister avond op Schotland (3-1) mooi meegenomen. Voor het moreel van de trQepen kan het nooit kwaad als er gewon nen wordt. Dat verhoogt het zelfvertrouwen en geeft aan dat je 25 dagen voor de eerste WK-ontmoeting tegen Saudi-Arabië op de goede weg bent. Aan een nederlaag houd je toch een kater over en dat vergroot de kansen op ;en geprikkelde stemming. gpd-verslaggever Maar minstens zo belangrijk als le winst op de hobbelige gras- lat in Utrecht was de bezieling ;n geestdrift die de ploeg van londscoach Dick Advocaat aan ie dag legde. Dat gold bijna inder uitzondering voor de iele ploeg, maar in het bijzon- er voor Bryan Roy, de onbe- wiste uitblinker in Nieuw Gal- ewaard. De maker van het chitterende openingsdoelpunt was het symbool van de Oranje- w ie en liet andermaal zien at hij in Italië met sprongen ooruit is gegaan. Voor het moreel van de ploeg dit een goede overwinning, leende Ruud Gullit nader- land. De verloren zoon speelde ia een afwezigheid van elf laanden zijn 65ste interland en leed dat heel gedreven. Hij was locomotief, die de Oranje- rein op snelheid bracht als hij itweek naar de zijlijn. Op die lanier ontstond ook het eerste lelpunt, na zeventien minu ten. Op rechts liep Gullit zijn bewaker Brian Irvine eruit. Marc Overmars miste de bal, maar Bryan Roy niet. Net als twee maanden geleden in Glas gow poeierde de linkerspits van Foggia de bal onhoudbaar in de bovenhoek (1-0). Gullit ontpopte zich in de af gelopen week steeds meer als mentor, als raadgever voor het ontluikende talent, die de oner varen internationals met raad en terzijde staat. Dat is de Gullit die Dick Advocaat wil zien. Het is voor hem de manier om zijn status van weleer te heroveren die de gewezen ster van AC Milan boven de rest kan uittil len. In de hiërarchie van Oranje heeft Gullit een flinke stap moe ten tqrugdoen, maar afgaande op zijn prestatie van gister avond staat hij binnen de kortste keren weer bovenaan de ladder. Ook Advocaat was na afloop tevreden over het spel van Gul lit. „Als hij aan de bal was ging er voortdurend dreiging van hem uit. Daarom staat hij er Ingetogen feest Grasshoppers katwuk gerrit-jan van geen Burgemeester Van Montfrans had weliswaar verwacht dat het niet zo'n puinhoop zou worden als wanneer Katwijk of Quick Boys op audiëntie komen, maar toch was voor de zekerheid het vloerkleed in de trouwzaal van het Katwijkse raadhuis verwij derd. De basketbalsters van DVZ Grasshoppers werden twee maanden na het behalen van de nationale beker onthaald door de burgemeester en wet houder. Grasshoppers was allang uit- gefeest na de stunt van 29 maart, toen het onaantastbaar geachte Tonego in Utrecht werd verslagen. De voetballers uit het vissersdorp worden gelijk na het behalen van een van de vele ti tels naar het stadhuis gereden en staan nog in voetbalplunje de loftuitingen aan te horen, om zich later op het bordes te ver voegen om de supporters te la ten meedelen in het behaalde succes. Voor Grasshoppers geen bal konacties, vieze kleren of cham- pagnegespuit. Een bloemetje voor aanvoerder Anja Kuyt en een woordje van de burgemees ter, wethouder, voorzitter en sponsor - die overigens toezeg de er nog een aantal jaar aan vast te plakken - en na afloop een glas jus d'orange of witte wijn. Van het recht dat Grasshop pers met de bekerwinst heeft verworven om zich in te schrij ven voor de Europa Cup wordt misschien gebruik gemaakt. De financiële middelen zijn nog niet aanwezig, maar met het Katwijkse bedrijfsleven wordt gesproken over een eenmalige sponsoring die dat mogelijk moet maken. Voor de zekerheid heeft de club wel alvast shirts laten drukken waarop deelna me aan de aanstaande Europa Cup wordt vermeld. Uitblinker Bryan Roy loopt juichend weg nadat hij Nederland met een schitterende volley op voorsprong (1 -0) heeft gezet. ook." De totaalprestatie was de bondscoach eveneens goed be vallen. „Er werd bij vlagen heel goed en dominant gevoetbald. En heel gedisciplineerd. Bij bal verlies werd er compact ge speeld, we hebben vrijwel geen kans weggegeven." Andermaal werd er echter te weinig ge scoord, zeker in de eerste helft. „Ik heb twee kansen gehad, daar had ik er één van moeten maken", zei Gullit schuldbe wust. Het zat Advocaat overigens niet mee. Al vooraf was bekend dat hij niet kon of wilde be schikken over Ronald Koeman, Dennis Bergkamp en Danny Blind. Daar kwam Frank Rijk aard (zwelling op de knie) op het laatste moment nog eens bij, waardoor Wim Jonk in de eerste helft als vrije verdediger speelde. Na rust wisselde de Vo- lendammer van positie met Jan Wouters, die hinder ondervond van een onwillige spier en niet al te veel risico's wilde nemen. De absenten kregen na rust op de bank gezelschap van Gullit en Ronald de Boer. Het spitsen- duo werd vervangen door Peter van Vossen en Arthur Numan, Mare Overmars halverwege het tweede part door Gaston Tau- ment. In exact dezelfde minuut als voor mst bracht Van Vossen Oranje op 2-0, nadat de Ajacied even eerder een prima kans had gemist. Nu stond hij ineens al leen voor Bryan Gunn na gaaf inleidend werk van Roy, Jonk en Witschge. Tien minuten later schoot Brian Irvine, uit een voorzet van Numan, de bal in eigen doel (3-0), maar die derde treffer had al twee minuten eer der moeten vallen. Rob Witsch ge liet zich elegant over de be nen van Colin Hendry vallen, maar vanaf elf meter schoot Jonk de bal steenhard tegen de lat. In de slotfase profiteerde Duncan Shearer van een slip pertje van Witschge en de slechte dekking van Valckx (3- 1). Dat doelpunt was tegen het zere been van Gullit. „Verdedi gend geven wij te veel kansen weg", klaagde hij eerder in de week. Dat viel gisteravond wel mee. Niet volgens*Gullit. „Het gaat er niet om of je het tien keer goed doet, het gaat om die ene keer dat je het fout doet." Dat sloeg dus op Valckx. Advo caat nam hem later in bescher ming. „Wat Valckx moest doen, heeft hij goed gedaan. Hij heeft zijn tegenstander uitgeschakeld en daar gaat het op de eerste plaats om." De namen van uit blinkers (Jonk, Roy) wilde hij niet noemen, Overmars als te genvaller evenmin. Als één der weinigen hield Gullit zich op de vlakte over de waarde van de overwinning. „Ik vind Schotland geen goede te genstander om tegen te oefe nen. We hadden beter kunnen spelen tegen een compacter spelende ploeg zoals we die in Amerika met Saudi-Arabië, Bel gië en Marokko treffen. Tien goede dingen tegen Schotland leggen minder gewicht in de schaal dan één fout. Die wordt je altijd harder aangerekend." Nederland: De Goey; Valckx, Jonk en Frank de Boer: Winter, Wouters en Witschge; Overmars, Ronald de Boer (46. Numan). Gullit (46. Van Vossen) en Roy (73. Taument) Schotland: Leighton (46. Gunn); Clar ke. Hendry. Irvine en McGimmie; Billy McKinlay (89. Nevin), McAllister. Mc- Call en Collins; John McGinlay (76. Shearer) en Durie (46. Jess) leiden Marijn Mokveld, keeper van UVS, staat komend seizoen onder de lat bij FC Lisse. De 28-jarige doelman promoveerde dit jaar met UVS naar de hoofdklasse. FC Lisse was al enige tijd op zoek naar een keeper, omdat Werner Kooistra halverwege dit seizoen naar Hongkong vertrok. UVS zal geen nieuwe doelver- dediger aantrekken als opvolger voor Mokveld. Ronald Jonker en Dave van der Heiden moeten samen uitvechten wie er volgend seizoen in het doel staat bij de kersverse hoofdklasser. FC Lisse bekert tegen Zwart Wit '28 zeist FC Lisse moet het in de eerste ronde van de KNVB-beker, komend seizoen verspeeld onder de naam Amstel Cup, op eigen terrein opnemen tegen Zwan Wit '28. De andere vertegenwoor diger uit de Leidse regio, Quick Boys, bezoekt op woensdag 8 ju ni het Haagse Quick H. Pas in de tweede ronde dpen de eerste profclubs hun intrede doen. Loting: Hoek - Achilles Veen, Bab- berich - Sportclub Enschede, Heerlen Sport - Panningen, IJssel- meervogels - ADO'20, Blauw Wit - Hollandia, ADO - Nieuwen- hoorn, FC Lisse - Zwart Wit'28, Quick H - Quick Boys, RKVVL - RBC 2, RKSVO - Longa, Baronie - Papendrecht, Nieuw Woensel - Volharding, Holland - GVW, WOG - Geldrop, DCV - Rozen burg, SC Genemuiden 1 SVBO/Hoogezand, Vitesse 2/Quick'20 - De Treffers, FVC/HZW - Appingedam/Leweborg/Aduard, DOSK - Be Quick/Drachtster Boys/Germanicus. Samenwerking Quick Boys en Valken katwuk» Quick Boys en Valken '68 gaan spelers uitwisselen. De voorzitters van de Katwijkse eersteklasser en de vierdeklasser uit Valkenburg ondertekenden afgelopen donderdag een contract voor onbepaalde duur dat van Valken een satellietclub van Quick Boys maakt. Eerstejaars senioren die bij de Katwijkers ten minste twee spelers op hun positie vóór zich moeten dulden, kunnnen als zij dat willen bij Valken terecht. Omgekeerd mogen Valkenburgers die uitstijgen boven het Valken-niveau ongehin derd overstappen naar Quick Boys. Het duel KRV - Valken, van belang voor promotie naar de derde klasse, begint in tegenstel ling tot een eerder bericht vanmiddag om 17.00 uur. Roda JC legt Hesp voor zeven jaar vast sittard Roda JC heeft zich voor volgend voetbalseizoen verze kerd van de diensten van Ruud Hesp. De 28-jarige doelman die de afgelopen zeven seizoenen het doel van eerste divisieclub Fortuna Sittard verdedigde, tekende vrijdag een contract dat hem voor zeven jaar aan de Kerkraadse eredivisieclub verbindt. Sprintcar-kampioen Stanley komt om Winchester» De drievoudige Amerikaans Sprintcar-kampioen Robbie Stanley is gisteren bij een wedstrijd in Winchester (In dianapolis) om het leven gekomen. De 26-jarige coureur, op weg naar de vierde titel, overleed op de plek van het ongeval aan de gevolgen van zwaar hoofdletsel en talrijke breuken. Pete Sampras rekende op Roland Garos in grootse stijl af met Paul Haarhuis, de enige Nederlander die zijn pad kruiste. foto epa UVS-keeper naar FC Lisse Niels van Stralen stapt uitgeput af ossendrecht» Casba Wonen gaat het slotweekeinde van Olympi ad Ronde met drie renners in. Gisteren bleef Niels van Stralen uitgeput achter in Putten, terwijl zijn ploeggenoten er in twee halve etappes trachten er het beste van te maken. Peter Hoon- dert viel op met de 22ste plaats in het tweede gedeelte, een tijd rit van 31,6 kilometer. Edward Farenhout klom in het algemeen klassement op naar de 29ste plaats. Robin van Kessel daarente gen viel door een tegenvallende ochtendetappe terug naar de 36ste plaats. De Australiër Henk Vogels verstevigde zijn leidende positie door in de tijdrit alleen op de Italiaanse winnaar Colom bo tijd te verspelen. j

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23