Popfotograhe IS volwassen cabaretgroep N.U.H.R. Cultuur Kunst Vrolijke machtspelletjes \rthur van Steijn: joelend lubliek, volle dansvloer Primeur in Kapelle: de scheve boekenkast Een tevreden roker is geen onruststoker Vlezige strijkersklanken van Ensemble Currende Scapino Rotterdam boeiend ATERDAG 28 ME11994 chef annemiek ruygrok, 071 -356472, plv -chef jan rijsdam, 071 -356472 Laatste Literair Café Alphen flphen aan den run Het laatste open podium in dit seizoen van Literair Café Alphen is op donderdag 2 juni in de bioscoopzaal van Expressie '70, naast het Parktheater in Alphen aan den Rijn. Meer dan twintig deelnemers brengen onder meer proza, poëzie en levensliederen, het Literair- Café begint om 20.15 uur. Architektuur-rally in de Burcht ieiden 'Het Nieuw Leids Architekten Kaffee' nodigt stedebou wers, architecten en interieurarchitecten uit om iets te vertellen over hun laatste ontwerp in de regio op de 'Architektuur-Rally' op maandag 30 mei om 20.00 uur in De Burcht. Ieder deelnemer krijgt vijf minuten om zijn/haar laatste ontwerp toe te lichten. Het Architektuur Kaffee hoopt zo een beter inzicht te krijgen y waar de regionale architecten zoal mee bezig zijn. Expositie zes kunstenaressen leiden/zoETERWQUDEZes kunstenaressen uit Leiden en omgeving exposeren hun werk, voornamelijk schilderijen, in 'De Eende- kooi' in Zoeterwoude-Rijndijk. Adinda Dernison, Betsy Ebbers, [Ester de Fijter, Lidy Kooreman, Ellen Litjens en Merel Olthuis maken zowel figuratieve als abstracte werken in verschillende technieken. De tentoonstelling is tot 8 juli te bezichtigen aan het Kooikerpad 1 in Zoeterwoude-Rijndijk. Morgen en zondag pre senteert het gezelschap hun werk in Atelier Lous Stuyfzand, Koppenhinksteeg 2b in Leiden. De bezoektijden zijn zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur geopend en zondag van 13.00 tot 17.00 Poppenspelers in Dordrecht dordrecht* Poppenspelers uit binnen- en buitenland verzorgen op het Internationaal Micro Festival in Dordrecht van 29 juni tot en met 3 juli in totaal 46 voorstellingen. De optredens vinden plaats in het theater, op straat en in huiskamers van Dordtena- Cursisten K&O leiden Cursisten van de Leidse Volksuniversiteit exposeren hun werk van maandag 30 mei tot en met vrijdag 3 juni in K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden. De presentatie bevat plastieken, schilderijen, kalligrafisch werk, bronzen, fotografie en mode. 'Rock around the cameraen Anton Corbijn in Kunstbed Rotterdam: recensie dick hermsen ptreden: Arthur vari Steijn, met gasten. 27/5, Anthoniuszalencentrum, likke rookwolken boven het odium, felle flitslichten, span- lende muziek. „Ladies and Gentlemen, we are proud to resent: Mister Arthur van Jeijn". Denkt u vooral niet dat ihet moois uit Amsterdam iont. Ook Leiden heeft zijn ei- liedjeszanger. Hij ziet eruit (s René Froger, zingt als Gor- en en kan entertainen als An- Iré Hazes. Hij heet Arthur van teijn en staat op het punt heel ekend te worden. De definitie- e doorbraak moet nog komen, naar zal niet te lang meer op rich laten wachten. Speciaal uitgenodigde gasten jan Arthur warmen het publiek ilvast op. „Zit er soms velpon lan die stoelen", grapt zangeres ouise. „Kom op, op dê dans- (loer allemaal" moedigt ze het lamme publiek nog eens aan en vervolgt met een uitbundig 'Vi va Espagna'. Natuurlijk is het hartstikke gezellig, zo'n voorprogramma met aankomende of soms ook gevestigde, maar nog niet zulke bekende artiesten. Maar het pu bliek wacht op Arthur. Zijn ver schijning op het podium doet inderdaad het publiek joelen en de dansvloer volstromen. Lied jes van Tom Jones, Elton John, Lee Towers knallen de zaal in. Natuurlijk mag ook een André Hazes-medley niet ontbreken. Hij zingt ze met overtuiging en doet dat voorwaar niet slecht. Hij beschikt over een vol en warm stemgeluid. Zijn uithalen zijn hard en zuiver. In de toe komst zouden wat eigen num mers en wellicht een live bege leidingsband de stijl van de Teidse held nog meer een eigen gezicht kunnen geven. Maar voorlopig staat zijn optreden als een huis. Zijn Leidse fans liggen aan zijn voeten, nu de rest van Ne derland nog. MTV is 24 uur paraat met popmuziek en -informatie. In kiosken staan maande lijks tientallen full-colour popbladen op het rek. En in de gemiddelde platen zaak zijn honderden popv ideo's en registraties van li ve-concerten te koop. Het is dan ook moeilijk voor te stellen dat het veertig jaar geleden nog verschrikkelijk behelpen was met het beeld in de popmuziek. Hooguit stonden er af en toe wat zwart-witfoto's in het familiemagazine of een filmsterrenblaadje. Wat er tussen 1954 en 1994 veran derd is in de Nederlandse popfotografie is te zien op 'Rock around the camera' en 'Innit' van Anton Cor bijn in de Kunsthal in Rot terdam. rotterdam hans van der leur Honderden foto's tonen hoe de oubollige en bedompte van de jaren vijftig langzaam werden afgeschud om plaats te maken voor de popcultuur van de jaren zestig, gevolgd door glamour en glitter, disco en andere dansra ges, punk. rap, en house. Aan vankelijk waren het vaak nog anonieme fotografen die in stu dio's hun werk deden dat via een toenemend aantal muziek- blaadjes zijn weg vond naar de slaapkamermuren en school agenda's van tieners. Steeds meer werden ook live-concer ten gefotografeerd. Dat daar iets kon gebeuren maakte onder an dere het concert van The Rol ling Stones in Het Scheveningse Kurhaus duidelijk. Popmuziek en jongerencul tuur werden in toenemende mate 'big business'. Zeker toen de televisie nog een medium in opkomst was, vormden foto's een belangrijke manier om het imago van een groep uit te dra gen. Steeds meer ontwikkelde popfotografie zich tot een apart genre. De kwaliteit van de foto's en de fotografen bepaalt tegen woordig mede het succes van een popblad. Zeker in de Vere nigde Staten treden fotografen nu ook zelf toe tot het legioen der sterren. 'Rock around the camera' brengt al die ontwikkelingen op een schitterende manier in beeld aan de hand van portret ten en groepsportretten, foto's van live optredens, de manier waarop het publiek zich daarbij inleeft. De expositie laat ook zien hoe'de foto's in de muziek bladen Werden gebruikt. Spe ciale aandacht is er voor Rob de Grace Jones. Nijs, die goed is voor ruim der tig jaar ontwikkelingen in de popmuziek. Een compacte 'stijlgeschiedenis' van hem toont hoe de manier van foto graferen en het imago van de zanger de afgelopen decennia is veranderd. 'Rock around the camera' - een historisch overzicht van de popfotografie met nostalgie en avantgarde als uitersten - is sa mengesteld door Fran van der Hoeven (fotograaf en publicist), Wim Pijbes (Art Support Rotter dam) en Wim van Sinderen (Kunsthal). Tegelijk met 'Rock around the camera' heeft de Kunsthal de belangrijke tentoonstelling 'In nit' van Anton Corbijn binnen haar deuren. Deze popfotograaf hoort tot de absolute wereldtop. Anton Corbijn heeft in zo'n foto rob verhorst twintig jaar tijd zelf de sterren status bereikt en doet meer dan artiesten en popgroepen foto graferen. Hij geeft mede vorm aan het imago van groepen als U2 en Depeche Mode. 'Rock around the camera, veertig jaar popfotografie in Nederland 1954-1994' en 'In nit' van Anton Corbijn. Tot en met 3 juli in de Kunsthal in Rotterdam. De openbare bibliotheek in het Zeeuwse Kapelle heeft een no viteit op het gebied van boek presentatie: een bibliotheekkast waarin de titels op de boeken- ruggen gelezen kunnen worden zonder dat daarvoor de nek hoeft te worden gebogen. De boekenkast heeft diagonale planken in een hoek van 45 gra den. Voorlopig beschikt de bi bliotheek over één exemplaar. De reacties van het publiek zijn enthousiast; het gebruiksgemak blijkt groot. Bedenker en uitvoerder van de nieuwe boekenkast is Jeroen van Ooyen van het industrieel Pijprokers, hier in het Pijpenkabinet, moeten hun heil ergens anders zoeken. archieffoto loekzuyderduin recensie wunand zeilstra 'Uitverkorenen' door cabaretgroep Niet Uit Het Raam. Spel, tekst en muziek. Joep van Deudekom, Peter Heerschop en Vig- go Waas. Regie: Titus Tiel Groenestege en Genio de Groot. Gezien: 27/5, Kapelzaal in Leiden. Op het toneeltje van de Kapel zaal is het dringen geblazen. Mede door de meubelstukken zijn de drie heren van het caba retgroepje Niet Uit Het Raam in hun bewegingsvrijheid beperkt. De baldadigheid van sommige scènes komt daarom net even iets rommeliger over dan wen selijk. Jammer, maar dat mag de pret niet echt drukken. Joep van Deudekom, Peter Heerschop en Viggo Waas van N.U.H.R. spelen machtspelletjes volgens een vast stramien. Er is één 'Meneer' die de leiding neemt. Leiders hebben meelo pers nodig, en dus is er Meens (afgeleid van 'Mee eens', want je gaat volgens N.U.H.R. op den duur lijken op je eigen naam). Kinne is de derde. Door kriti sche vragen te stellen vormt hij de clowneske oppositie die het leiderschap constant op de proef stelt. Bij een groep van drie perso nen krijg je al heel gauw twee tot het gemeentebestuur met het verzoek of het effe 12.000 gulden wilde overmaken. Let wel: jaarlijks. Bezoekers konden hun kont niet keren in het Pij penkabinet en met het geld van de gemeente wilde men een pand erbij huren. De toenmalige cultuurwet houder Henriëtte van Dongen kwam echter niet over de brug. Waar die afkeer vandaan kwam, zult u zich misschien afvragen? Dat lijkt mij duidelijk. Het Pij penkabinet diende de emanci patie immers niet. Het was een typisch mannenbolwerk. Toe gegeven: ik ben er maar een paar keer geweest. Maar een dame in straplessjurk heb ik er nooit gezien. Niet te ontkennen valt dat het Pijpenkabinet krap was gehuis vest. Als een nieuwe aanwinst op de kop was getikt kon de museumeigenaar geen strijk kwartet in huis halen om een en ander te vieren. Het bezoekers aantal was ook best op te krik ken als men nog een fruitauto maat in een hoek had kunnen plaatsen. Maar alle hoeken stonden vol. Secretaris Benedict Goes ver-, klaarde na de weigerachtige houding van de gemeente meteen al dat het Pijpenkabinet uit Leiden zou vertrekken. En Don Duco hoonde in een later stadium nog het aanbod van een eenmalige subsidie weg. Kijk, ik begreep de teleurstelling van' de heren wel. Ook de schoorsteen van het Pijpenkabi net moet blijven roken. Maar waar ik toch een tikkeltje geïrri teerd over raakte was dat veron gelukte toontje, die heilige ver ontwaardiging omdat de over heid niet met een subsidie over de brug wilde komen voor het onderbrengen van een particu liere verzameling, of liever nog, niet meteen de nieuw te bou wen vleugel van De Lakenhal als onderdak aanbood. Ik heb er nooit een moment aan getwijfeld dat de heren hun dreigement nog eens zoyden uitvoeren en met hun hele col lectie naar Boxmeer of Blaricum zouden afreizen. Het werd dus Gouda. Nog geen 24 uur nadat het vertrek uit Leiden was aan gekondigd wist de Goudse krant echter te melden dat men in de kaarsenstad ook niet op tig-dui- zend kleipijpen zat te wachten. Daar moeten de pijprookvereni gingen in den lande toch wel lichtelijk oijrustig van zijn ge worden. De huur in Leiden op zeggen zonder zekerheid over een nieuwe bestemming voor de pijpen. Hoe het zover heeft kunnen komen? Ik weet het niet. Ge woon geklungel of misschien toch iets te hoog van de toren geblazen? Een ding weet ik wel: de heren van het Pijpenkabinet roken vast geen pijp. Ik zeg al tijd maar: een tevreden roker is geen onruststoker. recensie maarten baanders Voorstelling: 'Edges' 'Dangerous Choir' door Scapino Rotterdam. Geilen 27/5 Leidse Schouwburg, Leiden. Het Rotterdamse Scapino heeft gisteravond een boeiend pro gramma laten zien. Het bestond uit twee werken, waarvan het eerste, 'Edges', gemaakt is door de artistiek leider van de groep, Ed Wubbe. De choreografie is hecht door de heldere, gevari eerde bewegingen, waarvan sommige telkens terugkeren tussen nieuwe elementen. De sfeer is bespiegelend, maar opent zich aan het eind in een vitale, wervelende dans. Span nend is het spel van contacten die de dansers met elkaar aan gaan of juist ontwijken. Eén danser speelt daarbij een opval lende rol. Hij zwerft alleen tus sen de anderen, krijgt in het be gin zelfs een tik van een danse res, maai' zo'n tik blijkt herhaal delijk het startsein tot bewegin gen te zijn. Uiteindelijk bereikt de eenling toch een plaats in tegen-een-constellaties. N.U.H.R. maakt daar veelvuldig gebruik van om zo en door qua- si-logisch doorredeneren be paalde machtsmechanismen bloot te leggen. Daarbij gaat men keer op keer van een ver gaderschema uit, en troeft el kaar voortdurend af met proce durele bezwaren ('Dat staat niet op de agenda!'). Alledaagse ma nipulaties worden lichtelijk ab surd uitvergroot. 'Uitverkorenen' is dan ook in zekere zin cabaret met een boodschap, al klinkt dat dram meriger dan het programma in feite was. De opzet is helder, le vert enkele hilarische momen ten op en de soms wat ouder wets studentikoos aandoende verpakking lijkt minstens zo be langrijk als de boodschap zelf. Alleen kunnen de heren van N.U.H.R. in 'Uitverkorenen' nog niet overtuigend verhinderen, dat het herhalingselement af en toe de overhand krijgt, de op zichzelf consequente verhaallijn naar gezeur neigt en de humor even wegzakt. Ter compensatie zijn er gelukkig enkele prachtige liedjes die er de vaart weer in brengen; bijvoorbeeld 'Sla die duivel uit je broek', de 'Anke- veense Plassen' en het lied oyer de manieren waarop een koe een haas vangt. genlijk opgewekt rommelig. Vóór je in de banken terecht komt, raak je in een expositie van schilderijen en tekeningen verzeild. Het ongewone zet zich voort in het concert al was het alleen maar dat vrouwelijke di rigenten schaars zijn. Esther Apituley werkt enthousiast en met haar handen die de muziek lijken te kneden. Het ensemble doet wat het moet doen: lekker, heerlijk en geconcentreerd strij ken. De basgroep klinkt soms zó donkerbruin gelakt dat je buik ervan meetrilt. De werken zijn recensie monica schiks Ensemble Currende o.l.v, Esther Apituley. Gehoord op 27/5 in de Dorpskerk van Wassenaar. Wat een moed, overmoed haast, om een orkest te willen starten dat niet gesubsidieerd wordt. Het Ensemble mikt daarom op een nieuwe formule. Nieuwe muziek wordt er gespeeld, liefst van Nederlandse componisten. Gelukkig voor veel muzieklief hebbers is de hedendaagse mu ziek niet meer zó modern als enkele decennia geleden. Dat bleek ook uit dit programma met vlezige, welluidende strij kersklanken. Nieuw is ook de combinatie van klank met kleur en vorm. Voor zo'n gedachte kan ik warmlopen maar in het huidige geval vond ik de schilderijen en tekeningen er maar wat aan de kant bijstaan. Het denkbeeld van de thematische aanpak is ook nog niet helemaal uitge werkt. Duidelijke raakvlakken tussen de abstracte muziek en de concretere beeldende kunst zijn niet zo makkelijk te vinden. De sfeer bij binnenkomst in de kerk was wat ongewoon, ei- Een traag en welluidend Ada- gio van de altist Rocco Have- laar. Rita Hijmans' werk '...met rozen' werd terecht enthousiast ontvangen bij het publiek, evenals 'Moby Dick' van Mauri ce Horsthuis en Concerto van Wim Franken. Het meest was ik toch onder de indruk van 'II Tramonto' van Respighi, waar bij de prachtige stem van Sasja Hunnego geheel samensmolt met de ongewoon sfeervolle be geleiding van het ensemble. Toch lijkt het me wat vroeg om te voorspellen dat dit vernieu wend Ensemble Currende een gat in de concertmarkt heeft aangeboord. ontwerpbureau KAO in Kapelle Biezelinge. De kast is het resul taat van een 'sociale ontmoe ting' tussen Van Ooyen en di recteur Van Tilborg van de Ka- pelse bibliotheek. „Ik klaagde tegen Van Ooyen dat ik steeds last van mijn nek kreeg als ik voor een boekenkast titels moest lezen. De titel van een boek staat altijd verticaal voor je. Je moet je hoofd in zo'n ge val steeds op je schouder leg gen. Daar is een nek niet voor gemaakt, vond ik", vertelt Van Tilborg. Van Ooyen was het met hem eens. Niet de nek, maar de kast diende te buigen, vond het tweetal. het geheel en kijkt hij verge noegd in het licht. 'Dangerous choir' van het choreografenduo Roberto de Jongë en Maria Voortman valt op door het gebruik van spit zen. Daarmee worden bewegin gen uitgevoerd die heel anders zijn dan het klassieke ballet. Dit geeft een .verrassend effect, vooral in knielende of liggende houdingen, of wanneer de dan sers zich op handen en sptizen voortbewegen. De verheven in druk van de hoog op de spitzen voortdribbelende danseressen wordt fraai gecombineerd met grillige uithalen van andere dansers en door bewegingen die kracht, vrolijkheid en ook agressie uitstralen. Zoals de titel suggereert gaat dit dansstuk over een groep mensen die een koor willen vormen, d.w.z. een eenheid, maar tevens dat zo'n streven gevaarlijk is. We zien rusteloze individuen, die allen min of meer dezelfde bewegin gen maken, maar elk hun eigen richting uitgaan. Door de kernachtige bewegingstaal le vert deze 'chaos' fraaie en kleur rijke beelden op. Madrid Mollige sculpturen van Fernando Botero sieren tot 12 au gustus de Paseo de la Castellana in Madrid. De 21 enorme bronzen beelden van de Columbiaan leidden tot protesten van zijn Spaanse collega's. Ze vinden dat hun kunst er in eigen land bekaaid afkomt en bekladden de beelden met spreuken. foto epa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19