Vuilophalers voorlopig niet naar Haarlemmermeer Boeren zien molens niet zitten Uitwisseling van Het Kasteel met een Frans jongerencentrum Vluchtelingenwerk wil meer vrijwilligers Rijn Veenstreek Archeon begroet 100.000ste bezoeker Splitsing Alkemade moet school redden Weteringer voert protestactie tegen hoog afvalstoffentarief 't Hart nieuwe secretaris Zoeterwoude Conradstraat acht weken dicht ZATERDAG 28 MEI 1994 N ECMOND. 071-356414. PLV.-CHEF %-,HANS KOENEKOOP. 071-356413 lacobswoude ruud sep De gemeente wil ze niet omdat ze het ver keer zouden afleiden, de boeren willen ze niet omdat ze in de weg zouden staan. Ja- :obswoude staat niet te juichen bij het idee van de provincie Zuid-Holland om langs de provinciale weg van Alphen naar Leimui- den vijftien tot twintig windmolens te bou wen. In een reactie op het streekplan bijt de westelijke land- en tuinbouworganisatie WLTO) nog eens flink van zich af. Hoe kunnen molens in een weiland in de weg staan? Of zoeken de boeren gewoon een stok om de hond mee te slaan, willen zij de provincie ,die hen zo dwars zit, nu zelf eens een loer draaien? Nee, ze hebben er echt last van, vertelt CDA-raadslid en VVLTO-bestuurder C. Vink.Je zit met grote brede machines, onder andere om te maai en en om gier te injecteren. Die dingen zijn zes, zeven, acht meter breed. Daarmee kom je altijd in de problemen bij die molens." De molens moeten daarom maar uit het streekplan worden geschrapt, vindt Vink. En zo zijn er wel meer dingen die hij - en met hem een groot deel van de boeren stand - uit het plan zou willen schrappen. Want door de beperkingen die de provincie de boeren oplegt, komen zij wel erg klem te zitten tussen allerlei milieumaatregels. Zo wil de provincie in het streekplan vastleg gen dat weilanden niet meer tijdelijk mo gen worden gebruikt om voedergewassen op te verbouwen. Maar als ze zelf geen vee voer meer verbouwen moeten ze meer krachtvoer kopen en komen de veehouders hopeloos in de knoop met de mineralenba- lans. En dat komt ze dan weer op een boete te staan. Verder worden in het nieuwe plan grote gebieden aangewezen als bodembescher- mingsgebied. Daar mogen de boeren dan niet meer een keer in de paar jaar het gras land egaliseren. En met een hobbelig gras land komen ze weer in de problemen met het verplichte injecteren van mest. De WLTO heeft alle betrokken boeren op geroepen bezwaar te maken tegen deze strakkere regels. Een kant-en-klaar protest, dat alleen nog hoeft te worden onderte kend, moet het aantal bezwaarschriften zo groot mogelijk maken. Vink heeft de indruk dat de agrariërs in Jacobswoude in ieder ge val massaal gehoor geven aan de oproep van de WLTO. ,,Dat komt doordat we hier een actieve afdekking hebben. Laatst had den we een informatie-avond over het streekplan waarop een man of vijftig, zestig was. Ik denk dat die allemaal wel een be zwaar indienen." 'Er is weer even rust in de tent' De rust is weer even weergekeerd bij de buitendienstme dewerkers van de gemeente Alkemade. De gemeente Haarlemmermeer stuurt maandag wel een vuilniswagen naar de gemeente, maar zonder chauffeur. Er worden dus nog geen personeelsleden uit Alkemade gedwongen e werk gesteld bij de buurgemeente. ferte kunnen maken." Voor 20 juni laat Haarlemmermeer we ten hoe duur het is om perma nent huisvuil op te halen in Alkemade. In september besluit de raad of Alkemade definitief met Haarlemmermeer in zee gaat of dat er een nieuwe vuil niswagen moet worden aange schaft. Peters schat dat een nieuwe wagen ruim vier ton kost. Als Haarlemmermeer in Alke- ilkemade -.marieta kroft )at is directeur gemeentewer- ;en A. Peters overeengekomen net zijn collega H. Beerding /an Haarlemmermeer. Ook is de proef die Haarlem mermeer zou houden met het Dphalen van huisvuil in Alke- nade van de baan. Peters: Haarlemmermeer heeft nu zo- zeel gegevens over Alkemade lat ze op basis daarvan een of- made het vuil op blijft halen, krijgen de vijf Alkemadese vuil ophalers in hun buurgemeente een baan aangeboden. Op zijn vroegst zou dat met ingang van 1 januari 1995 zijn. Niemand staat echter te springen om naar de buurgemeente te gaan. Ze willen gewoon in dienst van Alkemade blijven. In verband met de privatise ringsplannen, verkeert de bui tendienst al meer als een jaar in onzekerheid. De paniek sloeg deze week toe bij de circa dertig buitendienstmedewerkers (ook andere diensten vrezen dat ze een keer aan de beurt komen) toen ze te horen kregen dat één van hen hoogstwaarschijnlijk maandag al naar Haarlemmer meer moest. De eigen vuilnis wagen was kapot en de goed koopste oplossing was om een wagen van de buurgemeente te huren. Haarlemmermeer wilde alleen een wagen sturen mét chauffeur omdat die verant woordelijk zijn voor hun eigen wagen. Om de kosten in de hand te houden, moest aanvan kelijk een Alkemadese chauffeur naar Haarlemmermeer. Voorzitter G. van Emmerik van de medezeggenschapscom missie is blij met het gevonden compromis. ,,Er is nu weer even rust." Het liefst wil hij dat de ge meente definitief afziet van de privatisering van de vuilophaal dienst. alphen aan den run l Het archeologische themapark Archeon in Alphen aan den Rijn heeft gistermorgen de 100.000ste bezoeker ontvangen. De Dordrechtse familie Gemser werd bij de kassa opgewacht door twee middeleeuwse stadswachten, die de familie naar de Romeinse reis koets brachten. Daar kreeg het gezin een jaarabonnement en een middeleeuwse munt met Archeflorynen, die gebruikt kunnen worden in de Romeinse herberg of het middeleeuwse klooster. foto ïoBEN de bruyn alphen aan den run /RIJE TIJD ardlopen ii|Pe Jongerenvereniging Utopia a ïoudt op zondag 29 mei de e zlid-lente-loop. Deelnemers e lan deze prestatieloop kunnen t liezen tussen afstanden van 4, i )b of 16 kilometer. Om 11.00 Jur wordt er gestart vanaf het portpark Haasbroek aan de t fieuweweg in Zoeterwoude. Chiropractie /V. Collins spreekt op dinsdag- ivond 31 mei over de behande- ing en de werkwijze van een :hiropractor. Chiropractie is ien alternatieve geneeswijze, lie vaak wordt toegepast bij de jehandeling van migraine, ïoofd- en rugpijn. De lézing indt plaats in de aula van de chthusschool aan de H. Dun- intweg te Alphen aan den Rijn. ,r lanvang: 20.00 uur. ri f Kinderbingo "n luurtcentrum 'Elckerlyk' in Al- t( >hen aan den Rijn houdt op p voensdagmiddag 1 juni een e jingo voor kinderen. Kinderen n djn welkom vanaf 14.00 uur in 3e iet buurthuis aan de Ha- :irïxhorst. Bij de entreeprijs (1 ;ulden) is limonade inbegrë- e jen. U f lingo u )e Vrienden van Rhijndael „l louden op vrijdag 3 juni een lomerbingo en een loterij. De jjpbrengst van de avond komt -j en goede aan het bejaarden- j; ïuis Rhijndael in Koudekerk ie lan de Rijn. Om 20.00 uur be- ,e ;int de bingo-avond, in het be jaardencentrum aan de Europa- ;rfingelweg. )i ^Avondvierdaagse 0 n Alphen aan de Rijn kan op 6, e^, 8 en 9 juni de avondvierdaag se worden gelopen. De afstan- e len zijn 5 tot 15 kilometer. In schrijfgeld is vier of zes gulden. f )e wandelingen beginnen om 1 .8.00 uur in restaurant Rijn- treekhal aan de Dillenburg. In- j, ichtingen: 01720-74192. nieuwe wetering marieta kroft Om te kunnen blijven voortbe staan wil het schoolbestuur van De Regenboog dat de gemeente All^emade word,t opgesplitst in een dicht- en een dunbevolkt deel. Hierdoor geldt voor de school in Nieuwe Wetering een lagere opheffingsnorm. Zonder splitsing geldt een norm van 115 leerlingen. Niet alleen De Regenboog, met circa zestig leerlingen, zou de deuren moeten sluiten, waarschuwt het bestuur, maar ook de andere protestants christelijke school, De Wegwij zer, (circa 120 leerlingen) zou daardoor in de gevarenzone te recht komen. In een brief aan de gemeenteraad vraagt het schoolbestuur van De Regen boog om de splitsing bij het mi nisterie van onderwijs aan te vragen. kees van kuilenburg Hoe het uitpakt zullen Stefaan Vanderstappen en de veertien vrijwilligers van het Alphense jongerencentrum Het Kasteel wel zien. In juli is het gezel schap te gast in een jongeren- centmm in Portes-lès-Valance in de Franse Ardèche. De Alp- henaren lopen daar een stage van tien dagen. De reis is een gevolg van een uitwisseling vorig jaar tussen een gezelschap Nederlandse en Franse jongerenwerkers vorig jaar in dezelfde plaats. „Een ini tiatief van de Europese Ge meenschap. De EG wil de diver se opleidingen en beroepen in de aangesloten landen naast el kaar leggen en bekijken of het mogelijk is dat Nederlanders in Frankrijk, Engeland of in een van de andere landen kunnen werken. Uiteraard geldt dat ook voor buitenlanders bij ons", legt de strafkracht van Het Kasteel uit. „De uitwisseling bestond uit het meelopen met de dagelijkse activiteiten, bekijken hoe alles in zijn werk gaat en de ervarin gen uitwisselen. Een boeiende periode waar ik veel heb opge stoken", legt Stefaan Vanders tappen uit. Daarna zijn ieders ervaringen op papier gezet en doorgestuurd naar de EG. Vanderstappen heeft zijn ver blijf in Portes-lès-Valence ook benut om er voor Het Kasteel een vervolg aan te geven. Dat resulteerde in de uitwisseling van een groep vrijwilligers. Al- phen begint in juli in Frankrijk en rond de jaarwisseling komt er een Frans gezelschap naar de Rijnstreek. Of het daarna wordt uitgebouwd hangt af van het verdere verloop van de uitwis selingen. Anders De Alphense jongerenwerker is in elk geval duidelijk geworden dat het jongerenwerk in Frank rijk pp een wat andere leest ge schoeid is dan in ons land. „Een jongerencentrum staat meer in de gemeenschap. Het is een ontmoetingsplaats voor jong en oud. Ook ouders komen er over de vloer. Bij ons is het jongeren werk veel exclusiever. Jongeren hebben hier een eigen plek om te kunnen experimenteren met hun interesses. Dat is daar-ab soluut niet het geval. Dat Franse gezelschap dat in december naar Alphen komt kijkt zeker de ogen uit. Daar ben ik van over tuigd. Zoals ook onze mensen wellicht wat vreemd opkijken tegen de opzet van het jonge renwerk daar." Ook wat betreft de financiële steun is het jongerenwerk in Frankrijk anders geregeld. „Al les wordt daar betaald door de overheid. Zelfs het schoonma ken van het gebouw is in han den van de gemeente. Wij heb ben een gebouw en voor het overige moeten we het maar uitzoeken. Overigens wil ik niet klagen, want wij hebben daar door veel meer vrijheid van handelen", benadrukt Vanders tappen. Pot Wat de kosten van de trip be treft krijgt Het Kasteel steun vanuit de pot 'Jeugd voor Euro pa' van de EG en de gemeente Portes-lès-Valence. „Daarnaast proberen we de kosten zoveel mogelijk te bepreken, zodat het voor de vrijwilligers redelijk te behappen is." Onder het gezel schap dat op 7 juli naar Frank rijk vertrekt ook de Alphense popformatie The Party Animals. „De streek waarin wij verblijven staat zomers bol van de open luchtfeesten en festivals. Het leek ons wel aardig om ook daar het Alphense geluid te laten ho- 'Dertig gulden per zak is veel te veel' alkemade marieta kroft Een vuilniszak buiten zetten kost hem gemiddeld dertig gul den. yeel te veel, moppert de al leenstaande 37-jarige J. van der Heide uit Oude Wetering. Hij is een actie begonnen. De Wete ringer verspreidt brieven onder de Alkemadese bevolking. Daar in wordt geprotesteerd tegen de hoogte van de heffingen die bij alleenstaanden niet in verhou ding staan tot het gebruik. Men sen die het eens zijn met de in houd, hoeven de brief alleen maar te ondertekenen en naar de gemeente te sturen. Van der Heide liep al langer met het idee rond om een pro testactie te houden. De stan daard-protestbrieven had hij al enige tijd in huis. Toen hij een maand geleden een rekening van 388 gulden aan afvalstof fenheffing kreeg, was de maat vol. Hij sloeg aan het rekenen en kwam uit op een bedrag van tussen de 25 en 30 gulden, dat hij per vuilniszak die hij buiten zet kwijt is. Wat hem vooral dwars zit is dat hij evenveel be taalt als de meerpersoonshuis- houdens, die veel meer huisvuil op straat zetten. „Met mij zijn alle alleenstaanden, vaak be jaarden met een aow-tje, de klos", schrijft hij in een brief aan de gemeente waarin hij zijn actie aankondigt. Nog voordat de actie op zijn hoogtepunt is, lijkt Van der Hei de zijn zin al te krijgen. In een antwoordbrief maken B en W duidelijk dat ze nog dit jaar wil len praten over de invoering van verschillende tarieven. „Onduidelijk is nog op welke basis dat moet gebeuren. Naast het onderscheid tussen één- en meerpersoonshuishoudens is bijvoorbeeld ook een onder scheid in grootte van de contai ners te maken." Verder wijzen B en W erop dat een groot deel van de kos ten niet bestaat uit het legen van de containers, maar ook uit het legen van papier- en glas bakken. de subsidie op oud pa pier en de aanschaf van vuilnis auto's en mini-containers. Intussen is Van der Heide ook hoopvol gestemd. Hij heeft al 24 papieren onder 'vrijgezellenwo- ningen' aan de Schouw en de Watergang verspreid en daar van zijn er reeds 23 onderte kend. Ook de plaatselijke CDA- en WD-afdeling hebben hem al steun toegezegd. roelofarendsveen Voordat de bus over de Alkemadelaan rijdt, moet de weg nogal wat aanpassingen ondergaan. Momenteel wordt gewerkt aan de stoplichten en twee halteplaatsen ter hoogte van het nieuwe bedrijventerrein de Lasso-Zuid Binnenkort krijgen ook de kruispunten met de Sotaweg en de Meerkreuk twee halteplaatsen. De kruising met de Meerkreuk krijgt er bovendien een tweede voetgangersoversteekplaats bij. Naar verwachting is de Alkemadelaan in september klaar voor de bus. De aanpassingen kosten ongeveer 1,2 miljoen gulden. foto khenk bouwman zoeterwoude .liesbeth buitink [acobswoude •- liesbeth buitink Een ruime verdubbeling van het aantal rijwilligers voor vluchtelingenwerk in Jacobswoude. Dat streeft de werkgroep ua die asielzoekers en zogenoemde sta tushouders in de gemeente opvangt en pegeleidt. De werkgroep, die in februari pegon met zeven vrijwilligers, zoekt tien nieuwe medewerkers. Voor iedere asiel- koekerswoning in Jacobswoude kunnen lan twee mensen de vluchtelingen op gangen. Jacobswoude telt nu vijf woningen daarin negentien asielzoekers. iMaar het ministerie heeft de taakstel ling weer aangescherpt, dus we verwach ten er meer", zegt coördinator J. Lamet iiit Woubrugge. Bovendien wordt de brocedure bij asielaanvragen versneld. j.En dan hebben statushouders meer on dersteuning nodig, omdat ze pas korter in Nederland zijn." „De vrijwilligers begeleiden nieuw bin nen gekomen mensen, zodat ze thuis ra ken in de samenleving", legt Lamet uit. „Soms betekent dat: helpen met hele kleine dingetjes. Hoe zit het Nederlandse geld in elkaar, kennis maken met de huisarts en de tandarts, waar zijn de winkels, de kinderen moeten naar school en welke sociaal-culturele voorzieningen zijn er? Een sportclub kan er voor zorgen dat de mensen sneller integreren in de samenleving." Die integratie is het doel van de vrij willigers. Lamet: „De asielzoekers moe ten zo snel mogelijk op eigen benen kunnen staan. Er zijn mensen die ze hel pen met de taal, onderwijs en het zoeken naar werk. Vooral in het begin kost dat heel veel energie." Lamet waarschuwt dat de begeleiding niet alleen praktische ondersteuning be tekent. „Die mensen komen hier vaak binnen met heel veel narigheid op de achtergrond. Ze zijn misschien gemar teld of hebben familie verloren of zijn ontsnapt aan etnische vervolging." Belangrijk Een belangrijke taak is dan ook luisteren naar de verhalen die de asielzoekers kwijt moeten. „Daarom is het niet goed als vrijwilliger alléén een groepje begelei den. Je moet er zelf ook wel eens met ie mand over kunnen praten." Lamet denk met huivering terug aan het ongeluk met een Somalische asiel zoeker in Leimuiden, die moedwillig werd geschept door een automobilist. „Dat is voor die mensen vreselijk, omdat ze zich hier dan ook niet meer veilig voe len. En voor ons is het heel frustrerend. Zeg maar dat al die vooroordelen over asielzoekers niet kloppen. Het ministerie geeft toestemming andere huizen te bouwen als compensatie voor de asiel zoekerswoningen. En de inrichting ge beurt met tweedehands spullen. Dus de Nederlanders worden er niet minder van." Lamet hoopt dat het aantal vrijwilli gers in Jacobswoude snel uitbreidt. Daarbij gaat hij niet over één nacht ijs. - „Ik praat eerst met de mensen. Ze moe ten beseffen dat dit werk rationeel en emotioneel invloed kan hebben. Je kunt niet 's avons om vijf uur de knop om draaien, maar het wordt een stuk van je leven." Belangstellenden kunnen Lamet berei ken via telefoonnummer 01729 8780. meer in Leerdam en bij het regionale bestuursor gaan Rijnmond. „Nu zit ik in een vrij grote afde ling, terwijl mijn belangstelling uitgaat naar klei nere organisaties. Bovendien is de post van ge meentesecretaris interessant: die is de verbinding tussen de politiek en het ambtelijk apparaat", ver klaart 't Hart de overstap naar het Zoeterwoudse. Helemaal onbekend in de regio is de Capelle- naar niet. Hij studeerde in Leiden bestuursweten schappen. „Ik moet eerlijk zijn: de vacature was toevallig in Zoeterwoude. Maar het is wel een aantrekkelijke gemeente, met het Groene Hart als achtertuin en de Randstad als voortuin." De 35-jarige L.P. 't Hart uit Capelle aan den IJssel wordt de nieuwe gemeentesecretaris van Zoeter woude. Hij is unaniem als eerste kandidaat ge noemd door college, politici en ambtenaren van de gemeente. Alleen de gemeenteraad moet zijn benoeming nog goedkeuren, 't Hart volgt dan in augustus de vorige secretaris L. Kruithof op, die in januari van dit jaar onverwacht is overleden. Hij werkt nu nog als directiescretaris op de af deling algemeen bestuurlijke zaken van de ge meente Rotterdam. Daarvoor werkte hij onder- alphen aan den run i Een van de drukste wegen van Alphen, de Conradstraat, wordt vanaf maandag 30 mei acht we ken lang afgesloten. Autover keer zal worden omgeleid via de Koningin Julianabrug, Willem de Zwijgerlaan en de Oranje Nassausingel. De gemeente Al phen gaat het geluidsscherm renoveren, het wegdek egalise ren en het asfalt vernieuwen van de Conradstraat. Om de klus zo snel mogelijk te klaren, kiest de gemeente voor een omleiding. Bovendien is de gemeente bang dat het verkeer bij een gedeeltelijke af sluiting de Prins Hendrikstraat als sluiproute gaat gebruiken. Haast is geboden, omdat de Conradstraat een belangrijke route voor doorgaand verkeer is. Dagelijks staat op deze weg een lange file richting Hefbrug. Bus 178 van Westnederland, die via de Conradstraat in de richting van Zwammerdam en Bodegraven rijdt, zal ook via de Julianabrug worden omgeleid. De halte 'Rietveldsepad' komt daardoor tijdelijk te vervallen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15