Holtlant is herrie beu Raadhuisklok het zwijgen opgelegd De Stemming H Retourtje Casablanca Eerst tegen nu gelukkig met nieuw zwembad Leiden Regio fl Man laat 5 ton spoorloos verdwijnen leiderdorps bedrijf |noet lawaai accepteren Werkplaats van MEOB geopend Uit de aangiften blijkt dat de verdachte het geld van zijn klanten naar eigen goeddunken beheerde. Zijn klanten zeggen niet van zijn manoeuvres op de hoogte zijn geweest. Enkele ge dupeerden zeggen dat zij met mooie praatjes en af en toe een paar honderd gulden 'rente' aan het lijntje werden gehouden. Verder was de verdachte regel matig onbereikbaar, omdat hij 'voor zaken' in het buitenland verbleef. Na zijn faillissement vertrok de man naar Duitsland. Daarna ging hij onder meer naar Zwit serland, Hongarije en Engeland. „Ik probeerde het zoekgeraakte geld op te sporen", lichtte de man gisteren toe. De verdachte hield vol dat hij het beleggings- spel volgens de regels heeft ge speeld. „Ik heb mijn best ge daan om het geld veilig te stel len. Alles ging naar de notaris. Als ik genoeg had, kon ik voor mijn klanten deelnemen in dat Amerikaanse project. Ik was er van overtuigd dat het safe was." De officier van justitie be schuldigde de verdachte van 'een verduistering van grote omvang' en eiste tweeënhalf jaar gevangenisstraf. „Op het moment dat de verdachte dit geld bij de notaris stortte, ging hij al buiten zijn boekje. Geen van zijn klanten had hem die opdracht gegeven," aldus de of ficier. Advocaat Hubers vond dat een 'veel te zware straf voor iemand die 'de dupe is gewor den van de omstandigheden'. Hij oordeelde dat er geen spra ke was van opzet en vroeg om vrijspraak. De rechtbank doet op 10 juni uitspraak. vanaf PP Informeer naar onze 2750 andere bestemmingen. Telefonisch boeken is mogelijk. Leiden, Breestraat 46, tel. 071 - 132390 Vliegtickets. Regel het leiden De meest gebruikte voorziening van Oegstgeest zoals de nieuwe sportwethouder G. van Eisen (Progressief Oegst geest) zwembad Poelmeer noemde, is gistermiddag offi cieel geopend. „Het is toch een vreemde gewaarwording dat ik in het verleden als raadslid te gen het vernieuwde zwembad heb gestemd en het nu als wet houder mag openen. Het afslui ten van het 'open-bad' en het volbouwen met luxe-woningen in ruil voor nieuwe zwemvoor- zienigen, daar was ik niet vóór. Maar als ik zo om me heen kijk, ben ik met terugwerkende kracht toch gelukkig", aldus Van Eisen. foto henk bouwman U(\TERDAG 28 MEI 1994 ACTIEF oegstgeest loman leefmans Het uurwerk van de klok in het torentje op het Oegstgeester raad huis wordt hersteld. B en W hebben 3500 gulden uitgetrokken voor de renovatie. Een nog onbekende klokkenmaker moet de klok weer laten lopen, maar op de hele en halve uren mag hij niet slaan. Daar is het torentje nog te gammel voor. Al ongeveer twee jaar staat de klok boven het Wilhelminapark op vijf over half vier. Het tijdsein kan niet zomaar worden gemaakt. De bel geeft namelijk dusdanig harde klappen dat het hele torentje ge vaar loopt af te brokkelen. Nu is de gemeente met een compromis gekomen. De klokkenmaker moet het uurwerk maken maar het ge luid loskoppelen, zodat de klok wel gaat lopen maar voortaan zwijgt. De werkzaamheden worden nog dit jaar afgerond. Vuto opengebroken hderdorp Een aan de Beukenschans in Leiderdorp geparkeer- r" |e auto is gisternacht opengebroken. De onbekend gebleven da- 1 |er sloeg een ruit in van het linkerportier en nam vervolgens de n atlio-cd-spelermee. jibraak bij SJZ oeterwoudeIn de kantine van voetbalvereniging SJZ in Zoe- erwoude-Dorp is gisternacht ingebroken, waarbij tevens een n antal vernielingen zijn aangericht. De daders kwamen binnen loor een ruitje in te slaan van een bovenluik. Vervolgens is het [ebouw doorzocht en zijn deuren, kasten en een koelcel open ebroken. Uiteindelijk wordt alleen een portemonnee gemist. M POLITIEKE RUBRIEK »e wokkei is het nieuwe symbool van de PvdA- 2fciden. De roos in de vuist de strijdbare sociaal- emocratie, vervangen loor het zoutje dat jaren leden door Youp van 't lek werd uitgeroepen tot hét symbool van lollandse kneuterigheid, nieuwe PvdA wil in zijn Uitstraling de gezelligheid de huiskamer paren an de barmhartigheid het kerkgenootschap. En zo graaft de partij vrolijk verder aan het eigen graf. et begint langzamerhand vermoeiend te ofcrden, die tomeloze drang tot Ifvernietiging van de PvdA. e niet aflatende stroom van Ifkritiek, immer gevolgd door belofte van beterschap, die n een paar maanden later :er wordt achterhaald door n belofte van ziog-beterschap. 'lfs de meest verstokte lgeling moet onderhand wel ertuigd zijn van het feit, dat van alles en nog wat mis is n de partij. die lemming-cultuur, laraan landelijk voorzitter lix Rottenberg ook één of ee steentjes heeft jgedragen, heeft het Leidse ielingsbestuur nu weer een •leidsprogramma het licht len zien, waarin het een regen n as over zichzelf uitstrooit, t piept en jammert tussen de jels door: wee ons! Wat zijn j toch slecht en wat zijn wij, me blinden, altijd slecht weest. Het is een groot )nder dat wij sowieso nog ien hebben. dien u mocht besluiten lid te >rden van de PvdA dan tvangt u voortaan een tnodiging voor een gesprek et actieve partijgenoten. •dat er „over van alles en nog it gediscussieerd kan Excursie Onder leiding van natuurgidsen wordt er op zondag 29 mei een excursie gehouden in het Leidse Heempark aan de Oegstgeester- weg. De excursie staat in het te ken van insekten: zijn ze scha delijk of juist nuttig? Om 14.00 uur wordt er verzameld op de binnenplaats bij het Heempark. A vond vierdaagse WSV Leiden Zuidwest organi seert op 30,31 mei en l'en 2 ju ni de Leidse avondvierdaagse. Vanaf 18.00 uur wordt er gestart vanaf het Ramdas sportcentrum aan de Apollolaan. Inschrijven bij D. van den Ende, tel. 071- 761277. Leidse regenten Dr. DJ. Noordam spreekt op dinsdag 31 mei over de Leidse elite in de zestiende en zeven tiende eeuw. Noordam baseert zich daarbij op bronnenmateri aal uit het Leidse gemeentear chief. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de tentoonstellingszaal van het Leidse gemeentearchief aan de Vliet. De toegang is gratis. Glaucoom De Glaucoom-vereniging houdt op donderdag 2 juni een infor matie-avond. Glaucoom is een relatief onbekende oogziekte, die blindheid tot gevolg kan hebben. De voorlichtingsavond is belangwekkend voor wie wil weten hoe glaucoom vroegtijdig te ontdekken is en wat er tegen te doen is. Om 20.00 uur begint de voorlichtingsavond in het Academisch Ziekenhuis Leiden (collegezaal, gebouw 1) van. De toegang is gratis. Modeshow Modellen van drie tot zestig jaar werken op zaterdag 4 juni mee aan een modeshow op het Stad huisplein. De modellen showen 'onder het motto voor 100 piek gekleed van de markt' kleding van maat 36 tot 50. De shows beginnen om 11.00 en 13.30 uur. Hortus De 'verzorging van de plant' staat op zaterdag 4 juni centraal tijdens de Nationale Hortusdag. In de Leidse Hortus Botanicus geven diverse verenigingen in formatie over de verzorging van bijzondere planten, zoals de in- sekten-vangende-plant. De tuin, aan het Rapenburg, gaat om 9.00 uur open. Porselein De tulp, vierhonderd jaar gele den in Nederland geïntrodu ceerd, heeft ook zijn weg gevon den naar het porselein. Op za terdag 4 en zondag 5 juni expo seert het Porselein Schilder Ge nootschap in de Leidse Hortus zelfgemaakte schotels, borden en vazen met schilderingen van tulpen. Aanvang 11.00 uur. Concert De Rotterdamse band Stinksis- ters en de band Stereo Chums treden op zaterdag 4 juni op in jongerencentrum 't Stathuys aan de Breestraat. Hun muziek wordt omschreven als gi- taartrash. De zaal gaat open om 21.00 uur. Toegangskaartjes kosten 5 gulden. n )erdorp j udy nihof :o i medewerkers van de Leider- rpse firma Van der Perk LPG OjDeten leren leven met het ge el van de kraaninstallatie op laad- en losplaats aan de ldijk. De kraan functioneert lgens de gemeente zoals het ort. Wel wil de gemeente Lei- rdorp bekijken of de overlast igszins kan worden beperkt. ;enaar H. van der Perk blijft h ondertussen mateloos sto- -1 aan de herrie. „De hele irksfeer wordt erdoor verpest. worden er helemaal nerveus In," zegt hij. Ifan der Perk is een bedrijf dat G-installaties in auto's uwt. De firma zit ongeveer rtig meter af van de kraan, op doordeweekse dagen ak bezig is van 's ochtends ze- n uur tot 's avonds zeven uur. kraan wordt ingezet voor het len en lossen van schepen :t zand. Het zand wordt via n pijpleiding naar het terrein n de toekomstige Leiderdorp- woonwijk Leyhof getranspor- :rd. De kraaninstallatie is ei- ndom van de provincie Zuid- illand die voor het gebruik h vergunning heeft aange- lagd. n Het aantal decibellen dat de jan produceert is volgens Van r Perk niet acceptabel. „Ik oet brullen tegen mijn werk- mers. En mijn klanten moe- I mee naar binnen, en dan - «ten alle deuren dicht, an ders kun je elkaar niet verstaan. Maar de gemeente zegt dat ik op een industrie-terrein zit. Daarvoor gelden andere bepa lingen dan voor geluidsoverlast in een woonwijk." Een woordvoerster van de ge meente bevestigt dat op een in dustrieterrein meer geluid is toegestaan. „En dat zijn lande lijk vastgestelde normen." Ster ke vermindering van de geluids overlast is volgens de gemeente dan ook niet mogelijk. „Maar we willen best samen met alle betrokkenen kijken of we iets aan de overlast kunnen doen. beperken. Daarbij denken we bijvoorbeeld aan een andere opstelling van de kraan," aldus de woordvoerster. Van der Perk legt zich niet neer bij de situa tie. Hij heeft al geprotesteerd te gen de aanvraag van een ver gunning, vooral omdat deze voor onbepaalde tijd is. Want het is een schrale troost voor Van der Perk dat dè huidige werkzaamheden over twee maanden afgelopen zijn. „Want over een half jaar beginnen ze weer. Ze zijn nog wel even bezig met die nieuwbouwwijk." Van der Perk heeft de laatste tijd overigens wel minder last van rondvliegend zand dat op de auto's van klanten bleef plakken. „Daarover ben ik zo tekeer gegaan. En de aannemer is me best ter wille. Bij droog weer besprenkelen ze het zand met water zodat het niet op stuift." Mogelijk gehtidsschenn langs Leiderdorpse Persant Snoepweg De bewonersvereniging Holtlant in Leiderdorp wil dat er een geluidsscherm komt langs de wijk Holtlant aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp. Wethouder P. Bouman (verkeer) is bereid om 'na te denken'; over het plaatsen van een scherm. „Als daarmee een hoop ellende valt te voorkomen". voorzitter van de bewonersvere niging, C. Kooter. Volgens hem is 50 Db de 'voorkeursgrens waarde'. Wethouder Bouman kan zich wel inleven in de be zwaren van de bewoners. „Aan de andere kant is het zo dat de weg er al lag, voordat de wijk werd gebouwd. De bewoners wisten dat ze gingen wonen tus sen twee redelijk drukke wegen, de Persant Snoepweg en de A4.' judy nihof en jaap van sanduk „Het is mij veel waard als ieder een in de wijk zo prettig moge lijk woont," meent Bouman. Eerst wil de wethouder echter nieuwe geluidsmetingen aan de woningen laten doen om te kij ken of er inderdaad normen worden overschreden. Volgens de bewonersvereniging, die zelf dergelijke metingen heeft ge daan, is dat namelijk het geval. „We hebben een waarde van 63 decibell (Db) gemeten," aldus Volgens de bewonersvereni- ging rijden er vooral de laatste jaren steeds meer auto's over de Persant Snoepweg. De komst van de McDonalds snelservice heeft de situatie alleen maar verergerd, aldus Kooter. Voor het indammen van de verkeersstroom op de Persant Snoepweg om de geluidsover last te verminderen, voelt Bou man niets. „Dan wordt het pro bleem verlegd naar de woon wijk." Ook de bewonersvereni ging zit daar niet op te wachten. „We willen anderen hier niet mee opzadelen. Daarom vinden we dat er langs de Persant Snoepweg en de A4 geluid- schermen moeten komen. Bij de A4 ligt dat moeilijk, omdat je zit met ontwikkelingen zoals de HSL en 'de verbreding van de weg." Maar aan de kant van de Persant Snoepweg zou er best binnen afzienbare tijd een scherm kunnen komen, vindt Kooter. „In Oegstgeest is langs de A44 binnen twee jaar een ge- luidscherm geplaatst," voert hij aan. Oversteken Een andere klacht van de bewo nersvereniging gaat over het oversteken op het kruispunt Persant Snoepweg en de Enge- lendael. Vooral kinderen lopen hier gevaar, aldus Kooter. „Bij de tweede helft van de weg, gaat het licht soms opeens op rood. Maar kinderen rennen meestal gelijk door." Kooter vraagt zich af of de lichten niet anders kun nen worden afgesteld. Dat is volgens wethouder Bouman niet mogelijk. „De lichten staan zo optimaal mogelijk afgesteld." Wel wil de wethouder bekijken of er misschien een hek halver wege de weg kan komen, zodat kinderen minder geneigd zijn om direct door te lopen. oegstgeest loman leefmans Vice-admiraal N. Buis opende gistermiddag een nieuwe werk plaats bij het Marine Electro- nisch Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest. In de behandelings werkplaats kunnen metalen worden gegalvaniseerd en ver der is er een verfspuiterij en een zogeheten staalstraal. De werk plaats heeft 8,1 miloen gulden gekost, meer dan het dubbele dan oorspronkelijk was begroot. Buis, zelf Oegstgeestenaar, opende het nieuwe gedeelte van de MEOB aan de Haarlemmer- straatweg door een bordje te onthullen waarop de nieuwe naam van de werkplaats, Galva- ni genaamd, stond vermeld. Oud-wethouder T. Kohlbeck zag de niet bepaald milieu vriendelijke behandelingswerk plaats liever niet zo dicht bij de nog aan te leggen woonhuizen. Zo was het vijf jaar geleden nog bij de PvdA: roos in de vuist, Stem des Volks. Gezellige huiskamerbijeenkomsten met een hoog praatgroepgehalte moeten daarvoor in de plaats komen. foto loek zuyderduin worden". U wordt 'opgevangen' als u voor het eerst eeri ledenvergadering bezoekt. En mocht een ziekte u overvallen dan kunt u een bezoekje van, alweer, actieve partijgenoten tegemoet zien. Wie trouwt krijgt een kaartje. Wie slecht ter been is wordt opgehaald voor de gezellige huiskamerbijeenkomst met hoog praatgroep-gehalte, of de gezelligheidsbevorderende excursie naar een tentoonstelling over de geschiedenis van de sociaal democratie, vast en zeker weer door een actieve partijgenoot die in het bezit is van een automobiel. Een mens zou er spontaan z'n benen voor breken om dat te mogen meemaken. Het programma staat letterlijk bol van de gezelligheid. Maandelijkse borrels op aansprekende locaties, feesten bij aanvang en afsluiting van het politieke jaar, kennisfestivals voor de jeugd, en als het zonnetje schijnt zetten de PvdA'ers de vergadertafels, stoelen en de bakjes wokkels buiten naast de biertap. Maar bij al die joligheid dondert het bestuur toch weer met open ogen in de kuil die het zelfheeft gegraven. Om meer voeling te krijgen met de achterban gaat de PvdA in de wijk zoeken naar mensen die de bewoners vertegenwoordigen. En hoe noemen ze die? Juist: „De zeer plaatselijke dr Klavan, waarop men in de buurt zijn denkbeelden afstemt en die kan variëren van de notaris tot aan de man in de friettent op de hoek." En voor de mensen die zij menen te vertegenwoordigen roepen zij de 'werkgroep achtergestelden of minder bedeelden' in het leven. Wie zich aangesproken voelt mag het zeggen. Al beloven ze duizend maal beterschap, aan die treurigheid komt nooit een einde. Verontrustend is, dat dat virus van de zelfkritiek zich inmiddels heeft ingevreten in de hele gemeenteraad. Ook daar komt aan het zelfbeklag geen einde. „De politiek heeft een communicatieprobleem", signaleerde ex-wethouder Aart van Bochove van het CDA deze week in de commissie bestuurlijke vernieuwing. En alle leden knikten braaf. Jaha, wij hebben een communicatieprobleem. Nu is dat nog tot daar aan toe, maar dat diezelfde gekozen raadsleden hun eigen probleem op kosten van de gemeenschap willen oplossen is iets anders. Eerst schakelden ze ambtenaren in om de kiezers die ze - laten we dat eens veronderstellen, want zeker weetje het nooit - zelf hebben weggejaagd terug te lokken naar de stembus. Mooi woord hebben ze daarvoor verzonnen: stembuscommunicatie. Die ambtenaren hebben vervolgens met man en macht geprobeerd u het stemhokje in te krijgen. Folders, persberichten, televisie uitzendingen, ansichtkaarten, posters in mupi's: geen moeite was te veel om de stemmer ertoe te bewegen zijn democratisch recht uit te oefenen. Maar de ambtenaren kwamen erachter dat de bemoeienissen van de plaatselijke politici aan hun werk weinig toevoegden. Want die 'kunnen niet communiceren en hebben geen uitstraling'. Een beetje politicus zou in dit geval gezegd hebben: bemoei je met je eigen zaken, stelletje vlerken. Maar zo niet de Leidse raadsleden. Die zijn nu acuut doordrongen van het feit dat ze een communicatieprobleem hebben. Diezelfde ambtenaren bestonden het verder het advies te geven, gemeenschapsgeld uit te trekken voor cursusjes communiceren voor raadsleden. Dat u ook de om en bijscholing van uw zelfgekozen vertegenwoordigers mag betalen. En alweer zeiden die volksvertegenwoordigers niet: duvel op, stelletje astrante vlegels. Niks hoor, ze namen het voorstel serieus in overweging. En ze hadden er zelf nog allerlei diepere gedachten over. „Als er een ding is waar burgers behoefte aan hebben", dacht PvdA'er Gerda vdn den Berg, „is het aan een goed gesprek met een politicus." En ook wethouder Pex Langenberg vond dat de raad de burger moest benaderen om uit te leggen 'wat wij hier doen en welke besluiten wij nemen'. En hij pleitte daarbij voor 'een meer individuele aanpak'. Maar dan kun je nog beter een tweetal Jehova's getuigen op de stoep hebben. Daar kun je tenminste met goed fatsoen de deur voor dichtgooien. Een 51-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats hoorde gisteren een celstraf tegen zich eisen van 2,5 jaar. De man wordt ervan verdacht als beleg gingsadviseur meer dan 5,6 ton te hebben verduisterd. Vier ge dupeerden uit Sassenheim, Lis- se en Warmond gaven hem geld voor omder meer levensverze keringen, die hij echter nooit af sloot. Zonder medeweten van de beleggers 'parkeerde' de ver dachte het geld bij een bevrien de notaris. Na het faillissement van de verdachte bleek het geld spoorloos. De Haagse recht bank boog zich gistermiddag over de zaak. Hoe het geld nu precies is verdwenen, blijft vooralsnog duister. Momenteel dient er in België een rechtszaak tegen de eigenaren van het Luxemburgse bedrijf Romar. Deze lieden zou den het geld op een of andere manier in bezit hebben gekre gen. Mocht er nog wat boven water komen, dan is dit uiter aard voor de benadeelden, kon digde de verdachte gisteren aan. Tegen de notaris loopt geen rechtzaak. Hoe de kwestie nu precies in elkaar stak, bleef vaag. Duidelijk was dat de verdachte zijn oog had laten vallen op een beleg gingsproject in de Golf van Mexico. De minimale deelname bedroeg drie miljoen gulden. Omdat hij dat geld niet in één keer via zijn klantenkring kon vergaren, gaf hij het geld zolang aan de notaris. Ook als een klant hem de opdracht gaf om 170.000 gulden op een Engelse bank in Groot-Brittannië te storten, ging het naar de notaris die eigenlijk als een soort bank kluis dienst deed.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13