Bar heeft 'vrede in zijn hart' Kerk Samenleving ïjpt- ZATERDAG 28 MEI 1994 KORTWEG Doven en horenden Dominee J.F.G. Kamphorst uit Harderwijk - de doven- pastor voor de regio midden- Nederland - leidt morgen in de Leidse Vredeskerk een ge combineerde dienst voor doven en horenden. Tijdens deze dienst, die begint om 10.00 uur, wordt ook het Hei lig Avondmaal gevierd. Er is gekozen voor een gecombi neerde dienst om het onder linge contact tussen dove en horende gemeenteleden te bevorderen. De Vredeskerk staat aan de Van Vollenho- venkade. Hooggetijden In de Leidse Hooglandse Kerk kan het publiek van middag tussen 14.30 en 14.45 uur weer een Hooggetijde - een moment van stilte, mu ziek, bezinning en gebed - bijwonen. Pasteur D. Ribs van de Waalse Gemeente leest Psalm 22 en spreekt over Goede Vrijdag en de vraag 'Mijn God, mijn God, waarom hebt U mij verlaten? over Pinksteren en het ant woord: 'Ik zal u niet als we zen achterlaten, maar u krijgt de Heilige Geest, de Troos ter'. Het orgel wordt be speeld door Rolf Wolfensber- gen, in 1993 afgestudeerd aan het Sweelinck Conserva torium in Amsterdam. Hij speelt twee koraalvoorspelen van J.S. Bach. De toegang is gratis. Evangelisatiedienst De oprichters van 'Lifeline International Ministries' - dr. Vemon en Margareth Falls uit Maleisië - zijn morgen te gast tijdens een speciale evangelisatiedienst in de Bethlehemskerk aan de Lam mermarkt 57 in Leiden. Ver non en Falls hebben in vijf continenten gemeenten ge sticht, genieten grote be kendheid in de charismati sche beweging en maken ge bruik van een 'unieke profe tische- en genezingsbedie ning'. De organisatie is in handen van de stichting Jo- han Maasbach Wereldzen ding-en de toegang is gratis. De evangelisatiedienst begint om 19.30 uur. Mudra In het Dharmadhatu-cen- trum aan de Geversstraat 48 in Oegstgeest heeft op 4 juni een introductie van het Mudra-programma plaats. Deze trainingsvorm is afge leid van de klassieke Tibet aanse kloosterdans. De ver schillende houdingen en oe feningen hebben tot doel 'li chaam en geest te synchroni seren en het bewustzijn van lichaam en ruimte te intensi veren'. De bijeenkomst wordt geleid door drs. Fenja Heupers. De kosten voor deelname bedragen 15 gul den. Het Mudra-programma staat onder auspiciën van Nalanda, een culturele in stelling met een contempla tieve benadering van opvoe ding, kunst en (mens- wetenschappen en is niet- religieus gericht. Voor opga ve en inlichtingen voor de in troductie-avond kan gebeld worden met nummer 071- 174575. Moker Het radio-programma van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek - besteedt op 1 en 5 juni aandacht aan een cursus voor leken die willen voorgaan in woord- en ge bedsdiensten. De overden king is van zr. M.M. van Schagen uit Leiden. Moker is op woensdag te beluisteren van 16.30 tot 17.00 uur en op zondag van 19.00 tot 19.30 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Oud-bisschop van Rotterdam praat alweer met zekere relativering over zijn vertrek In het Benedictijnen klooster in Chevetog- ne (Ardennen) maakt hij een montere indruk. Als vanouds maakt hij weer veel grappen. Met een ze kere relativering praat hij over zijn aftreden. ,,In onze eeuwenoude orde hebben wij een gevleugeld woord: 'ach,-dat hebben we alle maal al eens gezien'." En weer serieus: „Toen merkte ik de waarde van institu ties. De kloosterlijke disci pline heeft mij overeind gehouden. Die prachtige regelmaat, opgebouwd rond het gebed, heeft mij geweldig geholpen. Stel dat ik na mijn aftreden op een flatje in Den Haag had moeten wonen. CHEVETOGNE DIRK VISSER/ANP Vorig jaar februari vertrok Bar plotseling naar het klooster, waar hij indertijd bij de Bene dictijnen was ingetreden. Al spoedig kwamen de geruchten op gang dat de populaire en le venslustige bisschop de celi baatsverplichting zou hebben overtreden,. Eind februari bood hij paus Johannes Paulus II zijn ontslag aan omdat 'ik absoluut niet meer als bisschop kan functioneren zoals ik dat zou willen'. Op 13 maart werd het ontslag bekendgemaakt onder verwij zing naar canon 401 van het Wetboek van Canoniek Recht. ,,Een diocesane bisschop die wegens een zwakke gezondheid of een andere ernstige reden minder goed in staat is zijn ambt te vervullen, wordt drin-" gend verzocht ontslag uit zijn ambt aan te bieden." Bar ontkent nu dat de nun tius, mgr. H. Lemaitre, druk op hem heeft uitgeoefend. ,,Dat is niet zo. Ik heb zelf het besluit genomen." Ook weerspreekt hij dat hij onder zware druk van kardinaal Simonis is afgetreden. ,,Daar weet ik helemaal niets ,,Ik heb toen zelf tegen de nuntius gezegd: ik hoor van al die geruchten over mij. Onder Mgr. R.Ph. Bar heeft 'vrede in zijn hart' over zijn besluit van vorig jaar om af te treden als bisschop van Rotterdam. ,,Nu dat zo is gegaan, is dit de beste weg.Tijdens een eucharistieviering in de kathedrale kerk van de Maasstad neemt hij morgen 'ook meteen beetje weemoed' afscheid, Ik houd nog steeds erg veel van het bisdom en ik heb geen teken dat het omgekeerd niet zo was." Mgr. R.Ph. Bar: „Ik heb zelf het besluit genomen." die omstandigheden kan ik geen bisschop meer zijn. Dat zou ook uiterst slecht voor het bisdom zijn." Maar van aanval len van het Vaticaan op hem heeft Bar nooit gehoord. Tijdens het ad limina-bezoek van de bisschoppen aan Rome, vorig jaar januari, had het Vaticaan hem nog juist gesteund in de wijze waarop hij bisschop was. Van welke zijde de geruchten kwamen, is hem nog steeds on duidelijk. En die vraag lijkt hem ook steeds minder te interesse- Hij ontkent dat hij moeite met het verplichte celibaat zou hebben gehad. „Als dat zo zou zijn, was ik toch hier niet ge weest." Wel heeft hij zich altijd vrij gevoeld in gezelschap. „In het aardig zijn tegen mensen voelde ik me nooit aan banden gelegd. Dat is iets dat heel inge wikkeld over kan komen." Wel licht heeft dat tot allerlei kwaad aardige fantasieën geleid. „Daar is de kerk zo vol van. Dat wist ik al, maar dat weet ik nu hele maal." Of het gedwongen vertrek pijn heeft gedaan? „Ja natuur lijk. Dat heeft .niets met ge kwetste waardigheid te doen, maar ik hield en houd van het bisdom en had me er graag lan ger voor ingezet. Natuurlijk was het afscheid heel ingrijpend. Maar ik heb nooit het gevoel ge had dat Onze Lieve Heer me liet vallen." Of hij beleidsmatig wel de no dige zorgvuldigheid heeft be tracht? „Daarin kun je altijd te kort schieten." Hij heeft gehuw de priesters een andere pastora le functie gegeven. „Maar dat is geen fout geweest", voegt hij er aan toe. „Iets anders dat mis schien iets zou kunnen zijn, is dat ik altijd heb geweigerd ver klaringen uit te geven dat men- mochten i De voormalige bisschop bij de kapel van het benedictijnenklooster in Chevetogne: „Stel dat ik na mijn a den op een flatje in Den Haag had moeten wonen..." foto gaan of dat bepaalde categorie- en voor altijd waren uitgesloten. Dat heb ik nooit gedaan." „Wat ik met overtuiging deed, maar misschien niet had moe ten doen, maar ik weet het ook niet, is dat ik zo veel mogelijk binnen het kerkrecht een oplos sing probeerde te vinden voor de kerkelijke viering van een tweede huwelijk. In heel veel gevallen heb ik gezegd: dit is de pastorale verantwoordelijkheid van de pastor. Daarmee heb ik nooit gezegd of iets goed of niet goed was. Als iets niet goed was, was het niet goed." „Er zijn een heleboel dingen gebeurd waarvan ik eigenlijk gezegd zou hebben: doe ze maar niet. Maar ik heb altijd ge weten dat de pastores vanuit hun eigen verantwoordelijkheid daar zorgvuldig mee omgingen. In deze tijd zijn er wel eens din gen gebeurd, die veertig jaar ge leden niet denkbaar waren. Maar we leven ook veertig jaar later." Beperktheden Er is volgens Bar veel moed voor nodig om als bisschop te denken: die regéls zijn goed, maar je moet ze ook kunnen toepassen. De regels zijn er ab soluut niet voor zichzelf. Een bisschop is in zoverre onafhan kelijk tegenover Rome dat elke lokale kerk haar eigen be perktheden, maar ook haar ei gen mogelijkheden heeft. „Een bisschop heeft de plicht en de mogelijkheid in bepaalde geval len dispensatie te geven of op een wat nieuwe manier orde nend op te treden." Als voorbeeld noemt Bar het inschakelen van niet-gewijde gelovigen (pastorale werkers), wat in het ene bisdom totaal anders ging dan in het andere. In het bisdom Rotterdam wer den er onder Bar veel meer pas torale werk(st)ers aangesteld dan onder zijn voorganger Si- Veel te veel dingen zijn in de Rooms-Katholieke Kerk onbe spreekbaar, vindt Bar. Als voor beeld noemt hij het verplichte celibaat voor priesters. „Daar over kun je niet spreken op straffe te worden beschouwd als een soort ketter." Eind 1992 opperde Bar het idee om gehuwde mannen tot het priesterschap toe te laten. „Dat idee is absoluut niet van mij; het is al 1300 jaar oud. Daarmee zette ik geen enkele deur open voor degenen die reeds priester zijn. Die moeten ongehuwd blijven. Hij is voor invoering van de situatie van de Oosterse kerken waar priesters niet mogen hu wen maar gehuwde mannen wel priester kunnen worden. Ook Rome aanvaardt dat die kerken deze regel volgen. In uit zonderingsgevallen is dat ook in het Westen mogelijk, als een predikant priester in de RK Kerk wil worden. Zelfs kardinaal Si monis heeft zo iemand de priesterwijding gegeven. Er is volgens Bar sprake van verdeeldheid in de RK Kerk om dat veel wordt gezien als rekke lijkheid of gebrek aan eerbied voor de leer en de discipline. Dat is een verkeerde wijze van benaderen, zegt hij. In deze tijd worstelen veel mensen met ge loofszaken. „Je moet mensen nooit afstoten." Drieënheid „Ik weet niet of ik zo veranderd ben", zegt hij op de vraag of hij van conservatief naar het mid den is opgeschoven. Voordat hij zelf bisschop werd, was hij on der Simonis eerst vicaris-gene raal en later hulpbisschop van Rotterdam. „Ik was toen in dienst van anderen. Daarin moet je dan ook loyaal zijn. Maar toen ik zelf. als bisschop de verantwoordelijkheid droeg, heb ik misschien besluiten ge nomen die daarvoor niet zou den zijn genomen." Zijn hoofd 'is nog vol gedach ten', zegt hij over de preek in de afschèidsdienst. „In ieder geval zal het over de Drieëenheid gaan, die ons laat delen in het goddelijk elan. Zo konden we de wereld intrekken. Ga daar onder uw uitstekende nieuwe bis schop alsjeblieft mee door, zal ik de aanwezigen op het hart binden." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P. Arnold (ac HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Fra Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAI 1130 uur 071 HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 B is 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071 -323508 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels Tel. 071-128030 bij vi per maand (incl. BTW) 3U ƒ29,30 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland; per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19 30 uur, zat 10.00-12.00 uur. Tel. 071-143241 HET WEER Te koel Het proces, dat uiteindelijk tot de weersverwachting leidt, be gint met duizenden waarnemin gen, die op afgesproken tijdstip pen overal ter wereld worden ver richt. Die gegevens komen van de weerstations op het land, de automatische weerboeieifin af gelegen oceaangebieden en vanuit de weersatellieten in de ruimte. De waarden van vele me teorologische grootheden zoals temperatuur, luchtdruk, vochtig heid op vele niveaus van de tro posfeer - de laag waarin ons weer zich afspeelt - worden verzameld en ingevoerd in de diverse weer modellen. Aan de hand van een stelsel van vergelijkingen uit de wis- en natuurkunde, gaat de computer met de binnenkomen de gegevens aan de slag. Het resultaat is een simulatie van de weerssituatie voor een vast tijdstip in de toekomst, bv. zes uur vooruit. Vanuit dat tijdstip wordt gerekend naar een volgend stap: 12 uur, 24 uur vooruit, etc. Daarnaast wordt gebruik ge maakt van statistische gegevens, ofwel: hoe gedroeg het weer zich in vroegere, vergelijkbare situa ties. De meteoroloog krijgt door mid del van grafische kaarten de ver wachte stromingspatronen van de atmosfeer voorgeschoteld. Dit is het ruwe materiaal, waaruit het produkt 'weersverwachting' wordt gemaakt. De interpretatie, tj( die de weerkundige aan de kaar ten geeft, wordt dan omgezet in begrijpelijke taal voor de klanten van het weerbedrijf, zoals de luchtvaart, landbouw, industrie en de media. De weerkaarten voor de eerste drie dagen geven niet veel hoop op verandering van het te koele weertype. Een hogedrukgebied voelt zich kennelijk thuis op zijn stekkie tussen IJsland en Ier land. Zo houden we de karakte ristieke noordcirculatie, die meestal garant staat voor uitge breide wolkenvelden van de Noordzee. Opklaringen kunnen soms voor vriendelijke momen ten zorgen. Waar, wanneer en voor hoelang het hemelblauw te zien zal zijn, is in dit soort situa ties een moeilijk te beantwoor den vraag. Het blijft in elk geval aan de frisse kant en de regen kans voor de komende 72 uur is vrijwel nihil. Sommige verwach tingen op de wat langere termijn suggereren een overgang naar zo merweer (vanaf woensdag). Ten aanzien daarvan ben ik zelf wat voorzichtiger. Het tijdstip ligt nojjoi wat veraf voor een serieuze uit spraak in deze richting. Daar naast kunnen de koele noorden winden van het late voorjaar nogal eens hardnekkig zijn. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Wales en Ierland: Wolkenvelden, maar ook perioden met zon. Droog. Middagtemperatuur van 11 graden in Schotland tot 18 graden in het zui den van Ierland en Enge land. België en Luxemburg: Wolkenvelden en droog. Vooral zondag ook af en toe zon. Maximumtempe ratuur rond 16 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: Zaterdag flinke perioden met zon en droog. Zohdag weer wat meer bewolking en kans op wat lichte re gen. Middagtemperatuur tussen 18 en 23 graden, zaterdag langs de Kanaal- kust ongeveer 15 graden. Portugal: In het zuiden vrij zonnig. In het noorden meer bewolking, maar ook daar zonnige perioden. Droog. Maximumtemperatuur van 17 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Madeira: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 22 gra den. Spanje: Vrij zonnig, maar in het noordwesten ook enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur aan de Golf van Biskaje on geveer 20, langs de Costa's en in het rond of iets boven de 30 Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden, aan de noord kant van de eilanden ook enkele wolken velden, maar waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: stapelwolken, maar ook perio den met zon. Maxima ongeveer 24 gra- Zonnig en zeer warm. Middagtempera tuur ruim boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag overwegend zonnig en droog. Zondag meer bewolking, maar nog steeds flinke zonnige perioden. Middag temperatuur langs de Golf van Biskaje rond 22 graden, in het binnenland en langs de Middellandse Zee oplopend tot ongeveer 30 graden. Mallorca en Ibiza; Droog en zonnig. Zondag mogelijk wat hoge sluierbewolking. Maximumtempe ratuur ongeveer 28 graden. Italië: Droog en overwegend zonnig. In de Do lomieten zondag wolkenvelden en een enkele regenbui. Maxima tussen 2' en 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. Temperatuur in de middag op de meeste plaatsen in de buurt van de 30 graden. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur ongeveer 30 graden. Duitsland: Wolkenvelden, maar ook perioden met zon. Droog. Zondag in Beieren mogelijk een enkele bui. Middagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 21 in het zuiden. Zwitserland: Zaterdag vrij zonnig en droog. Zondag stapelwolken en enkele I Gemiddeld over Nederland Minimumtemp. Middé Wind ZONDAG 29 ME11994 Zon- en maanstanden Zon op 05.26 Zon onder 21.4 I Maan op 00.37 Maan onder 10.1 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.50 19.24 Laag water 02.41 15.16 MAANDAG 30 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.25 Zon onder 21.4 Maan op 01.07 Maan onder 11.2 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.38 20.19 L^ag water 03.25 16.04 Weerrapporten 27 mei 20 u 7 0. 6 0. 8 0 lelijk r rond 26 graden. Oostenrijk: Flinke perioden met zon en droog. Al leen in Tirol zondag kans op een enkele bui. Middagtemperatuur oplopend tot zo'n 25 graden op zondag. Polen: Periodeh met zon en droog. Maxima tus sen 17 en 22 graden. Tsjechië en Slowakije: VooraJJn Slowakije flinke perioden met zon. Droog. Middagtemperatuur zater dag ongeveer 21 graden, zondag rond 25 graden. Hongarije: Vrij zonnig en droog. Maximumtempera tuur oplopend van 23 graden op zater dag naar 28 graden op zondag. Warschau half bew. HEINZ ais er ..eo&e óekoepeat woror most je alt/jo o/jm/poeu. os je fjooep sescjtssmsfjhe/fjz jjo& eem tseujs e>at er eejv poster //v pe &cjc//st was BOES V) 0 Op i

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12