,iMpi Vrije tijd Kast als kunstwerk Wok met variaties Los stapelbare - tuinmuur leidt 1 zelf klimplanten 1 'Steenstrandje' rond de vijver Polystyreenschuinf perfect snijden f met kartelmesje l Karper ook 's winters in ondiep water te vangen Met extra's Handige harmonica Zonder staanders De Whiz VRIJDAG 27 MEI 1994 167 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEk DINGEN door Henriëtte van der Hoeven NIEUWE CD'S POP/POPULAIR WK JAZZ Jeff Beal - Contemplations - Wordly Music/TrilokaA/IA Na drie succesvolle CD's als jazztrompettist maakte Jeff Beal een totaal anders getint album waarin hij op piano en key boards te horen is. In enkele stukken wordt hij bijgestaan door de woordloze zang van zijn vrouw Joan, een klassiek opgeleide sopraan, de gitarist Steve Cardenas en basgitarist John Patitucci. De inspiratie bron voor de CD vormen de mystiek-religeuze geschriften van Thomas Merton gepubli ceerd in New Seeds of Contem plation. Een groot deel van het materiaal is gebaseerd op ter plekke gemproviseerde klanken, niet bepaald een garantie voor heldere structuren. Dat valt in Beals geval wel mee, hoewel de toonzetting nogal zoet blijft en in enkele gevallen zelfs zweverig met contrastloos voortkabbe lende voorgeprogrammeerde syntesizer-ritmes. Anderzijds steekt de CD op zijn beste im provisatie-momenten met kop en schouders uit boven het gros van de new age-albums op de markt, maar het blijft een CD waarnaar het het best luisteren is in een zeer ontspannen toe stand. Daaraan kan ook de aan wezigheid yan Patitucci in twee nummers niets veranderen. Diverse artiesten - The Verve Story 1944-1994 - Verve/Poly- gram. Het vijftigjarig bestaan van een van de belangrijkste jazzlabels wordt gevierd met een groot aantal redelijk geprijsde heruit gaven, waarvan deze set van vier CD's ook deel uitmaakt. Niet alleen al goed verkrijgbaar materiaal, ook (nog) niet op CD uitgebrachte stukken zijn te ho ren van artiesten als Charlie Parker, Bud Powell, Gene Kru- pa, Dizzy Gillespie. Benny Car ter, Billie Holiday, Ella Fitz gerald, Count Basie, Stan Getz en vele anderen, zo ongeveer al le belangrijke swing- of main- stream-musici van na de oorlog zijn op deze verzamelaar verte genwoordigd. Daarbij speelden de Jazz at The Philharmonic- concerten en -toernees van pro ducer Norman Granz een sleu telrol. In de meeste gevallen is het de producers van deze CD's gelukt representatieve opna men van de artiesten uit te zoe ken. Mijn favoriet is overigens Coleman Hawkins' solostuk "Picasso" uit 1948. Gelukkig zijn ook minder bekende ju weeltjes van Buddy De Franco, Lee Konitz, Jimmy Giuffre en VISSPORT Als de temperatuur in het na- Jaar begint te dalen verzamelt de karper zich in groepen op de diepste plekken van een viswa ter. Is het kwik in de thermome ter beneden de tien graden ge zakt dan is het met de eetlust gedaan en begint de karper aan zijn winterslaap. De eetlust van de karper is dan vrijwel verdwe nen en de kansen om hem dan nog te vangen zijn vrijwel nihil. Ik heb soortgelijke passages meer dan eens in binnen- en buitenlandse boeken over de karper gelezen. Mensen van naam die de overtuiging uitdra gen dat karper vangen in de winter slechts bij hoge uitzon dering gebeurt en dan nog meestal in de buurt van plaat sen waar opgewarmd water aanwezig is of wordt gespuid. Bijvoorbeeld in de buurt van koel- of proceswater lozende fa brieken of energiecentrales. Al een aantal jaren achtereen ben ik - vissend op karper in het koude jaargetijde - tot een heel andere slotsom gekomen. Aan vankelijk verkeerde ik in de ver onderstelling dat het een spe ling van de natuur was. Een uit zondering die de regel dat kar per in de winter moeilijk te van gen is bevestigde. Maar langza merhand ben ik tot de slotsom gekomen dat karper ook wan neer koning Thialf regeert wel degelijk actief is. En soms zelfs in die mate dat Gerenommeerde merken hebben tegenwoordig naast functionele kasten ook een paar blikvangers in de collectie. Opvallend daarbij is dat oude meubeltechnieken herleven. Je ziet weer speciale-houtverbindingen, marquetterie (ingelegd hout) of gezandstraalde panelen. Bij de meer avantgardistische meubels werkt men met bijzondere coatings zoals rubber- en suèdelak. Tot die laatste categorie meubels behoort zeker dit wandsysteem van van B&B Italië, dat werd ontworpen door Antonio Citterio. Meer informatie: tel. 0 20-62 78 337. Kenny Burrell in de selectie op genomen. In de jaren zestig, nadat Granz rustiger was gaan leven, kregen commerciële produkties en her uitgaven de overhand, tot acht jaar geleden toen met artiesten als Charlie Haden, Abbey Lin coln, Betty Carter en Joe Hen derson het label nieuw leven r werd ingeblazen. Dit verklaart ook het hiaat tussen 1967 en 1986 op deze set die ondanks de grote keus aan opnamen een evenwichtige introductie tot het label is. KV De Zwitserse fabrikant Spring heeft niet alleen gietijzeren woks maar brengt zo'n roerbakpan nu ook in edelstaal, opgebouwd uit supergeleidend materiaal. De wok is bovendien geschikt voor in- ductiekoken. Voor elke energiebron (gas, elektrisch, halogeen, in ductie) is er in dit programma een geschikte wok. Behalve een dek sel hebben ze ook allemaal een halfrond rooster dat op de rand kan worden opgehangen, waarna het deksel er nog op past. Er zijn bo vendien bijpassende rechauds (warmhouders) te koop. Deze woks zijn te vinden in de betere huishoud- en serviezen winkels. Een muur van tuinblocs dempt ook het geluid van de straat of de buren. foto Bram van Leeuwen Zonder metselen en vrijwel zonder funde- 1 ring bouw je met Tuinbloc, een nieuwe sysl teem, een fraaie tuinmuur. Tuinbloc is eenf 50x25x17 cm groot element, gemaakt van F verpulverd afvalhout (grove en fijnere spa-; nen) gebonden met cement. De blokken passen aan de zijkanten met I 'hol en bol' profielen in elkaar. In verticale P richting zijn ze voorzien van doorlopende gaten, waarin palen worden gestoken om stevig in verband te houden. Het grove re- F liëf op de zichtvlakken doet heel levendig i aan. Een muur van Tuinblocs wordt in half- steensverband op elkaar gestapeld, rustena op een eenvoudige fundering van zo'n tien. centimeter zand met daarop enkele trot- i toirtegels (die de voegen ondersteunen) inj| een 25 cm diepe sleuf. De muur krijgt stevig verband door rond- houten tuinpalen door de gaten te steken, die aan de onderkant in de grond worden c geslagen. Door die palen te laten uitsteken^ kun je bovenop de muur ook nog een per gola bouwen. De opbouw vraagt geen bij- zondere handigheid, alleen moet je er wel op letten dat de muur goed recht en 'te lood' komt te staan. Tuinbloc is er in bruin en groen. De muur vormt een ideaal geleidingsoppervlak vooi. klimplanten die zich zonder draden, rekke!, of beugels aan het oppervlak hechten. Het materiaal heeft nog een ander voordeel: he is geluiddempend, zodat straatlawaai, het rumoer van een tuinfeestje bij de buren, F enzovoorts, een stuk minder doorklinkt, F Wil je de muur bij nader inzien toch op eel andere plek hebben, dan haal je hem, zoal' bij Lego, gewoon weer uit elkaar en bouwt: hem op een andere plaats weer op. Prijs of geveer 200 gulden per vierkante meter (ex-^ clusief palen). Meer Informatie Van Haren Beton, Druten tel. 0 88 70 16 200. Een aardige methode om de vijverrand der coratief te laten 'overgroeien' naar de tuine het aanleggen van wat je een steenstrandjt zou kunnen noemen. Daarvoor kun je e Fosch Steehfolie gebruiken. Dat is een stelt vige kunststoffolie waarop fijn grind in eeüi decente kleurenmelange is gelijmd. Het kc vanaf de oever licht hellend over de 'flap' n van het vijverplastic tot in het water wordt! gelegd. Met wat forse keien er omheen, ofp met rotspartijen, ontstaat zo een fraaie emi natuurlijk ogende rand, waarin het waterljl ven op logische wijze overgaat in de drogdc omgeving. n Het materiaal is bovendien heel geschikt d< bedding voor een waterval die bijvoorbeeki in trapjes kan worden opgebouwd. Het vioi de vijverpomp circulerende water geeft it zicht- en hoorbare levendigheid en houdtu het grindoppervfak tevens glanzend p schoon. t Steenfolie is te koop in breedten van 40, 6e en 100 cm.- In tuincentra is de folie voor oil negveer 20,30 en 50 gulden per strekkend- meter van de genoemde breedten te koopj i Meer informatie: Fosch Creation, Heer- hugowaard, 0 22 07 - 20 355. i Een doe-het-zelvende lezer heeft een mejii thode ontdekt om polystyreenschuim (teir pex) perfect op maat te snijden. Het ergej hem telkens dat er bij zo'n klusje altijd lefs ke rafelkanten ontstonden, ook als hij heft voorzichtig met een vlijmscherp mesje ji sneed. Toen hij het met een kartelmesje ji, probeerde was het probleem opgelost. Ing lange halen snijdend, met een zo groot rqii gelijk deel van het lemmet in het materiab bewegend (dus het mes onder een heel |e flauwe hoek t.o.v. het oppervlak van de t<ki gel) leverde dat een gave snijkant op. Het] bleek op die manier zelfs mogelijk er een<a schuin aftyerkkantje (velling) op aan te a brengen, niet te onderscheiden van fa- jg briekswerk. It De methode werkt ook uitstekend, schrefc hij, bij het snijden van onderbehang dat bi een laagje polystyreenschuim met een oflti pervlak van karton bestaat. En toen hij-ee-e dikke isolatieplaten van tempex op maatlr moest maken bleek het grote kartelmes de keukenla de oplossing. Om het gepiep bij bewerking van dit materiaal tegen te gaan doopte hij het mes telkens even in i ter. KLASSIEK Falla - Siete canciones populares espanolas. Granados - Doce dan- zas espanolas - Ann Monoyios (sopraan), Manuel Barrueco, Tho mas Müller-Pering (gitaar) - EMI Het duurde even eer ik me rea liseerde dat het geheel (zonder dat er één Spanjaard aan te pas kwam) bijna té Spaans klinkt. Falla en Granados schreven de ze werken namelijk niet voor de gitaar, maar voor de piano, maar in ritmiek en kleuring is hun muziek zo door en door Spaans, dat deze arrangemen ten bijna authentieker overko men dan de originele versies. Met een speler als de Cubaan Manuel Barrueco gaat dat bijna vanzelf en in diverse titels sluit de Duitser Thomas Müller-Pe ring zich verrassend idioma tisch bij hem aan, maar nog markanter is het aandeel van de Amerikaanse Ann Monoyios. Haar vertolking van Falla's 'Sie te canciones' doet in de verte zelfs denken aan de legendari sche Victoria de los Angeles. Al les bij elkaar misschien niet he lemaal authentiek, maar wel zo Spaans dat de vakantiezon even heel dichtbij lijkt. J. Stamitz - Klarinetconcert. C. Stamitz - Klarinetconcerten nr. 3, 10 en 11- Sabine Meyer (klari net), Academy of St. Martin in the Fields o.l.v. lona Brown - EMI. Ooit wilde Karajan de klarinet- tiste Sabine Meyer als eerste vrouw opnemen in de Berliner Philharmoniker. Dat leidde tot een rel die haar solocarrière on getwijfeld bevorderd heeft, maar ook zonder die publiciteit zou zij er wel gekomen zijn, zoals blijkt uit deze heerlijke CD met vier concerten van vader en zoon Stamitz, prachtig van mu ziek en uitmuntend gespeeld. Tijdelijk heeft EMI er n.a.v. de toekenning van de 'Echoprijs' aan Sabine Meyer een gratis CD bij gedaan met enkele (afgeron de) muziekfragmenten ter om lijsting van delen uit een inter view. PK er soms zeer verrassende vang sten zijn te boeken. Laat ik voorop stellen dat ik geen lief hebber ben van karpervissen met boilies, elektronische beet- verklikkers en zelfhakende vangstsystemen via allerlei in gewikkelde rigs. Het is een facet van de kar pervisserij dat mede door het gebruik van veel elektronica en hi-tech materiaal, vooral de jongere karpervissers erg aan spreekt. Maar wat zij volgens mij missen is de attractiviteit die schuilt in het opzoeken van de verblijfplaats van de karper om vervolgens met een op de haak gezet stukje alledaags aas de karper in zijn winterressort te belagen. Eerst wil ik graag ontzenuwen dat de karper als de tempera tuur in de herfst begint te dalen altijd het diepere water opzoekt. Mijn ervaringen vertellen een ander verhaal: ik heb nu al en kele winters schólen karpers aangetroffen op waterdiepten van nauwelijk 70, 80 centime ter. En het opmerkelijke is dat op enkele tientallen meters van die 'hotspot', om maar eens een eigentijdse karperterm te ge bruiken, plekken liggen waar vier tot vijf meter water staat. Volgens vele karperdeskundi gen zou de karper aan die plek ken de voorkeur geven. Maar de realiteit is een heel andere. Uit gerekend in de ondiepe oever- Openstaande bovenkast- deurtjes in de keuken kun nen een bron van ergernis zijn als je uit een gebukte houding onverhoeds over eind komt. Een kopstoot kan flink pijn doen. Er zijn diverse mogelijkheden om dit risico uit te bannen: schuifdeurtjes of rolluiken bijvoorbeeld. Een oplossing vormen ook deze harmoni cadeuren van Alno. zones blijken in een gebied van nauwelijks enkele vierkante me ters zich tientallen karpers op te houden. In grootte en gewicht uiteenlopend van enkele deci meters en enkele ponden tot zware jongens van 80 centime ter en meer en behorend tot de klasse van de 20-plussers. Ondanks het feit dat ze op zeer geringe diepte bivakkeren is aan de oppervlakte door gaans niets van hun aanwezig heid te merken. Slechts een zeer gespitste observator zal zien dat een inmiddels geknakt stukje riet opeens langzaam zijwaarts zwaait en vervolgens de oude stand weer inneemt. Belletjes waarmee de karper in de zomer soms zijn aanwezigheid ver raadt zie je zelden of nooit. En soms is hun passiviteit groot. Maar als een sportvisser er in slaagt om deze winterverblijven van de karper te ontdekken, kan een paar handjes gezoete maïs of wa't aardappelkruim de meu te tot azen aansporen. Een paar maïskorreltjes op de haak of een klein stukje zachte aardap pel af en toe ook wat beweeglijk door het spelen met de hengel- top kan er vaak toe leiden dat de karper zijn lethargie opgeeft en het aas aan een nadere in spectie onderwerpt. Meestal is dat niet die zomer se gretigheid, maar een voor zichtig 'proeven' aan de offe rande. Soms kan het wel minu- Een paar maïskorreltjes of een stukje aardappel kan de karper in het koude jaargetijde uit zijn 'winterslaap' halen. foto bram van leeuwen ten duren voordat het gepresenteerde aas wordt goedgekeurd. Het pennetje verraadt hoe de karper het besnuffelt, oppakt, er een paar decimeter mee zwemt om het vervolgens weer te laten vallen. Wie te snel slaat registreert een groot aantal missers. Beter is het te wachten totdat de pen duidelijk mar keert dat de karper het aas volledig in de bek heeft genomen en er langzaam maar overtuigend mee wegzwemt. Zo op het oog een gewoon horloge, maar met een druk op de knop krijgt de drager zeven andere mogelijkheden tot zijn beschikking: alarm; tweede tijdzone; countdown-timer; dag-datum aanduiding; stopwatch; de tijd tot op de seconde en digitale weergave. Het Ra- do-horloge is uitgevoerd in high-tech kéramiek, een in hoge mate krasvast en hittebesten dig materiaal uit de ruimtevaart. De prijs is er dan ook naar: vanaf 1795. Meer informatie: 0 43-25 25 50. Het mooie van deze overkapping, die de naam Canopy draagt, is dat er geen staanders voor nodig zijn; de con structie is geheel zelf dragend. Canopy is te gebruiken als carport maar ook als terras overkapping. Het witte materiaal dat praktisch geen onderhoud nodig heeft, kan worden ge schilderd. Prijs van een Canopy van 5 bij 2.5 meter: 3995 (inclusief montage). Meer informatie: 0 18 81-27 71 of 0 23-32 81 18. De mooiste tekeningen maak je met deze Whiz, een soort magisch potlood, dat als je het aan zet over het papier gaat draaien. Door de Whiz langzaam over het papier te bewegen krijg je fraaie patronen. Er zijn drie soorten motieven en vier kleuren stif ten, dus er kan volop worden geëxperimen teerd. Prijs 24,95. Meer informatie: 0 54 90-37 777.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8