Vaticaan neemt afstand van 'schuldbekentenis' Ontvoerders in Rusland met gijzelaars op de vlucht Buitenland Antarctica beschermd gebied voor walvissen Serviërs blijven zitten in zone rondom Gorazde Australische topjournalist Hughes was Britse agent Zuid-Afrika wil export van wapens verdubbelen Rwandese rebellen willen praten met regeringsleger Eurotunnel eist 1,3 miljard van spoorwegen Arafat komt half juni naar Gaza en Jericho Toto Riina bedrijft politiek vanuit rechtszaal ->t Veel minder asielzoekers naar landen Europese Unie Zaterdag 28 mei introduceert de ANWB een nieuwe auto VRIJDAG 27 ME11994 Rokkenjagende aap neergeschoten jammu De politie van Jammu, in de Indiase deelstaat Kashmir, heeft woensdag een aap gedood die de bijnaam 'Romeo' had ge kregen omdat hij een fervent rokkenjager was. Romeo verscheen een jaar geleden voor het eerst in het Maharajah Gulab Singh ziekenhuis waar hij vrouwelijke artsen, patiënten en verpleeg sters lastig viel. Het neerschieten was een ingrijpende gebeurte nis. In India wordt de aap namelijk als godheid aanbeden. 'Matterhorn komt uit Afrika' bern» De Matterhorn, de nationale trots van Zwitserland, is af komstig uit Afrika. Dat zeggen geologen die de 4.478 meter hoge bergtop en de omringende Alpen aan een acht jaar durend on derzoek hebben onderworpen. Volgens de onderzoekers zijn de Matterhorn en omringende bergen zich 90 miljoen jaar geleden gaan vormen na een botsing tussen de continentale platten van Afrika en Europa. Daarbij schoof een deel van Afrika over Euro pa heen. Rode Khmer lijdt zware verliezen phnom penh Bij oplaaiende gevechten tussen de Rode Khmer en regeringstroepen in het westen van Cambodja zijn gisteren ze ker tweehonderd rebellen gedood. De Rode Khmer zei in een verklaring bereid te zijn het door prins Norodom Sihanouk voor gestelde staakt-het-vuren te accepteren. De maoïstische verzets beweging zal deelnemen aan de vredesgesprekken die vandaag in de Noordkoreaanse hoofdstad Pyongyang beginnen. Baby overleeft vier dagen na dood ouders cairo» Een baby van tien maanden heeft vier dagen zonder eten en drinken overleefd nadat haar ouders in hun woning in de Egyptische hoofdstad Cairo aan kolendampvergiftiging waren overleden. De politie trof de ouders dood in de badkamer. Het meisje lag in de slaapkamer, bij een open raam en werkende ventilator. Tabaksfabrikanten voor de rechter Tallahassee In de Amerikaanse staat Florida kunnen tabaksfa brikanten opdraaien voor de kosten die de staat moet maken voor de medische behandeling van door roken veroorzaakte aandoeningen. De tabaksindustrie is nog nooit veroordeeld in zaken die individuen hebben aangespannen. Tot nu toe moet worden aangetoond dat de gezondheidsproblemen rechtstreeks door het roken zijn veroorzaakt, iets wat vrijwel onmogelijk is. Politie Gloucester staakt opgravingen Gloucester De politie van het Britse Gloucester heeft de opgra vingen bij een woning van het vermeende seriemoordenaars echtpaar Rosemary en Frederick West woensdag beëindigd. De 52-jarige aannemer West is beschuldigd van moord op tien vrouwen, zijn vrouw van acht moorden. Gisteren is een jongere broer van West aangeklaagd wegens verkrachting van twee jon ge meisjes. Vaticaan eert Galilei met postzegel Vaticaanstad» Het Vaticaan eert Galileo Galilei, 361 jaar geleden als ketter veroordeeld, met een postzegel. Galilei had in 1632 het officiële standpunt van de Rooms-Katholieke Kerk weersproken, dat de aarde als het middelpunt van de zon werd beschouwd. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Russische autoriteiten zijn vanmorgen ingegaan op alle ei sen van vier mannen, die in de Zuidrussische stad Mineralniye Vodi veertien volwassenen en dertien kinderen in gijzeling hielden. Zij kregen tien miljoen dollar (een kleine 20 miljoen gulden), wapens, morfine, nachtkijkers en een helikopter. De mannen, die de helikoper zelf vliegen, zijn met vier gijze laars vertrokken. De overige tien volwassenen werden vrijgela ten. De kinderen waren gister avond al in vrijheid gesteld. On middellijk na vertrek stegen ze ven militaire helikopters op om de achtervolging in te zetten. De bestemming van de terroris ten is onbekend. esse ANP Algemeen Nederlands Persl Presse Agentur GPD Geassocieerde Pe IPS Inter Press Service RTR Reutei 'Onderdeel van meer documenten over verwerping antisemitisme Het Vaticaan heeft gisteren bij monde van de woordvoer der van paus Johannes Paulus II, Navarro Valls, ontkend dat de rooms-katholieke kerk op het punt staat verant woordelijkheid te aanvaarden voor tweeduizend jaar an tisemitisme. Woensdag werd een ontwejp-tekst van die strekking bekend gemaakt in Jeruzalem, waar een dele gatie van het Vaticaan en vertegenwoordigers van de in ternationale joodse gemeenschap bijeen zijn. een document dat nog niet is voorgelegd aan het Duitse episcopaat en zeker niet is goedgekeurd door de kerkelijke autoriteiten. Het maakt geen deel uit van de documenten die de Heilige Stoel voorbereidt over de veroordeling van het antisemitisme." Tot het opstellen van deze ei gen documenten van het Vati- rome eelco van der linden correspondent Navarro Valls zei gisteren dat le den van het Duitse en Poolse episcopaat inderdaad werken aan een document waarin de houding en verantwoordelijk heid van de kerk inzake de Holocaust worden omschreven. Maar, zo zei hij: „Het gaat om caan was besloten in 1987, na controverse over de audiëntie die de paus de toenmalige Oos tenrijkse president Waldheim toestond. Paus Johannes Paulus II heeft beloofd voor eens en al tijd duidelijkheid te scheppen omtrent de relatie tussen de roomskatholieke kerk en het antisemitisme. Het Vaticaan lijkt echter vooralsnog de grootst mogelijke voorzichtig heid te willen betrachten. In joodse kring in Nederland is vandaag gereserveerd gerea geerd op het ontwerp-docu- ment. „Schuld bekennen voor het antisemitisme is prima. Maar het gaat erom wat er vervolgens mee wordt gedaan." Rabijn Ja cobs uit Amersfoort vindt het ontwerp-document 'historisch', maar zeker nog niet sensatio neel. Jacobs beschouwt de dia loog tussen katholieken en jo den als een goede zaak. „Dat de schuldbekentenis nu wordt vastgelegd juich ik toe. Maar ik roep pas hoera, als er ook daadwerkelijk wordt ge werkt aan het voorkomen van antisemitisme. Ik denk daarbij vooral aan educatie. Als je door de geschiedenisboekjes wan delt, dan kom je nogal wat anti- joodse beeldvorming tegen. En dat moet grondig veranderen. Daarin kan de katholieke kerk, met een enorme invloed over de hele wereld, een rol spelen." PUERTQ VALLARTA Rtr-DPA Het Zuidpoolgebied (Antarcti ca) gaat dienen als walvisreser vaat. Daartoe heeft gisteren de Internationale Walsvisvaart- commissie (IWC) met een grote meerderheid besloten tijdens een conferentie in het Mexi caanse Puerto Vallarta. Alleen Japan stemde tegen. Noorwe gen en vier Caribische eilanden onthielden zich van stemming. Het voorstel dat uiteindelijk met 23 tegen 1 stem werd aan- reservaat dan Frankrijk al twee jaar geleden voorstelde. Parijs wilde een reservaat tot de 40ste breedtegraad of ruwweg halver wege de evenaar. Volgens milieugroepen worden de wal vissen in dit plan net zo doel treffend beschermd als in het Franse plan. Het gaat uit van de natuurlijke grenzen van het Zuidpoolgebied en raakt niet de territoriale rechten van landen op het zuidelijk halfrond. Door het reservaat in Antarc tica wordt ruim driekwart van de baleinwalvissen tandloze walvissen die leven van krill in de wereld beschermd. Hun aantal wordt op krap één mil joen geschat. Het gijzelingsdrama begon gisteren op de autoweg tussen Stavropol en Vladikavkaz, de hoofdstad van de Russische Kaukasus-republiek Noord-Oss- etië. De kinderen, hun ouders en enkele leerkrachten waren op schoolreisje, toen de bus werd overmeesterd. Het is nog niet duidelijk of er samenhang bestaat tussen deze gijzeling en de zeer gespannen politieke situatie in de Kau- kasus, waar Ossetiërs, Ingoesjen en Tsjetsjenen elkaar naar het leven staan. In het gebied was al eerder de noodtoestand afge kondigd. Gijzelingen en moord aanslagen zijn aan de orde van de dag. Nog steeds wordt ge zocht naar zes Ingoesjen, die op 19. mei in Vladikavkaz werden ontvoerd. De Australiër Richard Hughes, ooit de beroemdste buitenlandse correspondent van zijn land, was een Britse agent die deed alsof hij voor de Sovjetunie werkte. Dat doet zijn zoon Dick uit de doeken in de autobiografie 'Zing Niet', die deze week is gepubli ceerd. Hughes verwierf grote bekendheid toen hij begin jaren vijftig als eerste westerse journalist Guy Burgess en Donald Maclean interviewde, Britse spionnen die naar het Sovjet-kamp waren overgelopen. Tijdens zijn verblijf in Tokyo werd hij benaderd door een man die hem uitnodigde te spioneren voor de Sovjetunie. Hughes schreef over zijn belevenis een brief aan Ian Fleming, de beden ker van James Bond die als buitenlandredacteur bij The Sunday Times werkte. Fleming schreef terug dat hij de Britse buitenland se inlichtingendienst MI6 had geïnformeerd. Die wilde dat Hug hes informatie aan de Russen doorspeelde die door MI6 was ge prepareerd. pretoria john van schaik medewerker Zuid-Afrika wil zijn wapenex port verdubbelen nu het land opnieuw is opgenomen in de internationale gemeenschap. Dit maakte directeur Tielman de Waal van het wapeninkoop- bedrijf Armscor van de Zuidafri- kaanse overheid gisteren be kend in Pretoria. In de geïsoleerde jaren van apartheid heeft Pretoria fana tiek een eigen wapenindustrie uit de grond gestampt, die nu worden uitgevoerd naar ten minste veertig landen. Dankzij van Israël verkregen kennis en praktijkervaring tijdens de oor log in Angola is Zuid-Afrika marktleider in diverse soorten wapentuig. De produktie in Zuid-Afrika is ondergebracht in het staatsbe drijf Denel, dat onderdelen krijgt van zeshonderd toeleve rende bedrijven. De industrie biedt in totaal werk aan 70.000 mensen. De nieuwe regering van presi dent Mandela is niet tegen de export van wapens als het op een 'verantwoorde wijze' ge beurt. Dat betekent dat geen wapens worden geleverd aan landen die in oorlog zijn of hun eigen burgers onderdrukken, en ook niet aan bevrijdingsbewe gingen. Dat was al het beleid onder Mandeia's voorganger De Klerk. Een vrouw rouwt bij het graf van haar echtgenoot op de Alifakovac begraafplaats in Sarajevo. Hij werd gedood door een van de sluipschutters die ondanks de relatieve rust in de Bosnische hoofdstad nog altijd actief zijn. foto reuter chrishelgren SARAJEVO» AP troepen. Ook hielden ze op verschillende loires gisteren zonder dat duidelijke voor plaatsen militairen van de Verenigde Naties uitgang werd gemeld. De internationale be- Servische strijders hebben gisteren een ul- tegen. middelaars probeerden de Serviërs ertoe te timatum van de NAVO genegeerd door in Amerikaanse, Russische en Europese on- bewegen een derde van het gebied dat ze in byumba ru-dpa-afp een zone drie kilometer rondom de derhandelaars die probeerden de Bosnische handen hebben op te geven. De onderhan- oostelijke stad Gorazde te blijven, waaruit vredesbesprekingen weer op gang te krij- delingen tussen de Bosnische partijen on ze zich eigenlijk moeten terugtrekken. El- gen, beëindigden hun twee dagen durende der bemiddeling van de door de VS, de EU ders in Bosnië voerden de Serviërs aanval- besprekingen met de Bosnische Serviërs, en Rusland gevormde 'contactgroep' kun- len uit op posities van Bosnische regerings- Kroaten en moslims in de Alpenplaats Tal- nen binnen tien dagen worden hervat. Britten en Fransen kwamen afspraken uit contract niet na LONDEN Rtr-AFP MINISTERIE VAN DEFENSIE EENMALIGE UITKERING IN VERBAND MET LANGDURIGE MILITAIRE DIENST HERHAALDE EN LAATSTE OPROEP Eurotunnel heeft gisteren een schadeclaim van 4 miljard franc (1,32 miljard gulden) ingediend tegen de Britse en de Franse spoorwegen omdat contractu eel vastgelegde toezeggingen niet zijn nagekomen. In augus tus vorig jaar beschuldigde Eu rotunnel British Rail en SNCF al van contractbreuk. Eurotunnel is de Brits-Franse maatschappij die de Kanaaltunnel exploiteert. De Britse spoorwegen hebben nagelaten op tijd een snelle- treinverbinding van de tunnel lijkt. De Kanaaltunnel werd 6 naar Londen aan te leggen. In mei geopend. Vorige week 1986 had British Rail beloofd mochten de eerste vrachtwa- dat die verbinding tijdig klaar gens erdoor. Het passagiersver- zou zijn. Ook de SCNF wordt voer begint pas na de zomer, een aantal zaken verweten, waardoor de bedrijfsvoering van Eurotunnel wordt bemoei- De Rwandese rebellen die in bloedige gevechten zijn verwik keld met regeringstroepen, heb ben ingestemd met onderhan delingen over een staakt-het- vuren. Dat meldde de speciale VN-gezant voor het Centraal- afrikaanse land, Iqbal Riza, gis teren. Riza sprak met de leider van het Rwandese Patriottische Front (RPF) in Byama, ten noor den van de Rwandese hoofd stad Kigali. De gezant had al eerder gesproken met de rege ring en het leger, beide gedomi neerd door leden van de Hutu- stam. De Hutu's steunen ook de plannen van de VN om een ein de te maken aan het bloedver gieten en de massaslachtingen onder de burgerbevolking. Na ruim zeven weken vech ten lijken de opstandelingen, le den van de Tutsi-stam, aan de winnende hand in de burger oorlog. Zij hebben inmiddels een voorstad van Kigali ingeno men en zijn bezig met de ver overing van een ander belang rijk deel van de stad. Tiendui zenden Hutu's, onder wie veel soldaten, bij Kigali zijn op de vlucht geslagen uit angst voor wraakacties van de Tutsi's. Het Hutu-leger zou de afgelopen weken 200.000 tot 500.000 Tut si's en oppositionele Hutu- stamgenoten hebben afge slacht. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL De "Uitkeringswet financiële compensatie langdurige militaire dienst" loopt op 15 juli 1994 af. Ex-dienstplichtige militairen en reservisten hebben onder be paalde voorwaarden aanspraak op een eenmalige pensioenvervangende uit kering van 7.500,-. Men moet in de periode van 1 januari 1936 tot en met correspondent 4 31 december 1962 in totaal tenminste 5 jaren (zonder dubbeltelling) in werke lijke dienst zijn geweest. Die tijd van 5 jaren hoeft niet aanééngesloten te zijn. ^De aanspraak vervalt als men over die tijd of een deel daarvan al een (over- heids)pensioen ontvangt of gaat ontvangen. j Indien de ex-militair is overleden, kan de weduwe in sommige gevallen aan- I spraak maken op (een deel van) deze uitkering. Militairen die uitsluitend bij het al KNIL hebben gediend, komen voor de eenmalige uitkering niet in aanmerking. Indien u als gewezen dienstplichtige en/of reservist (danwel als weduwe) in aanmerking denkt te komen voor deze uitkering en tot heden geen aanvraag heeft ingediend, dient u zo spoeding mogelijk maar in ieder geval vóór 15 juli ,1994 onderstaande antwoordcoupon in te vullen en te sturen naar: MINISTERIE VAN DEFENSIE DIENST ZORG POSTAKTIEVE MILITAIREN (DZPM) BUREAU DU/25 POSTBUS 4490 6401 CZ HEERLEN rome eelco van der linden Aanvraag eenmalige uitkering langdurige militaire dienst Naam: Voorletters: I Indien weduwe aanvraagt, meisjëspaam: I Adres: I' Postcode/woonplaats: Geboortedatum militair: Geboorteplaats militair: Registratie- of marinenummer (indien bekend): PLO-voorzitter Yasser Arafat zal op 15 juni zijn entree maken in de autonome Palestijnse gebieden. Hij zal zowel Jericho als de Gaza- strook bezoeken en 'enige tijd' blijven. De Israëlische minister Moshe Shachal (politie) zei gisteravond dat de regering Arafat toe stemming heeft verleend voor zijn bezoek. Arafat zal tijdens zijn bezoek waarschijnlijk de Amerikaanse minister Christopher (bui tenlandse zaken) ontmoeten. Een visite aan Jeruzalem zit er niet in, verklaarde Shahal. Dat kan volgens de diplomatieke regels alleen plaatsvinden op uitnodiging van de Israëlische regering. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) ziet het door Israël bezette oostelijke gedeelte van de stad als hoofdstad van de nagestreefde Palestijnse staat. Wanneer de PLO-leider zich definitief in Jericho vestigt, is nog onduidelijk. Arafat komt aan het hoofd van de Raad voor Zelfbe stuur van Jericho en Gaza. brussel anp Het aantal asielzoekers in de Europese Unie is vorig jaar sterk afgenomen. Het Europees bu reau voor de statistiek (Eu- rostat), dat overigens nog niet over exacte cijfers beschikt, meldde gisteren een 'opvallen de daling' in veel lidstaten, vooral in Duitsland. Het is de eerste keer dat Eu- rostat gegevens over asielzoe kersaantallen presenteert. Die cijfers zijn overigens verzameld door het Nederlands Interdisci plinair Demografisch Instituut (NIDI). Ze tonen aan dat van 1985 tot 1993 het totale aantal asielverzoeken in de zeven lid staten waar men doorgaans zijn toevlucht zoekt, meer dan ver drievoudigd is. Het gaat om Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België, Denemarken en Spanje. Alleen in Frankrijk nam door strengere wetgeving het aantal uiteinde lijk af, van 47.000 in 1991 tot 27.000 in 1992. correspondent Italië is wakker geschud door Toto Riina, baas der bazen van de Siciliaanse maffia. Vanuit zijn kooi in een rechtszaal in Reggio Calabrië gebruikte 'To- tuceio'als een meester de Itali aanse pers om de regering, drie bekende maffiabestrij ders, spijtoptanten en zijn ma- fïose collega's duidelijk te ma ken dat de tijd rijp is voor een nieuw offensief van Cosa Nostra. Mag Toto Riina in een rechts zaal, waar hij wordt gehoord in verband met de maffiamoord in 1991 op rechter Scopeliti, een persconferentie geven? De eer ste die deze vraag met 'nee' be antwoordde, was president Scalfaro. Hij sprak van een 'on gehoorde vertoning' en eiste dat de Opperste Raad van de Ma gistratuur maatregelen zou ne men. Vice-voorzitter van de raad Galloni riep gisteren de Italiaanse media op voorzichtig heid te betrachten. Minister Biondi (justitie) gelastte gisteren een onderzoek naar de verant woordelijkheid van het hof van Reggio Calabrië. De reactie komt laat, want Riina in zijn op zet: de natie duidelijk maken dat hij nog steeds de maffia touwtjes in handen heeft en ge noeg zelfvertrouwen bezit om zich, en dat is voor het eerst, op politiek terrein te wagen. 'Het beest' herhaalde, net als bij voorgaande gelegenheden, zijn onschuld en noemde zich het slachtoffer van een 'communis tisch complot'. Met deze uit spraak, zo is de mening van alle deskundigen, heeft Riina 'con tact' willen zoeken met de nieu we regering, die het anti-com- munisme heeft herontdekt. Riina ging verder in zijn 'dia loog' met de regering door de wet voor de mafiose spijtoptan ten ter discussie te stellen. Hij deed dat in de wetenschap dat de nieuwe meerderheid in het parlement van plan is wijzigin gen in deze wet aan te brengen. Silvio Berlusconi zei tijdens de verkiezingscampagne dat er maatregelen nodig zijn om te voorkomen dat spijtoptanten worden gemanipuleerd of pro beren met halve waarheden on schuldige personen aan te kla gen. Berlusconi liet gisteren overigens weten dat zijn rege ring de maffiabestrijding zal in tensiveren en zich niets gelegen zal laten liggen aan de uitspra ken van Riina. De maffiabaas noemde tijdens zijn 'persconferentie' de namen van drie personen die volgens hem het brein vormen van de communistische samenzwe ring. Het gaat om het hoofd van het openbaar ministerie van Pa lermo, Caselli, de socioloog en maffia-expert Arlacchi, nu lid van het parlement voor de pro gressieve alliantie en Violante, fid van de ex-communistische partij PDS en in de vorige zit tingsperiode voorzitter van de anti-maffiacommissie. De keus van Violante lijkt geen toeval, omdat die in de verkie zingscampagne in aanvaring kwam met Berlusconi, die hem ervan beschuldigde de strijd te gen de maffia te gebruiken om politiek voordeel te behalen. Violante zei gisteren dat Riina twee boodschappen heeft wil len geven: „De eerste is dat er drie personen zijn die dienen te worden vermoord. De tweede behelst een verzoek om met de staat te onderhandelen. Riina wril vooral de positie van de spijtoptanten, de grootste vijan den van Cosa Nostra, schaden en ook een verzachting bewerk stelligen van het gevangenisbe- leid, dat nu onder meer voorziet in eenzame opsluiting van maf fiabazen." Volgens Violante moet het ant woord van de staat op de uitda ging van Riina bestaan uit een keiharde aanval op Cosa Nostra. „We moeten doorgaan met de confiscatie met de bezittingen van de mafiosi; de jacht op nog vrij rond lopende mafiosi op voeren en de gearresteerden aanzetten tot samenwerking met de staat. De spijtoptanten blijven voor de maffiabestrij ding de belangrijkste sleutel tot succes", aldus Violante. pTTTinnoit hoeft te laten ANWB

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7