Protest opticiens tegen nieuwe wet Rechtstreeks kopen bij Sola MCDONALD'S SPONSORT U! Binnenland 9Wanneer ben ik aan de beurt?9 Nieuwste intercity Huiver GPV-leider voor confederatie' met RPF Nederlanders geen blijvers op Amerikaanse markt 17 T265- 'Ex-gevangenen aan de slag bij de overheid' Zaterdag 28 mei introduceert de ANWB een nieuwe auto Onverbeterlijke zwartrijder cel in na 'gratis' rit Politie laat Pauluskerk nog met rust Zwollenaar incasseert acht jaar ten onrechte uitkering IIJDAG 27 MEI 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbur frysk no rjocht bestjoerders-taaltjse haag Het Fries wordt naast het Nederlands erkend als offi- iele bestuurstaal. Nederlandstaligen in Friesland krijgen het /ft écht in het Fries geschreven stukken te laten vertalen. Niet- riessprekende gemeenteraadsleden krijgen niet het recht op oorhand alle in het Fries gestelde stukken vertaald thuis te krij- ien. De mogelijkheden voor Nederlands sprekende inwoners an Friesland zijn vastgelegd in een nota van de (Friese) staats ecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) en minister 0H lirsch Ballin (justitie). iledicijnenprijzen snel omlaag ;n haag Staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) loopt de voorgenomen prijsverlaging met minimaal vijf procent an alle via de AWBZ vergoede geneesmiddelen nog voor 1 juni kunnen regelen. De prijsverlaging zou al per 1 mei moeten in- aan, maar vanwege 'onoverkomelijke civielrechterlijke en tech- jsche bezwaren' was dat niet haalbaar. Per maand uitstel wordt 7 miljoen gulden 'gemist'. darihuana beïnvloedt rijgedrag astricht» Marihuana beïnvloedt het rijgedrag van automobi- iten. Zij hebben vooral moeite om recht op de weg te blijven |j jden. In vergelijking met de effecten van alcohol en sommige eneesmiddelen valt het echter wel mee. Dit concludeert H. obbe in zijn proefschrift waarop hij gisteren is gepromoveerd an de Rijksuniversiteit Limburg. Marihuana lijkt volgens de iromovendus in tegenstelling tot alcohol voorzichtig rijgedrag te timuleren. b: ynaecoloog Mastboom overleden imegen De Nijmeegse hoogleraar in de gynaecologie dr. J.L lastboom is dinsdag op 75-jarige leeftijd overleden. De als 'zeer Eletalenteerd' omschreven vrouwenarts assisteerde ondermeer rinses Irene en prinses Margriet bij de geboorte van hun kinde- ,en. Arbeidsvoorziening in hoger beroep ien haag Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening beroep tegen het vonnis van de rechtbank in Roermond iver het verstrekken van tewerkstellingsvergunningen voor 'oolse aspergestekers. Het wil een principe-uitspraak over de raag, of er aan het aanvragen van tewerkstellingsvergunningen oorwaarden mogen worden verbonden. De rechtbank oordeel- Ie vorige week in kort geding dat Arbeidsvoorziening mee noest werken aan het afgeven van vergunningen aan asperge- tekers van buiten de Europese Unie. Contactlens straks te koop bij melkboer De melkboer mag straks contactlenzen verkopen. Met de komst van een nieuwe wet kan iedere ondernemer met een middenstandsdiploma contactlenzen in de etalage leggen. De opticiens zijn razend. ,,Het is gevaarlijk als werkelijk iedereen aan de ogen van de consument mag prutsen", zegt secretaris A. van Hoof van de Nederlandse Unie van Optiekbedrijven (NUVO). verrichten) vrezen het ergste. Want er kan behoorlijk wat mis gaan als leken contactlenzen gaan verkopen. „Denk aan on deskundige voorlichting. Ie mand die lenzen neemt, mag ze in het begin niet te lang dragen. Anders blijven ze aan het hoornvlies plakken. Het oog kan hierdoor ontstoken raken en dan moet de consument vervol gens naar de oogarts", vertelt Van Hoof. Een woordvoerder van het ministerie van economische za ken reageert laconiek op de pa-- niek in de optiekbranche. „Wij zijn niet verantwoordelijk voor den haag carine neefjes De beroepsgroep protesteert te gen de komst van de nieuwe vestigingswet van het ministerie van economische zaken. Hierin staat onder meer dat de verko per van contactlenzen niet lan ger in het bezit hoeft te zijn van het vakdiploma voor opticien. Een middenstandspapiertje is voldoende. Het wetsontwerp ligt op dit moment voor advies bij de Sociaal Economische Raad (SER). De opticiens en optometris- ten (mensen die ingewikkelde oogmeetkundige handelingen de volksgezondheid. Voor ons is de vaardigheid als ondernemer belangrijk. En daarvoor eisen wij een diploma. De medisch- technische vakkennis van de opticien moet het ministerie van WVC waarborgen". Hier vangen de opticiens en optometristen opnieuw bot. WVC kent geen wettelijke be roepsregeling waarin eisen wor den gesteld aan het vak optici en. De ministeries vinden dat opticiens en optometristen zelf kwaliteitseisen moeten opstel len. Daar hoeft de overheid zich niet mee te bemoeien. Van Hoof: „Maar iedereen kan straks wel een bordje met 'er kend opticien' aan de deur han gen. Als de consument lenzen koopt, heeft hij het recht om ze ker te weten dat het daadwerke lijk een opticien is die aan zijn ogen frutselt". Met het virus in je lijf AIDS-slachtoffers herdenken amsterdam marieke de vries Morgen is het voor de negende keer Aids Me morial Day. Vrienden, bekenden en familiele den van mensen die aan AIDS zijn gestorven herdenken op deze dag hun doden. Jesus Pare des zal denken aan zijn vrienden die er niet meer zijn. Maar vraagt zich tegelijkertijd af of hij er volgend jaar nog bij is. Paredes is seropo sitief. En één van de organisatoren van de her denkingsdienst in de Beurs van Berlage in Am sterdam. „Doodgaan aan AIDS is niet normaal. De ziekte is niet te genezen, dus zijn AIDS en de dood onlosmakelijk met elkaar verbonden. Toch blijft het abnormaal dat jonge mensen, onge acht of ze nu homo of hetero zijn, er aan ster ven. Zonder uitzondering. Ik heb de afgelopen jaren twintig mensen in mijn nabije omgeving verloren. Je wordt er cynisch van als je hoort dat die en die gestorven is", meent Paredes. Aids Memorial Day is voor hem een dag om stil te staan bij de doden. „De tijd nemen om aan je vrienden of familieleden te denken. Mensen ontmoeten die in het zelfde schuitje zitten. Naar hun verhalen luisteren of gewoon mijme ren over Jan, Ahmed en Ria. Maar ook zoeken naar bekende gezichten en opgelucht constate ren dat ze er nog zijn." De doden staan centraal tijdens de herden kingsdienst. Toch gaat het ook over mensen die nu leven. Het verdriet over hun verlies van een dierbare vriend. Om dat samen te kunnen de len. „Je niet te hoeven schamen dat je zoon aan AIDS is overleden. Dat kunnen uitspreken en er niet op aangekeken worden. Dat is het goede van Aids Memorial Day." Voor Paredes is het confronterend. „Het virus is ook mijn lijf binnengedrongen. Misschien word ik zelf volgend jaar ook herdacht. Of mag ik nog jaren de dienst bijwonen. Ik weet het niet. Nie mand weet het. De ziekte is onheilspellend. Je gaat dood, wanneer weet je niet." „Op zo'n dag ben je niet alleen. Je voelt je ge sterkt door de duizenden mensen die er zijn. En het besef dat op vele plaatsen in de wereld op hetzelfde moment ook herdenkingsdiensten worden gehouden voor AIDS-slachtoffers. Dat is heel mooi", vindt Paredes. De herdenking zelf is vrij sober. Veel klassieke muziek en dans. Een man vertelt over zijn broer die gestorven is, een seropositieve vrouw over haar vriend die er niet meer is. In de beurs hangen quilts. Kleurrijke naamdoeken die door nabestaanden zijn gemaakt. In Amerika zijn ze ermee begonnen. De quilts hebben daar gigan tische afmetingen gekregen. In Nederland ko men er ook steeds meer. Aan het einde van de dienst worden de namen opgeroepen van de overledenen. Paredes: „Het is dan doodstil. Heel zachtjes hoor je de eerste naam en steeds luider durven mensen de na men uit te spreken. Dat is heel emotioneel. Do den krijgen namen en namen krijgen emoties door de manier waarop ze worden uitgespro ken. Je hoort namen van mensen die er vorig jaar nog waren. Wanneer ben ik aan de beurt? Wanneer stopt die waanzin?" haag gpd en het Gereformeerd Poli- Ie Verbond (GPV) is verdeeld- id ontstaan over intensievere menwerking met de Reforma- rische Politieke Federatie ÉPF). Terwijl prominente WjiV'ers als Eerste Kamerlid Ve- ■L en oud-Tweede Kamerlid Bpuuigh voorstander zijn van échtere banden tussen de twee testantse partijen, wil frac- 'oorzitter Schutte de discus- hierover in de kiem smoren. nieuwe RPF-fractievoorzitter in Dijke, een fervent voorstan- ir van samenwerking, hekelt houding van zijn GPV-colle- als 'koud water-vrees'. Aanleiding tot het opwakke- jn van deze al veel langer spe- Éide discussie is een artikel in t Nederlands Dagblad. In de- vanouds met het GPV ver inden krant bepleit Verburgh et RPF-ideoloog Kuiper een 3nfederatie' van de twee par- Daarbij blijven GPV en PF aparte partijen, maar zul- zij in de praktijk zo veel mo- lijk gezamenlijk optrekken. RPF en GPV werken in veel meenteraden, provinciale sta ll én in het Europees parie ent al samen, hier en daar ook et de SGP. Onlangs hebben de ie fracties in de Tweede Ka- er afgesproken het werk beter op elkaar af te stemmen, zodat bij elk debat* minstens één van de drie partijen is vertegen woordigd. Daarbij zullen de partijen hun eigen standpunten verwoorden, tenzij er overeen stemming is over een gezamen lijke lijn. De confederatie-ge dachte gaat een stap verder, omdat daarbij de partijen af spreken op elk gebied met één mond te spreken, tenzij over een politiek onderwerp ver schillend wordt gedacht. Schutte vreest dat dit de eer ste fase in een fusie van GPV en RPF zal zijn. „De RPF heeft maar één doel en dat is een fu sie. Daar wens ik niet aan mee te doen. GPV en RPF zijn we zenlijk verschillende partijen als het gaat om grondslag en pro gram. Ik zie daarom geen per- spectief voor meer samenwer king".", aldus de GPV-leider. Van Dijke juicht de openlijke discussie in het GPV over meer samenwerking toe en betreurt de koele reactie van zijn colle ga-kamerlid. „Als Schutte zegt dat je er niet over mag prateft, vind ik dat een slechte zaak. Want ook als het niet openlijk gebeurt, gaat de discussie ge woon door. Er groeit iets in het GPV. Bovendien heb ik de in druk dat de meerderheid van de bondsraad het niet eens is met Schutte". aken» Werknemers i V! lu it van de Duitse treinfa- brikant Talbot onthul len in Aken de nieuw ste aanwinst van de Nederlandse Spoor wegen, de Interregio Dubbeldekker. De trein rijdt vanaf vol gend jaar januari op het intercitytraject Amsterdam-Schiphol- Leiden-Vlissingen, maar wordt eerder al getest op het baan vak tussen Dordrecht en Roosendaal. FOTO ANP utrecht «anp-gpd De Nederlandse Spoorwegen mogen een 60-jarige notoire zwartrijder telkens één dag in gijzeling nemen, voor iedere keer dat de man zonder geldig vervoersbewijs in de trein wordt aangetroffen. Dat heeft de rechtbank-van Utrecht gisteren besloten in een kort geding dat de NS tegen de man hadden aangespannen. De spoorwegen zullen in de toekomst een groep van onge-. veer twintig hardnekkige zwart rijders op dezelfde wijze aan pakken. De vaste kern zwartrij ders, onder wie iemand met een netto-inkomen van 2900 gulden per maand, is bekend bij de NS. A. Hagdorn, de bedrijfsjurist van NS, sluit niet uit dat ook de ze mensen spoedig in kort ge ding voor de rechter worden ge daagd. Het is voor het eerst dat de NS lijfsdwang mogen toepassen op een voortdurend niet-beta- lende klant. De man was in de afgelopen vier jaar meer dan 700 maal in de trein aangetrof fen zonder geldig plaatsbewijs, soms vier maal per dag. De ge daagde heeft een schuld bij het vervoersbedrijf die inmiddels is opgelopen tot ruim 30.000 gul den. De president van de Utrechtse rechtbank L. Schu- man noemde 'lijfsdwang' een 'uiterst middel', maar kwam NS toch voor een belangrijk deel te gemoet. Voor de rechter speelde mee dat iedere andere verhaals- mogelijkheid op de zwartrijder n haag walter devenuns ;t Nederlandse bedrijfsleven heeft niet veel succes de verovering van de Verenigde Staten. Volgens jn onderzoek presteert bijna drie kwart van de nieu- bedrijfsvestigingen in de VS onvoldoende. De situ- soms zo slecht dat 60 procent van de 'nieuwe- ïgen' binnen vijf jaar na oprichting haar deuren al ift gesloten. De Nationale Investeringsbank (NIB) ?ft bekeken wat de 'faal- en slaagfactoren' zijn. Innenkort wordt het rapport 'Slagen of falen bij ves- ging in de VS' gepubliceerd. lp de Amerikaanse markt worden Nederlandse nieuw- gbmers zelfs met enig wantrouwen bekeken. Het valt lekomstige klartten en toeleveranciers op dat erg veel iderlandse ondernemers het land na een korte perio- van aanwezigheid al weer verlaten. Een van de be- igrijkste dingen die een Nederlander in de VS moet ^§>en is investeren in vertrouwen, vinden de onderzoe- *rs. Als de markt de overtuiging heeft gekregen dat de Nederlander een 'blijvertje' is, dan is de kans van slagen groter. Zo'n dertig middelgrote en grote ondernemingen (meer dan 200 en minder dan 2000 werknemers), die een kantoor of werkplek in de VS hebben opgericht, zijn tegen het licht gehouden. De NIB tekent aan dat het bedrijven zijn die in Nederland allemaal succesvol operéren. Bekeken werd wat er fout is gegaan in de VS en waar toekomstige investeerders op moeten letten. Maar liefst zes 'faalfactoren', de zogenaamde Black Six ('zwarte zes'), zijn ontdekt. Opvallend is het gebrek aan voorbereiding. Haalbaarheidsstudies worden te duur gevonden en daarom achterwege gelaten. Soms denkt een topmanager voldoende te zijn geïnformeerd op grond van zijn studententijd in de VS. Ook komt het voor dat financiers of de raad van commissarissen een vooronderzoek laten verrichten, terwijl de directie het besluit tot de oprichting van een onderneming in de VS al heeft genomen. Bij de minder goed opererende vestigingen blijkt wel meer mis te kunnen gaan. De lokatie wordt nogal eens spontaan gekozen. Belangrijke concurrentiefactoren als de nabijheid van de markten of lokaal belastingklimaat krijgen dan te weinig aandacht. Ondernemers stellen zich maar al te menselijk op, blijkt uit het rapport. Het feit dat er in een bepaalde streek familieleden wonen of het landschap er mooi uit ziet, kan de vestigingsplaats bepalen. Geld is belangrijk in de ondememerswereld, maar juist dat wordt bij het 'veroveren' van de Amerikaanse markt wel eens vergeten. Onderschatting van de aan een vestiging in de VS verbonden kosten legt niet zel den een zware druk op het moederbedrijf. Misrekenin gen ontstaan bijvoorbeeld doordat quantumkortingen het dubbele kunnen bedragen van wat in Europese dis tributiekanalen gewoon is. Ook wordt de concurrentie kracht van het Amerikaanse bedrijfsleven onderschat. In de VS gaan de prijzen in een klap met 30 procent tot zestig procent omlaag. Bedrijven die wel met succes opereren, vinden dat er in de eerste vijfjaar sprake is van een lëerproces. Wisse lende resultaten worden makkelijker geaccepteerd. „Dit lijkt een verstandige gedragslijn", concluderen de on derzoekers dan ook. Messcherpe prijzen door directe fabrieksverkoop De mooiste bestekken, pannensets, huishoudelijke artikelen, topkwaliteit kristal en porselein koopt u rechtstreeks Dij de Sola Fabriek voor ongekend lage prijzen Kortingen tot meer dan 50% op de vergelijkbare winkelwaarde zijn geen uitzonde ring Bezoek onze showroom/koopjeshal In Zeist en profiteer van deze unieke direkte fabrieksverkoop. SOLA FABRIEK Van Reenenweg 155 Zeist llll SOIa Openingstijden: ma. t/m vrij. van 9 00-17.00 uur. Iedere zaterdag van 10.00-16 00 uur Voor alle inlichtingen, routebeschrijving of uitgebreide Sola dokumentatie kunt u bellen 03404-23364 of de bon insturen. J delige kookset 2, 3 e jteelpan met deksel 1,5 itr. prepen zwart kunststof Komplete cassettes voor ongekend lage prijzen) Er Is al een 6 pers 28 delige cassette voor: Model Haagsch t zwaar verzilverd 6 pers. 40 dellg vergelijkbare winkelwaarde 2530,- Nleuwe kollektle serviezen Nu nog meer keus! Bijvoor beeld het hier afgebeelde model 'Monte video'. 6 pers 22 dig. I ■VJy Fabrieksprijs BON kïs ^osnegens nod? NAAM: ADRES. PC/PLAATS. amsterdam anp Niet alleen het bedrijfsleven maar ook de overheid moet zich inspannen om ex-gedetineer den in dienst te nemen. Staats secretaris Kosto (justitie) vindt dat op zijn ministerie plaats moet zjjn voor ex-gevangenen. Hij zei dit gisteren tijdens een symposium over strafrechtklan ten en arbeidsmarkt in Amster dam. Hij vindt dat hier een taak ligt voor de gehele overheids sector. Momenteel is het voor ie mand met een strafblad onmo gelijk om bij de overheid in dienst te komen en zeer moei lijk om een baan in de markt sector te bemachtigen. Volgens Kosto moet de samenleving be reid zijn om die mensen een baan te £even. De bewindsman vindt echter dat de overheid niet alleen aan de marktsector mag vragen om deze mensen in dienst te nemen, terwijl zijzeif als grootste werkgever in Ne derland dit niet doet. ANWB ontbreekt. Alhoewel de NS had den geëist dat de notoire zwart rijder iedere keer dat hij werd betrapt, 30 dagen vast zou wor den gehouden, was Hagdom te vreden met het feit dat het be drijf nu een middel in handen heeft om het 'proletarisch rei zen' aan te pakken. De man was niet bij de rechtzaak aanwezig, maar NS verwachten hem snel in een van haar treinstellen het vonnis te kunnen mededelen. rotterdam anp De Rotterdamse politie laat de Pauluskerk de komende dagen met rust. Rechercheurs zullen wel de kerk binnengaan, maar dan alleen om te kijken onder welke omstandigheden er hard drugs worden verkocht. Dit heeft de politie gistermiddag besloten na overleg met het openbaar ministerie. Hiermee is een politieactie te gen dominee Visser en zijn twee drugdealers voorlopig van de baan. De politie wil niet zelf standig een beslissing nemen over een actie tegen de kerk. Dat doet het openbaar ministe rie na afloop van het recher cheonderzoek. Sinds januari heeft de domi nee twee drughandelaren aan gesteld die tegen straatprijzen verdovende miduUen verkopen aan enige tientallen drugver slaafden in de kerk. Visser wil in het nieuwe 'Perron Nul', een af gesloten ruimte voor verslaaf den die in de nabijheid van het Rotterdamse Centraal Station tegen de spoordijk wordt ge bouwd, ook gaan werken met eigen dealers. „Als het huidige experiment in de Pauluskerk wordt gelegitimeerd, zou het zeer aanbevelenswaardig zijn om dit naar andere plekken te exporteren", zegt hij. Man woont in Australië, mèt huursubsidie zwolle gpd De sociale recherche in Zwolle heeft een 62-jarige man aan gehouden die al acht [aar in Australië woont, maar al die tijd toch in Zwolle uitkeringen en een huursubsidie ontving. Op die manier heeft de man 267.000 gulden binnenge haald. De 'Australiër' lichtte jaren lang drie instanties op zonder dat iemand dat in de gaten had: de afdeling Sociale Zaken van Zwolle, de Sociale Verze- kerings Bank (SVB) en het mi nisterie van Vrom. De man, een geboren en ge togen Zwollenaar, had iemand in Nederland gevonden die te gen betaling de binnenko mende post voor hem verzorg de. Als het nodig was, vloog hij naar Nederland om te kunnen voldoen aan de verplichtingen van Sociale Zaken. Hij had twee paspoorten: een met visa voor Australië en een gewoon Nederlands exemplaar. Hij stond bij de burgerlijke stand van Zwolle ingeschreven. De woning huurde hij officieel van zijn zoon, die ook al lang in Australië woonde. Op grond van zijn uitkering ontving de Australische Zwol lenaar automatisch huursubsi die. In Australië had hij echtet fikse inkomsten en bovendien bezit hij stukken grond die ge taxeerd worden op 220.000 gulden. Hij incasseerde verder vier jaar de AOW van zijn overleden schoonmoeder. De ze was in 1984 naar Australië vertrokken, fnaar had dat niet gemeld. Haar woning was on derverhuurd. Eind 1989 ont dekten ambtenaren dat d^ vrouw in mei 1985 al overle den was en dat de 'Zwollenaar' nog steeds haar AOW ontving. De man zit voorlopig achter de tralies. TWEE HAMBURGERS VOOR Deze aanbieding is geldig t/m 5 juni. Niet geldig in combinatie met an dere aanbiedingen van McDonald's. TWEE BIG MAC VOOR Dezt* aanbieding is geldig t/m 5 juni., Niet geldig in combinatie met an dere aanbiedingen van McDonald's. Ook bij deze aanbiedingen ontvangt u voor maar KNIP UIT. DEZE BONNEN AA ZIJN GELD WAARD.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5